Benoemingen, enz. rijkbcdeelde hunkert om ooggetuige te wezen, maar uit kracht van het beginsel, dat men van de vreugd der armen geen „schouwspel" maken moet, zal men hoogst spaarzaam zijn met het verleenen van toegang. Voor de regtbank te Rotterdam stonden jl. Dingsdag teregt een Mjarig dienstmeisje en haar 18jarige broeder, de eerste beklaagd van diefstal van een aantal effecten, ter gezamenlijke waarde van 6000, ten nadeele harer mees- teresse. Na eerst voor den commissaris van politie haar onschuld betuigd te hebben, verklaarde zij later tot den diefstal aangezet te zijn door haren broeder, die het aldus onregtmatig verkregene in losbandigheid doorbragt. Van de opbrengst had zij zelfs niets genoten dan een hoedje en een ketting met gouden slot. Van al het gestolene was slechts 14.28 over. Bij het nemen van zijn requisitoir, deed de officier van Justitie een korte levensschets van den tweeden beklaagde voorafgaan, waaruit bleek, dat deze sedert zijn 13de jaar tot nu toe, bij elkaar slechts ééne maand op vrije voeten was geweest, en zulk een bedorven karakter had getoond te bezitten als gelukkig maar zelden voorkomt. Voor de eerste beklaagde eischte hij een gevangenisstraf van twee jaren cn 6 maanden, voor haren broeder van 6 jaren en 8 maanden. ïe Middelbeers bij Oirschot is een wild zwijn geschoten. Een 50tal schutters en drijvers hadden zich, toen het ont dekt werd, verzameld, om er jagt op te maken. Het beest woog 75 kilogrammen. Door onvoorzigtigheid bij het rijden is te Leeuwen, naar men meldt, een kar omgeslagen, waarin 5 personen zaten. Een dier personen kwam tegen een huis aan cn was onmiddelijk dood; een tweede werd ernstig, een derde minder zwaar gewond; de beide anderen kwamen er met den schrik af. ïe Meppel passeeide dezer dagen een trein met niet minder dan 2(100 levende ganzen. Bij de aankomst te Heerenveen konden zij niet verder vervoerd worden, zoodat zij daar drie dagen op een stuk weiland bewaard zijn, waar zij eiken avond gevoederd werden met plus minus 20 hectoliters haver. Het Prov. Geregtshof in Limburg heeft, op requisi toir van den advocaat-generaal, oen instructie bevolen in zake het onlangs in de nabijheid van Maastricht plaats gehad hebbend tweegevecht tusschen een officier aldaar in garnizoen en een leeraar der Hoogere Burgerschool. Als raadsheer, met de instructie belast, is aangewezen mr. Victor Nijst, lid van gemeld Hof. L'Ami du Limbourg meldt, dat de heer P. Iiegout, te Maastricht, zich tot Z. M. den Koning heeft gewend om tegen het besluit der Tweede Kamer in zake demissie te Rome te protesteren, en te gelijkertijd ter kennis van Z. M. heeft gebrsgt, dat hij jaarlijks eene som van 3000 beschikbaar zal stellen om te voorzien in een gedeelte der kosten van een Nederlandschen gezant bij den Paus, in geval Z. M. in weerwil van het besluit der Tweede Kamer, een vertegenwoordiger te Rome mogt willen hebben. Tijdens haar reis in Spanje, is aan Keizerin Eugénie een kistje met kostbaarheden ontstolen. Vele van deze kleinoodien zijn waarschijnlijk door de dieven in België verkocht. Vandaar, dat het parket te Brussel tot onder zoek is aangezocht. Onder het gestolene zou zich een halsketting van grooto waarde bevinden. ten laatste, en de „oude" zag dat liet schip reddeloos verloren ivas" Hierop geven de stokers een beschrijving van de pogingen, welke de kapitein dien zij op eigenaardige zeemansmanier prijzen voor zijn moed en koelbloedigheid in liet werk stelt om de bemanning te redden. Met de kalmste stem leest hij Zondag morgen den 1 Gelen de gebeden voor cn deelt toen aan de bemanning mede, dat de buitenhuid van het schip in stukken wegvalt en dat hij verwachtte, dut de manschap als Britsche