1871. N". 124. Zondag 15 October. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. PROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. B I X N E X l A i\ B. Pas S koo tz f S c. )3; J he f latz f 193, 203, 215, 075(1 op 131 3dt er kil ïd f2 e F.ri u fl 5 a f rin jen f nucl rome ers del ndel ler he ddell 10 kilo 10 sti IIELDGRSC EN IVIEVWEDIËPER COURANT „Wij huldigen het goede." müm—WM—BttaBaMBMwaaw BB aaagwBfi Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per lcwartnal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1i regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groot* letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN I Naar Oost-Indiê: via Triest Dingsdag 17 Oct. 's av. 6 u. 30 m. i, Brindisi, Vrijdag 20 Oct. 's av. 6 u. 30 m. West-lndie: viaSt.Nazairc, Zondag 5 Nov. 'sav. 6 u. 30m. /Soï^f Aam/jf on Zondag 150ct. 'sm.6u. 25m. u de Kust van Guinea: Zondag 15 Oct 's m. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: Zondag 22 Oct. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Maandag 23 Oct. 's m. 6 n. 25 m. to f— -P' ordin a 3ja eek. 12 B Op Donderdag den 2den November 1871, des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het Provinciaal Bestnur van Noord- holland te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed a. Het driejarig onderhonden van de provinciale Pettemer zeewering. Het driejarig onderhouden van de Heldersche zeewering. De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exemplaar, verkrijgbaar aan het lokaal van liet Provinciaal Bestuur voornoemd, aan liet bureau voor buitenlandsche paspoorten op het Stadhuis te Amsterdam en, voor zooveel betreft het bestek van het werk sub b vermeld, bij den Opzigter van den Provincialen Waterstaat W. Pu. DE KRUYFF te Helder. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Haarlem en bij den Ingenieur J. M. F. WELLAN te Alkmaar. s prij I a kw. a 64 rN. gei aan sed 54 63A 86i S3A HELDER en NIEUWEDIEP, 14 October. De staatkundige toestand van ons werelddeel is op het oogenblik niet van dien aard, dat men behoeft te vreezen aan den vooravond te zijn van groote, gewigtige feiten. Over het algemeen is er na den uitputtenden oorlog van 1870/71 eene stilstand merkbaar, die iedere vrees voor ilogr ernstige verwikkelingen verbant. Nu zelfs, naar de Belgische berigten luiden, de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland betreffende de douane-regten op de Fransch— Duitsche grenzen tot een goed en bevredigend einde zijn gebragt, mag men Europa geluk wenschen met een toestand sheidj van vrede en rust, zeker hoogst gewenscht na de feiten, die voor eenige maanden schrik en ontzetting teweeg bragten. In Frankrijk zijn de verkiezingen voor de departementale raden in een voor de regering gunstigen zin uitgevallen, plat De Bonapartisten hebben slechts weinige zegepralen te tellen. Naar verzekerd wordt, zal de benoeming van den heer Casimier Périer tot minister van Binnenl. Zaken een goeden indruk maken. Deze titularis staat bekend als een kundig en echt liberaal man. De ramp van Chicago beeft allerwege medelijden teweeg gebragt. In Engeland beijvert men zich reeds om hulp te HOq verleenen aan de slagtoffere van die ontzettende ramp. Ook bier te lande worden gaven tot dit doel gevraagd. Do gebeurtenis is zóó ontzettend, dat wij niet twijfelen aan eene ruime deelneming ter verzachting van bet lot der lijdenden. In Oostenrijk knagen de binnenlandsche staat- kundige geschillen bestendig aan het welzijn en de rust van den staat. Twee der ministers hebben hun ontslag 28 iVI aangeboden, indien graaf von Beust niet aftreedt. 23k Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Wassenaer, kom- 35} 96.