29 Jaargang. 1871. N°. 110. Woensdag 13 September. Uitgever A. A. BAKKER Cz. B I E L A 1). ilELDERSCHE EN MElWEIMEPEIt COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post -1.65. 15 n r eau: MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der A drerten tiënVan 14 regels 00 cent, elke regel meer 15 cent. Groots letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Vrijdag den E5 Seist, vertrekt van Mcrdc West- Indische inail over Southmnpton, perlnatsten trein. Woensdag den SO §ept. vertrekt van hier de OostdiidUche mail vla Triest, per eersten trein. Vrijdag den 88 Sept. vertrekt van hier de Oost- Indische inail via Brindisi, per trein van 6.85 's nv. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 September. Gelijk de geneesheer den polsslag zijner patiënten raad pleegt, om daaruit hunnen toestand te bepalen, zoo is men sinds lang getvoon om uit den stand der geldmarkt meerdere of mindere zekerheid te erlangen, omtrent rust en orde binnen 's lands en de bestendiging des vredes met andere mogendheden. Niet ten onregte heeft men vaak ook den indruk van voorkomende staatkundige gekeurtenissen be paald door het raadplegen van den balans, dien de geldmarkt in handen heeft, 't Besluit der Nationale Vergadering in Frankrijk, ten aanzien harer eigene constitutionele magt en ter bestendiging van die van den heer Thiers, heeft echter nage noeg geen merkbaren invloed op de beurs uitgeoefend, 't Zou evenwel eene verkeerde opvatting zijn als men hieruit besloot, dat bedoeld besluit niet van groot gewigt zoude zijn voor Frankrijk in de eerste plaats, maar ook voor Europa. Een vol jaar nadat men te Parijs de regerende dynastie verdreef, verkreeg de republiek eerst haar beslag en de 74jarige Thiers was van de 35 millioenen Fransclien de eenige man oin aan het hoofd der regering te staan. De politieke gebeurtenissen schijnen der geldmarkt weinig belang in te boezemen, de gewigtige feiten van den jongsten oorlog hebben haar zeker aan te geweldige schokken gewoon gemaakt, dan dat zij nog hare aandacht zou wijden aan de thans aan de orde zijnde weinig meer dan gewone, alle- daagsche, staatkundige gebeurtenissen. De vriendschappelijke verhouding tusschen Pruissen en Oostenrijk is thans in alle staatkundige berigten en be schouwingen als een der belangrijkste punten herhaaldelijk aan de orde. Politieke tinnegieters willen uit de zamen- komsten der vorsten en staatslieden van die rijken hebben afgeleid, dat er een verbond, een staatkundige overeenkomst is tot stand gekomen; uit Weenen wordt echter de verze kering vernomen, dat de gehouden zamensprekingen geen ander doel hadden dan om te bevorderen eene vriend schappelijke gezindheid tusschen Duitschland en Oostenrijk, zonder dat er sprake geweest is van vijandige bedoelingen tegen Rusland of van plannen van aanval tegenover eenige der Europesche staten. Op verzoek deelen we mede, dat op a. s. Vrijdag, des avonds ten 6 ure, in de Nieuwe kerk voorbereiding tot het H. Avondmaal zal plaats hebben, terwijl ds. Ledeboer als dan voor de gemeente zal optreden Op het predikbeurtenbriefje was zulks verzuimd te vermelden. Maakten we onlangs melding van een kind, dat door een snoek in de hand was gebeten, jl. Vrijdag werd alhier een kind door een snoek gered. Natlian Snoek nl. zag een knaapje in zinkenden staat in het Ileldersche Kanaal, hij sprong te water en had het geluk het te redden. In no. 36. van de Monitor, weekblad voor het huis gezin en de school, komen o. a. een paar zeer lezenswaardige artikelen voor, het eerste van den heer D. Dekker, alhier, onder 't opschrift: „Welk een onderscheiding!" De schrijver herinnert aan het dezer dagen verspreide berigt, dat aan den hoofdonderwijzer J. J. la Trois, te Abbekerk, van wege den Koning de zilveren medaille voor 50jarigc ambts vervulling is toegekend. De heer D. vergelijkt die toekenning met de onderscheiding aan onderofficieren en mindere schepelingen van Zr. Ms. zeemagt verleend, die na 24jarige dienst de zilveren, na 36jarige de kleine gouden medaille met 50 en na 50jarige dienst de groote gouden medaille met eene gratificatie van 100 ontvangen. Verder vergelijkt hij de gewigtige werkkring en de jarenlange voorbereiding voor de betrekking van onderwijzer met de geringe eischen voor den oorlogsmatroos, die boodschappen doet voor een officier, meehelpt schip schoonmaken, gort, snert en raas donders (graauwe erwten) eet voor twee, en na eenige jaren (de diensttijd in Indië telt dubbel) als hij met zijn 50 of lOOpop in den zak gaat „passagieren," met dikke Aal of Dubbele Zes aan den arm, een gouden medaille