1871. N°. 117. Vrijdag 29 September. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 1C3. B 11\ SM E L A B. y 5 a 1 :r kilo t f 7 75, V 50, 11 rdappt f 2 231 14 9Zci 1,50. p-E HELDERSCHE EN NIEIW EDIK P ER (OIBAVT. „Wij huldigen het goede." 'ijzen Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Prijs der A d ver t e n ti n Vnn 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 ceut. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. -I- ..U '-LI.',,. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN f [aar Oost-Indiiivia Triest Dingsdag 3 Oct. 's av. 6 u. 30 m. Brindisi, Vrijdag 6 Oct. 's av. 6 u. 30 m. West-lndie: via5f.iVazatVe,Donderd.50ct. 'sav. 6 u. 30in. <So«fAam/?f£mZondagl50ct. 'sm.6u.25m. de Kust van GuineaDingsdag 3 Oct 's m. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: Zaturdag 7 Oct. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Zondag 8 Oct. 's m. 6 u. 25 m. ordi f 22 I, 3j er Ni sche i) 'inter a S HELDER en NIEÜWEDIEP, 28 September. Een hevige verontwaardiging is in België opgewekt door i mededeeling van een der bladen, dat in de Tuileriën 2; 1 ouden gevonden zijn brieven, gewisseld tusschen Keizer Napo- lon en oen Belgisch journalist, waarin het plan wordt esproken om eerstgenoemde tot Koning van België te 1 3 ioen verheffen. Het blad, dat deze mededeeling openbaart, ringt er op aan, dat die documenten aan 't licht mogen orden gebragt. Het meent dat die stukken zich thans te russel bevinden. De kennisneming van die geheime papieren 1 zeker er toe bijdragen om de kuiperijen der keizerlijke ito f3 irtij in Frankrijk te belemmeren. ,p Overigens bevat de staatkundige geschiedenis van den ig weinig bijzonder merkwaardigs. De vriendschapsbe- ekkingen tusschen de verschillende mogendheden zijn ivredigendde betrekkingen tusschen Rusland, Frankrijk Turkije worden meer en meer van vriendschappelijken ird De onderhandelingen tusschen de Fransche en Duitsche latslieden ten aanzien van de verhouding van den Elzas Lotharingen vorderen goed. De ontruiming der vier spartementen is thans afgeloopen. Turkije heeft een nieuwen minister van Financiën en n nieuwen directeur der indirecte belastingen gekregen. e benoemden worden door de dagbladen als regtschapen 450 mdige mannen geroemd. In 't personeel der administratie i der regterlijke magt zijn talrijke wijzigingen gebragt. *^en ls een en ander bijdraagt om de op groote schaal gedreven loeijerijen en verkwistingen in dat rijk te doen ophouden, n mag men Turkije en zijn Keizer waarlijk wel geluk snschen met de gedane benoemingen. de 1 idien Als eene aardige bijzonderheid meldt men ons uit Hellevoet- jgen, lis, dat aan boord van het wachtschip aldaar zich dezer fijn gen een persoon aanmeldde inet grijzen hoed op, spanbroek ito rs i blaauwen jas aan, regenjas over den arm, in één woord, K ri urig net gekleed, die zich presenteerde als koopvaardij— 6, G 24 ipitein en den kommandant verlangde te spreken. Toen u' 11 n zijn verzoek was gevolg gegeven, gaf bij den komman- Per nt te kennen, dat hij voor 18 jaren als matroos 3de kl. de Nederl. marine dienende, gedeserteerd en naar Amerika gevlugt, aldaar het had gebragt tot gezagvoerder en na 25 S el wedervaren weêr in zijn vaderland zijnde, verzocht hij 5S [eefdelijk kwijtschelding van de straf, welke op desertie gesteld. Men kan zich ligt voorstellen de verbazing van 84 n kommandant, die echter in de treurige noodzakelijk- „j ;d was om den deserteur, die zooveel jaren reeds zijn jheid had genoten en daarvan zoo'n uitstekend gebruik d gemaakt, als gevangen man te moeten beschouwen en 28 ii volgens de wet te moeten straften. 