Benoemingen, enz. rivan huisvrouw van J. M., beiden wonende te II-, wegens elkander te hebben uitgemaakt de eene voor bok en de andere voor slierdaar deze scheldwoorden zeldzaam aan vrouwelijke sujetten worden toegevoegd en waarschijnlijk geen beleedigingen uitdrukken, zijn zij beiden direct vrij gesproken. Jl. Maandag avond werden te Vroomshoop twee gehuwde vrouwen op weg niet weinig verschrikt door een gedaante, geheel in het wit gekleed, welke op haar aan kwam. Toen zij ontsteld thuis kwamen, ging de man der eene, van het gebeurde onderrigt, naar buiten, en de gedaante kwam ook op hem aan, maar maakte zich, na een paar duchtige oorvijgen bekomen te hebben, spoedig uit de voeten. Telkens moest men zulke bangmakers en spookvertooners op heeterdaad zoeken te betrappen en straften, dan zou men ook in die streek minder hooren gewagen van geestverschijningen en dergelijken onzin, (D.) Sedert een reeks van jaren heeft een bende stroopers, bekend in do omstreken van Eibergen onder den naam van zivarte jayt (om zich onkenbaar te maken bestreken zij hun aangezigt met zwartsel) in het jagtsaizoen groote schade aangerigt. Alle maatregelen (zelfs kavallerie in vroeger jaren uit Deventer gezonden) bleken, tegen hen genomen, vruchteloos te zijn. Jl. Donderdag is het echter eindelijk aan den rijksveld wachter Roelofsen, bijgestaan door den opzigter van de jagt Bruggink, mogen gelukken eene ontmoeting met die klanten te hebben. Zij waren naar gissing 20 a 25 man sterk en, zoo als later gebleken is, uit de omstreken van Enschedé. Van uit het struikgewas schoten zij zoo duchtig en kwamen zoodanig in verzet, dat slechts één hunner gearresteerd is kunnen worden, terwijl de anderen aftrokken. Het is te hopen, dat, nu een van die zoo goed georga niseerde bende in handen van de justitie komen zal, de anderen aan de politie ook bekend zullen worden en hun de lust wat zal worden ontnomen. (Vad.) De arrondissements-regtbank te Groningen heeft jl. Woensdag vrijgesproken de machinist bij den staatsspoor wegen, die beschuldigd was op 23 Aug. den trein nabij die stad te hebben doen deraillecren. De schuld van den machinist werd door het Openbaar Ministerie zelf geacht niet wettig te zijn bewezen. Een man, langs het Damsterdiep wandelende, omdat hij te laat voor de stoomboot was gekomen, kreeg van een voorbijrijdend heer, wien hij vroeg om meê te mogen rijden, ten antwoord: „Ik vaar niet om vracht," en antwoordde, toen hij een eind verder den heer met zijn rijtuig in een sloot zag liggen en om hulp gevraagd werd: „Ik loop niet om werk.", De aspirant-ingenieur K., te Banjoemas, werd dezer dagen door het afgaan van een geladen geweer doodelijk gewond. Berigten uit de Kaapstad van 5 Sept. jl. bevatten o. a. het volgende„Naar al hetgeen men uit de diamant- rijke landstreek hoort, schijnt het als of zij nog rijker is en zich nog verder uitstrekt, dan tot nu toe werd geloofd. Er worden aanhoudend en in ongemeen grooten getale diamanten gevonden; en de daaronder aanwezige diamanten van de grootere soort dat zijn die van 20 tot 80 karaten schijnen naar verhouding talrijker te worden. De Standard and Mail zegt, dat er eene nieuwe plek is ont dekt, nog rijker in diamanten dan alle die welke tot nu toe den toevloed van gelukzoekers hadden getrokken; de menschen werden er in éénen ochtend rijke lieden, en kwamen met eenen buit van 15 a 20 steenen van onder scheiden grootte terug om lie: middagmaal te gebruiken Intusschen heerschen op de diamantvelden vrede en orde; leven eu have schijnen er even veilig te zijn als hier, in de Kaapstad. Binnen kort zullen er drie Britsche magis