u ;s 1871. Nu. 81. Vrijdag 7 Julij, 29 Jaargang. G £2* Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 1C3. B 11\ E L A V I). r. DE IS. ring HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede.1 Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatubdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Adrertentiën: Van 14 regels 00 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LG vrij Woensdag den 13 Julij vertrekt van hier de Oost-Indische inail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den 14 Julij vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per trein van 6.85 's av. Xaturdag den 15 Julij vertrekt van hier de West- Indische mail over Southampton, per laatsten trein. aken aster: f38! sisckt ieuwt iel 20], 280, ïapei 91, vette ectol 6,50, 551 'logt hteri a 14, pei ;n d( lakt 1,50. logt. 218, logt. 1 pet a 7, logr. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Julij. De 30ste verjaardag van H. K. H. Wilhelmina Fre- derika Anna Elisabeth Maria, dochter van Prins Frederik der Nederlanden, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Het togtje, door Jeerlingen der Zondagschool van de Hervormde Gemeente alhier naar Texel gedaan, heett zoowel aan die kinderen als aan de bewoners van het Oude Schild en den Burg genot verschaft. In beide genoemde dorpen en inzonderheid in 't Park hieven de jongelieden herhaaldelijk hunne liederen aan, blijkbaar tot groot genoegen der zeer talrijke toehoorders. In eene der tenten op den Hoogenberg, in welks nabijheid van de schoone gelegenheid tot ontspanning werd geprofiteerd, en in 't logement de Lindeboom was gezorgd voor de noodige verkwikking, terwijl ook de heer Loman (burgemeester van Texel) van zijne belangstelling deed blijken, door de jeugdige bezoekers op bier te onthalen. De leerlingen hebben, getuige hunne vrolijke stemming op de terugreis, veel, zeer veel genoegen gesmaakt en voor HH. bestuurderen en onderwijzers is dit zeker de schoonste zelfvoldoening. Op den 22sten der vorige maand is te Wildungen in 42jarigen ouderdom overleden, de heer H. M. F. Landolt, kapt. van het 7de reg. infanterie, bekend door zijne belang rijke krijgskundige geschriften. Gaarne wijzen wij onze lezers op achterstaande advertentie van de, zoowel hier te lande als in het buitenland, gunstig bekende firma van den heer D. A. du Mosch, uit Utrecht, vooral daar thans de gelegenheid wordt gegeven voor een geringen, inleg kapitale prijzen te trekken in Hon- gaarsche, Turksclie en Oostenrijksche loten. Bovendien kan men in Hollandsche taal lezen wat men koopt, dat bij de meesten niet het geval is; ook behoeft men bij ZEd. niet, zoo als bij sommigen, tien procent te missen als men een prijs wint, en is het algemeen bekend, dat de collecte van den heer du Mosch tot de gelukkigsten behoort. Ook uit Zwitser land en Amerika mogt de lieer D. A. du Mosch dezer dagen talrijke bestellingen ontvangen, dat wel als een huiten- gewoon bewijs van algemeen verdiend vertrouwen kan aan gemerkt worden, en is het te voorzien, dat bij de talrijke aanvrage en de algemeene begeerte om deel te nemen, de voorraad geplaatst zal zijn. Z. K. H. Prins Alexander zal eerstdaags naar Friedriclishaven vertrekken, om het 25jarig huwelijk van HH. MM. den Koning en de Koningin van Wurtemberg den 13 dezer bij te wonen. De totale opbrengst van de lijn HelderUitgeest Zaandam van den Noordh. staatsspoorweg is geweest over Maart jl. 25,365.58| en over April 25,591.15. Beroepen te Broek op Langedijk ds. Verkouw, pred. te Eibergen. De Japansche regering heeft, naar men verneemt, den heer dr. A. Bauduin opgedragen twee Nederlandsche ingenieurs van den waterstaat te engageren, om gedurende eenige jaren in Japansche dienst te treden, teil einde eenige hoogst belangrijke openbare werken onder hunne leiding te doen aanleggen. Het aantal kerkelijke gemeenten in deze provincie bedroeg in 1870 397 met 553 leeraren; daaronder komen voor: Ned. Hervormden 177 gemeenten met' 217 leeraren Doopsgezinden 39 gemeenten met 44 leeraren; Christ. Geref. 