1871, N°. 132. Vrijdag 3 November. 29 Jaargang. akk. -3,40 Maa Uitgever A. A. BAKKER Cz. ilurean: MOLENPLEIN, N°. 163. B I E L X 11* HELDERSCHE IV XIEUWEDIEPER COURANT. tot f „Wij huldigen het goede." rv.a Verschijnt Dingsdag-, Dondkedag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1 65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels GO cent, elke regel meer 15 cent. Groot# letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIE VEN3I ALEN 1 aar Oost-Indië: via Triest Dingsdag 14 Nov. 's av. 6 u. 30 m (jjl i/ u Brindisi, Vrijdag 3 Nov. 's av. 6 u. 30 m. Wcst-lndie: viaSt.Nazaire, Zondag 5 Nov. 'sav. 6 u. 30m jjl i, h <Sou(/iam/j(o)AYoensd. 15Nov.'sm.(5u.25m, de Kust van Guinea: Vrijdag 3 Nov. 'sm. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: Dingsdag 7Nov. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Woensdag 8 Nov. 's m. G u. 25 m. en vi eroi dt a f37. -,pn dim rei K lvei ring, 3 HELDER en NIEUWEDIEP, 2 November. Buiten Engeland is het een vreemd, een zeldzaam ver- i22! hijnsel, als een minister buiten de Kamers zijne denk- 3jai elden omtrent de staatkunde blootlegt. In genoemd rijk [liter is zulk eene handeling van regeringspersonen niet leen niets vreemds, maar integendeel rekent men dit er En a bij te bahooren. Dezer dagen bragt de Britsche premier, 3e? sdstone, het toegezegde bezoek aan zijne kiezers te lenwich en hield aldaar eene staatkundige redevoering, niet minder dan twee volle uren duurde. Werd die Je met groot verlangen verbeid, zij werd ook met groote N., langstelling gehoord. De buitenlandsche politiek werd Di' den minister niet te berde gebragt, maar wat de a I inenlandsche staatkunde betreft, werden de gebeurtenissen fidifds de hervorming van 1832 behandeld en in verband irmede de handelingen der regering gedurende het laatste verdedigd. Niet onverdeeld is echter de sympathie, lke men te Greenwich voor den heer Gladstone koestert. Ifs hadden zijne tegenstanders vóór zijne komst aldaar tracht hom in een ongunstig daglicht te plaatsen door verspreiding van vliegende blaadjes. De plaatselijke j erheid had het zelfs noodig gekeurd om de politiemagt te Klerken. De vrienden des ministers daarentegen waren belangstelling; de patroons gaven hunne werklieden was nog al Zaturdag) vrij af. Bij ons te lande keurt en zulke staatkundige redevoeringen niet noodig. Maar ons behoeft ook het politieke loven niet te worden op- 4 wekt of verlevendigd. Let slechts op de deelneming aan verkiezingen s 5 Oostenrijk blijft bij voortduring stof leveren voor de atkundige geschiedenis van den dag. Ofschoon de poli- i. 4 ke twisten daar te lande meer van localen aard en voor 3. S van geen overwegend belang te achten zijn, zien we er s p ittemin een bewijs in van de waarheid, indertijd ook or de mislukte vereeniging van Zuid- met Noord-Neder- ld geprediktzamenkoppeling van onderscheidene natio- iteiten is een ijdel pogen en kan onmogelijk tot eene nrzame vereeniging leiden. Vier der ministers hebben Cisleithaansche kabinet verlaten, hunne secretarissen- ïeraal zullen voorloopig de vacante departementen be nen. Te Praag hebben do jongste gebeurtenissen vrij t sensatie veroorzaakt; een der naar huis keerende evaardigden is door de studenten, die de paarden van rijtuig hadden ontspannen, huiswaarts getrokken, ouder ;ejubel der volksmenigte. Van tijd tot tijd komen belangrijke bescheiden onder de idacht van het publiek, bescheiden, die een nieuw licht rnen over de in de zoo belangrijke jaren als 1866 en 10 plaats gehad hebbende gebeurtenissen en over de tot ttoe vrij wel verborgen gehouden