eindexamens, waaromtrent men van oordeel was dat het wenschelijk te noemen is, in die commissiën specialiteiten op te nemen. Ook de toelating van meisjes op lioogere burgerscholen gaf ruim stof tot bespreking, aan de eene zijde vond zij warme verdediging, aan de andere zijde even krachtige bestrijding. Ten slotte werd eene motie aangenomen, luidende in hoofdzaak ongeveer als volgt: de vergadering is van oordeel dat tegen eene proefneming, zooals thans op enkele scholen plaats heeft, geen gegronde bezwaren zijn in te brengen. De volgende vergadering zal te Utrecht gehouden worden. Des middags vereenigden de leden zich aan een gemeen- schappelijken maaltijd. Jl. Donderdag werd te Amsterdam het tweede congres van bestuurders en voorstanders der volksvoordragten in Nederland geopend, onder voorzitterschap van den heer Testas, die zijne toespraak aanving met op te merken hoe de oorlog de oorzaak was dat in 1870 het congres niet kon plaats hebben, doch dat wij ons thans, nu de vrede geteekend is, kunnen bezig houden met de werken des vredes, en hij durfde er op rekenen, dat allen met ernst en belangstelling die zaken zullen bespreken, die in het belang zijn van het volk. Op de vergadering waren tegenwoordig een dertigtal afgevaardigden en eenige belangstellenden. Het programma van het congres volgende, werden in de eerste plaats de algemeene bepalingen, na eenige wijzigingen voor een jaar vastgesteld. De wenschelijkheid, dat elke vereeniging die /50'sjaars bijdraagt, door tusschenkomst van het centraal bureau tweemalen in het wintersaizoen een letterkundig of weten schappelijk gevormd man in haar midden ontvangt, tot het houden eener voordragt, werd na eenige discussie ten slotte uitgesproken. De overige punten van het programma lokten belangrijke discussiën uit, die allen getuigden van warme belangstelling in de zaak en waaruit bleek dat men den waren weg zocht om met vrucht werkzaam te zijn in het belang van die klasse der maatschappij, voor wie hoofdzakelijk de volksvoordragten bestemd zijn. In deze vergadering werd o. a. den wensch uitgesproken, dat bij de volksvoordragten aanschouwelijke voorstellingen steeds bevorderd wordenzij sprak het gevoelen uit, dat gemis aan lager onderwijs slachts gedeeltelijk door die voordragten kan worden vergoed; dat het van groot nut zou zijn als arbeiders in de besturen der vereenigingen zitting nemen; terwijl de meening werd voorgestaan dat die vereenigingen slechts zijdelings op de veredeling der volks vermaken invloed kunnen uitoefenen. In 1872 zal dit congres te Leiden plaats hebben. De schietwedstrijd te Rotterdam, jl. Woensdag aan gevangen, zal heden ten einde worden gebragt. De Koning, Prins Alexander en Prins Hendrik hebben den wedstrijd gedeeltelijk bijgewoond. Z. M. heeft o. a. vijf schoten op de schijf gelost. De uitreiking der prijzen zal door Prins Hendrik geschieden. Dat Z. M. een goed beoordcelaar van geweren is, is bekend, en bleek nu weder door een zeer onaangenaam incident, dat met een Haagsche schutter plaats had. Die schutter, de heer Beeht, bediende zich van een bajonet aan zijn geweer, dat 8 a 10 duim te kort was. De Koning deed hem opmerken, dat zulks uit drukkelijk verboden is. Toen hij Z. M. daarin durfde tegenspreken, deed de Koning, onder veel bijval der aan wezigen, dien schutter de baan verlaten. De heer jhr. van Sprengler, vice-president van den Ned. Weerbaarheidsbond, die in de schietbaan aanwezig was, is tot officier en de