LOKAAL TIVOLI. B A. L. Benoemingen, enz. B 111 I E l A I). Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAARSOHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. ')cr [jet punt van scheiden zeide hij mijEn als men bedenkt dat lb$i elkander biet zullen wederzien dan op een slagveld!" „O, kan Uwe Majesteit dat gelooven!" riep Bismarck uit. rey „En gij, mijnheer,,, zeide ik, „gelooft gij het dan niet?" en Na zulk een hartelijk onthaal iet bij mij gingen staan. 5n< „Ik zi 1 Maar ik hield aan en vroeg: „Welnu, gelooft gij het?" Een oogenblik van stilte volgde, terwijl de Keizerin en zijn zoon zie eigenlijk niet," antwoordde eindelijk Bismarck, „wat Uwe wa lajesteit zou kunnen doen om het te verhinderen." v Ik wendde mij wederom tot den Koning, deze hief de armen >og! leinehvaarts en twee dikke tranen rolden over zijne wangen. Deze •nnen vond ik te Donchéry (de plaats lij Sedan, waar de over- d j| (uinaar en de overwonnenen elkander spraken). a], „Welnu," riep ik uit, „het is waar, deze oorlog was onvermij- jjj Jelijk. Gij zegeviert, Frankrijk is gekwetst; en als overwonnene 'kom ik voor Frankrijk den vrede vragen." Ik begon wat ineer sympathie te bespeuren. Willem, die zijnen n 5 ielm in de hand hield, zette dien weder op. clit „Gij weet" zeide hij mij, „dat deze zaken graaf Bismarck aan- clu |aan. Even als gij, even s^erk als gij, meer dan gij verlang ik bjjen vrede Dan kunnen wij elkander verstaan. Plotseling verdween de sympathie. „Vrede! Wie zou dien niet willen!" zeide Bismarck plotseling. „Maar sire, houdt gij den vrede voor mogelijk Laat ons zien, gesteld on<i lat ge Elzas en Lotharingen aan Duitschland afstaat en een ver- ori joeding voor oorlogskosten betaalt, ten bedrage van drie of vier koe nilliardcn...." „Kooit zal Frankrijk dat aannemenriep ik uit. „Ik ben volmaakt van uw gevoeleu, sire." „Tot zijnen laatsten snik zal Frankrijk die leeuweneische n af wijzen, heer graaf!" „Zonder eenigen twijfel, sire, en daarom onderstel ik, dat de 'ut vrede niet mogelijk is." „Alzoo zal ik niets gedaan hebben door mij over te geven." Bismarck antwoordde niet. De koning stapte op en neer. „Kunt gij mij instaan voor Parijs?" vroeg hij mij, terwijl hij j plotseling voor mij bleef staan. „Voor Frankrijk, ja." „Ik spreek niet van Frankrijk, maar van Parijs; van Parijs, dat eene wereld op zichzelf is, dat aan niets hecht en aan alles hecht; een soort van hybridische opeenhooping van alles wat slecht en itijgoed, dom en verstandig is, en daardoor een zamenraapsel van a eerzuchtigen, altoos gereed om alles onderstboven te werpen, ten einde de een op den ander kunne klauteren. Zie, sire, dat val ik aan. Dit broeinest, hetwelk overal brand en verwoesting ver spreidt de brandfakkel welke den oorlog heeft aangestoken, u' dien ik zal uitdooven voor het geluk der wereld, ik zweer het u." Misschien zal Parijs, bij het aanschouwen van onze rampen, dl begrijpen".... zeide hij. Driftig sloeg Willem met de vuist op de tafel. „Parijs begrijpen! Parijs verstandig! Parijs rustig!.... O, zoolang wij Parijs niet in den hartader getroffen hebben, is de oorlog pas aangevangen." Ik liet het hoofd zakken. „Geloof mij," voegde Willem er bij, terwijl hij mij de handen drukte, „gij hebt alles gedaan om dezen oorlog te verhinderen, <1 iieraan valt niet te twijfelen, uwe taak is volbragtlaat ons nu 04de onze volbreiigen. En ik zal ze tot het einde vervullen, al moest ik Hij ging niet