Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Proces der Commune-mannen. Bylat icr red ger, ïven (1 kenni wordi ivcn ili tersclu ergcgai ip. Hert, t ivesand lijst i steld H. J.l aan di in de svaartul"' ichtsch 1 iVodi Ma emsoc schip niet en de politie bekommerde ziclj niet om haar. Nu ging Fortunée in de rue St. Honoré den tvinkel eens kappers voorbij en meende in een in de kast liggende chignon haar eigen haar te herkennen. Plotseling vliegt zij den winkel binnen en gaat den verschrikten haarkunste- naar te lijf, met de woorden: dief! geef me mijn haar weerom! Het gerucht maakte de politie opmerkzaam, Fortunée werd naar de wachtpost gebragt, moest daar aangeven, wie en wat zij was en zoo kreeg men de patriottin in handen. De Opéra Comique speelde jl. Dingsdag de Domino uoir voor de 800ste maal. - De pastoor van Hennemont heeft hot gouvernement kort na het beleg van Parijs verrast met eene som van 15 millioen, die hem waren toevertrouwd door een lucht reiziger, welke in de nabijheid van zijne gemeente was nedergekomen en die vlugtende in het huis van den gees telijke door de Duitschers werd gearresteerd. Deze gelden waren tijdens Parijs door de Duitschers belegerd werd per ballon verzonden tot aankoop van wapenen, en niets van de ballon vernemende, veronderstelde men teregt dat deze L. F. 1 som verloren was geraakt. De pastoor wist het geld te ellevoi verbergen, totdat hij eene geschikte gelegenheid had het over te maken. Ter aanvulling van het door ons medegedeeld kort ;ram, berigten wij nog het volgende nopens de wereld- l Roê ïoorem op lste ende j gebeurtenis die Zondag voorviel en die, met meer regt dan bodewijk XIV 't van de Pvrenëen zeide, gezegd kan worden de Alpen te hebben doen verdwijnen. Zondag ochtend ten half zeven vertrok uit Turin een extratrein met bestemming naar Modane, aan het 'ranselt uiteinde van den tunnel gelegen, waar de Ita- Woda liaansche commissie, die zich op den trein bevond, de 'oetslu Fransche commissie zou ontmoeten. De commissie was amscl vergezeld door de ministers van Binnenl. Zaken Visconti Venosta, van Finantiën Sella, van Openbare Werken Devicenzi, van Landbouw Castagnola, den President der Kamer van Vertegenwoordiging, vele leden dier Kamer en oord- van den Senaat en de burgemeesters der voornaamste eemra jteden van Italië, allen in feestcostuum. De trein reed te ruft Kalf elf van Bardonnèche onder een luid gejuich van de Jkolla a]daar verzamelde personen, waarbij muziekkorpsen een nationalen marsch aanhieven, den tunnel in en volbragt de ontsl rit in precies 24 minuten, zoodat het gezelschap vóór elf ure te Modane aankwam, waar de Fransche feestgenooten lich reeds bevonden. De minister van Koophandel Lefranc, de Italiaansche gezant te Parijs en de heer de Lesseps hadden zich bij de Fransche commissie gevoegd. De mi- lister van Buitenl. Zaken, die Zaturdag avond tot over half :en de thans gesloten zitting der Nationale Vergadering had rdj moeten bijwonen, was nog niet tegenwoordig, doch had len z oegezegd dat hij zoo mogelijk 's avonds nog zou komen. Siè Nadat de hooggeplaatste personen eenigen tijd met elkander loorlihet Fransche dorpje vertoefd hadden, werd de feesttrein georganiseerd; de locomotieven werden met Italiaansche velegsn Fransche vlaggen versierd, de koninklijke wagens werden slaj aangehaakt, en de ministers namen daar plaats in, waarna reëisi Ie trein precies te half een Modane verliet, tien minuten bbeli ater in den tunnel verdween en hem vijf en twintig min. over een uur onder een daverend gejuich der aldaar ver zamelde menigte op Italiaansch grondgebied verliet. De eigenlijke feestrit had dus drie kwartier uurs geduurd. In het plaatsje