hoorende aan de maatschappij „de Toekomst", door den nieuwen Waterweg naar Rotterdam binnengevaren. Te Utrecht heeft zich als soldaat hij het 8ste reg. inf. geëngageerd, de heer Paul Schwarze; deze is in 1864 door Z. M. den Koning van Pruissen benoemd tot 2den luit. der inf. bij het het 4de Rheinische infanterie-regiment No. 30; de Duitsch-Oostenr. oorlog is door hem in dien rang bij het Mainleger bijgewoond. Later eervol ontsla gen, heeft hij zich in Fransche dienst en wel naar Algiers begeven, vanwaar hij sedert eenige dagen als sergeant ge- pasporteerd is. Sedert eenige dagen heeft te Utrecht een baldadige geest een deel der Stichtsche schooljeugd aangetast. Leer lingen van de lioogere burgerschool of van andere scholen hebben eerst en korps de straten rondgeloopen, zingende en joelende. Daarop is door de leerlingen van de burger-avondschool, wier teekenles 's avonds ten 10 ure eindigt, die gewoonte overgenomen. De politie heeft ten deze een soort van af wachtende houding aangenomen, doch de agenten hadden veel last van de overmoedige jeugd. Thans zijn door de jongens enkele glazen ingeworpen, zonder dat uit de massa de schuldigen waren te grijpen. Het U. D. hoopt niet, dat men zal behoeven over te gaan tot sluiting der school. Het spoort de politie aan om enkelen der belhamels te arresteren. Bij Bolsward kon men dezer dagen het zonderlinge schouwspel zien, dat men op eene weide druk aan het maaijen was, terwijl op vrij breede slooten aan de eene zijde schaatsen gereden werd en in de vaart aan de andere zijde een schip zeilde. -Te Vcendam wordt in de weverij van Gebr. Frenking nog met een weefstel gewerkt, afkomstig van het jaar 1346. - Te Stadskanaal werd jl. Zondag een der kerkgangers door do politie opgewacht, om op staanden voet de ver schuldigde schutters-boete van 11.40 te voldoen. Opzijn beweren, dat hij zooveel geld niet bij zich had, werd hij terstond in arrest gebragt. Dezer dagen is het schoonorschip Anna, kapt. C. Beumee, van de Pekela, door aanzeiling in het Kanaal vergaan. Aan de Veend. Crt. meldt men de volgende bijzonderheden omtrent die ramp. In den avond van den 13 dezer, tussclien 7 en 8 ure, terwijl de geheele bemanning op het dek was, had de zamenstooting met de Engelsche bark plaats, die men, door over stag te gaan, nog ontwijken wilde, doch in volle vaart in de zijde kreeg. De bark zeilde het Engelsche Kanaal uit, de schooner in. Daar hot eerste schip een groot vaar tuig was, duchtte men al dadelijk de ergste gevolgen. De bemanning sprong dus over; alleen de kapitein en zijne echtgenoote bleven op den schooner, waar de kinderen te kooi lagen. De te Veendam wonende stuurman II. Lukkien had vóór het overspringen gelukkig nog de tegenwoordig heid van geest gehad, twee der kinderen te vatten. Eén ontviel hem echter, doordien hij eene wonde aan het been bekwam. Naauwelijks aan boord van de bark, bemerkte hij ook het kind reeds, dat hem ontvallen, doch door andere hulp gelukkig ook overgekomen was. De echte lieden, nog aan boord van don op zijde der bark dobberenden schooner, hadden het derde kind nog bij zich. De stuurman L. wierp den vader in haast eene lijn toe, waaraan een haak was bevestigd. Aan de lijn werd het kind vastge bonden en nu door hem tegen de bark opgehaald en zoo ook behouden. Toen sloegen beide schepen, die met de tuigen in elkander waren geweest, van elkander af. Op de dringende vertoogen van den stuurman zou eene boot in zee worden gestoken; doch, terwijl men hiermede bezig was, geraakte een stuk van de persenning in de blokschijf en maakte het takelwerk ongangbaar. Zoo wilde dit redmiddel niet vlotten