traatspersonen, ieder met een personeel van ondergeschikte beambten, gevestigd zijn. De Burghcrsdorp Gazette bcrigt dat de vondst van eenen diamant van 174 karaten, die tot. nu toe betwijfeld was, zich heeft bevestigd; de vinder had daarvoor oen bod van dertig duizend p. st. ontvangen, maar afgewezen." Voor de eerste maal in de geschiedenis van China, heett dezer dagen een zijner zonen met goed gevolg zijn examen afgelegd voor tweeden stuurman. STATE\-(i li\l£IlAAL Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 12 October. Achtereenvolgens worden met algemecnc stemmen aangenomen: 1. de begrooting aangaande den arbeid der gevangenen voor 1872; en 2. liet ontwerp van wet tot regeling van de Nederlandsclie Pliarmocopoea. Daarna volgde de aanneming van cenigc wetsontwerpen van ondergeschikt belang. Dc Kamer is daarop uiteengegaan tot lieden namiddag o ure. Niet onbelangrijke vragen zijn te berde gebragt, naar aanleiding van 't onderzoek der begrooting voor Buitenhuidsche Zaken, dienst 1872, o. a. naar dc tot stand koining der aansluiting van onzen Noorderspoonveg bij de Duitsclie ijzerbanen; naar het nut van de bestendiging der missie bij den 11. Stoel; naar de onderhandelingen met Venezuela; naar de schadevergoeding van Japan naar 't oordeel der regering over 't gedrag van den consul te Portsmouth en meer andere. De ingenieur 1ste kl. L. 0. P. W. Visser wordt met den 1 Nov. a. s. overgeplaatst van cle dir. der marine te Amsterdam naar die te Hellevoetsluis, ter vervanging van den met den laat sten dezer eervol ontslagen hoofdingenieur der marine A. J. li. Ueeloo; voorts wordt, tnet. den 1 Dec. a. s., dc ingenieur 1ste kl. J. C. Jansen over geplaatst van de directie der marine te Willemsoord naar die te Arasterdam, en dc ingenieur 2de kl. P. J. lurk, met gelijken datum, van de directie der marine te Amsterdam, naar die te Willemsoord. Tot ontvanger der reg. en dom. te llarlingea is benoemd de heer jhr. A. C. ron Oeusau, thans alhier. Oost-Inimë. PelastMet de waarneming der betrekking van 2deii machinist bij de goavernements-marine, de 2de machinist bij de koninklijke Nederl. Marine .1. J. lireeman. Verleend: |Een tweejarig verlof naar Nederl wegens ziekte, aan den 3den stuurm. der gouv.-marine P. II. Mcurs. Vergunning verleend: Om naar Nederl. terug te keeren, wegens langdurig verblijf in Oost-Indië, aan de luits. ter zee 2de kl. N. W. van Ammers, N. J. van Eenterghem, H. O. Feilli, I'. Pool, C. W. A Buitendijk, C. E. A. van Ossenbruggen, en aan de adelb. del' lste kl. M. F. Tijdeman, P. H. Prager en L. G. Kakebeeke. B U 1 T E L A i\ I). België. De Indépendance Beige maakt, volgens hare belofte, een begin met cle uitgave van het „dossier Lessines," do correspondentie door een jeugdigen Belg gevoerd met Napo- leonlll, over diens eventuele verheffing op den Belgischen troon, liet blad, dat zijne kolommen wijdt aan de opname van deze vrij uitvoerige stukken, voegt er bij, dat de gebeele zaak eigenlijk niet waard is dat men er zooveel leveu over beeft gemaakt; maar bet wil de stukken alleen openbaar maken als zoovele bijdragen om te bewijzen dat Keizer Napoleon even dom, even onnoozel als slecht was. Lessines heeft twee jaren lang met den Keizer en diens gevolmagtigclen gecorrespondeerd. Hij begon met hem aan te bieden te Brussel eene vereeniging op te rigten tot uit- blussching van Roclicfort's Lanterne en eindigde met hem de kroon van België te offreeren. Werkelijk kunnen deze stukken een belangrijke bijdrage vormen tot de psycholo gische kennis van den man, die1, volgens de menschen die hem kennen, het niet laten kon om altijd en overal te