1871. N°. 116. Woensdag 27 September. 29 Jaargang. HELDERSCHE E\ MEUWERIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede.5 Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER MOLENPLEIN, K°. 163. Cz. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN I Naar Oost-Indiëvia Triest Dingsdag 3 Oct. 's av. 6 u. 30 m. Brindisi, Vrijdag 6 Oct. 's av. 6 u. 30 m. West-lndie: via5<.iVacair«,Donderd.5 Oct. 'sav. fi u. 30m. SouthamptonZon&ag löOct. 'sin. 6 u. 25 m. de Kust van GuineaDingsdag 3 Oct 's m. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: Zaturdag 7 Oct. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Zondag 8 Oct. 's m. 6 u. 25 m. IM E L A 1). a 13 uwe. udcr HELDER en NIEUWEDIEP, 26 September. De treurwilgen plantende ex-Keizer is met den jeugdigen kogelraper op Engelands bodem achtergebleven, toen de brave Eugénie een reisje naar haar vaderland, Spanje, ging ondernemen. In eenzaamheid bragt de eerste Napoleon zijne laatste levensjaren op een rots in het hart der baren door; zijn neef, die in oom's voetstappen trad, moet op soortgelijke wijze in een gedwongen rust zijne dagen door brengen. De man, die een verleden achter zich heeft, dat zooveel stof tot nadenken oplevert, plant in de een zaamheid van Cambden-House een treurwilg, die eens het verblijf van den grooten voorzaat beschaduwde. Eigenaardige bezigheid! Maar wie denkt er, dit lezende, niet aan: Aardsche magt en grootheid is even zoo wisselvallig als de zonneschijn in deze dagen! Niemand meene nu echter, dat de Napoleontische partij hare kansen voor de toekomst opgeeft. Dezer dagen begaf zich de ex-Keizer naar Torquay, en met levendig gejuich werd hij op zijn pad begroet. Velen meenen, dat de vrienden van den gevallen monarch niet vreemd zijn aan deze ovatie, die hen welligt eenige ponden zullen hebben gekost. In Frankrijk, waar op het groote publiek almede in keizerlijken zin wordt gewerkt, moet het een vreemden indruk geven, te vernemen dat Engelschen, onder hunne hoerah's een „leve de Keizer!" mengden. Men wil, dat de heer Thiers, aanvankelijk geneigd om gedurende de vacantie te Fontainebleaute verblijven, besloten heeft om in dien rusttijd stilletjes te Versailles te blijven vertoeven, omdat de keizer lijken ligtelijk van zijne afwezigheid uit de residentie gebruik konden maken, om ten gunste der restauratie van het in gezakte keizerrijk middelen aan te wenden. Ieder vischt op zijn getij. Indien er evenwel te eenigertijd sprake komt van de herstelling der monarchie, en indien de Franschen dan op het voetspoor van den bekenden vorst der oudheid „den waardigste" kiezen, gelooven wij aan de troonsbestijging van Louis Philippe's zoon, den hertog van Aumale. Algemeen wordt hij geacht om zijne zeldzaam gunstige hoedanigheden en uitnemende geestesgaven. Ofschoon de graaf van Parijs door afstamming de aangewezen persoon is bijaldien de familie Orleans tot den troon wordt geroepen, is het van genoegzame bekendheid, dat deze vorst verre, zeer verre moet achterstaan bij zijn oom, die ook bij 't leger grooten invloed heeft. De Belgische ministers hebben dezer dagen, tegen den wil des Konings, 't besluit tot verhooging der tarieven op de spoorwegen, bij wijze van ministeriële beschikking, uit gevaardigd 't Schijnt niet onwettig, dit besluit der heeren ministers, maar toch voorspelt men, dat zij, op dien weg voortgaande, te eeniger tijd zullen moeten ondervinden, dat het koninklijk geduld niet rekbaar is tot in het oneindige, zelfs niet voor ministers van de behoudende kleur. De Koning van