22 gemeenten met 19 leeraren; Roomsch-Cath. 107 gemeenten met 206 leeraren; Ned. Israëlitisch. 15 gemeenten met 13 leeraren. De sterkte van den veestapel in deze provincie bedroeg op het einde van 1870: 20,947 paarden, 590 ezels, 147,161 runderen, 212,711 schapen, 25,223 varkens en 5647 bokken en geiten. De sterkte van het pluimvee was 113,000 kippen, 600 kalkoenen, 69,000 eenden, 8400 ganzen en 2300 zwanen. Te Hoorn wordt naar de N. en Z. H. Ct. meldt, het publiek zeer in spanning gehouden over den uitslag van het onderzoek naar een diefstal op groote schaal bij de administratie der strafgevangenis ontdekt. Reeds hebben verscheidene arrestatiën plaats gehad. Algemeen is de wensch, dat het der justitie gelukken moge, een einde te maken aan kwade praktijken, die lang op groote schaal schijnen te zijn gevoerd. Zekere v. Lewe, die zich als zendeling van de Internationale heeft doen gebruiken, is als arbeider van een suikerraffinaderij ontslagen en heeft zich uit gebrek van kant willen maken. Een werkman, A. W. Rosendahl, roept nu den verdoolde in 't Handelsblad toe„v. Lewe waar zijn nu uwe, vrienden en geloofsgenooten De Inter nationale telt in Nederland 2000 en in de geheele wereld verscheidene millioenen; waar is de hulp, die men u ver leent Men heeft u dat altijd afgespiegeld en voorgehouden, en nu ziet gij wat er van u geworden is. Nog eensde Internationalen noemen zich uwe broeders, maar laten u bedelen. Gij zijt immers de zendeling der Internationale geweest. Ziet gij het zelf niet in, en zien de onontwikkelde werklieden nog niet, dat men hen bedriegt? „Oorlog aan de paleizen, vrede aan de hutten", predikt uw orgaan, waarom brengen die millioenen vredevrienden u nu geen vrede aan, waaraan gij en uw huisgezin behoefte hebt?" Er is nu een bus te Amsterdam geplaatst en de werklieden worden opgeroepen voor v. Lewe enkele centen te storten, voor hem, die het slagtoffer werd van zijne aansluiting aan de Internationale. Ook Rosendahl wekt tot liefdadig heid in deze op, maar roept tevens zijne medewerklieden toe: Werklieden! weet als mannen getrouw en eerlijk uw pligt te vervullen jegens uwe meerderen, met een vrij en geen slaafsch geweten. Achter u staan vrouwen en kinderen wier hulp en steun gij zijt, en al is het leven niet altijd effen en glad, tracht dat wat gij voor u niet uit den weg kunt krijgen, tracht het dan voor uwen zoon te doen, uwe ouders deden het voor u. De Commune en de Interna tionale hebben hare nederlaag geleden in Parijs door bajonetten, maar zij zullen in Nederland nooit zegevieren, want ieder school is een fort, dat nooit door de Interna tionale veroverd kan worden." Haarlem was gedurende de laatste dagen tot zijne gewone kalmte teruggekeerd. JI. Zondag heeft te Haarlem de eerste prijskamp plaats gehad, der door eenige liefhebbers van postduiven opgerigte Duiven-Societeit „het Fransche Koffijhuis", die onder hare leden uitgeschreven was. Van de vijf uitgeloofde prijzen is de eerste gewonnen door den heer Jean, en de tweede door den heer G. J. A. A. baron van Heemstra, wier