Benoemingen, enz. reinsten psalm, dan straalden onze aangezigten van een glans, die geen verrassing van later dagen ooit weêr kon te voorschijn roepen. Sinterklaas was voor ons, kinderen, het type van goedhartigheid en vriendelijkheid. Ook zijne vergevensgezindheid was onbegrensd. Welk vader of moeder had den moed streng te wezen en, volgens de bedreiging, de gard te laten komen voor den knaap, die daar met ingehouden adem in een hoekje stond en als hij heden begenadigd werd 't stellig nooit weêr zou doen? O, wees nogmaals gegroet, gij avond der wonderen en veirassingen 1 Als oen tooversprookjc leeft de herinnering aan den rammelenden ketting in den gang, den schoen met hooi, de groote hand om den hoek en 't hoefgetrappel op de trappen nog steeds in onze harten. Als wij de oogen sluiten, zien we de broertjes en zusjes weêr grabbelen, de kinder- en werkmeid, die nog 't meeste pret van allen hadden, geheimzinnige teekens wisselen met den knecht van den bisschop, en op den achtergrond de vriendelijk lagc.hende gezigten van hen, wie wij wel verdachten, dat ze er meer van wisten en de hand in 't spel hadden gehad. Straks als wij op hun plaats zullen staan en nu onze kin deren over elkaar zien heenbuitelen 0111 een suikerboon magtig te worden, dan zullen wij zonder twijfel aan u denken en uwe nagedachtenis zegenen, o Sinterklaas Tot ondersteuning van den heer Dumbar in zijn anti-diplomatiek streven, herinnert de Arnh. Crt. aan E. G. Jochman, reliquicn, door Zschokke bijeenverzameld, waarin deze o. a. zegt: „Geen treuriger vak dan dat der gewone gezanten bij de hoven. Zij zijn slechts diplomatieke spionnen, nieuwtjesvorschers en wederkeerige afluisteraars. Men ontdokt in hen, als bij alle vakken, het handwerk, dat zij drijven." En iets verder. „De menigte der thans op kosten dei- volken ondcrhoudene ambassadeurs, gevolmagtigde ministers, gezanten, enz. behooren ontegenzeggelijk slechts tot de diplomatieke weelde. Voor honderd jaar waren zij nog, wegens gebrek aan postverbinding, moeijelijke en langzame communicatie der landen, ecne dure noodzakelijkheid en zij gingen naar andere hoven' wanneer onderhandeld of iets bespied moest worden. Wat de laatste taak betreft, geloof ik, dat vele van die diplomatieke betrekkingen, vóór wij eene eeuw verder zijn, door de periodieke pers, bij ver meerdering van telegrafen, stoomwagens, stoombooten, spoor wegen, als volkomen nutteloos zullen afgeschaft worden. Zelfs heden ten dage is het zoover gekomen, dat niet weinige diplomatieke agenten hunne dépêches uit couranten en publieke gesprekken zamenstellen en hunne politieke Fran Bascrei op hoog ernstigen toon aan hunne allerhoogste overheden verkondigen. Reeds Canning zeide: de beste gezanten in Frankrijk, welke men in Engeland hebben kan, zijn de Parijsche dagbladen. Dat, waarvoor Jochman eene eeuw noodig achtte zegt de Arnh. Crt., is nu reeds verwezenlijkt. Van den heer M. van Thai, makelaar in vee te Londen, ontving de Arnh. Crt. de volgende mededeeling, die wij voor den veehandel van veel belang achten: „Met primo Januarij 1872 wordt eene nieuwe veemarkt te Londen (Deptfond) geopend voor het stallen, verkoopen en slagten van vee uit de navolgende landenRusland, Oostenrijk, Hongarije, Duitsch Keizerrijk, België, Frankrijk en Italië, welke landen hier gerekend worden aan besmet telijke ziekten onderhevig te zijn. Daar het Hollandsche vee nu gelukkig daar buiten ge sloten is en aan de oude markt kan blijven, is het noodig dat bij het verschepen van vee van Holland naar Engeland elk stuk naauwkeurig geëxamineerd worde door