1871. N°. 147. Vrijdag 8 December. 29 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. B I X N E L A X D. IIELDERSCHE E\ NIEVWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goed e.'1 Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN I Naar Oost-Indiëvia Triest Dingsdag 12 Dec. 's av. 6 u. 30m. Brindisi, Vrijdag 8 Dec. 's av. 6 u. 30m. West-lndie: viaSouthampton Vrijdag 15 Dec. 'sm.6u.25m. de Kust van GuineaZaturdag 9 Dec. 's m. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: Vrijdag 22 Dec. 's m. 6 u. 25 m. over Frankrijk en Vrijdag 8 Dec. 's m. 6 u. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 7 December. Ieder oogenblik verwacht men te vernemen het einde van den ministeriëelen crisis in België, door de officiëele tijding, dat er een nieuw kabinet is opgetreden. Het blijkt niet gemakkelijk te zijn een stel ministers bijeen te zoeken uit de staatslieden der clericale partij. Dit schijnt eenigzins vreemd, daar deze partij op een voldoende meerderheid in de Kamers kan rekening maken. De eerste combinatie, door den heer de Theux ontworpen, is mislukt en thans wordt van eene tweede uit Brussel melding gemaakt. Frankrijk doet thans weer drukker van zich spreken, dan dit de laatstverloopene maanden het geval was. Het bijeenkomen van de Nationale Vergadering is hiervan de oorzaak. Men vraagt zich af, welke staatkunde voor het vervolg door het gouvernement van den heer Thiers zal worden gevolgd; of de Prinsen van Aumale en van Joinville, die hun verlangen hebben te kennen gegeven in de Nationale Vergadering zitting te nemen, ondanks de pogingen van Thiers om hen daarvan terug te houden, eerlang hunne zetels te Versailles zullen innemenof werkelijk de zetel der regering naar Parijs verlegden of er pogingen zullen aangewend worden om de processen van de beschuldigden, wegens deelneming aan de gruwelen der Commune, zoo veel mogelijk te bespoedigen. Met belangstelling wordt dezer dagen kennis genomen van de Boodschap van president Grant in het Congres der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Daarin wordt aangedrongen op wijziging van het tarief der in- en uit- voerregten, en op afschaffing van alle binnenlandsche indirecte belastingen, behalve de alcohol- de tabak- en de zegelbelasting. Met voldoening gewaagt de president van de beslechting van den twist met Engeland en hoopt, dat het gegeven voorbeeld, om staatkundige geschillen door minnelijke schikking te vereffenen, andere natiën tot navolging moge opwekken. Hij betuigt zijn dank aan de scheidsregters in dit geschil en wijst op de vriendschappelijke verhouding met de overige Staten en vorsten, o. a. met Rusland, blijkbaar aan 't bezoek van grootvorst Alexis. De heer Grant gewaagt verder van de bescherming, door de vertegenwoordigers der Unie aan de Duitschers in Frankrijk verleend tijdens den laatsten oorlog, zonder dat Frankrijk zich daardoor gekrenkt heeft gevoeld, zonder dat Duitschland reden had zich over die bescherming te beklagen. Eindelijk verzekert de president, dat de overbrenging van den zetel der Italiaaansche regering naar Rome door het gouvernement van Washington is erkend, terwijl tusschen beide regeringen een tractaat is gesloten tot bescherming van particulieren eigendom ter zee in tijd van oorlog. Bij den sneeuwstorm, die gisteren avond tusschen 6 en 8 ure zeer hevig was, is de ankerketting gebroken van de Duitsche brik Johanna, liggende ter reede alhier, zoodat het vaartuig op dit oogenblik tegen de Razende Bol zittende is. Daar ligt het op heden nog ten anker en is thans nog zonder gevaar. Van verscheidene schepen, o. a. de Stella en George Washington, in