STATEN-GENERAAL. Benoemingen, enz. BUITENLAMP. De vijfde najaars-veemarkt t^^mftiëm^ï^ïaanclü^ gehouden, telde aan de lijn 692 stuks; eerste kwaliteit ossen en koeijen werden, vooral door Duitsche en zelfs Engelsclie kooplieden, tegen zeer hooge prijzen opgekocht, zoodat daarvoor tot 70 cent per kilo werd besteed. In de Overijsselsclie Crt. vraagt een inzender, waarom men hier te lande geen waggons 3de klasse „niet rooken" heeft. Dezer dagen overleed te Vollenhoven iemand die algemeen als arm bekend stond. Hij heeft echter ongeveer 20,000 nagelaten aan zijnen eenigen broeder. In de Doopsgezinde kerk te Sneek gebruikt men met veel succes een gaskagchel. Volgens berekening van deskundigen zou, bij even- tueele droogmaking van het Workumer-, Parregaster- en Makkumermeer, eene uitgestrektheid van p. m. 800 hectaren grond, deels uit vette kleislik en deels uit een vruchtbare zwarte veenspccie bestaande, aan het water ontwoekerd worden, ten bate van landbouw, veeteelt en industrie. Aan het onlangs verschenen geschrift: „de sociale kwestie" door Werther, ontleenen wij de volgende regelen: „Eene onnatuurlijke cn schadelijke strooming van het kapitaal is de belegging in alle mogelijke staatsleeningen, daardoor het steeds aangroeijen der staatsschulden, het bijna geheel absorberen der belastingen door een rentepost op het budget en dientengevolge het gedurig verhoogen der belastingen, zonder dat de maatschappelijke welvaart er door gebaat wordt. De meeste leeningen worden gesloten om geld te krijgen voor 't oorlogvoeren of voor het zoo genaamde bewaren van den vrede; deze twee zaken komen al even duur uit en al de door de oorlogscredieten ver slonden sommen zijn nagenoeg geheel onvruchtbaar, ja zij werken meestal nog in omgekeerde reden. Daar nu de gouvernementen zoo algemeen en zoo ge makkelijk tot leeningen besluiten en over 't algemeen de renten gereedelijk betaald worden door de belastingschul digen, zoo laten de kapitalisten zich maar al te gemakkelijk vinden om hunne kapitalen liever tot de productie van chassepots en gepantserde schepen en tot het onderhoud van honderdduizenden krachtige mannen te doen strekken dan tot de productie van levensmiddelen of andere eerste levensbehoeften, 't Coupons-knippen is al heel gemakkelijk en vereischt geen omslag van fabriekgebouwen, werktuigen, arbeiders, schepen, handelsrisico en dergelijke. Heeft een regering weder eens een leening gesloten van zóóveel millioen, en was die in een paar dagen, ja uren soms, voltéekend, zij het ook tegen den koers van 80 pCt. en met 6 pCt. rente, dan gaan er juichtoonen op overliet goede crediet, terwijl men met meer grond kan uitroepen: Wee de nijverheid van dat land, waar de kapitalen bij voorkeur aangewend worden tot een vermomd dobbelspel, waarvan eenige weinigen geldelijk voordeel trekken, maar dat de gehcele maatschappij onberekenbaar veel schade doet! Uit de hooge rente der effecten volgt namelijk dat de nijverheidsondernemer, om aan kapitaal te komen, ook die hooge rente moet opbrengen, en hooge rente gaat steeds zamen met lage dagloonen. De kapitalisten deden beter wanneer zij hun geld weigerden aan den Keizer van Rusland, die er mede doordringt in de binnenlanden van Azië, of zich er den weg meê baant naar Stamboul, en het daarentegen beschikbaar stelden voor een vaderlandsche onderneming, 't zij dan landaan winning, landverbetering, landontginning of het aanleggen van stoomboot- en spoorlijnen. Mogelijk weigerden ze dan hunne kapitalen ook wel aan den Sultan van Turkije, die ze aanwendt tegen de pogingen der Russen, en gaven zij ze ten beste aan de vaderlandsche industrie, om te kunnen concurreren met de naburen in den edelen strijd der men- schelijke nijverheid." Men meldt van den Rijnkant: Als de bouwlieden naar het spreekwoord: met Sinte Katrijn komen de koeijen aan de lijn, d. i. 25 November, tot zoo lang hun vee in de weide kunnen laten loopen, zijn zij best tevreden. W erkt het weêr zoo gunstig in de hand, dat het vee tot over Sint-Nicolaasdag in de weide kan blijven, dan mag dit als eene bijzonderheid aan den balk worden geschreven. Op het een noch het ander bestaat dit jaar veel kans, daar het vroegtijdig, soms streng wintert, tengevolge waarvan het vee, smaak noch voedsel vindende in het bevrozen gras, honger lijdt. Een groot gedeelte van