Spanje ontvangt op zijne reis door de provinciën steeds nieuwe blijken van gehechtheid van de zijde der bevolking. Men meende, dat de vreugdebedrijven in Barcelona reeds hun toppunt hadden bereikt, doch in andere plaatsen wordt de geestdrift van Barcelona's burgers nog overtroffen. Waar vorst en volk zoo aan elkander verknocht zijn,-kunnen orde, welvaart, rust en vrede welig bloeijen. Spanje heeft lang genoeg onder een wanbestuur geleden, zoodat men dat land wel een tijd van bloei en welvaart mag toewenschen. Zr. Ms. schroefstoomschip het Loo, onder bevel van den kapt.—luit. ter zee Rijk, is te Delfzijl aangekomen, ter handhaving van de quarantaine op schepen, komende van besmette havens. De vestingwerken alhier zijn in de afgeloopen week geïn specteerd door eene commissie, bestaande uit den directeur- generaal van het materieel F. A. Delprat, den inspecteur- generaal der fortificatiën W. S. van der Hart Beek en den chef van den generalen staf G. P. Booms. Op den laatsten Zondag in September van 't jaar 1840 hield ds. L. V. Ledeboer Az., met het oog op zijn aanstaand vertrek naar de gemeente Helder, zijne afscheids rede te Kolhorn. Jl. Zondag was dat dus 31 jaar geleden en de oude leeraar, die met ingang van 1 Oct. eervol uit zijne tegenwoordige betrekkingis ontslagen, gevoelde zich gedrongen, om tot zijne vroegere gemeente, waar hij nog steeds vele vrienden telde, een afscheidswoord te rigten. Hij betrad voor de laatste maal aldaar den kansel; terwijl hij zich voorstelt om op a. s. Zondag 1 October in de Nieuwe Kerk zijn laatste woord tot de Heldersclie gemeente te rigten. Zondag nacht is de kapitein Forlong van het in de Binnenhaven liggende schip Üato, door den hevigen wind van de loopplank gevallen en den volgenden morgen leven loos opgehaald. Heden morgen strandde op de Laan de Nederl. schooner-bark Louis, kapt. Oosterhuis. Het vaartuig zit zeer ongunstig om het af te brengen. Met hoogwater zullen de sleepbooten zulks beproeven. Een berigt uit den Haag aan het Hld. meldt, dat de heer Thorbecke reeds lang sukkelend, thans bepaald ziek is. Van wege de Lloyd's en andere Londensclie assura deuren is aan D. H. Dietz, scheepskapitein, wegens het beleid, waarmede hij het fregat Baron van Pallandt van Roozendaal, op reis van Rotterdam naar Batavia, toen de lading steenkolen hroeide, heeft weten te behouden, een prachtigen zak-chronometer met gouden ketting en aan de bemanning van het schip ieder twee maanden gage geschonken. De heer P. S. van Ronkel, te Zutphen, heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente te Leiden bedankt. Bedankt voor het beroep naar Broek op Langedijk, door ds. Troostenburg de Bruin te Oudeschoot. Voor het Witte Kruis, de vereeniging tot onder steuning van door den oorlog verarmde bevolkingen, is ontvangen 38,304.22, waaronder 18,289.14 van het dames-comité. De uitgaven bedroegen 30,451.54; het overschot is alzoo f 7852.68. Het dames-comité heeft nog 9144.57 in eigen beheer uitgegeven. Men schrijft ons van Texel, dd. 25 September: „Niettegenstaande den harden zuid-oosten wind en de onstuimige zee, wilde de schipper O. Boon met zijn vaartuigje gisteren de haven uitzeilen, om naar het Nieuwediep te stevenen, 't Gevolg daarvan, trouwens wel te voorzien, was, dat de schuit, aan het eind van den havenmond gekomen, zoodanig tegen de palen werd geslingerd, dat men zware lekkage kreeg en, buiten de haven gekomen, groot gevaar liep van zinken. Gelukkig wierp men het anker uit, wijl men anders ongetwijfeld tegen de steenen verpletterd zou zijn