1871. N". 80. 29 Jaargang. Woensdag 5 Julij. SCHUTTERIG Uitgever A. A. BAKKER Cz. D I INEJNjLA N I). HELDER STIIË EN NIEUWEDIEPER COURANT ïlcend sft to el ii dscb ordet 2 tc „gr—- U" Verschijnt Dinosdao-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. K. M franco per post - 1.65. „Wij huldigen het goede." Bureau:' MOLEN 1' LEI IV, N°. 10». Prijs der Advertenticn: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. f 40^ 325, 3ruin !,2(H MIl Woensdag den 13 Julij vertrekt vnn hier de Oost Indische mail vla Triest, per eersten trein. nmei Vrijdag den li Julij vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisl, per trein van G.85 's av. Zaturdag den 15 Julij vertrekt vnn hier de West- Indische mail over Southainpton, per Inatsten trein. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de Commissie, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schutterijen, zitting zal houden aan het Raadhuis, op VRIJDAG den 14den JULIJ e. k., des namiddags ten re» ure, tot het onderzoeken der redenen tot vrijstelling van dienst, die bij de onlangs gehouden loting en naloting zijn ingediend; zoomede tot het onderzoeken der redenen tot vrijstelling of uitsluiting, die de reeds ingelijfde Schutters mogten hebben voor te dragen, en tot onderzoek van hen die bij nommerrerwisseling voor anderen verlangen op te treden. Wijders wordt in herinnering gebragt, dat degene, welke voor die Commissie niet verschijnt, gehouden wordt geene redenen tot vrijstelling te hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 4 Julij 1871. L. VERILEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 Julij. Het is in Engeland eene gewoonte, dat belangrijke wets ontwerpen, vooral dezulke die hervormingen in liet staats bestuur in 't leven roepen, in groote mate de belangstelling van heel de natie levendig houden, en ook in het buitenland wordt alles wat met die hervormings-wetten in betrekking staat als van groot gewigt geacht. De oorzaak van dit verschijnsel is inzonderheid daarin gelegen, dat Engeland's staatkundige geschiedenis reeds sedert eeuwen eene langzame maar geleidelijke vooruitgang doet opmerken, waarhij steeds zonder geweldige schokken na rijp beraad en vaak na hefitigen partijstrijd het oude voor het beproefde nieuwe moest plaats maken. De legerwet en de wet op de geheime stemming bij verkiezingen veroorzaken dan ook in Engeland groote spanning en ook in andere landen wordt de beslissing, eerstdaags door het Lagerhuis te nemen, met belangstelling verbeid. Groot is in 't Vereenigd Koningrijk de vrees, dat, als eenmaal aan 't Hoogerhuis de beurt komt om over deze beide wetsontwerpen te heslissen, eene verwerping aan die hervormings-voorstellen zal te beurt vallen. Heeft, dit plaats, dan zal daardoor eene groote teleurstelling in liet land geboren worden en het ministerie komt in eene zeer lastige positie. De zetel der Italiaansche regering is den 1 dezer naar Rome verplaatst en, naar verzekerd wordt, hebben de groote mogendheden hunne voldoening aan den dag gelegd over de waarborgen, door de regering van Italië ten aanzien van het geestelijk gezag des Pausen vastgesteld. De Belgische regering heeft dan ook geen bezwaar gezien in liet geven van den last aan haren gezant te Florence, om de regering van Victor Emmanuel naar Rome te volgen. Velen daar te lande hadden gewensclit en verwacht, dat liet Brusselsche kabinet dien last niet gegeven en daardoor getoond had te protesteren tegen de inlijving van den voormaligen Kerkelijken Staat hij 't. koningrijk Italië. De president der Nationale Vergadering te Versailles heeft den dag na de gelioudene wapenschouwing in de toen plaats hebbende zitting het volgende gezegd„Wij hebben gisteren een schoon schouwspel bijgewoond, wel geschikt om liet hart te verheffen. Wij hebben, met liet edele en krijgshaftige voorkomen, dat zijn kenmerk is, een prachtig leger zien defileren, hetwelk in de hoofdstad wet en regt hersteld en de beschaving gered heeft. De ver gadering zal mij wel vergunnen het leger uit haren naam geluk te wenschen." Van de leening gewagende, zeide de voorzitter: „Zulke hulpbronnen leveren liet bewijs, dat Frankrijk nog steeds eene groote natie is. Door de onder vonden rampen terneergedrukt, maar niet terneergeslagen, zal liet onmiddelijk de groote plaats weder innemen, welke het steeds zal toebeliooren." Gisteren is door burgemeester en wethouders dezer gemeente openbare afkondiging geschied van de door den gemeente raad in zijne laatste zitting, van 20 Junij 11., vastgestelde Verordening, waarbij eenige verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, op nieuw geldend zijn verklaard. Bestuurderen der Zondagschool van de Hervormde gemeente alhier hebben lieden aan een 70tal der oudste leerlingen een aangenamen dag bereid. Per stoomboot Ada van Holland doen deze een uitstapje naar het eiland Texel, om van daar heden avond te retourneren. De luitenant-kolonel J. J. Soer, van het korps mariniers, is gisteren alhier aangekomen, ter aanvaarding van het commando over het gedeelte van dat korps, alhier in garnizoen. Gisteren werd den sergeant der Mariniers, Felderhoff, bij liet verlaten van het korps, door de gezamenlijke offi cieren van liet gedeelte Mariniers alhier, een album aan geboden met hunne photografisclie afbeeldingen, ten blijke van waardeering zijner diensten. 