STATEX-GEXERAAL. PROUXCIALE STATEX VAX X00RI)H0LLA\I), Benoeming-en, enz. Indië, mr. J. Loudon, heeft jl. Dingsdag ochtend vroeg de residentie verlaten en do reis naar Batavia aanvaard. Het antwoord van Gedep. Staten van Noordholland op de uitnoodiging van het gemeentebestuur van Amsterdam, om de jaarwedde der wethouders tot 5000 te verhoogen, bevat slechts de mededeeling, dat Gedeputeerde Staten het tegenwoordig cijfer van 2000 te laag vinden en het op 3000 wensclieu te brengen. Zij vragen daaromtrent het gevoelen van den gemeenteraad. Sedert de laatste opgave zijn te Texel twee poklijders bijgekomen. Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 8 Nov. „Op heden waren alhier aan de lijn: 215 paarden, 12 veulens en 1 ezel. Voor bet meerendeel waren het werk paarden. De prijzen varieerden van 25 tot 475. De handel was levendig." Men schrijft uit Nieuwe Niedorp, dd. G dezer: „De hier gevestigde rederijkerskamer gaf 11. Donderdag avond eene openbare voorstelling, bestaande in de opvoering van het door den heer Cremer vervaardigde tooneelstuk, getiteld: „Emma Berthold," gevolgd door het blijspel: „Dood óf niet dood." Werd hiermede aan de inteekenaren een aangename avond verschaft, dit vooral mag wel met lof vermeld worden, dat gisteren avond een tweede voor stelling dier zelfde stukken plaats had, waarbij aan min vermogende gehuwden vrije toegang werd verleend.' „In de 11. Maandag gehouden vergadering van ons departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is bepaald, dat ook alhier in dezen winter eenige volksvoor lezingen zullen plaats hebben. Het gemeentebestuur heeft weder, gelijk ten vorigen jare, het vrije gebruik van het schoollokaal met vuur en licht toegestaan. De eerste dier voorlezingen zal aanstaanden Donderdag avond gehouden worden." De heer F. Nooij, burgemeester van Monnikendam, herdacht jl. Zaturdag de öOjarige vervulling der betrekking van penningmeester der Waterlandsche Meren. Door dijk graaf en hoogheemraden dier Meren werd den jubilaris een diner aangeboden en een pendule met vazen vereerd. Door het classicaal bestuur van Amsterdam is af wijzend beschikt op het verzoek van een gemeentelid om ds. P. H. Ilugenholtz, pred. te Amsterdam, uit de kerkelijke bediening te ontzetten, omdat deze in een leerrede op Paschen do ligchamelijke opstanding van Jezus uit het graf heeft geloochend. liet classicaal bestuur zag daarin een dogmatisch verschil, waaromtrent vrijheid van opvatting zou zijn ver oorloofd. In do jl. Dingsdag geopende zitting der Prov. Staten van Zuidholland is ingekomen een adres van het hoofd bestuur der Ilollandsche maatschappij van Landbouw, ver zoekende subsidie bij gelegenheid der tentoonstelling in 1872; benevens een voorstel van Gedep. Staten om voor die tentoonstelling van wege de provincie 10 gouden en 20 zilveren medailles beschikbaar te stellen, tot een gezamentlijk bedrag van f 1600. In handen eener commissie werd gesteld het afwijzend voorstel van Gedep. Staten op de aanvrage van de hh. Knijff en Kaptijn te Woerden, om subsidie voor een spoorweg LeidenUtrecht. In de jl. Maandag gehouden vergadering der afdoeling 's Gravenhago en omstreken van de Ilollandsche Maat schappij van Landbouw is o. a. ingekomen een brief van een lid der Maatschappij uit Londen, zich beklagende, dat nu en dan in Engeland vee uit Nederland wordt aangevoerd, hetwelk aan longziekte lijdt. Hij dringt er op aan, dat van wege de Maatschappij krachtige maatregelen worden genomen, opdat de daartegen bestaande verordeningen stipt worden uitgevoerd. De