} g^i mandant kapt. ter zee de Haas, op reis van Batavia naar 95 v. i Nederland, is den 13 Sept. te St. Helena aangekomen en 1 zou den 16 daaraanvolgende vertrekken. Aan boord was alles wel. Met de Australische mail is berigt ontvangen, dat Zr. Ms. stoomschip Cura^ao, kommandant kapt.—luit. ter zee Bowier, den 28 Junij te Melbourne aangekomen is. De reis was zeer voorspoedig geweest en de ontvangst zeer hartelijk. De voorstellen der N.-I. stoomvaart-maat schappij, om eene geregelde dienst tusschen de voornaamste Australische havens en Batavia te organiseren, schijnen 17} I daarginds voorloopig met welgevallen te zijn ontvangen. 56} Voor den op morgen te houden schietwedstrijd van 't Artillerie-Vrijkorps alhier zijn de navolgende prijzen uitgeloofdKoningsprijs op 300 passeneen gouden remontoir- horologieidem op 200 passeneen gouden horlogieketting. Prijzen op 300 passen: 1ste prijs een klok, aangeboden door den heer jhr. mr. C. van Foreest; 2de prijs een kristallen inktkoker met zilveren stop, aangeboden door den president, mr. Ch. Bosch Reitz. Prijzen op 200 pas: lste prijs een schrijfcassette, aangeboden door de sociëteit Mars; 2de prijs: een rookstel, aangeboden door het eerelid baron von Steiger von Freibrunnen; 3de prijs: een veld- flescli, aangeboden door de majoor-kommandant mr. D. P. II. Aberson. Prijzen op 100 pas: lste prijs een verguld 85f 711 ssi 44} 40 22} 12} 351 44 56i S7 )5 f3} »6Ü »7A asclibakje, aangeboden door graaf Schimmelpenninck van Nijenliuis, 's Konings commissaris bij den weerbaarheidsbond; 2de prijs: bloempotten, in een huishondelijken wedstrijd behaald en afgestaan door mr. D. P. H. Aberson3de prijs een horologie-standaard, aangeboden door het contribuerend lid W. Appel Jr. Prijs voor de leden der Scherpschütters- Vereeniging West-Friesland, te Scliagen, twee bloemvazen. Voor de schutterij, leden der sociëteit Mars, eenpetroleum lamp. Voor officieren van alle wapenen, voor geweer, een glas met zilveren voet. Voor officieren, voor pistool, een inktkoker. Voor onderofficieren der verschillende corpsen: lste prijs een sigaren-standaard, 2de prijs een tabakspot. In den boezem der Israëlitische gemeente alhier is dezer dagen opgerigt eene kerkelijke kiesvereeniging, onder den naam van „de Leeuwentemmer." Te Zaandam is tot lid der Prov. Staten van Noord holland gekozen de heer J. C. van Wessem Jr., met 238 van de 439 geldige stemmen; de heer mr. M. Donker verkreeg 160 en de heer G. J. van Gelder 39 stemmen. Tot lid van de Provinciale Staten van Friesland voor het district Franeker, in de plaats van den heer H. J. van Aisma, overleden, is met 408 van de 486 geldige stemmen gekozen de heer J. Fockcns, zeehandelaar, te fiarlingen. Daar ook het zevende beroep van een predikant te IJsselstein, vergeefs was, is aldaar op nieuw door den kerkeraad een beroep uitgebragt en wel op ds. J. H. Gul- denarm, pred. te Oosthem, Abbega en Folsgara. Beroepen te Joure de heer F. D. J. Moorrees, pred. te Vianenbij de Waalsche gemeente te Amsterdam de heer A. Coquarel, pred te Parijs. Aangenomen het beroep naar Meppel door den heer Oort, pred. te Schoonhoven. Aangenomen het beroep naar de Evang. Luth. gemeente te Harlingen door ds. K. A. Gonlag, pred. in de Rijp. Door de Nederl. Handelmaatschappij is voor Amster dam bevracht, het schip Kennemerland. Het bestuur van het XXVIste Nederlandsche Land- huishoudkundig congres, hetwelk te Utrecht zal gehouden worden in de maand Junij 1872, heeft door middel eener circulaire een ieder uitgenoodigd, door het opgeven van ter behandeling geschikte vraagpunten, er toe mede te werken, dat het programma voor het congres dengeheelon Nederlandschen landbouw omvat. Het herinnert, dat de onderwerpen, welke op do Nederlandsche landhuishoudkundige congressen worden behandeld, voornamelijk betreffen: 1. Akkerbouw in den ruimsten zin, veeteelt en zuivelbereiding. 