STATEN-fiEMillAAL Benoemingen, enz. BH T E X L A V 0. worden gemaakt omtrent een der op die vergadering ter behandeling voorgestelde vraagpunten, luidende: „Mag men bij het onderwijs in de geschiedenis des vaderlands de heldendaden der voorvaderen niet doen uit komen, uit vrees van daardoor oorlogzucht aan te kweeken bij het opkomend geslacht?" Ware het, zegt de Utrechtsche vereeniging, dat er geen andere keus bestond als deze: Het zwijgen over de helden daden onzer voorvaderen, of het aankweeken van een oorlogzuchtigon geest, wij zouden bezwaar maken u het laatste aan te raden, want, hoe paradox het, na de om schrijving van ons doel, klinken moge: wij zijn voorstan ders van den vrede, wij haten den oorlog. Maar er zijn twee bepaald onderscheidene soorten van oorlog: de aan vallende oorlog en de verdedigende oorlog. De vereeniging treedt nu in uitvoerige beschouwingen, over de waarde van heldendaden in beiderlei oorlogen bewezen, en over het geoorloofde dezer oorlogen in het algemeen, en komt ten slotte tot deze conclusie: „Een aanvallende oorlog is onverdedigbaar; „Een verdedigende oorlog is niet alleen regtmatig en geoorloofd, maar dringende pligt; „Heldendaden, in een aanvallenden oorlog verrigt, zijn op zichzelf schoon, maar het moet in het licht gesteld worden, dat zij strekken ter bereiking van een slecht doel; „Heldendaden, in een verdedigenden oorlog verrigt, zijn op zichzelf schoon, en verdienen allen lof, ook om het doel dat zij helpen bereiken. „Uit deze stellingen volgt, dat wij meenen op het vraag punt (hierboven gesteld) het volgend antwoord te mogen geven „Bij het onderwijs in de vaderlandsche geschiedenis mag de onderwijzer de heldendaden onzer vaderen doen uitko men, als schoone voorbeelden voor het nageslacht. „Die voorbeelden mogen en moeten door het nageslacht gevolgd worden, maar krijgen eerst hun ware wijding als zij, zoo als in ons land steeds het geval zal zijn, strekken ter bereiking van het schoone doel: verdediging van onzen geboortegrond „Schoone daden, in een verdedigenden oorlog verrigt, verdienen den dank des vaderlands; „Schoone daden des vredes, op nijverheids-, weten schappelijk, zedelijk gebied, verdienen den dank der menschheid." Voor de arrondissements-regtbank te Middelburg stonden jl. Donderdag teregt een vijftal personen, wo nende te Waterland-Oudeman in Belgie, beklaagd dat zij in den avond van den 13 Aug. jl. op Belgisch grond gebied staande, den marechausée M. Stofregen en den gemeente-veldwachter van IJzendijke P. Filis, die zich op Nederlandsch grondgebied bevonden, onder de gemeente IJzendijke, beleedigend hebben toegevoegd de woorden „Smeerlap! als je 't hart hebt over de grenzen te komen, dan trappen we je plat!" Daar de beklaagden vreemdelingen zijn en dit feit is gepleegd op vreemd grondgebied, heeft de regtbank zich onbevoegd verklaard om daarvan kennis te nemen en daarover regt te spreken. Te Keppel nam het 5jarig zoontje van den jager van baron van Pallandt, terwijl zijn vader afwezig was, een geweer uit den hoek der woonkamer en pakte het ongelukkig bij den loop. Het geweer was geladen, het schot ging af, en het kind kreeg de volle laag in de beenen. Het jongentje verkeert in zorgelijken toestand; in alle geval zal een der beenen afgezet moeten worden. Als bijzonderheid wordt medegedeeld, dat door Gebr. Koopmans, te Kuinre, in het voorjaar is ingekocht voor 140 eene koe, die dezer dagen te Amsterdam is verkocht voor de som van 325. Dezer dagen heeft een grondeigenaar te Diepenveen aan een der in die streken gevestigde agenten van Pruis- sische fabrikanten voor 2000 toegestaan, de