onze haven liggende, zijn de meerkettingen gebroken en op lager wal is verder eenige schade toegebragt aan onderscheidene vaartuigen, o. a. ook aan Zr. Ms. stoomschip het Loo. Gisteren avond, ten ongeveer half 9 ure, is alhier een persoon gearresteerd, die geheel onbekend zich heeft laten opsluiten in een der lokalen van het Loodskantoor. Door het blaffen van een hond, werd men op den binnen- gedrongene opmerkzaam gemaakt. Op verscheidene tot hem gerigte vragen gaf hij ontwijkende antwoorden; het schijnt dat hij een gewezen matroos is van de Marine. Door den uitgever C. F. Stemler is dezer dagen in den handel gebragt een plaat, voorstellende een welgeslaagde afbeelding der Nieuwe Stads-Herberg aan het IJ en de Jagthaven met hare verrassende omgeving, in het open Havenfront der stad Amsterdam. Daar de stoom, die onweerstaanbare vooruitdringende magt, beider vernietiging heeft geëischt, om op hare plaats een Centraal-station te doen verrijzen, zoo zal de aankoop dezer plaat, voor hem die belang stelt in Neêrlands hoofd stad, voorzeker een aangenaam souvenir zijn. Zie verder advertentie hierachter. De heer F. C. H. Pantekoek heeft wegens zwakke gezondheid de redactie van de hoofdartikelen der Noord en Zuidhollandsche Courant moeten neerleggen. Tot wethouder en ambtenaar van den Burgerlijken Stand dor gemeente Zijpe is door den raad dier gemeente in zijne vergadering van den 5 dezer benoemd: de heer N. Kruijer, aan het Zand. Bij de verkiezing te Amsterdam van een lid der Tweede Kamer zijn uitgebragt 1798 geldige stemmen. Gekozen is mr. M. H. Godefroi, met 1020 stemmen. De heer H. A. Insinger bekwam 766, de heer Feringa 6 stemmen. De Amsterd. Crt. verneemt dat op de algemeene vergadering van het Nederl. Roode Kruis, den 14 Dec. a. s. te 's Hage te houden, ook voorstellen zullen in be handeling worden gebragt, die strekken om in de statuten ten aanzien van het tweetal punten een ingrijpende wijziging te brengen. Het eerste, uitgaande van het comité te Arnhem, heeft ten doel aan de plaatselijke comité's het regt te geven om ook in vredestijd geheel en zelfstandig te beschikken over hun materieel, personeel en hun geldmid delen, en een en ander aan te wenden in het belang der bevordering van de volksgezondheid en der ondersteuning van kranke medeburgers. Het ander, uitgaande van het Bredasche comité, wil, daar bepaald is dat, indien de be noeming van nieuwe leden voor het hoofdcomité wensclielijk of noodig door hetzelve geacht w«rd, dit daartoe aan den Koning een voorstel doe, in de statuten opgenomen zien het beginsel van periodieke aftreding der leden van het hoofdcomité en hun benoeming door de algemeene verga dering van afgevaardigden der comité's. Blijkens eene annonce in de Haarl. Crt. van gisteren, bestaat er gelegenheid voor eene familie om kosteloos van Rotterdam of Amsterdam naar Amerika te reizen. Adres franco, met opgaaf van naam, woonplaats, beroep, alsmede getal van huisgenooten, onder lett. A, bij den boekhan delaar G. van Peursem, te Amsterdam. Jl. Maandag ten vijf ure is op een arbeider die eene woning op de Molenwerf, onder de aangrenzende gemeente Heemstede bewoonde, een afschuwelijke moord gepleegd. Naar hetgeen men dienaangaande voorloopig verneemt, zou de echtgenoote van den verslagene met één of twee bij haar inwonende dusgenaamde kostgangers, na eenige tegen kanting, afspraak gemaakt hebben om haren man van het leven te berooven, en zou deze daad volvoerd zijn door middel van een geweerschot, hetwelk buiten het lmis op den man werd gelost, terwijl deze in zijn woonvertrek zat. Men zegt, dat het geweer geladen was met een puntig stuk