Bij koninklijk besluit zijn goedgekeurd de statuten van de Vereeniging tot. werkverschaffing aan belioeftigen, geves tigd in de Rijp. Van de vier geëxamineerden voor cadet bij de mariniers, waarvoor het examen gisteren afliep, moet, naar bet Vader land verneemt, geen enkel aspirant aan do vereischten hebben beantwoord. Aan het Prov. gouvernement van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed: het uitvoeren van eenige voor zieningen aan den onderzeeschen oever langs de zuidzijde van het eiland Vlieland. Minste inschrijver de heer W. A. Hartog, te Sliedrecht, voor 10970. Te Terschelling zijn herkozen tot leden van den fcmoenteraad, de hecren: P. Altena, C. Zunderdorp, en J. Bakker. De gemeenteraad van Alkmaar heeft in zijne zitting van jl. Woensdag, beslissende op een verzoekschrift van 244 ingezetenen, besloten, niet terug te komen op zijn besluit van 28 Junij 11., maar burgemeester en wethouders te magtigen om, onder bepalingen door hen te stellen, aan ingezetenen vergunning te kunnen verleenen om hunne kramen, tenten, stallen te mogen opslaan gedurende den tijd dat anders de najaarskermis zou worden gehouden. Onder dezelfde voorwaarden zullen burgemeester en wet houders ook kunnen toelaten enkele elders wonende poffer tjes- en wafelbakkers, tooneelgezelschappen, paardenspel en diergelijken, doch bedelaars, straatmuziekanten, waarzegsters, dikke dames, enz., zullen worden geweerd. Van de scheepstimmerwerf de Hondsbosch, te Alkmaar, thans toebelioorende aan de firma D. Bosman en Zoon, is van stapel geloopen de nieuw gebouwde schroefstoomboot Alkmaar Packet n°. 4. Het vaartuig, ingerigt voor passa giers en goederen, is gebouwd voor rekening der, te dier stede, onder directie van den heer C. Bosman, bestaande vereeniging, die reeds drie zulke booten in de vaart op Amsterdam heeft. Jl. Dingsdag overleed te Amsterdam de heer dr. H. van Beeck Vollenhoven, sinds het vorig jaar voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, curator van het Athenaeum Illustre aldaar, oud-curator der algemeene Doopsgezinde Sociëteit, enz. Welke zonderlinge dingen ziet men tegenwoordig al niet gebeuren, waaronder het volgende voorzeker gerang schikt mag worden: Jl. Donderdag namiddag zag men te Scheveningen aan het begin van het dorp, zonder dat het eenige opschudding verwekte, een kleine, eenigzins gebogclielde vrouw met een jongentje, beiden in dezelfde kleeding als Adam" en Eva gedragen hebben. Op de plaats, waar zij zich vertoonden, bevond zich ook toevallig de heer commissaris van Schoon hoven, die, het spreekt wel van zelf, zich niet genoeg wist te haasten, om beiden van de openbare straat te krijgen, waartoe zich gelukkig in de buurt de gelegenheid aanbood, en wel in het hulp-gasthuis in de Nieuwstraat. Daar ondervraagd, kon de commissaris van politie niets als ver warde antwoorden van de vrouw erlangen, hetgeen deed denken aan krankzinnigheid. Na een en ander te hebben genuttigd en wat uitgerust te zijn (moeder en zoon schenen zeer vermoeid) verhaalde de vrouw dat zij doodarm was en de ellende haar tot het besluit had doen komen om gij zelf zult toch niet kunnen wenschen, dat dit huis een schouw plaats worde van een overval eu strijd.... worden wij hier door overmacht overvallen cn vermoord, spoedig zullen de onzen hier zijn om ons te wreken cn de eerste nadeelige gevolgen zullen terstond Chatcau-Giron treffen het kasteel zal verwoest, de grond zal gelijk gemaakt worden, men zal de bewoners....» „Wees daarover niet ongerust," viel de geestelijke, inij blijkbaar verschrikt aanziende, in de rede. „Wij geloovcn niet dat hier in de nabijheid