ijzererts uit zijn land te graven. Hierdoor winnen de landen aanzienlijk in waarde, daar ze geschikt worden om met goed gevolg te worden bebouwd. Een ontzettend ongeval heeft een achtenswaardige familie te Groningen in diepen rouw gedompeld. Nadat, ten huize van een bejaard echtpaar, de eenige nog te huis zijnde dochter zich jl. Zondag avond ter ruste had begeven, bespeurde de vrouw des huizes, eenigen tijd later in haar eigen slaapkamer komende, brandlucht. Zij spoedde zich daarom onmiddelijk weder naar beneden, doorzocht de geheele woning, maar kon niets ontdekken, waardoor die lucht kon veroorzaakt worden. In de onder stelling, dat die zou zijn toe te schrijven aan den in haar eigen slaapkamer aanwezigen kagchel, begaf zij zich ter ruste. Maandag ochtend, tamelijk vroegtijdig ontwakende, rook zij weder dezelfde onaangename luchtzij haastte zich om op te staan en begaf zich in een vertrek, grenzende aan het slaapvertrek harcr dochter; zij bevond dat dit vol was met rook; na onmiddelijk de deur der bewuste slaapkamer geopend te hebben, bemerkte zij, dat daarin brand was; zij vloog naar het bed harer dochter, riep haar, greep haar aan om haar te redden, toen zij tot de vreeselijke ontdek king kwam, dat haar dochter dood en gedeeltelijk verbrand in liet bed lag. Men verdiept zich in gissingen omtrent de oorzaak waaraan dit ongeval moet worden toegeschreven; algemeen is echter de deelneming in de droefenis der brave ouders, die hun dochter, in de lente van haar leven, op zoo ont zettende wijze moesten verliezen. Van het gedeelte Kleine Boom-Koningsplein van den spoorweg BataviaBuitenzorg wordt ijverig gebruik gemaakt. Zaturdag 16 Sept., daags na de opening, zijn 3320 en Zondag daaraanvolgende 5671 personen vervoerd. Op het eiland Ternate heeft van 7 tot den 28 Aug. jl. eene onafgebroken reeks van vulkanische uitbars tingen plaats gehad, waarbij geene menschen zijn omgekomen, maar die allerwegc groote ontsteltenis heeft verspreid,. Eenige Europesclie en Chinesche familiën zijn naar naburige eilanden gevlugt. In het Noorden van Frankrijk heeft de runderpest zich belangrijk uitgebreid; de Belgische grenzen worden bedreigd, zoodat de Belgische regering het noodig heeft geoordeeld een militair-cordon te doen trekken aan de grenzen van West-Vlaanderen. Gelijktijdig heeft de Duitsche regering het noodig geoor deeld, om de veepest-wet in te voeren in Beijeren en Wurtemberg. De rijksdag heeft het daartoe betrekkelijke ontwerp tot de eerste en tweede lezing toegelaten. (Arnh.Crt.) Ullmann, die met zijne „Künstler-concerte" eene wereldvermaardheid heeft verkregen, zal eerlang eene kunst reis ondernemen met de gescheiden echtgenoot van den heer Crémieux, advocaat te Parijs, oud-lid der regering van 1848, oud-minister van Justitie bij de delegatie te Tours enz. enz. De aankondigings-biljetten, die hij aan de komst dezer kunstenares in Duitschland laat voorafgaan, behelzen een uittreksel uit het scheidingsproces. Mevrouw Crémieux is voor 120,000 frs. geëngageerd en Ullmann rekent, dat hij met deze „belangwekkende artiste" wel evenveel zal verdienen. Het kunstlievend publiek even wel begint langzamerhand het marktgeschreenw en de hum-bug van den heer Ullmann te wantrouwen, en te begrijpen dat een wezenlijk kunstenaar zich niet als een kunstemaker of aangekleede gorilla laat rondvoeren. (Arnh.Ct.) Invloed van iiet voedeu op de hoedanigheid van het vakkensvleesch. -Aan de N. 1. Ztg. zijn de volgende grondstellingen van den Engelschman Beewer ontleend. Melk is het beste voeder voor varkens; zij geeft het zwaarste en smakelijkste vleescli. Dan volgen