2. Tuinbouw in al zijn omvang. 3. Houtteelt in al hare onderdeelen. 4. Natuurwetenschappen en hare toepassingen op den landbouw. 5. Land- en volkshuishoudkunde in het algemeen en statistiek. Het hoopt van die medewerking berigt te ontvangen vóór 1 Dec. a. s. bij den lsten secre taris mr. J. N. van Hall, te Utrecht. Door den raad der gemeente Terschelling is tot plaatselijk geneesheer benoemd, de heer P. van Rijgersma, geneesheer te Wijdenes. De benoemde heeft de betrekking aangenomen. Jl. Woensdag 's namiddags omstreeks 3 ure, had te Alkmaar een ongeluk plaats, dat een diepen indruk achterliet. De dienstbode van den heer O. II. Schaaps, in het achter huis werkzaam, had het ongeluk door eene bijzondere omstandigheid voorover in het water te vallen. Niettegen staande dit ongeluk dadelijk werd gezien en hijkans even spoedig een groot aantal toeschouwers, waaronder eenigen die werkelijk met den wil tot redding bezield waren, toe snelden, mogt het niet gelukken tijdig hulp te verleenen en mogt men slechts het lijk ophalen. De arrondissements-regtbank te Amsterdam heeft jl. Donderdag den politie-agent de Boer vrijgesproken van eene hem ten laste gelegde verwonding, waardoor een beletsel om te werken van meer dan 20 dagen ontstond, toogebragt aan een student, zekere H., aldaar. De verwonde en zeven mede-studenten, allen in opgewonden toestand verkeerende, hadden zich den 11 April jl. des nachts ten half drie ure, tegen verminderden prijs toegang willen verschaffen tot een publiek bal in het lokaal de Keizers kroon, op den Singel. De politie-agent, die daar surveilleerde, geroepen zijnde om de orde te handhaven, had de rumoer- makers buiten de deur gezet, waardoor hij door dezen op ongepaste uitdrukkingen onthaald werd. In drift had hij toen zijn sabel getrokken en II. daarmede een slag op den arm toegebragt, waaruit eene verwonding ontstond. Te 's Iïage overleed dezer dagen de heer J. C. Reijnst, oud vice-president van den Raad van Indië, en eenigen tijd waarnemend gouverneur-generaal. Gisteren is voor het Prov. Geregtsliof te 's Hage behandeld de zaak van den matroos J. II. Th. Moerke, oud 39 jaren, beschuldigd van moord op zijn vrouw gepleegd te Rotterdam den 11 Aug. jl. De geschiedenis van dezen jongen man is diep treurig. Den 12 Julij was hij getrouwd met de 20jarige Petronella Breetveld, met wie hij voor zijn laatste reis, van waar hij in Junij terugkwam, reeds kennis had gemaakt. De vrouw had intusschen een ongebonden leven geleid en was zwanger, hetgeen zij voor haar bruidegom, die haar 400 van zijn spaarpenningen ter hand stelde, verborgen hield, en hem 12 dagen na het huwelijk meedeelde. Beschuldigde had alles willen vergeven, zoo zijn vrouw beterschap beloofde; maar dit weigerde zij met woord en daad: daar zij zelfs, terwijl haar man het zag, in haar trouwjapon meermalen een huis van ontucht bezocht. De ongelukkige man had zich op raad zijner vrienden als matroos op een Engelsch schip laten aanmonsteren. Dat schip vertrok in plaats van 's morgens, zooals bepaald was, eerst des middags. Dien morgen had besch. tot tijdkorting een herberg bezocht en kwam van daar, toen hij zijn vrouw tegenkwam haar nog maals verzocht haar levenswijze te veranderen, doch ten antwoord kreeg, dat „zij den beest zou spelen zoo lang zij wilde, dat hij weg kon gaan, dat zij zich geneerde met hem op straat te gaan." Toen liep de maat over. In een zijlaan gekomen van de Baan, uitloopende op het water, had besch. zijn