1871. N°. 120. Vrijdag 6 October. 29 Jaargang. BEKENDMAKING. QUARANTAINE. Uitgever A. A. BAKKER Cz. B I E X L A l). gerit leveri Stettii HELDERSCHE NIEUWEDIEPER C O Tl RAMT. ctol. ubsi )*a Varki „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdao namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 «ent, elke regel meer 15 cent. Groot* letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. :r f 4, ■ten f f 14,1 ectolil Schap 15, 0 a 1, VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN I 'aar Oost-Indiëvia Triest Dingsdag 17 Oct. 's av. 6 u. 30 m. Brindisi, Vrijdag 6 Oct. 's av. 6 u. 30 m. West-lndie: viaSt.Nazaire, Zondag 5 Nov. 'sav. 6 u. 30 m. Zondag 150ct. 's m. 6 u. 25 in. de Kust van Guinea: Maandag 9 Oct 's m. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: Zaturdag 7 Oct. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Zondag 8 Oct. 's m. 6 u. 25 m. irktpr lelie akk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER laken bij deze bekend, dat, even als vroeger, van den 16 dezer it en met den 15 April 1872, de quarantaine zal gehouden tvor- Vlaan h achter- in bet Nieuwediep bij het Nieuwewerk, en dat alle minde oegere bepalingen opzigtelijk het stoppen of ankeren en in Nieui larautaine liggen in den mond van de haven, van volle kracht R( ïjrenzullende de schepen aldaar de eerste visitatie moeten ij pari ulergaan, na welke visitatie de visiteur der quarantaine, indien srm. (artegen geene bedenkingen bestaan, vrijheid verleent om haar it Nieuwewerk te verhalen of te zeilen; doch ingeval er onverhoopt nirigslekte of besmetting aanwezig of te vermoeden is, zoodanige f lö hepen zal gelasten, om in den mond der haven aan den steenendam meeren, alwaar zij tot nadere orders van Iloogerhand steeds Hen bewaakt worden, f 21 Het zal echter aan schepen, welke slechts aan visitatie zonder larantaine onderworpen zijn, vrijstaan, om de visitatie op de reede te wachten, indien het met hun belang in strijd is om in het ieuwediep te komen. Ieder wordt ernstig gewaarschuwd, om zich, zonder schriftelijke irgunning van den Heer Directeur en Kommaudant der Marine, ;n boord van quarantaine-schepen te begeventen einde zich te d me ijwaren voor de toepassing der zware straffen, welke op de over- ronde eding zijn vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. i 7,8 ler f f38,- ,prim linau 3 a Sjarij irtijtjf 24,5 weinhn 4 October 1871. ndelt ïbode wer L. VERHEY, Secretaris. n HELDER en NIEUWEDIEP, 5 October. In den Jaatsten tijd werd als uit éénen mond door dag weekbladen een woord van hulde gebragt aan het onvermoeid streven der Italiaansche regering tot doorgraving igfan den Mont-Cenis, en gewezen op het onberekenbaar foordeel van dien nieuwen korten weg voor 't verkeer der 'olken. Het tot stand komen dier grootsche onderneming 70srerd als van alle kanten met blijdschap begroet. Bij die enstemmigheid van oordeel, mag liet niet onbelangrijk leeten, ook eens kennis te maken met een minder lofver- Ta leffende beoordeeling van deze gebeurtenis. Louis Veuillot, ekend als schrijver van den Univers, laat zich over de oelde doorgraving volgenderwijze uit: „De wetenschap leeft liet groote gat in den Mont-Cenis gemaakt, waardoor Frankrijk en Italië zijn verbonden. Voorheen trok men den erg over onder den blooten hemel, en het was een der sclioon- te reizen ter wereld! Men leefde dertig uren lang te midden 'an dennenbosschen van rotsen, afgronden en sneeuw, mei len sterrenhemel boven zich; den adelaar gelijk, door liefde men de prachtige ruimte, verlicht door den fakkel ran den dag en van den nacht. Dit zal voortaan niet aeer zoo zijn. Men zal, gelijk de mol, in dikke