matrozen hun pligt zouden doen en zouden pogen het schip zoolang mogelijk boven water" te houden. Met drie krachtige hoera's voor den kapitein snelden alle matrozen wrêr naar de pompen, Intiissclieii werd het weêr zeer onstuimig en de kapitein besloot ecu poging te wilgen om het schip over de rillen te brengen, cn het te laten stranden op de St. Paulusrots. „De booten zouden onmogelijk over de branding gekend hebben" zeide de sloker, „en bovendien waren zij even oud en slecht als liet schip zelf, en niet in staat om meer dan twee derden der op varenden te bevatten." „Alle hens op liet dek," klonk nu liet bevel en liet schip werd op het land aangehouden. De meeste matrozen klommen in den mast en op de ra's, om zich gereed te houden in zee te springen, ten einde een laatste kans Ie hebben, wanneer liet schip te pletter liep op de rotsen. Ze zonden het echter tusschen de branding en de haiujen zeer hard te verantwoorden hebben gehad „Waar waart gij?" vroeg ik. „O beneden, want men moest toch stoom ophouden. De stokers waren gedwongen op hun post te blijven. Wel dwang was het eigenlijk niet. maar pligt, want wij zeiden niets, al waren wij ook zeker dat wij het dek nooit weer zien zouden. „Pull speed" werd gekommandeerd. De iverkbosscn lekten, en ik dacht ieder oogen- blik dat de stoompijp barsten zou." „Hadden wij niet net zoo goed zielen die g.red moesten worden als de rest?" barstte nu de tweede stoker los. „Niemand vroeg ons of wij een slok wilden hebben, maar zij stelden ons op de gevaarlijkste plaats van lirt schip, en daarmee was het uit. Mijn haar stond overeind, zeg ik je." „Kom oude jongen," z.eide de andere, „beken nu maar niet dat je bang was. Wel mijnheer liet was dan ook een liugchelijk oogen- blik. Wij spraken met elkander over zaken, waarover wij, zeelui, anders niet veel spreken. De machinist zei, dat daar wij bei e ten op onzen post waren, en onzen pligt deden ten nutte van de anderen, wij konden zeker zijn van in den hemel te komen, wanneer liet schip naar den grond ging. Toen wij de baar naderden schudden wij elkander de hand, en wendde ieder zijn gelaat naar den wand. Het schip passeerde de baar cn strandde zoo gocd.als men wenschrn kon. liet gleed zoo zacht en zoo geleidelijk op de rotsen, alsof liet een leege eijerdop was. Zoo het een sterk gaaf schip was geweest, zonden de masten over boord zijn geslagen door den schok, doch bet. was zóó verrot cn vermolmd, dat er in liet geheel geen schok gevoeld werd, daar de rotsen door den bodem gingen alsof die van koek was." Hiermede besluiten wij ons korte uittreksel van liet belangrijk verhaal. De Eucalyptus Globulus, een boom die moerasachtigen grond bemint, en daarin spoedig eene zeer groote hoogte bereikt, b. v. van 60 meters binnen 12 jaren, wordt tegen woordig zeer veel aangekweekt in Algiers, Spanje, Corsica cn liet zuiden van Frankrijk, vooral in de omstreken van Nice en Hyèree, als koortswerend middel. Zij slorpt de nadeelige vochten uit den grond en verdampt ze door de bladeren. De boom, afkomstig uit Tasman ia» waar zij om hare koortsverdrijvende hoedanigheden, bij de inboorlingen, in groot aanzien staat, geeft een hout even hard en vast als dat der eikenboomen. Alle deelen van den boom be vatten eene etherische olie, in reuk veel overeenkomst hebbende met de camplier olie. Daarenboven bezit hij, volgens prof. Gübler, eene extractief stof, die een alkaloïde inhoudt, het meest overeenkomende met de cliinine. De zelfde stof is uitmuntend geschikt voor looi-stof en geeft aan 't leder een fraaijen glans, daarenboven wordt zij aan gewend als versterkend middel tegen chronische katarrli en dyspepsie, en als bederfwerend bij wonden. In Spanje wordt