1871. N°. 135. Vrijdag 10 November. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. f68 kilo. ',60, Voa oden :oop .pen ie to 37,- prin inai jari| leek' wei N.VI HELDERSCHË EN NIEUWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goede.' Verschijnt Din'gsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. H franco per post 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groot» letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. 2 K 7, vei VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indiëvia Triest Dingsdag 14 Nov. 's av. 6 u. 30 m. Brindisi, Vrijdag 10 Nov. 's av. 6 u. 30 m. West-lndie: ■ria.St.Nazaire,Dingsdag5 Dec. 'sav.6 u.30m. SouthamptonWoensd.1 öNov.'s m.Gu. 25 m. de Kust van Guinea: Woensdag 15 Nov. 'sm. 6 u. 25 m. Kaap de Goede HoopWoensdag"22Nor. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Donderdag 23 Nov. 's m. 6 u. 25 m. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 November. Alweer een ministerieële crisis, ditmaal in Griekenland, waar zoodanige gebeurtenis niet onder de zeldzame ver schijnselen kan gerangschikt worden. De oorzaak van dit feit is dezelfde als die, welke nu onlangs aan 't Spaanscho ministerie aanleiding gaf om de portefeuilles aan andere handen over te geven. Bij de keuze van een president voor de Kamer van Afgevaardigden werd de candidaat der oppositie gekozen, met voorbijgang van den aanbevolene door de heeren ministers. Zou 't nu, om alle personali teiten te vermijden, niet goed zijn om in het vervolg te stemmen over 't aanblijven van het ministerie, terwijl door het kabinet, ingeval het aan de groene tafel mogt blijven plaats nemen, zonder stemming der Kamer een president werd aangewezen? Het blijkt toch, dat ministers niet kunnen of willen regeren met een Kamer die, terwijl zij het regt van keuze lieeft, een president benoemt tegen den zin van bet kabinet. Graaf von Beust zoo wordt uit Weenen berigt heeft het voornemen te kennen gegeven om als minister president af te treden. Als aanleiding tot dit besluit wordt opgegeven de mingunstige gezondheids-toestand van ZExc., doch berigtgevers, die het beter meenen te weten, ver zekeren, dat de graaf de overtuiging had verkregen, dat zijn aftreden gewenscht wordt. Reeds wordt vermeld op welke wijze in de vacature zal worden voorzien en hieruit schijnt men te mogen opmaken dat men in Oostenrijk niet naar groote mannen, geschikt om aan het hoofd van het kabinet te staan, met de lantaarn in de hand behoeft te zoeken, zooals wijlen Diogenes te Athene naar menschen zocht. Graaf Andrassy zal de plaats van von Beust be- kleeden en als Hongaarscli president-minister door graaf Lonyay vervangen worden. West-Friesche Correspondentie. II. Hoorn, onze oude hoofdstad, wordt gedeporteerd I Nu hoop ik, dat de lezers dezer courant niet zullen denken, dat Hoorn, bij vonnis van deze of gene rechtbank naar Cajenne of naar Botanie-baai zal gebracht wordenneen, zóó ver is het gelukkig nog niet met ons gekomen, maar Hoorn wordt ontpoort, dat wil zeggen, de poorten worden gesloopt. Ik geloof niet, dat het woord deporteeren tot heden in deze 77, beteekenis is gebezigd, waarom ik aanspraak maak op de prioriteit en hoop, dat de heeren de Vries en te Winkel, als zij met hun lexicon tot de P zijn gekomen, mij de eer niet zullen onthouden, 77, die ik geloof, dat mij toekomt. Waarom niet even goed deporteeren *i.h als decapiteeren en decapitaliseeren? Zulk een poortslooping is voor een stad altijd een gewichtige 6 No 531 631 84A SB{i 96}! zaak. Eerstens is de traditioneele beteekenis van een stad, dat zij door wallen omgeven en door poorten afgesloten moet zijn en 0_i ten tweede zijn aan die oude poorten meestal belangrijke historische herinneringen verbonden, zij zijn te beschouwen als monumenten 87 72fl 9 Of aan een provincie en roemrijk stad Zij verleden, toen onze vaderen provincie roor voor stad tegen een overmagtigen vijand ver- JUedigden. Door haar stevigen bouw en hechte grondslagen zijn zij de getuigen der degelijkheid van een vroeger geslacht, dat werkte 245} 225 216} 251 56 56 235 501 140 10 45 95 98 98 70, 71 7! iep voor eene toekomst en door hare meestal gotliische bouworde met spitsbogen en torentjes strekken zij niet alleen dikwerf tot ver siering der steden, maar stemmen zjj onwillekeurig tot ernst en doen zij den geest teruggaan tot tijden die lang voorbij zijn. Maar wat geeft onze eeuw om herinnering en bespiegeling? 