ADVERTENTIE N. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. 276ste STAATSLOTERIJ. Marine-Haven Nieuwecliep. SCHAGER~MARKT van~HÊDEN. bleu 'flus] eten. Min: k dë eeret Iraai straa ieza i vai vet Parij 11 aliei liri ikrifl Farij ilotc ft weet a (let schei iostd liens eten 1. I i vt de ji hei zijn di et hi vloe ilige doa r ebie anj ma; ift ma ODül ode: •opa 'OOK aa eeo voi 'elijl goili ;elie hei ïheii at r imei t dl reed roke itsch ■lijki ld liede hap het oms M t mi jsva irt mee i mi i nii tijd: sta en >or» >rlcg P anse ■ziei nvt' goed inde thei ieu« ndie unti tem De minister Favre blijft zijne demissie vragen. Zijn eventuele opvolger is nog niet aangewezen. Als een groote stap tot legerorganisatie, beeft de minister van oorlog het bestaand verbod bekrachtigd aan de niet in Algerië zich bevindende militairen, om den vol len baard te dragen; ze moeten zich weder tot de regle mentaire knevels en bet sikje bepalen. Een dagblad meldt, dat Félix Pyat door België gekomen is, vermomd als parapluiekoopman. De walsen worden tegenwoordig te Parijs streng geweerd. Zelfs in Mabille mogen zij niet meer worden gedanst. Uit Amiens, Rouaan, Peronne, en in 't algemeen uit alle plaatsen in de departementen Eure, Somme en Seinc- Inférieure die tot nog toe Duitsche bezetting hadden, komen berigten van feestelijkheden bij gelegenheid van het vertrek der „Pruissen" en het terugkrijgen van Fransche bezetting. Engeland. De Keizer van Brazilië was dezer dagen, op een zijner morgenwandelingen door Londen, bijna gearresteerd. Een politie-agent vond het zeer vreemd dat op dien tijd van den dag een persoon van zoo verdacht bruine kleur de huizen op Grosvenor-Square met zooveel oplettendheid, opnam. Hij volgde Z. M. dus tot naar diens hotel, maar daar bleek liet den ijverigen agent spoedig dat hij zich ver gist bad. Drie verkoopingen van geborgen goederen uit bet stoomschip Willem III". te Portsmoutli gehouden, hebben te zanren 60,000 opgebragt. Duitschland. Men deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent het verblijf van Duitschlands Keizer te Ems. Do oude Monarch leeft als een soldaat, die er niet aan denkt van de vermoeijenissen, welke hij beeft doorgestaan, uit te rusten. Hij lijdt een vrolijk leven, is door geen wacht of politie omringd en als 't niet ware door de zeer verklaarbare algemeene nieuwsgierigheid, waarvan bij het voorwerp is, zou men zelfs, hem ziende, niet vermoeden dat hij de César, de groote overwinnaar onzer dagen is. 's Morgens ten 7 ure begeeft zich de Keizer-Koning naar de fontein, voegt zich onder de menigte, ledigt zijn glas bronwater in lange teugen, spreekt alleraardigst met de dames en heeren, welke hij ontmoet, keert dan terug om te wandelen, hetgeen door de muziek, die het Duitsche volkslied aanheft, wordt verkondigd. De Koning van Pruissen betoont zijn dank daarvoor aan de muziek en zet dan zijn wandeling voort, slechts vergezeld van twee adju danten, die telkens wanneer de Koning blijft staan, zich 10 passen van den Vorst verwijderen. Dadelijk stroomt het volk dan toe en vormt een cirkel, ten einde in de gelegen heid te zijn den grooten en roemrijken Keizer te bewonderen. Des avonds ten 7 ure Wandelt de Keizer nog eens rond; hij woont dan geregeld liet concert bij en zet zich aan een tafeltje, dat de kastelein juist aan den hoofdingang van het etablissement laat plaatsen. Van des morgens af prijkt dagelijks op die tafel een zilveren blad, waarop een prachtige bloemenvaas. Om die tafel scharen