bekwame veeartsen, en dat ten sterkste het besluit van Z. M. den Koning, dd. Mei 11. woi'de gehandhaafd, dat vee niet anders dan tusschcn zonsopgang en zonsondergang mag gekeurd worden. Daar hier te lande vele menschen zijn die al het moge lijke doen om ook het Hollandsche vee aan de nieuwe markt te krijgen, dat tot heden zonder gevolg gebleven is, moet er tevens zorg gedragen worden, dat geen stuk vee te Londen of op andere plaatsen van Engeland ontscheept, aan de eene of andere besmettelijke ziekte onderhevig is, daar in dat geval onmiddelijk ook hot Hollandsche vee aan de nieuwe markt zal gebragt worden, hetwelk aan eigenaars van vee een verlies zal geven van 1 a 15 p. st. op een stuk rundvee, 10 shilling op een kalf en 5 shilling op een schaap. Jl. Zaturdag is het laboratorium te Agra in de lucht gevlogen; de oorzaak dezer ramp, die aan 30 menschen het leven kostte, is onbekend. Te Chieti, bij Napels, zijn acht misdadigers, waar onder zes ter dood veroordeelden, uit de gevangenis ontsnapt. STATEN-GEXERAAL. Twecile Knincr. Zitting van Dingsdng 5 December. Hoofdstuk VII A der Stantsbcgrootiag (Nationale Schuld) komt in behandeling. De navolgende punten worden daarbij behandeld: de uitgifte van schatkist—billet ten, waartoe de regering tot nog toe niet is overgegaan, ofschoon de Kamers daartoe magtiging hebben verleendde toe- zeggina, vroeger door de regering gedaan, om de groote sommen, in 's Itijks schatkist voorbanden, eenigermate vruchtdragend te doen zijn; de wenschelijkheid om ook muntbilletteri van f 5 uit te geven. Nadat de minister van Financiën herhaaldelijk bet woord had ge voerd, werd dit hoofdstuk der begrooting met algrmeene stemmen aangenomen. Daarna ving de behandeling aan van Hoofdstuk VII B (Departement van Financiën). Door den beer Lenting erd bierbij ter sprake gebragt de uitlegging door den minister gcgiven aan de postwet, omtrent bet port der kleine bladen met bijvoegsels, welke uitlegging i. niet is in den geest der wet. De minister hield bet rcgtmalige zijner uitlegging vol, hetgeen den heer Lenting aanleiding gaf tot het voorstellen van deze motie: „De Kamer, na den minis'er van Financiën gehoord te. hebben, hel wenscheljjk achtende, dat aan het ode lid van art. 17 der wet van 22 Julij 1870 eene toepassing gegeven* worde, meer strookende met den geest en de bedoeling der wet, gaat over tot de orde van den dag." Op een nader te bepalen dag zal deze motie in behandeling komen Op voorstel van den beer Sinidt wordt de som, uitgetrokken voor bureau-kosten der avrondi'ssements-betaalmcesters, met f 4-000 ver minderd. De boeren l'ijls en de Bruyn Kops dringen aan op bet nemen van maatregelen tot wering der Belgische stukken van 2 centimes; eerstgenoemde beveelt een anderen vorm van ons koper geld aan. Met de behandeling der artikelen is de Kamer tot art. 43 gevorderd. Zitting van Woensdag 0 December. Voortzetting der beraad slaging over de begrooting voor Financiën. Ter sprake worden gebragt deze onderwerpenhet uitzigt op bot tot stand komen van postspaarbanken; verhooging van jaarwedden der brievenbestellers en brievengaarders; de wenschelijkheid 0111 geen herbergiers tot brievengaarders aan te stellen. Op voorstel van den lieer van Naamcn wordt de post voor den bou-.v van een telegraafkantoor te Amsterdam, f 320,000 bedragende, met f 120,000 verminderd. Bij de afdoeling Kosten der Eeredienst bestreed de heer var. Houten het verkenen van subsidiën voor ceredicnsten Hoofdstuk Financiën is ten slotte met 55 tegen 9 stemmen aangenomen. De inlichtingen, door den minister van Oorlog