1871. N". 142. Zondag 26 November. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. llureau: MOLENPLEIN, N°. 163. B I E A' L A D. HELDERSCHE EN NIEIIWEDIEPER COURANT. i,Wjj huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdaq-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indiëvia Triest Dingsdag 28 Nov. 's av. 6 u. 30m. h Brindisi, Vrijdag 1 Dec. 's av. 6 u. 30m. h West-lndie: viaSfNazaire,Dingsdag 5Dec. 'sav.6 u.30m. <So?<f/iam/5(o)iWoensd.29Nov.'sm.(ni.25m. de Kust van Guinea: Maandag 27 Nov. 'sm. 6 u. 25 m. Kaap de Goede HoopDonderdag 7Dec. 's m. 6 u. 25m. over Frankrijk en Vrijdag 8 Dec. 's m. 6 u. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 November. In ons vorig nommer hebben we reeds in onze buiten- landsche nieuwstijdingen eene en andere bijzonderheid mede gedeeld omtrent de volksdemonstratiën te Brussel, tenge volge van de interpellatie door den heer Bara in de Kamer der volksvertegenwoordigers tot de regering gerigt. Thans kunnen we daaromtrent nog mededeelen, dat de lieer Nothomb, belioorende tot de clericale partij en medebe stuurder der instellingen van Langrand-Dumonceau, nadrukkelijk is opgekomen tegen de rede van den heer Bara, terwijl hij de regering met klem heeft verdedigd. De motie Bara, houdende afkeuring der benoeming des heeren de Decker tot gouverneur van Limburg, is daarop met 66 tegen 44 stemmen verworpen. Sterke afdeelingen politie en schutterij waren op de been, om het in de straten en voor het paleis der natie talrijk verzamelde volk in bedwang te houden. De ministers hielden vóór de zitting der Kamer een langdurige bijeenkomst, die ook door den burgemeester der hoofdstad werd bijgewoond. Deze gaf in die zitting te kennen, dat er eene diepe gemoedsbeweging onder het volk bestond, zoowel te Brussel, als bij alle eerlijke lieden in het geheele land. Hij weigerde de hulp der troepen en achtte de schutterij genoegzaam in staat om de orde te handhaven. De burgemeester bestreed de meening van een der ministers, dat de manifestatie des volks kunstmatig opgewekt was. Uit Parijs wordt berigt, dat de commissie van gratie bijeenkomsten houdt, naar wier besluiten met groote belang stelling niet slechts door belanghebbenden wordt uitgezien. De aanhoudende regtspraken en veroordeelingen beginnen, gelijk een der advocaten voor den krijgsraad te Versailles teregt zeide, van lieverlede afkeer te verwekken, 't Wordt tijd dat men in Frankrijk eens aan verzoening begint te denken, vooral ook met het oog op de duizenden, die zich in voorarrest bevinden op de pontons en in de gevangenissen. Ofschoon in den regel verontrustende tijdingen op staat kundig gebied nadeelig werken op den stand der staats fondsen, is juist het tegendeel gebleken bij de jongste berigten uit Mexico, die blijken geven van groote verwar ring, onrust en binnenlandschen krijg. Meer en meer Brieven nit liet Noorderkwartier. Als we ons oog vestigen op den arbeidenden stand in ons Noorderkwartier, dan moeten we, lettende op zijne ontwikkeling en zijn leven, zeggen: Wat staat die stand in onze omgeving nog op een laag standpunt! Een der oorzaken heb ik in mijn vorigen brief aangewezen en is gelegen in de lage dagloonen, die niet in verhouding staan tot den prijs der eerste en dringendste levens behoeften. Dit moge éón der oorzaken zijn, zij is echter de eenige niet. Een tweede oorzaak zal wel daarin gelegen zijn, dat onze arbeiders zoo slecht onderwezen zijnzij stellen geen prijs op het onderwijs. Denkt nu niet, als ik zeg: dat de arbeiders in onze omgeving slecht onderwezen zijn, dat ik daarmede een blaam op de onderwijzers of de gemeentebesturen werpen wil, dat zij verreIk weet wel, alle onderwijzers zijn niet even ijverig in hunne eerste en voornaamste betrekking; zij hebben allen niet dezelfde gave van mededeelen, en ook onder de leden van de plaatselijke besturen zijn, even als onder alle rangen en standen van menschen, Hauwen. Er