Benoeming-en, enz. Te Sint Anna-Parochie is dezer dagen een hooi wagen omgevallen, waarbij twee personen, vader en zoon, in een sloot gevallen en verdronken zijn. Jl. Maandag heeft het Prov. geregtsliof te Utrecht, uitspraak gedaan in de zaak tegen J. F. R., oud 28 jaren, sub-agent bij eene brandwaarborg-maatschappij, geboren en wonende te Woerden. Het Hof heeft hem schuldig verklaard aantien misdaden van valschheid in geschriften van koop handel, enz.; het desbewust gebruik maken van die tien valsche stukken; zeven misdaden van valschheid in onder- liandsch geschrift, enz.; zes misdaden van valschheid in certificaten, enz.; het desbewnst gebruik maken van die vijftien valsche stukken, enz. enz. en hem veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren, tot betaling van vijftig geldboeten, elk van vijftig gulden, en in de kosten. Gisteren heeft aan de Bilt het 8ste algemeen Evan gelisch Nationaal Zendingsfeest plaats gehad. Prachtig zomerweder begunstigde deze feestelijkheid, te midden van de schoone natuur. Van Noord en Zuid, Oost en AVest voerden treinen tal van feestgenooten aan. Eene onafzien bare menschenmassa verzamelde zich tegen den tijd, dat het feest een aanvang zou nemen, om spreekplaats No. 1. Aan alle kanten werden feestzangen aangeheven, ter afwis seling van de onderscheidene sprekers. De goede zorg van 't bestuur voor 't heerschen van orde op 't terrein wordt zeer geroemd. Ten 12 ure heden nacht keerde de feesttrein alhier terug. Een jongen te Vledder had zijn kaatsbal vuil gemaakt, en was bezig dien in de vaart af te wassclien, toen er plotseling een snoek kwam aanschieten, die hem zoo duchtig in de hand beet, dat de verschrikte jongen 't op de vlugt zette, onwillens met zich voerende „den wolf van de sloot," die eerst op eenigen afstand het ligchaamsdeel los liet. De hand bloedde erg, en de fijne tanden waren tot diep in 't vleesch doorgedrongen. In de omstreken van Ambt-Vollenhoven loopt de prijs van het beste hooi weder tot ruim 40. Te Giethoorn, niet ver van daar, geldt het beste 30 en het ribbehooi 20 per 1000 kilogram. Te AVijhe is reeds veel rogge binnengkomen. Als een voorbeeld van erkentelijkheid voor genoten weldaden wordt uit de provincie Groningen gemeld, dat door een ambtenaar in Nederl. Indië de som van 188,621 aan de gemeente 't Zand is overgemaakt, ter vergoeding van onderstandsgelden, vóór vele jaren aldaar door zijne ouders genoten. Volgens 1'Ami du Limbourg is te Limmel jl. Zondag avond, terwijl eenige personen zich met het kegelspel ver maakten, tusschen de spelers een twist ontstaan4 personen, men zegt Brabanders, machinis'ten bij de spoorwegen, zijn met de andere spelers aan het vechten geraakt, waarbij een der laatsten op de plaats dood bleef, en een ander den volgenden morgen aan de bekomen wonden overleed. De daders zijn gearresteerd. De KI. C. is van oordeel, dat het niet billijk is, de hulp van particulieren in te roepen ter ondersteuning van hen, die in de krijgsdienst verminkt of gebrekkig zijn ge worden. De Staat zelf moet daarvoor zorgen en beter dan hij nu doet. Toch heeft die gebrekkige zorg van den Staat voor hen, die in de dienst ongelukkig worden, volgens de K. C. ook eene goede zijde, want het zal afschrikken van de krijgsdienst, en hoe minder menschen- soldaat worden, hoe beter. in verrukking, ofschoon het mij op andere wederom afstoot. Gij zoudt wel wenschen dat het verbrand werd. Is het du3 niet natuurlijk, dat ik daarover wel ecus iemand zou willen hooren spreken, die geheel anders denkt dan ik en geheel anders dan gij." Hij haalde de schouders op, en ik gaf mijn verlangen te kennen een boek te lezen, dat mejul'vrouw Kühn zooveel belang inboezemde. Zij had het in bezit en zou hel mij op mijn kamer laten bezorgen. Wij spraken vervolgens ik maakte van het gesprek over dat boek gebruik om een onschuldig en