1872. N°. 9. Zondag 21 Jamiaiij. 30 Jaargang. Uitgever Kurtau: A. A. BAKKER Cz. Een gevolg van het Algemeen Stemregt. HELDERSCHE E\ NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goed 3.,; Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- eu Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. M O L K X 1» L E I X, N°. 103. Prijs der Advertentiön: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost—Indiê: via Triest 23Januarij, 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 1 Febr., 's avonds 6 u. 25 m. .Bnn A«i25Januarij, 's avonds 6 u. 25 m. West-Indiê: via Southampton 31 Jan. 's morg. 6 u. 25 in. t Suriname via St. Nazaire 4 Febr.'s avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guinea: 21 Januarij 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Jan. 's morg. 6 u. 25 m. git i via Triest 22 Jan. 's m. 6 u. 25 m. L De Nederlandsche liberalen, waartoe wij trotsch zijn te behooren, worden door hunne tegenstanders zelden of nooit bestreden. Zoowel de conservative als de kerkelijke bladen rigten hunne aanvallen in den regel tegen beginselen, die niet die van den NederlandscJien liberaal zijn. De ultra- democratische beginselen van de Fransche school, de vrij denkerij van den Belgischen radicaal, de volks-almagt en onfeilbaarheid, in Amerika, thans gepredikt, worden op rekening gesteld der Nederlandsche liberale partij, die daaraan geheel vreemd is. Dit is een van de redenen waarom deze courant zich onthoudt van alle polemiek met bladen eener andere rigting, omdat zij niet voor hare rekening neemt, en niet verdedigen wil alles, wat in andere landen door personen verrigt en geleeraard wordt, die denzelfden naam dragen. Maar tocli kan het nuttig zijn, indien ook van deze zijde eene stem opgaat ter bestrijding van vele begrippen en beginselen buitenslands als liberaal gedoopt, opdat men ons niet het bekende„die zwijgt, stemt toetegenwerpe. Eene kinderachtige en niets afdoende spreuk, maar die het ongeluk heeft steeds indruk te maken op het oppervlakkige deel van het publiek, dat zich geen rekenschap geeft van do materiële onmogelijkheid om alles tegen te spreken, wat onwetende en kwaadwillige vijanden, wat soms ook onhandige vrienden op onze reke ning stellen. Zoo is het „Algemeen Stemregt" in België, in Amerika en in Frankrijk een eerste beginsel, de grondslag van wat zich de liberale partij noemt, en er zijn sporen aan te wijzen dat ook in ons land, zonder de miniatuur coup-d'état van den heer Heemskerk Az., die de uitbreiding van het stemregt voorloopig van een conservativen stempel voorzag, de liberale partij, .door hare tegenstanders warm gemaakt, zich zoude hebben laten overhalen om die beginselen onder CHARLES EER STRIJDEB IS *T GOODYEAR. GEBIED DEB NIJVERHEID. Vervolg Bij eene andere gelegenheid, toen hij de dringendste behoefte aan grondstoffen had, doorsnuffelde hij zijne woning of er nog iets van betere dagen was overgebleven, waarop hij eenig geld zou kunnen bekomen. Er was niets te vinden dan de schoolboeken zijner kinderen de laatste zaken anders, waarvan een Nieuw- Engelander, dit zij hem ter eere gezegd, geneigd is te scheiden. Er was echter geen ander hulpmiddel. Hij bond ze bijéén en verkocht ze voor ruim f 12, waarmee hij een nieuwen voorraad gom-elastiek en zwavel insloeg en zijne proefnemingen voortzette. Geen kans tot slagen ziende in Massachusetts, besloot hij thans eene wanhopige poging te wagen door zich naar New-York te begevenhij had toch het volle vertrouwen, dat de monsters, welke hij kon medenemen, den een of ander zouden overtuigen van de voortreffelijkheid zijner nieuwe methode. Hij begon thans de oor zaken zijner veelvuldige mislukkingen te begrijpen, maar wat hij klaar inzag was, dat zijn mengsel niet met zekerheid kon worden verwerkt zonder zeer kostbare toestellen. Het was eene zeer naauwluisterende bewerking, waarbij juistheid en spoed vereischt werden. De voorwaarden, van welke het wélslagen der bewerking afhankelijk was, waren talrijk, en door er ééne over het hoofd te zien, werd alles bedorven. Gom-elastiek te vulcaniseren is ongeveer even mooijelijk, als