zijn onder de plaatselijke besturen, die den onderwijzer geen hulp in onderwijzend personeel willen ver- leenen, of eerst moet de wet hen daartoe noodzaken, de uiterste grens in het gelal leerlingen moet zijn bereikt, en die de kosten voor het onderwijs zooveel beknippen eu beknibbelen als mogelijk is. Gelukkig, deze besturen maken een uitzondering; in den regel ontwaart men, dat zij zich veel aan het onderwijs laten gelegen liggen, dat zij zich moeite geven het onderwijs gemakkelijk en kosteloos te maken, ja, er zijn besturen die ijverig middelen beramen om het gebrekkige, dat ze ontwaren, te verbeteren, het onderwijs nit te breiden, en zich geroepen gevoelen niet slechts de jongens tot goede burgers op te voeden, maar ook de meisjes zóó te vormen, dat ze eenmaal als dienstbaren, of zoo ze op lateren leeftijd het voorrecht mogen genieten als huisvrouw en moeder in de maatschappij op te treden, door breiden en naaijsn hare eigene kleederen te kunnen herstellen en maken, en door breipen en naainaald hare huishoudingen te steunen en te schragen. In den regel is in ons Noorderkwartier wel gelegenheid om onderwijs te genieten, maar het op prijs stellen door er een naarstig, getrouw en langdurig gebruik van te maken, dat ontbreekt. Als wij dan ook arbeiderswoningen binnentreden en een onder- schijnt door dien treurigen toestand het denkbeeld te zullen verwezenlijkt worden, dat Mexico hoe eerder hoe liever moet worden ingelijfd bij de Vereenigdo Staten van Noord- Amerika. Hierdoor zou aan de tegenwoordige regering loosheid ten spoedigste een einde komen en de Mexicaan- sche schuldbrieven zoudsn er niet weinig bij winnen. Naar men ons verzekert, heeft het geregtelijk onderzoek omtrent het verdwijnen van den loods aan boord van de Manuelita A. geen termen opgeleverd om geloof te hechten aan de vermoedens, tegen de bemanning van dat schip gerezen. Genoemd wrak, zittende op het strand nabij Kaaphoofd, werd jl. Donderdag met de zich daarin bevindende lading rogge verkocht ad 4500 aan den heer M. L. van Gelder. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is eergisteren aanbesteed, het leveren en inheijen van 15 meerpalen aan het Noordhollandsch Kanaal. Minste in schrijver de heer B. Swets, alhier, voor 1132. Het Prov. Geregtshof van Noordholland heeft in zijne zitting van jl. Dingsdag de zaak behandeld van J. C. Camphuynder, uit Haarlem, beschuldigd van diefstal hij nacht in een bewoond huis, door ten nadeele der gas fabriek aldaar door middel van een compositiebuis een verbinding aan de in zijn woning wegens wanbetaling af gesloten hoofdbuis te hebben gemaakt en daardoor gas te hebben verbruikt. De beschuldigde ontkent dit en beweert door een chemische bereiding (zijn geheim) gas te hebben gemaakt. Beroepen te Gorinchem, de heer H. V. Hogerzeil, pred. te Driebergen; te Broek op Langedijk ds. G. J. de Hoest, pred. te Amerongen. Drietal te Haarlem: ds. Mossel te Renkum, Hoger zeil te Driebergen en Roozemeijer te Middelburg. Men schrijft ons van Texel, dd. 24 November: „De boer G. Dros, aan de Waal, slagtte dezer dagen zijn varken, dat het enorme gewigt van 492 halve KG. had. Ook het vorige jaar is door dien heer een varken van buitengewone zwaarte gemest." ;(Het werkend personeel van de sociëteit Neptunus, te Oude Schild, gaf jl. Dingsdag eene tooneelvoorstelling en voerde bij die gelegenheid op: Het Godsgerigt, Jocrisse de vondeling en Een studenten soiree. Alle drie stukken werden flink afgespeeld en boeiden gestaag het publiek, dat juist niet talrijk was. Men hoopt dat eerlang deze voorstelling nog eens zal worden herhaald en dan bepaald op een Zondag avond opdat ieder daarvan dan beter zal kunnen profiteren. Het werkend personeel, dat steeds lust en ijver aan den dag legt en kosten noch moeite spaart om de voorstellingen te doen gelukken, verdient dan ook aller ondersteuning en medewerking." zoek instellen hoe de arbeiders