I8H KHHIlMHigl Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAARSOHEMARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. revolver uit zijn zak en schoot in liet wilde onder de passa giers, die daar ten getale van 300 vereenigd waren en waarvan verscheidene gewond werden. Na een hoogst gevaarlijke worsteling gelukte het eindelijk, dien razende in de boeijen te slaanbij aankomst te Marseille werd hij aan de justitie overgeleverd. Dezer dagen is op een der werven te Toulon een zonderling vaartuig te water gelaten, namelijk een drijvend atelier of arsenaal, waarin al wat noodig kan zijn tot het uitrusten of herstellen van een schip gevonden wordt. Het heet de Cycloop, heeft een inhoud van 2000 ton en een stoommachine van 300 paardenkracht en is gebouwd voor rekening van de Oostenrijksche regering. Een verslaggever van een concert te Dyon, begrijpende dat het wel wat vervelend wordt altijd in dezelfde lof spraken en dezelfde terminologie te vervallen, sprak op de volgende manier van een horenblazer: „De heer Pierrot, onze goede en oude kennis, heeft zijn ambouehure terug gevonden, die zoo lang zoek is geweest en bragt ons de groote dagen van twee jaar geleden weêr voor den geest." Een duo voor piano en viool inspireert hem de volgende onboezeming De heeren Poisot en Lévêque attaqueerden het duo uit de Guillaume Teil voor piano en viool, op meesterlijke wijze en met het talent, dat wij van beiden kennen. De heer Poisot, voor zijn piano in een duivel herschapen, gaat, komt, loopt, springt, staat stil, en loopt weer weg met een gloed, een furia vol wegslependheid, terwijl de heer Lévêque, evenals een ziel van de andere wereld zingende, in de fantasie wandelt met al de dartelheid en brood dronkenheid van de droomerij en de opgewondenheid." De Siècle zegt, dat de Fransch-Duitsche oorlog in Frankrijk achttien duizend kinderen tot wees heeft gemaakt, zijnde deze raming de uitkomst van een officieel onderzoek. Engeland. De Prins van "Wales heeft jl. Woensdag een vrij rustigen nacht gehad. Zijne ongesteldheid neemt een gunstigen loop." Het statistiek verslag over de huwelijken, in 1869 in Engeland gesloten, zegt dat 36,119 mannen en 48,758 vrouwen met een kruisje hebben geteekend op het register van den burgerlijken stand. Twintig personen van het mannelijk- en achtentwintig van het vrouwelijk geslacht op de honderd hebben dus hun naam niet kunnen schrijven. Men ziet daaruit dat het met het lager onderwijs in Engeland treurig gesteld is. Maar in Nederland laat het ook nog zeer veel te wenschen over! In de zitting van het Centrale Geregtshof te Londen werd jl. Dingsdag een jonge vrouw van 26 jaar, Frances Augusta Payne, tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens bigamie. -- Reeds verscheidene schaatsenrijders hebben op het ijs in de parken van Londen een nat pak gehaald. Volgens de Dublin Dailv Express was de konstabel Talbot, wiens moordenaar (Kelly) onlangs werd vrijge sproken, een persoon gelijk men ze veelvuldiger in romans dan in de werkelijkheid aantreft: een fameuse type van 't tegenwoordig zeldzaam geworden ras der geregtelijke speur honden. Op 19jarigen leeftijd trad hij in dienst bij de politie en spoedig verwierf zijn aanleg hem naam bij de afdeeling „spionnage." Niet tevreden met zijn boersclie opvoeding, wilde hij door eigen studie zich vormen. Hij bestudeerde de wet, waarin hij alras zich zóó t'huis maakte, dat hij voor zichzelf eene regtskwestie zeer goed uitwijzen kon, en niet langer de dupe behoefde te zijn van de spits vondigheden van slimme advocaten. Verder legde hij zich zeer speciaal toe op de studie van medische regtsgeleerd- heid. Zijn technische bekwaamheden waren talloos: hij verstond alle ambachten, kon met alles meedoen en was een goed acteur. Een poos lang doorreisde hij 't land als ketellapper en won zóó zijn broodook als metselaar, timmerman, leidekker en landbouwer fungeerde hij beurte lings. Hij