ijzer, en dat de vrouw uit een boek een stuk papier gescheurd heeft, hetwelk tot prop heeft gediend. (Hrl. Ct.) De burgemeester van Wassenaar, die het huwelijk van Prinses Maria der Nederlanden met den Vorst von Wied heeft voltrokken, ontving dezer dagen van Prins Frederik een prachtig zilveren koffij- en theeservies. Jl. Dingsdag had er te 's Hage een treurig geval plaats. Een werkman gebruikte met zijne vrouw en kinderen het middagmaal. Ditmaal mogt men zich verheugen in het genot van vleesch. De man sneed daarvan een stukje af, maar waarschijnlijk was het te groot om geslikt te kunnen worden. Hij werd benaauwd, sprong op om een glas water te nemen, maar hij zonk op eenmaal ineen, hij was gestikt. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. Stein was spoedig tegenwoordig. Maar de kunst vermogt niets meer. Een huismoeder en vijf kinderen hebben hun ijverigen en braven verzorger verloren. (HetVaderl.) De Regtbank te Rotterdam heeft jl. Dingsdag uit spraak gedaan in de zaak van den diefstal van effecten door eene 14jarige dienstbode. Zij is ter zake van diefstal in dienstbaarheid veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaar en haar broeder, wegens medepiigtigheid, tot eene gevangenisstraf van zes jaar en acht maanden. Een der gevangenen in het huis van arrest te Dordrecht is jl. Zondag morgen ontvlugt en heeft den gevangenbe waarder in zijne plaats in de cel opgesloten. Na te Willems dorp met een bootje te zijn overgestoken naar Strijensas werd hij te Buitensluis gevat. De Dordsclie politie was hem terstond gevolgd en vond bij de rijkspolitie te Buiten- sluis flinke hulp tot het opsporen van den vlugteling. Eenige ingezetenen van Brielle hebben zich tot eene commissie gevormd, met den burgemeester aan het hoofd, met het doel om den lsten April 1872, den dag, waarop 300 jaren geleden die stad door de Watergeuzen op de Span jaarden werd veroverd, feestelijk te vieren. Bij die gelegen heid wil men een allegorisch gedenkteeken doen verrijzen. Daartoe is gekozen eene nimf, uit het water opgekomen, die met de eene hand wijst naar de zee als de plaats van waar zij komt en die met de andere hand de Prinsen vlag omhoog heft. Ter bestrijding der kosten voor de op- rigting doet de commissie een beroep op het geheele volk. I Jl. Zaturdag nacht heeft er bij een notaris te Vlaar- dingen een brutale diefstal plaats gehad door middel van inklimming; een aanzienlijke som gelds aan bankpapier en specie is ontvreemd. Naar men vermoedt, zal de dader met de lokaliteit van het huis niet onbekend zijn geweest. Door de huisgenoten is niets bemerkt; de dief is waar schijnlijk door een raam binnengekomen en heeft zich op die wijze ook weten te verwijderen, te oordeelen naar voet stappen in de sneouw zigtbaar. Door do politie worden ijverige nasporingen gedaan om den dader in handen te krijgen. Een arbeider in het gehucht Rotstergaart, gemeente Sclioterland, heeft een kannetje met oude munten gevonden, waarvoor hij reeds eene som van 230 moet ontvangen hebben. Als eene bijzonderheid van groeikracht der varkens wordt vermeld, dat door J. Dorrestein, veehouder te Veldhuizen, dit jaar zijn gemest vier biggen, welke, nog geen tien maanden oud zijnde, jl. Dingsdag werden gewogen op de waag te Utrecht <yi een gewigt hadden van 177, 190, 194 en 215 kilogram. De Noordbrabanter geeft in overweging om, als algemeen middel van protest tegen het besluit der Tweede Kamer in zake de missie te Rome, door vrijwillige bijdragen van allen, rijk en arm, door tusschenkomst van de Catho- lieke bladen, een kapitaal van 200,000 bijeen te brengen en de renten daarvan, ingeschreven op