STATEN-GENERAAL. Benoemingen, enz. BUITENLAND. Marine-Haven Nieuwediep. 277ste STAATS LOTERIJ. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. SCHAGER MARKT van HEDEN. ADVERTENTIËN. VAARTWEL het bijzonder aan de leden Escher en Wichers benevens aan den consulairen agent van Amerika van Vliet, komt voor het nemen van gepaste maatregelen in deze spoedeisehende zaak een woord van openlijke hulde toe. liet schip was genaamd General Chamberlain, kapt. Morse, ge komen van Callao, bestemd naar Hamburg en geladen met Guano. Het was reeds op de hoogte van Cuxhaven geweest, doch wegens het drijfijs moest men terugkeeren. Omstreeks 10 J uur in den namiddag van 17 December, wegens onbekendheid van hun en van den aan boord zijnden Engelschen loods met deze kust, hadden zij schipbreuk geleden. Des nachts hadden vier manschappen der equipage met eene sloep zich van boord begeven en van de Engel- sche loods was sedert de stranding niets bekend. (De sloep is gisteren onderste boven aan het Texelschc strand aangedreven, waarin zich twee lijken bevonden, en heden is aan de Heldersche kust een lijk aangespoeld.) Eerste Hamer. Tot rapporteurs van de met Groot-Brittannië gesloten tractaten zijn benoemd: de heeren Smit, Joost van Vollenhoven, Hartsen en van Eysinga. Tweede Kamer. In de zittingen van Maandag, Dingsdag en Woensdag zijn in deze Kamer discussicn gevoerd over de wet tot afkoopbaarstelling der tienden. Nadat onderscheidene leden het woord hadden gevoerd heeft de minister van Justitie in het breede geantwoord. Art. 1 is aangenomen met 62 tegen 2 stemmen. De voorgestelde amendementen zijn alle verworpenhet artikel nopens het geding tot afkoop is aangenomen met 46 tegen 12 en het geheele ontwerp met 62 tegen 1 stem. De commissie, in wier handen zijn gesteld de twee adressen van den voormaligen kapitein Janssen, heeft haar rapport uit - gebragt, welks conclusie strekt om, wat het eerste adres betreft, over te gaan tot de orde van den dag en het tweede te verzenden aan den minister van Oorlog. Op een nader te bepalen dag zal hierover worden beraadslaagd. Tot luit. ter zee 1ste kl. is bevorderd de luit. ter zee 2de kl. C. Bijleveld, en tot off. van adm. 3de kl. de scheepsklerk J. P. van Goethem. De off. van gez. ïde kl. G. Karssen en D. Matak Fontein, worden met 1 Jan. a. s. gedetach. bij het hospitaal der Marine te Willemsoord. F r a n k r ij k. Door den krijgsraad te Versailles is een heldin der Commune, mlle. Louise Michel, 35 jaar oud, onderwijzeres, tot levenslange vestingstraf veroordeeld. Zij had in de Cri du Peuple meermalen aangehitst tot moord, vooral van de generaals Thomas en Lecomte. Gedurende haar verhoor was zij kalm erf verklaarde, dat zij de genoemde generaals zou doodgeschoten hebben, als zij ze had gezien; dat zij Ferré had aangespoord in de Nationale Vergadering binnen te dringen, eerst Thiers en dan haar te dooden, en dat het haar speet dat Ferré het niet gedaan had. Zij besloot dus: „Al wat ik u vraag, is mij naar Satory te zenden. Schiet mij maar dood en laat mij daar naast mijn geliefden Ferrc rusten. Er is voor mij geen plaats meer in deze vrereld in een tijd, dat een ons lood het deel is van allen, die vrijheid en regt liefhebben. Eene statistiek op de prefectuur van Parijs opge maakt, geeft aan, dat daar ter stede 20,000 voddenrapers gevonden worden, parasiten, die uitsluitend van den afval, van anderen leven. Zij bewonen bijna allen de buitenwijken, inzonderheid Belleville en Mouffetard. Tegen tien ure des avonds komen zij in de stad, om er hunne industrie uit te oefenen. Er zijn verschillende klassen van voddenrapers en wanneer men verscheidenen van hen bijeen ziet