BORST-BONBONS W. J. BLITS, Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. ADVERTENTIËN. STÖIXWEMK'SCHE en van de infanterie; Ferré werd bij de eerste losbranding slechts ligt gekwetsteen tweede salvo velde ook hem ter neêr. Om half negen was alles geëindigd. De lijken van Rossel en Ferré zijn door de familiën opgeëischt. Emile de Girardin, die er op pocht, dat hij eiken dag een idee heeft, is nu met een denkbeeld te voorschijn gekomen, waarover hij zegt tien jaren te hebben gedacht. Dat denkbeeld komt hierop neder, dat aan alle straf oen einde gemaakt wordt, met uitzondering van eene enkele, die bestaan zou in het verlies der reputatie. Ten einde deze straf mogelijk te maken, zou ieder burger van den Staat een levensacte ontvangen van het Gouverne ment, waarop eene verkorte levensbeschrijving van den houder te lezen is. Hij, die nooit met de justitie in aan raking kwam, zou een witte levensak'e hebben; geel zou de acte zijn van hem, die kwaad had gedaan; groeir de akte van den misdadiger, die zich bekeerd had. De heer Emile de Girardin meent nu, dat de houders van gele levensakten slechts eene goede ontvangst genieten zouden bij hen, die eveneens eene gele acten hebben Deze zouden te zamen eene afgezonderde err uitgesloten maatschappij vormen, waarvan de leden zich eindelijk over hunne uitsluiting zoo zeer schaamden, dat zij in massa het land verlieten voor een ander oord, waar zulke acten niet bestonden. „Landverhuizing uit schaamte" is de ideale straf, waartoe deze fantastische wetge ?er geraken wil. Het, is meenen wij, niet genoeg, een idee per dag te hebben, mits het idee maar goed is; zoo niet, dan geven wij de voorkeur aan dén idee per jaar of per vijf en twin tig jaar, en wanneer de overige dagelijksche ideën van den heer Girardin van geen beter allooi zijn dan dit, dan zou de wereld er niet veel bij verliezen al kreeg hij er nooit meer een. (Arnh. Crt.) De Gazette des Tribunaux zegt, dat er geruchten loopen als zouden er manifestatiën in zekere kwartieren van Parijs hebben plaats gehad ter gelegenheid van de executie van Ferré en Rossel. Het blad constateert, dat de grootste kalmte te Montmartre en Belleville heerschte. Het drukste punt te Parijs is de Place de 1'Etoille, waar dagelijks gemiddeld 92,327 rijtuigen passeren. Het vermaarde renpaard Sornette, van den majoor Fridolin (Cli. Laffitte), hetwelk bij zoovele wedrennen te Longchamps en elders prijzen heeft behaald en zijnen eige naar meer dan 350,000 francs heeft aangebragt, is dezer dagen bij het overspringen eener afsluiting of heining in de stoeterij te Villebon gestort en aan de gevolgen van dien val bezweken. Engeland. De „Hofberigten" van jl. Zaturdag melden, dat de Koningin, ofschoon nog zwak zijnde en lijdende aan de gevolgen van hare jongste zeer ernstige ziekte, echter de vermoeijenissen der reis goed doorgestaan heeft. Voor zoover men zulks uit de eenige malen daags door hen uitgegeven bulletins kan opmaken, zijn de geneesheeren, die den Prins van Wallis behandelen, zeer tevreden over het verloop der typheuse ziekte, waaraan hij lijdt; 's Prinsen krachten schijnen hem tot dusver niet te begeven. Uit Londen wordt van Zondag geschreven, dat de ziekte van den Prins geen ongunstige wending heeft genomen. De aanval van de ziekte is nogtans zeer hevig. De Prinses van Wallis, ten prooi, aan de grootste ongerustheid, heeft insgelijks de naauwlettendste zorg noodig. Aan het Hof herinnert men zich maar al te levendig, dat Prins Albert aan een aanval van typheuse koorts bezweken is. De Times zegt, dat de ernstige ongesteldheid van den O O O Prins van Wallis meer ongerustheid onder het publiek alom in den lande verwekt, dan door de zich bij den lijder voordoende verschijnselen en door de getuigenis der genees kundigen geregtvaardigd wordt, maar dat die ongerustheid