ADVERTENTIËN. SPAANSCHE Buro'erlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. 'X- Heden, Donderdag 14 December, circa 80,000 CIGARË1V, TE KOOP: TWEE HUIZEN zijn onmiddelijk na hunne aankomst ran Sandringliam afschriften der bulletins door den minister van Binnenl. Zaken aan den lord-mayor toegezonden, en deze zijn on middelijk aan het Mansion-House aangeplakt, alwaar dui zenden zich verzamelden om ze te lezen. Zoo dringend en algemeen was op Vrijdag en Zaturdag de begeerte om onderrigt te worden omtrent 's Prinsen toestand, dat men tot de hulp der politie zijne toerlugt heeft moeten nemen, ten einde de goede orde te handhaven onder de volks menigte, die van tijd tot tijd voor het Mansion-House bijeenkwam om de bulletins te lezen." *J1. Zondag is in bijna alle godsdienstoefeningen te Londen bij 's Prinsen hagchelijken toestand stilgestaan. In de Litanie der Episcopaalsche kerk zijn bijzondere en door den aarts bisschop van Canterbury „geautoriseerde" gebeden ingevoegd voor het behoud van 's Prinsen leven en voor 't verleenen van kracht aan de Koningin en aan de Prinses van Wallis. De Times behelst, behalve eene korte mededeeling van heto-een in de voornaamste kerken aldaar naar aanleiding vaif 's Prinsen ziekte door de godsdienstleeraars gezegd is, eenige kolommen met uit verschillende provincie-steden afkomstige berigten, welke allen spreken van den diepen indruk en van do innige belangstelling, welke die ziekte overal opwekt. De Engelsche diplomatieke agenten in het buitenland hebben last ontvangen om een rapport in te zenden omtrent den aard, de inrigting en de gezindheden der Internationale in de landen, waar die agenten geaccrediteerd zijn. De werkstaking der telegrafisten in Engeland is met hun toegeven geëindigd. In Londen wordt sedert eenige dagen eene oproeping onder het publiek verspreid, houdende uitnoodiging tot het oprigten eener vereeniging die zich tot taak zou stellen de pogingen ter verbreiding van het republikeinsche beginsel in Engeland met mond en hand, met zedelijke en physieke middelen tegen te gaan. De Londensche dagbladen van jl. Dingsdag behelzen bijzonderheden waaruit op te maken is wat° de° zin is van de uitdrukking „physieke middelen". Zij berigten dat verleden Zaturdag te Bolton een hand werksman gestorven is ten gevolge der wonde, hem eenige dagen vroeger, terwijl hij eene redevoering van den heer Difke aanhoorde, toegebragt met eenen van buiten door het vensterraam geworpen steen. Verder behelst de Times een schrijven van George Odger, den bekenden woord voerder der democratische begrippen in Londen, verhalende hoe hij en zijne vrienden bij de inwijding van eenen repu- blikeinsclien club in Reading, met steenworpen uit het lokaal gedreven en vervolgens aan het spoorwegstation met stok- en vuistslagen mishandeld zijn. Het schrijven van Odger luidt aldus„Toen lord Elcho onlangs door handwerkslieden, leden van de Retorm League, gezegd was hen belasterd te hebben, kwam hij in onze vergaderzaal te Londen, terwijl wij er eene bijeenkomst hielden; hij verlangde er toelating en vrijheid om het woord te voeren. Wij ontvingen hem vriendelijk, ruimden hem ons spreekgestoelte in voor zoo lang hij goed vond te spreken, en luisterden aandachtig naar hem. Het is een bekend gezegde van lord Chelsea, dat de ridderlijke geest tot den verleden tijd behoort. Klaarblijkelijk ontbreekt die geest bij de zoo vrijheidlievende, zoo echt vrijzinnige koningsgezinden van Bolton, Leeds en Reading. Kei- en° metselsteenen, stokken en gebalde vuisten, ijzeren staven en Spaansche peper (in de vergaderzaal der repu blikeinen rondgestrooid om leed aan keel en oogen te doen) zijn hunne eenige bewijsmiddelen. De democraten van Engeland zullen zich, hoop ik, nooit tot het gebruiken van zoodanige middelen verlagen." De