Eïigelaiid. Benoeming-en, enz. Frankrijk. Uaiischlaae. Bcvolkinp-Siatisüek der gemeente Helder over 1871. Bewegingen van Zr. Ms. schepen in Neclerl. Oost-Indië, dato 15 Nov. 1871. Marine-Haven ISieuwediep. tïiu'g'eilijke Stand. Gemeente Texel. rail Landbouw verleend is door de Maatschappij tot be vordering der vlas-industrie. Zij heeft niet minder dan 9 gouden en zilveren medailles, henevens 4 getuigschriften en bovendien 3 geldprijzen, elk van 50, uitgeloofd voor op de te 's Ilage in 1872 te houden groote tentoonstelling in te zendon producten en werktuigen betrekkelijk de vlas-industrie. Te Antwerpen heeft men een dronkaard, die niet meer op zijn beenon kon staan, in een zak gestoken en in een voddenwinkel te koop aangeboden. Een gemoedelijk bejaard heer, zoo verhaalt de Holl. Illustr., zat met nog drie reisgenoot.cn in een compartiment van een waggon der eerste klasse tusschen den Haag en Amsterdam. L)e andere drie waren dames, die van het begin tot het einde der reis zaten te babbelen en een zoo aanhoudend gesprek voerden, dat het met rogt mijlenlang kon heeten. Toen de trein eindelijk voor het laatst, stilhield, uitte do spraakzaamste van de drie dames de hoop, „dat het gepraat mijnheer niet mogt gehinderd hebben." Vol strekt niet, zeide deze beleefd. Ik ben gister juist vijf en dertig jaren getrouwd geweest. Zij waren 25 Julij 1797 geboren en hadden altoos met en bij elkander geleefd. Blanqui is krankzinnig geworden in zijn cel of veinst welligt waanzinnigheid. Hij verklaart, dat de regerings vorm veranderd is en dat de graaf van Parijs als Koning van Frankrijk regeert. Somtijds beweert hij ook, dat men hem wil laten doodhongeren. Zijn zuster wordt dikwijls bij hem toegelaten. Dezer dagen zal Prins Napoleon zich naar Zwitserland begeven; hij zal te Calais afstappen en dc reis door Frankrijk nemen. In de Morgue lag jl. Zondag een pi-rrol. Het was iemand die op het laatste bal der opera plotseling dood was gebleven en geen enkel bewijs van zijne identiteit in zijne zakken had. Het grappig costuum van dien gemaskerde in de Morgue maakte een aangrijpenden indruk. den Prins De kapt.-luit. ter zee A. IV. Keuchcnitis, de luils. ter zee 2cle kl. E. H. K van Woehlercn ea II. F. Kouwenberg, de ofï. van ge/.. 3de kl. F. 11. L Roessingh van Iterson, en de ofï. van adm. 3de kl. N. W. Lasönder. laatst, behoord hebbende tot liet cscader in Oost-Indiek en van daar den 30 Pee. II. in Nederland teruggekeerd, worden met dien datum op non-activiteit gesteld. Pe adelborst der 1 kl. J. A. H. Beek, dienende op het fregat met stooinvemogen Admiraal van Wasseneer, wordt met den 20 dezer op non-activiteit gesteld en met den 21 daaraanvolgende vervangen door den adelborst der 1 kl. J. Bollaan. Aan jonkvruuwe J. M. van Wcedc, te Utrecht, is vergunning verleend tot liet aannemen eu dragen van het Kruis van Verdiensten voor vrouwen en jonkvrouwen, haar door Z. Jl. den Duitsehcn Keizer, Koning van 1'ruissen, geschonken. Aan den lieer inr. N. (1. Cnoop Koopmans, is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als auditeur bij den schuttersraad der dd. schutterij te Beverwijk. Tot commissaris van politic te Maastricht is benoemd, de heer A. A. J. C. Cremcr, thans inspecleur van politic te Amsterdam' Buitenland. Victor IIngo noemt in eene aan het volk van Parijs gorigto bekendmaking Vautrain's verkiezing het werjs,. der reactionairen, eene voorbijgaande verduistering van het schitterende licht des algemecnen stemregts; liij wil even wel verzet ontraden omdat alle