speelde kaart met en kende de kunstgrepen van de sharpers (valsche spelers); hij schitterde in de jig en in de reel (twee nationale Iersche dansen)hij kon meisjes 't hof maken en kapitale grappen vertellen. Bij dit alles echter speelde hij comedie, want, wat hij deed, immer had hij zijn bedoelingen, immer zocht hij 't spoor van een misdadiger of van een complot. Bij 't uitbreken van den Krim-oorlog nam hij dienst bij 't commissariaat; zijn trouw en ijver verwierven hem de zilveren medaille. Toen nu de organisatie der Fenians de Iersche maatschappij zoo ernstig begon te bedreigen, bood Talbot zich aan als vrij williger tot 't opsporen van de raddraaijers en leiders der zamenzwering. Zóó goed kweet hij zich van die hoogst gevaarlijke en moeijelijke taak, dat door zijn toedoen meer dan 200 Fenians in 't district Limerick zijn gevonnisd geworden. Met zijn avonturen zou men een boekdeel kunnen vullen. Hij was een goed Catlioliek en ging trouw ter mis en ter biecht, hoewel meer, gelijk zich gissen laat, om de geheimen van anderen te weten te komen, dan om zijn eigen geheimen aan den boezem der kerk uit te storten. Al hadden de Fenians Talbot honderdmaal vermoord, nog zouden ze hem niet vergolden hebben, wat hij hun in hun verraderlijke plannen nadeel berok kend heeft. Te Sheerness ligt tegenwoordig een Engelsch oorlog schip, dat zulk een zonderlingen vorm heeft, dat men het letterlijk bij niets kan vergelijken. Dit monsterachtig groot drijvend affuit is de ram Glatton. Duitscliland. De Catholieke Germania deelt een adres aan den Keizer mede van 797 Elzasser geestelijken, waarin zij zich beklagen, dat 's Keizers wil, om de Catholieken welwillend te behandelen, niet door de ambtenaren ten uitvoer wordt gelegd. ^^ü^gëëslëlyfëi^^ragm^^nïëpërn^^rqïïëi^^öor™™^ Catholieke journalistiek, bescherming van geestelijke orden en van de congregatie der barmhartige zusters, handhaving der godsdienstige scholen, bescherming van de schoolmeesters „tegen d ui verderfelijken invloed van geheime vcreenigingen, die hen tot politieke kuiperijen verleiden." Dit adres is door den Keizer tot nu toe nog niet be antwoord. Voor het torpedo-wezen heeft de Rijksdag 4,573,079 thaler toegestaan. De heer van Roon heeft verklaard, dat alle torpedo's, die ten vorigcn jare waren gelegd, weder zijn opgeruimd, behalve twee die nog niet zijn teruggevonden. De Dnitsche oorlogsvloot zal binnen kort vermeerderd worden met zes torpedo—booten, elk omstreeks 0 voet breed en 40 voet lang. Het dek komt slechts even boven den waterspiegeloverigens zijn van het vaartuig slechts een lage schoorsteen en een koker voor het uitkijken bij het roer zigtbaar. De grijze kleur van deze voor eene zeer snelle beweging ingerigte vaartuigen moet er nog meer toe bijdragen, dat zij door den vijand bijna niet opgemerkt kunnen worden; bovendien is het de bestemming van deze torpedo-booten om in den regel alleen des nachts uit te loopen, ten einde zoo digt mogelijk tot de vijandelijke schepen, die voor eene Duitsche haven kruisen, te kunnen naderen. Op welke wijze de torpedo's, die deze booten inhouden, gelegd zullen worden, of hoe zij moeten ont ploffen, wordt nog geheim gehouden. Er is reeds meermalen geschreven over het feit, of de ex-Koningin van Hannover wel of niet tot de Roomsche kerk is overgegaan't is gemeld, 't is weersproken, en eene commissie van Hannoveranen, die expresselijk naar Hietzing is gegaan om de zaak te onderzoeken, is met de meest geruststellende verzekeringen van het hof aldaar teruggekeerd. Thans meldt echter het jezuietisch orgaan Yoce delta Verita van Rome, dat de overgang tot de Roomsch Catholieke kerk heeft plaats gehad. De ex- Koningin is geboren hertogin van Saksen-Altenburg. In het weekblad van de Beneden Oostenrijksche ver- eeniging tot bevordering der nijverheid, komt de volgende zeer belangrijke opmerking voor: Het is inderdaad onbegrijpelijk, dat zelfs tegenwoordig nog