'Praktisch, nuttig, rentegevend moet alles zijn en wat het niet is, moet onder den moker. De eerste poort, die als offer van het moderne vandalisme moest vsllen, was de Koepoort, die ieder bezoeker van Hoorn zeker wel eens met genoegen gezien heeft. Of zij al in verband stond met de geheele geschiedenis der stad, of zij al versierd was met het heelcl van den graaf van Bossu, die er eenmaal, tot glorie der Hoornsehe burgerij, gevankelijk is binnengevoerd, 't mocht niet haten, 't poorten sloopen is nu eenmaal in de mode en Hoorn wil ook eens in de mode zijn. 't Is toch al erg genoeg, dat er steeds gezegd wordt: Hoorn komt altoos te laat! de fraaie Koepoort kwam onder den hamer, werd voor duizend gulden aan een opkooper verkocht en nu, zes weken later, is er van de geheele Koepoort niets meer te zien dan de twee ijzeren kanonnen, die aan haar ingang stonden. Ze is tot een hoopje asch vergaan, Waar nog haar schoentjes nevensstaan Een ding is mooi bij de poortslooping en dat is de aanleiding er toe, nl. de afschaffing van de stedelijke belasting. Onzedelijker Het aantal isten is door de scheuring tussclien de [leden der vrijzinnige rigting in de Spaansclie Cortes weêr met een paar onderscheidingen vermeerderd. Thans spreekt men van Sagastaïsten en van Zorillaïsten, volgers van Sagasta en van Zorilla, die zoodanig met elkander over hoop liggen, dat de jury, die trachten zou om eene schikking tot stand te brengen, alle hoop op verzoening heeft opgegeven. Jammer voor Spanje, dat meer nog dan eenig ander land behoefte beeft aan de eendragtige zamenwerking van allen, die invloed kunnen uitoefenen op den bloei en de wel vaart van 't land, dat door een vorig bestuur zoozeer ver waarloosd werd. In Frankrijk zijn tegenwoordig de zaken van 't onderwijs aan de orde van den dag. De opmerking, in de oorlogen van 1866 en 1870 gemaakt, dat de Pruissiscbe schoolmeester eigenlijk het grootste aandeel heeft gehad in den behaalden krijgsroem, heeft de aandacht der Franscbe regering bij zonder op het vroeger al te weinig getelde volksonderwijs gevestigd. De omstandigheid, dat de heer Jules Simon aan het hoofd van 't departement van onderwijs geplaatst is, draagt er niet weinig toe bij om belangrijke maatregelen te verwachten. Eerstdaags zal daar te lande verschijnen een maandblad, aan de belangen van het onderwijs gewijd, onder 't opschrift: „1' Echo des Instituteurs." Een lid der Nationale Vergadering zal als hoofdredacteur optreden. De minister wil trachten 12 rijksbeurzen voor 't Hooger onderwijs beschikbaar te stellen. Men spreekt in Frankrijk thans van de oprigting van volksbibliotheken en dringt bij het publiek aan op geldelijke bijdragen voor dit doel. Boven de inteekenlijsten te Parijs leest men: Nationale Stuiversbeweging tegen de onwetendheid. --Tegen het plan om kosteloos en verpligt onderwijs in te voeren heeft de heer Dupanloup, bisschop van Orleans, echter een manifest uitgevaardigd. Volgens een bij het departement van Marine ingekomen telegram, heeft het fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, kapt. ter zee R. L. de Haes, den 7 dezer 's ochtends de reede van Falmouth verlaten, ter voort zetting der reis naar Nederland. Met de mailboot Prins Hendrik kunnen brieven en drukwerken naar Oost-lndie verzonden worden. Het port voor brieven van 15 grammen en daar beneden is 20 cent; voor drukwerk 5 cent voor elke 40 grammen. en onvruchtbaarder belasting dan die stedelijke accijnsen is er niet te bedenken. Onzedelijk, omdat