871. N°. 133. Zondag 5 November. 29 Jaargang. !N Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. B I E L A N D. Uit Amerika. aart 05; and 05, !16. op 530 ogr. 'ten HELDERSUHE m NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede.'1 Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. ibonnemeutsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groot® letters of vignetten worden naar plaatsruimt® berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN I jar Oost-Indiëvia Triest Dingsdag 14 Nov. 's av. 6 u. 30 m. Brindisi, Vrijdag 10 Nov. 's av. 6 u. 30 m. West-lndie: \\nSt.Nazaire, Zondag 5 Nov. 'sav. 6 u. 30 m. SouthamptonWoensd. 15No v. 's m.6u. 2 5 m de Kust van Guinea: Donderdag 9 Nov. 'sm. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: Dingsdag 7Nov. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Woensdag 8 Nov. 's m. 6 u. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 November. Op verzoek vermelden wij, dat de hoogleeraar S. Hoek- ra Bz., van Amsterdam, morgen ochtend eene predikbeurt 1 vervullen in de Doopsgezinde kerk alhier. De eerste voordragt van wege het Departement [elder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor et-leden, op gisteren avond in Tivoli gehouden, is als een llgeslaagde proeve te beschouwen. Nadat de Voorzitter er regelings-commissie een en ander omtrent de wijze i uitvoering dezer voordragten had medegedeeld, beklom heer dr. W. Krol het spreekgestoelte. Naar aanleiding in het voor eenige dagen verspreid nieuwsberigt, dat de ikziekte te Leksmond tal van offers had geëischt, zoodat lfs in één gezin al de kinderen, zes in getal, daardoor erden ten grave gebragt, schetste spreker de inenting als n weldadig middel ter beteugeling dier vreeselijke ziekte. Brder deelde hij mede geschiedkundige bijzonderheden ntrent de verspreiding dier epidemie sinds de 5de eeuw izer jaartelling, toen zij zich voor 't eerst openbaarde en geen er al was aangewend om hare doodelijke gevolgen te wenden. Eindelijk maakte spreker zijne hoorders skend met dr. Jenner, als de eerste, die op wetenschappe- ke gronden de koepok-inenting aanbevolen en wereld- indig gemaakt heeft. Met het oog op de verkregen sultaten prees spreker de inenting en herinenting ten ■erste aan en deelde daaromtrent, inzonderheid aan ouders, inige nuttige wenken mede. Aan het slot zijner rede istigde hij de aandacht op het zonderling verschijnsel, it het volk algemeen zeer vertrouwd is met de mannen, e beheerschers, maar bijna geheel onbekend is met hen ie de weldoeners der volken zijn geweest. Ieder weet rie Napoleon is geweest en kent Bismarck, maar van r. Jenner heeft de groote meerderheid nooit iets, zelfs Bn naam niet gehoord. De heer D. Dekker droeg vervolgens voor: „de ge- ihiedenis van een dollen hond," een schijnbaar prettig erhaal, maar dat niet onduidelijk deed uitkomen op hoe azinnige wijze vaak „praatjes" in de wereld komen. te daaropvolgende voordragt was van den heer C. J. Chicago, Illinois 13 October 1871. Natuurlijk zijt gij reeds bekend met het groote onheil, dat deze ad heeft getroffen, en ofschoon de telegraaf zeker dagelijks ngeland en het vaste land van Europa met meerdere bijzonder- eden heeft bekend gemaakt, zoo dacht ik toch dat ik u geen ndienst zoude doen met u, als een ooggetuige van den ontzettenden rand, die hier Zondag nacht en Maandag daaraanvolgende, 8 en dezer woedde, iets mede te deelen voor uwe lezers. Toen van aturdag op Zondag nacht een hevige brand gewoed had, die Igeveer voor een millioen dollars in de asch legde en het onder- erp der gesprekken uitmaakte, dacht men weinig, toen men zich ondag avond ter ruste begaf, dat die nacht een ramp zoude op- iveren, welke alleen hare wedergade heeft in den grooten brand van /ouden in 1666. Zondag nacht om 12 uur ongeveer begon de irand in een klein huisje in het zuidelijk gedeelte der stad en 'erspreidde zich, geholpen door een hevigen stormwind, met zulk en ontzettende snelheid, dat Maandag avond het voornaamste edeelte der stad verwoest was, en alles wat vroeger het oog van ïwoner en vreemdeling streelde en met regt Chicago aanspraak eed maken op den naam van „the proud queen of the Wist," tot ten afzigtelijken puinhoop was verkeerd. 