Bardonnèche was een kolossale tent opge- ep v slagen, waarin het feestbanket zou worden gehouden aan het station werden de reizigers door de andere gasten, ruim Thie r tw an h •ré g rinui lars gein «lijk ovi aar x-ei do iderii 900 in getal, ontvangen en en corps begaven allen zich oep i naar het feest, zinni) Do minister Visconti Venosta bragt den eersten toast uit op Frankrijk en zijn gouvernement, de minister Lefranc ir v( antwoordde en bragt hulde aan Victor Emmanuel en aan linisl graaf Cavour, aan wiens wilskracht de uitvoering van dit grootsclie werk, evenals van andere groote dingen, moest worden toegeschreven. Ilij verklaarde zich niet op een politiek standpunt te zullen plaatsen, dat willende overlaten aan zijn ambtgenoot de Rémusat; maar hij wees alleen op de naauwe aansluiting, die heden tussclien Frankrijk en Italië was tot stand gekomen, te aangenamer voor Frankrijk, en omdat het vele fouten ook jegens Italië had goed te maken, or 1 en eindigde met de woorden„leve de eenheid van Frank rijk en Italië." De Italiaansche minister van landbouw koppelde do namen van twee gasten in één toast zamen, de Lesseps, den held van het Suez-kanaal, Grattoni, den held van den Mont-Cénistunnel, waarna aan laatstgenoemden ingenieur de gouden medailles werden uitgereikt, hem dooi de Italiaansche en Fransche regeringen toegekend. De rijsc Zwitsersche gezant bij de Italiaansche regering zag in zijn Kad toast in dit reuzenwerk den triumf van liet Latijnsche ras. Het feest was te zes ure afgeloopen en de gasten stapten wederom in een extra-trein, die hen naar Turin voeren zou. Op alle tusschenstations die hij voorbijstoof, rel werd hij met muziek en gejuich van de aldaar met fakkel- wn licht geschaarde inwoners der aangrenzende plaatsen begroet. ;oov Ook de ontvangst te Turin zelf was schitterendde geheele zeki stad was geïllumineerd ter eere van het groote feest van den dag. woi De Londensche Times wijdt een hoofdartikel aan de erli gemelde plegtiglieid en zegt onder anderen: „De geduchtste an t soort van slagboomen, door de Natuur in het onderling verkeer der menschen in den weg gesteld, is nu te boven irieigekomen; immers de bergketen der Alpen kan thans gezegd cli worden als hinderpaal voor het verkeer niet meer te bestaan, me De steile hoogten der Alpen zijn thans voor de reizigers endi even min een bezwaar als de effenstc vlakte. Het is een ha vooruitgang die nieuwe uitzigten voor de zaak der inter im i nationale communicatien oplevert immers er zal bezwaarlijk irlai eenige bergketen bestand zijn tegen den ondernemingsgeest, ist de volharding, het beleid en de kunde, waarvoor de Alpen idei hebben moeten zwichten. Uit het politiek oogpunt is de jfd tunnel van den Mout—Cénis van niet minder gewigt dan tar uit het commerciële. Italië wordt nu de groote weg voor t in het verkeer tussclien Europa en het Oosten. De weg over Brindisi zal weldra het vervoer van passagiers en brieven malen naar Indie geheel tot zich trekken." Te Boulogne is de sterkste man van Frankrijk, j Vigneron, omgekomen bij het verrigten van zijn zwaarsten toer. Deze bestaat daarin, dat hij een kanon op zijn rug neemt en laat afschieten. De laatste maal ging het kanon met af; hetzij uit vermoeidheid, of om eene andere reden wilde hij het eenigzins verplaatsen, maar te gelijk viel het schot en Vigneron stortte neder, zijn hoofd verpletterd onder het gewigt van het stuk geschut. Engeland, Keizer Napoleon heeft eigenhandig in het park van Cambden House een jongen treurwilg geplant, door een Engelsch officier onlangs van Longwood (St. Ilelena) mede- gebragt en den Kroonprins ten geschenke gegeven. Ofschoon reeds een doodvonnis werd