ADVERTENTIÊN. d. ee, Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. De zich tie- Irift t. om ïer- een ond eeld als eest eld- ede- eurs 'gen mge )ode akte deze den. dige rees nffij. hel 8( mg. leid. van md- end arii amd dfdt laar ruut ven eeni 1 zee eei aai erin mei IID He kke wel )OSt aan Idei Idei Het linnen der slaapkamer van den keizerlijken Prins was vooral de twistappel van de liefhebbers van reliquiën; zoo verkocht men een dozijn kussensloopen voor 185 frs. 2es peluwzakken werden nog duurder verkocht. De Engel- sche dame, die er op 't oogenblik de gelukkige eigenares yan is, is boven de wolken van blijdschap door de ont dekking van sporen van reparatie en van de talrijke waschkuren, die de sloopen dragenwant nu heeft zij het bewijs, dat zij in directe aanraking zijn geweest met het hoofd van den kleinen Prins. Do kinder—beddelakens .waren allen van dat extra fijne linnen, dat rijke dames wel kiezen voor de onderkloêren van pasgeboren kinderen en groot genoeg voor het bed van een Hink ontwikkelden knaap. De lakens van de Keizerin evenaren die van haar zoon in fijnheid; ofschoon zij bijna vier meters breed zijn, zou men ze door een servetring kunnen halen. Het speelgoed was over 't algemeen zeer goed gecon serveerd. Van de eerste kinderjaren was er zeer weinig voorhanden; wat men verkocht dagteekendo meest van de laatste acht en negen jaar. De miniatuur-kanonnen waren zeer goed gemaakt en volkomen geschikt om een konijn te dooden op een afstand van 50 meters. Men heeft zich blijkbaar ongeloofelijke moeite gegeven om den keizerlijken Prins, die het keizerrijk van Napoleon moest erven, de wetenschap van de Vauban's en de Coehoorn's in te pompen. Men gat liem miniatuur-citadellen, om meê te spelen, met manen en halve manen, grachten, wallen en positiën, zoo als bossclien, hoogten en stroomen miniatuur kanonnen met ontelbare legers strijdenden, die men op scharen kon vastzetten en regelmatig en onregelmatig kon laten manoeuvreren. Dan waren er ook nog de kampen van Chalons en van Ltmeville, met microscopische tenten, op het plateau van Mourmelon geplaatst. De Prins hield veel van poppen en marionettenhet speelgoed, waarvan hij het meeste gebruik bad gemaakt, is een prachtig gemonteerd theater van Guignol. De verkoop der liverei-jassen van de bedienden aan de Tuilerien heeft tot eene aardige ontdekking aanleiding ge ven. Een kleermaker was aangesteld tot inspecteur der zakken van de liverei-jassen en broeken der lioflakeijen. Eens in de week moest hij ze onderzoeken en de man die sen jaszak had werd onmiddelijk weggejaagd, als zijnde van twijfelachtige eerlijkheid. Waar deze heeren hun zakdoeken irgen is een raadsel. Welligt was er ergens een reus achtige zakdoek tot nut van het algemeen aan den wand "gespijkerd. Ho; ik •s tl i ah voo: ;tinj eau ex- he; zici uit vat ginj eei ffinj mei looi een ten rini ioei inet mil- 'eld sch- ord hal rlog ilen noj jrei ilie inet rins itst- élo- hes ;ast, Her ken tieid lakt iche eeft ion- :eni :rk- s en jote Gedurende mijn geheele leven, zegt de berigtgever, zag ik bedoel niet in een enkel huis, maar in alle aardewerk-winkels, waar ik ooit den voet zette zulk een ontzaggelijke batterij keukengerij opeengestapeld. Vooral de hoeveelheid koperen gereedschap is verbazend groot. De commissaris van den verkoop, vreezende nog niet gedaan te zullen hebben na verloop van een maand, wanneer alles stuk voor stuk ware verkocht, |bood de voorwerpen bij het gewigt te koop aan, bij partijtjes van 100 a 150 kilo. Onder het keizerrijk schijnt geen departement, van welken aard ook, van zoo groot belang te zijn geweest als dat van den mond. De massa's leeftogt, die eiken dag op de Tuilerien verbruikt werden, zouden in hoeveelheid de reus achtige bestanddeelen voor de Gargantuasclie maaltijden overtroffen hebben. Engeland, De Engelsche premier, de heer Gladstone, kan niet alleen lange redevoeringen uitspreken, maar ook lange wandelingen maken. Onlangs wandelde hij van het kasteel Balmoral naar Clova, een wandeling die gelijk staat met een uitstapje van Amsterdam naar Zeist. Den volgenden he dag legde hij