onzijdig gesprek aan te knoopen over andere werken. Zij kende verscheidene Duitsche werken, doch slechts de oudere; de meeste drama's van Schiller zooals Callot Hoffman natuurlijk, der Töpfer, der Genfer. Op een reis die ze met haar vader naar Zuid-Duitschland gemaakt had, had ze ook eenige Duitsche tooneelstukken leeren kennen; over dat alles sprak ze zeer levendig, anrdig en origineel, ofschoon dikwijls ook zeer tegenstrijdig en wonderlijk; maar toch ook met een innige deelneming en beminnenswaardige warmte, die duidelijk deden zien hoezeer zulke dingen hare belangstelling opwekten. Het was onmogelijk daardoor niet medegesleept te worden en niet in een heilig vuur te geraken oin hare tegenstrijdige denkbeelden weg te nemen en de dingen in het ware licht te plaatsen. Zoo gebeurde het dat ons gesprek in dezelfde mate langduriger werd, als het levendiger geworden was. De geestelijke, die eenvoudig toehoorder bleef, scheen innerlijk meer opgewondeu te worden, misschien minder door mijne ketterijen als door de gedachte, dat mejufvrouw Kühu dat alles niet alleen aanhoorde, maar het ook in zich opnam en verwerkte, zoodat het voor hem zeer moeijelijk zou zijn haar dat alles weder uit het hoofd te praten en haar ziel van die gruwelen te zuiveren. Somtijds lag in de misnoegde uitdrukking, waavmede zijn oog op haar rustte, een zekere hartstochtelijkheid, somtijds, rn dan opende hij zijne oogeu geheel, en zag hij haar met een droomerigen, ja bijna smachtendeu blik aan, alsof hij er zich geheel in verdiepte haar te beschouwen, zonder te hooren wat zij zcide en zonder iets anders te vernemen dan de klank van hare welluidende stem. Bij mij kwam de gedachte op, dat de arme abt in liefde tot zijn nicht, of wat zc anders van hem wezen mocht, ontvlamd was. Ik moest, hoe ik ook geboeid werd, en hoezeer de jonkvrouw ons gesprek nog niet moede scheen te zijn, inij losrukkenik giug heen, en had het genoegen dat men mij toestond den volgenden morgen terug te komen, om den Paust, die ik altijd in mijn valies bij inij had, als schadeloosstelling voor den beloofden Michelet ter lezing te brengen. In een opgewekte stemming, ik was te moede alsof ik in een soort van roes verkeerde, kwam ik in mijn kamer en nam den Paust ter hand. Ik bladerde er in, denkende aan al de plaatsen in dat boek, geschikt om gesprekken aan te knoopeu, aan alle verklaringeu en ophelderingen, die de jonkvrouw, als zij het met een weinig ernst begon te lezen, vau mij moest verlangen. Kort hierna trad miju oppasser binnen. (Wordt vervolgd Tegen de bewering, dat het heden zooveel minder is dan het voorleden, en dat de maatschappij ongezond is, vraagt het Volksbl.: „wanneer was zij gezond? Toen Kaïn Abel doodsloeg Toen de regtvaardige gekruist werd Toen Karei de Groote de Saksers met het zwaard tot het chris tendom bekeerde? Onder Innocentius III? In den dertig jarigen oorlog? In ons vaderland onder Filips II? Toen men Oldenbarneveld onthoofde, en den vromen Kamphuizen het prediken belette? Reeds Salomo meende: een dwaas die zegtde vroegere tijden zijn beter dan de tegenwoordige. Dat er toenemend gemis aan godsdienstzin bestaat, ontkent het Volkbl. Bij de behoudende partij neemt de kerkijver waarlijk niet af, en bij den burgerstand schiet de nieuwe rigting in den godsdienst telkens meer wortel. Bunsen heeft gelijk„De Volken onzer dagen verlangen niet meer minder, maar meer godsdienst." Het Volksblad betoogt de noodzakelijkheid van de geheele afscheiding van Kerk en Staat, juist omdat de ware godsdienst voor het staatsleven onontbeerlijk is. „De staat, zegt het blad, heeft zeker het grootste belang bij eene ware in alles doordringende godsdienstigheid der ingezetenen. De wetten vermogen niets zonder de zeden. Een volk, dat door zijn godsdienstzin zedelijk, regtvaardig, liefderijk, onderling behulpzaam en krachtig in leven is door