ongeverfde blikken, dat is, gewone vertinde plaatijzeren dakgoten en afleidingsbuizen, voor het regenwater worden gebruikt, want deze niet geverfde goten deugen evenmin als het gewone zwarte plaatijzer. Goten van zinken platen deugen ook niet, omdat zij ligt beschadigd kunnen worden en bovendien zeer door de warmte uitzetten en zeer brand baar zijn. Alleen het verzinkte plaatijzer, dat is plaatijzer, dat in gesmolten zink is gedompeld, is bruikbaar en blijft bij alle soorten van bouwwerk aan te bevelen. Het ver zinkte plaatijzer biedt weerstand aan alle invloeden van het weder, ook in geverfden toestandhet heeft slechts een derde van de uitgebreidheid van plaatzink en kan de hevigste vlammen zonder smelten of verbranden weerstaan. Men kan zich door een eenvoudige proef van deze waar heid overtuigen. Men neme slechts een reepje gewoon vertind ijzerblik en een even zoo groot verzinkt stuk ijzer- blik; legge die ieder in een glas met gewoon pompwater gevuld en late beide glazen een dag rustig staan. Men zal dan gewaar worden, dat het vertind blik aan de afge knipte kanten reeds verroest ijzer vertoont, terwijl het verzinkt blik na jaar en dag niet de geringste verandering toont. Reeds vele jaren geleden heeft de inzender van dit artikel op het voordeel oplettend gemaakt, dat er in gelegen is, om voor lange kagchelpijpen verzinkt plaatijzer te gebruiken. Een onbekende te Gratz heeft een kapitaal van 500, zegge vijf honderd gulden, aan het gemeentebestuur van Pettau toegezonden, met de bepaling dat deze gelden zóó lang op interest moeten gezet worden, tot 't een som van houderd duizend gulden bedraagt. Eerst dan mag het kapitaal gebruikt worden voor nuttige instellingen. Het genoemde gemeentebestuur zal onzes inziens volstrekt niet onbeleefd handelen, als 't in dit geval de openbare dankbetuiging aan den discreten menschenvriend aan het nageslacht overlaat. Italië. De keizerlijke familie van Brazilië is den 23 dezer te Rome aangekomen. De kamer van koophandel van Genua heeft in het begin dezer week besloten zich tot het Italiaansche gouver nement te wenden met verzoek om zijne tusschenkomst ten einde te bewerken dat het Suez-kanaal door de Euro- peesche mogendheden voor gezamenlijke rekening worde overgenomen. Volgens eene mededeeling van het Parijsche Journal des Débats, hebben Frankrijks vertegenwoordigers in Italië thans in last den Paus, in het onwaarschijnlijke geval dat hij eene wijkplaats in Frankrijk vroeg, eene eerbiedigs en hartelijke ontvangst in Frankrijk benevens eene volkomene onafhankelijkheid en persoonlijke vrijheid toe te zeggen, en hem een tot het Fransche staatsdomein behoorend gebouw, het oude en schoone slot van Pau in het zuid westen van Frankrijk, tot verblijfplaats aan te bieden, zullende er intusschen in allen gevalle een Fransch oorlog schip ter reede van Civita-Vecchia blijven en steeds gereed zijn om den Paus aan boord en onder de bescherming der Fransche vlag te nemen. „Ziedaar zegt het genoemde blad den zakelijken inhoud van hetgeen Thiers dezer dagen in een gesprek tot eenen onzer vrienden heeft gesproken. Het was, gelijk in dat gesprek bleek, de overtuiging van den president der republiek, dat de Paus Italië niet zou willen verlaten en dat hij hiertoe niet anders zou besluiten dan gedrongen door bedenkelijke of ergerlijke voorvallen, die de Italianen in hun eigen belang dienen en in Rome voorzeker ook kunnen beletten. Rome behoort niet onder de revolutionaire steden; doch daar de revolutionaire partij stoutmoedig is en „laten begaan" eene hebbelijkheid is der anti-revolutionairen, moet in Italië gelijk in Frankrijk ook het bedenkelijkste en ergerlijkste onder de mogelijkheden worden gerekend. Maar wanneer het in Italië bekend is, dat de Paus zich naar Frankrijk kan begeven en er vrij en geëerd zal kunnen verblijf houden, dan zal juist deze wetenschap uitwerken dat den Paus in Rome genoeg ontzag wordt betoond