Den 13 dezer zal door eenige onderofficieren der artillerie alhier eene tooneelvoorstelling worden gegeven, ten voordeele der algemeene armen. Deze mededeeiing zij vol doende tor aansporing om bijtedragen tot het welslagen dezer menschlievende poging. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zijn gisteren naar Amsterdam geweest en keerden tegen den avond in de residentie terug. De heer Fock heeft jl. Vrijdag de betrekking van commissaris des Konings in Zuidholland met eene circulaire aan de gemeentebesturen aanvaard. Dr. II. V. Hogerzeil, pred. der Hervormde gemgente te Driebergen, en .beroepen te Haarlem en te Dordrecht, is ook door het kiescollegie te Groningen beroepen. Bedankt voor het beroep naar Middelburg, door dr. van der Flier, pred. te Heemstede. Bedankt voor het beroep naar Broek op Langendijk door ds. G. J. de Hoest, te Amerongen. Naar men verzekert is de heer Groen van Prinsterer, schrijver der „Nederlandsche Gedachten" ernstig ongesteld. Men schrijft ons van Texel dd. 4 Dec. „Uit het aanspoelen van wrakken, en het drijven van veel wrakhout, vermoedt men, dat er in den afgeloopen nacht een schip in de Eijerlandsche gronden gestrand en verbrijzeld is. Nadere bijzonderheden hieromtrent ontbreken tot nog toe." Heden nacht, tusschcn 11 en 12 uur, is de boeren hofstede van D. Mijne, te Castricum totaal afgebrand vijf stuks vee zijn bij die ramp omgekomen. De oorzaak schrijft men toe aan het broeijen van hot hooi. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. In de zitting van den gemeenteraad te Zaandam, in de vorige week gehouden, de laatste die door den burge meester Smit werd gepresideerd, heeft deze een hartelijk afscheid genomen van de raadsleden. Jl. Woensdag is te Amersfoort het huwelijk van een bejaard paar voltrokken, op het eigen oogenbük, dat de man ter aarde werd besteld, wiens echt met de vrouwelijke helft van het trouwpaar kort te voren door den regter ontbonden was verklaard. Jl. Donderdag is het leggen van de aardenbaan enz. voor den spoorweg Boxtel-Wezel aanbesteed. Aannemer is geworden de heer P. van Limburgh, te Rotterdam, voor de som van f 410,400. Sedert eenigen tijd vermisten de bewoners in de omstreken van Heerlen veel van hun pluimvee. Men schreef dit aanvankelijk toe aan de vele vossen,, welke zich thans in deze streken ophouden; toen het der politie gelukte de eigenlijke vos te ontdekken in de persoon eener vrouw uit Kerkrade, die zich thans reeds te Maastricht in hechtenis bevindt. Dat werpen met sneeuwballen gevaarlijk kan worden, is dezer dagen te Heerlen gebleken. Een jongen namelijk, die een anderen knaap met een sneeuwbal wierp, trof diens hond, welke op de plaats dood bleef. Uit Gendringen werden dezer dagen te Zevenaar aangevoerd ongeveer 300 geslagte varkens, welke in goederenwagens aan jukken zijn opgehangen en zoo naar Parijs werden vervoerd. In Friesland vallen de wilde ganzen bij menigte op de roggc-akkers en vernielen de winterrogge, tot groote schade voor de landbouwers. De dieven zijn in Friesland zoo brutaal mogelijk. Eenige dagen geleden gingen zij 's nachts in een boerderij rondom een tafel zitten, staken licht aan en namen daarna alles mede wat waarde had. Van goeder hand is aan de Tijd ter ooro gekomen, dat de aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland het plan hebben opgevat, om, in betrekking tot de weigering der Tweede Kamer, om gelden toe te staan voor de missie te Rome, officiëelc stappen te doen. In een hoofdartikel, onder den titel: „Bij den haard," schetst de KI. Crt., naar aanleiding van 't motto: „We waren niet wijzer. een huiselijk tafereeltje, het eerste