voort. Een hoofdofficier kwam binnen en gaf een papier over aan den heer von Bismarck, die het den Koning ter hand stelde. Willem las, en toonde mij den brief Deze vermeldde de Parijsche omwenteling.... De Keizerin-regentes was op de vlugt.... Toentoen, ik beken het, gevoelde ik een op welling van woede, eu ik liet Duitschland handelen zoo als dit meende naar geregtigheid te moeten handelen." ten ac dei rol De kapt. 2de kl. bij het corps mariniers G. A. F. Chomel is, met ingang van 1 Sept. a. s., bevorderd tot kapt. 1ste kl, bij voornoemd corps. De adelb. 1ste kl. C. Moolenburg is, op zijn verzoek, met den 10 dezer eervol uit de zeedienst ontslagen. De olf. van adm. 1ste kl. W. F. Gouwe is, op zijn verzoek, wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst, ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, met den 16 dezer op pensioen gesteld, tot een bedrag van f 900 's jaars. Met ingang van den 15 Aug. is de olf. van adm. 3de kl. B. Janse, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen'; eu met ingang van den 16 dezer zijn bevorderd: tot olf. van adm. 1ste kl., de off. van adm. 2de kl. A. J. M. Huart; tot oif. van adm. 2de kl., de off. van adm. 3de kl. W. F. G. L. Faubel en tot off. van adm. 3de kl., de scheepskl. F. H. M. Rant en G. 11. Slot. België Brugge, het noordelijke Venetië, waarmee het hetzelfde lot gemeen heeft, vertoont in zijne muren bij het heldere daglicht het spook uit de middeleeuwen van het betooverde slot, waar ridders en jonkvrouwen, knapen en muziekanten te middernacht verschijnen en een spookach- tigen dans uitvoeren, totdat het hanengekraai hen doet verdwijnen. Wappert ook de witte vaan niet van het dak van het hotel de Flandre," zoo weet toch iedereen in Brugge, dat de laatste der legitime vorsten, Henri V, gewoonlijk de graaf van Chambord genoemd, daar zijn hof houdt en de hulde van zijne getrouwen ontvangt. Alle morgens worden de deuren van het hotel geopend, en bij het krieken van den dag trekt de ridder van de droevige figuur, omgeven van zijnen hofstoet, ter kerk om de vroegmis te liooren. In dezelfde orde keert de optogt weder terug, en dan blijft de graaf in zijne vertrekken. Gelieele ladingen van lelie bouquetten kwamen den 12 Julij uit Frankrijk, bij gelegen heid van zijnen verjaardag. Het was groote receptie, en in de straten van Brugge, waar men anders het gras kan hooren groeijen, was het een rennen en rijden, dat er geen eind aan kwam. Alle hotels zijn vol legitimisten, die den afstammeling van den heiligen Lodewijk en den erfgenaam van Hendrik IV huldigen willen. Zij hebben gehoor gegeven aan het sedert lang weggestorven gekraai van den Galli- schen haan en doen eveneens als leefden ze nog in den bloeitijd der Bourbons. Men laat den scliaduwkoning met zijn onschuldig spel natuurlijk ongestoord zijn gang gaan. Niemand denkt er te Versailles aan, zich ter wille van het in Brugge omgaande spook te verontrusten. Tusschen Brugge en Gent waar wijlen Lodewijk XVIII gedurende de honderd dagen resideerde, ligt een niet te overbruggen afgrond. De graaf van Chambord, die dit wel voelt, heeft met zwakke hand het witte vaandel voor de laatste maal gezwaaid, eer hij daaruit het doodshemd voor het legitime koningschap maakte. Den gemeenteraad van Brussel is 't plan aangeboden, om die stad in verbinding te brengen met de zee, door het verdiepen en verbreeden van het kanaal van Willebroeck en het graven van een kanaal van