zich gewoonlijk de hofdames, echtgenooten van ministers, gezanten, enz. Zondag wandelde de Keizer door de galerijen en liet zich byouteriën, braceletten, enz. voorleggen; men weet echter niet of hij ze gekocht heeft, want het is verboden den Vorst op 50 passen afstands te naderen. De eerste Fransche wissel tot betaling der oorlogs kosten was aan het huis Müller en C3. te Berlijn, groot 200,000 thaler, geteekend door Pouyer Quertierhet wissel- regt bedroeg 630 tlib en er moesten 63 zegels van 10 tlil. worden opgeplakt. Te Munchen trok hij den intogt der troepen zeer de opmerkzaamheid een pastoor te paard, die een goed ruiter bleek te zijn; wegens buitengewonen ijver is hij door de regering tot veldprediker benoemd. Een Bremer koopman heeft nabij Saarbrücken, op de plek waar de zoon van Napoleon de hand sloeg aan de eerste mitrailleuse die tegen de Pruissen werd afgevuurd, een gedenksteen geplaatst, met het opschrift: Lulu's erstes Debut 1870 Aug. 2. Bij de aankomst van een transport varkens te Olden- burg, in gesloten goederenwagens, bevond men dat er 118 gestikt waren. Het vervoer in zulke wagens is er voortaan verboden. Toen de Duitsch-Fransche oorlog zou aanvangen wees men aan, dat een der treurigste gevolgen daarvan zou zijn de verwildering van liet volk, en de crimineele statistiek bewijst nu reeds liet gegronde van die vrees; herhaalde malen vermeldde men gevallen, van doodslag in Duitschland, meest gepleegd dopr teruggekeerde soldaten. Geen dag gaat voorhij, of er worden nieuwe feiten mede gedeeld. Zoo is te Keulen in de nabijheid van het hos pitaal weder een jongen gevonden van 18 jaar met afge houwen linkerhand, een sabelhouw over liet hoofd, een steek in den linkerarm en een in liet dijbeen. Do onge lukkige leefde nog en de daders van de afschuwelijke misdaad zijn hoogstwaarschijnlijk twee pioniers. Te Mors, eveneens in Pruissen, gaf de stad dezer dagen een feestmaal aan de teruggekeerde soldaten. Men kreeg twist over een IJzeren Kruis, en aan vechten gewoon, meenden de soldaten met liet mes de kwestie te moeten oplossen. Een gedecoreerde met liet IJzeren Kruis werd vermoord en 5 soldaten belangrijk verwond. Prinses Paulina von Metternich, die tegenwoordig te Weenen woont, zond op zekeren morgen een knecht hij een rijken doch gierigen bankier, die nog te bed lag, om in te schrijven voor de Franschen, die door den oorlog geleden hebben. Het stuk wordt den geldman aangeboden op een zilveren schotel. Hij beziet de lijst, geeuwt en geeft ze weder, zeggende: „Ware de Prinses zelve gekomen, ik schreef in voor vijf duizend gulden." Des anderen daags werd de bankier nogmaals vroeg gewekt en eene gesluijerde dame in zijne tegenwoordigheid gehragt. Zij ligt den sluijer op en de bankier ziet, dat zijne sehoone bezoekster niemand anders is dan de Prinses i on Metternich. „Gij hebt gisteren aan mijn knecht gezegd, dat ge zoudt, inschrijven voor vijf duizend gulden, als ik in persoon kwam, zeide zij, hier hen ik met mijne lijst." Er viel niet te aarzelende bankier toekende in en de Prinses ging heen, verheugd dat de Cresus zijn woord gehouden had. Italië. Mazzini heeft, in den laatsten tijd menigen aanval van leden der Internationale te verduren gehad, omdat hij zich tegen de Parijsche Commune verklaard heeft. In zijn zijn weekblad Koma del popoio zet hij thans zijn verhouding tot de Internationale uiteen. Hem ligt liet welvaren der arbeidende klasse na aan liet hart, maar van de commu nistische rigting verwacht hij geen