Engelsche reddingmaatschappij heeft twee liarer medailles uitgereikt bij eene gelegenheid, zoo als zeker nog nooit is voorgekomen. Te Cork had zich eene vrouw (ge lijk later bleek, een ontvlugtte waanzinnige) in den vloed gestort en twee van verschillende rigtiug komende mannen sprongen in den vloed, aan wier gemeenschappelijke pogingen het gelukte, de verdrinkende aan land te brengen. Deze twee, die de menschenliefde en het toeval tot edel werk vereenigd had, waren een catlioliek en een protestantsch geestelijke. Ér zijn roept de Pall Mali Gazette republi keinen en republikeinen: tallooze variëteiten van het ras. Dit heeft de geschiedenis van de jongste dagen afdoend bewezen. Als hoofdsoorten tellen we: de Britsche republi keinen, die weder verschillend zijn, naar gelang ze bij Dilke, bij Odger of bij Osbome zweren; de Fransche repu blikeinen van den heer Thiers, en de Fransche republi keinen van den heer Gambettaeindelijk de Amerikaansche republikeinen wier aard al zeer weinig punten van overeenkomst biedt met dien van éénige der Europeesche species. Bij voorbeeld: letten we eens op hetgeen onlangs te New-York voorviel. Een Russische grootvorst, de jongere zoon van den magtigsten aller autocraten, stapt er aan wal en zie een republikeinsche menigte ver dringt en vertrapt zich, laat zich door de politie met stok slagen terugdrijven, half krankzinnig van verlangen om den vorstelijken vreemdeling te zien en hulde te brengen. Als een overwinnaar doortrekt Alexis de straten. De lucht davert van toejuichingen; elk vecht om de eer van hem de hand te mogen drukken, of slechts zijn kleederen te mogen aanraken! Wat zullen Odger's discipelen van dit alles zeggen! Hoe verontwaardigd zullen zij wezen over deze zelfvernederende houding van hunne broeders aan gene zijde des oceaans?Vergelijk daarbij het tanden knarsen en de gebalde vuisten van de Parijsche rooden en vraag dan, hoe het staat met de toekomst van de „Unirerseele republiek" en of deze, zoo ze ooit tot stand komt, veel kans heeft „één en ondeelbaar" te wezen! Duitse li land. Al de Pruissische staatsspoorwagens zullen, in dienst zijnde, in 't vervolg verwarmd worden. Ten vervolge op hare mededeelingen omtrent de Con- durango behelst de Kölnische-Zeitung een brief van het Duitsche gezantschap te Londen, welke haar ter openbaar making is afgestaan. Deze brief, gedagteekend van 23 Nov. luidt: „Naar aanleiding van uw schrijven van den 17den, heb ik de directiën der daarin genoemde hospitalen ver zocht, hare bevinding van den Condurango-wortel als geneesmiddel tegen kanker mede te deelen. Naar gij uit liet hierbij gevoegde schrijven zult zien, is die wortel aan een naauwkeurig geneeskundig onderzoek onderworpen, maar moet de uitslag zeer ongunstig zijn geweest, daar het gebruik der Condurango van niet het minste gevolg of genezende kracht tegen kanker geweest is." Het bedoelde verslag van het onderzoek der Engelsche geneesheeren luidt„De secretaris van het Middlesex-hospitaal geeft op de vraag van den secretaris der Duitsche legatie ten ant woord, dat met de Condurango-plant alhier naauwkeurige proefnemingen gedaan zijn, maar dat dit middel gebleken is van niet het minste nut te zijn in gevallen van kanker. Van den uitslag der proefnemingen is aan do geneeskundige tijdschriften en aan het koninklijk genootschap van genees kundigen verslag gedaan." Eene Ilamburgsehe reederij heeft van den gezag voerder van een harer schepen uit Tientzing in (China) berigt ontvangen, dat den 10 Sept. aldaar vijf matrozen der Duitsche schepen Frisch, Hermaan en Madura, aan wal gegaan zijnde, door 25 man eener Fransche kanonneer boot overvallen en zoodanig gewond zijn, dat zij onder heelkundige behandeling zijn genomen. Er is onmiddellijk aangifte gedaan bij den Duitschen consul. Uit de een stemmige