zij, wegens hare hoedanigheden, koorts boom geheeten. STATEA'-fiENEK AA L Tweede lininer. Zitting van Dingsdag ,28 November. De beraadslaging over de bogrooting voor Binncnl. Zaken wordt vervolgd. Er wordt gehandeld over: a. de verbetering van bet Hellegat, b. den Rotter- (latnsehen waterweg, c. het Noordzee-kanaal naar Amsterdam. Na breedvoerige discussie, waarbij onderscheidene bezwaren geopperd werden, wordt de verdere behandeling van punt a. uitgesteld tot na het laatste artikel van dit Hoofdstuk. Punt b. wordt besproken en door verschillende sprekers wordt volgehouden, dat met geduld en veel geld den nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee wel is goed te krijgen. Ten aanzien van 't Noordzee-kanaal wordt door den heer Rutgers van Rozenburg gewezen op den ijver en de volharding der Arastcrdnmschc kanaal-maatschappij; terwijl het rapport van den hoofd-ingenieur Waldorp in den lieer Stieltjes een bestrijder vindt. De discussicn over punt c. liepen in deze zitting nog niet ten einde. Zitting van Woensdag 29 November. Na nog eenige discussie, wordt de som van f 1,048,000 ten behoeve van de Amsterdamsche Kanaal-maatschappij toegestaan. Daarna worden de beraadslagingen geopend over de afdecling ouderwijs. De artikelen betrekkelijk het Hoogcr Onderwijs zijn aangenomen. Over het Middelbaar Onderwijs voerden de heeren Saaymans Vader en Jonckbloet het woord. Heden voortzetting. Volgens het jl. Maandag openbaar gemaakte wetsontwerp tot wijziging der militie-wet, wordt de jaarlijksche ligting verhoogd tot het cijfer van 13,000 man. Ten einde tevens „liet zedelijk en verstandelijk gehalte der militie" te verbeteren, wordt verder de plaatsvervanging en het nummervcrwisselen afgeschaft. Om echter de bezwaren te verminderen, aan de persoonlijke dienst verbonden, worden twee artikelen voorgedragen, waarbij ieder loteling of vrij williger voor de militie het regt heeft, om, zich voorziende van eigen kledingstukken, het korps te kiezen waarbij en de garnizoens plaats waarin hij dienen wii; zoolang de troep, waarbij zij dienen, in het garnizoen blijft, zorgen zij voor eigeu woning en voeding; zij erlangen dagelijksch theoretisch onderwijs; hun rekrutentijd duurt zes weken; zij zijn vrij van corvees cn werkbeurten, zij doen slechts zooveel nachtbeurten als noodig is. om hun dienst behoorlijk te leeren. Zoo veel mogelijk wordt hun tijd gelaten om zich aan hunne studiën of beroepsbezigheden te wijdenen in de academie steden worden de oefeningen zoo veel mogelijk zoodanig geregeld, dat de studenten hunne colleges kunnen bijwonen. Na zes maanden kunnen zij tot een examen worden toegelaten ter bekoming van den graad, hetzij van korporaal of van onderofficier. Het wetsontwerp is aangeboden door de ministers van Binnenl. Zaken, van Oorlog en Marine. De majoor-magazijnmeester der artillerie 1ste kl. YV. 1'etter, te Bergen op Zoom, is, op zijne aanvrage, krachtens art. 42 la der wet van 28 Ang. 1S51, op pensioen gesteld en dat pensioen bepaald op f 1300 's jaars. De luit. ter zee 2de kl. P. Be Comte wordt met den 1G Dec. a s. geplaatst op liet raderstoomscliip de Valk, in stede van den luit. ter zee 2de kl. 1'. H. Ledoboer, wiens plaatsing op dat stoomschip met den lsttn dier maand wordt ingetrokken. De Staatscourant behelst koninklijke besluiten, houdende aanwijzing der gemeente de ltijp als standplaats van een postkantoor. 