1872. N°. 5. Vrijdag 12 Januarij. 30 Jaargang. Uit o-ever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Binnenland. HELDERSUHE EV NIEUWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goed Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post -1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indië: via Triest 23Januarij, 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 18 Jan., 's avonds 6 u. 25 m. uit Srindisi2bJanuarij, 's avonds 6 u. 25 m. t West-Indiè: via Soutliamplon 15 Jan. 's morg. 6 u. 25 m. u Suriname via St. Nazaire 4 Febr. 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinea: 15 Januarij 's morg. 6 u. 25 m. u Kaap de Goede Hoop: 23 Jan. 's morg. 6 u. 25 m. t iit u via Triest 22 Jan. 's m. 6 u. 25 m. HELDER en NIEUWE DIEP, 11 Januarij. Heden nacht ten half twee ure heeft inbraak plaats gehad in de woning van den heer F., in de Spoorstraat. De dieven zijn over de schutting geklommen en hebben de warande bereikt, waar zij een ruit uit een raam der boven kamer hebbengesneden. Op dit oogenblik kwamen de bewoners te buis. De dieven hebben daarop het hazenpad gekozen. Men vermoedt, tengevolge van eene zekere bijzonderheid, dat het dezelfde zijn die voor eenigen tijd op bet Postkantoor zijn ingebroken. De vereeniging Liefde tot Kunst gaf jl. Dingsdag avond bare tweede buitengewone vergadering in dit saizoen, waar toe de leden met hunne dames zeer talrijk waren opgekomen. Met suecès werden opgevoerd: 1. Vader en Zoon, tooneel- spel'in 5 bedrijven; en 2. Jocrisse de Vondeling, kluchtspel in Óen bedrijf. Werd in 't eerste stuk op indrukwekkende wijze het verachtelijke der gierigheid in het helderst licht gesteld en verkreeg daardoor de vergadering in den aanvang een ernstig karakter, de ernstige plooi werd van elks gelaat weggevaagd door de lachverwekkende tooneelen van 't nastukje, dat een geregelden overgang daarstelde tot het bal, waarmede de vergadering werd besloten. De Ned. Fin. meldt uit goede bron, dat de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij over het afgeloopen jaar een dividend van 7 pCt., mogelijk nog een fractie meer, zal uitkeeren. Het Utr. Dbl. deelt mede, dat de uitschrijvers van de prijsvraag over 's lands verdediging reeds ernstig in overweging hebben genomen, of tot het op nieuw uitschrij ven daarvan zal worden overgegaan, en of aan de inzenders der twee beste antwoorden de gelegenheid zal worden gegeven hunne ontwerpen aan te vullen. De Rijksontvanger W. Th. de Jong van Arkel, te Schagen, is sedert eenige dagen voortvlugtig. Naar men verzekert is zijn déficit in 's Rijks kas 5000, terwijl de borgtogt ruim 6000 bedraagt. De bevolking van Schagen bedroeg op 31 Dec. 1870 1366 mannen en 1443 vrouwen In 1871 zijn geboren 52 m. en 52 v. Van elders ingekomen 155 m. en 145 v. Overleden 42 m. en 35 v. Naar elders vertrokken 128 m. en 139 v. De bevolking op 31 Dec. jl. bedroeg alzoo 1403 m. en 1463 v., te zamen 2866 en is aldus met 57 zielen vermeerderd. De heer P. de Jong, overleden te St. Maarten, beeft bij testament vermaakt aan de kerk en armen te Petten ieder 500. Jl. Dingsdag zijn door burgemeester en wethouders van Alkmaar aanbesteed de volgende werken in 6 perceelen: liet onderhouden van alle gemeente-gebouwen, scholen, bruggen, riolen en verdere gemeentewerken, benevens eenige vernieuwingen aan die gebouwen; het vernieuwen van eenige straten; het doen van eenige vernieuwingen aan bruggen en overzetveeren, het leveren en vervoeren van de benoodigde materialen voor de buitenwegen en voet paden liet opverwen van eenige gebouwen en werkenliet