kibbelarijtje tusschcn man en vrouw. Nadat het eerst is aangetoond, hoe 't niet anders kan of zulke wolkjes moeten zich van tijd tot tijd wel eens voordoen, terwijl 't zonder eenig verschil in meening een ondragelijk, prozaïsch, laf en eentoonig leven zou worden, gaat de schrijver aldus voort: „De wereldsche dingen doen waarlijk wel andere eischen aan ons, dan da* wij eeuwig hand aan hand zouden kunnen zitten en minneliederen zingen in den maneschijn. Er moet gewerkt en vaak gezwoegd worden. Als ons in de drukte eens een onbedacht woord bit den mond valt, moeten zij, wie dat treft, 't maar niet zoo zwaar opnemen. Als wij in snellen draf vooruiljagen, hebben wij mogelijk wèl even den lijd om hen toe te knikken en een goed woord te geven, maar zeker geen tijd om lange vertoogen en preeken te houden. Die zullen wij liever voor den ouden dag bewaren, als we knikkebollend zanten bij den haard zitten en de wijsheid en dwaasheid van ons verleden kunsttafreeltjes schilderen op de flikkerende vlant waarbij wij do verkleumde handen warmen. Wij hebben vóór dien tijd nog zooveel te doen en dat niet lust en opgewektheid!... Den man is 't gezet in het zweet van zijn aanschijn te werken, en do vrouw, gezegende of niet, heeft in haar huisbestier een ernstige en veel omvattende taak, waarbij de huwelijksliefde haar wel steunen en bezielen, maar waarvan zij haar nooit aftrekken mag. Ten dezen aanzien toch zijn avo werkelijk wijzer geworden. Zoowel zegen als teleurstelling hebben ons verstaald tegen de beproevingen en naamver aan elkander verbonden. Wij bobben geleerd 't een uitspanning te noemen als de golven hoog tegen den boeg slaan en de wind met kracht in de zeilen blaast. Wezenlijk, in de wittcbroodsAveken waren Ave niet Avijs genoeg.... Ofschoon misschien een teleurstelling, is het verschil van meening en inzigten toch geen ongeluk, maar Avèli estuurd veeleer een Avapen te meer tegen de legioenen, die het Avcrkelijke leven op ons afzendt; een spiegelgoA*echt in vergelijking van de ernstiger Avorstelingen, Avaartoe wij te zamen kunnen geroepen Avorden. De groote vraag is maar, of Avij bitterheid en Avrok willen vermijden, of we zorgen dat er niets dan de herinnering in ons hart achterblijft. Als avo daarvoor maar zorgen is er immers geen kAvaad bij? 't Zou wel eens te Avarm in ons paradijsje kunnen Avorden. Een zon, die nooit schuil gaat, is een Avezenlijke ramp en verdient de eereplaats niet in ons heelal. Alleen aan den invloed van de liefde oa'ergelaten, zou ons leven spoedig een Avoestenij zijn, Avaar geen boom of plant meer tieren avou en geen frissche bron den aamechtigen reiziger toelacht. Er moet afwisseling van licht en bruin Avezen, zal de schilderij het oog bekoren. Geen componist zal ooit een symphonie uit enkel allegro's of enkel scherzo's zamenstellen... De wateren van de zee leven van golf beAveging als ze niet in toonielooze vaart voortgedreven Avorden door passaat of equatoriaal—stroom. De Pilatus en de Jungfrau roepen om donderslagen en regen, als do toeristen maand op maand hebben gejuicht dat zij 't zoo heerlijk troffen op hun reisje, als de dalen tot ovens Avorden, ondanks de boeken die van alle kanten komen toeschieten. Ik voor mij, lieve vrienden! heb het leven lief om zijn beweging, om zijn afwisseling, om zijn eemvige verscheiden heid. Zelfs op die kleine huiselijke kibbelarijen ben ik.... verzot?.... Neen, maar ik maak er mij niet ongerust over als ik hoor, dat de ziekte bij mijnen buurman is uitgebroken, al Aveet ik dat die soort van kAvalen ontzettend epidemisch zijn." De N. en Zuidholl. Crt., de loterij aanbevelende voor een oude mannen— en vrouwengesticht