vraagpunten voortaan „mgt stembilletton, niet met geweerkogels worden beslist,", en omdat. „Parijs, het groote Parijs, het groote volk van Parijs, liet in zijne grootheid miskende en juist om zijne grootheid gelasterde volk vim Parijs onweerstaanbaar is in hetgeen het ernstig wil." Dj lieer Littré, dc beroemde taalkenner, is gekozen ge worden tot lid dei Fransclie akademie, die der Fransclie taal tot roeping heeft, gelijk de stichter Kichelieu het ge wild heeft. Ook monseigneur Dupanloup, bisschop van Orleans, was lid van dit letterkundig ligchaam, maar we gens do benoeming van Littru, dien hij jaren achtereen met alle middelen heeft zoeken te weren, heeft Dupanloup voor zijn lidmaatschap bedankt. Littré heeft zoo zijne eigene gedachten over de kerk en de godsdienst. Dit nu is on uitstaanbaar voor den bisschop, en hij wil niet met een vrijdenker arbeiden aan den opbouw der Fransclie taal. En toch, niemand in geheel Frankrijk, die meer verdient lid te zijn der vergadering van „de onsterfelijken." Zijne verdiensten zijn zoo velerlei, dat de Fr.inschen zich afvragen: „Is Littré gekozen als geneesheer, als pljüo'ong, als na tuuronderzoeker, als wijsgeer, als historicus, als staatsman of als dichter?" 't Is eenvoudig Littré, de wandelende Encyclopéde, de roemvolle vertegenwoordiger van schier alle vakken van geleerdheid. In dun slaap is hij evenwel geen Littré geworden, in tegendeel! Sedert veertig jaar bewoont bij zijne verhevene woning een paar vertrek ken onder liet dak, werkende als een ezel dag en nacht. Van (i uur 's avonds tot soms 3 ii 4 uur in den morgen zit, bij aan do schrijftafel, neemt dan eenige uren slaap en werkt, werkt op nieuw, zoo als een Frnnscliman het alleen kan. Naar aanleiding van het. bovenstaande heeft de Paus aan Dupanloup een brief geschreven, waarin bij hem geluk- wonscht met zijn voorgenomen besluit„Door u, zegt Pius, is liet schandaal gebrandmerkt. Gij hebt de stemmen uwer medeleden verloochend, zoodra gij bemerktet, dat zij ze uitbiMgten onverschillig op hen, die door het licht dei- Kerk worden bestraald, en op zulken, die besmet worden door de vcrfoeijclijkste dwalingen dezer eeuw." Ilij noemt liet „een roemrijk besluit" en maant Dupanloup aan, geen enkele gelegenheid ongebruikt te laten om zich openlijk van do godduloozen af te scheiden, overal waar hij niet lien in aanraking zou kunnen komen, in elke vergadering waar het woord van Christus niet uitsluitend gehoord en vereerd wordt. Li geheel Frankrijk is een stuiver-inschrijving geopend tot opbouw van de duizende door den oorlog verwoeste hutjes; mevrouw Tliiers staat aan het hoofd der dames— bestuurderessen. -Onder de puinliüopen van liet Tliéatre Lyrique, in brand gestoken door dj Communisten, beeft men jl. Zondag een half verkoold geraamte gevonden. Reeds liepen er allerlei geruchten over en deze beweerde dat bet van Jules Falies, een ander dat liet van Ruóul Rigault was, toen de commissaris van politie, die ontboden was, uit de manier waarop bet door draden, enz. in elkaar was gemaakt, con stateerde, dat liet liet geraamte was, hetwelk dienst deed in de scène der kogelgieterij in den Freiscluitz. Voor de wederopbouwing van het Paleis van liet Legioen van Eer is reeds voor 521,445 fr. ingeschreven. Claude en Antoinetta llressieux, broeder en zuster, tweelingen, zijn onlangs op denzelfden dag en aan dezelfde ziekte gestorven te Saiut-Martin-Lertra (departement Loire) Te Nizza zijn appartementen besteld voor van Wallis. - liet misbruik van sterke dranken in onze