voltrokken aan eene vrouw wegens het „engeltjes maken", is men nog niet afgeschrikt om kinderen, buiten huwelijk geboren, den hongerdood te doen sterven. Weder is de Londensche politie een huis, of liever een vochtig ongezond hol, op het spoor gekomen, waarin kinderen tegen eene vergoeding van eenige shillings per week werden opgenomen om ze te laten verhongeren. De bewoonster, zekere Cecilia Baker, en eene 17 jarige moeder, Agnes Anderson geheeten, wer den in hechtenis genomen. De jury heeft reeds een vonnis van manslag over haar geveld. - Te Langholm is de Veenbrug, die pas voor het publiek verkeer was opengesteld, eensklaps gebroken, terwijl er 200 personen op waren. Slechts één persoon werd ligt gekwetst, D u i t s c li 1 a n d. De Duitsche Kroonprins en Kroonprinses zijn naar Kassei vertrokken, om eenige weken hun verblijf te houden op Wilhelmshöhe. De Presse deelt mede, dat de Keizer van Duitschland graaf von Beust de orde van den Zwarten Adelaar ver leend heeft. Terwijl de haver en andere veldvruchten te Gumbinnen nog niet gemaaid zijn, heeft dezer dagen aldaar een sneeuw- jagt gewoed. Volgens officiëele opgaven hebben in de Oostzee- provinciën tot den 10 dezer 2517 cholera—gevallen plaats gehad, en bovendien 48 onder de militairen. Gestorven 1273; hersteld 620 in behandeling 708. Oscar Carré wordt den 22 dezer met zijn circus uit Munehen te Weenen verwacht en zal aldaar een reeks voorstellingen in het Prater geven. Denemarke n. Te Kopenhagen is den 13 dezer een luchtbal opgelaten. Bij het nederdalen kwam de ballon in de Oostzee neder. De personen, die zich in het schuitje bevonden, dat nu in den gewonen zin moest worden gebezigd, hebben daarin gedurende twee uren in zee rondgedobberd, alvorens zij gered werden. Amerika. In Amerika zijn in de maand Augustus bijna 600 personen tengevolge van spoorwegbotsingen, het springen van stoomketels en dergelijken omgekomen of verminkt. Men is er daar maar steeds op uit om veel geld te ver dienen; de veiligheid wordt beschouwd als iets van geheel ondergeschikten aard, toch verwacht men in de aanstaande zitting van het Congres eene wetgeving op dit punt. De New-Yorksche Vereeniging van zwaarlijvige lieden, van welker oprigting we verleden jaar hebben melding gemaakt, heeft den 25 Augustus 11. haar eerste jaarfeest gevierd, met een pic-nic. De vereeniging telt 70 leden, onder welke er zich geen enkele bevindt trouwens het reglement heeft dit minimum gesteld die minder dan 200 pond weegt. De New-York Tribune betaalde van den 28 Julij tot den 5 Oct. 1870 aan hare correspondenten op het oorlogs- tooneel aan telegrammen 5*5,000 dollars of in een ronde som 12,000 p. st. Door eene overeenkomst met drie andere bladen ontving zij omstreeks 4000 p. st. terug, zoodat hare uitgaven aan correspondenten en telegrammen in 2 maanden en 1 week circa 8000 p. st. bedroegen. In 1870 werden in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika 3| kilo tabak per hoofd verbruikt, Zeilklaar liggondo en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 10 Sept. 19 Sept. Kennemerland. P. de Jong qq. Batavia. 19 21 i, Henriëtte. W. B. Sehill. Suriname. Vertrokken passagiers per Kennemerlandde lik. G. T. Kulen- bümer, echtgen. en 5 kinderen, A. Barkey, echtgen. en 7 kinderen, .1. Grooss, echtgen. en 4 kinderen, J. A. Schultz en echtgen., Canter- Visser, mejufvr. M. C. Kulenbömer, C. li. Tinsveld, W. en J. Tliorig, M. Fandter en 2 Javaansche bedienden; per Henriëtte de heeren Mesquita de la Para, Yeendam en drie geestelijke broeders. Binnongekomon Koopvaardijschepen Grooto Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 21 Sept. Maggic. J. Mc. Nutt. v. Vliet Co. Philadelphia. Binnengekomen Schepen bestemd hunno lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Iturik. O. Brandt. Abo. Hout. Blikman Co. Bilboa. S. Clark. Seaham. Steenk. Duinker&Goedk. Lancaster. G. Judson. Jane. K. Stewart. Sunderland. London. J. Artkur. Newcastle. Ilector. G. Hnme. Sunderland. ZurMiihlen &Co. .Malta. A. 1'urvis. Newcastle. Wynyard. It. Eobson. Seaham. Elizabetb. J. Jarvis. Sunderland. Order. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Weersgesteldheid: 20Sept.l2u. Helder, bewolkt, koel, mooiweer. 21Sept. 8u. Ligtbewolkt, koel, mooiweer. 21Sept,12u. Ligtbewolkt, benevel!, koel, mooiw. %-> QJ -O S 3 p~ cö Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent, j Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 20 12 CO O 6-3 Sg M 762.06]| 1.08 13.4 - 2.9 0.77 Vlak. 21 8 otz. 1.0,, 752.25- 8.72 10 8 - 3.5 0 87 21 12 o. 0.8„ 750.55-10.42 11.8 - 4.3 0.79 II PER TELEGRAAF. Paarden f Ossen - Stieren Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen Nucht.Kalveren - VettcRammen - Schap, n 30 a 80 a 80 al20 70 a305 Lammeren f 12 a 25 Bokk. en Geiten - lja 6 Magere Varkens- 14 a Biggen - 4a c. a 20 7 ol25 a 30 a 18 a 90 a 39 Eenden Kippen Boter per kop Kaas per K.G. Kip-Eijercn per 100 Eend-Eijercn - 40 alBO - 90 a 95 - 30 a37i -340 a350 -350 a (Vervolg.) Daags vóór de behandeling der zaak van den gewezen gedele geerde Hossel heeft voor den derden krijgsraad te Versailles teregtgestaan de burgerlijke ingenieur George Cavalier, bij liet Fransche publiek beter bekend ouder den bijnaam van Pipe-en-bois, die eerst als ijverig agent van den minister Gambetta te Bordeaux, later als handlanger der Parijsche Commune veel van zich heeft doen spreken. De Raad werd bij die gelegenheid weder door den kolonel Merlin gepresideerd, maar de functiën van het Openbaar Ministerie werden door den kapitein-adjudant Senard, substituut van den commandant Gaveau, waargenomen. De beklaagde is ongeveer dertig jaren oud en heeft van 1869 af tot de Parijsche club-redenaars behoord. Aan zijne bekendheid op dat terrein heeft hij het te danken gehad, dat de Parijsche Commune hem tot haren inspecteur der openbare wegen eu wandelplaatsen heeft benoemd; in welke betrekking bij, volgens de acte van beschuldiging, veel ijver heeft aan den dag gelegd eu tot aan den val van het oproer-bewind werkzaam is gebleven. In dat stuk worden hem te last gelegdwillekeurige arrestatiën, huiszoekingen, enz., het verleenen van bijstand aan het gewapende oproer, door het afstaan van zijn talrijk personeel en materieel tot het vervoeren van ammunitiën, het opwerpen van veldwerken en barricaden, en het plegen van allerlei daden van beheer; door welk een en ander hij zich had schuldig gemaakt aan aanmatiging van functiën en titels, aan deelneming aan eeueu aanslag tot verandering van den regeringsvorm en aan verzet tegen de krijgsmagt van het wettige gouvernement. Cavalier heeft voor den krijgsraad verklaard, zich eenvoudig bepaald te hebben tot bet waarnemen zijner betrekking van beheerder van den openbaren weg, die hij in het belang van den algemeenen gezondheidstoestand te Parijs op zich bad genomen, waar gedurende het beleg groote ophoopingen van voor de gezondheid nadeelige stoffen hadden plaats gehad, en bet schoon houden der riolen, enz. zeer veronachtzaamd n as geworden. Huis zoekingen, vervolgingen, enz. waren niet door hem gedaan of bevolengeeue beambten, één enkele uitgezonderd, die zich aan herhaald pligtverzuim had schuldig gemaakt, waren door hem afgezet en zijn personeel was zoo onmisbaar voor den hem opge dragen diensttak geweest, dat hij het niet aan dc barricaden- commissie had kunnen afstaan. Hij had