te Egmond, bevat eenige bijzonderheden omtrent de loterijen in Nederland. Daarin vindt men vermeld, dat de eerste eigenlijke loterij hier te lande, ruim vier honderd jaar geleden, gehouden Averd te Utrecht, tot stijving van de stedelijke kas. Verscheidene voorbeelden, zegt genoemd blad, zijn er van lateren tijd, dat men loterijen hield voor het bouAven van een poort, den aanleg eener vesting enz. Geestelijke gestichten, schuttersgilden, rederijkerskamers riepen de hulp van loterijen in. In 1549 Averd er een gehouden voor den aanbouAv van den toren der Oude Kerk te Amsterdam; elf jaren daarna ten behoeve van het burger- Aveeshuis aldaar, en in 1691 voor het krankzinnigen gesticht, thans buiten-gasthuis. Een kaart, vvaarop al de prijzen der laatstbedoelde loterij zijn afgebeeld, is nog aamvezig. Het Utr. Dagbl. deelt een Parijschen brief mede, waarin o. a. het volgende voorkomt: „Men heeft hier voorstellingen van allerlei aard, en men zal vruchteloos, geloof ik, elders iets dergelijks zoeken, als hetgeen ik u hier Avensch mede te deelen. Den 6 Nov., namelijk, zag men des avonds eene groote menigte rijtuigen langs de Boulevard du Temple rijden naar de rue de la Douane en aldaar stilhouden voor een prachtig verlichte poort. Het aa-as groot feest in Tivoli Vauxhall, gegeven door de vereeniging tot onderlingen bijstand van den kappersbond, ten a-oordeele van de onderstandskas. De zalen en de Avintertuin Avaren ii giorno verlicht, guirlandes van gas lichten, girandoles, lustres en doorschijnende glazen ballons verspreidden een verblindend licht over de fraai gekleecle menigte. Een groote massa dames en heeren, bijna allen in bal- costuum gekleed, be\a-oog zich voor het orkest, dat, onder leiding van Léon Daflis, zijne schoone stukken ten gehoore bragt. Te midden dor uitgestrekte zaal verhief zich eene estrade, behangen met ponceau rood fluAveel met gouden franjes. Spiegels, fijne bloemen, doozen met poudre de riz, lichte vederen, enz. Avaren tegenover tien leuningstoelen uitgestald, en reeds zag men jongelieden, in zwarten rok, schitterende onderscheidingsteekenen of 'eerepenningen in den vorigen Avedstrijd behaald in het knoopsgat dragende, bij elk der stoelen plaats nemen. Bijna tegelijkertijd bestegen tien jonge schoone dames, geleid door hoffelijke cavaliers, de estrade en namen op de leuningstoelen plaats, terAvijl ieder een spiegel a-oor zich had. De voorstelling begint. Het is een lust om die lange, bruine, blonde en kastanje kleurige lokken zich onder de schildpadden kammen der kappers te zien ontrollen. Ieder bestudeert het gelaat zijner schoone om een kapsel uit te denken, dat het meest in overeenstemming is met den aard van zijne dame, en Aveldra worden onder hunne rappe vingers vlechten, tressen, golvende lokken, sierlijke douft'es, enz. voortgebragt. Fris sche bloemen, strikken en linten voltooijen de kapsels, die den volgenden dag de mode aan de geheele wereld zullen O O o geven, en de menigte apphaidiseert de best gelukte schep- pingen. Vooral heeft men toegejuicht een kapsel a frimots, dat zeer hoog eu Avit gepoederd Avas en op hetwelk eene halve kroon van rozenknoppen geplaatst Avas. Dit deed aan den tijd van Lodewijk XV denken. Middelerwijl liet de muziek van het orchest Daflis de meest in de mode zijnde Avalsen hooren en hield men zich in de andere zalen met allerhande spelen bezig of verfrischte men zich aan de ververschingstafels. Nadat de openbare kappartij Avas afgeloopen, Averden de gekapte dames rondgeleid door do haar bewonderende menigte en bleef men a'rolijk bijeen tot middernacht, op Avelk uur uo staat van beleg, Avaarin Avij steeds