duisternis loor vuile rook omringd, de reis maken. Men wensclit llkander geluk met dien vooruitgang. De verloren schoon- leden, de groote gedachten, die zij in het hart deden iprijzen, de rust en de liefelijke herinneringen gaan hun liet aan. De goederen zullen spoediger aankomen, dat is al wat zij verlangen." Veuillot stelle zich echter genist met zijne vrees voor dikke rook en vuile duisternis in den tunnel. De reizigers zullen tich door zijne beschrijving stellig niet laten afschrikken )m zich, ter bekorting der reis, van dien korteren weg te sedienen. En ook, lang zullen ze er zich niet in behoeven op te houden; de locomotief zal hun wel spoedig weer in Gods schoone en vrije natuur terugvoeren. De aarts vaderlijke manier van reizen, door den redacteur van 'Univers zoo zeer bemind, valt, ondanks zijne sermoenen tegen den tijdgeest, toch niet meer in den smaak en welligt zou hij zelve, moest hij met spoed zich naar elders begeven, van die nieuwe reisgelegenheid profiteren. De Spaansche wetgevers zijn zeer druk in de weer om een president te verkiezen en kunnen hierin door onderlinge verdeeldheid maar niet slagen. De parlementaire meerder heid kan het niet eens worden in de keuze en zelfs heeft de aanwijzing van een regerings-candidaat voor die betrekking aanvankelijk niet kunnen baten. In de Eerste Kamer te Stockholm werd dezer dagen beraadslaagd over de door de regering ingediende leger— organisatie. De debatten zijn in vele opzigten belangrijk geweest,te meer daar tegenwoordig in bijna alle landendevraag Oct. li >i ij te berde komt: op welke wijze zal 't mogelijk zijn in tijd van nood spoedig een sterk, geoefend en wèluitgerust leger onder de wapens te krijgen. Het ontwerp van wet op de leger-organisatie in Zweden, zoo als dat door do regering werd ingediend, is verworpen; de ministers hebben daarop hun ontslag ingediend, dat door den Koning is verleend De noodige maatregelen tot vorming van een nieuw kabinet zijn genomen. De burgemeester, do wethouder Graat en het raadslid de Breuk zullen, vergezeld van den secretaris dezer gemeente, zich aanstaanden Maandag naar 's Ilage begeven, ten einde met Z. Exc. den Minister van Staat en van Binnenlandsche Zaken de aangelegenheid der heffing van gemeente-accijnsen te bespreken. Uit het vroeger vermelde twaalftal predikanten, heeft het kiescollegie der Hervormde gemeente alhier in zijne gisteren gehouden vergadering het volgende alphabetisch gestelde zestal geformeerd: Calkoen, te Nieuwe-Niedorp Geerts, te de Rijp; Pareau, te Anna Paulowna; Pool, te Oostzaan; Vos, te Ileenvliet; van Wijk, te Dokkum. Naar'wij vernemen bestaat er uitzigt, dat de afscheids rede, door ds. L. V. Ledeboer Az. jl. Zondag avond uit gesproken, in druk zal verschijnen, waardoor belangstellende vrienden in de gelegenheid zullen worden gesteld het toen gesprokene als aandenken aan den ouden leeraar zich aan te schaffen. Wij twijfelen niet, of velen zullen dit met genoegen vernemen en liunne belangstelling daaromtrent betoonen. Op den verjaardag van Leidens ontzet (3 October) werd door het letterminnend genootschap „Liefde tot Kunst" alhier een geschiedkundig drama ten tooneele gevoerd, waardoor de hoorders op aanschouwelijke wijze werden verplaatst in den tijd van den 80jarigen oorlog en in ge zelschap werden gebragt met Philips II, Alva en diens zoon don Frederik de Toledo. Door fraaije en passende costumes werd deze opvoering aanmerkelijk opgeluisterd en verduidelijkt. Als nastukje diende het blijspel: Hen kamer op de derde verdieping, waarin vooral de rol van lord Duc- kington op flinke wijze werd weergegeven. Beide tooneel- stukken werden zeer verdienstelijk