frane-tircurs zijn; en mochten ze kotnen opdagen, zoo zal dit niet kunnen geschieden zonder dat wij hunne nadering ont dekken en dan zullen wij het als plicht tegenover u, onze gasten, aanmerken, u te waarschuwen." „Meer verlang ik uict," antwoordde ik, terwijl ik den geestelijke, die opgestaan was om afscheid te neincn, de hand gaf. Ilij nam ze aan en nam met een buiging afscheid vnu de zonen van het ulanenvolk, die zich gedurende ons gesprek met veel drukte en beweging onder elkander bezig gehouden hadden. „Gij hebt terstond een grootc vriendschap aangeknoopt met dien mij vrij verdacht voorkomenden zwartrok, mijnheer Eernold," zeide een der ulanen. „Ik zou zijn gezicht geen oogenblik vertrouwen." „Dat is de oude kcurvcrwantschap tusscheu de heiligen en de riddersriep de spraakzame potsenmaker uit. „De jonker heeft den priester even noodig, als de herder den hond." „Als gij op een onbehoorlijke wijze over uw chef en commandant wilt spreken, waarde ülauroth, dan zal ik u tot straf den ganschen nacht in de kar laten slapen, die de franc-tireurs hier achtergelaten hebben. Voorloopig kunt gc mij op een verkenningstocht verge zellen, die ik voorucinens ben naar den kant der rivier tc doen, eer ik naar bed ga.... Gij anderen kunt gaan slapen: maar vergeet niet, vooraf naar de paarden te zien, zij zullen hun voeder nu wel opgegeten hebben en moeten dus nu drinken hebben." Ik ging liecn en terwijl de anderen nog niet zoo spoedig opstonden, volgde Glauroth, de spraakzame jongeling, mij. 11e maan scheen daarbuiten heerlijk op het slot, op het grasveld eu den tuin. Dezen laatste trad ik binnen. Daar hij achter het slot naar den kant der- rivier lag, moest ik hem door, oin den oever der rivier tc bereikeu, en te zien of een veer dan of een voetbrug onze franc-tireurs bij hunne vlucht naar den anderen oever en naar het bergland geleid had; was dat niet het geval, dan konden zij zich nog altijd in onze nabijheid verborgen hebben eu moesten wij, in weerwil van de ver zekeringen van den geestelijke, op onze hoede zijn. De aanleg van den tuin, dieu wij binnen getreden wpren, was schoon, eu hij werd, voor zoover men het bij het maanlicht kou zien, zeer goed onderhouden. Eerst kwam men aan een breed terras, vervolgens aan lager gelegen grond met bassins, fonteinen cn waterspuwende Tritonen en Nereïdcn, of wat die naakte gestalten, waarover de maan haar bleek koud licht verspreidde, anders voor stelden; daar omheen waren groote, weelderig begroeide bloem bedden; daarna kwam men aan paden, ingesloten door laag latwerk of glad geschoren heggenter rechterzijde was een groot broeilmis, in welks lang glazen dak het blauw van den hemel teruggekaatst werd; ter linkerzijde lag een soortgelijk gebouw in de donkere schaduw (Wordt vervolgd.) zich met haar kind te verdrinken, waarom zij zich van hunne kleedercn haddept ontdaan, maar dat zij verhinderd was geworden, en van hot kanaal door het bosch de vlugt naar het dorp had genomen. Voorts heeft zij te kennen gegeven te Leiden met der woon te zijn gevestigd, wer- waarts zij dezen morgen met haar kind door de zorg der politie is teruggeleid. (D.) Voor het front van het garnizoen te Rotterdam isjl. Woensdag de gouden medaille voor langdurige dienst uit gereikt aan den marinier 1ste klasse P. van Boxel, de zilveren medaille aan den sergeant II. Goeree en de bronzen medaille aan de mariniers 1ste en 2de klasse K. J. Tass en J. van der Laan. Jl. Donderdag heeft te Rotterdam de door de firma Kaufman en Co. aangekondigde proef tegen brand en inbraak plaats gehad van brandkisten, ten overstaan van den deurwaarder J. C. Lach. Wat het eerste