1871. N". 140. Woensdag 22 November. 29 Jaargang. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. MOLENPLEIN, N°. 103. B I E IV L A D. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goed»." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. 1 Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiïn: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indiëvia Triest Dingsdag 28 Nov. 's av. 6 u. 30 m. n Brindisi, Vrijdag 24 Nov. 's av. 6 u. 30 m. West-lndie: vmSt.Nazaire,Dingsdag5 Dec.'sav.6 u.30m. iSo«Ma»ï^ionWoensd.29Nov.'sm.6u.25m. n de Kust van Guinea: Maandag 27 Nov. 'sm. 6 u. 25 m. u Kaap de Goede Hoo/>Woensdag 2 2No v. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Donderdag 23 Nov. 's m. 6 u. 25 m. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER; In ervaring gekomen zijnde dat in onderscheidene huisgezinnen onder kinderen de mazelen heerschen, Herinnert de hoofden der huisgezinnen, waarin die ziekte is of nog mogt ontstaan, aan de bij verordening voorgeschreven verpligting, om aan de huisdeur een bord of papier te hechten, waar op in leesbare letters het woord „MAZELEN" staat uitgedrukt. Helder, De Burgemeester voornoemd, 21 November 1871. STAKMAN "BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 November. Wat wil men toch in Rusland? De arbeiders in de patronen-fabrieken daar te lande zijn druk aan den arbeid en werken haast nacht en dag door. Binnen één jaar moeten er niet minder dan 119 millioen stuks gereed zijn, zoo luidt het bevel van den minister van Oorlog. Tegelijk wordt in de constructie-winkels ijverig de hand gelegd aan de ammunitie voor de artillerie. Men vraagt zich at: Staan wij werkelijk aan den vooravond van een grooten oorlog? Willen de Russen de Duitsche eenheid aan flarden schieten? Ziet Rusland voor zich gevaar in de kracht van zijn nabuur? Voor het oogenblik is 't antwoord op deze en dergelijke vragen zeer geruststellend; want aan den politieken hemel is geen verontrustende wolk op te merken, en de maatregelen, die in andere omstandigheden zorg en onrust zouden doen ontstaan, zijn in een tijd als de onze, waarin gewapende vrede aan de volken zooveel millioenen kost, geen verschijnselen die bij ons bange vrees behoeven te verwekken. Als een aangenaam blijk, dat er meerdere toenadering komt tussclien de R. C. geestelijkheid en de regering van Italië, wordt uit Rome gemeld, dat de nieuwbenoemde bisschop van Vigevano een herderlijken brief heeft uitge vaardigd, waarin hij zijne gehechtheid aan de koninklijke familie betuigt en aanmaant voor den Koning te bidden. Met een fraai plan heeft de Bonapartistische partij in Frankrijk dezer dagen de wereld verrast. Zij beveelt eene volksstemming (beruchter gedachtenis) aan, opdat de vraag beantwoord worde, of men de republiek bestendigen of het keizerrijk herstellen wil. Men verzekert, dat de Nationale Vergadering bij adressen zal worden uitgenoodigd tot het houden voor zoodanige stemming te besluiten. Men stelle zich voor, dat deze stemming geschiede, terwijl het land door keizerlijke agenten wordt afgeloopen, die overal rondver- Brieven uit Kennemerlaud. Alkmaar, 19 November. I. Als de najaarswind onze bosschen ontbladert en het kachelvuur 's avonds weder tot genoegelijk samenzijn lokt, dan herleeft het legio onzer genootschappen van nut en vermaak, die den zomer kwijnend of rustig ingeslapen doorbrengen. Van primo October tot ultimo Maart hebben wij hier in Alkmaar, waar het niet aan openbare vermakelijkheden ontbreekt en waar zoovele gemeentelijke, kerkelijke en bijzondere liefdadige en andere commissiën den tijd en ijver der ingezetenen in beslag nemen, dan ook letterlijk lichamen te kort en zouden wij ons minstens moeten verdrievoudigen om op de hoogte te blijven van hetgeen alzoo in verschillende kringen geschiedt, 't Gevolg is, dat meermalen de opkomst gering is, waar