afgespeeld; terwijl de vergadering met een hal werd besloten. H. M. de Koningin bevindt zich thans te Turijn. Men verzekert, zegt het Weekbl. van het Regt, dat liet wetsontwerp over de besmettelijke ziekten bij het onder zoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, geen gunstig onthaal hoeft gevonden. Wel werd het denkbeeld vrij algemeen toegejuicht, maar de toepassing, die het ontwerp er aan geeft, vond weinig bijval. Dezer dagen werd bij het regiment rijdende artillerie een gegradueerd militair, wiens verbindtenis afliep, op nieuw geëngageerd, ofschoon hij nagenoeg 70 jaren oud is; een leeftijd waarop zelden zulk eene nieuwe verbindtenis wordt aangegaan. Het groote werk aan den Moerdijk nadert zijne vol- tooijing. Nog slechts kort en de locomotief zal over het meesterstuk der bruggen heensnellen en Holland door een naauweren band met Brabant vereenigen. Op de prijsvraag: „Kan Nederland met hoop op goeden uitslag, zelfs tegenover een overmagtigen vijand, verdedigd worden, en welke zijn de middelen daartoe noodig?" zijn 15 antwoorden ingekomen, die reeds door het comité, dat de prijsvraag uitschreef, zijn opgezonden aan de commissie van beoordeeling. Jl. Zaturdag werd te Hoorn de tentoonstelling van vee ten 1 ure door den stormwind, vergezeld van zware stortregens, verhinderd, zoodat de eigenaars genoodzaakt werden hunne prachtige heesten van het terrein te ver wijderen. Als bijzonderheid wordt vermeld, dat een vet kalf, 20 weken oud, verkocht is voor 175. Het ongunstige weder bleef voortdurenzoodat het schieten naar den -vogel verviel en uitgesteld werd tot den volgenden dag, doch ook toen was het weder zeer ongunstig. Vijf aanzienlijke prijzen werden door de com missie aan de kampers overhandigd. De herhaling van den feestoptogt, die tot sluiting van de landbouwtentoonstelling des namiddags zou gehouden worden, kon niet doorgaan, tot groote teleurstelling van alle feestvierenden, 's Avonds werd het weder eenigzins gunstiger, van welke gelegenheid de stadgenooten gebruik maakten, want in een oogenblik waren alle straten door duizende lampions verlicht. liet was waarlijk een genot de stad door te wandelen, zoo prachtig was zij getooid met groen en bloemen, wat tusschen die duizende lichten een prachtig cffekt maakte. Dit had ongeveer een uur geduurd, toen de lichten allen door een zwaren stortregen werden uitgedoofd en in een oogwenk waren de duizende toeschouwers van de straten verdwenen. I Het vuurwerk dat mede door het slechte weêr niet kon plaats hebben is uitgesteld tot den 13 dezer als wanneer men bij gelegenheid van den scherpschutters wedstrijd een bezoek mag verwachten van den Prins van Oranje. Teregt hoopt men alsdan op gunstiger weêr, want de tentoonstellings-dagen waren dienaangaande rijk aan teleur stellingen. Volgens het Handelsblad heeft zich te Amsterdam, op aansporing der vereeniging tot veredeling van het Volks vermaak, een commissie van jonge dames gevormd, met het doel om tegen den aanstaanden winter een groot kinder feest voor te bereiden. Twee kermisgasten te Bennebrock hebben twist se- O kregen, waarbij een van hen zoodanig verwond werd, dat hij eenige uren later overleed. De dader is reeds in handen der justitie. Naar aanleiding van de gewone jaarlijksche herdenking van Leiden's ontzet, oppert het Leidsch Dbl. het denkbeeld om voor den heldhaftigen van der Werft' een standbeeld op te rigten. Tijdens den storm van jl. Zaturdag werd te Sclieve- ningen zekere van der Horst door een hevigen windvlaag opgenomen en orer een anderhalf meter hoogen muur op het kerkhof geworpen, waar hij een been brak. Zoowel de dienstbode, die wegens diefstal van