duiven beiden in één uur en vijf-en-twintig minuten den afstand van Antwerpen naar Haarlem hebben afgelegd. Dr. C. W. II. van Kaathoven, te Leiden, is hij zijn 50jarig doctoraat officier van de Eikenkroon geworden. Wanneer men verneemt, dat gisteren behalve een gehuwde vrouw vier mannelijke beschuldigden voor het Provinciaal Geregtshof van Zuidholland teregt stonden, welke vier beschuldigd zijn van diefstal met geweldpleging en verder drie hunner van vijf diefstallen hij nacht in een bewoond huis, terwijl de meeste hunner reeds arresten of vonnissen te hunnen laste hebben, dan zal men voorzeker zich voorstellen dat die geweldpleging het werk was van forsche kerels en dat deze recidivisten volwassen mannen waren. Maar hoe onwaarschijnlijk, toch is het waar dat deze hun meening onjuist is. Vier 17jarige knapen waren het die op den 3den Maart jl. den 82jarigen J. Bogaert, bode van de sociëteit „ten Nutte en Voorzorg," voor het Proveniershuis te Rotterdam, onverhoeds aangegrepen en van het contributie-geld, dat hij bij zich droeg, ten bedrage van ruim f 20, beroofden, waarbij de oude man door een geweldigen duw op den grond raakte en den hoed verloor. Drie hunner maakten zich bovendien aan vijf diefstallen schuldig door 's avonds uit winkels te kapen een ijzeren bus met suikerhallen of zoogenaamde brokken, ter waarde van 1een rol blaauwachtig dimet, ter waarde van J 5een lap broekenstof ter waarde van 4.90; twee paren zwarte kousen ter waarde van 1.50 en een bakje centen, circa 200 stuks inhoudende. De vijfde besch. als gehuwde vrouw hierboven reeds genoemd, is water- en vuurvrouw te Rotterdam en stond gisteren teregt als medepligtige van de vier genoemde knapen. Bij dit gevaarlijk sujet vonden de jeugdige dieven steeds een debouché voor het gestolene, hetgeen bleek uit de bekentenis der vrouw, dat zij allen lang had gekend, dat zij veel ten harent in den koiïijkelder verkeerden en dat zij nu en dan goederen van hen kocht, die zij wist, dat zij langs oneerlijken weg verkregen hadden. Onder presidium van raadsheer mr. Schuurman werd dit zamengesteld misdrijf voor bovengenoemde vierschaar gisteren beregt, waarbij 16 getuigen werden gehoord en liet O. M. door adv.-gen. mr. Terpstra werd waargenomen, die de schuldigverklaring van alle vijf requireerde. Daarna waren de verdedigers der beschuldigden, de adv. mrs. A. Heemskerk en jhr.Schuurbecque Boeije, achtereen volgens aan het woord. (Dagblad.) Een 57jarig Schiedammer, die te Rotterdam aan een stoomboot, die vroeg in den morgen vertrekt, een bood schap moest doen, daartoe omstreeks 2 uren 's nachts te Rotterdam aankwam, twee jongelieden naar den weg vroeg hun gezamenlijke vertering in een kroeg betaalde, en zich daarna door hen naar een barbier zou laten brengen, is door zijn nieuwe vrienden naar de Nieuwe Plantage gebragt, daar aangevallen, geslagen en van zijn geld beroofd. Vier uur later waren de daders reeds in handen der politie. De loterij-advertentiën van den heer D. A. du Mosch, te Utrecht, schijnen de aandacht van dieven op dezen persoon gevestigd te hebben, althans jl. Maandag is eene poging tot inbraak bij hem gedaan, doch door zijn hond verijdeld. In Noordbrabant staat de rogge zoo voorbeeldeloos prachtig te velde, dat het niet beter kan gewensclit worden. Vele landbouwers zouden zich beklagen, dat zij de akkers hebben omgeploegd, welke zij als verloren beschouwden. Te Zwolle hebben dezer dagen een Fransche heer met twee dames vertoefd in wien men maarschalk Leboeuf en zijn familie meent herkend te hebben. Zij zijn dien