ontaarde vrouw bij do borst gegrepen, nedergeworpen, met een mes den hals afgesneden, daarop zich zeiven aan den hals verwond en toen nogmaals zijn vrouw gewond. Daarop had hij het mes weggeworpen, was als wezenloos togen den muur blijven staan en had zijn daad erkend, 't Was hem geweest, zeide hij, alsof hij uit een droom ontwaakte. De verklaringen der getuigen waren ten opzigte van het karakter en doorgaand gedrag van den besch. zeer gunstig. Zoowel van de zijde van den president als van den advocaat-generaal Terpstra, werd medelijden betuigd met den ongelukkige; doch de wet moest zich tegen deze eigenmagtige verschaffiing van regt verheffen en de eisch was 5 jaren tuchthuisstraf. Donderdag a. s. uitspraak. Men leest in het Vaderland van gisteren: „Een Texelsche kwestie is dezer dagen bij rekwest onderworpen aan het oordeel van Z. M. den Koning. De voormalige Staten van Holland en West-Friesland gaven in 1778 aan de directeuren van de haven van het Oude Schild op Texel toestemming om van ieder koopvaardijschip, Texel uitgaande of binnenkomende, een lastgeld te heffen, dat moest dienen tot onderhoud dier haven en aflossing van de leening groot ruim 50,000, waarvoor de gelden door adressanten of hun predecesseuren waren gestort. Het onderhoud van die haven is echter, volgens de voorstel lingen der adressanten, zoo kostbaar geweest, dat aan schulddelging bijna niet kon worden gedacht; tot 1852 echter is van het kapitaal geregeld drie percent rente be taald; dit hield op ten gevolge van het Koninkl. besluit van 19 Dec. 1851, waarbij de straks genoemde resolutie van de Staten van Holland en West Friesland werd op geheven, de Schilder haven door het Rijk, de provincie en de gemeente Texel werd in bezit genomen, en het beheer opgedragen aan het collegie van burgemeester en wethouders van Texel, „tot tijd en wijle de schulden van bedoelde haven zullen geregeld zijn." Een wetsontwerp tot aflossing van de schuld, op de Schilder haven rustende, werd in 56/57 bij de Tweede Kamer ingediend, maar verworpen, 'en de zaak is sedert dien tijd blijven hangen. Adressanten verzoeken nu afdoening van zaken, welke volgens hen geen andere kan zijn dan aflossing d pari der leening en betaling van den achterstalligen interest. Om nu echter dit voorstel aannemelijker te maken, stellen adres santen voor, het onderhoud van Rijkswege van den zeedijk van af de haven van Texel tot voorbij het Westeinde van Oude Schild op te heffen en de daarvoor door het Rijk aangelegde steenglooijing tegen taxatie over te dragen aan den eigenaar van dien zeedijk, zijnde het dijkscollegie van Texel, en wel volgens adressanten omdat die dijk vóór 1780 door dat collegie werd onderhouden en tengevolge van de verandering van het vaarwater, het Rijk geen belang meer heeft bij het onderhouden van den dijk. Het dijkscollegie van Texel, toch reeds bezwaard door het onderhoud van den Ooster zeedijk, zal waarschijnlijk veel tegen deze beschikking hebben in te brengen, en het schijnt ook dat de adressanten hierdoor hun eigen voorstel alleen aannemelijker trachten te maken." De arrond.-regtbank te Utrecht heeft den heer duMosch, wegens den verkoop van Hamburger en Brunswijker loten, veroordeeld tot eeno geldboete van f 315 en in de kosten van het proces. Jl. Woensdag avond is te 's Bosch naar het gasthuis vervoerd de dienstmaagd M. J., die, ten huize van haar meester heimelijk van een tweeling bevallen, de kinderen zoodanig had verborgen, dat ze dood zijn teruggevonden. De justitie is met de zaak bekend. Jl. Zaturdag zijn voor het kantongeregt te Oosterhout verschenen C. B., huisvrouw van A. S. en J. v. M.,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1