men met recht eene groote mocht verwachten, zooals nog onlangs, toen een plaatsgenoot van u, en wel een die waard is gehoord te worden, als spreker in de vergadering van het Nut optrad. Enkele genootschappen verheugen zich echter in trouwe samenkomst der leden, en daaronder inzonderheid het natuur- en letterkundig genootschap Solut nemo tatis tajiit, dat zijne verzameling instrumenten steeds door aankoop van deugdelijke stukken ver meerdert en verbetert en waarin dezer dagen door het lid mr. A. P. se Lange eene zeer goed geslaagde proef genomen werd met het verdedigen van stellingen (over het voortduren van den oorlog, als eenig middel van rechtsvordering tusschen de volken), en de afdeeling der Maatschappij V. tV. 't Moet bevreemding wekken, dat, terwijl deze maatschappij hare afdeelingen ziet verdwijnen en zelfs de moederafdeeling te Amsterdam kwijnende is, onze afdeeling in bloeiendcn toestand verkeert, niettegenstaande alhier voor alle vakken van kunst en wetenschap, welke in V. W. beoefend worden, afzonderlijke daaraan gewijde genootschappen bestaan. De verklaring vindt men in den vrijen, gezclligen toon, welke immer in onze afdeeling heerscht, een toon, waarvan men, ter wille van de deftig heid of van de deputatie uit Amsterdam, is afgeweken b(j de tellen, dat de republiek niets anders is dan een voortdurende revolutie, en liet keizerrijk orde, rust, welvaart en wat dies meer zij. Maar de mannen van Versailles, als zij met St. Nicolaas bijeenkomen, zullen bij die adressen spoedig genoeg lont ruiken en afwijzend daarop beschikken. Het stoomschip Prins van Oranje der Maatschappij Nederland, is, blijkens een ontvangen telegram, Zaturdag van Port-Saïd naar Nederland vertrokken. Aan boord was alles wel. Volgens ontvangen telegram, was het stoomschip Prins Hendrik gisteren morgen ten 5 ure Dungeness gepas seerd. Alles wel aan boord, fraai weder. Men verzoekt ons meê te deelen, dat op den 7 Dec. door de onderofficieren der infanterie alhier eene tooneel- voorstelling zal worden gegeven ten voordeele van de wed. J. Bruin, wier man in het fort in den afgeloopen zomer zoo noodlottig om het leven kwam. De tweede der volksbijeenkomsten van wege het Heldersche departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal plaats hebben op Vrijdag den 1 Dec. a. s. Groot was jl. Zondag het aantal bezoekers van het strand, ter plaatse waar het Italiaansche schip Manuelita A. als een baak in zee is. Bij 't fraaije weder van dien dag leverden de zeedijk en het strand met tal van wandelaars een levendig gezigt op. Middelerwijl werd het vaartuig onttakeld en werden in de nabijheid daarvan de pogingen, om het lijk van den vermisten zeeloods op te visschen, voortgezet. Nog altoos zijn die pogingen vruchteloos gebleven. Bedankt voor het beroep naar Leiden, door den heer J. W. Felix, pred. te Utrecht. Jl. Dingsdag hield het koninklijk instituut van ingenieurs eene vergadering, waarin de heer A. Huet zijne mededeelingen omtrent de vorming van zeegaten aan de Nederlandsche kust vervolgde. Hij deelde o. a. als zijn gevoelen mede, dat met een rijkssubsidie van 6 millioen voor den Hoek van Holland en van 22 millioen voor Holland op zijn Smalst voor beide plaatsen een vrije gemeenschap met de Noordzee kon worden verkregen. Men schrijft ons uit Callantsoog dd. 20 Nov.: „Gisteren zijn door de stemgeregtigde manslidmaten der Ilerv. gemeente alhier, tot leden van het kiescollegie gekozen de navolgende 14 personenA. Baken, D. de Graaf, C. Hoog- schagen, P. Iioogschagen, G. Kater, Jb. Kater Jansz., M. Mooij, D. Prins, C. Thomasz, P. Zeeman, G. Baken, K. H. A. Heeroma, C. Thomasz Cornz. en P. Kossen en tot notabelen in plaats van de heeren A. Baken en P. Hoogschagen, de heeren D. Prins en Jb Kater Jansz." Door de Hoornsche afdeeling van de vereeniging: „Arbeid adelt," werden jl. Zaturdag de