Thisselt naar de Schelde tegenover Rupelmonde. De ongeregeldheden te Antwerpen houden aan. De Belgische sigarenmakers kunnen het niet dulden, dat de fabriekanten Hollandsehe werklieden bezigen, ten einde aan de gevolgen der werkstaking het hoofd te bieden. De Hollandsehe sigarenmakers staan van de zijde der Belgische aan de hevigste beleedigingen en vervolgingen bloot. De politie heeft iederen dag ter bescherming van de Hollanders eene aanzienlijke strijdmagt te ontwikkelen. Dingsdag avond bij voorbeeld hielden 500 onruststokers een aantal Hollanders, die ten fit ure naar huis moesten, in de fabriek van den heer Hampohn opgesloten. Eerst ten 8j ure had de politie op dat punt eene genoegzame magt bijeen om de Hollanders zonder gevaar de fabrieken te kunnen doen verlaten. Zij werden te midden van de kreten der woelige menigte onder sterk escorte naar hunne logementen gehragt. Vele Belgische sigarenmakers zijn gearresteerd. F r a n k r ij k, In een openbaar gemaakt rapport van den maarschalk Mac Mahon wordt berigt, dat er bij het tweede beleg van Parijs 83 officieren en 794 onderofficieren en manschappen gedood en 430 officieren en 6024 onderofficieren en man schappen gekwetst zijn geworden. Het aantal vermisten beliep 183. Jules Favre zal weder als gewoon advocaat gaan practiseren. De ex-Koningin Isabella van Spanje wordt weêr te Parijs verwacht, waar zij eenigen tijd in haar liötel, Avenue du Roi de Rome, denkt te vertoeven. Nu Parijs weêr ademhaalt, komt er de toiletkwestie ook dadelijk aan de orde van den dag. De oude modes komen hoe langer zoo meer in zwang. Zoo droeg mevrouw Thiers bij 't diner, door haar gemaal aan de Prinsen van Orleans aangeboden, een zeer origineel, maar prachtig zwart kleed, vervaardigd door den beroemden dames-kleêrmaker Wörth, in de ltue de la Paix. De hertogin van Chartres heeft, dadelijk, na haar aan komst te Parijs, bij mad. Iioger en bij Wörth een menigte prachtige toiletten besteld. De laatste houdt zich thans bezig met het „ontwerpen" van een manteltje: militair en coquet, dat hij Dragons de Villars-mantel noemen wil. De stof is zeer ligt grijs; het manteltje bestaat uit drie pélérines één grijze, één hemelsblaauwe en weder een grijze. Men kan den mantel digtknoopen bij slecht weder; maar bij schoon weder openslaan en dan vormen de pélé rines een tunique op den japon. Verder wordt tegenwoordig veel werk gemaakt van badtoiletten. Maar vooral verdient vermelding, dat er corsetten van gekleurde zijde worden gedragen, onder tule en andere transparante witte en zwarte japonnen. Chique Engeland. De Londensche dagbladen behelzen het jaarlijksche verslag omtrent den algemeenen gezondheidstaat en de met het oog daarop genomen maatregelen, ingevolge de be staande wetsbepalingen door dr. John Simon, den hoofd ambtenaar van het bestuur der algemeene gezondlieids-politie, onder dagteekening van 31 Maart jl. aan het gouvernement gerigt; hij houdt daarin staande, dat het aantal sterfgevallen daar te lande een derde grooter is dan het zou zijn indien de tegenwoordige kennis van de voornaamste ziekte-oorzaken overal in den lande behoorlijk behartigd en in toepassing gebragt wierd. Het aantal in dien zin vermijdelijke sterf gevallen bedraagt, volgens dr. Simon, thans alleen in Engeland en Wales jaarlijksch gemiddeld honderd en twintig duizend. Hij meent dat die „verkwisting van menschenlevens" met doelmatige wetsbepalingen kan en behoort te worden