complotteeren. F r n k r ij k. De graaf Benedetti, Frankrijks vertegenwoordiger te Berlijn in den laatsten tijd vóór het uitbarsten van den Franscb-Duitscben oorlog, en die destijds de onderhande ling over de candidatuur van den Prins van Hohenzollern voor den Spaanschen troon heeft gevoerd, heelt thans te Parijs een geschrift met eene verzameling diplomatieke bescheiden uitgegeven, hetwelk strekken moet om hem- zelven en Keizer Napoleon te zuiveren van de verdenking van ligtvaardige en moedwillige verstoring van Europa's vrede. Dat Keizer Napoleon toen oorlog heeft gezocht met bet doel om vastheid en luister aan zijne dynastie bij te zetten, wordt in dat geschrift ontkend en daarentegen beweerd, dat 's Keizers ministers en constitutioneele raadslieden den oorlog hebben doen uitbarsten in de meening, dat zij daarmede aan den wenscli van de meerderheid der Fran- selie natie voldeden. Dat de beleediging, welke destijds in Ems door den Koning van Pruissen aan Frankrijk aange daan zou zijn, een sprookje was, wordt thans door Benedetti erkend, en ook door zijn verhaal van de omstandigheden zijner laatste ontmoeting met den Koning te Ems bevestigd. De uitgifte van dit geschrift was reeds eenigen tijd geleden aangekondigd; liet liad, naar liet schijnt, vóór de verkiezingen tot zamenstelling der departementsraden moeten verschijnenliet kan thans nog van invloed zijn op de zoo talrijke herstemmingen, alsmede in het algemeen op de stemming der Fransclie natie jegens de keizerlijke dynastie. Te Parijs worden verkocht de militaire kleeding- stukken, voor de Commune-soldaten vervaardigd, benevens de horologes, ringen, enz. bij liet opzamelen der lijken gevonden. Dezer dagen stierf te Parijs een eenvoudige burger vrouw, aan welke de president der republiek veel verpligting bad, hetgeen hij dan ook wilde weten, want den lsten van elke maand was zij zijn gast. Ziellier de oorsprong van de vriendschappelijke verhouding tussehen den grooten man en het geringe vrouwtje. Moeder Grégorine onder dien naam stond zij bekend verhuurde te Parijs gemeu bileerde vertrekken en Thiers, destijds als jongeling uit Aix naar Parijs gekomen, behoorde tot bare commensalen. Toen echter liet geld van den jeugdigen Thiers verleerd was en hij, verdrietig over de teleurstellingen, welke hij dagelijks moest ondervinden, aan zijne droomen van grootheid wilde vaarwel zeggen, hield moeder Grégorine hem van zijn plan om weêr naar de provincie terug te trekken terug. „Blijf bij mij," zeide zij, „gij hebt geen geld om te betalen, wat komt liet er op aan! ik zal u crediteren. Houd moed, de toekomst behoort u." En Thiers bleef zoolang meer dan een jaar bij moeder Grégorine, zonder een cent te betalen, tot hij eindelijk bij de Constitutionel geplaatst werd, vanwaar liij zieli geleidelijk heeft naar boven gewerkt, met behulp vooral van den lieer Coste, den hoofdredacteur van den Temps, die door eene toevallige omstandigheid op den jeugdigen dagbladschrijver werd opmerkzaam gemaakt. Het aantal voddenrapers te Parijs is door de jongste gebeurtenissen van 16000 tot 2000 verminderd. De eigenaar van het huis No. 21, in de rue Jean de Boulogne te Parijs, zit geducht in clen brand. Er is een vertrek in dat huis, dat waarschijnlijk zeer moeijelijk een huurder zal vinden. In de schoorsteen van de kamer heeft men een geladen granaat ontdekt, die tijdens de Commune daarin geraakt is. De eigenaar heeft reeds een consult gehouden met een aantal schoorsteenvegers, die na langdurige beraadslaging verklaard hebben, dat het projec tiel onmogelijk verwijderd kan worden zonder zieli bloot te stellen aan een ontploffing. De