1871. N". 139. Aj Zondag 19 November. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. B IN E X L A B. len f 301 a 55. 2,211.1 S, 198J t f 208,1 '07, in] O, 3de kilogr. HELDERSCHE V NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." f24,75 Erwten f 14,— f-.- prijs; 1 veren iiandel prijs; 103 lagere 520 Verschijut Dingsdag-, Donderdag- cn Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uur eau: MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groot* letters of vignetten worden naar plaatsruirat* berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN I (aar Oost-Indië: via Triest Dingsdag 28 Nov. 's av. 6 u. 30 m. Brindisi, Vrijdag 24 Nov. 's av. 0 u. 30 m West-lndie: viaSf-iVcwaiVe,Dingsdag 5 Dec. 'sav.0 u.30m. Sout/icmjB<onWoensd.29Nov.'sm.6u.25m. de Kust van GuineaDingsdag 21 Nov. 'sm. 6 u. 25 m. Kaap de Goede 7/oo/).-Woensdag22Nov. 's m. 6 u. 25 m. over frankrijk en Donderdag 23 Nov. 's m. 6 u. 25 m. lbare. lilogr. ituks, I tot trek. Run. 369 'ijzen c. 2de - c, ram, rat, ogr. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 November. Het Spaansche Congres, zoo vaak het tooneel van woelige en onrustige tooneelen, heeft dezer dagen een navolgens waardig blijk van ijver en toewijding aan de belangen des lands gegeven. Het heeft tot het houden van twee zittingen per dag besloten. In eerie der jongste zittingen werd groote agitatie verwekt door eene interpellatie ter zake van de rraag naar inlichtingen, omtrent het loopende gerucht be- ïeffende den verkoop van 't eiland Cuba. Dat gerucht was verspreid met de verzekering, dat, daar Spanje dat eiland niet tot rust en vrede kan brengen, het wèl gezind zou zijn die kolonie tot een flinken prijs te verkoopen. Door de lieeren Zorilla en Topete werd tegen zoodanig plan bachtig geprotesteerd. Met belangstelling ziet men tegemoet de stemming over het votum van wantrouwen jegens de regering. 90 In het Volkshuis te Pesth heeft de nieuw benoemde minister-president, de heer Lonyay, zijne functie aanvaard met het houden eener rede, waarin hij een woord van verzoening tot de verschillende partijen rigtte. De minister beloofde heilzame hervormingen en vroeg de ondersteuning «ener sterke aaneengesloten meerderheid. Bij de Directie der Marine alhier is gisteren aanbesteed de levering van versch vleesch, wit brood, groenten, aard- ppelen, bier en melk, alsmede het wasschen en appreteren van linnen-, wollen- en katoenen goederen, ten behoeve van het Hospitaal der Marine, gedurende 1872. Minste inschrijvers waren: Voor vleesch G. Oudkerk ad 61 45 de 100 kilogr.voor brood P. Verfaille ad 20 de 100 kg.; voor groenten P. de Graaf; voor aardappelen P. v. Twisk ad 2.75 de 50 k.voor bier R. II. Raadsveld ad 8.50 de 100 liter; voor melk L. Kroon; voor de wascli J. Kes, te Alkmaar. Het onderzoek naar de oorzaak van het vermissen van den zeeloods Smit alhier wordt ijverig voortgezet. Leden der regtbank uit Alkmaar zijn gisteren naar hier over- ;ekomen om verschillende personen ter plaatse te hooren. Hen is niet vreemd van de gedachte, dat de vermiste door een ongelukkig toeval over boord is geraakt. Het lijk is alsnog niet gevonden. Namen der passagiers, welke met het stoomschip Prins van Oranje naar Nederland zijn vertrokken: De heer Sluiter, echtgenoot en 4 kinderen; de heer Ver- brugge; kapt.