vergadering heeft besloten, van dezen brief kennis te geven aan het hoofdbestuur, met verzoek om naar bovind van zaken te handelen. Jl. Dingsdag avond, omstreeks te 9j uur, is aan den Noordsingel te Rotterdam, eene tot dusverre onbekende jonge vrouw, met afgesneden hals op den weg liggende ge vonden. De politie doet ijverig onderzoek. Men leest omtrent dezen moordaanslag in de N. Rott. Crt: Het is aan de ijverige nasporingen onzer politie mogen gelukken, gisteren morgen reeds vroegtijdig den moordenaar te arresteren van de vrouw, die eergisteren avond op den Noorder-Singel met afgesneden strot ge vonden is. De dader is de man der verslagene, zekere Hendrik Johannes Snoey, oud 27 jaren, sjouwer van beroep, die, ten vorigen jare met de verslagene gehuwd, echter kort daarna om zijn liederlijk gedrag door haar verlaten was. Hij gaf zich veel over aan dronkenschap, pleegde gedurig mishandelingen op de verslagene, zoodat hij reeds bij her haling bij de politie in bewaring was gesteld geweest en leefde thans reeds goruimen tijd van haar gescheiden. O]) den avond van de misdaad heeft hij haar aan haar werkhuis afgehaald, eene wandeling voorgesteld, voorgevende haar te willen spreken en is met haar gegaan langs de Rotte tot aan den Noorder-Singel, alwaar hij den gruwel beging en daarna de vlugt nam. De verslagene was 28 jaren oud en had geene kinderen. De dader was reeds vroeger, tijdens hij als soldaat bij het korps mariniers diende, ter zake van diefstal gestraft met eene gevangenisstraf en vervallenverklaring van den militairen stand. Ilij is gisteren avond, na alvorens zijne misdaad beleden te hebben, overgebragt naar het huis van arrest. Te Utrecht zijn jl. Maandag overleden de heeren mr. A. H. Metelerkamp en J. J. de Geer van Oudegein de eerste oud-lid, laatstgenoemde lid der Prov. Staten van Utrecht. Tengevolge van den grooten aanvoer van aardappelen te Utrecht, is de prijs van dit gewas aldaar dalende, en van 4 a 5 de hectoliter tot 2.50 a 3.20 teruggebragt. De eerste cursus van het krijgsspel te Breda is afgc- loopen Jl. Dingsdag verlieten de officieren, die er aan deelnamen en gedurende 3 maanden geoefend werden, de stad om naar hunne garnizoensplaatsen terug te keeren en de door hen opgedane kennis mede te deelen aan hunne kameraden. Gisteren begon de tweede cursus, die ook door een 12tal kapiteins van verschillende wapens bijgewoond wordt. Van de paarden der artillerie te Arnhem zijn weder drie wegens kwade droes afgemaakt. Jl. Zondag avond is te Haulerwijk een groote vecht partij tusschen twee gezelschappen boeren en boerinnen gehouden. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat dezer dagen aan de vischmarkt te Leeuwarden, onder meer groote baarzen eene baars is aangebragt, wegende niet minder dan 4,3 halve kilo's. De lengte van dit schoone dier was 45 centimeter en het was in omvang 42 centi meter dik. De schubben waren dubbeltjes gelijk; de grootsten waren zelfs bijiia zoo groot als een kwartguldenstuk. Men herinnert zich niet een soortgelijk exemplaar meer gezien te hebben. (Dagblad.) Met het werk aan de haven te Ilarlingen gaat het flink vooruit. Nu de havendam, door bazaltglooijingen gedekt, voor een gedeelte gereed is, kan men zich eenig denkbeeld vormen van den verbazenden omvang, die het geheelo werk zal bekomen. Onlangs overleed te Heerenveen J. Hiddinga, na latende eenige millioenen guldens. Bijna al zijne bezittingen vermaakte hij aan een verre nicht, mevrouw de wed. IJpey te Leeuwarden. In den morgen van 6 Nov. jl. hebben eenige knapen uit Oosterwolde zich reeds vermaakt met schaatsenrijden op de Weperpoel. Men leest in da Asser Court.