vernieuwen van eenige gedeelten walmuren in de Linde gracht. Minste inschrijver voor alle perceelen te zamen was J. M. Burkunk, timmerman aldaar, voor 21,000, aan wien de uitvoering dezer werken is toegewezen. Het Prov. Geregtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de door mr. Joh. C. Byleveldjl. Vrijdag bepleite zaak tegen J. J. Hanegraaf, uit Velzen, beschuldigd van liet op 11 Oct. jl. ter teregtzitting van dat Hof, afleggen van een valsch getuigenis ten voordeele van eene beklaagde. De beschuldiging berustte alleen op de aan de van valsch- heid verdachte verklaring tegenoverstaande verklaringen van twee rijksveldwachters, wier geloofwaardigheid door den verdediger met nadruk was betwist. Het Hof heeft overwogen, dat de schuld van dien beschuldigde aan het hem ten laste gelegde noch wettig, noch overtuigend is bewezen, en hem mitsdien vrijgesproken, met last tot onmiddelijke invrijheidstelling, waartegen de procureur- generaal zich niet heeft verzet. De thans vrijgesprokene had intussclien circa 3 maanden in preventieve gevangen schap doorgebragt. Te 's Gravenhage is aangekomen de lieer David Mill Travis, die met de Engelsehen mailboot den 10 December jl. van St. George d'Elmina is vertrokken en door den Koning der Elminezen is belast met de overbrenging van een adres aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal, om te protesteren togen den voorgenomen afstand van onze bezitting ter Kuste van Guinea. (Dagblad.) De Delftsclie Crt. meldt, dat de Spruitkool, het laatste product in het Westland, door de beide hevige nachtvorsten in het midden van December daar geheel is mislukt. Volgens deskundigen zou de druivenoogst het volgend jaar weinig hoop op een goeden uitslag aanbieden, daar de vorst zelfs het druivenhout niet heeft gespaard. Jl. Maandag overleed te Rotterdam de heer Pieter van Limburgh, de oprigter van de nieuwe Rotterdamsche gasfabriek in 1852. Onder de groote werken, die onder zijn bestuur werden uitgevoerd, noemt de N. R. Crt. liet maken van de werken in de Haarlemmermeer, het bouwen der Zuiderkerk, den aanleg der werken van de Nederl. Rijnspoorweg-Maatschappij en die der Oosterkade te Rotter dam, de sluizen te Wemeldingen en Hansweert, de door graving van den Hoek van Holland en een groot deel van den bovenbouw der cellulaire gevangenis te Rotterdam. Het overlijden van een zóó bekwaam en zóó werkzaam man is inzonderheid voor de stad zijner inwoning een groot verlies. Te Rotterdam is gisteren aanbesteed het maken van het gebouw der Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappon. Het werk is gegund aan den lieer G. Keij ad 98,825, als minsten inschrijver. Jl. Zondag is te Gouda in den ouderdom van 73 jaren overleden de heer Abraham van Hoey, gepensioneerd generaal-majoor der infanterie. De Brielsche hoofdcommissie voor het Nationaal feest op 1 April a. s, heeft de volgende circulaire verzon den aan de sub-commissiën ;/De hoofdcommissie tot voorbereiding der feestelijke viering van 1 April 1872 is door verschillende aan haar gerigte brieven, als ook na de lezing van verschillende dagbladartikelen tot de overtuiging gekomen, dat hare be doelingen niet genoegzaam bekend, althans uit de door haar verspreide circulaire niet voldoende begrepen zijn. Ook is haar door enkele subcommissiën in bedenking gegeven de voorgestelde wijze van feestvieren te veranderen, en, om in plaats van het door haar goedgekeurde monu ment een ander, of wel een nuttige inrichting tot stand te brengen. u Opdat nu voor iedere sub-commissie en voor allen, die in het streven der hoofdcommissie belang