den geest, waardoor liet bezield wordt, is gemakkelijk te leiden op de baan van den vooruitgang; een volk daarentegen zonder godsdienstig geloof, vol zelfzuchtige en hartstogtelijke partijschappen, zonder zedelijkheid en regtvaardigheid, is door de bekwaamste regering niet te regeren. Zal echter de godsdienst ware vruchten in het leven voortbrengen, dan moet zij rein zijn. AVil de staat de rijke vruchten van wezenlijken godsdienstzin plukken, dan moet hij de conscientievrijheid met naauwgezetten ernst eerbiedigen. De financiëele steun, de wereldlijke arm van het zwaard, zij mogen door den kerk-ijver, die slechts een schaduw is van de godsdienst, gewenscht worden, inderdaad schaden zij èn den godsdienst èn den staat beiden. AVaar de staat zich met de godsdienstzaken inlaat, daar wordt veelal het krachtige leven van het geweten en der waarheidsliefde onderdrukt, terwijl de staat bij een kunstmatig aangekweekte godsdienst de ware vruchten van het geestelijke leven niet plukt. Het zou te wenschen zijn geweest voor den staat, dat de staat de godsdienst nimmer had ondersteund door geld ot magt. Nu de staat het echter gedaan heeft, is een feitelijke toestand geboren, die erkend moet worden. De kerkgenootschappen hebben daarenboven een regt op finan ciëele ondersteuning, omdat de staat niet altijd regtvaardig voor de kerkgenootschappen is geweest. Bij de kerkelijke bewegingen van den tegenwoordigen tijd en de afscheiding van staat en kerk wordt het telkens meer belangrijk, dat in het staatsregt de financiëele ondersteuning en het financieel beheer zoodanig geregeld worden, dat het geld geen middel worde tot onderdrukking van het geweten, maar in waarheid strekke tot ondersteuning van het ware godsdienstige leven." Men schrijft uit Arnhem, dd. 6 dezer, aan het Alg. D. v. N. „Door fraai zomerweder begunstigd, brak de dag aan, waarop het zangersfeest te Arnhem een aanvang nam. De Geldersche hoofdstad had zich voor deze gelegenheid in feest dos getooidvan bijna alle huizen wapperde de Nederland- sche driekleur, in de straten heerschte eene buitenge meene bedrijvigheid. Hartelijk was Vrijdagavond de ontvangst der verschil lende liedertafels. In het park van Musis Sacrum ver- eenigd, werden zij begroet met eene compositie van den heer H. A. Meyroos, uitgevoerd door de feestgevende liedertafel Euterpe en het orchest van den heer Stumpff. De eerewijn werd aangeboden, de feestdecoratiën werden uitgereikt. Toen begon de eerste algemeene repetitie en den volgenden morgen had de tweede repetitie plaats, welke ook door de zangers, die de eerste maal nog afwezig waren geweest, werd bijgewoond. Na afloop der repetitie voerde het muziekcorps van het regiment veldartillerie, onder directie van den kapelmeester Rudersdorftj in het park van Musis Sacrum eenige muziekstukken uit van zeer afwis selenden aard. De regenbuïjen, die gedurende de repetitie gevallen waren, dreven af; het weder klaarde op en de matinee was overheerlijk. Des namiddags ten half zes ure trokken de zangers in feestelijken stoet door verschillende straten der stad. De optogt begon op de groote markt, begeleid door de muziek corpsen der veldartillerie, van den heer Stumpff en van het regiment infanterie. Het was een vrolijk gezigt, die feestelijk uitgedoste zangers met verschillende banieren, te midden van de juichende menigte, in de met vlaggen getooide straten. Zoo ging het door de voornaamste straten naar de con certzaal, waar iedere liedertafel binnentrad, hare banier deponeerde en op het orchest plaats nam. Zag de stad er feestelijk uit, niet minder was dit het geval met de concertzaal. Zij was met groen en bloemen getooid, die tusschen de rood-, wit en blaauwe draperiën een keurig effect maakten. De wapenborden der steden, uit" wier midden zangers tegenwoordig waren, prijkten aan de wanden, even als de motto's der liedertafels