„Karei Sigismund Eberhard, de eenige en onnavolgbare Jan Klaassen, werd den 9den -September 1796 te Amsterdam geboren. Zijn ouders, fatsoenlijke burgerlieden zijn vader was huis- en rijtuigschilder, die met veertig knechten werkte verloor hij in zijn prille jeugd, nadat de affaire door de veelbewogen tijdsomstandigheden zoo goed als vernietigd was; Eberhard werd op zevenjarigen leeftijd, met zijn beide zusters, in het weeshuis te Amsterdam opgenomen, tot hij, op dertienjarigen ouderdom, met andere verpleegden vrij willig dienst nam bij het 1ste regiment tirailleurs en daar drie en een half jaar bij bleef, waarna hij dienst nam als sclieepstamboer. Tijdens de omwenteling van 1813 verliet hij gemelde betrekking, verwisselde die met vrijwilliger bij het 2de bataillon Amsterdainsche volontairs en werd in Maart 1816 met eervol paspoort te Breda uit de dienst ontslagen. Hierna beproefde Eberhard in zijn geboorteplaats een dienst in burgerlijke betrekking te verkrijgen, waarin hij niet slaagde, zoodat hij besloot weder tot het militaire leven terug te keeren, dienst nam als tamboer tot 1819 bij de infanterie. Sedert 1825 heeft hij het militaire leven voor goed vaarwel gezegd en werd weldra aangesteld als noodhulpbode bij eene der Amsterdamsche departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Na het opheffen dier betrekking besloot hij zijne geliefkoosde trom weder aan te pakken en begon de kermissen te bereizen met trom en liedjes. In 1832 trad hij op met zijne eenvoudige poppenkast, omkleed met een katoenen kleed met roode ruiten en werd weldra de „echte onvervalschte Jan Klaassen," bleef dit gedurende een tijdvak van circa 30 jaren, bezocht en bereisde in wind en weer geregeld de kermissen in de vier noordelijke provinciën, tot hij nu voor omstreeks 10 jaren te Almelo zijne laatste voorstelling gaf en wegens ligcliaamszwakte met weemoed afscheid moest nemen' van zijne theatrale toestellen en sujetten, die hem lief waren geworden en die hij zulk een geruimen tijd bij dag en bij nacht getorsclit en gesjouwd had. Eberhard hield zich sedert meest te Hoogeveen en omstreken op, begon een handel in eigen, zeer aardig gemaakte doozen van carton en stroo, werd door zijne geboorteplaats ondersteund, tot de verandering der armen wet hem ten laste der gemeente Hoogeveen bragt, en wordt sedert dien tijd verpleegd in het armhuis van gemelde gemeente. En ook nu nog op ruim 75jarigen leeftijd is onze oude vriend Jan Klaassen, ofschoon zwak naar het ligchaam en hompelende en strompelende met zijn stokje, naar den geest nog lang niet versleten, integendeel nog altijd de humane en beschaafde, zeer fatsoenlijke man, gezien en bemind, zoowel door den vader der annverzorgers van 't gesticht, als door de medeverpleegden aldaar. Zijn geest heeft niet geleden door het veelbewogen en reizend kermis- leven, neen, is veeleer verrijkt en veredeld door hetgeen hij gezien, beleefd en ondervonden heeft. O, hoe gaarne leest hij dagelijks de Drenthsche Crt. en wat zal het hem goed gedaan hebben, als ge den ouden man in uwe beschouwingen over de Zuidlaardermarkt eene plaats hebt toe gekend, die hij waarachtig verdiende, in één woord dat hij niet vergeten is, noch vergeten wordt. En om dit laatste te bevorderen, mijnheer de redacteur, had ik wel een plannetje. Zouden we niet een potje kunnen bij elkaar brengen, waaruit we den ouden man ter veraan genamingzijner laatste levensdagen, die niet