5] i r p i D. België. Zoo onstuimig en oproerig de vorige avonden waren geweest, zoo kalm en stil was liet Maandag in Brussel's verlaten straten. Uit voorzorg had de autoriteit de speciale corpsen der garde—civiqtie opgeroepen, maar die maatregel bleek overbodig te zijn geweest. De Place du Palais en de straten, die op bet Park uitloopen, waren 's avonds ten 10 uur doodstil en verlaten. Ook in de Rue Joseph II zag men niet één voorbijganger en de stilte werd slechts afgebroken door de stemmen van de op den boek der- straat pratende vrijwillige jagers. Zoo was bet ook in bet Quartier dn Luxembourg, waar de beer Nothomb woont. Om 11 uur was bet hooger gelegen deel der stad volko men rustig; do overige wijken hadden bun gewoon voor komen, niets meer en niets minder. In do zitting, die de Brusselscbe gemeenteraad Maandag hield, werd door den burgemeester Anspach rapport uit- gebragt omtrent de gebeurtenissen der laatste dagen. Daarin wordt gezegd, dat de bevolking zich niet op ernstige wijze tegen de aanmaningen van bet gezag beeft verzet. De aangerigte schade is gering. Alles bepaalt zich daarom trent tot het volgende: Aan het Ministerie van Justitie werd de belknop afgerukt; bet bekje van een keldergat en één glasruit werden gebrokenbij den heer Brasseur werden eenige glasruiten ingeworpen; de hoofddeur van bet Ministerie van Openbare Werken werd opengedrongen, maar door de politie dadelijk weder gesloten; de hoofd deuren van do kloosters in de Rue Nótre-Dame en de Rue du Marais werden eveneens opengeloopen, zonder dat echter verder geweld werd gepleegd. Ziedaar alles. Het rapport brengt verder buide aan den ijver en de gema tigdheid van politie en burgerwacht. Berigten van Dingsdag melden, dat voor het gebouw der Kamer van Vertegenwoordigers eene zeer talrijke volksmenigto is verzameld, die door de schutterij in bedwang wordt gehouden en luide 't aftreden van het ministerie eischt. De Précurseur berigt, dat de minister van Oorlog aan den kommaudaut van bet materieel der artillerie te Antwerpen bevel heeft gegeven, om 75,000 oorlogspatronen naar Brussel te zenden. Gisteren is een kennisgeving van den burgemeester aangeplakt, waarbij de circulatie vóór de Kamer van Afgevaardigden verboden wordt. De tegen Dingsdag aangekondigde interpellatie over bet ontslag van den lieer de Decker heeft Woensdag in de Kamer van Vertegenwoordigers plaats gehad. De minister Jacobs beeft verklaard, dat de ministers eenparig van oor deel waren geweest, dat de aanvraag om ontslag van den gouverneur van Limburg behoorde aangenomen te worden. De minister Kervyn, op de interpellatie antwoordende, heeft gezegd, dat bij zijne portefeuille zou behouden zoo lang de meerderheid der Kamer hem niet ontviel. Bij bet uiteen gaan der Kamer beeft de talrijk zaamgerloeide volks menigte den lieer Bara en de andere liberale afgevaardigden toegejuicht en weder den kreet omtrent bet aftreden van bet ministerie doen hooren. De deputatie van 400 leden der Gentsche liberale Kiezers- V ereeniging, met den burgemeester van Gent, president der ereeniging, aan het hoofd, is gisteren aan bet station van den Noorder—spoorweg door eene talrijke volksmenigte ontvangen. De genoemde burgemeester heeft den beer B.ira het adres, hetwelk de deputatie overbragt, uit naam der Gentsche liberalen overhandigd. Het publiek heeft de deputatie met geestdrift toegejuicht. Het Journal de Bruxelles deelt den van den 25 dezer gedagteekenden brief mede, dien de beer de Decker uit Hasselt aan den minister van Binnenlandsche Zaken heeft gezonden om zijn ontslag te vragen. Hij betuigt daarin, dat bet hem aanvankelijk veel gekost hoeft tot dien stap over te gaan, omdat bij daardoor den schijn aannam, [alsof bij week voor beschuldigingen, welke te verfoeijelijker waren, omdat zij in de Kamer zijn gebragt, waar hij zich niet kon verdedigen, en die zich wederregtelijk tot geregts- liof bad opgeworpen, terwijl de regterlijke overheid des lands reeds twee jaren lang de zaken van Langrand ijve rig