en de namen der grootste toonkunstenaars. Het geheel was eenvoudig, maar schoon, en hinderde, zoover wij na eene eerste uitvoering kunnen oordeelen, weinig aan het klank-effect. Eindelijk gaf de heer Meyroos het sein en het te Deum Laudamus van Verhulst begon. No. 2. Opwaarts, van Hol, werd goed uitgevoerd, No. 3. De stem der zee, eene nieuwe compositie van den heer Frans Coenen, en zoo vervolgens tot dat eindelijk het Volkslied dit feest besloot. I Alle nonuners slaagden zeer goed, en zonder twijfel was de heer Dekkers weder een der helden van den avond, en zijn barytonsolo uit het Oratorium „die Auferstehung" een der glanspunten. Hansken van Gelder van Nicolai verwierf een daverend applaus. Het park was fraai verlicht en de vauxhal werd door I een massa menschen bijgewoond. De feestdag duurde tot laat in den nacht en ieder betreurde het toen, dat er e A,i:ro] einde aan het genot moest komen. p j - Utrecht is aangewezen als de plaats waar het 11 M°"> Nederl. Nationaal zangersfeest in 1873 zal gehouden word; Uit Rusland ontvangt men bedroevende tijdinge Het vuur rigt daar verschrikkelijke verwoestingen aan vi |yoe5t honderd kanten tegelijk en al de in 't midden des lam Doo gelegen provinciën staan in vlam. De stad Moskou vooc groot verkeert in groote verslagenheid. De branden, die d Doe depêches en dagbladen eenparig toeschrijven aan de bedrijvi *e°en van de*Russische socialistische secte, volgen elkanderJdagi grilnei lijks op, ten spijt van het naauwlettendst toezigt. IU magazijnen, de bazars, de hotels, de kerken worden achtei eenvolgens in vlam gezet en sedert de laatste 14 dagt bedraagt de materiële schade reeds 18 millioen roebels. -- Een zich noemend officier vertelt in de Fransche Libert dat Nederland zoo langzamerhand gegermaniseerd word reeks vooral door toedoen van Prins Frederik. 't Gaat zooveivordl dat de Nederlanders geheel door Duitschers worden veiv; drongen en „gedwongen zijn met betraande oogen hu jpreic vaderland te verlaten!" Als men dat zoo leest, is het oi(eii vi er medelijden meê te krijgen... met den Franschen „officier 3. mi namelijk. De Fransche modekleur is thans Paris brulé. is een bloem met vurigen tint, die zeer gezocht is door d a dames, en fleur Paris brulé heet. Vlamkleurige handschoenei vuurroode stroohoeden, lakensche stoffen voor heeren. alles couleur Paris brulé. Zoo weten de Parijzenaars d vreeselijkste gebeurtenissen in de mode te brengen. De krijgsraad te Samarang heeft binnen weinig maanden drie Europesche militairen tot de doodstn on'w 1 veroordeeld. De tot ei plaan t ich Jund reid, van aanze om d loor Ij Fan Het Jl. Dingsdag werd in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeenlik te Amsterdam de 86ste Algemeene Vergadering der Maatschapp- tot Nut van 't Algemeen door prof. mr. G. van Tienhoven, vooi zitter van het hoofdbestuur, met eene rede geopend, waarin hij de Alex: strijd besprak ten allen tijde en ook thans nog op veelzijdig gebie onder het menschdom gevoerd. Welsprekend als de rede wj Bvrnp verdiende zij ook de toejuichingen die haar ten deel vielen, secretaris der maatschappij mr. P. M. G. van Hees, bragt daan een belangrijk verslag uit, waaraan wij bij onze beperkte plaat festa ruimte slechts enkele punten kunnen ontleenen. Het gezamenlijk ledental der Maatschapppij, 14,939 gedureui" het boekjaar 1869/70, bereikte in den loop vau 1870/71 het cijü van 15,177 honoraire en coutribuëerende leden. Die vermeerderd Certf is gedeeltelijk het gevolg van zes toegetreden afdeelingen. Ook zij bcrigt ontvangen, dat te Milwaukee (Staat Wisconsin) eene zustti |,aar maatschappij tot Nut van 't Algemeen opgerigt is. De Maatschapp verloor daarentegen twee afdeelingen; in het geheel telt zij 31 - afdeelingen. Zij verleende krachtige ondersteuning aan de ui: ry gave en verspreiding van verschilleude nuttige boekwerken. Mi 1 