haver, gerst, erwten, maïs en andere granen. Aardappelen geven een los, ligt en smakeloos vleescli, hetwelk bij het koken sterk slinkt. Het vleesch van met zemelen gevoederde varkens is geel, niet krachtig en onaangenaam van smaak. Oliekoeken en oliezaden leveren een los en vet vleesch, hetwelk een onaangenamen smaak heeft; boonen een hard, onverteerbaar en niet lekker, en eikels een ligt, hard en ongezond vleesch. Eerste Kamer. Nadat de Kamer in de zitting van jl. Maandag eenige wets ontwerpen van ondergeschikt belang behandelde en aannam, waar onder dat tot onteigening van perceelen ten behoeve van een spoorweg van BoxH langs Gennep naar de Pruissische grenzen, werden eergisteren de beraadslagingen gevoerd over de bcgrooting van Nederlandsch Oost—Indië, dienst 1872. Bij de algemeene beschouwingen werd door onderscheidene leden het woord ge voerd, o. a over de spoorwegen op Java en de uitgaven hiervoor gevorderd, over de politie, de drukpers, de Indische baten, over de verantwoordelijkheid des ministers, over de emigratie van Europe anen naar Indië. l)c minister van Koloniën, de heer van Bosse, beantwoordde de onderscheidene bedenkingen en aanmerkingen. Hij wees er op, dat de memorie van toelichting, bij deze begroo ting gevoegd, een afkeurend oordeel uitspreekt over de Indische administratie. Die afkeuring stond in verband met 't voorstel, dooi den minister bij den Koning ingediend, om verandering van 't hoofd van liet Indisch bestuur. Gewigtige redenen pleiten voor eene groote wijziging in dat bestuur. De verschillende Hoofdstukken worden aangenomen: Hoofdstuk I en II (uitgaven in Nederland en in Indië) met 31 tegen 2, en de beide Hoofdstukken betreffende de Middelen met algemeene stemmen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. De heer dr. F. J. van Leent, off. van gez. 1ste kl. bij de Nederl. marine, is door den president der Eransche republiek benoemd tot ridder der orde van het Legioen van Eer, ter belooning voor de door genoemden heer bewezen diensten aan de Nederl. ambulance, die, tijdens den Oorlog, te Ilavre is gevestigd geweest. Aan den lsten luit. J. A. Obreen, van het 6de reg. infanterie, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, met toekenning van den rang van kapitein. Ingevolge magtiging des Konings, zullen met de maand Mei a. s. de volgende garnizoensveranderingen plaats hebben: van het 1ste reg. inf. liet 1ste bat. de 1ste comp. van Leeuwarden naar Har- lingen; het 4de bat. 3de comp. van llarlingen naar Leeuwarden; van het 3de reg. infanterie liet 1ste bat. 1ste en 2de- comp. van Vlissingen naar Neuzen; het 4de bat. 3de en 4de comp. van Neuzeu naar Vlissingen; van het ode reg. infanterie het 1ste bat. 2de comp. van Willemstad naar 's Bosch; het 2de bat. 1ste comp. van 's Bosch naar Willemstad; het 1ste bat. 4de en 5de comp. van Ileusden naar 's Bosch: het 2de bat. 2de en 3de comp. van's Bosch naar Ileusden; van het 2de regiment huzaren het 1ste esc. van Roermond naar Breda; van het 4de reg. huzaren één esc. van Deventer naar Roennoud; van het reg. vcld-arlill. eene batterij, door den regiments-chef aan te wijzen, naar Breda. Oost-Indië. Benoemd tot 2den machinist bij de gouvern.