-luit. ter zee Keuchenius; kapt. der infanterie de Bont en 2 kinderen; de heer Cohen Stuart; adsistent- resident Humine; de heer C. H. Manuel en 5 kinderen; mevr. Scliultze met baboe; de heeren Linzen, Warren, Weijs, Lasonder, Meisner, Behrens, H. von Rosenberg; officier der Marine Roesingli van Itersonjongeheer Dries- sende heeren Bouwhuijs, Logemann, Baltenofficieren der Marine Kouwenberg en van Woelderen; 12 onder officieren, 70 militairen, 5 schepelingen, 3 veroordeelden, 1 ontslagen militair. (Java-Bode.) H. M. de Koningin is Donderdag avond van hare buitenlandsche reis te 's Hage teruggekeerd en Z. K. H. Prins Frederik retourneerde jl. Woensdag avond vanNeuwied in de residentie. Beroepen te Dordrecht, dr. Ronkel, te Zutpliente Middelburg, dr. G. J. van der Flier, te Heemstede; te te Zierikzee de heer Snellen, pred. te Driel. Men verneemt van goederhand, dat de Gedeputeerde Staten van Noordholland niet hebben goedgekeurd het ver langen van den gemeenteraad te Amsterdam om de jaar wedden der wethouders tot op 5000 te verhoogen, en dat zij die jaarwedden hebben vastgesteld op 3000. Door het Prov. bestuur van Noordholland is jl. Don derdag o. a. aanbesteed: het driejarig onderhoud der Rijks zeewering op het eiland Wieringen. Minste inschrijver de heer B. Beukenkamp, te Wieringen, voor 4380 per jaar. i Ter teregtzitting van het Prov. Geregtshof van NcJordholland werd jl. Woensdag de zaak behandeld van den Engelschman Richard Lloyd, beschuldigd van poging tot moord, door verdrinking, gepleegd op den persoon van A. J. Groen. Zeven getuigen werden gehoord. De adv.- generaal Backer betoogde uitvoerig, dat uit de verklaringen der getuigen bleek, dat hier bestond poging tot moord en requireerde, met aanneming van verzachtende omstandig heden, veroordeeling tot een cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar. Mr. P. Pet, advocaat van den beschuldigde, con cludeerde tot vrijspraak, op grond, dat de animus occidendi (bedoeling om te dooden) noch door het O. M., noch door de aan het licht gekomen feiten bewezen was. Dingsdag 21 dezer uitspraak. Gisteren nacht is te Vlieland gestrand de Fransche brik Adèle, kapitein Troullon, van Sundswall met hout naar St. Malo bestemd. Een man der equipage verdronk, de overigen zijn gered. In de kerkeraads-vergadering der Herv. gemeente te Amsterdam is jl. Donderdag met groote meerderheid ver worpen het voorstel van den ouderling Kühler, om de kinderen uit het doopboek te roijeeren, die gedoopt waren met de woorden: „Tot den naam», enz. Een amendement van dr. Kuijper, om dit voortaan te verbieden, is mede verworpen. De heer Kühler heeft daarop, met nederlegging zijner betrekking, de vergadering verlaten. De kerkvoogden der Hervormde gemeente te Winkel hebben besloten het kerkgebouw voortaan, gedurende de godsdienstoefeningen in den winter, door middel van kag- chels te verwarmen. Zij hebben dien maatregel beschouwd als een eisch des tijds en dringend gevorderd, ter opwek king van de belangstelling in de openbare eeredienst gedurende het barre jaargetijde. Vijf-en-twintig jaren telt zij en men zou haar minstens veertig geven dat deed een ontuchtig leven van weinige jaren slechts Dus ongeveer leidde de advocaat mr. van Reenen jl. Donderdag zijn pleidooi in, nu hij voor het Prov. Geregtshof van Zuidholland voor 't eerst als verde diger van een beschuldigde optrad, en noch vrijspraak, noch ontslag van regtsvervolging voor zijn cliënte vroeg, die haar misdrijf had beleden en ook nu berouwvol beleed. Die cliënte was een gevallen vrouw, wier afschuwelijk figuur en misvormd gelaat haar een waarschuwend voor beeld deden zijn voor alle dochteren Eva's en Adam's zonen tevens. Armoede had haar tot dieper val nog ge- bragt; zij had een man, die haar liefde een wijle had gekocht, bestolen, om, zoo ze meende, door dien diefstal eenige dagen haar brood in rust te kunnen eten! Spoedig was de diefstal ontdekt, het geld weder in 't bezit van den bestolene en zij in handen der justitie. Advocaat-generaal Terpstra requireerde haar schuldig verklaring aan diefstal bij nacht in een bewoond huis en