om zijn voortdurend verblijf in die stad mogelijk te maken. Alzoo zal Frankrijk nog steeds, ofschoon in eenen anderen vorm dan inlegering van troepen, den Paus bescherming verleenen; dat is do eenige vorm waarin Frankrijks zorgvuldigheid voor den Heiligen Vader zich na de groote gebeurtenissen van den laatsten tijd kan toonen Dat in dien nederigen vorm zonder ophef, maar ook zonder weifeling, Frankrijks bescherming nog toereikend is om bedenkelijke gebeurtenissen af te koeren en om alzoo aan den eiscli der tijdsomstandigheden te voldoen dat strekt aan Frankrijk en aan zijn gouvernement tot eer. Italië en Europa zullen liever willen zien dat Rome de verblijfplaats van een gevangen, maar toch nog alvermogend man blijve, dan dat Frankrijk eenen hooggeëerden en als met aantrekkingskracht bedeelden gast ontvange en alzoo gelegenheid krijge om zich boven den onspoed te verheffen en weder deel aan de leiding der Europesche aangelegen heden te nemen met eene nieuwe betooning van Frankrijks aloude edelmoedigheid." Amerika. Men verzekert dat 51 Amerikaansclie assurantie-maat schappijen tengevolge van den brand van Chicago de betaling gestaakt hebben. Te San Francisco is onlangs een lading ivoor uit Alaska aangekomen en iemand, die dat land (Russisch- Amerika) heeft doorgereisd, vertelt, dat aan de rivier de Yakon ivoor genoeg is, om de wereld voor honderd jaren te voorzien. Het schijnt dat in die streek de olifanten eeuwen achtereen bij kudden hebben rondgezworven, en daar het ivoor niet vergaat, is de grond er letterlijk mee bezaaid. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). ■a S u Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. w£ Q 53 _a o O O Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 24 12 zotz. 0.3k. 763.41 f 4.37 1.2 - 5.3 1.00 Vlak. 25 8 otn. 0.4„ 761.87 f 2.79 1.7 - 3.1 0.93 H 25 12 notn. 0.4„ 761.26 t 2.18 2.8 - 3.8 0.89 H Weersgesteldheid: 24 Nov. 12 u. Dikke mist, koudweer. 25 Nov. 8 u. Digtbewolkt, beneveld, goedweer. 25 Nov. 12 u. Digtbewolkt, goedweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 20 Nov. AnnaMariaHenriëtte. A.S.deJong. Suriname. 22 25 Nov. Noordzeekanaal. L. Bron. Batavia. 23 23 Irene. E.J.Hoggeur.Midd. Zee. 24 G.K.G.v.llogendorp. A.F.A.Hörner.Batavia. 25 Elizabcth Jacoba. A. J. Bakker. Macasser. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 23 Nov. Catherina. J. de Groot. Duink.&Goedk. Suriname. Binnengokomen Schepen bestemd hunre lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. King Coal. J. Chase. Newcastle. Steenk. C. Berghuijs. Memphis. T. Wood. Hartlepool. ZurMühlen&Co. Phoebus. G. Chipperfleld. Newcastle. Amons Sc Co. Aangevoerd 364 stapels Kaas, wegende 78617 kilogrammen. PrijzenKleine f 38, Commissie f 39, Middelbare f 42,50. Laagste prijs f 20, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 3800 hectol., waaronder 340 Tarwe, 280 ltogge, 980 Gerst, 1880 Haver. De markt was zeer stug en het heeft laug geduurd eer alles verkocht was. Er is verkocht: Tarwe f 14,50, ltogge 1 9.50, Gerst 62 kilogr. f 6,25, 64 k. f 6,75, 65 k. f 7, idem Chev. 70 k. f 7,75, Haver 40 kilo f 3,25, 45 k. f 3,70, 50 k. f 4,50, 55 k. f 5,25, Paardenboonen f 9, Kanariezaad f 10,50, rood Mosterdzaad f 28, Erwten lager. 4 Paardenbov.'tjaar f 35all0 Veulens - a Koeijen - a Vette Kalveren - a 16 Nuchtere dito - 5a 16 55 Schapen - 10a 26 Lammeren - a VetteVarkens.pK.G.f a 25 Magere dito - 7a 20 122 Biggen ben. 10 w.- 3a 7 Bokken en Geiten - a Kleine dito c a Ezel f a Boter, per 0.630 K.G. clüOallO laatste iii:hi<;th\. Het schroefstoomschip het Loo, koinmandant Rijk, is heden alhier aangekomen van Delfzijl. Geen Crediet te verleenen aan de Equipage van het Italiaansche Barkschip 5EBAS '1 'IA NO CABOTO, gevoerd door Kapitein ALBERTI, als zullen zonder bewijs van den Kapitein of de Scheeps makelaars AMONS C'. dezelve niet erkend worden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3