een nieuw blijk van Engelands gehechtheid aan de monarchie en aan de dynastie is. Bij deze uitboezeming van onderdanentrouw voegt de Times eenen wenk of les voor den Prins; hij geeft de hoop te kennen dat voor den Kroonprins het herstel van deze ziekte het begin moge zijn van een „nieuw leven," geheel gewijd aan het algemeene welzijn en bepaaldelijk aan zulke verbeteringen in de maatschappij als door wijlen zijnen Tader zoo zeer behartigd werden. De heer Morley, een invloedrijk lid van de liberale partij in het Lagerhuis, zeide jl. Dingsdag te Bristol in eene vergadering van handwerkslieden, dat de kosten der monarchie en dynastie in Engeland, naar eene dezer dagen gemaakte berekening, omgeslagen over de bevolking, jaarlijks per hoofd drie pence bedroegen; naar zijne overtuiging zou ieder Engelschinan liever voortgaan die luttele bijdrage te betalen dan het land bloot te stellen aan de onbereken bare jammeren die uit eene proefneming met de republi- keinsche staatsinrigting zouden kunnen voortkomen. De heer Morley erkende dat de liberale partij thans in een ongunstige, ja hagchelijke gesteldheid verkeerde; doch liet was, zeide hij, niet ten gevolge eener „conservative reactie", waarvan de tory-partij het begin meende te zien, maar ten gevolge van de verdeeldheid tusschen degenen die in de verwezenlijking der liberale begrippen sneller, en die daarin langzamer wenschten voort te gaan. Hij verlangde niet de afschaffing van het Hoogerhuis, maar deszelfs hervorming naar de eischen der publieke opinie. De Times vergelijkt de jongste Pruissische met de jongste Italiaansche troonrede. Zij acht het wenschelijk, dat Italië op het gebied der financiën bij Pruissen in de leer ga. Zij roemt Pruissen's staathuishoudkunde, en zij zegt: „Pruissen's barsche, militaire en waanwijze bureau cratie is zoo dikwijls hard gevallen, dat wij naauwelijks durven vragen, of de deugdelijke regeling der financiën en de welvaart van Pruissen niet opwegen tegen het verward gezwets van Italië over zijne aanspraken op eene onaf hankelijke nationaliteit. D u i t s c li 1 a 11 d. Prins von Bismarck is sedert acht dagen ongesteld, tengevolge waarvan hij zoomin de jongste zittingen van den Rijksdag als do opening van den Pruissischen Landdag heeft kunnen bijwonen. De heer Haenlein, een ingenieur te Alainz, meent het middel gevonden te hebben om een luchtschip in be- wegi g te brengen en te besturen. De beweegkracht wil hij ontkenen aan de bekende gasmachine van Lenoir, waarmede hij het bezwaar, 't welk het gewigt van elke andere machine voor een luchtschip oplevert, overwonnen denkt te hebben; de machine moet door het gas der ballon gevoed worden. Eene door de gasmachine in beweging gebragfe archimedische schroef zal het middel zijn om het luchtschip in alle rigtingen te sturen. De tot dusver in overdekte ruimten op kleine schaal uitgevoerde proefnemin gen moeten een bevredigenden uitslag hebben opgeleverd. Thans bevindt zich de heer Haenlein met zijn model te Weenen, en hij schijnt aldaar de noodige ondersteuning te willen vinden om zijne uitvinding in 't groot toe te passen. Te Landau is ter dood veroordeeld de Beijersche soldaat Kern, wegens het vermoorden en daarna bestelen van een Franschman bij het beleg van Parijs. Dezer dagen was een dienstmeisje te Wezel des avonds utigegaan om met haar vrijer den avond door te brengen. Toen zij voor het huis stónd was het reeds zoo laat geworden, dat zij vreesde niet weêr binnen gelaten te zullen worden. Goede raad was duur! Er was echter nog één middel om binnen te komen en dat was om den naauwen gang door te kruipen, die het huis waar zij diende en het nevenstaande scheidde. Was ze hierdoor, dan kon ze haar kamertje bereiken. Zij kroop in het slop en worstelde er zich een eindweegs in, zij drong al verder en verder, tot dat