geworden. De vijf zich aan boord bevindende personen klampten zich zoo goed mogelijk aan mast en tuigage vast, daar de schuit reeds vol water was cn de golfslag er soms over liep. Eenige wakkere schippers snelden met een vlet ter hulp en hadden het geluk, na veel moeite, de in nood verkeerenden te redden. Inmiddels snelden anderen toe, om ook het vaartuigje te trachten in de haven te brengen. Met vereende krachten gelukte het om het schuitje, hoewel in geheel ontredderden staat, in de haven te brengen, waar het vóór de scheepstimmerwerf onmiddellijk zonk." Jl. Woensdag had te Koedijk wederom het jaarlijk- schc kinderfeest plaats van de aldaar gevestigde afdeeling van het Nederl. Schoolverbond. Het had er alle reden toe, om zulk een feest aan de kinderen te geven. Van de 139 leerlingen toch, die gedurende de laatste 12 maanden van de school gebruik gemaakt hadden, waren er 65 die 't gansche jaar niet één schooltijd verzuimd hadden, en verder 8 van één schooltijd, 20 van twee, 5 van drie, 6 van vier, en zoo vervolgens. De gezegende werking van het School verbond is hier meer dan duidelijk. Men meldt uit Amsterdam aan het Vaderland: De schaduw van een kermis is weggetrokkenveel echte Amsterdammers verklaarden en waarom hen niet op hun woord geloofd dat het geen echte ker mis was. Er werd weinig interessants te zien gegeven en de animo was minder sterk dan vroeger; alleen de dienstmeisjes handhaafden haar roem Neen, haar schande, door als uitgelatenen en vaak als bezetenen zich te gedragen. De Dingsdag en de Donderdag van de tweede week zijn sedert jaren gesignaleerd als de drukste, als de meidendagen en vooral op het terrein van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap waren die dagen nu zeer sterk te onderscheiden. Duizenden uit den arbeidenden stand hebben weder gebruik gemaakt van de gelegenheid tegen 25 cents entreé deze schoone inrigting, een parel aan onze stedenkroon, te bezoeken en zij gedroegen zich daarbij, volgens het eenparig oordeel van ooggetuigen, zeer fatsoenlijk, kennis makende met het vreemde, dier en plant eerbiedigend. Alleen de dienstmeisjes zagen, over het algemeen genomen, in een bezoek aan de tuinen slechts een welkome gele genheid om over bruggen en paden te hossen, onder geleide harer kermisvreijers, die zich den eernaam van „bloem der bevolking" nog niet hadden waardig gemaakt. Het is te wenschen dat het misbruik, door deze kermisgasten van de verleende vrijheid gemaakt, geen aanleiding geven moge tot het nemen van maatregelen, die do inrigting weder ontoe- gankelijk maken voor den werkman. De Nederlandsclie Zondagscliool-Vereeniging zal te i Amsterdam op den 27 dezer eene algemeene vergadering houden, waarop de heer Richard, afgevaardigde van de Zondagschool-unie in Engeland, en de predikanten Th. J. Hoedemaker, II. V. Hogerzeil en G. A. Hoog als sprekers zullen optreden. Dezer dagen is voor het Prov. Geregtshof in Zuid holland o. a. behandeld de zaak van een 23jarigen polder werker, die drie weken geleden, bij afwezigheid van den op vrije voeten gelaten beschuldigde is uitgesteld geworden. Beschuldigde bevond zich, zelf zeer beschonken, te midden van beschonken kameraads, in een vlaskeet te Ridderkerk op 20 Maart 11., waar zij tegen stellig verbod rookten, te midden van het vlas, dat eene waarde had van 1750. Een brandende lucifer voor zijn pijp in handen hebbende, zeide hij„Wat zou je wel zeggen, als ik de boel eens in brand stak?" en voegde de daad bij het woord, hetgeen eene assurantie-maatschappij ongeveer 2300 kostte. De