I3enoemingen, enz. B U I T E i\ L A 1). Volgens berigten uit Madrid hebben de republikeinen bij de dezer dagen gehouden verkiezingen de meerderheid behaald. Zoowel in de kleinere gemeenten als in do provinciale hoofdsteden hebben zij zich van de zege weten te verzekeren. Alhier heeft zich, op uitnoodiging van het hoofdbestuur, eene commissie gevormd tot bevordering van het plan om een monument te Brielle op te rigten ter herinnering aan de inneming dier stad op 1 April 1572. Die commissie bestaat uit de heeren inr. K. J. C. Stakman Bosse, president, Jocliems, secretaris, J. J. A. Bedloo de Bronovo, penningmeester, B. K. Boom, R. Boomsma en mr. Ch. Bosch Reitz, leden. We hopen dat een ieder op de inteekenlijst eene kleine bijdrage moge stellen, opdat het zinnebeeld van deze gezegende gebeurtenis tot stand komo. Door het kiescollegie der Hervormde gemeente alhier zijn in zijne vergadering van jl. Dingsdag avond gekozen tot ouderlingen de heeren P. A. C. Hugenholtz en J. Breebaarten tot diakenen de heeren P. Verhey, A. Bels en J. Oortgijzen. Door het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is, ten behoeve der volksvoordragten die door het departement ter dezer plaatse zijn georganiseerd, eene toelage van 100 verleend. Eergisteren avond is, tengevolge van dikke mist, op de Zuiderhaaks gestrand de Eng. brik Caroline, kapt. Duncan, geladen met steenkolen, van Newcastle naar hier bestemd. De equipage heeft zich met do scheepsboot. gered en is dienzelfden avond in de haven alhier aangekomen. liet vaartuig is later uiteengeslagen. Heden is alhier aangevangen het vergelijkend examen voor de vacante betrekking van hoofdonderwijzer aan de gemeente-school No. 3. Door de werkende leden van den burgerkring „Harmonie" zal op Zondag den 24 December eene volks voorstelling worden' gegeven. Volgens den staat van den uitslag van het najaars examen in 1871, bij het lager onderwijs in de verschillende gewesten onzes lands, zijn geëxamineerd 2479 adspiranten, waarvan 1474 toegelaten en 985 afgewezen. Teruggetrokken lieben zich 20 adspiranten. Thans ziet het licht het verslag der verrigtingen van het hoofdcomité der Nederlandsehe vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieko en gewonde krijgslieden, in tijd van oorlog, (Roodo Kruis). Dit verslag is verdeeld als volgt: 1. Voorbereidende maatregelen. 2. -Eerste verrigtingen. 3. De Nederlandsehe ambulancea. de Fransch-Nederlandsche ambulance; b. SaarbrückcnTrier; c. Dusseldorp (Neuwied--Wezel); d. Mannheim; e. Ver- sailles; la Chappelle; g. Balanh. Metz; i. Havre; k. Bordeaux en l. Rijssel. 4. Verschillende hulpverleening en het besluit, als volgt Aan het verhaal der verrigtingen van het hoofdcomité sluiten zich aan een verslag van de commissie van beheer der goederen van het centraal-magazijn en een overzigt van de hoofden der ontvangsten en uitgaven der alge- meene kas, opgemaakt door den penningmeester uit zijn rekening over 187071. Van het aantal afdeelingen of comités der vereeniging, van het getal harer leden, van haar hulpmiddelen, werkzaamheden en zendingen zal in het verslag van den staat der vereeniging door den secre taris van bet hoofdcomité berigt worden gegeven. Uit de viervoudige mededeeling zal het blijken, hoe de vereeniging, ingesteld naar het doel, de grondslagen en de regelen aangewezen in het kon. besluit van 19 Julij 1867, hare roeping begrepen heeft in oorlogen, waarin het vader land niet betrokken is. De vreemdeling, wanneer hij van verslagen kennis mogt nemen, zal