wasch- goederen, als de meesteres die wegens medepligtigheid 11. Donderdag teregt stonden, zijn gisteren door de regtbank te Rotterdam vrijgesproken, omdat het wettig en overtuigend bewijs harer schuld niet is geleverd. Naar men aan de N. Rott. Crt. uit Tholen meldt, schijnt de Tiendenbond zich in het geheim steeds sterker te maken tot eene algeheele weigering der Tienden, ofschoon het aantal toegetredenen nog niet aanzienlijk is. Geen plaats in ons land waar de pokken zoo hevig hebben gewoed als te Leksmond. De kleermaker J. Schoorel aldaar heeft al zijn kinderen, ten getale van zes, aan die vreeselijke ziekte verloren. liet Prov. geregtshof te Utrecht heeft een 69jarig man schuldig verklaard aan diefstal van vee uit de weide en hem veroordeeld tot één jaar cellulaire gevangenisstraf. Dezer dagen overleed te Eindhoven, tengevolge van verval van krachten en van ouderdom, op den leeftijd van 83 jaren, een eenvoudige dienstmeid, die gedurende 67 J jaar voortdurend hij dezelfde familie en in hetzelfde huis heeft gewoond. In al het lief en leed der achtenswaardige familie gedeeld hebbende, is zij ook door deze op het laatst van haar zorgvuldig en werkzaam leven met liefde en zorg opgepast. Te Bergeijk is door den heer dr. Raupp een zwarte ooijevaar geschoten. Deze hier te lande zoo zeldzame vogel werd aan den heer A. W. Smits, te Eindhoven, welwil lend afgestaan, om zijn kabinet te verrijken. De zwarte ooijevaar is van dezelfde grootte en heeft buiten de kleur der veêren veel overeenkomst met den gewonen witten ooijevaar, maar is van een geheel verschillende geaardheid. De witte ooijevaar als vriend van den mensch woont en broedt in zijn onmiddellijke omgeving, terwijl de zwarte ooijevaar zich in de zware bossclien van Zwitserland en Duitschland ophoudt, waar hij zelden door den mensch kan gezien worden. De geschoten vogel is jong, dus is de kleur der vederen zwartachtig grijs. Hij had een wond aan den poot, die hem waarschijnlijk zal verhinderd hebben de groote reis verder voort te zetten. Omtrent de deelneming in liet plan tot oprigting van een. dagelijksche maildienst tusschen Vlissingcn en Londen meldt men aan het Hbl., dat zij boven verwachting groot is. Door een te Middelburg bekende familie is alleen voor 50,000 ingeschreven en het geheele bedrag der inschrijvingen heeft, naar men meent, reeds het cijfer van 4 ton bereikt. Uit Soerabaija is te Enschede het volgende berigt ontvangenEr zijn voor een huis alhier madapollams aangekomen. Uit de kisten waren stukken weggenomen en daarvoor heidebezems in de plaats gelegd. Daar aan boord der schepen dergelijke bezems niet zijn en in Indië geen heide wast, zoo komt men tot de overtuiging, dat de eene of andere achterhoeksclie schelm, bij het transport in Holland, den diefstal gepleegd heeft. Te Groningen is dezer dagen de eerste volksgaarkeuken geopend. Bij Zuidhorn is wederom door een jagtliefhebber, die volijverig op een haas schoot, een man op den publie- ken weg getroffen. De justitie bemoeit zich met dit geval. Naar aanleiding van eene annonce, waarbij het kat knuppelen te St. Maartensbrug wordt aangekondigd, bevat de KI. Crt. een hoofdartikel, waaraan wij de volgende regelen ontleenen „Dat eene feestviering als die, welke men te St. Maartens brug in de Zijpe op het oog had, eene volksramp is, staat vast. Zelfs verklaar ik gaarne, dat 't mij eene verlichting was, toen de 2 Oct. jl. gesluijerd en beneveld over dit halfrond ging. Terwijl ik behoedzaam en knorrig mijnen weg door de overstroomde straten zocht, was de gedachte aan de mogelijkheid, dat de hemel zich welligt over da

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1