en werd het onmogelijk verder hulp te verleenen. Do schooner, zeer geramponeerd dooi de aanzeiling, zonk inmiddels dieper en dieper. Eensklaps werd hij met de beide echtelieden in de diepte verzwolgen en allen stonden als verplet van schrik en ontzetting. De bark bragt de geredden te Duinkerken aan, van waar do stuurman met de drie van hunne ouders beroofde weezen jl. Dingsdag avond bij de familie te Veendam arriveerde. Een inlandsch soldaat van het te Batavia in garnizoen liggend 10de bataillon Infanterie, in woede ontstoken, omdat zijne dochter, zonder voorkennis, aan Venus had geofferd, strafte haar door haar met een groot mes de buik open te rijten. De thans tot kalmte gekomen vader toont zeer veel berouw te hebben over zijne misdaad. Sir Buhver Lytton, thans lord Dalling, is te Alexan- drië aangekomenzijne komst staat, zegt men, in verband met plannen tot aankoop van het kanaal van Suez, of althans met zekere financiële combinatie, waardoor zonder benadeeling van de uitzigten der aandeelhouders, de gele genheid zou worden geopend om geduldig den tijd af te wachten, waarop het Suez-kanaal de verwachte winsten kan afwerpen, en tevens aan deze groot sclie onderneming hare volle ontwikkeling te geven. Wat bij Engeland het verlangen kan hebben versterkt, om aan de onderneming van het Suez-kanaal deel te nemen, is de vooruitgang dei- exploitatie. De ontvangsten van de afgeloopen maand gaan 1 millioen frs. te boven. De Peninsular and Oriental Company heeft aangekondigd, dat hare booten in het jaar 1872 den weg door het Suez-kanaal zullen nemen; elke maand gaan vier harer pakketbooten naar Bomba'y en twee naar China en Australië en terug, die elk 35,000 francs zullen betalen, hetgeen aan de kanaalmaatschappij een maandelijkschc vaste ontvangst van 42,000 frs. verzekert van deze stoomboot-maatschappij alleen. Overigens neemt van alle zijden het gebruik van 't kanaal toe. Zelfs de Engelsche admiraliteit heeft voor een vrij hoogen prijs een uitgestrekt terrein te Port-Saïd aangekocht, vooral met :t oog op het vervoer van Britsche troepen naar Indië. Als het geschiktste middel om ratten en muizen te vergiftigen wordt aanbevolen een wigtje poeder van kraanoog met tien wigtjes kaarsvet vermengd en alsdan klompjes gemaakt, legt men ze op een hord waar die dieren zich ophouden. Zoodra de ratten of muizen hiervan gegeten hebben sterven ze. Honden, katten en vogels moeten van dit mengsel een grooten afkeer hebben, alleen varkens nemen het tot zich. Men zal dus het mengsel gerust kunnen neerleggen in vertrekken, open plaatsen, stallen, enz. Ook tot het dooden van veldmuizen is het mengsel uiterst geschikt. Men brengt de korrels in de openingen, die de veldmuizen in den grond maken. De Birmingh Morning News deelt eenige proeven mede, genomen met de gadoxylin. Op een aambeeld tot poeder gehamerd, gaf zij geene ontploffing; evenmin als in een ijzeren mortier, die tot roodgloeihitte werd gebragt. Zij verdampte langzaam. Doch aan de vlam blootgesteld, was de uitwerking der ontploffing, vreeselijk en liet zij, de nitro-glycerine welligt niet medegerekend, alle andere ont- ploffings-middelen verre achter zich. Kan men op de genomen proeven vertrouwen, dan is de gadoxylin eene der meest gevaarlijke ontploffingsmaterialen. STATKX-GKXEIIAAL Tvrccde Mn mer. Zitting van Zaterdag 25 November. De discussiën over de begrooting voor liinnenl. Zaken worden voortgezet. Enkele posten, waaromtrent nog nadere inlichtingen in onderzoek zijn, worden aangehouden, o. a. die ten aanzien van het subsidie aan de Amsterdamscbe Kanaal-maatschappij. Onderscheidene aangelegen heden, betreffende