er uit leeren, welk hart er in het Nederlandsehe volk heeft geklopt bij het vernemen van het lijden der strijdende volken in den oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk. Onlangs is gemeld dat dr. E. van der Ven, school opziener in het 5de district van Noordholland, eene aanklagt ingediend had tegen een hoofdonderwijzer van een der stads armenscholen te Haarlem. Nadat de hoofdonderwijzer had te kennen gegeven, met de door hem over het schoolfoezigt gebezigde uitdrukking niet de minste kwade bedoeling te hebben gehad, heeft de gemeenteraad besloten die verklaring aan genoemden schoolopziener te doen bekend maken, ver trouwende, dat daardoor de indruk, dien de zaalc op hem mogt hebben teweeg gebragt, zal weggenomen worden. Men verzekert dat dr. E. van der Ven nu in de zaak berust. Men verwacht binnen kort het openen eener stoom- bootdienst tusschen Texel en Amsterdam langs het Noord- hollandsche kanaal. De beurtschippers in die dienst houden zich met dit plan bezig. Deze onderneming is zeer gewenscht, vooral met het oog op de veemarkten te Alkmaar en te Purmerende. Op Vrijdag 22 dezer zal te Schagen de jaarlijksche algemeene vergadering plaats hebben van de onderwijzers in het 7de district van Noordholland, onder voorzitterschap van den districts-sclioolopziener. Jl. Zaturdag avond kwamen te Hoorn drie varens lieden van het eiland Marken aan, die het stoute vraagstuk hadden ondernomen om den togt over het brooze ijs te ondernemen. Een ging vooruit met een touw om zijn midden; dit was niet overbodig, want hij zakte verscheidene malen door het ijs. Men schrijft van Nieuwe—Niedorp, dd. 12 dezer: Gisteren avond waren in de lokalen van liet raadhuis alhier de leden van den raad, benevens anderen bijeen, om den heer D. van der Stok te complimenteeren, die gedurende 12j jaar als burgemeester dezer gemeente werkzaam was geweest. Zijne mede—raadsleden wilden dien dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan, en hadden zich daarom met andere vrienden in het raadhuis vereenigd, om hunne belangstelling te doen blijken. Tot aandenken aan dezen dag werden hem kostbare cadeaux vereerd, vele wenschen voor het welzijn van den burgemeester en voor den bloei van deze gemeente ontboezemd en bij herhaling werd door den heer D. van der Stok aan de aanwezigen dank gebragt voor al de bewijzen van achting en mede werking, door hem gedurende dat tijdvak ondervonden en verzekering gedaan dat hij zijne beste krachten zou blijven wijden aan de bevordering van den bloei dezer gemeente. De gemeenteraad heeft besloten, onder nadere goedkeuring van H. II. Gedeputeerde Staten, de jaarwedde van den hoofdonderwijzer der openbare lagere school aldaar met 100 te verlioogen. De 80 bunders bouw-, wei- en boschland te Beverwijk hebben bij afslag 141,952 opgebragt. Men deelt aan de N. Rott. Crt. mede, dat de passa giers, die jl. Maandag avond met den trein van 8 u. 10 m. iangs den Rijnspoorweg naar den Haag vertrokken, bij ongeluk de reis naar Harmeien hebben meegemaakt. De beambten hadden verzuimd den wagen, die voor den Haag was bestemd, te Gouda af te haken. Te Kortezwaag heeft reeds eene hardrijderij op schaatsen plaats gehad, waaraan door 32 personen werd deelgenomen. De prijs is behaald door R. H. van Wallinga, te Oosterend. De strijd was warm, hetgeen het groote getal toeschouwers niet weinig amuseerde. Is de Haagsche correspondent van de Middelburgsclie Crt. goed ingelicht, dan is er bij het ministerie van Binneril. Zaken een plan