34 jaar diende hij onaf gebroken en eervol liet korps en mogt hij door naauwgezette pligtsbetrachting aller genegenheid winnen. Dat het hem in zijn burgerlijk leven goed moge gaan, is voorzeker de wensch van allen die hem kennen. Een tjalk alhier met eene lading suiker uit het fregat schip Kennemerland, heeft gisteren d'oor aanvaring van het Engelscli stoomschip Boston belangrijke averij bekomen, waardoor de lading in een ander vaartuig moest worden overgeladen. Het scliroefstoomscliip het Loo, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee jhr. D. Bowier, laatstelijk gestationeerd ter Kuste van Guinea, is in den namiddag van den 3den dezer ter reede van Hellevoetsluis binnengevallen. Aan boord was alles wel. Men verneemt dat eene algemeene reorganisatie bij het wapen der infanterie hier te lande verwacht wordt. Volgens liet Handelsblad zou die reorganisatie bestaan in de opheffing van het getal regimenten, waarvoor in plaats zoude komen een zeker aantal, ieder op zichzelf staande, bataillons, men zegt ten getale van 40, elk gecom mandeerd door een majoor, die den rang zou vervullen van luitenant-koloneldie bataillons zouden worden geformeerd tot brigades, elke brigade gecommandeerd door een kolonel, terwijl wederom de brigades zouden worden geformeerd tot divisiën, iedere divisie zal worden gecommandeerd door een generaal-majoor. Ons Oost-Indisch leger is op gelijke wijze in bataillons en niet in regimenten verdeeld. De thans hij liet leger gebezigde patroontasch en patroonzakjes zullen door nieuwe modellen worden vervangen, zoodra de manschappen met liet Beaumontgeweer zullen zijn gewapend. De minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald, dat de termijn, gedurende welken afmaking van longziek rundvee van regeringswege is gestaakt, voor de provinciën Noord holland en Utrecht voorloopig wordt verlengd tot 1 Oct. a. s., behalve in onbesmette gedeelten, waar zij, in een bijzonder geval, tot wering van besmetting noodzakelijk wordt gekeurd. Naar men verzekert, is de leening van den Ooster spoorweg, groot 11,000,000, bijna volteekend. De Kerkelijke Courant (Protestantsche) meent, dat als men nagaat, hoe liet Pius-feest in verschillende landen gevierd is, de les voor de liand ligtde tijd der wereld lijke magt is voor goed voorbij. Nederland heeft eene gunstige uitzondering gemaakt: hier is geene stoornis ge weest; in katholieke landen alleen werd het feest gestoord, gelijk in liet geheel de vernederingen en teleurstellingen, die den Paus gedurende zijne regering troffen, uit die landen kwamen. De rustige feestviering in ons vaderland pleit voor de Protestantsche verdraagzaamheid. Maar ook de Katholieken verdienen lof, omdat hun feest een volks feest is geweest zonder uitspattingen, zonder dronkenschap. Vanwaar dat? Niet hier vandaan, dat de Katholieken minder aan den jenever verslaafd of zedelijker zijn dan andere Nederlanders. Ook niet liier vandaan, dat de Katholieke geestelijkheid vooruit heeft gewaarschuwd. Dat doet zij ook hij de carnavals. Maar liet was een feest, in al zijne deelen en onderdeelen door de kerk geregeld, en waarvan liet programma door liaar was opgemaakt. Waren de kermissen, toen zij nog kerkelijke feesten waren, minder luidruchtig en losbandig dan thans? De Kerkel. Crt. weet dat niet. Maar uit het zoo waardig gevierde volksfeest der Katholieken neemt zij aanleiding om te wijzen op de waarde der kerk in liet algemeen, zoo Protestantsche als Katholieke. En zij wekt allen op om de kerk in eere te houden. Het feestgeschenk der Nederlandsclie Katholieken aan den Paus bestaat uit eene som van 203,890.751. Aan het stationsgebouw van den Hollandsclien spoor weg te Amsterdam, werd jl.. Maandag in het open baar aanbesteed: Het maken van een bestraten loswal met ladingsplaats en het leggen van goederensporen op het station Noord-Scharwoude. Aannemer de heer Isaak van der Kamp, te Leiden, voor 3700. Een boer, in de gemeente St. Maarten woonachtig, jl. Donderdag met zijn wagen, waarin