vervaardigde voor werpen van vrouwelijke kunst en nijverheid, bestemd voor de aanstaande tentoonstelling der vereeniging te Delft, ter bezigtiging gesteld. In aanmerking genomen hoe kort het geleden is dat de afdeeling werd opgerigt, mogen hare be- moeijingen als welgeslaagd worden beschouwd. viering van bet BOjarig bestaan op 1 October, die dan ook, in weerwil van de vele moeiten en kosten, en in weerwil van het geestige geschiedkundig overzicht van den heer Masdokp, waarin de vroegere in V. JV. gebruikelijke prijskampen en onderlinge bewierooking naar verdienste gekenschetst werden, niet aan de verwachting beantwoord heeft. Beter slaagde, 8 dagen later, het jaarlijksche feest der Vereeniging tot viering van den gedenkdag van Alkmaars ontzet in 1573, waartoe veel bijbracht de goede muziek van het corps der Marine, kapelmeester Weckessek, dat voor schoone en zorgvuldige uitvoering welverdiende goedkeuring ver wierf. Ook dien dag was de heer Masdokp feestredeuaar, en hoorden wij hem, helaas! voor het laatst. Weinige dagen later bezweek hij na eene kortstondige ziekte. Wie weten, dat de novellenschrijver M. P. Rosmade en hij dezelfde persoon was, weten ook wat de vaderlandsche letteren aan hem verloren hebben. Zijne broeders van V. TV. brachten zijn lijk ten grave, ten aanzien van vele belangstellenden, en zoowel de voorzitter, de heer Spanj aardt, als de veeljarige vriend van den ontslapene, de heer W. J. Hofdijk, brachten in warme en welsprekende bewoordingen hulde aan de verdiensten en het nobel karakter van den man, die niet altijd erkend en begrepen was, waar hij toch zich uitsluitend door plicht en eer had laten leiden. De volksvoorlezingen van het Nut werden in October hervat door den heer v. d. Kaay, die twee avonden sprak over de tegen woordige sociale kwestie, den toestand van den arbeidersstand, een hoogst belangrijk en welgekozen onderwerp, dat gelegenheid gaf om gezonde economische begrippen te verspreiden en behartigings- waardige wenken te geven. Met tooneelvoorstellingen worden wij dezen winter weder rijk bedacht, Amsterdam en Rotterdam zullen beurtelings trachten ons te boeien en te vermaken. Albkegt en van Ollefen hebben in Diligentia geopend met „Vrienden van ons," van Sardou, Tja3ink gaf ons in Harmonie de „Medea," van Legouvé, te aanschouwen, waarin mevrouw Kleine-Gartman zich zelve overtrof en zich Nederlands eerste actrice, ook in het hooge treurspel, toonde. Minder lof verdiende mevrouw Comjn-Heilbbon Aan den gemeenteraad van Amsterdam is ingediend een voorstel van burgemeester en wethouders, naar aanleiding van een voorstel der regering om te voorzien in liet oogen- blikkelijk geldgebrek der Kanaalmaatschappij, tengevolge van den spoed bij den aanleg der werken in acht genomen. Het voorstel zou hierop neerkomen, dat de gemeente ter beschikking der maatschappij stelde, dadelijk hare inschrijving van 3 miliioen op het grootboek der 4 pCts. N. S., bestemd tot subsidie na voltooijing van het kanaal; en in 1873 de som van 3 millioen, bestemd als 2de bijdrage tot het werk beide sommen onder rente-guarantie van den Staat. In de voordragt beroepen B. en W. zich op de voorwaarden van de indertijd gesloten leening, die, huns inziens het voorstel der regering onaannemelijk maken. (D.) Volgens het Vaderland loopt te 's Ilago het gerucht, dat de minister van Oorlog zijn ontslag zou hebben ge vraagd. Het tijdstip zijner aftreding zou echter nog niet bepaald zijn. Het blad deelt dit gerucht slechts onder reserve mede. Jl. Vrijdag is de laatste spanning voor de brug over het Hollandsch Diep met goed gevolg op de paaljukken geplaatst. Onlangs werd een verwer in zekere gemeente van den Alblasserwaard door het gemeentebestuur belast, om het hek aan dan ingang der begraafplaats te verwen. Boven dat hek is een heel goed nagemaakt doodshoofd geplaatst, dat mede „naar