aanhangig tot droogmaking der Zuiderzee. Te Arnhem is een persoon, die als drager een lijkstoet volgde, plotseling dood neergevallen. Jl. Dingsdag is te Leeuwarden een koe geslagt, 2| jaar oud, afkomstig van een landbouwer uit Lekkum, welk beest op twee tentoonstellingen met den eersten prijs is bekroond geworden en een gewigt had van p. m. 1300 halve kilogrammen. In Drenthe trekt thans een meisje van 23 jaar de aandacht, dat de kleinste dame van Nederland zou zijn. Het is de dochter van zekeren Nieuwenhuis, van Raalte; zij is 26 Amst. duimen lang en weegt 58 oude ponden. Zij is welgeschapen, schoon van uiterlijk en zeer bevallig in het spreken. In de Locomotief komt de volgende curieuse aan bieding voor: „Iemand, niet geheel vrij van sterken drank, maar die, zooals men zegt, zijn borrel drinkt en zijn dienst doet, zoekt een betrekking." Men schat de waarde der diamanten, die voortdurend aan de Kaap de Goede Hoop worden gevonden en wier aantal eer toe— dan afneemt, op 40,000 p. st. wekelijks. In België en in Frankrijk zijn, even als hier te lande, sedert den .4 December jl. groote hoeveelheden sneeuw gevallen. Dit heeft in Frankrijk niet slechts in al de noor delijke departementen en te Parijs, maar ook in de zuidelijkste deelen des lands, te Lvon, Nimes, Toulouse, Montpellier, Marseille, Nizza, enz. plaats gehad. De sneeuw is met een sterke vorst gepaard gegaan. Reeds vier-en— twintig uren nadat lie.t eerste drijfijs zich in de Seine voor Parijs vertoond had, is die rivier digt gaan liggen. Men herinnert zich bijna geen tweede voorbeeld van zulk een snelle bevriezing dier rivier. Te Lyon is de koude stren ger dan zij aldaar sedert den winter van 1840 geweest is. Donderdag jl. is de thermometer te Rijssel tot 22 graden onder nul gedaald; eene koude, welke daar ter stede gedurende het verloop eener gansche eeuw niet was waarge nomen. Sedert Zondag heeft er daar en elders in Frankrijk eene aanmerkelijke rijzing in den thermometerstand plaats gehad. Uit Japan verneemt men, dat de beschaving der Westersclie volken langzamerhand zich onder de bevolking een weg baant. Voor de soldaten zijn buitenlandsche schoenen besteld, hier en daar komen handwagens in gebruik en, naar men wil, zal het verbod tot uitvoer van rijst worden opgeheven. In liet volgend jaar verwacht men de onbe perkte vergunning om in het binnenland te reizen; ook spreekt men van het aanleggen van straatsporen. De jonge Mikado, tot heden als een heilige beschouwd, is niet langer een mythisch wezen, maar een soort van half-Europeschen mensclielijken regeerder van zijn volk. Reeds doen spoor wegen en andere Westersclie verbeteringen het hunne om in Japan het romantische waas van vroeger tijden te doen vervangen door het meer prozaïsch gewaad onzer dagen. De Overland China Mail, die in Hongkong uitkomt, berigt in haar nomnior van 1 November, dat bet noorden van het Chineesclie rijk door overstroomingen geteisterd werd en dientengevolge hongersnood met de gewone gevolgen d larvan, namelijk struikrooverij en oproerige bewegingen, te verwachten had. Volgens de door het genoemde blad medegedeelde berigten uit Japan, scheen de omkeering in de politieke gesteldheid van dat rijk, dat is de vestiging der absolute monarchie door vernietiging van de magt der leenmannen en der cynsbare vorsten, vredig en zonder openlijk verzet haar beslag te zullen bekomen. Tweeile Mamer. Zitting van Dingsdag 12 December. Achtereenvolgens worden aangenomen: Hoofdstuk X dor Staatsbegrooting (Onvoorziene Uit