aan de Kamer verstrekt, betreffende de zaak van den ontslagen kapitein Janssen, bevatten o. a. de mededeeling, dat bet beweren van dien gewezen kapitein onjuist is, dat bij door zijn chef het verbod zou hebben ontvangen 0111 o\er handelingen zijner meerderen of over militaire verordeningen een oordcel in openbare geschriften uit te brengen. Zoodanig verbod is hem niet gegeven. Wel beeft majoor Oisser den kapt. Janssen over zijn schrijven in bet Utrcchtsch Dagblad onderhonden en aangemaand 0111 zich in 't vervolg daarvan te onthouden. Dit blijkt ook uit eene desbetreffende dispositie van liet Hoog Militair Geregtshof. Door een en ander wordt, volgens den minister duidelijk wederlegd de bewering van den voormalige» kapitein Janssen, als zou hem liet uitbrengen van een oordeel in openbare geschriften, boven bedoeld, op straf van eene maand arrest zonder acces, zijn ontzegd. Aan den lieer jhr. XV. A. Gevers is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1872, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking als betaalmeester te 's Gravenhage, onder dankbetuiging voor zijne belangrijke, in verschillende betrekkingen den lande bewezen diensten, behoudens aanspraak op pensioen. De gemeenteraad van Hoorn heeft tot Iceraar in de oude talen aan de hoogere burgerschool benoemd de heer J. S. Speijer, doctorandus in de letteren te Amsterdam. Tot ingenieur voor den aanleg der duinwaterleiding te 's Hage is benoemd de heer J. A. A. Waldorp, hoofd-ing. bij den Waterst. Oost-Indië Geplaatst: Dij het kustlicht op Noord wachter- eiland, de lichtopz. 3de kl. P. O. lleijuen; bij het licht-établiss. op de Zwaantjes-droogte de lichtopzigters 3de kl. b\ Legel en J. Sparenberg. BGITEXLAXD. België. Door liet Journal de Bruxelles is jl. Dingsdag namiddag medegedeeld dat er door den lieer de Theux een nieuw bewind, bestaande uit Catholieke en conservative staat- kundigen, was tot stand gebragt, en dat de namen der nieuwe ministers den 6 of 7 dezer officiëel bekend gemaakt zouden worden. De politieke vereenigingen van conservative kleur in België hebben dezer dagen eene uitnoodiging uit Brussel ontvangen 0111 aldaar eene algemeene zamenkomst te houden tot overweging van hetgeen er ter instandhouding en ver dediging der in 's lands constitutie aangeuomene beginselen te doen zou zijn. Deze zamenkomst zou jl. Woensdag plaats hebben. F r a 11 k r ij k. De gewestelijke besturen zijn dezer dagen van regerings wege aangeschreven om elk rund, hetwelk aan veepest lijdt, daarmede besmet is of vermoed kan worden besmet te zijn, terstond en zonder dralen te doen afmaken. Zoo danige runderen onder geneeskundige behandeling of waar neming te laten, wordt bepaald verboden. Le National meent bet reeds vroeger medegedeelde berigt te kunnen bevestigen, dat de Commissie van Gratie de doodstraf der drie petroleuses Suétens, Papavoine en Marchais in levenslange opsluiting veranderd beeft. Bij de herdenking van den uitval van 2 December, jl. Zaturdag op het slagveld van Champigny gehouden, waarbij de aartsbisschop van Parijs aan 't hoofd der geeste lijkheid den zegen uitsprak, heeft vooral de rede van generaal Ducrot, die in burgerkleeding met liet teeken van lid der Nationale Vergadering liet woord voerde, indruk gemaakt. Vooral de zinsnede die hij opzettelijk met stem verheffing uitte en waarin bij verklaarde, dat nooit liet oogenblik gunstiger was geweest oin met den vijand te onderhandelen, dan toen, nadat men genoegzaam weerstand liad geboden, om de eer te redden. De geschiedenis zal echter eenmaal uitmaken, voegde hij er