71 kerken, courthuis, oslkantoor, alle banken, de voornaamste hotels, scholen, theaters, e prachtigste straten, waarin de kolossale handelshuizen en winkels ereenigd waren, om niet te spreken van duizenden woningen, 'aaronder van het paleis van den bankier, tot de nederige woning tan den ambachtsman, alles wat zich aan de noord-, oost- en een edeelte der zuidzijde bevond, is verwoest, beslaande een uitgestrekt- ieid van 2600 akkers en 20,000 huizen. Honderd duizend menschen levinden zich zonder huis en zijn ontzet uit hunne dagelijksche lezigheden. U een beschrijving te geven van het onheil zelve ligt atuurlijk buiten mijn bereik, 't Was toen ik mij omstreeks 2 uur i nachts in de stad bevond, toen het prachtige courthuis, het laarhy gelegen grootsche Sherman-hötel, benevens Kandolph, Lake Bi een gedeelte der Clark-street in vlammen stonden gehuld of Deze bijzonderheden betreffende den brand te Chicago, mede- Jedeeld door een ooggetuige, en wel door een vroegeren plaatsge- loot, meenen we onzen lezers niet te mogen onthouden; ook al Vindt men er veel in, dat uit andere bronuen reeds door ons is retmeld. Blok, die op onderhoudende wijze de geschiedenis van St. Maarten en van de St. Maartensfeesten verhaalde en met het oog op het bekende St. Maartensliedje een schat van bijzonderheden van dit aloude volksfeest mededeelde. Hierna droeg de lieer Dekker het dichtstukje voor: "De kist," van W. J. van Zeggelen, welks luimige inhoud der werkzaamheden van dezen avond een aangenaam slot bereidde. De verzekering des voorzitters, dat met deze voordragten in de thans aangevangen winter voortgegaan en dat de eerstvolgende voordragt in de volgende maand gehouden zal worden, werd zeker door de talrijke aanwezigen met genoegen vernomen. Voor zooverre dit nog noodig is, strekke het thans geleverde verslag velen tot aansporing om de volgende voordragten getrouw bij te wonen. Ten slotte berigten we nog, dat de voordragten werden afgewisseld door muziekuitvoeringen. Gisteren is op liet Raadhuis alhier aanbesteed: 1. de levering van gedrukte stukken voor de jaren 1872, 1873 en 1874; ingekomen 2 inschrijvingshilletten, als: van S. Giltjes ad 455.90 en A. A. Bakker Cz. ad 450.75. 2. de levering ran steenkolen aan de gemeente-inrigtingen voor het jaar 1872; ingekomen 2 inschrijvingshilletten, als: van W. Breet ad 1.37 en D. Bandsma ad 1.29 per 100 kilogrammen. De vertrekdag van de mailboot Prins Hendrik, kapt. J. Hendriks is bepaald op Zaturdag 18 Nov. Door Z. K. H. Prins Frederik is aan de loge „1'Union Royale" aangeboden een fraai afbeeldsel in olie- verw van Z. K. H., als meester van eere der Haagsche loge. Dit portret is vervaardigd door den heer B. de Poorter en bestemd om te worden geplaatst in de werk plaats der loge. In het gebouw van het Prov. Bestuur te Haarlem is jl. Donderdag aanbesteed: a. het driejarig onderhoud der duinen op het eiland Vlieland; minste inschrijver de heer H. Bos Az., te Sliedreclit, voor 5675; b. het driejarig onderhoud van de Heldersche zeeweringminste inschrijver de heer J. de Graaf, te Alkmaar, voor 7085; c. het drie jarig onderhoud van de Rijks-zeewering benoorden Petten minste inschrijver de heer J. Oldenburg, te Bergen, voor 3274; d. het driejarig, onderhoud van de Prov. Pettemer zeewering; minste inschrijver de heer J. Oldenburg, te Bergen, voor 5346e. het verbeteren van de onderwijzerswoning te Pettenminste inschrijver de heer C. Grootegoed, te Alkmaar, voor 1875. Aangenomen de beroeping naar Oosterend op Texel door den heer J. Kapteyn, pred. te Donkerbroek en Haule. Jl. Maandag had, in ëene plegtige openbare teregt- zitting der arrondissements-regtbank te Alkmaar, de instal- alies vuur was en zelfs de straat een geleider scheen te