behooren" moest geverwd worden. Toen de verwer, naar zijne meening, zich zeer verdienstelijk van zijne taak gekweten had, werd het geverwde hek door een lid van het gemeentebestuur in oogenschouw genomen, en aan den verwer de opmerking gemaakt, dat het „doods hoofd" er zoo „raar" uitzag. „Ja, kijk, zie je," sprak de verwer, „ik heb het doodshoofd een kleurtje gegeven, omdat het, glad of wit, er zoo dooijelijk uitzag. Nou loopt het zoo erg niet in 't oog." De man sprak de waarheid, hij had het doodshoofd zoo wat „rozekleurig" geverwd. Uit de noordelijke provinciën werd dezer dagen zooveel vee naar Utrecht vervoerd, dat de Centraal-spoor- wegmaatschappij wagens te kort kwam. Men rekent dat in de laatste 14 dagen ongeveer 12,000 stuks vee vervoerd zijn, meerendeels voor Frankrijk bestemd. Door de commissie voor het brand wezen te Utrecht is aangeschaft een telegrafisch toestel, bestemd om tusschen den Buurkerktoren en de politiewacht aan de Ganzenmarkt te worden aangebragt, met het doel om bij nacht seinen van waakzaamheid te geven, waardoor het blazen van den torenwachter om het half uur voortaan zou vervallen en bij brand de politie te waarschuwen waar de brand is. Met betrekking tot het ongeluk aan de in aanbouw zijnde stedelijke gasfabriek te Nijmegen, verneemt de Arnli. Crt. nog de volgende nadere bijzonderheden: De twee zijgebouwen zijn blijven staan; het midden gebouw, de eigenlijke fabriek, is ingestort. De muren zijn gaaf gebleven, uitgenomen aan het bovengedeelte, doch het ijzeren dak blijkt uit zijn bindsels te zijn losgeraakt en is als mevrouw Caussade in „Vrienden van ons." De overdrijving, waarmede zij hare rol vervulde, maakte de uitvoering van dit echt Parijsche tooneelstuk aanstootelijk en haalde haar, in een ingezonden stuk der Alkmaarsche Courant, eene strenge berisping op den hals. Na wat ik u over onze genootschappen en druk bezette avonden meldde, zult gij 't allicht gewaagd vinden, dat eenige ingezetenen alweder trachten eene vereeniging op te richten, maar eene, die uwe sympathie zeker zal verwerven als gij haar doel kent. Zij zal zijn eene „vereeniging tot bevordering van plaatselijke belangen," door onderlinge bespreking van allerlei locale zaken, door het instellen van onderzoek en het hooren van deskundigen daarover, het uiten van wenschen en meeningen, het doen drukken van adviezen en belangrijke stukken, het gebruik maken van het regt van petitie, het bevorderen van goede keuzen voor den gemeenteraad, enz., enz., een ruim veld, waarop veel te doen valt wat niet op den weg der administratieve macht ligt, en waarvan de gewenschte betreding tot voorlichting dier macht, tot het te voren brengen van goede en nuttige denkbeelden, tot het wegnemen van vooroordeelcn, tot algemeen welzijn strekken kan. Reeds zijn een paar voorloopige vergaderingen gehouden, waarin het door de oprichters ontworpen reglement behandeld is, dat getuigt van de breede en milde wijze, waarop zij hunne taak hebben opgevat, en hoe de tegenwerking die zoudt gij 't gelooven? ook hun plan ondervindt, onverdiend is. Ik hoop er u later meer en veel goeds van te kunnen melden. Vóór ik eindig wil ik hierbij voegen, dat de Laat, eene lange, smalle en niet welriekende gracht, die een groot gedeelte der stad doorsneed, thans in eene breede, goed verlichte en met 5 pompen prijkende, eerlang ook met boomen te beplanten straat veranderd is en dat de gemeenteraad besloten heeft om ook de Baausloot, een walgelijk water, op welks dichting sedert lang door het genees kundig staatstoezicht en door de eigenaars der belendende perceelen was aangedrongen, te dempen. Daarvoor zal men f 10,000 op nemen, met welk bedrag onze gemeente-begrooting voor 1872 is' gebracht op het respectabele cijfer van f 150,728.26j, op eene bevolking van nog geen 12,000 zielen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1