Benoemingen, enz. H l 1 T E i\ L A I). medepligtigheid, respectivelijk tot 3 en 2 jaren gevangenis straf, terwijl de vierde werd vrijgesproken. Bij de regtbank werden 52, voor liet Hof nog 4 getuigen gehoord. Door het O. M. werd geconcludeerd tot bevestiging van het vonnis, voor zooveel de drie eerste beklaagden betreft, terwijl voor den vierde werd gerequireerd veroordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf. Voor den eerste beklaagde trad als verdediger op mr. J. J. A. L. Beuns, voor den tweeden en derden mr. H. J. van Lier. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op a. s. Zaturdag. Gisteren avond is een der sluisknechts in de Zijper schutsluis (nabij het Zand) gevallen en verdronken. Do man laat eene weduwe met verscheidene nog jeugdige kinderen achter. Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 6 Nov.: „Meer dan ooit was de groote najaarsveemarkt, op hf den en gisteren alhier gehouden, bezocht. Volgens officieele opgave zijn 5461 beesten aangevoerd. De handel in melkvee was levendig en vooral voor goed in het rleescli zittende kalf koeijen werden hooge prijzen bedongen. Voor het buitenland en vooral voor Frankrijk zijn veel kalf-koeijen opgekocht, die niet over België maar over Calais moeten worden getransporteerd, dat nog al verhoogde vrachtprijzen ver oorzaakt; overigens was de handel in jongvee gedrukt, waartoe de groote aanvoer zeker veel heeft bijgedragen. 2 beesten zijn in het water geraakt en verdronken een jongen had ook het ongeluk een bad te gebruiken, doch kwam met den schrik en een nat pak vrij. Het aantal marktbczoekers was zóó groot, dat velen geen be hoorlijk logies konden erlangen." Met meldt uit Noordscharwoude, dd. 3 November: „De losplaats en verdere werken ter oplading van groenten in de nabijheid van het stationsgebouw, zijn sedert eenige dagen voltooid. Ook de waterweg, waardoor deze gemeente met den spoorweg in verbinding gebragt wordt, zou reeds gereed geweest zijn, indien er niet herhaaldelijk schade was geleden aan de waterkeeringen. Het is tot heden niet gelukt de reden hiervan op te sporen. Men vermoedt, dat er kwaadwilligheid bij in 't spel is." De eerste dag des nieuwen levens van de Yereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier ging niet onvruchtbaar voorbij. Wel zag ze van haar veertigtal leden den 1 Nov. 11. te Hoogwoud slechts ruim een twintigtal vergaderd, maar het bleek geen gemis aan belangstelling en medewerking te zijn, die zoo velen weerhield reeds de eerste bijeenkomst te bezoeken. Eene vereeniging, waarvan de leden zoo uit elkander wonen, als bij deze liet geval is, zal nooit op voltallige vergaderingen mogen rekenen. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had met eene toespraak, waarin ZEd. in korte trekken de eerste aanleiding schetste tot de vorming dezer vereeniging, werden achtereenvolgens de punten van beschrijving behandeld, die uit den aard der zaak nog een voorloopig karakter hadden en later in belangrijkheid en omvang zeer veel moeten winnen. De instructie voor den secretaris-penningmeester werd vastgesteld naar een ontwerp door het bestuur vooraf gemaakt. De heer J. Kooijman Jr., te AVinkel, werd daarop bij tweede stemming tot secretaris-penningmeester verkozen en verklaarde zich bereid die betrekking te aanvaarden. De voorgestelde beproeving van den machinalen breed- werpigen vlaszaaijer vond de noodige sympathieaan het bestuur werd opgedragen de vereischte schikkingen deswege te treffen, terwijl in de vergadering van Maart eene des kundige commissie ter beoordeeling zal worden gekozen. De wrongelmachine, die de heer J. Helleman te Twisk voor de kosten