lezen en schrijven, waarlijk dan slaan wij de handen in elkaar, dat bij zooveel gelegenheid zoo weinig gebruik van het onderwijs is gemaakt. Bijkans niemand kan vlug en met oordeel lezen en dragelijk zijn naam zetten. Ware het nu, dat zulke menschen hun gemis gevoelden, zij zouden zich beijveren aan hunne kinderen te geven, wat door hen zoo jam merlijk verzuimd is. Maar neen, dat gevoelen ze niet, zoo laag staat de arbeidersstand, dat hij zijn gemis niet eens gevoelt en daarom dan ook geene middelen aanwendt, dat zijne kinderen beter ouder wezen worden. Want hoe is het met de kinderen van de arbeiders gelegen? Het is waarlijk mooi, zoo een jongen van een arbeider tot zijn twaalfde jaar de school bezoekt. Met een enkelen slechts zal dit plaats hebben. Op dien leeftijd, is hij al „een jongen in den pot," en moet dus zijne krachten beginnen te besteden om zijn eigen brood te eten. liet kind verlaat dus de school op een leeftijd als het oordeel zich begint te ontwikkelen en met het geheugen samen begint te werken otn eenige kennis voor het leven op te doen. Het vroeg verlaten der school is in onze omgeving zoo sterk, dat zelfs meisjes, die twaalf jaar zijn geworden, zich schamen op de schoolbanken te zitten en de moeders aan het hoofd saniken om ook van school te gaan, omdat ze nu toch waarlijk te groot zijn langer school te loopen. En wat de zaak nu nog treuriger maakt is ditdat aan het eenmaal geleerde volstrekt de hand niet meer wordt gehouden. Kocht men voor enkele centen eenige schrijf boeken om dagelijks een schrift te schrijven en alzoo het schrijven te onderhoudentrachtte men boeken te erlangen opdat men leereu zou vlugger en met meer oordeel te lezenbezocht men in den wiuter, wanneer voor jongens van twaalf en dertien jaren het landwerk toch gestaakt is, de dagschool, maakten ook de grootereu getrouw gebruik van de herhalingschool, men zou nog eenige vorderingen in redelijke kennis en maatschappelijke ontwikkeling kunnen maken, en de onderwijzers, gewaar wordende dat hun arbeid op prijs wordt gesteld, zouden in hun ijver worden aange vuurd. Besteedde men de heerlijke winteravonden met het lezen van goede en nuttige boeken, die voor den arbeidenden stand om niet te verkrijgen zijn, dan zou men daardoor nog eenige vergoe ding geven voor het kortstondige en gebrekkige onderwijs, dat men in zijn jeugd heeft genoten. Maar neen, niets van dat alles J geschiedt; die heerlijke winteravonden, zoo geschikt tot zelfontwik keling, worden bij de kooltjes in ledigheid weggedroomd, of dik- J Als een navolgenswaardig voorbeeld deelen wij mede, dat kerkvoogden te Noordscbarwoude wederom het tracte- ment van den predikant aldaar met 50 hebben verhoogd. Te Winkel wordt het kerkgebouw der Hcrv. gemeente des winters mot twee flinke kagchels behoorlijk verwarmd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijne jl. Woensdag gehouden vergadering, waarin slechts 1 lid ontbrak, na uitvoerige discussie, met 31 tegen 6 stemmen, het voorstel van B. en W. aangenomen, hetwelk strekt om in zake de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij den minister van Binnenlandsche Zaken te antwoorden, dat de gemeente Amsterdam niet treden kan in het door den minister gedane voorstel, om de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij te hulp te komen in hare behoefte aan geld, o. a. door reeds dadelijk ter beschikking van de Maatschappij te stellen de 3 millioen inschrijving op het Grootboek der 4 pCt. Nat. Schuld. De tegen het voorstel van den minister aan gevoerde bezwaren vonden voornamelijk hunnen grond in de voorwaarden, waarop indertijd de leening is aangegaan. De laatste spanning der spoorwegbrug over het Hollandsch Diep is jl. Donderdag met goed gevolg over de peilers geplaatst. Aan de voortvarendheid van de aan nemers is liet te danken, dat dit gewigtig werk vijf maanden vroeger dan bij bestek bepaald was, tot stand zal gekomen zijn. Daardoor zal het mogelijk zijn nog dezen winter Dordrecht met het spoorwegnet te verbinden. De jager van den heer van S., te Gendringen, die voor eenigen tijd het ongeluk had, bij het schieten op een patrijs, twee kinderen te treffen, waarvan het één terstond gedood en het andere ernstig gewond werd (hetwelk thans beterende is), is jl. Dingsdag bij vonnis van de Arrond.