heil, even dwaas noemt hij het, om den te Londen gevestigden oppersten raad de zoo uiteenloopende staathuishoudkundige toestanden van alle volken volgens denzelfden regej te doen behandelen. Zulk een hoofdbestuur moet vernietigend werken of de afdeelingen in de verschillende landen tyrannisecren. Daarom had hij zijne medewerking geweigerd en de Italiaansche werklieden te Londen hadden zijn voorbeeld gevolgd. De Internationale heeft, volgens Mazzini, schuld aan de schandelijke daden, die de Parijsclie Commune gekenmerk hebben; voor het eerst bleef Parijs zonder hijstand of sympathie. Mazzini vermaant de Italiaansche werklieden zich met deze ver derfelijke vereeniging niet in te laten. De Internationale is veroordeeld om aan verdeeldheid te gronde to gaan. In Engeland is die scheuring reeds aangevangen. Hij wijst er op, dat, wat de Internationale wil, in een tijdperk der geschiedenis behoort, toen de menschheid nog in haar kindschheid en een patriarchalistiche levensregeling mogelijk was. Heden ten dage bestaat zulk een toestand nog slechts bij Russische boeren, maar sedert zij opgehouden hebben lijfeigenen te zijn, worden zij er ook al minder geschikt voor. Deze waarschuwing van een man, ivien men wel geen afkeer van revolutionaire theorieën zal verwijten, en die zich steeds het lot van den werkman heeft aangetrokken, verdient in ruime mate overweging. O O Mijnheer de Redacteur! In de Haarl. Courant en de Heldersclie en Nicuwedieper Cou rant vindt men eene advertentie, getiteld: Kiezers van Nederland! Kiezers in de provincie Noordhollanddie overwaard is met aandacht gelezen te worden, vooral ook omdat zij onderteekend is, door iemand, die zich noemt: een vriend van waarheid en regt. Die vriend van waarheid en regt is ontevreden en zeer geraakt, dat bij de verkiezing van 18 Julij jl. een'groot aantal kiezers hunne stem hebben uitgebragt op het hoofd der gemeente, den in het vorige jaar benoemden Burgemeester van de Zijpe. Het is eene waarheid, dat op den verkiezingsdag de Burgemeester der gemeente Zijpe het laatste jaar op weinige dagen na niet in de gemeente woonachtig was, maar is het nu de schuld van Zijn Edel. Achlb. dat ruim een honderdtal steingeregtigden, hunne stem op hem uitbrengen? Wij vragen aan dien vriend van W. en R. of Zijn Edel Achtb. zich daarover behoeft te schamen? Kan Zijn Edel Achtb. er niet veeleer trotscli op zijn, dat hij, nog binnen een jaar, zich zoo bemind en geacht heeft gemaakt, dat men hem waardig keurt als lid van den raad zitting te nemen? Is Zijn Edel Achtb. niet verkiesbaar volgens de letter der wet, welnu de commissie belast met het onderzoek der geloofsbrieven, hebbe have pligt te doen, want weder vragen wij: wat bewijs heeft de vriend van W. en R. dat Zijn Edel Achtb. de geloofsbrieven zal inhouden tot 10 Aug.? En dit is geschied in de gemeente de Zijpe, zegt de vriend van W. en R. Wat is geschied? Heeft de Burgemeester van de Zijpe zijne geloofsbrieven ingehouden tot 10 Aug.? Waarlijk het wordt mooi! \\eet men dat reeds op 24 Julij? Voorzeker eene groote schrede op den weg van vooruitgang, mijnheer de Redacteur! Nog eene vraagMet welk regt maakten de heeren stemopnemers den Burgemeester opmerkzaam dat hij nog niet verkiesbaar was? Waren die heeren niet ietwat voorbarig? Traden zij daarmede niet op het gebied van den nog te benoemen commissie van onderzoek der geloofsbrieven? Men oordeelell! Waarlijk gelukkig dat Zijn Edei Achtb. hooiende doof was! In ernst, vriend van W. en Regt! U