verslagenheid van den eigenaar zou naar men zegt, zeer groot zijn, maar haalt echter nog niet bij den angst, dien de tegenwoordige bewoner van liet vertrek uitstaat. Verleden week werden in de Keizerlijke stallen te Parijs, digt bij het Louvre, waar weleer de Keizerlijke Prins het rijden leerde, een publieke veiling gehouden. Het lijfgoed van Keizerin Eugénie, de eens zoo bewonderde en aangebeden Keizerin der Franschen, werd verkocht, en mannen met schellen liepen bij het Louvre heen en weer, het publiek aanmanende binnen te komen, om de door dc regering geconsficeerde rokken en zakdoeden der Keizerin te koopen. Do man, die de goederen veilde was een vulgair man uit de lagere standen, die grappig trachtte te zijn teil koste van de gevallen vorstin en met ongepaste kwinkslagen en toespelingen haar verbeurd verklaard linnengoed aan den man poogde te brengen. De japonnen, kanten, chfdes en mantels werden eerst verkocht en toen begon de verkoop van het linnen- en ondergoed, sloopen van het fijnste linnen, met breede kanten vred omzet, werden door een dame der demi-monde en eenig agenten van lastgevers uit het Quartier-Bréda gekocht. Een paar bedienden in een versleten keizerlijke livrt legden de pakken handdoeken, tafellakens en servetten, di achtereenvolgens verkocht werden, op tafel, en het een pak na het andere van damasten tafellakens met de E, d kroon, den arend en eene menigte Lauwerkransen geboi duurd, werden geveild. Een stel ontbijtlinnen, een geschenk van den Konin van Beijeren, werd voor slechts 120 francen verkocht. D kooplieden, eenige studenten en andere toeschouwers, werde onvertaalbaar grappig en gemeen, toen de nachtjaponnei hemden, peignoirs, enz., enz., der Keizerin verkocht werde: De lange en korte kinderkleederen van den keizerlijke Prins, wiens geboorte 17 jaren geleden met zulk een ui bundige geestdrift door het Parijsclie publiek begroet wer en welke kleederen, naar de afslager zeide, blijkbaar mi groote zorg bewaard waren, werden eveneens verkocht. Entclan 4. Overal in Engeland zullen meetings gehouden worde met het doel om hulp te bicden aan de slagtofters van dt brand van Chicago. - Op het congres der sociale wetenschappen te Lee is door den bekende economist Wm. Newmarch, als midd ter voorkoming van werkstakingen, verdedigd de instellii van een gemengde commissie van patroons en werkliede die zorgen zou dat de stand der loonen steeds in evei redigheid tot de fluctuaties der markt werd gehouden. - Een paar jaar geleden was er in Europa göen hoogi roem te behalen dan door het uitvinden van een snelvuren geweer, een alvernielende torpedo, of een kanon, dat zi kogels le tour du monde zou kunnen doen maken. H streven van alle genie en talent was toeneen middel ontdekken, waarmeê de hoogstbiedende souverein, desve kiezende het geheele menschenras met één vingerdri zou kunnen verdelgen. Tegenwoordig beweegt zieli de gei der vinding in een tegenovergestelde rigting; men zoi naar het radicaal tot verzekering van den eeuwigen vi Te Laussanne schijnt men nog niet geslaagd te zijn. M; een zekere lieer Christian Mast, lid van de Social Scien Association te Leeds, meent gelukkiger te zijn geweei Hij stelt namelijk voor de oprigting van een interpationa,], vereeniging tot het houden van jaarlijksclie internationa eel feesten in den trant van de Olympische spelen der Grieken. Gymnastische en atliletische oefeningen, muzi] uitvoeringen, tentoonstellingen van kunst en nijverheid, een internationale debatting-elub, maken op zijn program: de hoofdpunten uit. EurekaZal het er dan eindeli toe komenZal men aan den heer Christian Mast den