veroordeeling deswegens tot correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van minstens 3 maanden en hoogstens 5 jaren. De genoemde pleiter had van het Hof niets te vragen dan een niet te strenge straf, in eenzame opsluiting te ondergaan. Op deze procedure werd dadelijk uitspraak gedaan en de beschuldigde veroordeeld tot 6 maanden cellulaire gevan genisstraf. (Dagblad.) Jl. Woensdag avond trad door de zorg der commissie voor de lezingen te Brielle de eerste spreker in dit winter- saizoen, de heer Haverschmidt van Schiedam op, en onder hield het publiek vóór de pauze over de kennissen van een regter-plaatsvervangerterwijl hij na de pauze sprak over kwaad worden en over dikke mensehen. Men meldt uit Warffum aan het Vaderland: „Het adres van de heeren C. J. Geertsema c. s. heeft de andere provinciën in de meening gebragt, dat de Gro- ningsclie landbouwers bijna allen tegenstanders zijn dei- inkomstenbelasting. En toch is niets minder waar dan dat. De meeste landbouwers zijn te ontwikkeld, om te gelooven dat een billijke verdeeling van lasten den landbouw zou schaden. Wij zien zeer goed dat door het aannemen van een meer zuiveren grondslag de regering in de gelegenheid zal worden gesteld om langzamerhand de belastingen, die inderdaad drukkend zijn, weg te nemen, zooals nu dan ook reeds met enkele zal gebeuren. Wel zullen wij nu eerst wat meer moeten betalen, maar dat is ook billijk, want wij hadden tot nog toe een privi legie. Wij betalen wel is waar grondbelasting, maar ik geloof dat de druk van de grondbelasting voor alle volgende jaren geheel gedragen is door hen, die na het heffen van de belasting het eerst den grond hebben gekocht. Als ik een stuk land koop, dat jaarlijks J 800 aan huur opbrengt, maar f 80 aan grondbelasting kost, dan reken ik dat ik een stuk goed koop dat mij 720 opbrengt, en betaal daarnaar. De druk van de belasting komt dan ook niet op mij. Het zou mij dan ook niet verwonderen, of verschillende landbouwers uit deze streek zouden wel genegen zijn bij adres op de aanneming aan te dringen. Wij zijn hier niet zoo egoïstisch als men wel eens denkt.» De hooilanden, welke te Capelle (Langstraat) en omstreken hier en daar reeds weder verhuurd worden, winnen weder aanzienlijk in prijs. De gemeenteraad van Middelburg heeft de concept verordening van burgemeester en wethouders tot heffing eener plaatselijke directe belasting op de inkomsten, met 14 stemman tegen 1 aangenomen. De belasting zal jaar lijks f 70,000 opbrengende heffing is verdeeld over 30 klassen, do eerste van 300 tot 400, de laatste van 40,000 tot 50,000. Van iederen aanslag zal zooveel pCt. van 300 worden afgetrokken als de percentsgewijze heffing van het zuiver inkomen zal bedragen, zoodat bij eene heffing van 3 pCt. op iederen aanslag 9 zal worden gekort. Te Nijmegen is gisteren het middengebouw der nieuwe gasfabriek, die in aanbouw is, ingestort. Drie personen zijn daarbij gekwetst cn één gedood. Jl. Woensdag avond werd te Nijmegen een schild wacht, op verzoek van burgers, buitentijds afgelost, wijl de man in hooge mate beschonken was. Aanvankelijk weigerde hij meê (te gaan en wierp eindelijk zijn sabel door de ruiten eener naburige woning. In den loop der vorige week bevond zich een land bouwer te Rhcden, in het open veld, en terwijl hij bezig was aan zijne werkzaamheden, wordt hij in eens uit zijne mijmering, waarin hij verzonken was, wakker gemaakt; want rondom hem en boven hem doet zich een vreemd ge- ruiscli hooren. Verwonderd en bijna bezwijmende van schrik, staart hij om zich heen, en welk een vreemd schouw spel doet zich aan zijne oogen voor? In zijne al te leven dige verbeelding, aanschouwt hij een leger van strijdende soldaten; hij