dagen, is i een thema, dat reeds vaak door do Saturdiiv Rcview is j behandeld. Zij komt er nog eens op terug en zegt o. a. Algemeen is de bewering, hoe het tegenwoordig geslacht O O C? o. a. ook hierin ver boven het. vorige staat, dat het. minder 1 onmatig is in zijn drinken. Of nu echter de bewering juist is? Het is waar, na een diner komen de hoeren niet langer waggelend aan de theetafel, kennelijke dronken schap wordt beschouwd als een walgelijk anachronisme, dat iemand uit fatsoenlijk gezelschap sluit. Intussclien, dit. alles bewijst nog niet, dat wij matiger zijn dan onze groot vaders; het bevijst alléén, dat ve een andere methode van drinken volgen. liet is toch zeer goed mogelijk, een groote hoeveelheid sterken drank dagelijks te orberen zonder daarvan nog blijk te geven door buitensporigheden of onbekwaamheden in 't spreken en doen. 't Hangt alles hiervan af of men diezelfde hoeveelheid drank op ééns of met korte tussclienpoozen, dan wel slokje na slokje, met lange pauzen, tot zich neemt. Woeste, luidruchtige; lmlpe- looze 'dronkenschap is slechts eene der phasen van't kwaad de mindere man maakt er zich liedem ten dage nog, onze voorouders maakten er zich in liumten tijd aan schuldig. En deze vorm van beschonkenheid, lioe dierlijk en walgelijk ook, is niet eens de meest gevaarlijke. Immers, op elk exces volgt een reactie, na elke uitspatting volgt eene natuurlijke straf, die den schuldige waarschuwt, eu hem tot bekeering aanspoort. Wie zich zéé bedrinkt, gaat niet ongemerkt zijn val tegemoet; voor zichzelf weet en voelt hij wat het eindö wezen moet; voor anderen is hij een afschrikkend voorbeeld. Geheel anders is 't met hem, die zich nimmer aan onloochenbare excessen overgeeft, zich nimmer als dronkaard voordoet - maar wiens ondeugd bestaat in een voortdurend en koortsachtig haken naar den atcoliolisclien prikkel, dropsgewljze, maar daarom niet te minder in dagelijks toenemende hoeveelheid genoten in den vorm van „borrels," „hapjes," „hartversterkers" op ongeregelde uren. Deze ondermijnt langzaam, maar zeker zijn gestel; en niemand zal 't. hein aanzien, naanwelijks zal hij zelf beseffen, boe hij zich zedelijk cn ligcliamelijk den ondergang bereidt. Het is zoo vervolgt de Review - onmogelijk, onze oogen te sluiten voor de teekenen des tijds. Overal rondom ons zien we de tastbare bewijzen van de aangroeijendc hebbelijkheid van drinken op alle uren. De spoorweg-stations zijn groote drinkzalen geworden; in bijna eiken bakkers- of banketbakkerswinkel vindt men flesscben en glazen op de toonbankde schouwburgen bieden eene opeenvolging van buffetten op elke ver dieping, in eiken boek. Wie dit alles opmerkt, zal tot de conclusie komen: dat er, vijftig jaren geleden, welligt meer bepaalde dronkenschap te vinden was docli, aan den anderen kant, dat de gemiddelde consumtie van alcohol por hoofd tegenwoordig lieel wat aanzienlijker? is dan destijds. Als 't maximum van dagelijksch rantsoen geeft de Review, krachtens geneeskundig gezagvoor 'een vol- O C? O O wassen man l;j Eng. once (ongeveer hectogram) absolute alcohol; voor eene vrouw de helft van die dosis. Vier glazen, gewone sherry moeten tennaastebij j hectogram absoiuten alcohol bevatten Men leest in the Globe: Riehard Miles, is de naam van een visscher, dio beweert de eenige en wettige eigenaar te zijn van al de eilanden in liet Kanaal en wel bepaald van Jerscv. Niettegenstaande deze hoogheerlijkheid, is hij den 3 dezer als een gewoon man voor de regtbank te Jersey gebragt, beschuldigd van eene