hebt de zaak verkeerd begrepen. De schuld ligt aan de kiezers. De kiezers moeten weten of de candidaat al dan niet verkiesbaar is. Of zij daarmede op de hoogte zijn, blijkt bij het onderzoek der geloofsbrieven van den verkozenc. Weten velen der kiezers van de Zijpe nog niet, dat voor ingezetenen worden beschouwd zij, die gedurende het laatste jaar hunne woonplaats binnen de gemeente hadden, enz. met grond mag dan ook worden aangenomen, dat zij van de bestaande leemte der wet op dat punt onkundig zijn, maar met welk regt de vriend van W. en II. spreekt van onkundige kiezers van Noordholland en zich in plaats van tot de Zijpe, tot alle gemeenten dezer provincie bepaalt, laten wij voor hem over, maar begrijpenneen, dat doen wij niet. En wat zullen nu de kiezers, die den Edel Achtb. heer Burgemeester verkozen hebben, doen, wanneer zijn Edel Achtb. de geloofsbrieven inlevert en die door de commissie van onderzoek als onvoldoende worden ter zijde gelegd? Zij zullen bij eene nieuwe verkiezing, die daarvan het gevolg wordt, met nieuwen moed naar de stembus gaau, anderen daartoe opwekken, de stemopnemer9 niet uitgezonderd, en hunne stem uitbrengen op den tot heden geachten Burgemeester kundig zijnde, dat zijn Edel Achtb. dan wel het laatste jaar in de gemeente woonachtig is. Zij zullen niet willen dat een achtings waardig persoon in de dagbladen verguisd wordt, maar dat hij zitting heeft in den raad der gemeente, wiens leden hij als zijne vrienden beschouwt, en met wicn hem het heil en den bloei der gemeente ter harte gaat. Zijpe, 25 Julij 1871. F. Mijnheer de Redacteur! Nog nooit heb ik een poging gedaan ten voordeele van den een of andereu candidaat voor onzen gemeenteraad. Ik wil zulks nu ook niet doen, alleen zal ik mijn medekiezers een raad geven. Kiest personen op de hoogte van het belasting- schoolwezen en marine zaken. l)e handel- en geneeskunde zijn in onzen Raad waarlijk genoeg vertegenwoordigd. Mannen als Boom, Backer Dirks en Bedloo de Bronovo, behooren naar mijm inzien medevertegen woordigers te zijn voor onze gemeente. Zorgt echter vooral bij uwe keuze, dat ge mannen kiest van practisch verstand, die kleinigheden niet over het hoofd zien. Wat scheelt het ons of X al een specialiteit in handelszaken is, maar daarentegen de belangen der gemeente uit het oog verliest. Laat X zorgen dat er een eind kome aan die schandelijk slechte i straatverlichting, dan zullen wij iets aan hem hebben en kan hij op onzen steun rekenen. Geen stem heeft zich daartegen in den laatsten tijd verheven. En mij dunkt dit ligt in de eerste plaats op den weg van onze raadsleden. Gepasseerde week en de week daarvoor was het langs de straat zóó donker dat ik grooten lust gevoelde om iemand vóór mij uit te laten loopen om den weg te verlichten. Zoo iets doet mij denken aan de middeneeuwen. Het is mij ook onbegrijpelijk hoe een vreemdeling het moet maken, die genoodzaakt is 's avonds langs 's Heeren wegen alhier te gaan, wanneer een geboren Nieuwedieper geen voet kan verzetten zonder gevaar te ioopen van tegen een boom of lantaarnpaal op te tornen. Wanneer wij hooren van ongelukken, nu het rasterwerk weggebroken is, dan zal men gaan verlichten. Men moet ook hiermede wachten tot het kalf ver dronken is. T. LAATSTE 3EKIÖTETV. Bij de Directie der Marine is alhier heden aanbesteed: 1°. het bouiven van eene ijzeren steenkolenloods, en 2°. het maken van een regenbak. Inschrijvers voor 1°. de heerenS. Gooien ad 24,000, Gebrs. Klein 23,000, Schretlin Co. 