M arine-Haven Nieuwediep. De krijgsraad heeft uitspraak gedaan in de zaak van den moord op de generaals Clément Thomas en Lecomte. Vardagnier en zeven anderen zijn ter dood veroordeeld, één tot eeuwigdurenden dwangarbeid en !0 tot verschil lende andere straffen. De overige beschuldigden in deze zaak zijn vrijgesproken. JI. Donderdag is te Saint-Quentin een feestbanket gehouden ter herinnering aan de dappere tegenweer, welke die stad in het begin van Oct. van het vorige jaar aan de Pruissen geboden heefr. Dit feest heeft een niet minder democratisch en radicaal dan patriottisch karakter gehad. Do wanden der zaal van het Cirque, waarin tafels voor nagenoeg zevenhonderd genoodigden, mecrendeels hand werkslieden en landlieden, waren aaugerigt, waren met schilden behangen, waarop de namen van Victor Ilugo, Garibaldi, Barbes, Baudin, Chat ras en andere levende of reeds gestorven steunpilaren der democratie te lezen stonden, en in het midden der zaal prijkte een beeld van de republiek met de Jacobijnenmuts, en omringd door een tropliée van driekleurige met floers omstrikte vlaggen. Het feest is door den heer Gambetta en de voornaamste leden der radicale partij bijgewoond. In antwoord op een door een dor leden van den raad op de democra tische republiek ingestelden dronk heeft de heer Gambetta eene uitvoerige rede uitgesproken, die in haar geheel door la Rópublique ÏTan^aise wordt medegedeeld. In den aanhef zich afvragende wat er gebeurd zou zijn, indien alle Fransche steden het heldhaftige voorbeeld van Chateaudun en van Saint-Quentin nagevolgd hadden, heeft de redenaar geprotesteerd tegen hot beweren, dat het Frankrijk aan de krachten ontbroken zou hebben om zich vrij te vechten het ontbrak slechts aan eendragt, aan veerkracht en ijver, en dit was het uitvloeisel geweest van de keizerlijke dic tatuur, onder welke Frankrijk twintig jaren lang in boeijen had gelegen, waardoor geest en gemoed tot een zeer laag peil waren afgedaald, liij zeide verder o. a. „Na Sedan spande het land al zijne krachten in; laat ons niet spreken van het buitenland, maar vooral in gedachtenis houden, dat de democratische partij bewijzen moet geven van haar geschiktheid in zaken. Het seculair onderwijs is een noodzakelijkheid geworden tengevolge van de anathema's van de kerk tegen de moderne instellingen. De republiek is een noodzakelijkheid geworden; zij wordt wel niet bedreigd, maar de Nationale Vergadering, dieniet den nationalen wil vertegenwoordigt, mag niet al de her vormingen verdagen. Gambetta sprak ton slotte do hoop uit, dat zich een nationale republikeinsche partij zou vormen, die door haar vaderlandsliefde, haar geduld, haar wijsheid Frankrijk groot zou maken. In het begin van Dec. zal het stoffelijk overschot van Alexandre Dumas door zijn zoon van Villers-Cotterts naar Parijs worden overgebragt en op Père-Lachaise begraven. Het heeft aan Isabella van Bourbon, die zich te Parijs weder heeft geïnstalleerd, behaagd om haar zoontje, den pretendent naar den Spaanschen troon, en als zoodanig Alphonsus V in spe, toe te vertrouwen aan mgr. Dupanloup, die hem goede beginselen zal trachten in te prenten. De bekende geograaf en schrijver in de Revue des Deux Mondes, Elysée Réclus, die reeds in April met de wapenen in de hand als Communeman gearresteerd was, is door den krijgsraad te St Germain tot eenvoudige deportatie veroordeeld, niettegenstaande de afgevaardigde Charton, de secretaris van het instituut, Nadar en andere mannen vurige pleidooijen voor hem hielden. Nadar ver klaarde o. a., dat de heer Réclus