weder een Wandeling van 8 uren af en reisde per spoor verder. De Pall Mali Gazette geeft eene beschrijving van een straatlocomotief met omnibus, die den weg van Ipswich naar Edinburg (450 mijlen) in 77 uren heeft afgelegd. De machine is gebouwd door de heeren Sansone, Sims en Ilead voor het Indische gouvernement. De machine heeft 14 )aardenkracht nominaal; zij weegt 13.) ton, is 15 voet ang en 8 voet 8 duim breed. De omnibus weegt ongeveer 3) ton; zij heeft van binnen plaats voor 21 personen en :gei buitenop knnnen 44 personen zitten. Den 15 Sept. verliet zij Ipswich en na aldaar te zijn teruggekeerd, zal de machine naar Indië worden verscheept. D u i t s c h 1 a n d. Prins Adelbert, admiraal en inspecteur-generaal der keizerlijke marine, heeft bij het feest van zijn 50jarige militaire dienst van den Keizer een marine—sabel met gouden gevest ten geschenke ontvangen. De kling draagt op de eene zijde de namen en datums der zeegevechten en veldslagen, door den Prins bijgewoond. Pruissen moet aau Frankrijk, krachtens het vredes- tractaat, 2500 spoorwegrijtuigen leveren. Men verwacht er eerstdaags te Parijs 500. Onder de puinhoopen van den Darmstadter schouw burg is het lijk gevonden van den gasopsteker. - Het blad van het gouvernement van het vorstendom Lippe bevat do volgende waarschuwing: „De ondergeteekendc verwittigt het publiek geen crediet te verleenen aan Z. II. Prins Alexander von Lippe (jongsten broeder van den regerenden Prins) aangezien de betaling nimmer zou volgen of zich althans lange jaren zou laten wachten. Detmold, 14 October 1871. Pustkochen, Curator van Z. II. den Prins Alexander von Lippe." Spanje. De Argus deelt mede, dat te Barcelona eene van de Internationale uitgaande zamenzwering is ontdekt, en dat bommen, die bestemd waren om brand te stichten, aldaar zijn in beslag genomen. Amerika. Uit New-York wordt per telegraaf aan de Engelsche bladen gemeld dat Tweed, het lid van het stedelijk bestuur, dat beschuldigd wordt zich het meest ten koste der kas te hebben verrijkt, maar dat tevens ook nog het betrekkelijk populairste is, omdat hij zijn rijkdommen trouw met zijn aanhangers deelt, dat Tweed dezer dagen is gearresteerd. Hij is echter op vrije voeten gesteld tegen een borgtogt van een millioen dollars. 't Is gebleken dat er in liet geheel 19) millioen dollars uit de stedelijke kas zijn ontvreemd. Aan de Daily News wordt onder dagteekening van 17 Oct. o. a. het volgende uit New-York gemeld omtrent de hoschhranden, die de grootste verwoestingen nanrigten door geheel Michigan en Wisconsin. De bijzonderheden omtrent die branden zijn ontzettend. Men wil dat 1500 menschen den dood hebben gevonden tengevolge van die rampen. Een boschrijk grondgebied van drie a vier dui zend vierkante mijlen in den omtrek van de groote meren in het Noorden, is als het ware kaal gebrand. De prairieën van Minnesota en Westelijk Indiana staan in liehtelaaije vlam; in liet rotsgebergte en Calitornie woeden groote branden. Een bosch— of prairie—brand is een zeer gewoon verschijnsel in Amerika, maar nooit woedden de vlammen in die mate als thans het geval is, en nimmer bragten zij zooveel verlies teweeg. Indien het najaar zeer droog is, dan worden de verdorde bladeren die den grond bedekken, aan tonder gelijk. Een brandende prop uit een geweer van een jager, één vonk is voldoende om een boschbrand te veroorzaken, die ruimschoots voedsel vindt in de liarts- aclitige hoornen. Het is wel bekend dat de bossclien in Michigan en Wisconsin sedert Augustus hier en daar brandden. Bijna geheel het Noord-Westen was dag aan dag door den rook verduisterd. Niets vermag die vlammen te stuiten dan een plasregen en daarop wachtte men te vergeefs. De kolonisten zijn ijverig in do weèr geweest om de branden meester te wordenzij velden boomen en bedekten de gevallene met zand en aarde. Men had dan ook alle redenen te .hopen dat, ofschoon de hoornen een prooi der vlammen zouden worden, de steden en dorpen behouden zouden blijven. Helaas! een woedende orkaan verijdelde die hoop. Den 8sten werd dc vuurzee voort- gezweept, zoodat alles letterlijk in één