om een zelfden hoop, kan men vooruit zeker zijn, dat zij niet tot dezelfde klasse behooren. De een zamelt alleen het papier op, een ander vodden, een derde beenderen, een vierde eindjes sigaar. De 20,000 voddenrapers brengen 30,000 volle manden te huis, want sommigen doen twee reizen. Elke mand is ongeveer 1 franc waard. Dus worden 30,000 francs daags, terwijl de ingezetenen slapen, bijeengeliaald. De statistiek wijst verder aan, dat de beoefenaars van deze nijverheid het geringste contingent hebben geleverd aan de deelnemers aan den opstand van 18 Maart. Dit is ook niet vreemd; de voddenraper is door den aard van zijn vak min of meer wijsgeer. Welk eene studie over ons beklagenswaardig menschdom kunnen die Diogenessen maken, welke met hunne lantarens de vuilnishoopen om wroeten In het Journal de Paris van 15 dezer leest men het volgende: „Allen, die in de laatst verloopene jaren de schilders-ateliers bezochten, hebben Kachel gekend, die schoone Rachel, van welke de artisten zeiden, dat zij een zeer gezocht model was. Rachel, ofschoon nog jong, naauwelijks 24 jaren oud, was verscheidene malen zeer gelukkig geweest; zij was rijk en overladen met edele steenen, doch eindelijk verviel zij in armoede en getroostte zich ontberingen om den wille van een bedrieger, op wien zij verliefd was geraakt. Eindelijk, bijna een jaar geleden, had zij met een heer geleefd, dien zij voor haren echtge noot deed doorgaan, doch die haar verlaten had om zich naar Indië te begeven; ten laatste echter zocht zij weder troost bij atelierliefhebbers. Rachel woonde zeer net op den boulevard Maleslierbes. Nu onlangs avonds met hare beminde thuis gekomen, werd te middernacht het gebouw in opschudding gebragt door de kreten van laatstgenoemden. Na een kleine woordenwisseling had Rachel een glas op gevat, welks inhoud zij uitdronk, en toen riep zij: „denk er aan?" waarna zij het glas tegen den grond wierp, het aan stukken brak en zij bijna zielloos nederviel. Aan de bevoegde autoriteit werd kennis gegeven van het voorval. De commissaris van politie uit de wijk kwam met een ge neesheer, doch deze kon slechts den dood constateeren. Rachel, die tot een goede familie in liet buitenland be hoorde, had reeds lang het denkbeeld opgevat zicli van het leven te berooven. Haren waren naam ontdekte men uit hare papieren." Jules Favre geeft in zijn jongste werk van von Bis- marck de volgende beschrijving: „Hoewel reeds 58 jaar oud, schijnt Graaf Bismarck in het volle genot zijner krachten te wezen. Zijn hooge ge stalte, zijn indrukwekkende kop, zijn gelaat vol uitdruk king dat allesjjgeeft hem iets imponeerends, men zou zeg gen iets hards, wanneer die indruk niet getemperd werd door eene natuurlijkheid en eenvoudigheid, die soms bijna aan goedhartigheid grenzen. Hij ontving mij op ernstige wijze, maar zeer beleefd en zijne manieren waren geheel vrij van stijfheid of geaffecteerdheid. Bij het gesprek nam hij een weiwillenden toon aan en tot aan het einde van ons onderhoud bleef hij iets com municatiefs houden. Hij hield mij ongetwijfeld voor een onderhandelaar, die eigenlijk ver benoden hem stond, maai bij had de beleefdheid het mij niet te laten merken. Ik voor mij werd terstond getroffen door de helderheid zijner gedachten, zijn gezond oordeel en zijn originaliteit. Dat hij volstrekt niet aanmatigend was, trof mij niet minder. Ik zag in hem een staatsman, verre verheven boven alle anderen, die slechts datgene op het oog heeft wat werkelijk is en wien zaken, die tot geen nuttig doeleinde leiden, volkomen onverschillig laten. Zenuwachtig en vatbaar voor indrukken, is hij niet altijd in staat op 't eerste oogenblik zijn wrevel te