wilde overnemen, wanneer deze deugdelijk bleek te werken, werd reeds door dien heer in gebruik gesteld en leverde zulke gunstige resultaten, dat ZËd. die nu niet gaarne meer zou willen missen. Ter vergadering mede gebragt, werd de werking dezer machine door den eigenaar verklaard en spoorde deze kennisname meerdere leden aan tot de bestelling van een dergelijk werktuig. Bij herstemming besloot men daarop in Maart 1872 te Wognum te vergaderen. Nadat hiermede de punten van beschrijving waren afge handeld, werden door verschillende leden nog onderscheidene voorstellen ter tafel gebragt. Men beveelt het bestuur zeer aan de hh. de Bcucker en Boomkamp te gelegener tijd tot het houden van voordragten uit te noodigen. Uitloving van prijzen onder bepaalde voorwaarden voor inzendingen op de aanstaande groote landbouwtentoonstelling in den Haag wordt algemeen zeer wenschelijk gevonden. Men stelt tot dat doel eene zekere som uit de kas beschikbaar. Een der leden vestigde nu in verband daarmede de aandacht op de beste collectie verbeterde zaaigranen, een ander wenschte de doelmatigste kunstmeststoffen bekroond te zien, terwijl een derde een goed plan voor een kaas- fabriek wilde gevraagd hebben. Deze leden trokken echter hunne voorstellen in, voornamelijk op grond, dat het altijd raadzaam blijft niet verder te springen dan do stok lang is; eene prijsuitloving toch voor de beste der goed werk leverende meekrap-delfploegen, die door allen wordt goed gekeurd, veroorlooft niet in dit eerste jaar ook mededinging uit te lokken met andere artikelen. Ten laatste wordt de wenschelijkheid uitgesproken, dat de vereeniging erkend worde als regtspersoon. Valt er, vooral voor nog jonge vereenigingen, altijd menige moeijelijkheid te overwinnen, menigen nevel op te klaren, ook deze zal maar niet zoo in eens er in slagen al het licht te verspreiden, waartoe ze zich geroepen acht. De aanvankelijke uitkomsten, in de eerste vergadering verkregen, mogen de leden aansporen eendragtig tot het verwerven van betere en grootere zamen te werken. Eene gezonde en krachtige ontwikkeling kan daarvan het gevolg worden en der vereeniging de medewerking van velen, de welwillende beoordeeling van allen verzekeren. Te Amsterdam is bijeengebragt 18,450 ten behoeve van de noodlijdenden door den ramp van Chicago. Bij de directie der Noordhollandsche Kanaal-maat schappij te Amsterdam is ingekomen een belangrijk voorstel van de directie der spoorwegwerken te Amsterdam. Het schijnt, dat aldaar voor genoemde werken hoogst belang rijke hoeveelheden grond noodig zullen zijn, die men aan het kanaal ruim beschikbaar heeft. Het voorstel betreft het kosteloos verbreeden van het kanaal tegen afstand van grond, en wel op de hoogte der sluizen. Men verneemt, dat eerstgenoemde directie, met het oog op de groote belangen der bedoelde verbreeding voor de scheepvaart, geneigd is, het voorstel aan te nemen, en dat men reeds over de détails in onderhandeling met het Bijk getreden is. Die het doel wil, moet ook de middelen willen. Geen levensregel juister en edeler dan die in deze stelling is uitgedrukt, zegt het Volksblad, wanneer zij zuiver wordt opgevat en naauwgezet wordt nageleefd; maar ook geen stelling gevaarlijker, wanneer men den innerlijken band, die tusschen doel en middel moet bestaan, verwaarloost. Elk levensdoel heeft het middel voor zijne bereiking in zich zelf. Het ware middel tot het doel is inderdaad geen ander dan het doel opregt en zuiver te willen. Hij, die opregt en eerlijk naar welvaart tracht, bevordert ook de welvaart van het algemeen. Hij die opregt en zonder bij oogmerken naar de gezonde uitspraak van zijn geweten