aangaat, is die proef gunstig voor die firma afgeloopen; anders echter wat de poging tot inbraak betreft. Immers de zoon en een werkman van den smid van Ravensteyn aldaar, hebben de brandkast, tot de proef aangeboden, binnen 2 uur geopend niet alleen, maar ook de buitensluiting totaal vernield, zoodat een kassiersbriefje ii 250 op de liceren Jan Havelaar en Zoon, aldaar, dat zich in de brandkast bevond, hun eigendom als belooning is geworden. Voor de binnen- braak misten zij verder de krachten, daar zij te uitgeput waren. (Handelsblad.) De politie-agent te Schiedam, die jl. Donderdag zijn vijftigjarige ambtsvervulling vierde, ontving, nevens veel betuiging van belangstelling van particulieren, van gemeente wege een gouden liorologie met inscriptie. Op het eiland Voorne, waar de gewone varkensziekte heerscht, wenden de landbouwers als geneesmiddel het gebruik van zout aan. Er ;zijn landbouwers die hiervan eene gewoonte maken en nog nimmer zieke varkens gehad hebben. Het congres van landmeters zal 17 dezer te Utrecht worden gehouden met 64 leden. Burgemeester en wethouders van de Bildt hebben bij gelegenheid van het zendingsfeest alle uitstallingen, enz. verboden. Omtrent het Zendingsfeest dat den 9 Augustus op het landgoed Houderingen, onder de Bilt, gehouden zal worden, verneemt men dat dit, naar het zich laat aanzien, alle tot dusver gegevene feesten van dien aard zal over treffen; aan het prachtige terrein in de bosschen van jhr. Eabricius van Leijenburg is men druk aan het werk voor het oprigten van spreekplaatsen, enz.met milde hand wordt in alles door den eigenaar voorzienbehalve dat er gevierde sprekers zullen optreden, verwacht men veel genot van het kerkmuziek dat het koraalgezang zal begeleidenlokten de Zendingsfeesten altijd veel volk, dat aan de Bilt zal de vorige naar alle waarschijnlijkheid, ook in aantal bezoekers overtreffen, daar nog geen plaats zoo gemakkelijk te bereiken is geweest; dien dag zullen niet minder dan 11 extra-treinen loopen. Bij den Hulst is een 13jarig meisje onder hoogst treurige omstandigheden verdronken. Haar lOjarig zusje in het water gevallen zijnde, aarzelt zij niet om haar na te springen, doch moest die edele daad met den dood bekoopen. Het gelukte slechts om het jongste te redden. Een vrouw te Roosteren heeft haar vierde kind onmiddelijk na de bevalling van het leven beroofd, en is toen om eiken argwaan te mijden, den volgenden dag weêr naar de kerk en aan haar gewone werk gegaan. Tot leden van den gemeenteraad zijn te Vlissingen gekozen de heeren J. P. Laernoes, aftredend lid, en J. J. P. Hector. De pokken heerschen geducht te Arnemuiden, dank aan de gemoedsbezaren tegen de vaccinatie. De Arnh. Crt. gaat, om de noodzakelijkheid te be- toogen van liet behoud van den bieraccijns, na, of het bier voedende kracht heeft, of het niet tot de schadelijke, dronkenmakende dranken behoort, en of het een volksdrank is. Op de autoriteit van mannen als Mulder, Licbig en Moleschot afgaande, verklaart dr. Idzerda, dat in het bier weinig stikstofhoudende stoften voorkomen, die de eigenlijke voedingswaarde van onze voedingsmiddelen bepalen; dat die bij de bierbereiding grootendeels in de bostel terug blijven; in één kilo vleesch zijn evenveel stikstofhoudende stoffen als in 100 liters bier; ter wille van den smaak' worden juist de onmisbare voedingsmiddelen bij de bier- bereiding prijsgegeven; het bier is dan ook niet zoo voedend als men meent; verschillende Duitsche scheikundigen be- toogen dat; en van Gorup zegt, dat in een 5ponds droog roggebrood evenveel stikstofgehalte is, als in 3609 Beijersch mass bier, en een