ieder, die er maar half gelegenheid toe zag, bij wijle sluikertje speelde en dus, zoo al niet den Keizer, dan toch de gemeentekas onthield, wat haar toekwam en onvrucht baar, omdat, afgezien nog van de kostbare controle, er voor sommige artikelen haast even veel aan restitutie bij uitvoer werd terug betaald, als het bij den invoer had opgebracht. Dit goldt hier voor onze kleine West-Friesche steden voornamelijk voor turf en jenever. Niettegenstaande onze brave burgerij bij gelegenheid gaarne haar zoopje neemt en niet op een turfje ziet bij winterdag, brachten de accijnsen op die artikelen bitter weinig op. In Enkhuizen is het eens gebeurd, dat in een dienstjaar meer belasting bij uitvoer van turf was gerestitueerd, dan bij den invoer ontvangen was. Het scheen dus, dat in Enkhuizen zelve geen enkele turf verbrand was. Nadat onze goede Enkhuizers half suf waren van 't prakti- seeren en zoeken naar de oorzaak van dit vreemde verschijnsel, bleek hun eindelijk het volgende. Er woonde, toen ter tijd, in Enkhuizen een groot turfhandelaar, die alle dorpen iu den omtrek van turf voorzag. Nu werd die turf uit Friesland en Overijssel per schepen aangevoerd en in Enkhuizen opgeslagen, waar dan natuurlijk stedelijke belasting voor betaald werd. Verkocht onze tnrfkooper nu bijv. honderd ton turf aan een buitenman, dan kreeg hij voor die honderd ton de belasting terug. Nu zegt het verhaal, dat onze man er slag van had, om uit iedere honderd ton, die hjj insloeg, honderd twintig te meten bij uitvoer. Dit is niets over dreven en kan haast niet anders, daar de turf aangevoerd werd netjes gestapeld in schepen van een bepaalden kubiek inhoud, waar de belasting naar werd geheveD, maar bij uitvoer werd zij gemeten in kleine tonnen, waar de turf onmogelijk alle ruimte invullen kan. Voegt men er de mogelijkheid bij, dat de schepen wat ruim en de tonnen wat schraal gevuld waren, dan is de zaak in kleine plaatsen, waar betrekkelijk weinig verbruik en veel uitvoer is, heel natuurlijk. Evenzoo ging het met de jenever. De meeste lezers zullen weten, dat de belasting op de sterke dranken geheven wordt naar gelang van hunne gehalte aan alcohol, die bij in- en uitslag op het gelei- billet moet zijn uitgedrukt. Nu is er natuurlijk altijd een maximum en een minimum, bij verordening bepaald, waar binnen men eenige speelruimte heeft, zoodat bijv. jenever, die op honderd percent wordt ingeslagen, een gehalte mag hebben van honderd drie a vier percent, zonder gevaar te loopen van calange. Insgelijks moest jenever, die op tachtig percent (sterker wordt zg nooit uitgeslagen) wordt aangegeven bij uitvoer, een gehalte hebben tot een minimum van zes en zeventig percent. Natuurlijk, dat de grossiers hiermede hun voordeel deden en wel zorgden, dat hun drank hij invoer zoo sterk en bij uitvoer zoo slap mogelijk was. Van daar misschien dat men in onze Westfriesche dorpen zulke slappe bittertjes kreeg! Een grossier in wijn en sterke dranken te Enkhuizen, die in het bezit was van een uitmuntenden waterpomp, placht haar altoos zijn Een stoker van de mailboot Prins Hendrik, die eer gisteren avond het ongeluk had over boord te vallen, werd door schipper Groeneveld, met levensgevaar gered. Spaarbank voor den Helder: Saldo op 1 Julij 1871. 23,709.24 Ingebragt en renten gedurende het 3de kw. 1871 - 3,201.00 26,910.24 Uitbetaald gedurende het 3de kwartaal 1871. - 2,454.72 Saldo op 1 October 1871. 