bedwingen. Dikwijls heb ik hooren spreken van zijne buitengewone sluwheid, maar dit moet ik erkennen, hij heeft mij nooit bedrogen. Hij heeft mij dikwijls gekrenkt en angstig ge maakt door zijne harde eischen, maar bij groote zoowel als kleine zaken heb ik altijd de ondervinding opgedaan, dat hij was een rond en naauwgezet man. Engeland. De Prins van Wallis blijft op zeer bevredigende wijze in beterschap toenemen. Onder de verwanten en andere hooggeplaatste per sonen, die gedurende 's Prinsen ziekte dagelijks, en som mige tweemalen daags, per telegraaf berigten omtrent den toestand van den zieke vroegen, behoorende Koning en de Koningin der Belgen en de Graaf van Vlaanderen; de Koning en de Koningin van Denemarken, te Athene; de Kroonprins van Denemarken; de Keizer en de Keizerin van Rusland; de Koning en Prins Oscar van Zweden; de Keizerin van DuitschlandKoning George, ex-Koning van Hannover; de Paus; de Sultan; de Onderkoning van Egypte; de Koning en de Koningin van Spanje; de Koningin der Nederlanden; de Prinsen van Orleans; Keizer Napoleon en Keizerin Eugénie; de Koning van Portugal; de Czare- witz en de Czarina van Rusland; Grootvorst Alexis, uit Boston, in Noord-Amerikade Hertog en de Hertogin van Coburg-Gothade Kroonprins en de Kroonprinses van Duitschland; Prins en Prinses van Sleeswijk Holstein; thans te Cannesde Hertog en de Hertogin van Nassau Prins Frederik van Anhalt-Dessaude landgravin van Hessen, en Prins en Prinses van Hessen-Darmstadt. Men leest in de Spectator, dat bij de leden van alle democratische en republikeinsclie vereenigingen in Groot- Brittannië een adres aan de Koningin ter onderteekening rondgaat, waarin, ter zake der ziekte van den Prins van Wallis, deelneming en hoop wordt aan den dag gelegd. De Spectator houdt het er voor, dat de geheele geschie denis van Engeland geen tweede zoo sterk sprekend be wijs kan aantoonen van de innigheid van den band, die het volk en den troon verbindt. Bij besluit van den Privi Council wordt de lossing verboden van vee uit België en Frankrijk komende, en gelast dat schapen en geiten tien dagen na de lossing moeten geslagt worden. Dit besluit is niet van toepassing op varkens. Jl. Zaturdag zijn door de Engelsche brik Express te Portsmouth aan wal gebragt de 1ste en 2de stuurman, de kok, zeven matrozen en acht passagiers, welke zij niet ver van het eiland Wight had opgenomen van de stukken van het wrak der Fransche bark Costa Rica, welke in den vorigen nacht, tengevolge van aanvaring door een onbekend schip, hetwelk zijn koers oostwaarts voortzette, was gezon ken, en waarbij de kapitein, zes zeelieden en tien passagiers waren omgekomen. Een der geredde schepelingen, die Engelsch spreekt, had, na de aanvaring, de bemanning van het schip, hetwelk de oorzaak der ramp geweest is, toege roepen „Zult gij ons uwe booten zenden maar had niets anders dan eene ruwe verwensching tot antwoord bekomen. Zeilklaar liggende Schepen Groote Vaart, zie ons vorig nummer. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 19 Dec. Donna Maria. G. Meikle. Order. Bombay. 20 Ouse. R. Walker. Duinker&Goedk. Galatz. 21 Fannie. II. Forbes. Order. New-York. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. Barometer Stand. zwtw. v. wtz. 5k. 25 20„ 757.39 754.62 756.07 Afw. - 2.31 - 5.11 - 3.66 Thermometer C. Stand. 5.7 5.2 5.6 Afw. - 1.6 - 2.1 - 1.6 0.91 0.79 0.79 Toestand van di see. wein.golv Hol. Weersgesteldheid: 20 Dec. 12 u. Digtbewolkt, beneveld, winderig. 