oogwenk werd ver nield. In den staat Michigan legt men zich. zeer op de houtcultuur toeliet grootste gedeelte van een schiereiland, begrensd door de Saginaw-haai, de rivier St. Clair en het meer Iluron is met hoornen beplant. Langs liet strand van het meer en de kust van de haai waren tal van kleine havens aangelegd, die zeer bloeiden. Daar werd het hout gezaagd en vervolgens verscheept. Spoorwegen kent men nog niet in die onontgonnen landstreek, en ofschoon steden als Detroit en St. Clair een grooten bloei genieten, kunnen de weinige duizenden inwoners evenmin aanspraak maken op beschaving als de jagers van de Roode Rivier. De brand verraste hen niet; sints het midden van den zomer woedden dc vlammen, die groote verwoestingen hadden aangerigt op een landstreek, gelegen tusschen het meer van Michigan en de Saginaw-rivier. Maar sedert den lsten October hing er zulk een dikke rook over dat scliier-eiland, dat vrouwen en kinderen ziek werden en het gevogelte verstikte. Er werden zooveel mogelijk voor zorgen genomen; maar wat vermogt de arme hout hakker te doen? Toen de wind op den genoemden dag opstak, verhief zich ten westen en ten zuiden een helsche vlam, die alles voor zich uit dreef. De eenzame hutten, die liier en daar in de bossclien stonden, verbrandden als kaartenhuisjes. Ontegen zeggelijk werd menige hutbewoner niet zijn kluis een prooi der vlammenmaar het meerendeel hunner ontsnapte echter naar het strand. Het weinige dat zij bezaten, moesten zij achterlaten. Maar vóór dat de ochtend op Maandag den 9den aanbrak, hadden de vlammen hen aldaar achterhaald. Zij vloden letterlijk in het water. Weinigen waren zoo gelukkig een boot meester te worden om een wijkplaats op het meer te vinden, waar zij opgenomen werden door stoombooten, die ts hunner redding uit Detroit waren afgezonden. Ontelbare niensclien stonden tusschen de alles vernielende vlammen en de golven aan de grootste wanhoop ten prooi, wachtende tot dat redding zou dagen. Een groot aantal kwam door liet vuur of water om sommigen schatten liet cijfer dier ongelukkigen op drie honderd. En wie niet omkwam werd zwaar gewond. Veertien dorpen werden geheel of gedeeltelijk een prooi der vlammen. Verschrikkelijker nog was liet lot der houthakkers in Wisconsin. De vlammen naderden hen van het westen en het zuiden. Ook zij konden slechts naar den waterkant een goed heenkomen zoeken. Zij snelden naar de Baai en de rivieren. Een groot aantal verdronk, anderen verstikten door den rook en de vlammen. Alles aan beide zijden van het meer werd letterlijk verwoest. Aan den westelijken kant bevond zicli de voorname stad Pesthego een bloeijende plaats met ongeveer 2000 inwoners. Zij werd zóó geheel vernield, dat men letterlijk niets meer kon onderscheiden. Vier honderd lijken zijn reeds gevonden, en men onderstelt dat het aantal slagtoffers nog veel grooter is. Zóó snel was de stad vernield, dat twintig minuten nadat het eerste alarm was gemaakt ('t was midden in den nacht) elk huis der stad in lichte laaije vlam stond. Aan den tegenover- gestelden kant der Baai ligt een lang en smal schiereiland Het is digt beplant met pijnboomen, te midden waarvan zich een aantal houthakkershutten bevinden. Weldra had dit geboomte vuur gevat en alles lag in een oogenblik in de ascli. De bewoners werden in hunne stulpen ver brand, of vonden den dood in de golven. Daar lieten bijna evenveel menschen het leven als in Pesthego. In de Vereenigde Staten telt men 8 spelden-fabrieken, wier jaarlijksche productie 2 millioen pakjes, elk van 3360 spelden, hijgevolg 6720 millioen stuks, bedraagt. Hawkins, een van de chefs der Mormonen, is wegens overspel tot drie jaren gevangenis veroordeeld. Bij wijze van gerucht wordt gemeld, dat Birgham I oung zich door da vlugt aan de hem wachtende straf heeft onttrokken. Geen treffender bewijs van het energieke karakter van het Amerikaansche volk, dan de houding der natie na den brand van Chicago. Naauwelijks meldt de telegraaf het onheil, of reeds zijn er twaalf spoorweglijnen, die naar Chicago leiden, treinen inet tenten, kleederen, dekens en levensmidden op weg. Die treinen