rivier-verbetering worden besproken. Het laatste gedeelte dezer zitting wordt gewijd aan de behandeling der be grooting voor de Staatsspoorwegen, waarvan de eerste artikelen achtereenvolgens worden aangenomen. Zitting van Maandag 27 November. In deze zitting is aan genomen de conclusie van het verslag der commissie voor de verzoekschriften op het adres van kapitein Janssen, namelijk ver zending aan den minister van Oorlog met verzoek om inlicjjjingcn. Nadat de lieer Storm had aangedrongen om den minister te ver- verzoeken zoo spoedig mogelijk en gelijktijdig op beide adressen de verlangde inlichtingen te geven, is de discussie over de staats spoorwegen voortgezet. De begrooting voor de staatsspoorwegen is met algemeeue stemmen goedgekeurd. De opening der brug over liet Hollandseh Diep zal waarschijnlijk in den aanvang van het volgend jaar plaats hebben. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. J. M. H. Bervoets, de lnits. ter zee 2de kl D. E. F. van de Rivière, S. T. Land, dienende op het wachtschip te llellevoetsluis en de huls. ter zee 2de kl. O. H. de fiopje, VV. J. Derx, P. G. Bruch, W. baron van Hogendorp, C. Bijleveld, respectievelijk dienende op de monitor Krokokil, wacht schip te Willemsoord, ramschip Schorpioen, monitor Tijger en monitor Heiligerlce, de beide laatstgenoemden als 1ste off., worden niet dep 15 l)ec. a. s. op non-act gesteld. Voorts worden met den lGden daaraanvolgende geplaatst: opliet wachtschip te Hellevoetsluis, de luit. ter zee 1ste kl. C. Schuylen- burg, de luit. ter zee 2de kl. H. Ij. O. Wolterbeek Muller en II. J. 11. Sutherlandin de rol vau gemelden bodem en gedet. op het flotillevaartuig Hector, de luit. ter zee 2de kl. J. A. Snoek; op de monitor Ileiligerlee, de luit. ter zee 2de kl. A. Walaardt Sacré, als 1ste off.; op de inouitor Tijger, de luit. ter zee 2de kl. H. A. Sirks en G. M. Dolleman, eerstgenoemde als lste off' op de monitor Krokodil, de luit. ter zee 2de kl. D. Hordijk; op liet wachtschip te Willemsoord, de luit. ter zee 2de kl. J. V. Wierdsma en op het ramschip Schorpioen, de luit. ter zee 2de kl. B. T. W. van Hasselt. De off'. van adm. 2de kl. W. F. G. L. Faubel, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en van daar den 22 dezer in Nederland teruggekomen, is met dat tijdstip op non-aet. gesteld. Oost-IndiëOntslagen: op verzoek eervol, uit 's lands dienst, met behoud van regt op pensioen, de opziener, chef van den repa ratie-winkel bij het marine-etabl. op Onrust B. N.Reuvekamp Gille. De heer J. A. van Vliet, thans onvanger der directe belastingen en acoijnsen te Krommenie, is als zoodanig benoemd te Uitgeest. Tot burgemeester der gemeente Zaandam is benoemd mr. A. Greebe. De statuten van de Vereeniging ter verbreiding der waarheid te Koog-Zaandijk, gevestigd te Zaandijk, zijn goedgekeurd. B LI 'j I E A D. België. De oproerige manifestatiën der bevolking van Brussel zijn Donderdag, Vrijdag en Zaturdag voortgezet. Woensdag gaf het berigt, dat de motie Bara was verworpen, aan leiding tot gewelddadigheden. Terwijl ter eere der clericale afgevaardigden en Langrandisten Les Voleurs! Les Voleurs! werd gezongen op de wijze van „les Lampions," drong de menigte, die vóór het Palais de la Nation vergaderd was, op in de rigting van het gebouw; de burgergarde evenwel wist liaar tegen te houden. De zitting der Kamer was gesloten en de afgevaardigden vertoonden zich aan den hoofdingang van het gebouw. Dit gaf aanleiding tot nieuwe demonstratiën; de heer Bara werd tegen wil en dank op de schouders van eenige gespierde kerels gezet, en in triomf rondgedragen; ook de overige liberale