tijdens de belegering van Parijs door de Duitschcrs, groote diensten heeft bewezen aan het ballon-corps, dat door hem, Nadar, gedirigeerd werd. Dat Réclus bekende sedert drie jaren lid der Inter nationale te zijn, heeft hem in de oogen zijner regters zeker geen goed gedaan, ofschoon Réclus beweerde, dat de Commune zóó weinig met de Internationale had uit te staan gehad, dat gene op deze altijd met wantrouwen had neergezien. Prins Pierre Bonaparte is over Marseille naar Corsika vertrokken. Te Epernay is weêr een soldaat van het Duitsche occupatieleger vermoord, waarschijnlijk door een fanatieken inwoner der plaats. De commandant heeft nu de stad in staat van beleg verklaard. Men verneemt uit Mexico dat generaal Cluseret de eerste gedelegeerde van oorlog van de Commune, daar is aangekomen en Juarez zijn degen heeft aangeboden. Dus ook al weder een die uit den dood is opgestaan. Men zal zien, dat alle gefusilleerde Commune-hoofden van lieverlede wéér teregt komen. E 11 g c 1 il tl (1. II. M. de Koningin en haar gezin en gevolg worden tegen het einde dezer week uit Schotland op het kasteel van Windsor terugverwacht. II. M. schijnt van hare ongesteldheid hersteld te zijn, ten minste de heer Norman Mac Leod, een godsdienstleeraar, die sedert een veertiental jaren het vertrouwen der Koningin heeft genoten, heeft jl. Vrijdag aan een maaltijd, welke niet ver van Glasgow door de regenten eener stichting gehouden werd, naar aanleiding van den gebruikkelijken toast op H. M., onder meer het volgende gezegd: „Wat bedoeld wordt met de verklaring, „dat de Koningin naar ligchaam en geest on bekwaam is om te werken," mag de heer Disraëli uit leggen; ik, voor mij, begrijp het niet.... Ik heb bij H. M. niet alleen nimmer schijn of schaduw gezien van eenige zwakheid der ziel of van het verstandmaar ik heb bij haar ten allen tijde merkwaardige bewijzen opgemerkt van zielskracht en van helderheid des verstands. II. M. is pas hersteld van een aanval van rheumatische jicht, welke haar een tijd lang geheel verhinderde om hare handteekening te schrijven, en van eene hevige neuralgie, en ik heb haar nimmer opgewekter, gezonder naar het ligchaam en sterker naar den geest gekend dan op dit oogenblik. Ik zag echter volstrekt niet, dat hare gezond heid. haar in staat zou stellen om meer te doen dan zij thans verrigt; want ik durf zeggen, dat geen onzer het geringste begrip heeft, hoe veel er onophoudelijk wordt gevergd van iemand, die zulk eene hoogc positie in de maatschappij inneemt als H. M.... Als wij do pligten nagaan, welke II. M. als moeder te vervullen heeft en daarbij in aanmerking nemen, dat hare kinderen zulk een hoogen maatschappelijken rang bekleeden; als wij bedenken dat zij gedwongen wordt zii i: altijd bezig te houden met de aangelegenheden eener natie, aan de bevordering van wier belangen zij zicli volkomen gewijd heeft dan verwonderen wij er ons over hoe de Koningin in staat is geweest om hare pligten te vervullen op de wijze waarop zij dat gedaan heeft. Een ieder, die de Koningin kent, weet, dat zij alles doet wat zij met moge lijkheid doen kan; een ieder, die haar kent, verwondert zich over hare buitengewone oplettendheid jegens een ieder, en verbaast zich over hare nnauwgezetheid in het tot in de kleinste bijzonderheden vervullen van hare pligt," Jl. Vrijdag is te Londen in eene vergadering van staatsmannen, geestelijken, geleerden, schrijvers en schrijf sters de eerste stap gedaan tot het oprigten eener „Natio nale Vereeniging ter verbetering van de opvoeding der vrouwen in alle volksklassen." De