bij, waarom de vrede toen niet is gesloten op voordeeliger voorwaarden, dan later liet geval werd. Er is veel kans, dat deze woorden weder veeL geschrijf zullen uitlokken en welligt is dat vooral de wenscli van den generaal. De Napoleontische 2de December dag is door de plegtiglieid geheel op den achtergrond gedrongen. Men berekent dat liet vervoer van eiken gedeporteerde den staat op 1000 francs zal komen te staan. In liet Grand Ilötel te Parijs zijn onderscheidene aparteincnten gereserveerd voor den broeder van den Sliali van Perzië, Abbas-Mirza, die aldaar met een talrijk gevolg verwacht wordt. Abbas-Mirza is omstreeks 40 jaar oud; hij is bijzonder ontwikkeld en spreekt de Fransclio taal volmaakt. Zijne kleeding is volkomen Europeescb. Men zegt dat hij met zijnen broeder onaangenaamheden gehad heeft en dat, als hij in diens handen viel, hij ongetwijfeld een zeer slechte pijp zou rooken. De voorname Pers komt regtstreeks van Bagdad. De aartsbisschop van Parijs heeft zich jl. Zondag naar het Hotel Dieu (het gasthuis) begeven, wenschende zooals hij zeide, dat zijn eerste bezoek aan de armen zou zijn. Hij ging in alle zalen bij de zieken, vroeg hun liet een en ander omtrent hun toestand, hun behoefte en voegde elk hunner een troostend woord toe. Vervolgens begaf hij zich naar de kerk St. Julien le Pauvrc, waar zich, bij bet vernemen van zijn komst, tal van herstellenden uit liet gasthuis vereenigd liadden. Na daar een lof te hebben opgedragen, bragt mgr. Guibert een bezoek aan de stichting der zusters van den Heilige Augustinus, welke tot het Hotel Dieu behoort. Daar dankte hij de zusters van liefdadigheid voor haar toewijding en zorgen voor de ongelukkigen en wenschte haar geluk met den ijver en do zelfopoffering, waarmede zij haar heilige taak vervullen. Do aartsbisschop was vergezeld van zijn grootvicarissen. Hij werd ontvangen door den directeur van het algemeen armbestuur en dien van het gasthuis. Bij zijn vertrek stelde hij den laatste een som van 500 francs ter hand voor de verpleegden, die, hersteld zijnde, eenigen onderstand bij bun vertrek behoefden en verdienden. Het Journal d'éclairage au gaz te Parijs meldt, dat petroleum door een nieuw uitgevonden proces, hetwelk echter niet wordt medegedeeld, in een duurzaam vasten vorm kan gebragt worden, waarin liet kan branden zonder vloeibaar te worden. In het théatre du gymnase te Parijs is een nieuw werk van Alexandre Dumas fils, la Princesse Georges, op gevoerd. Dit stuk zou het grootste succes geweest zijn, dat de lieer Dumas sedert zijn Demi Monde op het tooneel behaalde, wanneer de derde acte aan de twee eerste beantwoord had. Het eerste en tweede bedrijf Waren luisterrijk, maar .het derde viel daarbij zoo af, dat het bijna werd uitgefloten. De Nieuwjaarsgeschenken zullen dit jaar te Parijs een zeer oorlogszuchtig karakter hebben. Daargelaten nog de winkeliers, die pressen-papier van granaten verkoopen en inktkokers als mortieren, stallen de speelgoedwinkels hoofd zakelijk kinder-chassepot-geweren en looden soldaatjes uit voorts ziet men zeer smaakvolle sigarenstandaards in den vorm van mitrailleuses, en gelijken de suikerbakkerswinkels naar arsenalen. De bovenste planken zijn bezet met onheil spellende bommen en granaten, en de benedenplanken met Pruissiscbe helmen en kommiesbroodjes, die gevuld zijn met bonbons, enz. Wat de helmen betreft, de gelegenheid die zij geven om uit des vijands hoofddeksel te eten, is eene gemoderniseerde navolging van de gewoonte der oude Gotben, 0111 te drinken uit de schedels der verslagen vijanden. Een bom ten