handelt, is een levende aanbevelingsbrief van de godsdienst van geest en waarheid. Hij, die naauwgezet is voor zich zeiven en vrijgevig jegens anderen, hij bevordert de echt liberale beginselen. Maar veelal slaat men tot het be reiken van het doel een zijpad in; men kiest middelen, die geheel vreemd zijn aan het doel en vervalt daardoor tot de onzedelijke stelling: dat het doel de middelen heiligt; en onvermijdelijk werkt men dan juist daardoor het doel tegen. De arrondissements-regtbank te Haarlem heeft gisteren uitspraak gedaan in de door hetgeen daaromtrent reeds is medegedeeld genoegzaam bekende strafzaak van A. Rex- winkel c. s. Bij haar zeer uitvoerig gemotiveerd vonnis heeft zij den beklaagde Adolf Rexwinkel schuldig verklaard aan 26 bedriegelijke opligtingen, en hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vier jaren, benevens 26 geldboeten van j 25; de beklaagden Arie Ger. Rexwinkel en Gerardina Corn. Schröder bi-iden schuldig verklaard aan medepligtigheid aan 23 dier opligtingen, en hen te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf den eersten van drie, de laatstgenoemde van twee jaren; beiden bovendien tot 23 geldboeten van 25. Ingeval van wanbetaling is voor iedere geldboete subsidiair eene gevangenisstraf van twee dagen bepaald. In een logement te 's Hage logeerden in den nacht van 2 op 3 Oct. twee personen op dezelfde kamer. Jan was wat later ter ruste gegaan dan Piet, die reeds was ingeslapen toen Jan de nachtwwartieren betrok en ook nog sluimerde toen deze het logement den volgenden morgen vroegtijdig verliet, als wanneer Jan per abuis met zich nam jas, pantelon, vest, schoenen en liorologie van Piet. De regter zag in dit abuis een diefstal en wel onder de verzwarende omstandigheid, dat die was gepleegd in een logement, waarin de dader was ontvangen, en hij strafte den abuis hebbenden logé met twee jaren gevangenis. (D.) Het Vaderland meldt dat te 's Hage bij de apothekers Vrijdag Zijnen, Gedempte Burgwal 40, en L. C. Grijseels, Wagenstraat 115, de Cundurango te verkrijgen is, die dezer dagen als geneesmiddel tegen kanker werd aanbevolen. Blijkens eene annonce in de N. Kott. Crt. worden liefdegaven gevraagd voor eene ziekelijke zeven-en-negentig jarige predikants-ieednwe met hare zeventigjarige dochter, welke ook weduwe is. Tot het geven van nadere inlich tingen zijn bereid de heerends. W. Th. van Griethuijsen, W. Wenk, te Rotterdam, en A. W. J. Groos, te Arnhem. De jl. Vrijdag te Gorincliem gelioudene St. Huiberts- of Toonmarkt was druk bezocht. Ongeveer 3500 runderen werden aan de lijn gebragt. De groote aanvoer was oorzaak, dat de handel niet zoo levendig was, als de aanwezigheid van vele vreemde kooplieden aanvankelijk had doen verwachten. Op de jl. Maandag te Utrecht gehouden veulenmarkt waren slechts 642 paarden en veulens aangebragt; de binnenlandsche handel was van zeer weinig beteekenenden aard; buitenlandsche kooplieden kochten tegen hooge prijzen de 1 en 2jarige paarden voor een groot deel op. Er waren weinig paarden van hooge waarde aangevoerd, echter was er goede handel in veulens. (U. D.) Bij Mariënburg niet ver van Arnhem heeft, naar men aan het Utr. Dagbl. mededeelt, een persoon door zich op de rails te leggen, toen de trein van Arnhem naar Utrecht moest passeren zich zelf van het leven beroofd. De Arnh. Crt. verneemt met genoegen dat de onlangs te Deventer opgerigte Duitsche vélocipède-club Immer- weiter („Altijd verder"), na den welgeslaagden proeftogt naar Zutphen, 't voornemen heeft een vélocipède-togt door het Duitsche vaderland immer weder te maken, en waarschijnlijk op de uitreis ook Arnhem door zal veloci- pedeeren. Naar