het vee is dan ook naar stal gehaald en weldra zullen de weiden zijn verlaten, als de winter het ernstig mogt meenen, hetgeen men zich echter nog niet voorstelt. Men vermoedt een niet langen, maar afwisselenden winter en men hoopt overal dat dit vermoeden niet zal tegenstaan. Hoe later de winter komt, of beter hoe vroeger het Voorjaar naar lente gelijkt, hoe liever. De winter kan toch nog lang genoeg duren als, gelijk dit jaar, de hooibergen niet zoo ruim gevuld zijn. En als Mei, zoo als die jl. zoo winterachtige maand, te vergeefs op welgestelde weilanden moest doen hopen, zou wintervoorraad te kort komen. (L. C.) Een Franschman heeft in de omstreken van de Kaap stad den grootsten diamant gevonden, die tot dusverre bestaat, hij is van de grootte van een klein kippenei, en de waarde wordt geschat op J millioen p. st. De vinder een zekere Ladais, is onmiddelijk met zijne schat naar Parijs vertrokken. Wie zal de gelukkige monarch wezen, die dit schitterend kippenei aan zijn kroon mag dragen? Een historische herinnering bij Schillehs's standbeeld th Bkrlijn. Toen Schiller in 1805 te Weimar stierf, werd zijn buurvrouw, uit haar bakkerswoning, ten grave gedragen. De kerkklok luidde en haar doodkist, die dertig daalders gekost had, was met bloemkransen versierd en koorknapen gingen daarbij zin gende vooruit. Een paar dagen later werd Duitsclilands groote dichter onopgemerkt uit zijn huisje weggedragen, in een kist van drie daalders, dewijl zijn familie geen duurdere betalen kon, en Germania zich het stoffelijk overschot van haar poëet volstrekt niet aantrok. maakt men in China uit erwten eene soort van kaas, welke zeer veel overeenkomst met de gewone kaas heeft. De gedroogde erwten worden in water tot eene brei ge kookt en, na klenzing door een zeef, met gipswater aan het stremmen gebragt, hetgeen vrij spoedig plaats heeft. Het geronnen deeg wordt op gelijke wijze als de gewone kaas behandeld; men scheidt namelijk door persen het vaste deeg van de vloeistof af, zout het daarna en brengt het vervolgens in een vorm. Na veroop van eenigen tijd verkrijgt deze kaas gelijken smaak als de gewone kaas. Te Canton wordt deze erwtenkaas, onder den naam van Fao-fao, op de straten ten verkoop aangeboden. Versch is zij vooral zeer smakelijk. Steenkolen. Volgens dr. P. Harting, hoogleeraar te Utrecht, verschaffen de steenkolen alleen in Engeland aan 250,000 mijnwerkers brood. In het geheel leven er dén millioen menschen van. De jaarlijksche productie schat hij op 2000 millioen hectoliters; men zou daarmede om de aarde 25 gordels van mudden steenkool kunnen slaan. De steenkool was ïeeds bij de oude Chinezen bekend. In westelijk Europa dagteekent haar gebruik van de 11de eeuw. Tegen het huisselijk gebruik bestond echter nog lang vooroordeel en in 1769 werd in Frankrijk nog bij een edict het gebruik in woonhuizen verboden, op advies der geleerde geneeskundige collegiën. Om eene laag steen kool van den meter dikte voort te brengen zijn 4000 a 6000 jaren noodig geweest en men treft beddingen van 165 meters dikte aan. Sedert 1800 is de steenkool-productie in Engeland vernegenvoudigd. Men berekent, dat in Enge land nog voor 100 jaren voorraad is, terwijl Noord-Amerika nog steenkolen-beddingen bezit ter gezamenlijke oppervlakte van 13,000 vierkante geographische mijlen. En wanneer die voorraad verbruikt is, zal de menschelijke geest in de behoefte zeker wel op andere wijze voorzien. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 23 November. Er gescldedt inedc- deeling, dat zijn ingekomen: een wetsontwerp tot regeling der voltooijing van het vestingstelsel en een betreffende buitengewone uitgaven voor de artillerie en voor aanschaffing van vuurwapenen. Aan de orde komt daarop de interpellatie van den lieer Tak nopens den toestand van het Hellegat, van den kust van den Hoek van Holland en van den nieuwen waterweg. I)e minister van Marine antwoordt, dat hij omtrent het Hellegat geen rapporten ontvangen heeft, dat hij nopens de overige punten een rapport van 't loodswezen zal overleggen en dat de nieuwe waterweg onder 't beheer' van 't departement van Binnenl. Zaken staat. De begrooting voor Binnenlandsche Zaken komt daarop aan de orde. De algeraeenc beschouwingen zijn van geringen omvang. De heer van Heenen vraagt inlichtingen omtrent den toestand van