- Regtbank te Zutphen veroordeeld tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf benevens twee geldboeten, van 25 en 8. Te Scliindeld is een ambtenaar van de belastingen, de heer Knibbeler, vreeselijk verminkt op den weg gevonden. De Kamer van Koophandel te Vlissingen heeft in een adres aan de Tweede Kamer hare ingenomenheid betuigd met het ontwerp van wet tot vervanging van het patentregt door een inkomsten-belasting. Zij heeft ook een adres aan den minister van Binnenl. Zaken gerigt, waarin wordt aangedrongen op eene bespoediging van de verbinding van het locaal-station van den spoorweg met de bestaande havens. Jl. Woensdag had te Doetinchem een treffend ongeluk plaats. De heer H. was bezig zijn revolver te laden, toen zijn 9jarig zoontje voor hem kwam staan en door een toeval het schot afging, zoodat het kind getroffen werd en de kogel ter zijde van de borst binnendrong. Ofschoon men de kogel nog niet uit de wond heeft kunnen halen, hoopt men toch het kind te zullen behouden. wijls op een nog slechter en duurder wijze doorgebracht. Dat de arbeider in ons Noorderkwartier op zulk een lang stand punt vau zedelijke ontwikkeling staat, is hij daarvan alleen de schuld? Ik geloof het niet. Mijne overtuiging is, dat de werk gevers even schuldig zijn, als de arbeiders. Ik meen daarvoor bewijzen te hebben. Vooreersthoeveleu onder de werkgevers zijn er, die zeiven geen lust hebben aan meerdere zedelijke ontwikke ling. Dat dit een waarheid is, wordt getoond, want ook onder hen wordt het onderwijs niet op prijs gesteld. Immers, de werk gever en de arbeider, beiden nemen hunne kinderen even ontijdig van de school. Alles moet in den tegenwoordigen duren tijd productief worden gemaakt, zoowel eigen kinderen, als de kinderen van den arbeider. Omdat er nu, ten tweede, werkgevers zijn, daarom worden de scholen ontvolkt. Eu in dat kinderen in dienst nemen, zit daar geen zelfzucht achter? Aan kinderen wordt min der loon dan aan grooten betaald en bij het landwerk is er veel, dat even goed, misschien nog wel beter door kinderen dan door grooten verricht kan worden. Kinderen zijn dichter bij den grond, kunnen beter bukken (en bukken, elk huismoeder weet het bij hare dienstbaren, is een zwaar werk), terwijl een kindervoet tevens kleiner is, en dus bij het wieden minder vertreedt. Zulk handelen nu, is dat billijk, is het redelijk, is het bestaan baar met echte menschelijkheid Werkgeverswat verlangt gij van uwe arbeiders? Gaarne ziet ge uwe arbeiders tot goede werklui gevormd, die uwe zaak tot de hunne maken, die hart hebben voor het werk, dat zij in uwen dienst verrichten. Verlangt gij dit? Dan moeten zij ook onderwezen zijn, dan moeten zij door het ontvangen onderwijs kennis hebben opgedaan van hunne maat schappelijke verplichtingen, ook tegenover hunne werkgevers. Dan behoort gij (als werkgevers een hoogeren trap in het maatschappe lijk leven beklcedende) door redelijke en zedelijke drangmiddelen uwe arbeiders te overtuigen, dat zij hunne kinderen getrouw en langdurig ter schole zenden, cn dat dit uwe overtuiging is moet gij toonen door zelve uwe kinderen daarin te laten voorgaan, en door nimmer kinderen in uwen dienst te nemen. Als kindereu maar geen werkgevers kunnen vinden, waarlijk, dan is er reeds veel gewonnen. Hierdoor zult gij aan de maatschappij een grooten dienst bewijzen en u en uwe kinderen voor groote schade bewaren; want de tegenwoordige toestand kan niet bestendig zijn, er moet iets gebeuren. (Slot volgt.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1