zij eindelijk niet meer kon. Maar helaas...! nu kon zo ook niet terug. Den gelieelen nacht moest zij in dien benaauwden toestand doorbrengen, tot dat des morgens de buren op haar geroep om hulp, toesnelden. Zij had zich echter in haar angst zoo vast gewerkt, dat men er toe moest overgaan om, onder een toevloed van nieuwsgierigen, een stuk uit den muur te breken. De pokken hebben in den laatsten tijd te Gotha zulk eene uitbreiding verkregen, dat de regering van het hertog- O O O O o dom, na overleg met het collegie van geneeskundig toezigt en met het gemeentebestuur, de inenting van alle inwoners der stad gelast heeft. Daartoe zullen eenige geneeskundigen, vergezeld van politie-agenten, voor het geval van mogelijk verzet, alle woningen rondgaan. Van de 20,000 inwoners der stad werden in den laatsten tijd gemiddeld 25 daags door de ziekte aangetast. Te Hiils is een vrouw door haar kat tweemaal in den vinger gebeten; na verloop van eenige dagen zwol de arm op, daarna het geheele ligchaam en in acht dagen was de vrouw een lijk. Zwitserland. Uit Lucern wordt berigt, dat de graaf van Girgenti zich daar van het leven zou hebben beroofd. De redenen, welke dien jeugdigen Prins tot die wanhopige daad hebben geleid, liggen nog in 't duister. Hij was de vierde zoon van wijlen Koning Ferdinand II van Napels en van een Aartshertogin van Oostenrijk; op 22jarigen leeftijd huwde hij in 1868 de oudste dochter van Koningin Isabella van Spanje en woonde sedert zijn huwelijk afwisselend in Frankrijk en in Engeland. Zijn oponthoud in Lucern moet waarschijnlijk verklaard worden door de tegenwoordigheid van den graaf van Chambord, die daar een kleine hofhouding om zich geschaard heeft. De overledene laat een twintigjarige weduwe zonder kinderen na. Italië. In de troonrede, waarmede het Parlement geopend is, werd geconstateerd, dat Italië thans aan zichzelf terugge geven was. „Wij hebben onze plaats in de wereld heroverd en zullen, herboren door de vrijheid, aan onze beginselen getrouw blijven. In de vrijheid en de orde zoeken wij onze kracht en de verzoening van kerk en staat. Daar wij de onbeperkte vrijheid van het geestelijk gezag erkend hebben, kunnen wij overtuigd zijn, dat Rome als hoofdstad van Italië de vreedzame en geëerbiedigde zetel van den Paus zal blijven. Zoodoende zullen wij de gewetensbezwaren bevredigen. Zoodoende hebben wij door krachtige besluiten en gema tigde uitvoering de nationale eenheid tot stand kunnen brengen, zonder onze vriendschapsbetrekkingen met de vreemde mogendheden te verbreken. De wetsontwerpen, die u aangeboden zullen worden om den toestand der kerkelijke corporatiën te regelen, zullen in overeenstemming zijn met de liberale beginselen en zullen slechts betrekking hebben op de juridische persoonlijkheid en de wijze van bezit, maar de godsdienstige instellingen geheel ongemoeid laten, die een deel uitmaken van het bestuur der kerk." Verder wordt gezegd„Nu Italië geconstitueerd is, moet men voor zijn welvaart zorgen door zijne financiën te herstellen. Daardoor zal het zijne militaire organisatie kunnen versterken. Mijne vurigste wensclien zijn voor den vrede, en niets doet ons vreezen, dat die gestoord zal worden, maar de organisatie van het leger, der vernieuwing van de wapenen, de aanleg van verdedigingswerken eischen eene lange en grondige studie. De toekomst zou ons strenge rekenschap van nalatigheid kunnen vragen. Daaromtrent zullen u voorstellen gedaan worden." Vervolgens worden verscheidene wetsontwerpen opge noemd, die betrekking hebben op de administratie, en wordt de hoop te kennen gegeven, dat de voltooijing der eenheid het gevolg zal hebben, dat de partijen minder heftig zullen zijn. De Koning zeide, dat men voort moest gaan met be zuinigingen, met uitbreiding van het onderwijs, met aan den handel nieuwe wegen te