het gerucht meldt, zullen er in Deventer nog twee concurreerende vélocipède-clubs opgerigt worden, een Fransche onder de zinspreuk Toujours en avantl en een Engelsche onder die van Go ahead! Of de in Deventer woonachtige Nederlanders, ten einde te toonen dat zij óók vooruit en altijd verder velocipedeeren willen, een vierde, nationale, club zullen oprigten, schijnt nog onzeker. Men schrijft uit Friesland: In de laatste jaren zijn er in deze provincie onderscheidene plannen gevormd niet alleen, maar ook concessiën aangevraagd tot droogmaking enz. van meren, poelen en plassen. Het schijnt evenwel dat het daarbij zal blijven. Althans het is tot dusver niet bekend, dat met de droogmaking van de Makkumer-, Workumer- en Parraga'sterineren, het Birstumermeer, de poelen het Vliet, de Sipko- en llietmeren, de Nijhuister-Ee, de plassen de Ilorse, de Hiesluiner-Ee en de Britsfenner- sloot een aanvang is gemaakt. Toch is het wel der moeite waard te achten, zoo veel grond op het water te veroveren; Friesland zal dan nog een genoegzame hoeveelheid van die vloeistof blijven behouden. De aanvoer van vee op de jl. Vrijdag te Leeuwarden gehouden weekmarkt was buitengewoon te noemen. Men verzekert dat meer dan 4000 stuks, waaronder de grootste helft runderen, ter verkoop werd aangeboden. Deze groote aanvoer is aan twee oorzaken toe te schrijven; eerstens aan de vele vraag voor het buitenland en ten tweede aan de omstandigheid, dat velen zich voor den winter van het overtollige vee ontdoen. Voor de goede soorten werden weder hooge prijzen bedongen. De heer W. Morre, te Kwaaswaal, herdacht den 1 dezer zijn 40jarige ambtsbediening als onderwijzer, den 2den zijn 40jarig huwelijksfeest met mej. J. Grootenhuis en den 3den de 40jarige trouwe dienstbetrachting van hunne oude dienstmaagd Grietje. Te Appingadam is een bejaarde dame verdronken gevonden in het water achter het huis, waar zij met haren zoon woonde. Te Assen is iemand, die uit een rijtuig viel, dat op hol ging, zoo deerlijk gewond, dat de dood onmiddelijk volgde. De volgende grap had onlangs plaats op den Centraal- spoorweg in Ohio. „Is dat niet Palentine Bridge?" vroeg een slaperige passagier aan den conducteur, toen de trein aan het eerste station stil hield. „Neen," antwoordde de conducteur. De trein stoomde voort, doch zoodra hij weêr stil hield, riep dezelfde nieuwsgierige passagier iets luider dan de eerste maal: „Is dit Falentine Bridge?" „Neen!' De trein zette zich wederom in beweging; bij het derde station stak de passagier het hoofd uit het portierraam en vroeg nadrukkelijk: „Is dit nu Palentine Bridge?" De conducteur begon nu korrelig te worden. „Hoor eens, mijn heer," antwoordde hij, „wanneer ge me nu met rust wilt laten, zal ik het u zeggen, zoodra wij te Palentine Bridge zijn." Met die verzekering tevreden, sluimerde de passa gier weêr in. Eindelijk bereikte de trein het lang verbeide station, doch nu vergat de conducteur de afspraak en dacht er eerst aan, toen de trein weêr in beweging was. Dadelijk trok hij aan de bel, de locomotief werd geremd en stil stonden de wagens. „Hier is Palentine Bridge," riep dt conducteur den nog altijd slapenden passagier in het oor, „haast u wat en klim wat spoedig uit den wagen." „Is dit Palentine Bridge?" vroeg de passagier nogmaali uitgc geeuwend. „Ja wel, haast u maar wat, ik kan niel 31 langer wachten." „O," antwoordde de reiziger met hel bet l leukste gezigt van de wereld, „ik moet er niet uitmijt 120 doctor schreef mij voor, de tweede pil in te nemen bij hel met station Palentine Bridge." rader De jongste berigten uit Lissabon maken o. a. gewag 6den van een storm, die omstreeks