2! Set gevolg dan ook was dat hij 14 dagen in arrest ging 31 L. voor het rooster kreeg. Zijn onze inlichtingen juist, 911 waren deze straffen zeer gemakkelijk te ondergaan en zijn ze 8' er geschied pro forma. Ten eerste werd hem een hut ^igewezen en ten tweede kreeg hij een vijftal ligte slagen t de laarzen, zooals men dat aan boord noemt, (een dik iw waarin een knoop). Hiermede liep deze zonderlinge imoeting af en onze deserteur, die zich zoo gunstig pre- 24( iteerde en zich zoo uitstekend had ontwikkeld, was 211 i man. De minister van Financiën heeft het niet ondienstig icht, voornamelijk met het oog op de practijken, die 4 kens de ervaring plaats vinden ten aanzien van het iruik maken van postzegels, welke reeds eenmaal gediend 51 )ben, de strafbepalingen te herinneren, die daartegen 61 'ordend zijn. Aangenomen het beroep naar de Waalsclie gemeente Rotterdam door ds. A. G. van Hamel, pred. te Leeuwarden. Het Prov. Geregtshof van Noordholland heeft jl. «nsdag de behandeling voortgezet van de zaak van 1 J. de Wilde, oud 40 jaar, bewoner van den huize jerendam te Beverwijk, beschuldigd van zijn huurman achteren aangeschoten te hebben. De beschuldigde ent en voert getuigen aan ten bewijze, dat hij, kort het sclxot gehoord werd, op een ander deel van zijn ten gezien wasverscheidene getuigen hebben hem 7 irentegen onmiddellijk na het schot met een geweer hard 41 9i g' "k, 6 lr zien wegloopen. Beschuldigde ontkent een grijzen jas en hoogen pet te bezitten, zoo als die getuigen verklaren, dat de man met het geweer aan had. Andere getuigen ver klaren echter, dat besch. dikwijls in dat costuum werd gezien. Besch. schiet op .alle levende wezens, die op zijn besloten terrein komenhij is vroeger eens veroordeeld geweest wegens het verwonden van een kind met zijn geweer. Besch. is zeer lastig en gewoon, gelijk de proc.- gen. zeide, wat hij zijn regt noemt onverwijld gewelddadig te handhaven. De advocaat, mr. Ph. A. de Haas, noemde die eigenschap „een levendig gevoel voor de heiligheid van het eigendomsregt, dat vooral in deze dagen wel op prijs gesteld moest worden." De advocaat achtte de talrijke processen, waarin besch. zich steeds wikkelt, o. a. met sommigen der getuigen a charge, eene reden, om aan de verklaringen dier getuigen iets minder gewigt te hechten. Hij beweerde ook, dat do verwonding den verwonde geen 20 dagen belet had zijn werkzaamheden te doen en con cludeerde tot vrijspraak. De conclusie van 't O. M. daarentegen was geweest twee jaar cellulair. Het Hof heeft jl. Dingsdag genoemde J. J. de Wilde schuldig verklaard aan moedwillige verwonding van M. de Groot, waardoor dezen een ziekte en beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is veroorzaakt, en hem des wege veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar. Het Hof heeft o. a. overwogen, dat de omtrent den persoon die het schot loste pertinente ten nadeele van d. W. afgelegde verklaringen van M. de Groot en K. Tegel niet worden ontzenuwd door de verklaringen van eenige andere getuigen, die daarmede zanten kunnen gaan, terwijl evenmin is gebleken, dat voornoemde getuigen op 29Meijl. door het uitzigt belettend groen in de onmogelijkheid zijn geweest den dader van het schot te zien. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat de leden van het Hof zich tot hunne overtuiging omtrent den localen toe stand, vóér het nemen eener beslissing, persoonlijk naar Beverwijk hebben begeven. Het anders zoo kalme Hoorn lieett sinds gisteren een regt feestelijk aanzien en drukke dagen staan voor de deur. De tentoonstelling der Iloll. Maatschappij van Landbouw, gisteren geopend, zal tot 2 October worden gehouden. Overal is groen aangebragt en eere-poorten zijn in de hoofdstraten opgerigt. Het stafmuziek van het 7de reg. luistert de feesten op. Harddraverij, een groote optogt, volksspelen en vuurwerk zullen mede plaats hebben. Naar het Vaderland verneemt, is de voorloopige deelneming in het plan tot oprigting van een dagelijkschen maildienst tusschen Vlissingen en Londen, in de zuidelijke provinciën aanvankelijk alleszins voldoende. De Amsterdainsche vereeniging ter bevordering der volksweerbaarheid Pro Patria, welke jl. Zaturdag een schietwedstrijd hield, onderscheidt zich, zegt het Handels blad, van de meeste andere weerbaarheids—vereenigingen hoofdzakelijk door haren eenvoud en hare algemeene strek king. Geen uniform, geene officieren, geen nutteloos vertoon: het eenige onderscheidingsteeken bestaat in eene pet, zoo eenvoudig mogelijk ingerigt. Ook wordt het lidmaatschap niet beperkt tot zekere standen en beurzen. Een ieder kan lid worden, hetzij tegen betaling eener jaarlijksche contri butie van 3, dan wel zonder eenige betaling, terwijl bij de oefeningen geenerlei onderscheid wordt gemaakt en voor betalenden en nict-betalenden dezelfde verpligtingen en regten bestaan. Zij is dan ook daardoor eene vereeniging van mannen, die, zonder eenige andere bedoeling, trachten te worden wat ieder man moet zijn, een weerbaar man, een man, waarop het huis, waarop de vaderstad, waarop het vaderland in tijd van nood kan rekenen. Te Sloten (Noordholland) kwam dezer dagen op een wandelrid een detachement huzaren uit Amsterdam aan. Aan den Osdorperweg kwam eensklaps een vrouw uit het gras en kroop voor do paarden. Er werd halt gehouden en de vrouw werd op een boerenerf gebragt. Bij onderzoek bleek, dat zij beschonken en dat het blikken keteltje, dat zij bij zich droeg, met jenever gevuld was. Zij is naar 't huis van arrest te Amsterdam vervoerd. Aan het kanaal door Holland op zijn Smalst is eer gisteren een locomotief gederailleerd. Tengevolge hiervan iiepen de daarachter geplaatste wagens tegen de locomotief op en geraakte de heer II., bij de aannemers werkzaam, met een zijner beenen tusschen de locomotief, zoodat men voor het behoud daarvan vreest. Het dochtertje van v. E. dienende bij den landbouwer F. Maaskant te Haarlemmermeer, wiens woning met den oogst dezer dagen geheel afgebrand is, moet bekend hebben, dat zij het rieten dak van den paardenstal met lucifers had aangestoken om daardoor van hunne dienst vrij te komen. Zij is gevankelijk naar Haarlem gebragt. Het garnizoen uit Leiden heeft jl. Woensdag bij 1 Sassenheim spiegelgevecht gehouden, voorstellende eene verdrijving van eene vijandelijke bezetting uit genoemd dorp, alwaar van 't kanongebulder enkele glasruiten ge- bersten zijn. De heer G. P. Koning, klokkenist en organist te Monster, is door 't gemeentebestuur van Kampen uitge- noodigd examen af te nemen van de aspiranten naar de betrekking van klokkenist aldaar. In de vorige week heeft voor de Regtbank te Rotterdam teregtgestaan doctor V., onder beschuldiging van door onkunde en onvoorzigtigheid den dood eener kraamvrouw, die hij bijstond, veroorzaakt te hebben. Eergisteren heeft de regtbank uitspraak in die zaak gedaan en dr. V. veroordeeld tot 4 maanden cellulaire gevangenisstraf, eene geldboete van 25 en in de kosten. De veroordeelde is in liooger beroep gekomen. - Op de stoombooten, varende tusschen Rotterdam en Utrecht is de geheele bemanning sedert eenigen tijd zonder vaste gage geëngageerd. Van