stellen, zekerheid besta omtrent beide punten, heeft zij de eer langs dezen weg ter algemeene kennis te brengen „Dat de commissie op 1 April 1872 den geboortedag wenscht te vieren van de Nederlandsche onafhankelijkheid, van onze staatkundige en godsdienstige vrijheid, zooals die zich, nadat door de inneming van Brielle de eerste steen was gelegd voor de afzwering van het Spaansche juk, uit den loop der gebeurtenissen heeft ontwikkeld, en waarvan gansch Nederland thans nog onder de gezegende dynastie der Oranje's, de heilzame vruchten plukt. „Dat, waar de commissie zich onmogelijk kan inlaten met wat op dien dag in andere plaatsen tot opwekking van de feestelijke stemming der natie mogt gedaan worden, zij te Brielle alsdan den eersten steen wenscht te doen leggen van een nationaal gedenkteeken, waarvan de lithografie door haar verzonden is aan ons geëerbiedigd Vorstenhuis en aan iedere sub-commissie, die zich tot ondersteuning van de bedoelingen der hoofdcommissie heeft georganiseerd. „Dat zij het ontwerp van dat monument blijft handhaven en om velerlei redenen niet kan afwijken van haar oor spronkelijk plan, waartoe zij de hulp der natie heeft inge roepen, op welke rospstem zich reeds 110 sub-commissiën hebben georganiseerd, die voor het overgroote deel aan de plannen der hoofd-commissie onvoorwaardelijke ondersteu ning hebben toegezegd. „Dat, indien nu echter mogt blijken, dat deze bewijzen van sympathie onvoldoende zijn, en de bijdragen ontoerei kend om het monument tot stand te brengen, de hoofd commissie zich genoodzaakt zou zien, met de terugzending van dè reeds ontvangen gelden haar mandaat neder te leggen. „Dat, wat nu betreft het verlangen van hen, die eene nuttige inrigting zouden willen tot stand gebragt zien, dit denkbeeld vroeger bepaaldelijk ook bij de commissie is opgekomenzij heeft het echter laten varen, zoowel om de enorme kosten tot iets dergelijks vereischt, als om zelfs den schijn te vermijden, dat men de nationale geestdrift ten bate van de stad Brielle wilde exploiteeren. „Dat de commissie zich echter volkomen bereid verklaart alle gitten in ontvang te nemen, waarbij het uitdrukkelijk voorbehoud is gemaakt, dat zij alleen voor het tot stand brengen eener nuttige inrigting gegeven zijn, om, indien mogt blijken dat hiervoor voldoende wordt bijgedragen, terstond in overleg te treden, welke nuttige inrigting, buiten en behalve het monument de voorkeur zou verdienen. „Voorts worden alle sub-commissiën en correspondenten beleefdelijk uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk, immers vóór 1 Februarij, opgave te doen van de ingezamelde gelden, daar het de hoofdcommissie onmogelijk is met hare werk- 1 zaamheden den noodigen voortgang te maken, indien zij niet op de hoogte is van de giften, voor haar plan ingezameld." Ossendreclit telt thans 41 herbergen op een bevolking van omtrent 960 mannelijke personen; neemt men hiervan een derde af voor kinderen en zuigelingen, dan blijven er nog 640 over en de slotsom is: op de 16 personen een herberg. Een inzender in een Gorkuinscli blad meent de ver klaring gevonden te hebben van het feit dat, als een pre dikant bedankt heeft, veelal de volgende ook bedanken. Het gaat, zegt hij, met de predikanten als met de meisjes. Als de laatsten weten, dat een man reeds een paar blaauwtjes geloopen heeft, nemen zij hem niet, hoe aardig zij hem ook vinden. De met 86 gepensioneerde soldaat II. B. te 's Bosch heeft jl. Zondag avond zichzelven, terwijl hij te bed lag, met een messteek in de linkerzijde der borst zwaar verwond. Hij geeft op dat hij zich