worden vau het vernielend clement. Fabrieken en gebouwen van 6 en 7 verdiepingen heb ik in den ongeloofelijk korten tijd van 20 tot 30 minuten zien aangetast worden en ineen storten. Het aantal lijken dat reeds gevonden is bedraagt omstreeks 500, terwijl er nog velen vermist worden. In de morgue zag ik er zeventig, waarbij eene moeder met twee kinderen, de meeste onkenbaar en tot eene zwarte massa vervormd. De ontsteltenis en verwarring op Maandag, toen de gansche noordzijde in brand stond, was onbeschrijfelijk, 't Was of men eene groote volksverhuizing zag. Van 50 tot 500 dollars werden geboden voor wagens om meer of min kostbaar meubelair en goederen van waarde over te brengen. De kassier van een der banken wist nog ter regter tijd in het gebouw te komen en pakte 600,000 ds, aan greenbachs eu effecten in een koffer, voor welks overbrenging hij 1000 ds. aan een neger betaalde, die daarmede gelukkig aan een der spoorwegstations kwam, dat nog behouden was gebleven. Men zag tooneclen van treurigheid en van ergernis, de laatste vooral veroorzaakt door personen die zich vrij en baldadig hadden overgegeven aan het gebruik van whisky, tot zelfs vrouwen toe. Toen de nacht viel kon ik op 40 minuten afstands een brief lezen bij het licht der vlammen van de in brand staande stad en nog zijn de verbazende hoopen steen- kolen die zich in de Coal-Yards bevinden aan liet branden, ofschoon het gevaar voor verdere uitbreiding van den brand Woensdag daaraanvolgend voorbij was. Verscheidene der stoombrandspuiten verbrandden op de plaats, terwijl de hitte en het gevaar de meesten deed terugwijken, zoo als ook mij, die mij door de hitte, de rook, het stof en het toenemend gevaar genoodzaakt werd de wijk te nemen naar de westzijde, het niet brandend gedeelte. Vele inboedels verbrandden, nadat de bewoners dachten ze gered te hebben op de straat en duizenden bij duizenden zagen zicli genoodzaakt onder den bloolen hemel een toevlugtsoord te zoeken. De schade, die moegelijk te berekenen is, wordt gerekend op 850 millioen dollars, ofschoon tot gerust stelling kan gezegd worden, dat verscheidene assurantie-maat schappijen tot de laatste cent zullen betalen en de banken hare deposito vooreerst tot 50 percent en waarschijnlijk later geheel zullen uitkeeren, terwijl het gouvernement denkelijk zal aangezocht worden om een leening van 50 tot 150 millioen tot weder op bouwing der stedelijke gebouwen en de verdere inrigting van het dagelijksch bestuur. Van allerwege komt hulp; geld, voedsel en kleeding worden bij treinen vol ingevoerd, zoodat, mag dan ook voor velen het verlies groot zijn, zoo zelfs, dat velen die zich rijk latie plaats van den heer mr. W. A. L. Domis, benoemd tot regter in die regt bank, in plaats van jhr. mr. S. M. de Savornin Lobman. Zoo sterk de graanmarkt te Hoorn wekelijks toenam, zoowel in aanvoer als in handelaren, even zoo sterk nam de wekelijksche veemarkt daar af, zoodat die thans op nul gesteld kan worden. Jammer is het, dewijl Hoorn, bijna het middelpunt van Noordholland, zoo bijzonder geschikt is tot het aanvoeren van vee. Jl. Zaturdag werd te Amsterdam, op last van het ministerie van Oorlog, door een zestigtal militairen eene proef genomen met de „erwtenworst." In opzettelijk daartoe gegraven veldkeukens werd binnen weinig tijds een krachtige soep bereid, die algemeen als zeer smakelijk geroemd werd. Te Amsterdam heeft iemand zijn veertiende kind, een meisje, Sophie genoemd, omdat de naam zooveel over eenkomst heeft met Su/Jit. V.) Jl. Donderdag morgen is op het Damrak bij de Korenbeurs te Amsterdam eene behoeftige vrouw, aan een boom zittende, bevallen van een welgeschapen zoon. Men heeft haar naar het gasthuis vervoerd. Bij den gemeenteraad van Leiden is het berigt inge komen, dat de boekhouder der gasfabriek aldaar vermist wordt. In de waarneming zijner betrekking is tijdelijk voorzien. Een jongedochter te Dordrecht, die de typhus had, is uit haar bed door een dakvenster ontsnapt cn dood