mas is meer dan een liter. Het bier is wegens het aanwezige koolzuur en de alkohol een opwek kende, verfrisscliende drank, maar bevat weinig voedings vermogen; om de volksvoeding te vermeerderen zou men het bier hooger moeten belasten. Bier behoort overigens tot de alkoliolische dranken; in Engeland, Duitschland en België is bier-dronkenschap een even groote plaag als bij ons de jenever-dronkenschapoorzaak en resultaat zijn dezelfde; de zedelijkheid wint er niet bij, of men aan bier dan wel aan jenever zich te buiten gaat; de eene prikkel moge gevaarlijker zijn dan de andere, beide behooren belast te zijn; bier is evenmin als jenever behoefte maar weelde; in de bedorvenheid der menschelijke natuur ligt het, zich aan het misbruik van iets alkoholisch over te geven; alleen moet men, bij biergebruik grooter volume verduwen, dan bij jenever; de vraag is, of dit niet nog schadelijker is. Dat bier hier te lande volksdrank is, kan men niet aannemen. In Noordbrabant en Limburg wordt door de volksklasse in den regel bier gedronken, in de overige provinciën heeft het gedistilleerd de voorkeur. Maar men zou het bier tot volksdrank willen maken! Dit laatste is echter ook zoo wenschelijk niet, als het weinig voedzame, bedwelmende en dronkenmakende van het bie,. opwellen. En wat de belasting betreft, Oostergo wil al niet noodzakelijk belast hebben. liet ell is aangewezen. Bierdrinken is zeker te verkiezen j ene verdrinken, maar daarvoor behoeft het bier niet onl te blijven. Bo, Oostergo, nieuwsblad voor Dockum en omstrek meent, dat het noodig is, voor volksdranken te zorgen Mm Een de jenever door het bier te vervangen. Waarom moet mindere klasse, waarom moet iemand ter wereld geregeld; prikkelends gebruiken? Een anderen volksdrank te geveni den natuurlijken is een plooijen en schikken met het kwa ja"jes: Het volk moet er van overtuigd worden, dat iedere v ik snapering uitzondering behoort te blijven. De hoog lemel standen moeten daarvan het voorbeeld geven. Men ka rnner terug tot de natuur, die den volksdrank uit den grond di 0 0 »y wat weelde genoemd kan word Op de jaarlijksche bijenmarkt te Veenendaal en i|e]ni de Klomp zijn aangevoerd: aan de Klomp 12 wagenvraclitj „G met 708 korven en aan den Nieuwen weg 24 wagenvracliifcaan. met 1321 korven. De prijzen waren: voor jonge billen y 3,60 a 4,25voor oude /4a/ 5,30. T Klaagt men elders over duur hooi, ook in gemeente Achtkarspelen (Friesland) kan men daarvan spreki Voor eenige dagen is te D. 't grasgewas van p. m. 4J pond j"at maat weidland verkocht voor f 90, terwijl het in 't vori joedi jaar, toen de opbrengst niet overvloediger was, verken pillin was geworden voor 37. „N Ten bewijze dat de veeteelt te Gorredijk uitnemen resultaten oplevert, deelt men mede, dat de heer H. 1 .'w van Dam (senior) aldaar van zijne 41 vare koeijen ac en twintig heeft verkocht voor de kolossale som van ƒ560 tredf De stoomboot Burgemeester Zijlstra, jl. Dingsdag »A publieke veiling te Harlingen verkocht voor de som v 10,117, is in handen gekomen van vroegere medereede; p commissarissen, zoodat met regt mag worden verwacht i P'0'^ daarmede weder de dienst tusschen Harlingen, Zwol Kampen cn het Nieuwediep weldra zal worden hervat. (ene Naar de Gron. Crt. verneemt, heeft de heer een Kuipers, hoofdonderwijzer te Scheemda, bij de verlotii goed te Haarlem den tweeden prijs gewonnen, bestaande in e eerzu omnibusbreak met eene zwarte Friesche merrie. e'n('f Jl. Maandag morgen zijn in de omstreken van Gr ningen vijf personen te gelijk door den bliksem getroffi waarvan drie geheel bewusteloos lagen. Bij twee zijn levensgeesten weder