heer Hk. J. J. Bos, 1ste luit. bij het korps koninklijke scherpschutters te Rotterdam, tot ridder der Eikenkroon benoemd. Te Rotterdam is uit de fabriek van Krupp aangebragt, bestemd voor Kroonstad een kanon dat alle anderen, zelfs die op de wereldtentoonstelling te Parijs te zien waren; in grootte overtreft. Het heeft een gewigt van 56000 kilogrammen. Men zegt dat de transportkosten van dit gevaarte van Essen tot Rotterdam f 5000 bedragen. Uit Tilburg schrijft men aan de N. R. Crt. van 31 Augustus: „Gisteren avond te elf ure heeft alhier in de sociëteit de Philiiarmonie een betreurenswaardig feit plaats gehad. Terwijl eenige jonge heeren, in beschonken toestand, de muziekuitvoeringen stoorden, werden zij, met een ge paste vermaning, door onzen geachten burgemeester tot stilte aangemaandde heer G. van S., hierover gebelgd, wierp zich in woede op onzen burgervader en bragt hom verscheidene slagen op de borst toe; onmiddelijk volgde hierop eene vechtpartij. Het ongelukkigste van alles is, dat, zoo men zegt, de burgemeester heden morgen ongesteld is geworden en bloed heeft opgegeven. Te Leerdam zijn dezer dagen twee paarden verkocht, te zamen 75 jaren tellende, waarvan het een dit jaar nog een flink veulen heeft ter wereld gebragt. Door commissionairs en handelaren in en om Utrecht wordt al de kaas opgekocht, die zij maar magtig kunnen worden. De prijs, 25 tot 28, stijgt dan ook hierdoor. In de omstreken van 's Hertogenbosch sterven veel varkens aan het miltvuur. Te Loon op Zand is een kind van zekeren M. v. d. W., 18 maanden oud, terwijl het een oogenblik aan zichzelven was overgelaten, gevallen in eene waschtobbe met naauwe- lijks een voet water. Het kind is daarin verdronken. Toen men er bijkwam, had het reeds opgehouden te leven. Te Zevenbergen is een 76jarig man in den vierden echt gehuwd met een 20jarig meisje. Bij het verlaten van het stadhuis, werd hij door het volk bespot. De regtbank te Zwolle heeft in de laatste tijden alle personen, die teregtstonden ter zake van bedelarij, van alle regtsvervolging ontslagen, op grond dat voorde plaats, waar die personen bedelende waren bevonden, geene inrigting tot voorkoming van dat misdrijf bestaat. Het O. M. kwam van zoodanige beslissing telkens in hooger beroep, en, niettegen- O O C i O staande het hof eene tegenovergestelde zienswijze was toe- ■gedaan en de bedelaars veroordeelde, bleef de regtbank bij haar gevoelen. De procureur-generaal is daarop in cassatie gekomen tegen een arrest van het hof in zoodanige zaak, waarop de Hooge Raad, bij gemotiveerd arrest, die voor ziening in cassatie heeft verworpen, waardoor alzoo de beslissing van het hof is bevestigd. O O - Op do wolmarkt te Zwolle zijn de prijzen zeer boog, nu de lakenfabrieken in Frankrijk weder aan bet werk gaan, en gebrek aan grondstof hebben. Jl. Woensdag morgen kwam zekere P. II. in een koffijhuis te Deventer, waar hij een glas biereisclite. Toen de kastelein het hem wilde overreiken, bemerkte bij tot zijnen schrik dat de man overleden was. Onmiddelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, die niet mogt baten, want de ongelukkige had reeds den adem uitgeblazen. Jl. Donderdag is een jeugdig man, bezig zijnde eenig loodgieterswerk aan de kerk der vereenigde christelijke gemeente te Dokkum te verrigten, van den top des gebouws naar beneden gestort en een half uur daarna overleden. De ongelukkige laat eene weduwe en drie kindertjes achter. Te Dokkum zijn de klagten