leden werden toe gejuicht; alleen nu en dan werd de eene of andere hunner voor clericaal aangezien en uitgefloten. Verscheidene clericalen werden beleedigd, sommigen zelfs bedreigd met mishande ling; sterke patrouilles van de burgergarde en politie agenten begeleidden de ministers, do heeren Nothomb, Brasseur, Dumontier en anderen naar hunne woning. De burgergarde gaf, hoewel zij dc menigte in toom hield, blijken van sympathie en antipathie, door van haren post te fluiten of toe te juichen, naarmate een ministeriële of een liberale afgevaardigde voorbijging. Toen de laatste kamerleden liet gebouw hadden verlaten, rukte de hurgergarde op, om door de straten te patrouil leren; dit bleek noodig te zijn, want een volkshoop had zich naar het koninklijk paleis begeven en een andere naar het ministerie van Openbare Werken. Bij het paleis bepaalde men zich tot de kreten: „Weg met het ministerie, Leve de Koning!" maar bij liet ministerie van den heer Wasseige werden de hekken omvergerukt en op het gebouw storm geloopen. Aan de politie en de garde is het gelukt de menigte huiten het gebouw te houden en uiteen te drijven. Des avonds nieuwe luidruchtige manifestatiën zonder baldadigheden. Vrijdag bij liet aangaan der kamerzitting Was een lOOtal personen voor liet Palais de la Nation vergaderdwederom werden de clericale afgevaardigden uitgejouwd. De politie hield de wacht, terwijl de garde door de straten trok. Na de opening der zitting stond de heer Bara op en eischte van het ministerie, dat liet ontslag zou nemen. De minister van Financiën, de lieer Jacobs, antwoordde hierop, dat de ministers volstrekt niet voornemens zijn om te wijken voor den oproerigen volkshoop, die sedert eenige dagen de straten dér hoofdstad onveilig maakt. Alleen dan, wanneer liet ministerie liet vertrouwen des Konings heeft verloren, of wel wanneer het eene nederlaag lijdt, hetzij in de Kamer hetzij hij de verkiezingen, zal liet zijn ontslag vragen. De Kamer heeft hierop besloten tot a. s. Dingsdag uiteen to gaan. Na afloop der zitting liep liet volk op nieuw te hoop; zingende en tierende begaf men zich naar de woning van den lieer Nothomb, een der meest gecompromitteerde mede- pligtigen van den Langrand-Demonceau; hier werden de ruiten ingeslagen. De beweging kreeg een zoo ernstig aanzien, dat ook de tweede ban der garde hij trommelslag onder de wapenen werd geroepen. De Kamer van Afgevaardigden is, gelijk reeds werd gemeld, tot Dingsdag a. s. uiteengegaan. Dit heeft er toe hijgedragen om den dag van Zaturdag rustiger te doen afloopen. Des avonds kwam echter eene ontzettende volks menigte op de heen. Ten 7 ure werd de hurgergarde, hij trommelslag, onder de wapenen geroepen. De geheele politiemagt van Brussel, Ixelles en St. Josse-ten-Noode was op de heen, zoo ook de sapeurs-pompiers en de gendarmerie. De militaire magt sloot zich daarbij aan. De bedreigde punten (de kloosters, het Jezuïten-collegie en de woningen van Brasseur en Nothomb) werden door politie en hurgergarde verdedigd; de hotels der ministers werden door de troepen bezet. Sterke patrouilles doorkruisten de stad in alle rigtingen. Geruimen tijd ging alles rustig toe. Ruim ten 8 ure evenwel vormden zich verschillende volkshoopen, elk meer dan duizend koppen sterk, en trokken langs de Rue de la Madeleine naar het paleis des Konings en de verschillende ministeriën. Men zong vaderlandslievende liederen, of hief allerlei kreten aan: Weg met het ministerie! Weg met de dievenWeg met de geestelijke kliek! Leve Bara! Leve de Koning! Leve België! en wat dies meer zij. In dc Rue des Ursulines, waar de meeste etablissementen