kommandant, kapitein Thrupp, en de overige officieren van de Megaera zijn Vrijdag jl. door den krijgs raad van allen blaam wegens het verlies van dien bodem vrijgesproken. De "krijgsraad oordeelde dat, hoewel de pompen het lek misschien nog eenigen tijd hadden kunnen in bedwang houden, do kommandant toch, alle omstandig heden in aanmerking genomen, volkomen verstandig en regtmatig handelde, toen hij zijn schip tegen de kust van 't St. Paulus-eiland zette. De onschuldigen zijn dan nu vrijgesproken. Hun komt meer dan een vrijspraak bun komt onverdeelde lof toe wegens hun moedig en bezadigd gedrag. Zullen nu echter de schuldigen worden gestraft? De strijd tusschcn den Engclschen Nationale Ont houders—bond en zijne natuurlijke tegenstanders, de gelieele klasse van brouwers, branders, tappers, en verdere bij den drankhandel belanghebbenden, is weder met vernieuwde woede uitgebroken. Voor de laatsten treedt de welbekende brouwer, de heer Bass, in 't strijdperk; en de tolk van den bond is Sir Wilfrid Lawson. Beide kampioenen formu- leercn hunne gevoelens met een tot dusver ongekende rond heid. Gedwongen onthouding is het motto van den bond: „bij parlementsacte" zegt Sir Wilfrid „moet worden bepaald, dat de wensch der bevolking moet geraadpleegd worden, en dat, in elk district waar do meerderheid zulks verlangt, geen licence tot drankverkoop zal kunnen verstrekt worden." De heer Bass antwoordt: „dat de drankverkoopers evengoed regt van bestaan hebben als de bakkers: dat iemand evengoed te veel eten kan, dan te veel drinken; dat de tappers hun licences van den Staat gekocht hebben en daarvan dus niet willekeurig mogen worden beroofd." Ziedaar de beide uitersten op het terrein van redenering waarop de partijen zich bewegen. Dat die beide uitersten afkeurenswaardig en niet bestaanbaar zijn, tracht de Times in een hoofdartikel aan te toonen. Eerst betoogt het blad, hoe do heer Bass zich op een valscli standpunt plaatst, door den verkoop van bedwelmende dranken geheel gelijk te stellen met dien van eetwaren. Onmatigheid in eten is immers niet, gelijk onmatigheid in drinken, de moeder van misdaad; en gastronomie ligt wel geheel buiten het bereik juist van die klassen, onder welke de dronkenschap zooveel ellende baart. Aan den anderen kant vervolgt de Times loopt de redenering van den bond geheel in het absurde, 't Is belagchelijk, de overheid van „tyrannie" te beschuldigen, wijl zij den burger veroorlooft in een tapperij zijn glas bier of brandy te drinken; of te spreken van de regering, als zou zij moedwillig den minderen man in verzoeking ieiden. „Tyrannie* zou het wezen, wanneer de bond zijn zin kreeg: wanneer een matig man van de gelegenheid tot drinken beroofd werd - opdat minder matigen de pligt van zelfbeheersching niet zouden behoeven te betrachten. Kan men zich iets onredelijkere denken! Elkeen kan immers voor zich zelf handelen. Niemand is immers gedwongen een enkele stuiver aan sterken drank te besteden. En wat betreft de actie van het gouvernement deze strekt veeleer om den drankhandel te beperken, dan om hem aan te moedigen. Het uitreiken van een licence aan een persoon is geen daad van begunstiging doch van onthouding: onthouding aan vijftig andere per sonen, die anders alle een tapperij zouden kunnen beginnen. Het gouvernement magtigt dus tot den verkoop van drank, enkel en alleen om dezen binnen zekere grenzen te kunnen houden. Beide partijen besluit de "Times gaan te ver; do gulden middenweg is ook hier weêr de beste. Dat de staat van zaken blijve wat hij is: dat 't verbruik