algemeen, zoo in klei als in wouden, dat de winteraardappelen, wat kwaliteit en wat kwantiteit aanbelangt, zeer sober zijn te noemen. Ten blijke, dat ook onze zandgronden uitmuntende vruchten kunnen opleveren, deelt men mede, dat de land bouwer S., te Oostwoud, het koolzaad van nog geen 3| pondemaat (1.25 II. A.) heeft verkocht voor 600 a 16 't H. L. Te Donkerbroek zijn gehuwd een zoon en dochter van K. F. met eene dochter en zoon van de wed. II. Sedert kwam de echtgenoote van K. F. te overlijden. De overblijvende man trad nu in het huwelijk met de weduwe, zoodat de ouders niet alleen vader en moeder, maar ook behuwd- en stiefouders hunner wederzijdsche behuwdkinderen zijn. Dit is zeker al eene zeldzame combinatie van bloed verwantschap. De verkoop van vuilnis te Groningen bragt in het afgeloopen jaar op eene winst van 31,530. Men leest in de Pr. Dr. en Ass. Crt. dd. 30 Aug.: Gistér avond is op n°. 1 der spreekplaatsen in ons bosch een bedestond gehouden, om Gods zegen af te smeelcen over het zendingsfeest van den volgenden morgen. Ds. Segers, van Groningen, president van het bestuur van den zendings dag, droeg, na een gebed en het zingen van een psalm, met een kort woord de leiding van dien bidstond op aan ds. Gunning, van 's Hage, die de aanwezigen wees op de prachtige natuur, die, zonder zelfbewustheid, Gods heerlijk heid predikte en den mensch ontvankelijk maakte voor een stemming, welke het motto boven de spreekplaats tot waar heid doet zijnvrede door het hloed des kruises. Dat woord werd gesloten door het zingen van een psalm-vers en daarop verspreidde zich de menigte, die, vooraf met den bedestond niet bekend, een avondwandeling in het bosch makende, zoo ongeroepen de kleine gemeente vormde, door welke het feest godsdienstig werd ingewijd. Intusschen nog eens zou men een toespraak kunnen hooren. Ds. van Toorenenbergen, uit Groningen, een der feest redenaars, met anderen om den vijver wandelende, dacht dat het vrij aanzienlijk publiek, daar aanwezig, wel een woord van hem zou willen hooren, plaatste jicli dan ook onmiddelijk in het kunsteloos gestoelte, hetwelk boven het water was opgerigt, en hield een toespraak, waarin het antwoord vervat was op de vraag die men aan de zendings mannen zou kunnen rigt.en: „wie zijt gij tegenover den geest des tijds en wat wilt gij?" Dij sprak met vuur, goed verstaanbaar, levendig en toch ernstig en boeide aller aandacht tot het einde toe. In den loop zijner rede dacht hij een oogenblik aan Groningen, waar daags te voren een feest werd gevierd, j hetwelk in vroegere jaren ook een godsdienstig karakter droeg, maar thans niet meer. Wat men in deze dagen op den 28 Aug. te Groningen zoekt., zeide hij, is alleen geld en niets als geld. Voor de I kerk is in de herinnering van dien dag geen plaats meer in de stad, waar men eens naar de kerken stroomde om God té danken en te verheerlijken voor de uitredding uit grooten nood. Ook deze voorbereidende godsdienstoefening maakte indruk. Ds. Gunning had gelijk de plegtige stilte, die over de gansche natuur lag, predikte of scheen mede te luisteren naar het woord, dat ernstige dingen verkondigde. Ook deze geïmprofiseerde godsdienstoefening werd geëin digd met het zingen van een psalm. Heden, bij 't lichten van den dag, was een groot deel der bevolking dezer stad op de been en allen begroetten j opgeruimd den helderen hemel en de prachtig opgaande zon, die een heerlijken dag beloofde. „Morgen naar bet stationsgebouw!" dat