verkeeren, eischt, dat alle openbare plaatsen gesloten Avorden, ofschoon men er zich niet overal aan houdt. Het gansche kappers- gilde Avas zeer voldaan over deze soiree, Avelke, naar aller zeggen, eene van de schoonste van dien aard moet ge- Aveest zijn. Ais een a-oorbeeld van naauwkeurigheid teekenen wij op, dat de N. Kamper Crt. van Zaturdag in het verslag van een gemeenteraadszitting, het volgende mededeelt: „Omstreeks dezen tijd, maar nu een goed half uur vroeger, als om aan de eentoonigheid een einde te maken, verlaat de heer E... Avedor do a-ergadering, om aan de onbedriegelijke stem der natuur gehoor te geven. Ditmaal spreekt die stem haastig en lang." STAÏK\»<iE.\EflAAL. Tweede Kamer. Zitting van Zaturdag 2 December. De beraadslagingen over d5 begrooting voor Binnenlandsclie Zaken worden voortgezet en ten einde gebragt. Bij art. 209 (subsidicn, enz. voor nijverheid en landbouw) was door den lieer van Lijnden een amendement voor gesteld, strekkende 0111 t' 3000 uit ic trekken als subsidie ter be vordering van de belangen der Nederlandsclie Nijverheid bij de te Vvcenen te houden tentoonstelling. Dit amendement wordt, 11a de bestrijding des ministers, met 52 tegen 11 stemmen verworpen. liet bij deze begrooting voorgestelde plan tot verbetering van het Hellegat wordt, ondanks de verdediging door de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Marine, met 47 tegen 27 stemmen verworpen. Na de aanneming der nog overige artikelen wordt liet geheele Hoofdstuk V met 62 tegen 2 stemmen aangenomen. Een der voorstemmende leden herinnerde, dat bij de algemeene beschouwing was aangenomen, dat aan 't uitbrengen der stem over de begrootings-wetten gccne politieke beteekenis moet u orden gehecht. Zitting van Maandag 4 December. Hoofdstuk VI der Staats- begrooting (Departement van Marine) is thans aan de orde. Bij de algemeene beschouwingen kwamen ter sprake: de wettelijke regeling der zcomagt de torpedo's en versperringen als verweringsmiddel; de zamenwevking van land- en zeemagt ter waarborging eener goede landsverdediging; en het in dienst stellen van schepen alvorens ze in conservatie te brengen, ten einde de gebreken te leeren kennen. De minister van Marine verdedigde zijn regeringsbeleid en gaf bij de behandeling der artikelen de noodige inlichtingen. Het geheele Hoofdstuk is ten slotte met 50 tegen 4 stemmen aangenomen. - Door den minister van Oorlog zijn bij de Kamer ingezonden de noodige bescheiden ter zake van den ontslagen kapitein Janssen. De voornaamste artikelen van het bij de Kamer ingediende wets ontwerp tot regeling en voltooijing van het vestingstelsel, zijn de volgende: Art. 1. Het vestingstelsel van het koningrijk der Ntderlanden, teil doel hebbende de ondersteuning der levende strijdkrachten bij de algemeene landsverdediging, omvat de onderstaande hoofdliniön en stellingen a. de Nieuwe Ilollandsche waterlinie van de Zuiderzee langs Utrecht tot de Lek, van de Lek tot de Merwede en van daar door het land van Altena tot aan de Nieuwe Merwede: b. de stelling van Amsterdam; c. de stelling in de Geldersche vallei met die in de Ncder-Betuwe; cl. de zuidelijke waterlinie van St. Andries tot Geertruidenberg; e. de stelling van Willemstad;/, de stelling van de monden van de Maas en van het Haringvliet; g. de stelling van den Helder; h. de stelling Groningen-Delfzijl. Art. 2. Al verder behooren tot het veslingstclscl des Rijks de onderstaande versterkingen a. de forten langs den Gelderschen IJssel; b. de forten nabij Nijmegen; c. het fort bij Pannerden; cl. het fort aan de spoorweg brug os er het Hollandsch Diep. Art. 3. De liniën, vestingen en