grondoorzaken dier rigtige feiten. Benedetti heeft zijne aanteekeningen over 10 geleverd en thans is ook de correspondentie openbaar naakt, welke tussclien Koning Victor Emmanuel en izer Napoleon III is gevoerd over den oorlog van 1866 over de gebeurtenissen te Rome in het daaraanvolgende f. Geen wonder dat zulke mededeelingen in groote mate 'jemeene aandacht tot zich trekken. In de volgende maand zal de Nationale Vergadering van I inkrijk weder bijeenkomen. Een van de eerste werk- J mlieden zal alsdan zijn de behandeling van een ontwerp i refïende de reorganisatie des legers. Vorst Karei van Rumanië heeft dezer dagen de wet- 'ende kamers met eene troonrede geopend. Als daar te de in de thans geopende zitting dat alles tot stand flt, wat de vorst in zijn rede belooft en toezegt, dan gen de inwoners van Moldavië en Wallachije zeer te den zijn. Of zou 't daar ook zijn: veel beloven en inig geven? lOct 3} H 4 ij Kj de Directie der Marine alhier werd heden morgen ibesteed: de uitvoering der werken voor het onderhoud dok-, sluis- en andere waterwerken van het Maritime 'Missement te Willemsoord, gedurende het jaar 1872. chrijvings—billetten waren ingekomen van de heeren br. Korff 3998, Gebr. Moorman 3900, A. Vos liz. 3777, P. Spruit 3770, S. Gooien 3727, Gebr. fcen 3187. De mailboot Prins Hendrik is heden morgen uit Glasgow alhier aangekomen. Bij de op jl. Dingsdag gehoudene herstemming tusschen de heeren A. II. Arons en A. L. Leuw is tot lid van den kerkeraad der Israëlitische gemeente alhier gekozen de heer Arons, met 26 van de 27 uitgebragte geldige stemmen. De totale opbrengst der spoorlijn HelderUitgeest Zaandam is geweest over Julij 28,905.58 en over Aug. 27.861.62. Z. K. H. Prins Frederik zou zich heden van de residentie naar Neuwied begeven en van daar de reis naar Muskou vervolgen, op welk landgoed HD. voornemens is eenigen tijd te verblijven. Drietal te Schiedam: Gooszen teVeendam; Brouwer te Zwolle en Bolderman te 's Gravesande. Drietal te Dordrechtde bh. B. Mossel te Renkum, J. P. Nonhebei te Middelburg en dr. P. S. van Ronkel te Zutplien. De lieer C. Altena alhier is benoemd tot hulponder wijzer aan de gemeente-school te Nieuwe-Niedorp. Sedert de laatste opgave zijn te Texel vijf poklijders bijgekomen. Men meldt van Texel dd. 31 Oct. aan de Amst. Crt. //Wij gevoelen ons heden tot blijdschap gedrongen't is de dag waarop 8 jaren geleden door den lieer J. L. Kikkert voor de eerste maal het kustlicht te Eijerland werd ontstoken. Het ministerie droeg liein die vereerende taak op, omdat hij het op die, voor de scheepvaart hoogst gevaarlijke bankeD, had gewezen. Geen jaar, wat zeg ik? geen maand ging voorbij of in die Eijerlandsche gronden zag men schepen verloren gaan. Hoe geheel anders is het nunu schittert er een draai- licht, dat zijn stralen mijlen ver van zich werpt en den zeeman als het ware toeroept: Tot hiertoe en niet verder! Eere zij dus dien heer Kikkert die, door bovengenoemde inlichting aan liet ministerie te geven, een onschatbare weldaad aan de menscblieid, scheepvaart en handel bewees Men schrijft uit Noord-Scharwoude: ,/De volksvoordragten, die vanwege de vereeniging tot liet houden van volksvoordragten op den Langedijk ge houden worden, hebben weder een aanvang genomen met een zeer belangrijke voordragt van den heer Heringa, te Zuid-Scliarwoude, over den oorsprong van liet mensclielijk geslacht, waarin bij voor liet publiek de merkwaardigste trekken van de theorie van Darwin ontwikkelde. Na afloop der voordragt werden de bedenkingen tegen de theorie van Darwin in 't broede ter sprake