tegengegaan. Daily News zegt, dat een der Siameesche tweelingen zóó gevaarlijk ziek is, dat men voor zijn leven vreest en alle toebereidselen tot afscheiding worden gemaakt. Duitschland. Men zal zich herinneren, dat een luitenant van het 3de Pruissische regiment artillerie, Haas geheeten, ten vorigen jare eensklaps naam maakte als de meest gekwetste Duitsche krijger. Hij kreeg namelijk door een kanonschot met schroot niet meer of minder dan 20 wonden te gelijk. Thans melden de Duitsche bladen, dat nog slechts acht wonden ongenezen zijn en men alle hoop mag koesteren, dat hij geheel herstellen zal. De chirurgie, voegen zij er bij, heeft welligt nimmer grooter triomf behaald. In de vorige week had te Bonn een zonderlinge kloppartij plaats tengevolge van een misverstand. Een processie naar de Apollinaris-kerk te Remagen trok door de stad. Een der bedevaartgangers viel in onmagt en terstond schoten eenige burgers toe, om den man te helpen. De voerman, die met een kar voor invaliden de achter hoede uitmaakte, dacht dat de processie aangevallen werd en hieuw met zijn zweep duchtig op de menschlievende helpers los. De omstanders keerden zich nu tegen den voerman, de bedevaartgangers trokken partij voor hun reis genoot en sloegen er mede dapper op in, terwijl eindelijk om de verwarring volkomen te maken, de aanvoerder van de processie zijn herderlijken staf links en regts op de hoofden der schreeuwende en vechtende menigte deed nederdalen. Eerst aan de inmiddels gewaarschuwde militaire wacht gelukte het, de verwoede strijders te scheiden. Het aantal bebloede hoofden was hijzonder groot, terwijl tot veler ongeluk de politie de zaak aan een nadere critiek onderwerpt. Bij het uitbreken van den oorlog maakte de timmer mansknecht Rudolphi, uit Stettin, gebruik van de algemeene geestdrift om zich onder valsche papieren bij het leger als vrijwilliger te doen aannemen. 37 jaren oud had hij juist voor de derde maal na langen straftijd het tuchthuis verlaten en wist geen levensonderhoud te vinden. De list gelukte: hij werd aangenomen, maakte den veldtogt mede, gedroeg zich braaf en dapper, zoodat hij voor het IJzeren Kruis werd voorgedragen, maar kon toch eindelijk den démon, die hem beheerschte, niet wederstaan. Den 16den Mei 11. in het kantonnement te Mirabeau in Frankrijk, ontstal hij een kameraad 5 th. Gearresteerd, beleed hij dadelijk zijne misdaad en nu is hij weder tot 2 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. In berigten uit München leest men: „De verkiezing van den proost Düllinger tot rector-magnificus onzer hooge- school is een feit van groote betcekenis. Deze hoogescliool heeft zich daardoor ten opzigte der kerkelijke kwestie op een standpunt geplaatst, tot hetwelk zelfs de Berlijnscho zich nog niet heeft verheven. De Münchener hoogescliool is bekend als een bepaald Katholiek karakter dragende; van des te grooter beduidenis is het dat juist de in den ban verklaarde hoogleeraar Düllinger, die aan het hoofd der bestrijders van het leerstuk der onfeilbaarheid staat, door haar met 54 van de 63 stemmen tot rector-magnificus verkozen werd. Daardoor heeft onze hoogescliool eene schitterende bekrachtiging gegeven aan het protest, hetwelk 44 van hare hoogleeraren en privaat-docenten tegen de nieuwe leer uitgevaardigd hebben. De bewering der ultramontanen, dat de tegenstand tegen die leer het werk eener staatkundige partij zou wezen, wordt door die benoeming