snellen met 40 mijls vaart over de rails en worden aan elk station, dat zij dampend en sissend voorbij vliegen, met juichkreten begroet. Nog geen 48 uur was de droevige mare bekend, of de Vereenigde Staten hadden reeds 3,100,000 bijeengehragt om in de eerste behoeften te voorzien. Spoedig zijn er dan ook bij de ongelukkige stad veld keukens en veldbakkerijen opgerigt, en weldra was er een zoo groote voorraad levensmiddelen in de stad aangekomen, dat de mayor voor verdere toezending moest bedanken. De zaken keeren nu reeds op haar ouden voet terug en op verscheidene plaatsen begint men de stad weer op to bouwen. De handelaars hebben zich naar het oosten begeven om goederen in te slaan, en iedereen wil hun gaarne crediet verleenen, om de bezigheden en de zaken weêr op nieuw te kunnen beginnen. Doch, gelijk ligt te begrijpen valt, alles is er nog niet couleur de rose, want 70,000 menschen moeten daar gedu rende dezen winter nog gekleed, gevoed en gehuisvest worden, en om daarin te voorzien is nog veel, ia zeer veel noodig. Chicago is en blijtt een geliefkoosd thema der Amerikaansche bladen, die nog steeds uitvoerige brieven ontvangen, vol bijzonderheden, meest echter van anecdoti- schen aard. Zoo vinden we in den New-York Herald allerlei tragi-comische berigten omtrent de heterogene zaken, die op dat kritieke oogenblik door de ongelukkigen werden gered. Men zag bijv. eene aanzienlijke vrouw de stad uit- snellen, in de eene hand een kostbaren fluweelen mantel, in de andere een braadpan. Ilct blad geeft voorts de volgende niet onaardige karakterschets. Terwijl de Ieren trachtten alles te redden en de eigenlijke Amerikanen aan niets anders schenen te denken dan aan hun leven, waren de Duitschers er vooral op uit in de eerste plaats hun beddegoed in veiligheid te brengen. We zagen een neger zegt de correspondent die den Koning te rijk was omdat hij zijn goudgeknopten rotting en een halve pot gelei had gered. In brieven uit Rio—Janeiro, te Lissabon ontvangen, wordt gemeld, dat op het oogenblik toen de voorzitter van den senaat den uitslag der stemming over de wet tot afschaffing der slavernij hekend maakte, het spreekgestoelte in de vergaderzaal met bloemen overdekt werd en dat liet corps-diplomatiek de regentes des rijks met het nemen van dien belangrijken maatregel heeft geluk gewenscht. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). B V O a O p Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.| procent, ij Toestand van dc zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 1 12 otn. 7k. 765.4(j|t 6.50 6.5 - 3.3 0.S6 Golvend. 2 8 no. 6 765.71 t 6.74 6.6 - 2.5 0.91 weingolv. 2 12 noto. 6;/ 766.13 f 7.16 7.2 - 2.3 0.84 u Weersgesteldheid 1 Nov. 12 u. Digtbewolkt, winderig. 2 Nov. 8 u. Digtbewolkt, winderig./" 2 Nov. 12 u. Helder, bewolkt, goedweer. Zeilklaar liggondo on vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 28 Aug. 2 Nov. Noord-Brabant. J. II. Itovers. Batavia. 1 Nov. yEolus. H. H. Kemper. Napels. 2 Prins Hendrik. J. Hendriks. Bat. via Suez. 2 Stad Dockum. I. P. P. Jurrjens. Samarang. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 1 Nov. Italia* R. Munro. Duiuker Goedk. Malaja. Als bijlegger, wegens gebrek aan steenkolen, bestemd naar Hamburg. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Hedevig. H.C.Torgersen. Esviken. Hout. Amons Co. Moss. H. Gundersen. Hudichswall. Delphin O. K. Larscu. Suudswall. PER TELEGRAAF. 3 Paarden f 30 a 45 Ossen —140 a21ü Stieren - 80 al20 Gelde-Kocijen - 70 a210 1225 Kalf-Koeijen -240 a270 Vaarzen - 90 al30 Ilokkelingen - 40 a 65 4 Nucht.Kalveren - 10 a 20 VetteKammen - 27 a 36 420 Schapen - 16 a 38 Lammeren f a 4 Bokk. en Geiten - 2 a 5 4 Magere Varkens- 10 a 11 54 Biggen - 4 a 5 50 Eenden c. 40 a 75 75 Kippen - 50 a!50 Boter per kop -120 a KaasperK.G. - 27 a 45 Kip-Eijeren per 100 -400 a500 Eend-Eijeren a Heden overleed, ten gevolge eener ontijdige verlossing, mijn geliefde Echtgenoot N. BIJLOO, geh. BRUNEE, in den ouderdom van 25 jaren. Nieuwediep, 31 October 1871. M. B IJ L O O en verdere Familie.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3