opgewekt, doch de derde, uit Giesendi afkomstig, was een lijk. Een hoogzwangere vrouw drie kinderen worden daardoor in den diepsten ron gedompeld. De vergadering der broederschap van notarissen her te Maastricht plaats gehad, 77 notarissen woonden lia onder voorzitterschap van den heer Obreen bij. ipren dien I begr D .1 oh oorli II drul De volgende bijeenkomst zal te Groningen gehoud hier worden. Nadat de zaken afgedaan waren, is een bezo gebragt aan de fabrieken van den heer Regout, en v< volgens vereenigden de leden zich aan een diner. Woensdag morgen was er een matinee te hunner eere werd daarna een bezoek gebragt aan de verlichte grotti van den St. Pietersberg. Des avonds waren de leden do den heer Regout op het kasteel van Vaeshartelt genoodig Een correspondentie uit Limburg aan de N. Rott. Cl met vangt aldus aan: „Ik weet niet meer welke schilder het geweest is, dj een school vol jongens heeft voorgesteld. Midden onder les heeft een persoon het ongeluk halverwege door li zoldering te vallen. De meester kijkt in de hoogte waarschuwt zijne leerlingen naar boven te zien op stn van blind te worden. Een van de jongens houdt zij hand voor een zijner oogen en zegt: ik waag er dan toe één oog aan. Zulk een voorstelling is zeker heel onkiescl maar de schilderij is door duizenden gezien en... den Reim ist alles rein. De toestand in Limburg heeft veel overeet komst met deze schilderij." Het Zwitsersche canton Argau heeft de wet aange nomen, volgens welke de geestelijken om de 6 jaren doo: de gemeente herkozen moeten worden. Een Engelsclunan, wiens uiterlijk nog al voorliefde voo spiritualia dicteerde, vroeg eens een Hollander hoe he werkwoord drinken vervoegd wordt. Aantoonende wijs, tegenwoordige tijd, antwoordde de ander „Ik drink, gij zuipt, hij pimpelt, wij genieten, gij zwelgt zij pooijeren." De Engelsclunan verzoekt zijn leermeester maar op tt houden, zulk een moeijelijke vervoeging was hem nog nooi" voorgekomen, 't Was overigens zeer interessant, en lii noteerde het in zijn dagboek als een der merkwaardigheden die hij op de „continent" vernomen had. Om goed volwassene, groote appelen te krijgen moe men, volgens een Duitsch landbouwtijdschrift, de boomei bij droog weder van tijd tot tijd sterk begieten. Ook is hes goed rondom den boom met palen gaten te boren en daarin des zomers eenige malen vloeibaren mest te storten. de ik... h een ter ven op wel 1 me T0( E! 10 we do op Ja inj de de 3d Uit de Gedenkschriften en Aanteekeningen van Napoleon III op Wjlhelmshöhe. De meest curieuse plaats in dat werk, hetivell veel opgang maakt, is het verhaal van het onderhoud tusschen dei „Capitulard" van Sédan eu zijnen overwinnaar. Zie hier de vertalm; „Zte capitulatie van Sedan. „Mijn onderhoud met U iHem was wat het moest wezen. „Ik beklaag u," zeide hij mij, „maar wij moeten ons neer buigen voor God, Wien het behaagd heeft de balans naar mijnt zijde te doen overslaan. Zooveel althans, kan ik zeggen, voegde bij er levendig bij, „dat de oorlog niet door mij verklaard is." "Uwe Majesteit heeft gelijk," hernam ik; „ik hen liet." Ilij begreep de ironie van mijn antwoord en reikte mij de hand. Moltke, liismarck, Fritz, (de Kroonprins van Pruissen) omringden mij eu gaven mij blijken van sympathie. „Niet gij, niet ik," hervatte de Koning. „Hier hebben wij het werk vau het noodlot. Ileriuner u ons laatste onderhoud te 1'ariji in het jaar der groote tentoonstelling. Ik verliet u la mort dal V time." „Ja, ik herinner mij dit gesprek zeer goed. Wij, de Keizerin, mijn zoon eu ik, deden den Koning van Pruissen uitgeleide en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2