wederlegd, vooral wanneer men in het oog houdt dat ouze hoogeschool zich sedert jaren, op zeer enkele uitzonderingen na, van het politieke terrein ver wijderd heeft gehouden, en dat de meeste van hare leden mannen zijn van eene bij uitstek gematigde denkwijze." Ook de hoogeschool te Würzburg heeft cenen tegenstander van het dogma der onfeilbaarheid, den hoogleeraar Reissinann, tot rector-magnificus verkozen. Ontzettend zijn de verwoestingen, welke door een windhoos dezer dagen te Tilsit en omliggende dorpen zijn aangerigl. Vele gebouwen werden vernield, waaronder een schuur ter lengte van 230 voet, welke eensklaps werd ver brijzeld en grootendeels in de lucht opgenomen en wegge voerd, zonder dat men later het spoor der verloren voor werpen heeft teruggevonden. Te Stroblienen werden 14 woningen als het ware op hetzelfde oogenblik verbrijzeld, bruggen zag men uiteenrukken, reusachtige boomen ontwor telen en de velden waarover de hoos heenstreek leverden een jammerlijk beeld van verwoesting op. Vele personen verloren het leven. Men herinnert zich niet ooit dergelijke verwoestingen ten gevolge van zoodanig verschijnsel te hebben aanschouwd. Rusland. Op de tentoonstelling, die in hef volgende jaar te Moskow zal gehouden worden, ter herinnering aan den 200sten verjaardag van Peter den Groote, zal de boot, door dien Keizer gebouwd, in de afdeeling scheepvaart worden tentoongesteld. De boot bevindt zich op dit oogen blik, in volkomen goeden staat te St. Petersburg. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepon Groote Vaart Aaulcomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 23 Julij. H. W. M. A.G.M.Bruijns. Batavia. 3 Aug. Aquarius. A. Altman. Montevideo. 3 Bato. H. Kramer. Batavia. 4 Onderneming. C. L. v. d. Veen. Suriname. 4 Java. W. L' Bakker. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 3 Aug. Industrie. Hilcken. Duink.&Goedk. Baltimore. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Johannes. F. Nannings. Soderhamn. Hout. Blikman Co. Sijmon&MartinaT). Zwaai. Riga. Gebrs. Janzen. A.E Scheurleer. Amons Co. Se Sostris. P. Erichsen. Helsingfors. ThomasIsabclla.lv. Lucas. Newcastle. Steenk. ZurMühlenkCo. Hector. G. Hume. Seaham. Esk. G. J. Meers. Sunderland. St. Matthew. C. Burrivood. Seaham. Duink.&Goedk. Brotherly Love.J. Moffat. Newcastle. Thirteen. W. Leslie. Seaham. Jessie. G. Nichols. nu Aangevoerd 590 stapels Kaas, wegende 124138 kilogrammen. Prijzen: Kleine f 32,75. Commissie f 32,50. Middelbare f 33,75. Laagste prijs f 18, Ter graanmarkt is verkocht 28 hectol. nieuw wak Koozaad af14. Van nieuw Karweizaad 350 kilogr. op monster verkocht af 19,50. 5 Paarden bov.'tjuar f 50a 80 Veulens - a 9 Koeijen 95al80 Vette Kalveren - a 10 Nuchtere dito - 14a 21 209 Schapen - 16a 33 62 Lammeren - 5a 12 VetteVarkens.pK.G.f a 80 Magere dito - 8a 21 156 Biggen ben. 10 w.- 2a 5 6 Bokken en Geiten - 3a 7 Kleine dito c a Ezel f a Boter, per 0.630 K.G. e 85a 90 Na afloop der Volksvoorstelling op ZONDAG 6 AUGUSTUS Een correspondent van de Scientific American, geeft het volgende recept, dat wij aan alle branders van petroleum aanbevelen, als uit stekend berekend om alle gevaar te weren„Neem een pil, zoolang ge die maar bergen kunt in het reservoir uwer lanp, vul de ruimte die dan nog overblijft met stukjes spons, en laat het verzadigd worden door petroleum. Ge hebt dan voorraad genoeg voor den

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3