vele meer kunnen zijn, eenige versnaperingen, als b. v. tabak, een kopje koffij met een klontje suiker of een eitje of iets dergelijks konden aanbieden? Hoe goed de verpleegden in het armhuis het ook hebben, geloof ik toch, dat versnaperingen als de genoemde niet tot de dagelijksche menage behooren. Wat dunkt ge hiervan. Mogt ge tot de inzameling van zoo'n potje behulpzaam willen zijn, dan beloof ik voor het contin gent van eenige IFiogeveensche vrienden in te staan. Waarlijk, de oude man verdient het!" De Nederlandsche veestapel was, volgens opgaaf, bij het begin van dit jaar zamengesteld als volgt: paarden en veulens 252,054, waarvan 35,939 belaste paarden, 174,738 werkpaarden en 41,377 jonge paarden (veulens); ezels en muilezels 3193; runderen 1,410,822, waarvan 59,985 mest- koeijen, 919,695 melkkoeijen, 406,330 kalveren en liokke- lingen (jong vee), 14,489 stieren en 10,323 trek-ossen schapen 900,187, waarvan 614,187 tot de groote en 286,000 tot de kleine rassen worden gerekend; bokken en geiten 136,930; varkens 329,058. Deze veestapel wordt, naar de gemiddelde marktprijzen van 1870, geschat op eene waarde van: paarden 44,724,000, ezels en muilezels 95,790, runderen 194,853,645, scha pen 12,114,992, bokken en geiten 684,650, varkens 10,529,856, alzoo te zamen op 263,002,933. (D.) Het getal hectaren woeste gronden in Nederland wordt geschat bij het begin dezes jaars op 668,500, waar van in Groningen 33,000, Friesland 34,000, Drenthe 100,000, Overijssel 101,500, Gelderland 129,000, Utrecht 15,003, Noordholland 32,400, Zuidholland 13,000, Zeeland 12,400, Noordbrabant 144,000 en in Limburg 54,200 hec taren. Hieruit blijkt genoegzaam, dat er in ons land nog gronden genoeg ter ontginning aanwezig zijn, zoodat men niet in de eerste plaats aan Californië behoeft te denken. De verbouw van rogge, die in Nederland 't meest wordt uitgeoefend in vergelijking van andere gewassen, strekte zich in 1870 volgens opgaaf uit over meer dan 202,930 hectaren. De gelieele opbrengst van dit product wordt gerekend te hebben bedragen ruim 3,892,300 hec toliter (mud), zijnde 19.2 hectoliter per hectare. De waarde van dezen oogst wordt geschat op J 41,807,493 waaronder 11,972,929 wegens de opbrengst van het stroo. (D.) De Kamer van Afgevaardigden te Luxemburg is jl. Dingsdag door den Prins-Stadhouder geopend met eene rede, waarin het volgende voorkwam: „Onze goede betrek kingen met de vreemde gouvernementen leden door de oorlogsgebeurtenissen niets. In weerwil van al de moeijelijke incidenten, welke die gebeurtenissen vaak deden ontstaan, hebben wij bij voortduring allerwege welwillendheid ontmoet. Ik betreur het, dat het vraagstuk der vereffening met Nederland tot dusver nog niet het onderwerp eener schikking heeft kunnen uitmaken; ik geef echter de hoop niet op, om die aangelegenheid tot een eervol einde te brengen Het gouvernement heeft de vraagstukken zeer ter harte genomen, die den door de Fransche Ooster-spoorweg- maatschappij gedanen afstand der exploitatie van den Willem- Luxemburg-spoorweg in het leven heeft geroepen; de moeijelijkheid dier vraagstukken, en met name van dat der toe te kennen regten en te verleenen interessen, hebben de oplossing daarvan echter tot nu toe belet." Te D.... was dezer dagen een boer op het land aan het uitgraven van een sloot; een Nimrods-zoon zag in de verte door de beweging van den boer een zwart voorwerp dan boven den grond dan weder er in nederdalen, hij denkt dat een haas, te meer omdat er dit jaar niet te veel haai is, hem zat te tergen. Hij