was het I wachtwoord waarmede men gisteren avond elkander ver- I laten had en tegen 8 uur was dan ook de weg derwaarts met wandelaars bedekt, die het oog eens wilde laten gaan over de duizenden en duizenden, welke het zendingsfeest i in ons heerlijk bosch wilde bijwonen. De drie volkstreinen bragten aanvan Meppol 1000, van i Nieuwe Schans 1200 en van Leeuwarden ook 1200, en dan nog per bijzonderen trein van den kant van Groningen 1200 personen. In het geheel werden nagenoeg 7000 programma's verkocht. Voegt men hierbij de menschen, die, van geen programma voorzien, zich op het feestterrein bewogen, dan kan, ge- looven wij, die gansche menigte wel op 10,000 hoofden worden geschat, i Op dit oogenblik een overzigt te geven van hetgeen de >anv; k erei I zendingsdag opleverde, ook uit het oogpunt van godsdien en zending, is ons onmogelijk. De sprekers hebben in de opgegeven orde het wooi gevoerd, en vonden overal aandachtige toehoorders. De zanggezelschappen hebben hun best gedaan en ov ten het algemeen was er voor het stichtelijk gezang veel opg tncle wektheid. Sommige psalmen en gezangen werden zeer goed gezonge vlieg De geest die onder het publiek heerschte was uitmunten trouwens dat werd ook niet anders verwacht, en de ord die men er opmerkte, de overvloed van mondbehoeften (,c de gemakkelijkheid waarmede men zich daarvan overal voorzien, dat alles werd zeer geroemd. Vooral de vijver, waar de menigte, tegen de hoog |0(m gegroepeerd, luisterde naar den spreker, wiens spreel e- gestoelte boven het water stond, leverde een pracht.igi aanblik op. Ds. Bleeker hield de afscheidsrede en bragt daarin huil toe aan het bestuur van Assen, hetwelk met zooveien bereidwilligheid het bosch ten dienste van den zendelingsda ief, afstond. Bij 't drijven van de Internationale en de daan voortspruitende Commune, zegt het D. v. Zh. in een 121 jj(]s artikel over het Communismus, dat do vraag slechts ovei blijft, of de Internationale moet vallen, dan wel de burgei maatschappij; en dan zegt liet blad natuurlijk: zij niet ai Jules Favre heeft het zelfs reeds aan de mogendhedc geschreven: geene regering mag onverschillig of werkeloo blijven, of zij zou het verwijt verdienen, dat zij de sloopin van alle regelen, waardoor zedelijkheid en bloei dor volke stand houden, lijdelijk aanziet. In Brunswijk, in Pruissei in Frankrijk worden dan ook reeds maatregelen tegen Internationale genomen. Het D. v. Zh. meent, dat volgende maatregelen moeten genomen worden: 1. Door onderlinge verstandhouding van staat, gemeen tebesturen en particulieren, tegemoetkoming bevorderen den vaak hagclielijken toestand der geringe, werkende volle nnd klasse. Wat voor de onbedeelden, voor de armen, hier lande aan weldadigheidsgestichten bestaat, aan giften, uil cgen deelingen en liefdadige werken worden besteed, plaat «tin Nederland reeds van oudsher en ook nog heden liet hoofd en tot voorbeeld van alle mensclilievende natiëi Maar ook de miVibedeelden, de brave en zoo moedig arbeidslieden, moeten mild bedacht en hun lot verzacl worden, door het zoeken en vinden van middelen, op welk menschen vrienden thans aanhoudend de aandacht inroepei en waardoor verhooging van dagloon en vermindering va woonhuur de eerste plaats bekleeden. 