nog twee andere personen gezeten waren, 275 eend-eijeren en eenige ponden boter naar de markt te Schagen brengende, was nog niet ver van huis, toen het paard, waarschijnlijk tengevolge van een grintlioop, schrikte en met wagen en al van den dijk tuimelde. Geen der personen bekwam eenig letsel, de wagen en liet paard bleven ongedeerd, maar van de 275 eijeren was natuurlijk geen enkel heel gebleven. Is het wonder dat de boer en zijne medereizigers met een mengsel van eijerenstruif en boter als overdekt waren? Bij horden vol kon het van het gras worden afgeschept, en de hoer zal dus wel genoodzaakt zijn, eenige dagen achtereen eijer- koeken te eten. Minder koddig was een tweede ongeval, kort daarna op ongeveer dezelfde plaats. Een ander inwoner van St. Maarten viel mede door liet schrikken van het paard met zijn rijtuig van den dijk, dat deerlijk gehavend werd, terwijl de eigenaar zelf zijn arm kneusde en hevige pijnen moet lijden. Een rietdekker te Barsingerhorn, bezig den kap van een molen te herstellen, hield hiermede op en liep den kap rond, om te zien, wat hij daaraan nog meer had te verrigten. Tengevolge van een misstap viel hij door den kap heen naar beneden, zoodat liij juist in het raderwerk van den in werking zijnden molen te land kwam, en daardoor zeer ernstig aan hoofd en beenen verwond word. Gedurende den avond van 1 Julij en den daaropvol- genden nacht, was het zeer druk langs de straten te Haarlem. Onder de volksmenigte bevonden zich vele luidruchtigen, maar rustverstorende kreten zijn niet vernomen. In den laten avond evenwel, zijn door eenige haldadigen, glasruiten ingeworpen, vooral aan het Spaarne en ook enkele in de Groote Houtstraat. Een der daders, met name G. Verbrugge, is gearresteerd geworden. Zekere J. van Broekhuizen, die zich op den 29sten Junij jl. met eene groote trom aan het hoofd der beweging had gesteld, is nog in den daaropvolgenden nacht gearresteerd. Omtrent den avond en nacht van 2 op 3 Julij valt niets bijzonders te melden. Geene ongeregeldheden hebben plaats gegrepen. De buitengewone patrouilles der kavallerie hebben de beide avonden en nachten, even als de twee daaraan voor afgegane, dienst verrigt. Te Zoetermeer is jl. Zaturdag tot lid van de Prov- Staten van Zuidholland gekozen mr. J. L. C. van den Berch van Heemstede, en wel in de plaats van den heer O. baron van Wassenaer van Catwijck, die zijn ontslag genomen heeft. Gedurende de vorige week zijn te 's Hage 9 gevallen van pokziekte aangegeven, waarvan 8 te Scheveningen, zijnde 25 minder dan in de daaraan voorafgaande week. Jl. Zondag had "te 's Hage de eerste huwelijks afkondiging plaats van Z. D. H. Wilhelm Adolph Maximiliaan Carl Fürst zu Wied, geboren 22 Augustus 1845, met H. K. H. Wilhelmina Frederika Anna Elisabeth Maria, Prinses der Nederlanden, geboren 5 Julij 1841. Zaturdag den 8 dezer zal te 's Hage een reünie worden gehouden van de oud-cadetten van de Koninklijke Academie, die bij Zr. Ms. besluit van den 8 Julij 1851 benoemd zijn tot 2den luit. bij het Nederlandsclie leger. Het detachement suppletie-troepen van de Willem III, dat per Noach III zal vertrekken, is bij zijn aankomst te Rotterdam met de schutterij-muziek ontvangen en door de officieren naar het scliip geleid, waar de manschappen op kosten van den reeder Fop Smit Jr. onthaald en de officieren door den lieer Smit hartelijk verwelkomd werden. Ook namens de officieren der schutterij werd het woord gerigt tot de begeleidende officieren, waarna de komman- dant van Ileijniiigen liet gesprokene beantwoordde. De manschappen van het detachement droegen op hun weg langs de Boompjes een banier met de woorden: „Hulde van liet detachement der Willem III aan Nederland." De raad der gemeente Diepenveen heeft afwijzend beschikt, vooral met het oog op den financiëelen toestand der gemeente, op het verzoek der schoolcommissie, om het getal hulponderwijzers aan de vier gemeentescholen te veirneerderen en hunne tractementen, die thans 270 bedragen, te verhoogen. Aan een tweetal artikelen over examens, voorkomende in liet N. v. d. D., ontleenen wij deze beschouwing: „'t Is nog niet uitgemaakt wat aangenamer is: examen te doen of examen af te nemen, ofschoon ik er dadelijk wil bijvoegen, dat nog nooit een examinator gewenscht heeft examinadus te zijn, maar daarentegen 100 examinandi in hun hooze hart den wensch hebben voelen opkomen, den een of anderen strengen geleerde, die zich welbehagelijk in zijn rol van heul rondwentelde, ook eens onder handen te mogen nemen. Maar dit dient er bij gezegd, op examinandi kunnen we in zoo'n geval niet afgaan. Ze zijn van nature i

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1