legt op het beest aan en paf. juist schiet hij den boer den hoed van het hoofd, slechts iets lager en de boer ware een lijk geweest. Dat dit avon tuur onzen onvoorzigtigen jager niet vriendelijk door den boer werd afgenomen, is te begrijpen. In verband met het bedwingen van de dronkenschap is 't niet onbelangrijk te vernemen, hoe de president dei republiek Ecuador met de dronkaards wil gehandeld zien Hij heeft een strenge wet uitgevaardigd, volgens welki ieder die op een publieke plaats in kennelijken staat van dronkenschap gevonden wordt, met 3 tot 8 dagen gevangenis straf en 25 dollars boete gestraft zal worden. Bij recidi visten wordt deze straf verdubbeld, ja, indien een persooi zich tot zesmaal toe aan de veroordeelde fout heeft schuldig gemaakt, zal hij naar eene andere provincie verbannen worden. Bovendien krijgen de kroeghouders, in wier lokalen dl dronkaard zijn lust geboet heeft, e«n geldboete van 2 tol 25 dollars. Zoodra dit driemaal voorgekomen is, wordt het lokaal gesloten. De Amerikaansche jufvrouw Dimock, oud 24 jaren is te Zurich gepromoveerd in de drie medische vakkei met openbare verdediging van een dissertatiehet gevolg is geweest, dat een aantal Zwitsersche dames zich eveneens als student hebben laten inschrijven. Aan een brief over den hongersnood in Perzië, dooi kolonel Pelly, gezant van II. M. de Koningin van Enge land, aan majoor Champain geschreven, ontleent men hel volgende „God alleen weet hoe de armen den winter zullen door brengen Die ongelukkigen schijnen thans haveloozer dai ooit te voren. Minstens 2500 dezer armen wachten iederei morgen buiten de residentie totdat we hun een aalmoe geven. Voor twee dagen hebben zij bij het vooruitdringei twee vrouwen doodgeklemd. De kinderen, die in de stratei zitten en slapen, zijn onherkenbaar; men kan er geei menschelijke wezens meer in zien." Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 7 November. De Kamer hervat han werkzaamheden. Er geschiedt mededeeling, dat onderscheidens wetsontwerpen zijn ingezonden, o. a. dat tot wijziging der we regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellei der militaire officieren bij de landmagt. De commissie van rapporteur over het wetsontwerp tot af koopbaarstelling der tienden heeft haa eindverslag ter tafel gebragt. De dag der beraadslaging zal nade worden bepaald. Zitting van Dingsdag 7 November. De heer J. C. van Wessem gekozen in 't kiesdistrict Zaandam, neemt zitting. Onderscheiden ingekomen stukken worden in handen van commissiëu gesteld o. a. een voorstel van Gedep. Staten omtrent de financiële regelins van het subsidie ten behoeve der versterking van de Hondsbosschi zeewering; een brief van Gedep. Staten ten geleide van een adrt van het hoofdbestuur der Ilollandsche Maatschappij van Landbou» om subsidie ten behoeve der in 1878 te houden tentoonstellingen; e een voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen van subsidie aa de gemeente Vlieland, voor de daarstelling van een gebouw, in rigten tot zeevaartkundige school. De luit. ter zee 2de kl. P. Bool, laatst behoord hebbende to het eskader in Oost-lndië en van daar den 4 dezer in Nederlan teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. rot Al ve: te vel tw Pa dei Ke die ziji Eii Mi Jei hei bis till tot uit; hee sne gei la en La< nitj aar hel gin de zal kei teu elk vai 43 He en me op bel hel fan en Joi De „di vai eei cai tot eei ko: Hi teg Di 40 bil bel uit in mc da! tot lei ke he bei T\ ge< tes nu aa P£ zie mi de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2