den kapitein af tot den minsten jongen toe varen alle voor overeengekomen procenten der te ontvangen vrachtgelden, welke in evenredigheid zijn gesteld met de waarde der diensten die van elk gevorderd worden. Die wijze van handelen en opvatting van het onderling belang maakt de verhouding tusschen patroon en bemanning zeer welwillend, en wekt bij de bemanning den lust, om door ijver, goede behandeling en zorg voor de door haar toevertrouwde goederen de zaak te bevorderen en daardoor te trachten vooruitgang van inkomsten te Een 76jarig grijsaard, in den Zuidplaspolder, onder Nieuwerkerk, werd jl. Zaturdag morgen in zijn woning dood gevonden. Uit een geregtelijke lijkschouwing is gebleken, dat de ongelukkige op een geweldadige wijs is omgebragt. Tot heden is de dader nog onbekend. Te Nieuw-Hellevoet vierde onlangs een eenvoudig boerenarbeider met zijne tweede echtgenoot zijn gouden bruiloftsfeest. Het gansche dorp was te zijner eere met vlaggen getooid, en al de dorpelingen gaven blijk van de meest hartelijke deelneming. Naar aanleiding hiervan schreef een der inwoners aan het Weekblad van Voorne en Putten het volgende, dat ook in ons blad wel een plaats verdient: Het is, dunkt mij, een gunstig teeken van de verhouding tusschen werkgevers en arbeiders, wanneer het gouden bruiloftsfeest van een eenvoudig echtpaar, als dat van den Oude, door eene geheele gemeente gevierd wordt. Het deed menigeen goed op den G Sept. klein en groot, arm en rijk vervuld te zien van ééne gedachte, om namelijk het hartelijk: „God zij met u!" aan de echtvrienden toe te roepen. Men had liet reeds des avonds te voren op den wand geschreven, en op den feestavond zeiven zong de jeugd het onder den vriendelijken sterrenhemel voor de deur der zindelijke woning. Ik heb den man hooren zeggen: „Dat heb ik niet ver diend Maar de boeren hadden mij reeds menigmaal verteld dat deze 75jarige grijsaard nog altijd een arbeider was vol geestdrift bij zijn werk. Daarom hebben de boeren dan ook uit eigen beweging tijdig dit feest beraamd, en met hartelijkheid medegevierd. Het is goed, dat de arbeiders zoo iets zien. Zij denken wel eens te hard over de bazen,'en verklaren te haastig dat dezen niet veel voor hunne minderen zouden OYer hebben. Maar ook allen, die menschen in dienst hebben, mogen bedenken dat men den arbeider en den werkman zedelijk verheft door hem achting en liefde te toonen. De arbeider is nog iets meer waardig dan zijn schamel loon! Hij bidt om een plaatsje in ons hart. En hij verdient het soms. Vooral hij, die zegt: „Ik heb het niet verdiend." Het Utr. Dagbl. meldt, dat de minister van Financiën eene herziening op de belasting van het personeel gereed maakt, waarvan de hoofdstrekking moet zijn opheffing van den grondslag van de deuren en vensters en van dien der haardsteden en een evenredige verhooging der overige grondslagen. Op den 20 October zal te Leeuwarden plaats hebben de vergadering van moderne predikanten uit de noordelijke provinciën. Als iets zeldzaams meldt men uit Twijzel, dat de zes kinderen van den heer J. Ilulshoft' en zijne echtgenoote II. Binnema, het zeldzame voorregt genieten, behalve hunne ouders ook nog hunne vier grootouders niet alleen, maar zelfs hunne overgrootouders te bezitten. De beide over grootvaders zijn reeds de 90 gepasseerd; de eene hoopt in de volgende maand zijn 91sten verjaardag te vieren. Hoe men in dezen tijd op eenvoudige wijze vee dieven kan vangen, blijkt uit een schrijven uit Groningen „De veldwachter Franso wordt bij den burgemeester

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1