24,455.52 Aantal deelhebbers op 1 Julij 1871: 231. w //I Oct. 244. Dezer dagen overleed alhier eene weduwe, op den zelfden datum waarop ook indertijd baar man en onder scheidene leden harer familie waren gestorven. Die datum is tevens de verjaardag van een liarer kleinkinderen. Gisteren avond gaf het gezelschap Ernst en Scherts alhier zijne eerste buitengewone vergadering in dit saizoen. Niet onverdienstelijk was de opvoering van het geschied kundig drama: De val van den Hertog van Alba en van het blijspelIn tijds ontdekt, eerstgenoemd stuk ten tooneele gebragt in de kleeding van den tijd der handeling. Blijkens een talrijke opkomst van leden met hunne dames, deelt dit gezelschap, ondanks het ontstaan van nieuwe vereenigingen van dien aard, nog altijd in de sympathie van velen onzer plaatsgenooten. Heden morgen is nabij Huisduinen opgevischt het lijk van J. Runnenburg, een der twee sloeperlieden die den 21 Oct. 11. op noodlottige wijze den dood in de golven hebben gevonden. Wegens de tegenwoordig niet talrijke bevolking van het huis van correctie te Hoorn en de gevangenis van veroordeelde vrouwen te Woerden (in welke gestichten tot dusverre slechts de correctioneel—veroordeelden tot eene gevangenisstraf van meer dan 18 maanden werden opgenomen) is bij Kon. besluit van 28 Oct. jl. bepaald, dat te rekenen van 1 Nov. de mannelijke correctioneel-veroordeelden tot eene gevangenisstraf van één jaar en daarboven in het huis van correctie te Hoorn, en de vrouwelijke veroordeelden van die categorie in de strafgevangenis te Woerden hunne straf zullen ondergaan. (Het Vaderland). De nieuw benoemde gouverneur-generaal van Nederl. goudmijn te noemen, «want zei hij dan, daar pomp ik belasting uit!" Ik herinner mij nog eeu aardig dilettant sluikpartijtje, dat in die dagen in Hoorn moet geschied zijn. Zeker rechtsgeleerde had op een winteravond eenige vrienden bij zich genoodigd, waaronder den controleur der stedelijke belastingen. Den wijn, daarvoor benoodigd, had hij besteld bij een wijnkooper woonachtig op een der nabij liggende dorpen, met verzoek de commissie met den postwagen meê te geven, dan kwam ze 's avonds ten acht ure, dus juist bij tijds, te Hoorn. Van belasting was niet gesproken. De klok sloeg acht, de thee was verorberd, doch de wijn noch niet gekomen; half negen geen wijn; negen uur noch altoos geen wijn. De gastheer meende niet beter te kunnen doen, dan zijn vrienden met de zaak bekend te maken en hun te verzoeken een weinig geduld te hebben, daar de wijn zeker zóó komen zou. Daar wordt gescheld! De wijn? „Mijnheer," zegt de binnentredende dienstmaagd, „daar is een kommies, om mijnheer de controleur te spreken, ze hebben een aanhaling gedaan aan de Koepoort!" Een paniek voer door de leden der vergaderde vrienden. De heer controleur verwijdert zich om met den kommies te spreken. Pijnlijke stilte. Eensklaps stort onze hoofdambtenaar met ontsteld gelaat in de kamer en blijft met den uitroep op den drempel staan „verd...d, Jan, daar hebben die ezels van kommiezen jou wijn aangehaaldMen zegt dat, door tusschenkomst van den controleur de wijn toch gekomen èn verorberd is. Ziet, dat is nu alles over, want de stedelijke accijnsen zijn weg en dat noem ik zedelijk en doelmatig en daar de poorten, immers als verdedigingspunten hebben zij al eeuwen niet gediend, sedert volstrekt geen nut meer doen, mag men ze mijnentwegen weg- sloopen, ofschoon ik enkele er van, om haar fraaien bouwtrant of historische waarde, gaarne behouden zag. Iu de Courant van Zondag 4 November 11. lees ik, dat te Hoorn de zaadmarkt zeer bloeiende, maar daarentegen de veemarkt zeer kwijnende, ja, bijna tot nul gereduceerd is. Wie vertelt die gekheid? Hoogstens is dit te zeggen van dé kalverenmarkt, die hier nooit veel beteekend heeft, en sedert te Alkmaar, dat aan het spoor ligt, een vette kalverenmarkt is begonnen, bijna geheel heeft opgehouden, maar de wekelijksche schapenmarkt neemt eer toe dan af, en de groote veemarkten blijven steeds de grootste van Nederland. Wanneer op een voorjaarskoemarkt gemiddeld drie a vier en op een najaars dito zeven a acht duizend stuks koeien aan de lijn komen, gaat het dunkt mij nog al. Apropos van het spoor, daar wil ik eens in mijn volgenden brief over schrijven. West-Friesland gaat gebukt onder een nachtmerrieachtig fantoom, dat aller gemoederen beroert en het onderwerp is der meeste gesprekken, 't heet: Spoorweg door West-Friesland Droogmaking Zuiderzee. GÉBA11D.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1