verdedigingswerken, behoorende tot het vestingstelsel des Rijks, worden, voor zooveel noodig, voltooid of verbeterd. Eenmaal voltooid of verbeterd, worden zij in een behoorlijken 'slaat van onderhoud gehouden. Art. 4. Jaarlijks wordt tot voltooijing van het vestingstelsel, waarvoor een totale som van dertig miliioen vijf honderd vijftig duizend gulden is geraamd, een zoodanig bedrag op de Staats- begrooting uitgetrokken, dat die voltooijing, niet gerekend de onder- houdstermijn der laatste werken, iu vier jaren kunne plaats hebben. Art. 7. Aan eigenaars van gronden, gelegen in de liniën en stellingen bedoeld in art. 1, of wel in den omtrek der verdedigings werken in art. 2 genoemd, welke op Onzen last of op namens Ons verstrekten last in het belang der defensie zijn onder water gezet, wordt van Rijkswege schadevergoeding verleend. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 2de kl. A. G. Weslerouen van Meeteren is, met ingang van den 1 dezer, bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl. Bij het wapen der artillerie is benoemd tot 2den luit. bij het lste reg. vest.-art., de kadet E. A. van Leent, herkomstig van de Koninkl. Militaire Academie. Met 1 Januarij a. s. is benoemd tot Rijkstelegraaf kantoorhouder te Warffum de leerling-telegrafist J. Thiè. (j I T K i\ L A 0. België. Do burgemeester a-an Brussel, de heer Anspacb, die in de Kamer \-an VertegenAvooi'digers aan de zijde der liberalen zit, heeft onder dagteekening van 3 Dec. bet a'olgende aan den opperbevelhebber der garde cirique, of schutterij, van Brussel geschreven: „Thans, nu er volkomen rust in de hoofdstad heerscht, zegt het gemeentebestuur dank aan de schutterij van Brussel voor den afdoenden en volhardenden bijstand dien het van haar ontvangen heeft. De buitengeAvone voorzorgsmaat regelen van militairen aard, door het gouvernement ge nomen, zijn door liaro medewerking nutteloos geAvorden. Op den negenden dag der opschudding, namelijk in den nacht tusschen 30 Nov. en 1 Dec,, na eene drukke dienst te midden van sneeuw en slijk, aa-aren er nog vier duizend geAvapende burgers tot onze beschikking ter handhaving der orde. Zoo doende heeft de schutterij van Brussel de levenskracht en sterkte onzer gemeentelijke vrijheid bewezen." De Mouiteur Beige, het officiëele regeri nas blad, berist O O O 'O in zijn nonuner van jl. Zondag dat zich op het Belgisch grondgebied nabij de Fransehe grenzen, dezer dagen twee gevallen van veepest hebben voorgedaan, namelijk een bij Oudenaarden en een bij Yperen. F rank r ij k. De Fransehe regering heeft besloten, wanneer de Kamers geopend Avorden, eene Avet in te dienen om de vonnissen van dc gevangenen der Commune te bespoedigen. Voor hen, die onschuldig zijn onder deze ongelukkigen, is dit besluit een wreedc spotternij, daar zij reeds bijna zes maanden op hunne a-erlossing wachten. Een maand vóór de Kamers scheidden Averd die hoop reeds bij hen opgewekt doch toen heette het, dat andere en meer dringende zaken op behandeling wachtten en de gevangenen kunnen misschien Aveêr gaan denken, dat dezelfde verontschuldiging spoedig Aveder zal gebezigd worden. Wanneer de zittingen Aveêr beginnen, kunnen ze zes maanden duren, vóór ze weêr gesloten worden. De vrouwen en kinderen zullen het eerst voorkomen, doch alleen het denkbeeld, dat kinderen zes maanden oimoodig zijn blootgesteld aan den onzedelijken omgang, die eene gevangenschap medebragt en dat misschien onschuldig brengt de hartstogten van eene partij, die reeds weêr het hoofd begint op te steken, op nieuAv in beAveging. Sedert de krijgsraden hunne zittingen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2