onderzocht. „Die stap," schrijft bij, „viel mij te zwaarder, omdat op betzelfde oogenblik, waarop de procureur-generaal Simons officieel verklaarde, dat er geen grond tot mijne beschuldiging bestond, de heer Bara mij op eigen gezag als een beschuldigde durfde behandelen en hij, een oud minister, zonder de uitspraak der eeniglijk bevoegde tnagt af te wachten, de hartstogten der volksmenigte ontketende tegen een voormalig ambtgenoot, wien al de partijen, ik mag dit vrijelijk zeggen, met bare sympathie vereeren wegens de onbetwistbare regtscbapenbeid van zijn karakter." De overweging echter, dat zijne benoeming tot een voor wendsel werd genomen om een ministerie ten val te brengen, 't welk zijn bestaan aan de wettige keuze des lands te danken beeft gehad, en dat zijn ontslag tot be vrediging der opgewekte hartstogten en derhalve in bet belang van zijn geliefd vaderland zou kunnen strekken, had hem doen besluiten zijne betrekking neder te leggen. „Met kalmte en vertrouwen," zegt hij ten slotte, „verbeid ik de uitspraak der justitie van mijn land. Men moge mijn hart door boon en laster ten diepste hebben gekrenkt, men zal er niet in slagen, mijn gemoed te verbijsteren of te verbitteren." Ten opzigte van den diefstal der 475,000 francs uit de kas van de Nationale Bank te Bergen, verdiept men zich nog steeds in allerlei gissingen. Zjl de justitie er in slagen, licht over deze geheimzinnige ziiak te ver spreiden? Men hoopt het voor sommige personen, op wie nu een alles behalve aangename verdenking rust, die wel- ligt ongegrond is. Inmiddels is de heer Duvivier als agent der Nationale Bank te Bergen, door den beer de Hennin vervangen, die reeds als zoodanig geïnstalleerd is, gelijk ook de uit Brussel overgekomen beambten, die het perso neel vervangen, dat ten bureele werkzaam was, waar de diefstal gepleegd werd. F r a n k r ij k. Men schrijft uit Versailles, dat de beer Thiers, die aldaar Zaterdag nacht uit Rouaan is teruggekomen, Zondag ochtend den vader van den ter dood veroordeelden gede legeerde der Commune Rossel bij zich ten geboore ont vangen beeft, en dat die veroordeelde zelf dezer dagen den heer Thiers schriftelijk verzocht beeft, dat hem althans de vernedering der militaire degradatie bespaard zou worden. Maandag meende men te Versailles te weten, dat de commissie van gratie al de bij haar aanhangige verzoeken om kwijtschelding van de doodstraf verworpen bad, op die van Lullier en van de drie petroleuses na. Een telegram uit Parijs van jl. Dingsdag luidt: Rosse!, Ferré en Bourgeois zijn beden ochtend, ruim zeven ure, te Satory gefusilleerd. Het aantal toeschouwers was gering. Er waren drie duizend man troepen onder de wapenen. Den avond te voren was nog volstrekt geen order ont vangen en niets deed vermoeden, dat de veroordeelden 's morgens geëxecuteerd zouden worden. In het holle van den nacht werden te Satory de -troepen onder de wapenen geroepen; elk regiment moest twee compagniën zenden voor 't bijwonen der executie. Ten 6 uur traden de gen darmes de gevangenis binnen en een half uur later werd de akelige togt naar de strafplaats ondernomen. Het rijtuig stond stil voor de artillerie-polygoon. Ferré sprong vlug op den grond en zette bet op een loopen. Een oogenblik dacht men dat bij beproefde te ontsnappen, maar de veroordeelde plaatste zich zelf tegen de executie- paal. Rossel was bleek, maar vastberaden. Een onderofficier naderde ieder der veroordeelden om bun een doek voorde oogen te binden. Ferré weigerde zich de oogen te laten bedekken; Rossel en de sergeant Bourgeois staken bun hoofd naar voren. Het executie-peleton bestond uit soldaten van de genie

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2