22,880, Gebrs. Moorman 22,500, IJzel-gieterij Prins van Oranje/22,450, W. van der Wooning f 22,400, L. Enthoven Co. 22,386, P. Verhey ƒ22,100, H. Figeé 21,926, W. Hoven ƒ20,400, A. Vos Rz. f 19,189, Gebr. Janzon 18,972, Ch. BosclL Reitz 18,745. Voor 2°. de heeren: P. Spruit ad 4873, J. van der Woude ƒ4310, H. J. Rippens ƒ4300, W. van der Wooning ƒ4278, P. Verhey 4260, J. van der Kamp 4200, Gebr. Korft' f 4125, J. M. van der Laarschot 4119, Gebr. Klein 4119, Gebr. Janzen 4075, Geb. Moorman 3858, S. Gooien 3790. Jl. Maandag is van de iverf van den heer Watson te Londen met het beste gevolg te water gelaten het schroefstoomscliip genaamd Fop Smit, lang 230 voet, breed 30 voet, diep 17 voet, inhoud 1450 tonnen, met machines van 130 paardenkracht. Men zegt dat dit stoom schip als concurrent van do stoombootmaatschappij Nederland in de vaart zal worden gebragt. Van 19 tot 26 Julij 1871. ONDERTROUWD: Samuel Beter Huizinga, wonende tc Leeu warden en Martina Mechtelina Doltiua Wentink. GETROUWD: Geene. GEBORENJan, zoon van Simon Salm en Aagje Dogger. Jacob Hertje, zoon van Hermauus Roeper en Neeltje Mantje. Cornelis Johannes, zoon van Jan Passchier Quant en Catharina Wijker. Johanna Arendina, dochter van Bernard is Filippus van den Berg en Jantje' Timmer. Herman, zoon van Pieter Simon Bakels en Fokeltje Breugeman. OVERLEDEN: Jan Reuvers, 57 jaren, gehuwd met Trijntje van Es. Jaeob Kuiter, 74 jaren, weduwnaar van Trijntje Swart. 13. EERSTE KRASS Prijzen van f 100 en daarboven. tweede lijst: No. 18265 5000; No. 9252 1500; No. 2420 400; No. 2827, 13589 en 19586 ieder 200; No. 3054, 4517, 12308, 13641 en 14903 ieder f 100. derde lijst No. 8919 1500; No. 2132 en 8498 ieder 400; No, 19642 200; No. 2938', 5378, 9520, 10826, 13751, 15544 en 19999 ieder f 100. Zoilklaar liggende en vertrokken ^chepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 12 Julij. Prins van Oranje.J. C. Braat. Batavia via Suez. 20 NicolaasFrans.W. de Groot. Messina. 20 Giacinto. G. S. d'Aniello. Genua. 21 PadangPacket.J. Mondt. BataviaviaNewcastle 23 ii II. W. M. A.G.M.Bruijns. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 25 Julij. Cordelin. T. E. Kiug. II. J. Tweehuijs. Mobile. 26 I, Alcyone. J. Kruisinga. Tjilitjap. 26 JaeobaChvist. J.J.W.Steevert.Duink.&Goedk. Banjoewangie 26 Electric. C. Peyn. Probolingo. 27 Baltic. C. Forsen. v. Vliet Co. Odessa. 27 MariaDiederika. C.G.A.v.Lindern. v.d.Brugh&Co. Batavia. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). "3 Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 26 12 zwtw. 18k. 745.64 -14.50 16.4 - 3.4 0.75 Hol in zee 27 8 wtz. 9 748.27 -11.91 15.2 - 2.8 0.86 rr 27 12 w. 20„ 751.77 - 8.14 16.0 - 3.8 0.89 ii Weersgesteldheid: 26Julij 12 n. Helder, bewolkt, wind. 27Julij 8 u. Losbewolkt, wind, liuijig weer. 27 Julij 12 u. Losbewolkt, wind, buijig weer. PER TELEGRAAF. 1 Paarden f 60 a Ossen - a 39 Stieren - 70 al 60 60 Gelde-Koeijen - 80 a250 16 Kalf-Koeijen -140 a270 20 Vaarzen -100 al40 195 Hokkelingen - 60 a 90 7 Nucht.Kalveren - 8 a 16 VetteRammen - a 571 Schapen - 12 a 28 85 Lammeren f 8 a 12 3 Bokk. en Geiten - 1 a 6 35 Magere Varkens- 10 a 13 39 Biggen - 3 a 6 Eenden c. 30 a Kippen - 30 a 60 Boter per kop - 95 a Kaas per K.G. - 30 a 40 Kip-Eijeren per 100 -280 a290 Eend-Eijeren -300 a Getrouwd A. VAN DER WOUDE en M. TEGEL. Helder, 26 Julij 1871. Geboren: HERMAN, zoon van P. S. BAKELS en F. BREUGEMAN. Hoorn op Texel, 25 Julij 187''..

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3