2. De wettig erkend besturen van alle landen moeten zich onderling verbindei al de vlugtelingen, leden der Internationale of der Commum e ook zonder aanvraag, aan het land hunner geboorte uit leveren. Dit doelt niet op den gewonen politieken ui 01 plaat iven Zo liet De C lelioc cide d Cedel restel De i iet e Ooi st tuuri ier 1 In t resu Bi gewekene, aller eerbied en medelijden waardig, zoolan hij door onberispelijk gedrag en het nakomen van 's lam tan wetten, de hem geschonken herbergzaamheid regtvaardig ewi Maar tot zulke uitgewekenen behooren geen roovers, moordi oor naars, brandstichters en schurken van allerlei gehalte; die den stillen landaard tot opstand aanhitsen door Ik irijdi openbaar verkondigen en aanprijzen van hun verderfelijke! Ie 1 leer. Nergens moeten zij ook bij mislukten aanslag, ziel (en. een oogenblik kunnen veilig achten. Ware soortgelijke overeenkomst sinds lang tusschen d net mogendheden gesloten, men stuitte heden niet op hi itaat ergerlijke schouwspel van talrijke Commune-opperhoofden litwi die op vreemden bodem verdiende teregtstelling en veroor •deeling ontwijken, de gebelgde openbare opinie straffeloo doel trotseren, en welligt nieuwe verdelgingsplannen smeder Zc 3. De afdeelings-vereenigingen der Internationale opheffen ras het regt van vereeniging moet, volgens de grondwet inde geëerbiedigd worden; maar opstoken tot haat en verachtig leeft van burgers tegen elkander; openbare opruijing tegen 's land wetten met het onbewimpeld doel om het bestaande wettij b.ul] gouvernement omver te werpen, dat alles is strijdig me Ln]j do wetsbepalingen van alle beschaafde landen. De Inter nationale-Communisten handelen nooit anders. 4. In dl landen, waar de doodstraf ontijdig genoeg is afgeschaft, die hoogste straf vervangen door eeuwigdurenden of tijdelijkei ^°°r dwangarbeid, zoo het kan in eene overzeesche kolonie, j 5. De legermagt dermate wijzigen, dat deze niet meei^u'ï hoofdzakelijk uit on— of minvermogenden zij zamengesteld Hot Vaderland meende de Hagenaars te moeten waarschuwen, dat er jl. Donderdag weder een pleiziertrein tegen de residentie was losgelaten. Inzonderheid aan 'l strand te Sclieveningen hebben de heeren pleizierreizigers hel ;evo gortig laten liggen. Men kan ze niet van de plaats ver wijderen, waar de dames baden; zelfs één klom er op een badkoetsje, waarmede eene dame in zee was, maar werd Iele» daarvoor dan ook aan de politie overgeleverd; een ander kabe opende een koetsje, dat uit zee was gekomen. Men zal Rus: voor de tweede bezending pleizierreizigers, die de tentoon- keiz- stelling allerminst bezoeken, voor sterker politiemagt zorgen. Het volgende antwoord op eene huwelijksaanvraag deelt de Arnh. Crt. mede: Ik heef de averdensie in Arems Crand gelese on wel lus om dien Juvrou X C te spreeke, om reede ik ook graag huwwe wil met imant dien daar ook seni in heef en by okkasi wel in ale eer en deug van diens wil wese. daar om lioope ik daar ik geen geit liep de Arems Crand dit brifie an Juvrou X C sal wille opneeme alsdat ik vreidag onder majuu heel aleenig sel sitte in het hokkie warin dc heer timmer de vis verkoop en as dat ik daar nie binnc kan op het bankie er bei. Een aleenig lopent vrei gesel van 8 gulde sweeks vas. - De ooijevaars nemen, als of bij hun militair appèl geblazen wordt, den 22 en 23 Sept. hun rendez-vous plaats in, om den 24 hunne herfstrcis te aanvaarden. Gelijk door landbouwers berigt wordt, hebben de ooijevaars ditmaal hun afreis vervroegd en die voor het grootste deel reeds K t ca Gre; 1IH van men midi acht lian< zone adv; kost duiz verc begi zorg wor goe< ann veri veri het alle

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2