van het leven wilde berooven, omdat 86 pensioen niet voldoende was om in zijn onder houd te voorzien. Een aanmerkelijk bloedverlies had plaats, doch na een geneeskundig onderzoek blijkt het dat de aard der verwonding zijn herstel niet onmogelijk maakt. De onge lukkige wordt in het gasthuis aldaar verpleegd. (Arnh.Crt.) Jl. Maandag avond is te Heteren eene vrouw op den publieken weg aangegrepen en op den grond geworpen. Toen de booswicht bemerkte dat zij geen sieraden aan noch geld bij zich had is hij op het vernemen van voetstappen op de vlugt gegaan. Spoedig was hij, door de duisternis geholpen, spoorloos verdwenen. Van het gebeurde is aan gifte gedaan. Door den gemeenteraad van Nijmegen is in zijne zitting van jl. Dingsdag besloten, voor 480,000 deel te nemen in den geconcessioneerden spoorweg van Tilburg langs 's Hertogenbosch naar Nijmegen. Te Deventer zal met 1 Aug. a. s. worden opgerigt eene Hoogere Burgerschool voor meisjes, met 3jarigen curcus. De Twentsche Crt. verhaalt een merkwaardig geval hoe het geweten, langen tijd in slaap gewiegd, zich eindelijk krachtig doet gelden. Dertien jaren geleden werd te Notter, gemeente Wierden, een persoon in de rivier de Regge verdronken gevonden. Men vermoedde dat de man op gewelddadige wijze het leven verloren had, waartoe veel bijdroeg dat hij verkeering had aangeknoopt met een meisje waarop ook een ander een goed oog geslagen had, doch de zaak bleef in het duister gehuld. De vorige week echter bekende zekere M. van der Maat, op zijn sterfbed, aan de omstanders dat hij de moordenaar is geweest; hij had den verslagene, van zijn meisje terugkeerende, opgewacht, ver moord en in de Regge geworpen. Te Noordwolde is een vader door zijne stiefzoons zoodanig mishandeld, dat hij aan de gevolgen is overleden. Den 17 Nov. 11. werd op officieële wijze de Britsche vlag geplant op de Diamantvelden. Driemaal per week vertrekt thans uit de Kaapstad een rijtuig voor passagiers derwaarts, dat de reis in 8 dagen doet. Aan een schrijven van de Kust van Guinea ontleent het D. v. Z. H. het volgende: De overtuiging, dat de kolonie aan de Engelschen zal over gaan neemt hier meer en meer toe en de ontevredenheid onder de bevolking wordt daardoor steeds grooter. De Koning der Elminezen is zelfs zoover gegaan van twee leden van den Kolonialen Raad (kleurlingen) te gelasten hun ontslag te nemen, omdat hij vermeende, dat zij met den gouverneur Nagtglas geknoeid haddenhij gaf hun daarbij de verzeke ring, dat, zoo het werkelijk bewezen werd, hij hen zou laten vermoorden. Die beide leden zijn toen voor de ne ger-regering verschenen en hebben deze gelukkig kunnen overtuigen dat zij hoegenaamd geen deel hadden aan den tegenwoordigen stand van zaken. De gouverneur Ferguson heeft met het oog op een mogelijke 'overgave der Kust zich verpligt gezien, maatregelen te ne men tegen een mogelijken aanval of een overrompeling van het fort, waar op dit oogenblik echter nog wel geen ge vaar voor zal bestaan; de gelieele vaste bezetting is nu 's nachts buiten het fort en een detachement van het stoomschip Citadel van Antwerpen, tot het bewaken van het fort aan den wal, neemt de dienst alsnu geheel waar. Alle wapenen, projectielen, enz. van het fort St. Jago en omliggende redoutes zijn naar het hoofdkasteel gebragt en de geweren der soldaten achter slot geborgen, uit vrees, dat zij bij het bekend worden der overgave zich tegen ons zullen verklaren. In No. 1 der Landb. Crt. maakt dr. Mulder melding van de krachtige hulp, die aan de Hollandsche Maatschappij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1