gaven); een drietal ontwerpen van wet tot wijziging of verliooging van begrootingen voor 1S70; liet wetsontwerp tot regeling der ontvangsten en uitgaven van liet pensioenfonds van burgerlijke ambtenaren voor 1872; twee ontwerpen betreffende liet fonds der domeinen; en eindelijk de wet op de Middelen. Laatstgenoemde wet lokte langdurige discussiën uit, tengevolge van in behandeling gebragtc amendementen. Door den beer Heemskerk Az. was voor gesteld om uit liet batig slot der Indische rekening over 1867 eene som van f 8,000,060 bij de inkomsten van 1S72 op te nemen, ter voorkoming dat de begrooting met een tekort zou sluiten. Dit amendement wordt ten slotte met 39 tegen 32 stemmen verworpen; dit van den lieer van Naamen, strekkende om het bedrag der uit te geven schatkislbilletten te brengen op f 8,600,000, wordt aan genomen met 45 tegen 26 stemmen. Zitting van Woensdag 13 December. De lieer van Bosse heeft, bij ongesteldheid van den heer Thorbecke, naar aanleiding van de interpellatie van Zuylen, namens het Kabinet verklaard, dat de regering de verdedigbaarheid van het land blijft beschouwen als van uitnemend belang en blijft vasthouden aan de ingediende voor» stellen nopens het defensiewezen, zonder daarom den nieuwen minister te binden aan dezelfde sommen of plannen in de bijzonder heden. Daarna is de credietwet voor het departement van Oorlog voor zes maanden aangenomen met 61 tegen 8 stemmen; vervolgens zijn een aantal kleine wetten afgedaan. Uit het Dingsdag avond laat rondgedeeld voorloopig verslag over het ontwerp op de inkomstenbelasting blijkt onder anderen, dat de meerderheid twijfelde of afschaffing der belasting op het geslagt een ecnigzins merkbaren invloed op de vleeschprijzen zal uitoefenen. De patentbelasting laat zich moeijelijk verdedigen. Over de vraag of het evenwigt tusschen ontvangsten en uitgaven al of niet op den duur te handhaven is, zoodat naar nieuwe hulpbronnen moest worden uitgezien, liepen de gevoelens uiteen. Ook over de wensche- lijkheid van het invoeren eener algemeene belasting op het inkomen waren de gevoelens zeer verdeeld. Het verslag behelst de opgave der wederzijdsche opiniën, zonder dat blijkt van eene bepaalde meerderheid voor of tegen. Aan den off. van gez. 1ste kl. bij de zeemagt F. W. L. Meijer is ter zake van 50jarigen ouderdom pensioen verleend; eir de off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt C. Noordewier is tot off. van gez. lste kl. bevorderd. De adelb. lste kl. II. van der Sande, behoorende tot de rol van het fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, wordt met de.i 15 dezer op non-act. gesteld, en met den 16 dezer vervangen door den adelb lste kl. B. Brutel de la Bivière. Met ingang van den 1 Jan: a. s. zijn ten kantore van den Rijks telegraaf alhier geplaatst, de heerenH. L. Berkenholf en J. W. Overbosch, telegrafisten 3de kl., thans werkzaam te Amsterdam. Door den minister van Marine is met ingang van 1 Jan. 1872 eervol ontslag, ouder genot van pensioen, verleend aan den heer C. G. Laiigeveldt, machinist lste kl. bij de Nederl. Marine. België. Terwijl in Oost- en in West-Vlaanderen zeer krachtige maatregelen van regeringswege werden genomen om de uit Frankrijk binnengedrongen veepest te stuiten, heeft zich die ziekte ook in de provincie Luxemburg geopenbaard; aldaar zijn den 8 dezer te Corbion negen runderen op hoog bevel afgemaakt, als lijdende aan de veepest, of in aanraking met besmet vee geweest zijnde. F r a n k r ij h. Volgens de Bien public, beeft