gebragt, zoodat liet publiek in do gelegenheid was, de zaak van alle kanten te bezien. Er zullen gedurende dit wintersaizoen tien voordragten gehouden worden, grootendeels te Noord-Scharwoude, nu en dan ook te Zuid-Scliarwoude. De meeste spreekbeurten zullen door heeren van den Langedijk worden vervuld." Jl. Zaturdag vierden de heel' F. YfF en zijne echt- genoote te Assendelft, hun gouden bruiloftsfeest. Reeds eenige dagen lang wapperde de driekleur van de huizen der ingezetenen, en dien dag wedijverde ieder om te toonen, hoe hoog de feestvierenden in hunne achting staan aange schreven. De man, een grijsaard van 73 jaren, heeft dan ook langer dan 40 jaren gewigtige betrekkingen in ver schillende besturen bekleed, alwaar zijn steun en zijne voorlichting in hooge mate worden gewaardeerd; terwijl de vrouw door hare weldadigheid aller liefde en achting heeft verworven. Bigamie is een misdrijf dat gelukkig bij ons te lande zelden wordt gepleegd en zeker nog minder wordt beregt. En de enkele maal dat werkelijk de vierscharen geroepen worden wegens dergelijke beschuldiging iemand ter verant woording te roepen, zijn het in den regel mannen, die er zich aan schuldig hebben gemaakt. Thans echter zal het Provinciaal Geregtsliof in Zuid holland spoedig geroepen worden twee vrouwen in de' bank der beschuldigden te zien plaats nemen, die als getrouwde vrouw hart én hand aan een ander man schonken. Donderdag den 9 dezer toch zal voor den Hove ver schijnen een vrouw, die, zonder wettig van haar man gescheiden of weduwe te wezen, een tweede huwelijk sloot, terwijl dezer dagen in liet Westland een vrouw is gearres teerd, die 't zelfde durfde bestaan. (Dagblad.) Jl. Maandag avond was er weder les iii de Haag- sclie Teeken-Akademie en na afloop daarvan op de Groote Markt een groote menigte op de been. 't Bleef echter rustig, hoewel in dén straat door een paar baldadige knapen een glasruit ingeworpen werd. De arrondissements-regtbank te 's Hage heeft jl. Maandag de drukkers P. en Co., aldaar, schuldig verklaard aan nadruk van een deel van Tollens' werken, en hen veroordeeld tot eene schadevergoeding van 500 aan den klager, den lieer Surlngar, te Leeuwarden, en tot eene boete van 100, ten behoeve van de algemeene armen van 's Hage. De wet van 1817 beveelt de betaling aan den eigenaar (in casu den heer S.) van de waarde van 2000 exemplaren te berekenen naar den boekverkoopersprijs van den wettigen druk van het nagedrukte boekwerk (in casu 8). De regtbank, oordeelende dat deze maatstaf hier niet toepasselijk was, daar slechts gedeelten uit een boekwerk waren nagedrukt, heeft gemeend zelf den boekverkoopers- pi ijs te moeten bepalen en dien dan ook bepaald op 5 ets. per exemplaar, dat is dus op 25 ets. voor de vijf nage drukte gedichten (of gedeelten van het boekwerk), hetgeen 2000 maal genomen de reeds genoemde som van f 500 geeft. De Arrondissements-regtbank te Rotterdam heeft jl. Dingsdag de zaak behandeld van den 19jarigen boer, die den 30 Aug. 11. met een melkwagen in de Nieuwe Plantage een 4jarig kind overreden heeft en deswege was aangeklaagd van onwilligen manslag. Drie getuigen hielden vol, dat bekl. buitengewoon liaru reed, en dat het kind zich op het voetpad bevond, toen het overreden werd. Het M. eisclite 45 dagen cellulaire gevangenisstraf en 25 boete. Be schuldigde werd door rnr. M. H. F. 11. van Buren verdedigd. Jl. Dingsdag luid te Schiedam een treffend ongeval plaats. Tegelijk met het rijden van een vol geladen molenwagen ging een persoon over de brug aan de Gerrit Verboonstraat. Door de smalheid der brug bleef 's mans jas