reeks ontvreemdingen, door hem gepleegd ten nadeele van kapt. Johnson, kom- mandant van de kanonneerboot Dasher. De beschuldigde meende zich volkomen te kunnen regtvaardigen met het betoog, dat da eilanden Guernscy en Jersey hem deugdelijk toebehoorden, en d it hij er als eigenaar doen kon wat hein goed dacht. Hij lieett zichvrijgepleit. De jury, hem vrijsprekende, heeft evenwel bevolen dit hij in de onmo gelijkheid gesteld zal worden zijne hoogheerlijke regten verder op de gemelde eilanden uit te oefenen, cn opdat aan deze uitspraak in allen decle het noodige gevolg zou worden gegeven, is de lieer van Guernsey en Jersey, na zijn merkwaardig pleidooi, onmiddellijk naar een gekken huis gezonden. Even als in 1848, vertoont zich thans in Duitscljland eene eigenaardige sociale beweging, welke den dood aan den deftigen zwarten rok gezworen heeft. Zij is destijds mislukt, omdat de offieieële kringen liet wachtwoord niet van do burgerlui wilden ontvangen. Nu b gint bet verzot van boven ai en zal daardoor waarschijnlijk de strijd betere gevolgen hebben. De leden van den Rijksdag verschenen reeds zonder zwarten rok. De presidenten der Kamers en de ministers hebben hem afgelegd en de nederigste sollicitant durft zonder dat galakleed op audiëntie komen. Men ziet dus dat 't ernst wordt. Een dezer dagen gehouden voorstelling van Mozart's „Figaios Ilochzeit" werd in den schouwburg te Briinn door een zeldzamen gast gestoord. In de tweede acte verscheen namelijk op het tooneel (tegelijk met den graaf) een tamelijk groote vleermuis, die, schuw gemaakt door het gaslicht, van het tooneel naar het parterre zweefde en boven do hoofden der toeschouwers dc levendigste oefe ningen in het vliegen maakte. Het mannelijk gedeelte van het publiek, dat onmiddellijk de hoeden opzette, be- j groette dien gast met groote hilariteit, die niet weinig toenam, toi - vele dames, vooral in de loges, voor haar chignons vreezende, doeken en sortie's over liet hoofd sloegen. Het is dan ook maar geen kleinigheid, zulk een duur hoofdbedeksel op eens te verliezen. Op 31 December 1870 bedroeg de bevolking dezer gemeente, met inbegrip der later ingeschrevenen, '102G4 m., 9290 v., te zamen 19554 personen. In 1871 zijn geboren 391 in., 347 v., totaal 738. In de gemeente hebben zich gevestigd 579 m., 582 v., totaal 1161. Overleden 322 ra., 200 v., totaal 432. Er hebben de gemeente verlaten 760 m., 495 v., totaal 1255. Alzoo was de bevolking op 31 Dec. 1871: 10242 m., 9524 v., te zamen 19766 zielen. Hier onder zijn begrepen 246 personen behoorende tot de land- magt en 1606 tot de zeemagt met inbegrip van het korps mariniers. Volgens den staat der betrekkelijke sterfte is het overlijden geweest 1 op 46. Er zijn gesloten 192 huwelijken, als: 138 tusschen jong- mans en jongedochters, 1 6 tusschen jongmans en. weduwen, 25 tusschen weduwnaars en jongedochters en 13 tusschen weduwnaars en weduwen. Er hebben 3 scheidingen van tafel en bed plaats gehad. Van de geborenen waren 18 huiten huwelijk verwekt. Levenloos werden aangegeven 43. Tweelinggeboorten waren er 9, als: 8 jongens en 10 meisjes. Prins Alexander der Nederlanden, kapt. F. van der Velden Erdbrink, Prinses Amelia, kapt. J. E. Buys, van Speijk, kapt. J. M T. Brutel de la Rivicre en roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. W. J. van lloogenhuyze, wachtschepen te Batavia, Soerakaija, Macassar en Samarang. JJjainbi, kapt. J. F. Koopman, gest. ter W.kust van Suinatrn, bezoekt liet rijk van Atsjin.Curaqao, kapt -luit. jlir. M. IV. Bowier, van de reis naar Australië terugge keerd en te Soerabaija aangekomen; wordt verwacht te Batavia. Vicc-Adtniraal Koopman, kapt.