dag verder noordwaarts gereisd. -Een stukadoorsknecht te Deventer, die tot heden in behoeftige omstandigheden verkeerde, zal thans in het bezit komen van eene erfenis van een halve ton gouds. De lammeren, die in het voorjaar te Blankenham zoo uiterst goedkoop waren, zijn zoodanig in prijs gestegen, dat men ze nu met regt duur kan noemen. Ook de koeijen stijgen in prijs. De handel is over het algemeen levendig. Te Dronrijp is een boerenknecht nagenoeg blind geworden, omdat hij argloos een sigaar aannam van iemand, die hem bedroog met hem een klapsigaar te geven. Het zesde, herinneringsfeest van de voormalige flan- keurs, Groninger en Franeker studenten, is bepaald op 23 Augustus a. s. Jl. Woensdag werden te Roermond onder sterk geleide binnengevoerd en naar de gevangenis gebragt 7 personen uit Steijl, in de volgende zaak betrokken: Op den boedel van zekerenwas wegens schulden beslag gelegd en het huis van regtswege verzegeld geworden. Dit scheen een aantal Steijlenaren niet in den smaak te vallen: althans het duurde niet lang of er werd door een 10 a 15 man sterken troep een aanval tot onzet gedaan op het huis, dat door 2 zegelbewaarders en 2 maréchaussees bewaakt werd. De manoeuvre gelukte volkomen, want na de bewaarders en de maréchausées geducht mishandeld te hebben, bleef voor deze niets meer over dan eenvoudig het hazenpad te kiezen. Men ging nu geheel communistisch te werk, de rijkszegels werden verbroken en de boedel was weldra weggedragen. Op het berigt hiervan vertrok onmiddelijk de brigade maréchaussees van Venlo, vergezeld van een aantal husaren, om de Steijlsche communemannen te vatten en naar het Roermondsche Mazas over te Brengen. Gelukkig dat er geen petroleuses te Steijl gevonden worden, want wie weet wat er gebeurd ware(Sitt. Crt.) Het N. v. d. Dag bevat als hoofdartikel een „Leeken- sermoen," onder het opschrift „Energie." Na een schets te hebben gegeven van een paar Engelsche jongelieden, Eugène en Mortimer, de een reeds zeven jaren advocaat, doch zonder practijk; de ander vijf jaar lang de eervolle rol van solliciteur bij de kanselarij bekleedende, vervolgt de schrijver aldus: Maar was het wel Eugène?... En heette die vriend wel Mortimer?... Heeft Charles Dic.kens (want dat alleen hij zoo vertellen kon, weet ieder...), heeft Charles Dickens, om niet personeel te worden, ook mogelijk...? Ja, mogelijk dat hij er daarom maar Eugène en Mortimer van maakte. Doelt vindt gij niet dat hij een ziekelijk kind van onzen tijd desniettemin hij den naam heeft genoemd? Gebrek aan energie, dat is het, dat is het! Zeg het! roep het! Alleenlijk, als de meester niet personeel werd, wees verschoonend gelijk hijDring de namenterug, die gij op 't punt staat van uit t'e spreken! Ik weet, gij hebt ze gekend en gij kent ze; niet in Engelsche cabs maar in Hollandsche vigilantes; niet in de straten van Londen, maar in ons eigen lieve vaderland; niet in de kanselarij, maar op dit notariskantoor en die griffie enstil, wordt niet personeel Ik begrijp, uw gemoed schiet vol bij zoo'n parabel yan Dickens. Gij denkt aan uw eigen jeugdhoe ge de wereld ingingt zonder buidel of male, met een vasten wil, een edel doel, een heilig vertrouwen; hoe ge den morgen vervroegd hebt, den avond gerekt om te arbeiden, dag aan dag, jaar op jaar; hoe ge, al arbeidend, geworden zijt die ge zijt... Ik begrijp dat ge op uw ouden dag uw' bloed voelt koken, wanneer ge een jongeheer van uw kennis hoort zeggen dat er tegenwoordig geen carrière meer te maken

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1