van sterken drank toeneme, of ook maar op de tegenwoordige hoogte blijve weinigen zullen het wenschen zelfs buiten den ontliouders-bond. Er moet iets gedaan worden. Te zorgen nu, dat dit iets het misbruik kortwieke, zonder 't gebruik te belemmeren, zij de taak van eene verstandige en onpartijdige administratie. (N. li. C.) De vroege en vinnige koude heeft in Londen reeds vele aanzoeken tot giften ten behoeve der armen uitgelokt. Jl. Zaturdag nacht was er 6 a 7 graden vorst met scherpen noorden en noordwesten wind. Zekere vrouw, genaamd Tranter, is door den regter van Newbury veroordeeld tot vijf jaren dwangarbeid, wegens' het uitoefenen van het bedrijf van door kaartlcggen en koffijdik te kijken en dergelijke, verloren goederen terug te vinden. De ex-Keizer Napoleon bragt jl. Vrijdag een bezoek aan de bloemen-tentoonstelling in het stadhuis te Woolwich. Duitse li land. De Duitsche visscherij-vereeniging hield den 13 dezer te Berlijn een algemeene vergadering, waar ook verschillende Nederlanders tegenwoordig waren. Op het feestmaal, waarmee de vergadering werd besloten, werden toasten uitgebragt op de Nederlandsclie gasten en op de vriendschap tusschen Nederland en Duitschland. Jhr. Heemskerk van Beest uit 's Ilage dronk een toast op Duitschland en op graaf von Moltke, die ook aan het feestmaal deelnam. De heer Maas uit Scheveningen dronk op de visscherij-vereeniging en haren voorzitter. De Nederlanders waren zeer voldaan over de gulle ontvangst. In het militaire laboratorium in de nabijheid van Coblentz heeft een ontploffing plaats gehad door het springen van een granaateen schuur is daardoor met 23 soldaten in de lucht gevlogen. Het kruidmagazijn is gelukkig ge spaard geblevenmen spreekt van 20 dooden en gewonden. Men spreekt thans veel ,te Kassei over eene zaak die eerlang aanleiding zal geven tot een proces, dat aller belangstelling zal wekken. De keurvorstelijko familie van Hess -nKassei bezit, sedert eenige eeuwen een groot parti culier vermogen, dat volgens Ie wet;en van het kern-vorstelijk Huis onvervreemdbaar is en waarvan de regerende persoon het vruchtgebruik heeft, tot instandhouding van zijne keur vorstelijko waardigheid. Op dit vermogen heeft de Pruis- sischc regering in Februarij 186Ü beslag gelegd en onder eigen beheer genomen, op grond dat het gebezigd werd om complotten te smeden jegens Pruissen, en nadat den 17 September 18(56 met den keurvorst te Stettin eene overeenkomst was aangegaan, waarbij hij ten deele van dit kapitaal afstand deed en het vruchtgebruik behield. Dit vermogen werpt minstens 350,000 thaler per jaar af. Het behoort niet aan den keurvorst, maar aan zijn geheele Huis. De keurvorst Friedrich Wilhelm had slechts als regent van Hessen het vruchtgebruik. Hij werd in Junij 1866 onttroond en als particulier persoon kon hij later over dat vermogen niet willekeurig beschikken, zooals hij nogtans te Stettin deed. De leden der keurvorstelijko familie zullen thans hunne regten op dit vermogen geregtelijk doen gelden. Zwitserland. De berigten uit Lucern gewagen voortdurend van den toevloed, teweeggebragt door het verblijf aldaar van den graaf van Chambord. Er is geenc plaats meer in de hotels. Reeds 5000 personen deden zich aan den graaf voorstellen. De bevoorregte audientiën zijn van 8 tot 10 uur 's morgens en van 2 tot 5 ure 's namiddags. Vóór en na het ontbijt ontvangt hij andere bezoeken. Des avonds is er receptie met dames. De berigtgever voegt er bij: „Er is voorzeker geen gevaar bij de mede- deeling dezer bijzonderheden omtrent het hof en koning