teruggevonden in het water, waaraan het huis gebouwd was. Te Dordrecht vierde gisteren mej. J. Sitton, wed. Hagers, haar vijftigjarig stovenzetsterschap in de Groote Kerk aldaar. Jl. Dingsdag had te Utrecht de eerste vergadering plaats van den Nederlandschen Protestantenbond, onder het eerevoorzitterschap van prof. C. IV. Opzoomer, die de vergadering met een kernachtige toespraak opende. Uit het door den secretaris uitgebragte verslag blijkt, dat de bond thans 25 afdeelingen telt met 1400 leden. De heer Maronier deelde mede, dat prof. de Bosch Kemper zijn Volksblad met 1 Jannarij zal staken en gaf in overweging, dat blad als orgaan voor den Bond te verkrijgen en te hervormen. Denzelfden avond had aldaar ook een openbare vergadering plaats van de Evangelisch Protesstanten-Vereeniging, onder voorzitterschap van dr. Capadose, uit 's Hage. Te Utrecht is onder een voorloopig hoofdbestuur, waarin de heeren J. W. Schubart en M. Brinkgreve als president en penningmeester fungeren, eene vereeniging opgerigt tot verspreiding van kennis aangaande 's lands ver dediging. In de voorloopige statuten wordt gezegd, dat het doel der vereeniging is, om in Nederland de overtuiging mogten noemen, na het ongeval tot nooddruft zijn vervallen, toch de hoop in de harten blijft leven. Velen der groothandelaren hebben reeds weder contracten tot opbouw gesloteu en tot eer en haudhaving van den Ainerikaanschen ondernemingsgeest moet het gezegd worden, dat ik geen enkel bedrukt gezigt Heb gezien, zelfs van hen die verbazende sommen hadden verloren. Daar de groote burenux der nieuwsbladen mede verbrand zijn, zijn die kort daarna met gebrekkige middelen kleine bladen beginnen uit te geven, maar door gebrek aan groote stoompersen kan de oplaag nog zoo groot niet zijn, zoodat deze in de eerste dagen verkocht werden voor 25 cents per exemplaar, thans voor 15, waardoor de newsboys prachtige zaken deden. Een der voornaamste handelaren, ook iu een groot verlies deelende, zeide, toen hij een newsboy voor een courant 25 cents betaalde: „that's busines, zoolang we op z'u tijd een sigaar, een krant en een slokje kunnen krijgen zijn we nog all right." Verschil van standen bestaat niet meer in Chicago, aristocratie is uitgespeeld, daar ieder ziet dat men alleen door vereende krachten de stad weer kan maken wat zij geweest is. Ook iu Engeland schijnt de ramp veel deelneming te hebben gevonden en zijn dadelijk per telegram groote aanbiedingen gedaan. Het is te betreuren dat er veel brandstich ting in het spel geweest is. Verscheidene personen, die op heeterdaad betrapt werden, zijn oniuiddelijk doodgeschoten of opgehangen aan den eersten den besten boom of lantaarnpaal en thans is er een staande order van generaal Sheridan, wien het hevel is opgedragen over de politie met behulp van 800 man militairen, dat ieder die daarmede bezig zal gevonden worden op staanden voet zal worden geëxecuteerd. Gehuwden of gebrekkigen worden vrije plaatsbilletten verschaft voor eenige plaats, waarheen zij zicli willen begeven, maar de jonge mannen wil men zooveel mogelijk hier houden, omdat men de twee maanden voor dat de naderende winter invalt veel handen noodig zal hebben. Duizenden verlaten dan ook de stad. De mijlen lange cn breede ruïne levert een treurig maar tevens een vreemd gezigt op, daar men nu over en door alles heen ziet en 'schier niet meer weet, in welke straat men zich bevindt. Dat duizenden van huiten af komen om de verwoesting in oogenschouw te nemen zal ik u wel niet behoeven te zeggen. Men beschouwt het ongeval als een nationale ramp, daar de belangen vau Chicago op finantieël en commercieel gebied met die der geheele Vereeuigde Staten ver- honden zijn. Ware het niet dat de geldmiddelen des lands zoo goed gevestigd waren op 't oogenblik, een crisis zou onver mijdelijk zijn. Thans zal alles, lioopt men, leregt komen. Ontvang dezen in goede orde en geloof mij steeds, t. t. J. W. v. d. H.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1