der Jezuïten gelegen zijn, zagen de politie en de gendar merie zich verpligt het volk, dat meer en meer opdrong, te chargeren, bij welke gelegenheid verschillende personen onder den voet geraakten of kolfslagen ontvingen. In de Rue du Luxembourg nam eene ontzaggelijke volksmenigte een zeer dreigende houding aan tegen de woning van den heer Nothomb. Ook liier zagen de politie en de gendarmerie te voet en te paard zich genoodzaakt te chargeren, hetgeen met zulk eene onstuimigheid geschiedde, dat van de zijde van lmt volk verschillende personen wer den gekwetst. In de Rue du Marais had het instituut van den H. Lode- wijk een aanval te verduren, die door een charge van politie-agenten moest worden afgeslagen. Ook nog op enkele andere punten kwam het tussclien do gewapende magt en het volk tot hotsingen. De lieer Bara stond ten doel aan eene zeer vredelie vende demonstratie. Het volk trok in goede orde naar zijne woning, Rue de Spa, en juichte liem met geestdrift toe. Er was oneindig meer volk op de been dan de vorige avonden. Het heeft algemeen een zeer slechten indruk gemaakt, dat het ministerie, geen vertrouwen stellende in de hurger garde, militairen heeft ontboden om de rust te handhaven. Des nachts ten 121 ure waren de straten ontvolkt en kon de gewapende magt aftrekken. Gelijk later is gebleken, werden in het hotel van den heer Nothomb slechts twee ruiten ingeworpen. Het is eveneens onjuist, dat de hekken van het ministerie van Openbare Werken door het volk met geweld werden ge opend; 't was de politie, die ter bescherming van liet gebouw de hekken heeft opengezet. De burgemeester heeft de volgende proclamatie doen aanplakken: „Aan de inwoners van Brussel. Het plaats liehben van wanordelijkheden is eene ramp voor de goede burgers; liet is mijn pligt daaraan een einde te maken. De tegenwoordige zamenscholingen storen de goede orde en stellen de vreedzame bevolking bloot aan ernstige onge regeldheden. Ik noodig de inwoners uit om alle oploopen in de straten en op openbare pleinen te vermijden. Zamen scholingen zijn verboden, en zullen, indien noodig, uiteen gedreven worden." In den daarop volgenden nacht is het 7de linie-regiment uit Antwerpen te Brussel aangekomen. Voorts is het 2de regiment lauciers te Etterheek gekampeerd en eene halve batterij artillerie met gevulde caissons in de localiteiten van de nationale scherpschutterij. De Indépendaiice Beige maakt een brief van den burge meester openbaar, waarin gezegd wordt, dat eenige politie agenten, die, zonder geprovoceerd te zijn, gebruik gemaakt hebben van hunne wapenen, op voorstel van hunne superi euren geschorst zijn in hunne betrekking. Berigten van jl. Zondag melden, dat, ingevolge het door hem gedane officieële verzoek, de benoeming van den heer de Decker is ingetrokken. De naar Brussel ontboden troepen zijn weder vertrokken, 't Is thans vrij rustig in de stad. Zondag en Zondag avond was liet te Brussel tamelijk rustig. De burgergarde was niet onder de wapens geroepen' Des avonds kwam er weder veel volk op de heen, maar er vielen geen ernstige ongeregeldheden voor. De menigte begaf zich naar de woningen van de heeren Wasseige, Cornesse, Jacobs, Kervyn en Guillaume, waar dan telkens allerlei kreten werden geslaakt, ten einde de houding der ministers af te keuren en hun ontslag te vorderen. Daarbij is het gebleven. Des avonds ten 11 ure was de stad in diepe rust. Aanstaanden Woensdag wordt te Brussel eene deputatie uit Vlaanderen verwacht, met een adres van de liberale vereenigingen dier provinciën, waarin den heer Bara lof eii

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2