geschenke te geven is echter eene surprise, die niet ieder even aangenaam zijn zal. Reeds voor hem, wiens huis door een bom is vernield, wekt dit cadeau niet juist de liefelijkste herinneringen op, en er zijn ook omstan digheden waarin zoodanige surprise een ironischen zin heeft, die niet zeer welkom zal wezen. Gesteld bij voorbeeld, dat iemand in het bezit is gekomen van eene lang verwachte erfenis tengevolge van een bom, die den erflater trof, of wel, dat iemand zijn huis, een wrakken bouwval, had ver loren en eene woning van driemaal meer waarde van de schadeloosstelling had opgebouwd. Men kan zich het gelaat voorstellen van hen, die, onder zulke omstandigheden, een bom als surprise ontvangen. - Tot dusverre decoreorde men in Frankrijk, even als elders, slechts levende personen. Van dat gebruik is af geweken. Een zekere Espelegue van Carcassonne, doodelijk gekwetst in het gevecht bij Champigny en kort daarna dan ook overleden, is hij decreet van 16 Nov. jl. gedecoreerd. Engeland. De Prins van Wales is beterende. De tentoonstelling van vee, welke jaarlijksin de Lon- densche voorstad Islington gehouden wordt, is, niettegen staande het heerschen van het mond- en klaauwzeer, tot veler verwondering ook ditmaal doorgegaan, met het gevolg, dat niet alleen vele veehouders in den lande hunne inzen dingen hebben teruggehouden, maar dat de genoemde ziekte jl. Maandag, op den dag der opening, reeds verscheidene beesten heeft aangetast. Te Londen is jl. Zaturdag, niet ver van het Vauxhall- station van den Zuidwester spoorweg, een hospitaal geopend, hetwelk strekken moet tot het bestuderen en behandelen der ziekten van de voor den mensch nuttige viervoetige dieren en vogelen. Het is opgerigt door den senaat der universiteit van Londen, overeenkomstig de voorschriften van den uitersten wil, waarbij de heer Thomas Brown, van Dublin, vóór 20 jaren zijn vermogen aan die universi teit heeft vermaakt. Over die nalatenschap is sedert een proces gevoerd, maar zij is eindelijk aan de universitet toegewezen en bedraagt thans eene som van ruim 30,000 p. sti in 3 pCt Consols. Dr. Burdon-Sanderson is tot professor- superintendant der Brown-stichting benoemd. In het glazen paleis te Londen is eene tentoonstel ling van katten geopend, en als de grootste bijzonderheid (denkelijk zonder weerga) wordt vermeld een zoogenaamde drielap-kater, aan welken niet één wit haar te zien isde kleuren zijn zwart, bruin en geel, gelijkende op een schild pad, welker naam men aan een kat van deze kleuren geeft tortoise-shell-cat. Het cijfer der tentoongestelde katten is 349. De vergadering van den algemeenen raad der Britsche Internationale, reeds kortelijk gemeld, begon jongstleden Vrijdag avond en duurde tot lang na middernacht. Zij werd bestuurd door den heer Richarde van Parijs en door verscheidene vertegenwoordigers uit liet buitenland bijge woond. Gedurende den loop der beraadslagingen spraken de leden elkander met den naam van „burger" aan; ieder die dit vergat, werd terstond tot de orde geroepen. Onder de onderwerpen, die in behandeling kwamen, behoorden ook het vormen van vereenigingen voor vrouwen uit de arbeidende klasse, waartoe werd besloten; daarentegen stemde men tegen het voorstel, om vereenigingen voor beide seksen te stichten. Ook werd het voorstel van den heer Spencer aangenomen om deel te nemen aan de groote demonstratie, die eerlang te St. James' Hall ter onder steuning van Dilke zal plaats hebben, wien de hoogste lof werd toegezwaaid voor zijne edele pogingen en die door

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2