lie rijken dag verschuldigd zijn, dat alle zwaarden tot sikke alle kanonnen tot spoorwegstaven, en alle „opetende mil tairen" tot gemoedelijke, productieve burgers zullen herschap worden? De heer Christian Mast vergaste ons op proefneming. Het zou zeker het internationaal publi in een goeden luim brengen, den heer Thiers tegen heer Gladstone te zien zakloopenof Prins Bismarck „wei zaam" te zien aan liet vliegend rek. Datmende nati doe lagclienen ze zullen 't vechten verleeren. Een te Birmingham bestaande club van republikein had in de vorige week de onbeschaamdheid, aanzóek den gemeenteraad der stad te doen om het stadhuis mogen gebruiken als lokaal voor zamenkomsten waarin Huis Brunswijk (dat is liet in Engeland regerende geslacl in staat van beschuldiging gesteld, met andere woori eene opsomming van feilen en vergrijpen, begaan door geslacht, gegeven zou worden. De gemeenteraad heeft aanzoek afgewezen, doch eerst na vrij langdurige beraa slaging en met eene meerderheid van slechts acht stemme namelijk 26 tegen 18. Onlangs is melding gemaakt van een geopperd pl om de reis van Engeland naar Calcutta tot eenen uitsl van vijf dagen te verkorten door liet aanleggen een nieuwe spoorweg-communicatie van Engeland door vaste land van Europa en door Midden-Azië tot den Indi De ontwerpers van dat plan, de lieeren Low en Tho: deelden het aan den president-minister Gladstone mei en ontvingen daarop van hem een schrijven, hetwelk dagteekening van 12 September jl. draagt en thans in Times is openbaar gemaakt; het luidt aldus: „Mijne lieeren, met veel belangstelling las ik de brochu waarin gij eene zoo duidelijke schets van de groote ond( neming eener spoorweg-communicatie van Londen Kurradscheli en Boinbav hebt gegeven. Na al hetgeen er gedurende liet leven van het tegei woordig menscliengeslacht tot stand gebragt is gewordt) zou hot nocli verstandig noch billijk zijn dat ontwerp onverschilligheid te beschouwen om reden dat het nieuwe of dat het eene vreemde zaak is. Er bestaat re< vóór de toetsing van liet ontwerp eene reden om het gunstige overweging te nemen, namelijk dat zijn doel gewigtigen en heilrijken aard is. Maar ik zie niet dat liet gouvernement onzes lands eigenlijk bevoegde regter is voor het beslissen der gewigt: vraag, of dat doel in dezen tijd bereikbaar is. Dat is taak van kapitalisten en ingenieurs; zij zijn in deze za de bevoegde beoordeelaars; hun gunstig en eenstemn oordeel is het wat liet gouvernement in de eerste pla moet afwachten eer dat het kan overwegen, of het diplomatieke of andere publieke bemoeijing met die aa gelegenheid zal moeten overgaan. Wij zouden eene zware feil begaan, zoo wij ons belasten niet eene verantwoordelijkheid, welke uit den al der zaak rust op degenen die de geldmiddelen voor onderneming zouden hebben te leveren en die zich voor hare uitvoering zouden moeten stellen. Ook zie ik niet wat er thans onzerzijds meer zou te zeggen, dan dat wij ieder wel beraamd plan tot uitbreiden van het verkeer tussehen Europa en Indië zoud toejuichen, en daarvoor den bijval van andere mogendhed zouden wensclien." Met liet oog op de populariteit, die de Prinses Lor op Eng vers met T hoof lijkb marl mak Josc van met was Clia: Saxt Prin mak aan hanc te 1 oord Jose Duit van Frai frani den! H oos il trekl 'e streh ndil7 onn lonc T'i litge afsta lage me 0,%ur< 'k'1 Het leze: D uid( 5,0 dagl ;etr le lan lijn D milii ope, °PP« wer 100 nge ieel wed heel de c ;eti et lor was of i mei om; der ber mei var Me aai vei De bi lijk is, we we sch ma koi wil sta vai die pii le ree we de: W(

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2