feiten werden erkend. De eiscli was, volgens art. 434 van het Wetboek van Strafregt, 5 tot 20 jaar tuchthuisstraf, wegens het opzettelijk in brand steken van brandbare stoften, derwijze geplaatst, dat een uitbreiding daarvan te voorzien was. De verdediger, mr. van Geuns, bestreed de volle toerekenbaarheid, bij afwezigheid van alle misdadige bedoeling; hij ontkende, dat een daad van verregaande onvoorzigtigheid en brooddronkenheid met tuchthuisstraf zou gestraft kunnen worden en verzocht vrijspraak of ver oordeeling in een geldboete. Het hof nam bij zijn uitspraak aan, dat het misdadig doel niet bewezen en dat art. 434 C. P. niet toepasselijk was, en heeft den beschuldigde veroordeeld, wegens moed willige beschadiging van eens anders roerend goed, tot 7.50 boete of subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. Te 's Hage is aangekomen een commissie van afge vaardigden door de Fransche regering, om aan de Nederl. vereeniging van het Roode Kruis, mondeling haren dank over te brengen voor den hartelijken bijstand, aan de gekwetsten en zieken in den jongsten oorlog door de Nederl. ambulances verleend. Door het hoofdbestuur is aan de leden der commissie jl. Zondag in het hotel Paulez, een diner aangeboden. Gisteren is de commissie weder vertrokken. Te 's Hage overleed gisteren jhr. H. A. van Kar- nebeek, gepensioneerd vice-admiraal, adjudant des Konings in buitengewone dienst. De sleeper Koogje, te Rotterdam, is in zake de dief stal van een paard uit de weide tot driejaren correctionele gevangenisstraf veroordeeld. De overige personen in dit proces zijn vrijgesproken. De heer Peters zal den 2 Oct. te Rotterdam enden 4 Oct. te 's Hage een benefiet-voorstelling geven, bij ge legenheid dat hij vijf-en-dertig jaren als Nedcrlandsch tooneelkunstenaar werkzaam is. Het Rotterdamsclie Kinder-Zending-Genootschap heeft jl. Zondag zijn 2üjarig bestaan gevierd. Het telt thans ruim 500 leden en heeft tot nu toe door de geringe contributie van 1 cent per week ruim 7000 bijeengebragt; welke gelden aan verschillende Zendings—Vereenigingen, zoowel in als buiten ons vaderland, zijn verdeeld geworden. Enkele voormalige leden van het Genootschap zijn zeiven reeds bij de Evangelie-verkondiging onder de Heidenen werkzaam. Naar men verneemt, heerscht te Alblasserwaard op sporadische wijze eene ziekte onder het rundvee, die, zelfs volgens deskundigen, ten eenenmale vreemd is. Vermoede lijk is het eene bloedziekte, en wanneer het daaraan lijdende vee niet spoedig sterft, ontaardt die ziekte in miltvuur. Tot heden bleken de beproefde middelen nog geenszins afdoende te zijn. Jl. Vrijdag had te Oud-Beijerland in het logement den Ouden Hoorn een geval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een koopman uit Rotterdam was daar gelogeerd en had op zijn kamer een reistaschje han gen, waarin een geladen revolver; de werkster op die kamer stootte tegen de tasch, zoodat die tegen den grond viel, waardoor het schot van den revolver afging; de kogel trof de werkster in den voet. Er heeft zich te Utrecht eene geneeskundige zieken verzorging ten behoeve van behoeftigen en minvermogenden gevestigd, welke in werking treedt fnet 1 Oct. a. s. Het stedelijk bestuur heeft reeds het prijzenswaardig besluit genomen, om het honorarium der stads-armen-geneesheeren belangrijk te verhoogen. Te Oosterhout heeft een weduwnaar, vader van drie kinderen, zich op een bruiloftsfeest zoo bedronken, dat men hem den volgenden morgen dood op zijn bed vond.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1