- m ar ine J. G. Ballot, thans 3de machinist bij de Nederl. marine. België. Jl. Zondag is te Seraing met groote praal onthuld het monument, gewijd aan de nagedachtenis van den 21 jaar geleden ontslapen grootcn industrieel John Cockerill, aan wien Luik en zijn omstreken zoovele weldaden verschuldigd zijn. Ilct standbeeld is door den heer Cattier vervaardigd en vertoont Cockerill staande en in peinzende houding; aan de vier hoeken van het voetstuk staan vier beelden, de typen van de werklieden vertegenwoordigende, die Cockerill geholpen hebben in de volvoering zijner denk beelden; een mijnwerker, een smid, een vormer en een werktuigmaker. Jl. Maandag morgen heeft te Antwerpen een werk tuigmaker, van der Struyff, die bezig was van zijn vrouw te scheiden, deze, welke reeds bij haar broeder in huis was gegaan, gesmeekt zich weder met hem te verzoenen, en toen de vrouw dit wegens het vroeger gedrag van haar man bleef weigeren, drie schoten met een revolver op haar gelost en een vierde schot haar, toen zij vlugtte, achter nagezonden. Al die schoten misten. Op den broeder der vrouw, die toeschoot, loste de ongelukkige een vijfde schot, dat ook miste. Na een korte worsteling, gedurende welke de vrouw gelegenheid vond het huis te verlaten, wist de broeder ook vrij te komen en de politie te halen. De bedrijver van deze herhaalde pogingen tot moord had ziel uit eigen beweging ondertusschen reeds naar het politie bureau begeven, waar hij pas een uur was, of zijn drift ging in een zenuwtoeval over, waarin hij het leven liet. De Internationale spant in België alle krachten in om zich staande te houden en de verloren aanhangers te her winnen. Zoo hadden de leiders der afdeeling te Luik een greal uttraction bedacht voor de vergadering, die in de vorige week, Maandag, zou gehouden worden. Dien avond nl. zou een jonge schoone, Nuna Puccinelli, een toonbeeld van de femme libre, in de bijeenkomst verschijnen en als spreekster optreden. „Deze jeugdige Spaansche," zoo leest men in het verslag van een der dagbladen, heeft den veld- togt in de Vogesen, onder bevel van Garibaldi, mede gemaakt, en werd tot kapitein van eene bende franc-tireurs benoemd. Zij kwam uit Duitschland, waar zij krijgsgevangen geweest was en bevond zich thans te Luik om in eenige conférences hare lotgevallen te verhalen. Overal waren roode affiches ter kennisgeving aangeplakt. De Internationale maakte zich dadelijk van dit buitenkansje meester en noodigde deze specialiteit uit in de bedoelde vergadering op te treden. Zij nam do uitnoodiging met geestdrift aan, uit levendige sympathie voor de vereeniging die haar deze eer bewees. Het lokaal der Internationale, eene kamer boven een koffij. huis in de rue du Palais, was deze keer te klein om hel gehoor te bevatten. Het meerendeel der aanwezigen, ongeveer, kon men in de klasse van nieuwsgierigen rang schikken. De diva werd door twee Luikenaars ingeleid Zij is twintig jaar oud, iets minder dan middelmatig van grootte, blond en, hoe lieftallig, geen katje om zonder hand schoenen aan te raken. De vergadering wordt geopend. Een der gewone sprekers houdt eene redevoering, waarin hij nog eens zegt wat Lij al honderdmaal uitgekraamt heeft. Na hem beklimt een ander de tribune, om dezelfdf afgezaagde gemeenplaatsen nog eens op te disschen. Maai eindelijk beklimt de heldin het spreekgestoelte. Met vuur beschrijft zij den guerilla-oorlog onder Garibaldi, dien met al zijn krijgsmakkers hemelhoog prijst,. Haar solo ver wekt de levendigste geestdrift, maar.... het voorstel om eeni collecte te houden, bekoelt het gehoor aanmerkelijk en di inzameling brengt niet meer op dan 14 francs. F r a n k r ij k. Roehefort, d'e eerstdaags uit Versailles naar een zee haven zal worden overgebragt, om van daar naar eer vesting (Noukahiva) te worden getransporteerd, heeft aar zijnen advocaat Joly een complete editie van de Lanterm geschonken met een opdragt, waarin Lij zijne vrees te kennel geeft voor een amnestie van de zijde van Napoleon III n die weldra wel weder in