21 Dec. 8 u. Zwaarbewolkt, wind,onstuimig,buijig 21 Dee. 12 u. Zwaarbewolkt, wind, buijig. In den nacht van 20 op 21 dezer te 1 u. 30 m. een windstoot van 60 kilogram op de vietk. meter, windrigting W.N.W. DERDE KLASSE. tweede lijst: No. 16419 ƒ2000; No. 15414 ƒ1500; No. 18040 1000; No. 4706 400; No. 14533 200; No. 7650, 9980, 11800, 12061, 12830 en 19527 ieder 100. deude lijst: No. 4970 en 18630 ieder 1000; No. 9604 en 11494 ieder 400; No. 13547 200; No. 5200,10434, 11205,13875,16084 en 18697 ieder 100. Van 13 tot 20 December 1871. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Christina Adolfina, dochter van Johannes Sibrand Keijser en Neclije Boon. Alida Willemina, dochter van Jacob Ilit- lenius en Marretje Bruin. Adrianus Cornelis, zoon van Pieter van Doorn en Adriaautje Willemijne van der Kloot. OVERLEDEN: Jantje Boon, 74 jaren, weduwe van Klaas Reijersz. Dijker. Naantje Abbenes, 50 jaren, gehuwd met Cornelis de Ridder. Van 1 tot 15 November 1871. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jan Out en Antje Hoofd. GEBOREN: Elisabeth, dochter van P. Wit en E. Nobel. Ca- tharina Cornelia, dochter van C. Dignum en H. Hopman. Cornelia Margaretba, dochter van J. L. Groot en C. Kruijer. Arie, zoon van J. Zeeman en G. Kos. Maartje, dochter van C. Dalenberg en K. Hoogvorst. Jannetje en Saartje, dochters van S. Baken en W. Kocli. Ariëntje, dochter van A. Molenaar en J. Krabman. Maria Geer- truida, dochter van W. C. Doorenbos en N. van der Put. Anna Catharina Margaretba, dochter van J. G. Meijer en A. F. W. Buning. Jan, zoon van J. Stins en E. Geel. Trijntje, dochter van G. Rade maker en C. Wit. Maria, dochter van F. Mooijboer en M. Bakker. Hendrik, zoon van A. Brak en J. van Twuijver. OVERLEDEN: Picter Keetman, 43 jaren, echtg. van M. Koeten. Jan van der Aarde, 61 jaren, echtg. van A. Stoffel. Sipke de Vries, 42 jaren, echtg. van '1'. Eriks. Cornelis Kieft, 61 jaren, weduwnaar van E. de Jong. Trijntje Zipp, 41 jaren, echtg. van G. Smit. Cornelis, 4 jaren, zoon van J. Duinmeijer en M. Grin. PER TELEGRAAF. f 60 a 1 Paard Veulens Stieren 3 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijena Vaarzen a Hokkelingena 6 Nucht.Kalveren - 11 a 16 VetteRammen - 1120 Schapen a 75 al70 a 14 a 49 Lammeren f a 1 Bokk. en Geiten - 5 a 6 Magere Varkens- 7 a 28 Biggen - 3a 400 Eenden c. 50 a 40 Kippen - 30 a Boter per kop - 92fa Kaas perK.G. - 32ja 35 Kip-Eijeren per 100 -450 a500 Eend-Eijeren a 13 6 60 70 i Vijftigjarige Eehtvereenlglng gs VAM Ej ALBERTUS DE BUNJE ij EK MAARTJE KROL. Helder, 21 December 1871. fjj Uit naam hwmir dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. ijs «ï<i54S.4S«3'4S)4543;45üS.4S.4S45.4i.-4S4Sè34Si45AS45.4Si43*5*S143^3 Bevallen van een welgeschapen Dochter H. KINDT DRONKERS. Nieuwediep, 21 December 1871. Heden overleed, zacht en kalm, onze innig geliefde jongste Dochter JOIIANNA MARIA TI1ERESIA, in den ouder dom van 7 maanden. Helder, 20. December 1871. Jb. BAKKER. G. BAKKER, geb. VLIEK. Heden overleed onze jongste lieveling ALIDA JOHANNA, in den jeugdigen leeftijd van circa 2 jaren. Helder, 20 December 1871. B. J. H. REEKERS. A. REEKERS—DE VRIES. Algemeene kennisgeving. - ."■-Tl- Voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling, onder vonden gedurende de ziakte en het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, betuig ik bij dezen mijn harte- lijken dank. Helder, 20 December 1871. Wed. P. DEKKER, geb. H. den IIartog. De ondergeteekenden roepen bij hun vertrek naar Oost-lndié een hartelijk vaartwel toe aan Familie, Vrienden en Bekenden. A. J. OVER DE LINDEN, Machinist lste klasse. A. NOLTEE2de J. GOUT H. J. VAN EWIJK 3de J. BAKKER A. DE LEEUW J. G. H. JORDANS F. G. COLENBRANDER H. G. C. LOHMEIJER Aan boord van Zr. Ms. transportschip JA VA, den 21 December 1871.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3