op de horst draagt. Aan 't slot geeft de schrijver aan zijne ambt- genooten den raad om zulk eeue onderscheiding met eene zilveren medaille, die hij een ellendige fooi noemt, te wijzen van de hand. De heer Jansen spreekt in 't tweede over „Een affront, als compliment voorgediend.Als zoodanig noemt hij de aanbieding van een boekwerk aan een hoofdonderwijzer, die 40 jaren lang heeft gearbeid aan de opleiding van 't opkomend geslacht. Schrijver noemt dat een manier van beloonen, als waarop men schoolknapen zoekt aan te moedigen. Hij meent dat de regering zich vergist als zij gelooft, dat een bejaard onderwijzer zich blij maakt met een boek, een schooljongens- eereblijk. Hij betoogt verder de wenschelijkheid van eene betere waardeering der diensten, die de onderwijzer bewijst aan den staat en de maatschappij. Volgens telegraphisch berigt is het stoomschip Prins van Oranje, kapt. M. C. Braat, Zaturdag 9 September jl., 's namiddags ten 2 ure, ter reede van Batavia aangekomen. Alles wel aan boord. Passagiers over het algemeen zeer tevreden. De retourlading zal voor een gedeelte te Sama- rang worden ingenomen. Genoemd stoomschip heeft alzoo in 41 dagen en 9 uren de reis volbragt. Aan den 2den luit. P. J. II. de Klopper bij het 7de reg. infanterie is verlof verleend zich naar Algerië te begeven, ten einde aldaar eene expeditie bij te wonen. De Koning en Prins Hendrik zullen zich Zaturdag morgen ten 9.30 uur van 's Hage langs de Rijn- en Staats spoorwegen naar 's Hertogenbosch begeven, ter bijwoning van den schietwedstrijd, die daar door de Weerbaarheid gehouden wordt. Prins Hendrik heeft 400 geschonken ten behoeve van het monument, ter eere der gesneuvelden op de Citadel van Antwerpen. De plegtige opening van de vex-gadering der Staten- Generaal zal plaats hebben op Maandag 18 Sept. a. s. De regering heeft aan de gemeente Groningen een voorloopige concessie verleend tot inpoldering van 275 bunders kleigrond, achter den stadspolder in den Dollard. Naar het Leidsch Dagblad uit goede bron verneemt, zal de begrooting van Oorlog groote militaire reorganisatiën bevatten, waarvan de jaarlijksche omwisseling van officieren van het Nederl. bij het Indische leger en omgekeerd slechts een klein begin is. Zoo zou de rijdende artillerie vervallen, de regimenten huzaren met één verminderd worden en voorts in alle wapenen, maar vooral bij de infanterie, belangrijke hervormingen worden gebragt, Dit zou dan de veelbesproken legcr-organisatie zijn, terwijl er ook veel waarschijnlijkheid bestaat voor de indiening der defensie-wet. De Oost-Indische begrooting voor 1872 bedraagt in ontvangst ruim 119 millioen, in uitgaaf 108 millioen en 4 ton. Het vermoedelijk batig saldo of de sluitpost bedraagt 10,635,000. Verhoogde uitgaven worden aangevraagd voor justitie, voor de betaling der koffij in de Preanger Regentschappen, voor een heter toezigt op de koffijcultuur, voor onderwijs, voor telegraphie, enz., terwijl op openbare werken en marine bezuinigingen jzijn aangebragt, zonder nadeel voor de dienst. De verkoop van koffij in Nederland wordt geraamd op 800,000 picols ad 35 cent per half kilogram; suiker op 450,000 picols hier, en 600,000 op Java. Het budget voor Oorlog is ook ruim 5 ton minder dan voor 1871; ook met het oog op meerdere behoefte aan verbetering der binnenlandsche gemeenschap, en bovenal op den aanleg van spoorwegen, waaromtrent, na den afloop van een ingestelde onderzoek, een afzonderlijk voorstel aan de Vertegenwoordiging zal worden gedaan. De geheele begrooting is zeer uitvoerig toegelicht en omvat velerlei nieuwe maatregelen. Beroepen te West-Zaandam de heer J. van Loenen Martinet, pred. te Zwolle. Met den 1 November zal op alle spoorwegdiensten in ons land de winterdffinst aanvangen. Voortaan treden de zomerdiensten op 1 Junij en de winterd lensten op 1 November in werking, evenals zulks in Duitschland het geval is. Met 1 November a. s. wordt, naar men verneemt, het baanvak Zwaluwe (Moerdijk)Dordrecht in exploitatie gebragt, waarbij dan van de brug over het Ilollandsch Diep gebruik gemaakt wordt. Wat den Zeeuwsclien spoorweg betreft, hoopt men op 1 Junij 1872 den dienst tot Vlissingen te kunnen openen. De lijn GoesMiddelburg zal, zonder onvoorziene omstan digheden, reeds eenige maanden vroeger kunnen geopend worden. Men schrijft ons van Texel, dd. 10 September: „Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat de persoon van Jan Cs. Gielis, oud 73 jaren, dezer dagen bij den hooibouw nog ijverig zijn dienst verleende. Het zwaarste werk, zoo als opvorken, enz. wordt nog door hem onver moeid verrigt, zoodat