het Hellegat en de heer Begram waarschuwt tegen opdrijving der uitgaven bij de af'deeling Openbare werken, waarvan het totaal cijfer f 1.363.790 meer bedraagt dan ten vorigen jare. Bij de be handeling der artikelen wordt een amendement van den lieer van Kuijk, strekkende om de tracteinenten der ambtenaren ter pro vinciale griffie te verhoogen, met 46 tegen 16 stemmen verworpen. In tegenstelling van de heereu van Houten en Idzerda, betoonde zich de minister van Binnenlandsche Zaken geen voorstander der wettelijke regeling van den arbeid der kinderen in de fabrieken. Hij was bevreesd, dat de bemoeijing des wetgevers in dezen, de zorg der particulieren zou doen verminderen. Bij art. 71 (onder stand aan behoeftige gemeenten) wordt doer een lid aangedrongen op de vereeniging der gemeente Egmond aan Zee met eene aan grenzende, omdat zij de kosten van haar bestuur niet kan dekken, zoodat dit jaar weder een aanzienlijk subsidie daarvoor is uit getrokken. Zitting van Vrijdag 24 November. De beraadslaging over de begrooting voor Binnenlandsche Zaken wordt voortgezet. Omtrent de gemeente Egmond aan Zee deelt o. a. de minister mede, dat Ged. Staten van Noordholland steeds geweigerd hebben mede te werken tot de vereeniging van deze met eene andere gemeente. Een amendement van den lieer van Delden, om den post: Onder stand aan behoeftige gemeenten, met f 3000 te verminderen, wordt met 41 tegen 21 stemmen aangenomen; een amendement van den In er Tak, strekkende om de voorgestelde verhooging der jaarwedden van vaste opzigters van den waterstaat niet toe te staan, wordt met 45 tegen 18 stemmen verworpen. Met de behandeling dei- artikelen is men tot art. 77 gevorderd. De luit. ter zee 1ste kl. C. A. Jeekel is, op zijn verzoek, wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst, tengevolge van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, met 1 Dee. a. s. op pensioen gesteld, ad f 900 's jaars. De luit. ter zee 2de kl. J. P. Ilovy, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 18 dezer in Neder land teruggekomen, is met dien datum op non-activiteit gesteld. De gepens. off. van gez. lste kl. van het leger in Nederl. Indië E. W. Muller is ontslagen als off. van gez. bij het Kol. Milit. Invalidenhuis op Bronbeek. De off. van adm. 3de kl. J. II. de Sauvage wordt met 1 Dee. geplaatst op het wachtschip te Willemsoord. België. In de jl. Donderdag gehouden zitting der Kamer van Vertegenwoordigers is de daags te voren begonnen discussie over de benoeming van den beer de Decker tot gouverneur van Limburg afgeloopen zonder uitgeput te zijn. De heer Defuisseaux, een progressist, voerde liet woord; hij velde een zeer hard oordeel over al de bestuurders der door Langrand opgerigte vereenigingen, onder welke de Decker behoord heeft. De heer Brassetir, die diep en niet eervol in LangranJ's speculatiën betrokken is geweest, was toen aan het woord, doch hij greep een voorwendsel aan om te zwijgen. De gewezen minister van justitie Nothomb, een van de beheerders van Langrand's stichtingen, beweerde, dat die bedachtzaam, hadden gehandeld, en dat zij de zaken weder op goeden voet zouden hebben gebragt, indien zij niet door politieke tegenpartijders gedwarsboomd waren. Daarop vroeg de heer Bara, die door zijne interpellatie de zaak van Langrand te berde gebragt had, het woord, oin de hem tegengeworpen bedenkingen en verwijten te kunnen beantwoorden. Doch overeenkomstig eene den vorigen avond onder de leden der regterzijde gemaakte afspraak werd er een voor stel tot sluiting der discussie gedaan en met 65 tegen 46 temmen door de kamer aangenomen, tot groote ergernis voor de linkerzijde, die klaagde dat de discussie gesmoord werd, en dat de meerderheid bij gebreke van bewijsgronden hare getalsterkte deed gelden. Door den heer Bara werd daarop deze motie van orde ingediend „Onder betuiging van leedwezen over de benoeming des gouverneurs van Limburg, onder omstandigheden als de thans bestaande, ga*at de Kamer over tot de orde van den dag." Met 66 tegen 44 stemmen is die motie verworpen. Dat was de niet onverwachte afloop eener discussie, welke de Kamer gedurende twee dagen op een geregtshof of op een regtbank van koophandel had doen gelijken. Daarmede is de zaak van Langrand, de Decker, enz. op het parlementaire terrein afgedaan, doch daarbuiten misschien