schap zóó onschadelijk, van een man die met zijn dynastie slechts tot de geschiedenis behoort, maar die ten minste zijn vaderland niet in beroering zal brengen, en die door de rustigheid en waardigheid van zijn gedrag het schier belagchelijke zijner illusiën doet voorbijzien." Italië. Jl. Vrijdag hebben Prins Ilumbert en Prinses Mar- gherita het Quirinaal betrokken, terwijl de Koning zelf eerst den 26sten, 's avonds vóór de opening van het parle ment, in Rome zal komen. De prefect Gadda'is nog niet besloten of hij den eisch van den hertog Pio Grazioli zal aannemen. Deze heer, die brandt van partijzucht en eigenbaat, vraagt voor het kasteel Porziano, een jagtslot met een schoon park op 12 mijlen afstands van Rome, de belagche lijke som van zes millioen lires, en, ofschoon Gadda het kasteel tot koninklijk verblijf wenscht te koopen, kan hij toch moeijelijk besluiten dien eisch toe te staan. Het ge heele slot met park en al heeft den heer bakker Grazioli, met den titel van baron, slechts het twaalfde deel der som gekost, dien hij thans vraagt. Daar de Koning eene resi dentie in Rome's nabijheid wenscht te bezitten, van waar hij de hoofdstad kan bezoeken zoo dikwijls officiële pleg- tigheden zijne tegenwoordigheid in de stad vereischen en er geen ander slot zoo nabij Rome zoo aangenaam en zoo voordeelig tot den aanleg van een spoorweg gelegen is, zoo zal de heer prefect Gadda wel moeten besluiten, onder het juk van den bakker-baron door te gaan. Ook voor personen uit de naaste omgeving des Konings worden localiteiten gezocht en gevonden. Rome zal over een jaar in het bezit zijn van den grootsten schouwburg in Europa, die gebouwd zal worden door den architect Morini. Ernest Rénan, de schrijver van la Vie de Jésus, is te Napels aangekomen met zijne vrouw, de dochter van wijlen Aric Schetter. Zeilklaar liggende on vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 3 21 Nov. Electra. P. II. Landweer. Batavia. 6 21 Java Paeket. C. A. Trappen. Batavia. 12 20 KaapstadPacket.P. Collecteur. Curaijno. 17 20 Lammeebina. H. II. Duit Jr. BuenosAyres. 18 20 TweeGebroeders.II.KokHouwink. 20 AnnaMariaHenriëtte. A.S.deJong. Suriname. Per Electra de lieer M. W. de Val, echtgen. 2 kinderen en baboe, G. Fraser, echtgcn. en 2 kinderen, N. P. Adriani, mevr. de wed. Scherer en 2 kinderen, mevr. Boetje en kinderen, mevr. li. J. van Putten de Wit, mejufvr. I'ruis van der Iloeven. Per Java Paeket de heer J. P. Smagge, ccbtg., 3 kinderen en baboe, F. M. Ver- speijek, echfg. en kind, C. T. Julius, ccbtg. en 3 kinderen, J. T. L. Schneider, B. Scholten Jr., mejufvr. G. M. van Barneveld, mejufvr. van Beuniugen van llelsdiugen. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 18 Nov. Jane 1'ardeu. J. llix. Duinker&Goedk. Napels. 20 Gerard Pr. Servat. G. de Joode. II. J. Twechuijs. Batavia. 20 Vier Gebroeders. C v. d. Zee. Macassar. 20 Elliot lïilebie. W.S.IIutchenson. v. Vliet Co. Baltimore. 20 Naraijana. B. Scheen. Amons Co. Taganrog. 20 IJ-Muiden. T. Zeijlstra. II. J. Twechuijs. Batavia. 21 Anna. C. Clausen, v. Vliet Sc Co. Taganrog. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Ilelena. J. 'I'. Teensma. Sundswall. Hout. Blikman Co. HenriëttaMaria.J.P.Oldenbnrger. Angcnieta. G. E. Visser. Sodcrhamu. Delft. M. Pijl. Arendakl. Ballast. Aslrea. T. Helgescn. Drammen. Hout. Amons Go. Sundswall. A.M.Gunderscn Sundswall. Atlas. O. Aas. Lovisa. van Strijen. Bolton. T. Thompson. Newcastle. Steenk. ZnrMühlen&Co. Hespcrus. N. Duncan. Sui.derland. Duinker&Goedk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3