verklaringen der gewonden blijkt, dat er alle reden bestaat tot de veronderstelling, dat dit eene aanranding met voorbedachten rade is geweest. Rusland. Over den Dnieper wordt een enorme brug gebouwd, ten behoeve van den spoorweg Krementchoug-Kroukow. De bovenbouw dezer brug, lang 960 meter, rust op 10, gemid deld 87 meter van elkander liggende pijlers. De buitengewoon ligte overspanningen, wegende ongeveer 442 ton, zijn, op drie na, allen met behulp van steigenverk gesteld. De ingenieur, kolonel de Struve, heeft met eenige wijzigingen, de overspanningen op den onderbouw van de brug gesteld, evenals dit in Nederland geschiedt aanhet Ilollandsch diep. De Dnieper had echter geen vloed en eb, zoodat er niet op verschillende hoogten van waterstanden behoefde gere kend ts worden. De Invalide, het dagblad van het ministerie van oorlog te St. Petersburg, zegt in zijn jongst ontvangen nommer: „Op bevel van onzen minister van Oorlog is een proef genomen, om te zien welke uitkomsten eene plotselinge oproeping der met verlof naar huis gezonden soldaten zou opleveren. Door die proefneming heeft het gouvernement vele inlichtingen verkregenmet behulp waarvan het middelen zal kunnen vinden, om den tijd tot de opkomst der verlofgangers vereischt korter te maken en de wijze van hereeniging der troepen tot volmaaktheid te brengen. Te dien einde en om volle zekerheid van het doeltreffende der ingevoerde regelen te bekomen, is het nuttig en zelfs noodzakelijk geacht de proefneming met het zamenbrengen der verlofgangers voortaan van tijd tot tijd met bepaalde tusschenpoozen te herhalen. Alzoo heeft de Keizer, onder betuiging van tevredenheid over de uitkomsten der eerste oproeping van verlofgangers op korten termijn, eene herhaling der proefneming bevolen. Dientengevolge zullen voortaan telken jare in een aantal districten de ver lofgangers opgeroepen worden. De oproeping zal zonder voorafgaande waarschuwing geschiedeneenvoudig door middel van den telegraaf, en wel met dépêches, die af gezonden worden op den dag zeiven waarop de opkom6t moet geschieden." Amerika. Als een staaltje, hoe officieel de magistraten in Amerika zich gedragen, diene het volgende: bij de regtszittingen des whisters zijn de regters en jury-leden gewoon hunne kousen uit te trekken, om ze bij den kagchel te laten droogen; eenigen gaan zelfs zoover, hunne eksteroogen te snijden. Toen dezer dagen een advocaat zich over het volslagen gemis aan decorum beklaagde, kreeg hij van den likdoorn snijdenden regter koeltjes ten antwoord: „advokaat, ik roep je tot de orde en tot den eerbied, dien je aan de jus titie verschuldigd zijt; bemoei je met je eigen zaken!" De geërgerde pleiter was wijs genoeg deze waarschuwing niet te beantwoorden, en zette zijn pleidooi voort, terwijl de regter aan het kureeren van zijn likdorn de laatste hand legde. De papavcrbolcultuur, in 1868 in de nabijheid van Nushville begonnen, met het doel er opium uit te trekken, is zóó goed geslaagd, dat Engeland in zijn opium-handel eerlang aan Amerika een gedachten concurrent zal hebben. Te Tennissee gaf dit jaar een hectare papaverbollen van 68 tot 84 kilo opium. Van 6 tot 13 December 1871. ONDERTROUWDPieter Iioerhorst eu Aaltje van Westen. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Geertje, dochter van Herman Jacob Keijser en Dieuwertje Kooiman. Klaasje Adriaantje Paulina, dochter van Meindert Zegel en Maatje vau der Wal. Pieter, zoon van Jacob Eelman en Geertje Bakker. OVERLEDENAntje, 5 jaren, dochter van Anthonij Eeleman eu Antje Maas. Jan Brouwer, 33 jaren, gehuwd met Hcndrikje Slot. Pieter, 6 maanden, zoon van Dirk de Ruijtcr en Hendrica Kooger. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). A a s O Uren. ;j Wiudrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. b£ -g ■-C O •s Toestand van de O Stand. Afw. Stand. Afw. zee. 13 12 nwtw. 2.5k. 771.70 f12.21 5.8 t L2 0.97 Vlak. 14 8 ztw. 1.2 769.50 9.98 5.2 t 1.8 0.97 14 12 zzw. 0.7 768.82 f 9.30 6.0 t L5 0.97 Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 24 Nov. G.K.G.v.Hogendorp. A.F.A.Hörner.Batavia. 4 Dec. CorneliaAbramina. J. Stuur. Montevideo. 7 Fennechiena. H.W.Koetse. Barbados. 7 Bellatrix. H.C.Haacke. Soernbaija. 8 Leentje van Dam. F.F.Maathuis. Trinidad. 11 12 Dec. Irene.* F.J.Hoggeur. Middell.Zee. 12 Johanna. H. H. Potjer. Curatjao. 13 JacobaScChristina. 1'. J. Mulder. Batavia. 13 Gooregt. I'. P. Huges. Montevideo Heeft in het Bassin geladen. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binueuk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 9 Deo. Friesland. '1'. Sipkes. Duink.&Goedk. Soerabaija. 9 Anna Digna. A.ll Zwaneveld Zur.Uühlen&Co.Batavia. 10 An tb. II eudr.Carol.M.I loedemaker. Duink.&Goedk. Suriname. 11 IlellenaCordano. G.D.Schraffino. ZurMiililen&Co.Taganrog. 12 QueenoftheFlect. D.L.Mc.Load. van Vliet Co. New-York. 12 Golcondd. S. Allan. Duink.&Goedk. Taganrog. 12 Zuleima. T. Hansen. van Vliet Co.New-York. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in do Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Hartley. R. II. Dixon. Sunderland. Cato. R. Fambley. Maglona. R. Dodds. Seaham. Voorwaarts.* H. T. de Jonge. Dundee. IssabellaSarah.J. Scott. Newcastle. Lading. Steenk. Jansjen.f Rob Roy Bérénice. Oxford. Wijvern. Dale. Apollo. II. Nigge n bruggen. Middlesbro. J. Mc. Laren. Granton. II. Ituttere. Palermo. Stukg. A. U. Hagestadt. Kroonstad. Rogge. A. 1'ottinger. Ibraël. W. Atkinson. Cardiff. Steenk. E. Stephanson. Soderhamn. Hout. Als bijlegger bestemd naar Harlingen. f ii n Zwolle. Cargadoor. C. Berghuijs. ZurMühlen&Co. ii Duink.&Goedk. v van Strijen. Order. ZurMühlen &Co. ii Duink.&Goedk. Znr Müblen &Co. Blikman Co. PER TELEGRAAF. Lammeren f a Bokk. en Geitena 8 Magere Varkens- 8 a 2 Paarden Veulens Stieren 12 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen - Vaarzen Hokkelingen - 8 Nucht.Kalveren - Vetteltammen - 1140 Schapen f 25 a 50 - 80 a200 a 9 a 17 a 16 a 36 16 6 c. 45 a 76 - 30 a 60 52 Biggen - 3 a 450 Eenden 30 Kippen Boter per kop -85a Kaas per K.G. - 30 a 40 Kip-Eijeren per 100 -400 n500 Eend-Eijeren - a LIJST VA» IIKIIAEV, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door liet Post kantoor alhier, gedurende de 1ste hcll't der maand November 1871. S. Branzeu, te Alkmaar; L. Auske, C. T. Luiske, mej. A. Angel, Simonis, II. Vinju, Wplf, K. Alens, A. Oethuis, mej. Landmeter, Beertsen en mej. E. Schaaf, allen te Amsterdam; K. Sijo, te Hoorn op Texel; van liegt, te Utrecht; II. van Velden, te Zuilichem; wed. G. Keijzer, geen plaats van bestemming vermeld. De Directeur van het Postkanteer, HERWEIJER. Ondertrouwd: P. A. E. TII IJS S EN en N. A B B E N E S. Helder, 15 December 1871. Algemeens kennisgeving. Bevallen van een Zoon N. II. BROEK, geliefde Echtgenoot van J. G O T T S C II A L K. Helder, den 9 December 1871. Eenige en algemeene kennisgeving. De betaling der Coupons van de BUITENLANDSCHE SCHULD, verschijnende ultimo December, is aangekondigd onder kennisgeving, dat de betaling der interessen van de BINNENLANDSCHE SCHULD, NIET zal plaats hebben, zonder dat de Coupons vergezeld gaan van de Obligatiën, waartoe zij belmoren. Nieuwediep, den 15 December 1871. P. GROEN, Makelaar. Weersgesteldheid: 13 Dec. 12u. Bewolkt, beneveld, mooiweer. 14 Dec. 8 u. Digtbetrokken, mistig, vochtig. 14 Dec. 12 n. Digtbetrokken, mistig, vochtig. 's avonds 7 ure, verkooping van in het Koffijhuis 'T CENTRUM alhier. onder één dak, staande bij de Botbrug aan de Spoorstraat, een der beste standen te Nieuwediep. Men adressere zich bij J. W. KAMPE R, aldaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3