Frankrijk zal terugkeeren. He vooruitzigt op zulk een amnestie vindt Roehefort verschrikke'ari lijker dan zijne veroordeeling. Pikant is die opdragt wei Te Parijs wordt een verkooping gehouden van post t-. duiven, die tijdens het beleg zooveel dienst hebben gedaan j twee duiven, die driemaal de reis heen en weder hadde£ sei ze< doi Ui Pr we poi spe P0! kal scl lat' Lu Mc ma lac I Tui tev zak Eer een bor, ach fi te stul gedaan, zijn verkocht voor 26 francs per stuk en landdei aan hij hun vroegeren eigenaar. Politieke beschuldigden betalen hunne verdedigers Parijs nooit met geld. Dat is zoo de gewoonte. Even Roehefort aan mr. Joly de Lanterne geeft, zal Courbet voo: mr. Lachaud een schilderij maken, voorstellendeEen zittin; der Commune. Volgens de Nouvelliste de Rouen heeft dr. Conneau lijfarts van Napoleon III, in een brief berigt dat de ex- Keizer om redenen van gezondheid den winter op he eiland Malta denkt door te brengen, waarheen hij ziel eerstdaags begeven zal. Volgens het in het departement van de Loire uit komende dagblad le Stéphanois, zijn de onderwijzers vai het departement der Doubs in grève gekomen. In he manifest, waarin zij hunne eischen ontvouwen verhooginj van wedden van 1200 tot 2000 francstoekenning van een hulponderwijzer voor elk veertigtal leerlingen; ontheffing van kerkdienst en vrijheid in ds leermethode leest men o. a.„Zouden wij, die het ware licht ontsteken, ons dooi de (Brusselsche) lantarenopstekers laten beschamen? Neen ambtsbroeders! het werk gestaakt! de school gesloten En grève!" Volgens de onlangs verschenen Almanacli de la paix was van 1853 tot en met 1866 in Frankrijk ruim negei duizend millioen francs aan kosten voor oorlog en marim uitgegeven, tegen slechts driehonderd vijfentwintig millioei francs aan kosten voor onderwijs. Verder dat, te beginnen met den Krim-oorlog tot den oorlog van 1870, een mil lioen zeven honderd duizend Fransclien zijn gesneuveld terwijl het cijfer der in den jongsten oorlog met Duitscb land gesneuvelde Fransclien op negentig duizend man word begroot. Engeland gaf van 1815 ruim twee en een hal duizend millioen ponden sterling voor kosten van oorlog en marine uit. In afwachting van de feesten die komen zullen, amuseert men zich te Parijs in de veiling, welke nol dagelijks gehouden wordt van liet huisraad en den verderei particulieren eigendom der verdreven keizerlijke famili Voor eenige dagen maakten we melding van het lijflinnei der Keizerin en den luijermand van den keizerlijken Prins nu is de verkoop begonnen van het speelgoed van laatst genoemden, als: een keurig niet zilver gemonteerden véto cipède, hobbelpaarden, passerdoozen, landkaarten, globes doosjes met soldaten, bouwdoozen, een groote poppenkast, een miniatuur draaibank, een kleine drukpers, een timmer mansdoos, enz. enz. De oude schrijf- en thema-hoeken bragten niet veel op. Men werd hierdoor in de gelegenheid gesteld te zien, hoeveel fouten „1'enfant de France" gemaakl had in zijn Duitsche, Fransche, Engelsche en Italiaansclie thema's, die allen zeer net geschreven waren. Tliiers heeft door middel van deze veiling belangrijke historische bijzon derheden aangaande de jeugd van hem, die welligt eens Napoleon IV zal zijn, hekend gemaakt. Zij zijn zeer merk waardig en de gelukkige koopers van deze oude cahiers eu thema-boeken zijn in het bezit van relieken, die eens groote waarde kunnen verkrijgen. Om aarc van Tui ach alle war Bal een dag per stra naa mac voo paa lam L*. buit z'j mac I keil mili gou op vele trac bur Lip U te i broi nim wac I I Int< bon zijn l

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2