de helft van Sept. op djAube kust van Macao heeft gewoed en waarin 200 schepen moor waaronder verscheidene Nederlandsche vaartuigen, zijl perso vergaan. twee Algemeen is het gevoelen verspreid, dat de ceders vai den Libanon zoo goed als uitgestorven zijn. Een Amerikaanse! een s zendeling heeft onlangs onderscheidene uitgestrekte ceder gang bosschen in het Libanongebergte ontdekt. Een bosch in de zuidelijke Libanon, hetwelk minstens 10,000 reusaclitigkvolk boomen telt, is door de Turksche regering aan een Scheil de gr verkocht, om er teer uit te trekken. eerde Dr. Mooren te Dusseldorp heeft zijn 10,000ste oog gewoc operatie verrigt. was Een jonge dame die te Antwerpen bij een bloed versla verwante de kas hield, is met 2000 francs verdwenen. Daar Men spreekt van een nieuw werktuig, tevens hak stondi mes, bajonet, zaag, braadpan en hoofdkussen, dat eerlanj Spaan bij de infanterie van het Indische leger in gebruik zoaindust komen. leverd Kameraad, zeide Zondag een korporaal tot eenin Pa collega heb je genoeg vertrouwen in me, om me eei rijksdaalder te leenen? Vertrouwen genoeg, kameraad schrijf was het antwoord maar geen rijksdaalder. Konin Hoewi den P d «1 0 h li 1 h hi "1 b( dt de be ve ws aai scl am led het nie hel zul. kra k gin, ster Boi volj mal oms op Zati een is straf kon grati De heer C. D. Zurmiihlen, cargadoor en scheepsagent alhier, i n benoemd tot vice-consul van Spanje voor deze gemeente. De statuten der voor den tijd van 25 jaren opgerigte vereenigiiij actlte „de Marine-Machinisten-Club," gevestigd alhier, zijn goedgekeun (anSel bij koninklijk besluit van 13 October 1571, no. 22. Het doel de'en h club is: 1. in gezellig zamenzijn de wetenschappen, bet vak behet Vi treffende, overeenkomstig de eischeu des tijds te vermeerderen; 2jgeleide aan de leden, welke eventueel gepensioneerd worden, of wel aain oo; hunne weduwen, een jaargeld uit het foTids der club te verzekeren ,enoeo De leden der club zullen uitsluitend zijn machinisten der koninkl 'jen Nederl. marine. Wekelijks zullen in een geschikt lokaal en o| lefzejp daartoe vast te stellen uren vergaderingen worden gehouden, dii toegewijd zullen zijn aan bevordering van kennis, vooral het val Vl betreffende. nimste De luit. ter zee 2de kl. P. Crans, dienende op het wachtschip t zeg Hellevoetsluis, wordt met den 5 dezer op non-activiteit gesteld ei [ravin, met den 11 daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2d Italië" kl. E. Kempe. aten De minister van Oorlog heeft, naar aanleiding ecner missive va ichapei den minister van Marine, ter kennis vuu de betrokken autoriteite weio-erc gebragt, dat. in het tijdvak van den 1 Nov. jl. tot den 31 Maai 1872 aan ieder recruut, die zieh voor zes jaren hij het corp mariniers verbindt en aan ieder milicien, die ingevolge art. 9 del. militiewet daarbij overgaat, als maximum voor handgeld kan worde Joi uitbetaald f 100. livaliet letrekk Dver >ud, is ■ijds k F r ft 11 k r ij k, P™ Thiers ziet er tegenwoordig zeer gezond en welgedaai,;: te uit. Hij schijnt den draak te steken met zijne vierenzeventi, ans. jaren en heeft blijkbaar het voornemen om zich nog meni JniL. jaar op de schouders te laden. Doch hoe grooter zijn naai lup,Lele hoe kleiner zijne gestalte wordt; zijne buitendien reeds zee ,er j_u respectabele corpulentie heeft binnen den loop van weinig tuiistlia maanden zoo belangrijke uitbreiding bekomen, dat de prorjncjen porties van zijn statuur zich verplaatst hebben en Thier iaainfoe van weleer in den tegenwoordigen Thiers schijnt terug ,en j_a[. gezonken te zijn. Zijne zenuwachtige levendigheid is daar jj

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2