nog niet. Immers uit de opschudding, die eergisteren tot laat in den avond op de straten van Brussel heerschte, en welke op een paar punten tot baldadigheid oversloeg, is gebleken dat die zaak eene aangelegenheid is, die vele gemoederen in beweging gebragt en tegen hooggeplaatste mannen van de Catholieke partij verbitterd heeft en welke zich alzoo ook zeer goed laat gebruiken als hulpmiddel om de volksmenigte op de been te brengen. Volgens de laatste berigten was de burgemeester bij den Koning ontboden en de Kamer tot Dingsdag verdaagd. Men vreest, dat nieuwe manifestatiën een ernstig karakter zullen aannemen. Reeds zijn bij den heer Nothomb de glas ruiten ingeworpen. De geheele schutterij komt onder de wapenen. F r a n k r ij k. Jl. Donderdag heeft de heer Tliiers de leden van het Chineesche gezantschap ten gehoore ontvangen. Dat gezantschap is gekomen met het doel om verontschuldi gingen aan te bieden, wegens de moorden, welke onlangs in China hebben plaats gehad en den wensch des Keizers te kennen te geven, om vredelievende en vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk te onderhouden. De heer Tliiers heeft geantwoord, dat hij de verontschuldigingen des Keizers aannam, maar dat het Chineesche gouvernement behoorde te zorgen voor de bescherming der zendelingen tegenover de bevolking en de magistraatspersonen, en bovenal veor de bescherming van de Eransche diplomatieke en consulaire agenten. Dit is, zeide de heer Thiers, de hoofdvoorwaarde voor de instandhouding der goede betrek kingen met het Oosten. Hij zeide ten stotte, dat hij, door tusschenkomst van den Franschen gezant te Peking, zijn antwoord aan den Keizer zou doen toekomen. De krijgsraad van Versailles heeft in de zaak der slooping van hot huis van Thiers, Fontaine veroordeeld tot 20 jaren en Mirault tot 10 jaren dwangarbeid. De overige beschuldigden kregen mindere straffen. De Paus heeft den aartsbisschop van Parijs, mgr. Guibert, een prachtigen herderstaf ten geschenke gezonden. Dezer dagen werd in de rue Lemercier 1'Batignolles te Parijs, een avonturier in hechtenis genomen, dien de politie reeds lang had gezocht; te weten een gewezen carmeliter non Charlotte R.... genaamd. Zij kreeg een weerzin in het klooster, vlugtte, liet zich de haren „a la Titus" knippen, trok manskleêren aan en begon een leven zoo allerwisselvalligst als men maar denken kan. Charlotte R vestigde zich in de eerste plaats als wijnkooper in do avenue Clichy en daarbij werd zij kwakzalver, hansworst, en vertoonde geleerde handen. In 1868 hield zij een table d'hote in bet huis No. 6 in de rue des Moines, Batignolles, waarin thans een meisjes-kostschool is. Deze tablö d'höte was natuurlijk een speelhuis en nog erger. Op zekeren dag deed de politie een inval in dit huis; zij vond er een even slecht als talrijk gezelschap. Maar toen men Char lotte Rwilde arresteren, sprong zij uit het venster. Sedert 1868 werd vier maal bij de politie een en ander van haar vernomen, maar ofschoon Charlotte R.... steeds nieuwe misdaden pleegde, kon men haar niet vatten. Eerst den 18 Nov. jl. werd zij in hechtenis genomen. Zij was als man gekleed en heeft zich harduekkig en verwoed tegen de politie-agenten verdedigd. Jl. Maandag is een groote drijfjagt van vrouwen gehouden op de boulevards en alle wijken van Parijs, vooral in de rue Nótre-Damc-de-Lorette. In deze werden er meer dan veertig gearresteerd. Alle wachtposten, vooral die der rue Drouot, aan den boulevard Bonne-Nouvelle en rue Clausel, waren stamp vol. Volgens le Temps, heeft tusschen den gewezen maire van Montmartre, den heer CIdmenceau en den commandant de Poussargues, een getuige in het geding van den moord der generaals Thomas en Lecomte, die voor den genoemden maire eene bezwarende verklaring heeft afgelegd, een twee gevecht met het pistool plaats gehad, waarbij laatstgenoemde eene wond in het been bekomen heeft, die echter niet van een zeer ernstigen aard schijnt te zijn. De heer Clemenceau is ongedeerd gebleven. Aan boord van het stoomschip Clide heeft op den over- togt van Oran naar Marseille een ernstig ongeval plaats gehad. In den avond van den 16 October hoorde men uit een der hutten van de eerste klasse eensklaps hevige kreten en verwenschingen komen; kort daarop kwam de heer M

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2