-luit. 15. 1). van Trojen, den 27 Sept. vertrokken naar Jlenadö en Tcrnate, ten einde liet noordelijk ge deelte van de Jloluksche zee te bekruisen. Marnix, kapt.-luit. IV. Knslie, gest. in dc wateren van Riouw en Linga, doet een togt naar Delhi (straat Jlalakka). Coehoorn, luit. 1ste kl. W. J. Adams, óndergaat te Soerabaija eenige voorzieningen. - Aart van Nes, luit. 1ste kl. G. C. C. Thierens, gest. in de wateren van Celebes. den Brie], luit. 2de kl. P. Metman, tijdel. komm., ondergaat te Soerabaija eenige voorzieningen. Maas en Waal, luit. 1ste kl. J Spanjaard, gest ter W.kust van Sumatra. Ard- joeno, kapt.-luit. Jl. O. de Kanter, ligt te Soerabaija beschikbaar voor de dienst. Amsterdam, kapt.-luit. II. 1'. Klerck, gest. ter O.kust van Suinatra. Cycloop, kapt.-luit. C. A. W. Halver- hout. gest. in de wateren van Celebes. Sumatra, luit. 1ste kl. P. J. Kosenwuld, wordt, te Batavia verwacht. Borneo, luit. 2de J. G. J. Spanjaard, tijd. komm gest. in de Jloluksche wateren. Banka, luit. 1ste kl. J. Tromp, gest. in de wateren van Riouw en Linga. Timer, luit. 1ste kl. G. W. C. Voorduin, gest. in ik wateren van Menado. - Suriname, luit. 1ste kl. W. J. S. de Kanter, gest. ter Z. en O.-afd. van liorneo. -Jladur.i, luit, 1ste kl. J. A. Greve, gest. in de W.-afd. van liorneo. Onrust, luit. lste kl. E. 11. Bonn, gest, ter Z. en O.-afd. van Borneo. Admiraal van Kinsbcrgen, luit. lste kl. K. O. van der Veen, is te Soerabaija 'aangekomen oin een nieuwen stoomketel in te nemen en eenige voorzieningen te ondergaan. Stavoren, luit. lste kl. C. L. van IVoelderen, op het terrein der opname ter O.kust van Sumatra. Soerabaija, luit. 2de kl. E. Siiuon van der Aa, tijd. komm., den I Nov. in dienst gesteld te Soerabaija, wordt gereed gemaakt voor dc dienst. Zeilklaar Liggende on vertrokken Schepen Groote Vaart. Vertrek. Schip. (ie/zag voerder. Bestemming. Johanna. W II.E.K.Rösingh. Batavia. GKG. v. IIogen dorp. A .F. A .Hör n er.Bata via. CorneliaAbramina. J. Stuur. Montevideo. Fonnechiena. - Ii.W.Koetse. Barbados. BeBatrix. H.C.IIaacke. Soerabaija. Beentje van Dam. F.F.Maathuis.Trinidad. Johnuna. H. II. Potjer. Curacjao. Jacoba&Christina. P. J. Mulder. Batavia. Gooregt. P. P. Hu ges. Montevideo 10 Jan. Avant/:' II.J.Oosterhuis. Suriname. Kitty. Z. Mulder. Batavia1 Wanlstroom. 11. B. Manje. Padaiig. Nicola Gezina. J.G.Hoeksma. Cu ra cao. Batoe Bassie. S. Visman. Macassar. Eros. L Ruse. St. Ubes. Willem.JkClara. A A.H.v.Herwerden. Batavia. 9 Jan. Jason. Harmonie. Suriname. Kandanghauer Raphacl. Anna. Batavia. Zeebloem. 10 Jan. Veiius. *Ligt tor reede. Binnongokomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Bintumk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 10 Jan. Langet. P. E. Nielsen. van Yliel Co. Charleston. II u MariaCatharina. A. Blom. ZurMiihlen&Co Batavia. Aankomst. 21 Nov. 24 4 1 )oc 7 7 Jan. II. I-Iaack. T. J. Boer. H. Houtkoper. W.' Zeelt. G. Molenaar. L. Stuur. Midd. Zee. Messiua. Suriname. Batavia. Guratjao. Buenos Avres. J.J.Lackrooy. Suriname. T. D. Gollards. Soerabaija. D. G. Piejeers. Genua. Van 3 tot 10 Januarij 1872. ONDERTROUWD en GETROUWD: Gcene. GEBOREN: Jannetje, dochter van Janll issehop en Frouwtjc Daalder. Dieuwertje, dochter van Klaas Kuiper en DiemvertjeTuinder, Dirk, zoon van Joliaunes Bernardus Ramler en Gornclia Spreeuw. OVERLEDEN: (.eene.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2