daarentegen zoovele barricaden als hem mogelijk was doen afbreken om de circulatie te verbeteren, en de defensie was zoo weinig door hein bevorderd, dat hij zelfs vrijstelling van alle militaire dienst voor zijn dienstpersoneel bad gevraagd en verworven. Toen hem dit personeel door liet departe ment van Oorlog, voor welke bestemming wist bij niet, afgeëischt was, had hij natuurlijk moeten toegeven. Men kon hem overigens niet van het smeden van een aanslag tot omverwerping der regering beschuldigen, want hij was bij het uitbreken der beweging niet te Parijs, maar te Rouaan, waar hij eene plaatsing zocht. Eerst den 19der. was hij te Parijs aangekomen, waar hij de gebeurtenissen had afgewacht en eerst den 7 April eene onschuldige betrekking had aangenomen. Uit de verklaringen der getuigen, waartoe ook R.osscl behoorde die echter niets ten bezware van den beklaagde heeft getuigd is o. a. gebleken, dat Cavalier zicli eens heeft laten ontvallen, dat hij bij zekeren voornamen burger, die der Commune vijandig was, eene huiszoeking wenschte te doen en hem zelfs zou willen doen fusilleren. Verscheidene andere getuigen hebben daarentegen gunstige verklaringen voor den beklaagde afgelegd. Het Openbaar Ministerie heeft evenwel bij zijne genomen conclusie volhard en de Raad heeft Cavalier tot deportatie in eene vesting en in de kosten van het geding veroordeeld. De heer Gambetta was op verzoek van den beklaagde als getuige te zijner ontlasting opgeroepen; maar bij is niet voor den krijgsraad verschenen. De Parijsche Presse, het blad van den heer de Laguéronnière, duidt dit den heer Gambetta ten kwade. „Het getuigenis van den heer Jules Siuion (zegt zij) heeft Courbet voor deportatie en llegère voor de doodstraf behoedhet getuigenis van den beer Et. Arago heeft tot de vrijspraak van Ulysse Parent medegewerkt; maar dc lieer Gambetta beeft zich zelfs niet willen ontfermen over den man, die zijn adjudant, zijn secretaris en zijn kweekeling was geneest! Daaruit kan men den gewezen dictator geheel leeren kennen." De Liberté deelt de volgende interessante bijzonderheden mede omtrent de houding der Commune-mannen, toen men hunne ver oordeeling uitsprak voor den krijgsraad Ferró wierp zich onverschillig neder, stond weder op en trachtte den commissaris van liet gouvernement regtstreeks in het oog te zien. Al zijn wezenstrekken waren blijkbaar door de zenuwen in beweging gebragt; zijn gelaat was akelig vertrokken. Hij wrong met zijn regterliand krampachtig zijn linker manchet in elkander en kreukte ze, tot het oogenblik, dat men hem naar de gevangenis terugvoerde. Lullier luisterde met opgeheven hoofd. Toen hij ter dood ver oordeeld werd, sloot hij een seconde de oogen; men zag het bloed naar zijn voorhoofd stijgenhij kruiste dc armen en scheen onver schillig over hetgeen om hem voorviel. Slechts was zijn innerlijke ontroering merkbaar uit de trekken van zijn mond, die telkens zijn witte tanden te voorschijn deden komen. De houding van bijna al de overigen was akelig. Assi trachtte zijne gramschap te koelen, door een der galons van zijn mouw te scheuren. Urbain mompelde zachtkens iets wat men niet kon verstaan. Trinquet wierp een wantrouwenden blik op den krijgsraad, ter wijl hij een beweging maakte om naar voren te komen en iets te zeggen. De soldaten hielden hem terug. Wat Grousset aangaat, hij draaide de punten van zijn knevel door de vingers, doch blijkbaar zonder er bij te denken. Courbet werd verschrikkelijk bleek van vreugde en omhelsde Parent, toen deze hem de hand reikte. Rossel bleef onverschillig en maakte voor den regerings-commis- saris een diepe buiging.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3