het Grootboek der Nationale Schuld, eerbiedig ter beschikking van den Koning te stellen. Te Zuidland is jl. Zondag avond de veehandelaar en landbouwer P. L., terwijl hij naar zijne buiten het dorp gelegen hoeve terugkeerde, op het onverwachts door een hem onbekend manspersoon aangerand, tegen den grond geworpen en mishandeld, zoodat de teekenen daarvan zigt baar zijn en zijn pet verloren ging. De politie doet onderzoek. Dezer dagen overleed te Sluis, in den ouderdom van ruim 81 jaren, de heer J. B. Bekaar, versierd met het metalen kruis omzet door diamanten, kommandeur der orde van de Eikenkroon, oud-lid der Staten van Zeeland. Voor een doodgraverspost te Groningen hadden zich maar even 98 sollicitanten aangeboden. De raadsdienaar B. van Prooijen is benoemd. In de jl. Zondag gehouden vergadering der Asser werklieden-vereeniging is besloten een eigen broodbakkerij op te rigten. Het bestuur heeft daarna een uitgebreider plan ingediend, volgens hetwelk de bakkerij onder beheer van zes leden zou komen, die zich zouden belasten met den in- en verkoop van levensmiddelen, later aan te wijzen, waar door eigenlijk een winkelvereeniging zou ontstaan. Alles zou verkocht worden tegen marktprijzen, terwijl do zuivere winst, die er na attrek der onkosten, als: salaris van den bakker-winkelier, kosten van lokaal en woning, enz. over bleef, ten bate van de leden zou aangewend worden, op de wijze later te bepalen. Men kon zich voorloopig met dit plan algemeen vereenigen. Een poldervrouw te Smildevaart, die dezer dagen van tweelingen beviel, heeft een kind daarvan voor 1 verkocht. Aan het hoofdartikel getiteld: „Sinterklaas," voor komende in de Kleine Courant, ontleenen wij de volgende regelen «Gegroet, gij avond der wonderen en der verrassingen, welks lichtjes ieder jaar even vrolijk branden, al is ons hart bezwaard en het hoofd der menschheid vol politiek. Zoodra de avond der kinderlijke blijdschap nadert, voert gij ons terug naar de jaren, die reeds ver.... o zoo ver achter ons liggen, en vraagt gij ook onze hulde voor uwen heilige, al gelooven wij niets meer van de duizend en een verhalen, waarmee men destijds de waarde zijner geschenken verhoogde en den stempel der geheimzinnig heid drukte op de eenvoudige vervulling van lang gekoes terde en afgeluisterde wenschen. Wij gevoelden reeds toen, wat we sedert op duizenderlei wijzen hebben ondervonden, dat elke gave der liefde een geschenk uit een tooverwereld is, dat de ridderorde waarvoor wij, groote menschen, aller lei kniebuigingen moesten doen eer zij ons ten deel viel en de medailles, die we met levensgevaar uit het water opdoken, niet in vergelijking kunnen komen met die roode ronde borstplaat en dien gegalonneerden biesjesdeegman, die voor ons uit den hemel waren gevallen. Ook hadden wij destijds geen benijders, omdat er veel meer koek dan kinderen in de wereld is, en bij het algemeen gegrabbel, zoodra Sinterklaas binnenkwam, zelfs de zuigeling op den arm van de bonne zijn beide vuistjes vol suikerboonen kreeg. Er was op Sinterklaas meer zoetigheid in de lucht dan al de boekweitvelden van het Sticht te zaïnen kunnen voortbrengen. Er ruischte op dien geheimenisvollen avond bekoorlijker muziek door de lucht dan in de ziel van alle maestro's vereenigd, is geboren geworden. Als de heilige man op zijn paard over ons dak reed of de zwarte knecht, met wien wij in onze gedachten even vertrouwelijk waren als met den kruijer die ons dag aan dag naar school bragt, zijn groote zak leêgscliudde boven den schoorsteen van de woonkamer.... dan zong ons heele hart den schoonsten en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1