voldoening wijst het verslag op deu vooruitgang der volb 'c'10; bibliotheken, die^thans op meer dan 300 punten des lands bestaai Lapi Tot verbetering der volksschool heeft de Maatschappij aan arm afdeelingen bijdragen tot een bedrag van f 2600 geschonkei Ook trekt zij zich het lot van het onderwijzend personeel aani commissie, die naar de bezoldiging der onderwijzers en hulponde wijzers onderzoek deed, was echter met haar rapport nog nii Pc'ia' gereed. Wat het onderwijs voor meisjes aangaat, brengt het versla TO0 hulde aan de gezindheid van het onlangs afgetreden minister» van van de gezindheid van het tegenwoordig ministerie was daaromtrei op e nog niet voldoende gebleken. Ook in dit opzigt was de algemeea Natr stemming echter merkbaar ten gunste veranderd. Jen gera 5. miste leed Naar aanleiding van een, ingevolge besluit der Algemeene Vei gadering van het vorige jaar, uitgebragt rapport van het hoofd bestuur, door prof. A. D. Loman toegelicht, is bij acclamatie beslote aan de Maatschappij tot Nut van den Javaan eene som van f 10# ter hand te stellen tot het uitgeven van schoolprenten en geïllustreerd schoolboeken, onder voorwaarde dat de permanente commissie die Maatschappij medcdeeling doe van het gebruik dier gelden inlichting geve omtrent verdere behoeften, die aan leermiddelen het inlandsch onderwijs bestaan. Het onderrigt van wege de Maatschappij in de tooneelspeelkuM heeft zich bepaald tol drie meisjes, die de lessen vrij geregeld ei met vrucht waarnamen, en zeven jongens die ze zeer ongeregeli bezochten. De uitkomsten waren echter van dien aard dat de vraa; gerezen was of de Maatschappij wel langer daaraan tijd, geld ei arbeid mag opofferen, doch men verwacht veel van het Nederl tooneelverbond. Na het uitbrengen van dit verslag werd beraadslaagd over voorstel van het hoofdbestuur om een geschrift te doen zamenstellei over het vraagstuk van den toestand der arbeidende klasse, welt voorstel aangenomen werd. Voorts werden goedgekeurd voorstellen van het hoofdbestuur om jaarlijks eene som van f 2500 beschikbaar te stellen tot ver edeling van het volksvermaak (niet voor harddraverijen, zakloopen, enz. Deze dag werd door verscheidene leden besloten met de bijwoniw van een concert in het Park. Woensdag is de vergaderin| tot voortgezet. aari In deze bijeenkomst zijn o. a. aangenomen deze voorstellen: dal J0} eene som van f 250 worde beschikbaar gesteld tot uitreiking val medailles aan werklieden bij wedstrijden en tentoonstellingen - dat een geschrift, voor schoolgebruik geschikt, zal worden ver vaardigd, waarin, in stede van een histoire de bataille, den voortgan; van beschaving en zedelijkheid zal worden vermeld; dat eem som van 3000 worde aangewezen voor de ondersteuning van departementen, die zich het houden van volksvoorlezingen en volks- voordragten ten doel stellenen dat de algemeene vergadering in 1872 te Botterdam zal worden gehouden. Zon, toek te vers eers dat naai zijn E'lei Uit eest Kei rem exci nog van Arre het 25 zaai te sla: ein zek Lo Tot president van den Baad van Tucht te Amsterdam is benoemd de kapt.-luit. ter zee en onder-direct, der Marine aldaar W. K van Gennep, ter vervanging van den kapt.-luit. ter zee J. A. Vandevelde, eervol ontslagen. De off. van adm. 2de kl. A. J. M. Huart, dienende op het raderstoomschip de Valk, wordt den 15 dezer op non-activiteit gesteld en den 16den daaraanvolgende vervangen door den van adm. 2de kl. J. Salmon. Tot adelborsten 1ste kl. bij de zeemagt zijn benoemd de adelb. 2de kl. afkomstig van het Kon. Inst. voor de Marine te Willems- oord: J. II. M. Jansen, O. J. Fraixjois, D. A. Meusert, J. S. van Drooge, W. H. Souman, A. G. D. Nolthenius, I. van den Bosch, jhr. A. O. J. M. de Casembroot, L. E. Koolemans Beynen, IV. Br vai Lc 001 hel ooi sis tre da de de on zn ee

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2