vele jongeren zich aan hem kunnen spiegelen." Men schrijft ons van Texel, dd. 12 September: „Begunstigd door schoon weder, had gisteren alhier de aangekondigde veetentoonstelling plaats. De veefokkers gaven door talrijke inzendingen, blijk van algemeene be langstelling, en er was dan ook menig schoon exemplaar op te merken. Nadat de bekrooningen hadden plaats gehad, ging men ten 1 ure tot de harddraverij over, en mogt het den heer B. Lap gelukken met zijn paard, door zijn zoon bereden, de prijs te behalen; den heer Kuijper, van de Waal, viel daarna de premie ten deel. Vervolgens had eene ring- stekerij te paard plaats, waaraan ook levendig deel werd genomen, terwijl de heeren Koning, Bremer en Bakker prijs en premiën behaalden. Daarna begon men aan het mastklimmen, dat ook veel genoegen verschafte. Een der klimmers, de 12jarige J. de Wijn, wist door zijn vlugheid de algemeene bewondering op te wekkenhij won dan ook een 3tal prijzen. Deze volksvermakelijkheden werden met aardappelen rapen besloten. Het muziekgezelschap Concordia van den Helder deed zich bij afwisseling liooren, en droeg niet weinig bij tot opluistering van dezen feestdag. Bij muziek, zang en dans waren vele feestvierenden nog lang bijeen, en zullen zich zeker den dag van gisteren nog dikwijls herinneren." De gemeenteraad van den Beemster heeft met een parige stemmen besloten om de tractementen van de hoofd onderwijzers R. Valentijn en P. Passer met 100 en die der hoofdonderwijzers D. Dekker, P. Rogge en II. C. van der Heide met 150 te verhoogen, zoodat die thans, het veranderlijk inkomen medegerekend, omstreeks 1000 bedragen. De raad van Kloetinge heeft eveneens de jaar wedde van den hoofdonderwijzer met 100 verhoogd. De leden van den Zaandamsclien gemeenteraad en de gemeente-secretaris hebben aan Z. M. den Koning een adres gerigt om te verzoeken, dat vooralsnog het door den burgemeester, mr. H. J. Smit, ingediende verzoek om ont slag niet worde aangenomen; aan den minister van Binnenl. Zaken en aan den commissaris des Konings in Noordholland is een afschrift van dit adres gezonden, met verzoek het ook bij den burgemeester te ondersteunen. De burge meester schijnt echter geenerlei plan te hebben, om zich van zijn eens genomen besluit te laten afbrengen. In de Zaanl. Crt. vindt men een uitvoerig verslag van het te Zaandam gebeurde. Het medegedeelde bevat geene nieuwe bijzonderheden; alleen blijkt het, dat de luitenant der huzaren vreesde met zijne manschappen in de stallen te zullen worden ingesloten, en dat hij daarom was uitgerukt, hoewel eerst bepaald was, dat hij evenals de vorige dagen, niet zou laten opstijgen. De uit den trein komende lieden hadden een enkel lied gezongen, maar de kijkers waren rustig. Eene charge was (lus niet te verdedigen. De Z. Crt. hoopt dat men voortaan bij de keuze van officieren met een taak belast als die te Zaandam, wat voorzigtiger zal wezen, en dat men er ook voor zal zorgen, dat men goede militairen bekome, want van de huzaren bleek er menigeen alles behalve nuchter. Uit een particulieren brief uit Zaandam aan het Vaderland, van geachte zijde afkomstig, deelt men nog het volgende mede „Oordeelende naar de gegevens, die mij ten dienste staan, zou ik geneigd zijn alle schuld, of ten minste de meeste schuld te werpen op den luitenant der huzaren. Vooreerst moet die op eigen autoriteit met zijn manschappen naar het Stationsplein bij de aankomst van den pleiziertrein gegaan zijnten tweede waren de huzaren, naar men zegt, voor een groot deel verre van nuchteren; ten derde had niemand den luitenant verzocht een charge op de menigte uit te voeren; ten vierde had de commissaris van politie hem integendeel gevraagd, met zachtheid te werk te willen gaanen eindelijk is de charge met zulk een dronkemans dolheid ten uitvoer gebragt, dat er sabelhouwen op huizen en schuren gegeven zijn en dat men zelfs op particuliere gronden en in tuinen met paard en al is overgeprongen. Een van de stationsbedienden heeft zelfs een sabelhouw gekregen, terwijl hij toch op dat oogenblik zich daar bevond, waar zijn pligt hem riep in de uitoefening van zijn functie." (Het Vaderland.) Gisteren middag werd aan het stationsgebouw der Holl. spoorwegmaatschappij, buiten de Willemspoort te Amsterdam, in liet openbaar aanbesteed: het maken van een gebouw met toebehooren voor waterinrigting, op het stationsterrein te Castricum. Aannemer de heer A. Sengers, te Heilo, voor 5243. Er bevinden zich te Amsterdam nog bijna 1600 kin deren, voor wie op de openbare armenscholen geen plaats is.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1