hoort het gekletter der wapenen en het ge rommel der wagens. Verstijfd van schrik, blijft hij dat schouwspel aanstaren, totdat.... eensklaps alles verdwenen is. Ijlings snelt hij, zijnen arbeid latende rusten, naar huis, om datgene mede te deelen, waarvan hij aanschouwer ge weest was. Stellig meent hij nu uit die verschijning te mogen afleiden, dat hetgeen hij in zijne verbeelding aan schouwd heeft, in werkelijkheid geschieden zal en zijne profetie, dat weldra Nederland in een oorlog zal gewikkeld worden, vindt bij velen ingang. Doch het grootste deel onzer dorpsbewoners drijft den spot met zulk eene verschij ning, te belagchelijk om er verder over uit te weiden, en beklagen den bijgeloovigen man, die op zulk eene wijze de bijgeloovige menigte zand in de oogen tracht te strooijen, en nog meer hen, die aan de woorden van zulk een per soon geloof slaan. Bespottelijk is het, dat deze persoon, die, naar men zegt, aanspraak maakt op den naam van een beschaafd en ontwikkeld mensch te zijn, in onze gemeente zulke verschijningen durft verhalen. (Arnh. Crt.) De zoon van den heer Eerdman, te Laar, een wagen met varkens transporterende, is over de leidsels gestruikeld, onder den wagen geraakt en daardoor zóó gekwetst, dat hij onmiddellijk een lijk was. Het winterkoren staat in Friesland prachtig. Was het weder bij de zaaijing gunstig, ook het ontkiemen is daardoor niet weinig bevorderd, zoodat de rogge reeds een frisch en welig groen vertoont. Te Ootmarsum heeft men den ongeveer 35 meter hoogen schoorsteen van de onlangs verkochte stoomweverij, welke thans wordt gesloopt, in navolging van de Vendóme- zuil laten omvallen. De schoorsteen, die 150,000 steenen bevatte, viel met zulk een geweld neder, dat door de geheele stad de dreuning gevoeld werd, die vooral nadeelig was voor de nabij gelegen huizen. Voorwerpen van 20 kilo werden verscheidene meters van hunne ligplaats geslingerd. Te Lippenhuizen is eene vereeniging opgerigt, welke zich ten doel stelt om door het uitloven van premiën het ontdekken van buitenshuis gepleegde diefstallen te bevorderen. Elke deelnemer kan naar verkiezing voor het eene of andere gedeelte zijner bezittingen vee, turf, aardappelen, bijen, enz. deelnemen en betaalt eene daaraan evenredige contributie. Den aanbrenger of ontdekker van een diefstal wordt zooveel mogelijk geheimhouding verzekerd. De begaafde actrice mej. Beersmans geeft tegen woordig te Gent voorstellingen met veel succes. Het naaldgeweer is in Duitschland afgeschaft en wordt vervangen door een dat het ver in draagkracht wint. Het Keizerrijk is de vrede! Omtrent het rooverproces, hetwelk dezer dagen is behandeld voor het Hof van Potenza, lezen wij nog het volgende: In het laatst van October is te Potenza, de hoofdplaats der Napelsclic provincie Basilicata, uitspraak gedaan in het lang aanhangige en de algemeene aandacht in de hoogste mate tot zich trekkende geding der rooverbende van Egides Floro. De behandeling dier zaak, waarin 41 personen betrokken waren, hooft 39 dagen lang voor het eerste Hof van Assises van genoemd gewest geduurd. Het is uit de acte van beschuldiging gebleken, dat door deze beruchte bende meer dan honderd moorden gepleegd, verscheidene honderden gewapende aanrandingen, rooverijen en brand stichtingen, alsmede talrijke opligtingen van personen, zijn gepleegd, die men niet zelden neus en ooren afsneed of de oogen uitgroef. De afschuw en verontwaardiging, welke dit proces opwekte, was onbeschrijfelijk en gaf zich vooral lucht toen de voorzitter de punten van beschuldiging, ten getale van 199, voorlas en verklaarde, dat van de 41 beklaagden 31 zich aan moord hadden schuldig gemaakt,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1