aan een of ander uitstekend gedeelte van den wagen haken, waardoor hij struikelde en zijn hoofd onder een der wielen van den wagen vermorseld werd. Uit een aannemerskeet aan den Hoek van Holland is een kistje ontvreemd, dat, naar men zegt, eene waarde van 1400 inhield. De arrondissements-regtbank te Dordrecht heeft uit spraak gedaan in de zaak van den heer Ij. Naaktgeboren te 's Gravendeel, verzekerde, tegen de Ilollandsche Brand en Levensverzekering-societeit te Amsterdam, verzekeraar. De verzekerde vorderde vergoeding voor schade, teweeg gebragt door brand aan gewassen, hooi en stroo. De maat schappij weigerde betaling, op grond dat de brand ontstaan was tengevolge van hooibroei en mitsdien de schade on- middelijk voortvloeide uit eigen bederf of uit den aard van de verzekerde zaak zelf, waartegen niet verzekerd was. De regtbank oordeelde dat hooibroei is eigen bederf en de verzekeraar derhalve geen vergoeding der waarde van den tas hooi, waarin de. brand tengevolge van broeijing ontstond, verschuldigd is; dat de verzekeraar daarentegen verpligt is de schade te vergoeden, veroorzaakt door het verbranden der andere tassen (in het geheel waren er drie) hooi en de granen, het stroo, enz.; dat de waarde der granen, het stroo, enz. voldoende is bewezen, doch dat, daar uit het getuigenverhoor bleek dat de beide tassen ook broeiden, en broeijing het hooi in waarde kan doen ver minderen, ten opzigte van de waarde dier beide tassen door den verzekerde nader bewijs behoort te worden geleverd. Dienovereenkomstig veroordeelde de regtbank de gedaagde maatschappij tot betaling der vergoeding van de schade aan de gewassen, het stroo, enz. en legde aan den eischer op de levering van het bewijs der waarde van de beide tassen hooi, op den dag van den brand, met reserve van de proceskosten tot aan het eindvonnis. (D. Ct.). In de jl. Zondag namiddag te Utrecht gehouden ver gadering van het Nederlandsche Werklieden-Verbond zijn de concept-statuten, door Rotterdam voorgesteld, als statuten voor liet Verbond aangenomen. Het doel van het Verbond wordt daarin aldus omschreven: Art. 1. Erkenning der behoeften van den werkman te bewerken en de middelen tot zijn horstel op te sporen, opdat hij zoowel zedelijk als stoffelijk zijne wettige plaats herneme. Art. 2. Eenheid te stichten tusschen alle werklieden, opdat bij het aanwenden der middelen tot verbetering hun ner toestanden niet meer gevonden worde verbrokkeling van krachten, maar eenparig handelen, a. Eene algeheele overeenstemming tusschen alle arbeiders-vereen igingen daar te stellen, b. Het oprigten van bovengenoemde vereenigingen te bevorderen, c. Het uitgeven van een eigen orgaan, d. Het vormen van eene centraalkas. c. Medewerken tot uit breiding en bevordering van het onderwijs. Een werktijd van hoogstens tien uren daags in te voeren, opdat de werkman gelegenheid hebbe, zijne kennis en wetenschap pelijke ontwikkeling te vermeerderen. Het Zondagswerken wordt zooveel mogelijk afgescliatt. Art. 3 bepaalt, dat het Algemeen Nederlandsch Werk lieden-Verbond zal zijn uitsluitend een Nederlandsch element, dat zich door eigen bestuur en inrigting onderscheidt en als zoodanig zich ten alle tijde moet openbaren. Door liet te Utrecht bestaande comité tot opwekking van de belangstelling in 's lands verdediging is, na liet bekend worden van liet programma voor de op den 27 en 28 Julij jl. te Heerenveen gehouden algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, aan dio vergadering eene missive gerigt, waarin eenige opmerkingen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1