bot Belgische gouver nement aan bet Fransclie dezer dagen 1800 paardentuigen doen teruggeven, die bet Belgische leger na den intogt van een deel van het leger van Sédan had ontvangen en die Frankrijk tot beden bad vergeten terug te vorderen. De geregtelijke overheden in Frankrijk zijn bij eene aanschrijving van den minister van Justitie van den 7 dezer gelast mede te werken tot strenge handhaving der bestaande verordeningen tegen de verbreiding der veepest. Daarin wordt gezegd dat de geldelijke schade, door die veeziekte aan Frankrijk toegebragt, reeds millioenen scliats beloopt en dat zelfs zij, die uit achteloosheid en zonder boos opzet de bedoelde verordeningen overtreden, strenge straf ver dienen wegens de verschrikkelijke gevolgen, welke die onachtzaamheid kan hebben. - Een bij bet Journal des Débats ontvangen schrijven uit Rome van 7 December geeft het volgende verbaal van een voorval, waarvan andere dagbladen met veel overdrijving hebben gewaagd: „Dezer dagen beeft zich op het Vaticaan eene kleine moeijelijklieid voorgedaan. De Italiaansche schildwacht en twee manschappen van de binnen bet Vaticaan dienstdoende lijfwacht, kregen twist, tengevolge van een misverstaan bevelde Pauselijke soldaten ver toonden zich aan het venster en wilden er blijven staan, uitziende naar bet plein; de schildwacht wilde dit niet gedoogen. De uitkomst is geweest dat aan den schildwacht, alsmede aan den commandant van den post eene discipli naire straf is opgelegd." Sommige bladen wijzen de Franschen op eene Duit- sclie teekening, tot waarschuwing dat zij nu meer dan ooit eensgezind moeten zijn. Die teekening stelt een Duitsch soldaat voor, aan bet einde van eene half ver woeste kampplaats, die Frankrijk moet beteekenen, en waar verschillende groepen, banieren dragende met het opschrift: „Monarchie, Republiek, Keizerrijk, Socialisme en Petroleum,, met elkander aan 't vechten zijn. De Duitsche soldaat houdt in de linkerhand een ontrolde kaart, terwijl hij met de regterhand de provinciën van Franche-Comté en andere aanwijst, die op de kaart met dezelfde kleur als de Elzas en Lotharingen geteekend zijn. Bij de rivier de Saöne staan de woorden: „Grenzen van Frankrijk," en de Duitsche soldaat ziet de vechtpartijen rustig en geduldig aan en zegt: „wij wachten!' Te Rijssel zijn twee kantoorbedienden in hechtenis genomen; de een, aan een groot bankiershuis werkzaam, had 90,000 francs ontvreemd; de ander, bediende in eenl brouwerij, 80,000 francs. Engeland, Blijkens een berigt van gisteren avond te 10 uur hadI de Prins dien avond minder geagiteerd doorgebragt. Vol gens particuliere mededeelingen bobben zich ongunstige I verschijnselen voorgedaan. De longen zijn zeer ontstoken. I liet gevaar, hetwelk het leven van den Prins van Wallis van oogenblik tot oogenblik bedreigt, blijft bü de natie eene toenemende belangstelling opwekken. „Gedurende! den geheelen loop van verleden Zaturdag", aldus meldt de Times, „heerschte in de City, ten gevolge der afwisselende! meer of minder ongunstige berigten omtrent 's Prinsen! toestand, eene algemeene en groote spanning. Den vorigenl dag had de plotseling ongunstige wending eene diepe enj waarlijk algemeene neêrslagtigheid veroorzaakt; maargrootl was de algemeene vreugde op Zaturdag morgen, toen menl vernam, dat de Prins den nacht overleefd had, en niets is I te vergelijken mat de angstige spanning, waarmede naar nieuwe telegrammen wordt uitgezien. Van den aanvang af

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2