openen. De doorboring van den Mont-Cénis is voltooid, die van den St. Gothard wordt aangevangen. Daardoor wordt het verkeer gemakkelijk gemaakt en de vriendschap, die ons met andere volken verbindt, sterker. De geoorloofde naijver wordt vrucht baarder voor de beschaving. De Paus moet dezer dagen verzekerd hebben te vertrouwen op de zegepraal der kerk. Hij heeft formeel geprotesteerd tegen het denkbeeld van verzoening. De Provinciale Raad te Rome heeft een bijdrage van 5000 francs goedgekeurd voor de oprigting van een stand beeld voor Cavour. Op het eiland Santa-Cruz zijn de bisschop Patterson en de heer Aitken den 4 dezer door een Miïanees ver moord, uit wraak over mishandelingen van slavenhalers ondervonden. A in e r i k a. James 'Fisk, de bekende directeur der Erie-spoorweg maatschappij, is dezer dagen in de bureaux dier maat schappij in hechtenis genomen, wegens zijne weigering om aan zijne bijzit, Ileleno Josephine Mansfieid, rekenschap te geven, of uitkeering te doen van eene hem door haar toe vertrouwde som van 35,000 dollars. In een aan hem gerigten brief zegt deze vrouw, dat Fisk haar ingewijd heeft in het door hem beraamde en sedert uitgevoerde plan om de Erie-maatschappij te bestelen, en dat hij thans de dientengevolge verkregen magt en positie aanwendt om haar door het slijk te sleuren. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskcet). "g -• i Windrigtina 12 12 Kracht. Barometer mm. Stand. Afw. noto. 2.Sk. nno. 7 nota. 25 757.26 - 1.98 753.67 - 5.59 753.26- 6.00 Thermometer 0. Stand. Afw. -t-> O _a o o o Toestand van de zee. 2.0 4.0 2.8 4.4 0.9 3.4 0.89|Slechtw. 0.93 Golvend. 0.971 Weersgesteldheid: 29 Nov. 12 u. Bewolkt, koudwter. 30 Nov. 8 u. Betrokken, winderig, regenbuijig. 30 Nov. 12 u. Betrokken, wind en regen. Onst. Zeilklaar liggende on vortrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 24 G.K.G.v.Hogendorp. A F.A.Hörner Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven to lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Sophia. W. Thompson. Sundcrland. Sleenk. Puinker&Goedk. Stag. R. Trumbland. Neweastle. Zur Mühlen&Oo. PER TELEGRAAF. 115 Paarden f 25 a275 Venlens - 40 a 75 Stieren a 25 Gelde-Koeijen - 90 a210 Kalf-Koeijen - a Vaarzen a Uokkelingcn - 40 a 48 5 Nucht.Kalveren - 7 a 15 VetteRammena 850 Schapen - 16 a 39 Lammeren f 16 a 25 5 Bokk. en Geiten - 1 a 4 Magere Varkens - 6 a 9 Biggen - 3 a 6 Eenden c. 30 a 90 Kippen - 40 a!40 Boter per kop —105 a KaasperK.G. - 35 a 45 Kip-Eijeren per 100 -450 a500 Eend-liijeren a Ondertrouwd FREDERIK JOHAN IIOGÉ rn MARGERETIIA JOHANNA VAN DEN IIOOGEN. Amsterdam, den 30 November 1871. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig lijden, mijn dierbare Echtgenoot J. II. C. WINKEL, in den ouderdom van 64 jaren en 5 maanden. Nieuwediep, 28 November 1871. A. E. RADEMAKER, Wed. J. H. C. Winkel. Mede namens Kinderen en Behuwdkinderen. Heden overleed, tot onze innige droefheid, ons eenigst geliefd Zoontje ANDRIES CAREL, in den jeugdigen ouderdom van 15 maanden. Helder, 28 November 1871. L. A. IIARTSINCK. J. C. IIARTSINCK, Mollek. Algemeene kennisgeving. op nieuw bekroond met de prijsmedailie op de wereld tentoonstelling te Parijs in 1867, worden nogmaals wegens hunne bekende voortreffe lijkheid aanbevolen door de depóts te Nieuwediep bij de Apothekers L. JELGERSMA en J. VAN BERK. CHIRURGIEN-DENTISTE, van AMSTERDAM, (1( IAHIiE.UUERDIJH, lil 311,) is te spreken of te ontbieden wegens alle operatiën den mond betreffende, alsmede wegens liet maken van Kunst tanden en Ratalliers volgens de nieuwste vinding: tot en met Vrijdag 1 December hij G. W. SLIJBOOM, in de Lindeboom te Burg op Texel; Zaturdag 3 December bij J. REIS, in de Oesterput, Molenplein te Nieuwediep en verder aan bovenstaand adres.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3