volkomen goed brood te bakkenmaar de kunst van broodbakken was eene vrucht van eeuwen, en Charles Goodyear had nog slechts vier en een half jaar aan zijne navorschingen besteed. Duizeude schrandere mannen en vrouwen, nog buitendien geholpen door vele gelukkige toevallen, moeten tot de achtervolgende veredeling van het brood hebben bijgedragenmaar hij was slechts een enkel persoon, arm en ziek. Het kostte hem duizende teleurstellingen om te leeren, dat een weinig zuur in zijn zwavel het bladderen veroorzaakte; dat zijn mengsel schier onverwijld na de menging moest beslagen worden, of het zou niet te vulcaniseren zijndat eenig loodwit in het mengsel de bewerking zeer vergemakkelijkte en liet fabricaat verbeterde. En toen hij al deze feiten geleerd had, werden er toch nog kostbare en werkzame proefnemingen vereischt, om te geraken tot de beste middelen ter oudercéumenging zijner grondstoffen, tot de beste wijze van beslaan, tot den gepasten duur van verhitting, en tot de kennis der verschillende nuttige werkingen, welke door wijzigingen in de verhoudingen en in den graad van hitte verkregen konden worden. Hij verhaalt dan ook, dat meermalen, wanneer hij, na al zijne hulpbronnen te hebben uitgeput, er in geslaagd was eene hoeveelheid van zijn mengsel gereed te maken om beslagen te worden, het mengsel bedierf omdat de hare op te nemen, hoewel niets misschien aan haar zijn vreemder is. De liberale partij schrijft in haar programma: regering van het volk door de besten uit het volken de besten acht zij: de meest ontwikkelden; daarom werkt zij voor onderwijs, verlichting en materiële welvaart. De zuivere democratie, en hare tweelingzuster de dema gogie, wil de regering van het volk door het volk, door de magt van het getal, en verklaart de uitspraken van het volk voor altijd wijs en onschendbaar, hetzij zij gegeven zijn door de stembus of door het woord is van Yictor Hugo het „heilige regt van opstand!" De democratie beeft ongelijk. De Parijsche Commune vertelt liet luide. Misschien bestaat er in dit opzigt geen leerzamer ge schiedenis, dan die van de stad New-York, waar het liberale beginsel langzamerhand door het democratische is vervangen, en waar de gevolgen niet zijn uitgebleven. Een kort verbaal moge hier zijn plaats vinden. New-York kreeg stedelijke regten bij koninklijk charter. Wat zoodanig charter eigenlijk volgens Germaansch- Engelsch stautsregt beteekende, is niet twijfelachtig. De stad werd daardoor erkend als corporatie, zij nam daarbij de verpligting op zich om te zorgen voor de algemeene politiedienst, verlichting, bestrating, markt wezen, enz. en kreeg daarvoor het regt om bare eigene belastingen te heffen, en hare eigene magistraten te kiezen. De Staat kende voortaan alleen de corporatie, het geheel de vrijheden werden geschonken aan de stad, niet de vrijheid aan de burgers. Dit laatste is een begrip uit de Fransche revolutie en van de encyclopedisten. Hetzelfde regt gold ook vóór en gedurende de republiek in ons vaderland. De landsregering kende alleen de steden, over welke zij belastingen omsloeg, enz.de persoon had geen ander regt, dan in betrekking tot de stad. Hij was poorter van eene stad, deelde zoo in de regten, welke die stad kon uitoefenen; als burger van de vereenigde gewesten kan men zich den Nederlander uit die dagen, zonder de geschiedenis geweld aan te doen, niet denken. De stad nu deed hare regten uitoefenen, niet door alle ingezetenen, maar door de poorters, dat waren zij, die de stedelijke ambten en persoonlijke lasten (schutterij) droegen, belastingen opbragten, een gevestigden staat hadden (beroep uitoefenden, gilden) en „vrije mannen" waren. Dit algemeene beginsel gold ook in New-York. Ook daar bad niemand aandeel in het bestuur, dan die belas hij, met zijne gebrekkige toestellen, het beslaan niet tijdig genoeg bewerkstelligen kon. Naar New-York alzoo rigtte hij zijne schreden. Louter om er te komen, moest hij zich grooter en langduriger inspanning ge troosten, dan de menschen gewoonlijk kunnen volhouden. Eerst wandelde hij naar Boston, op 3 J uur afstand, waar hij van een ouden bekende een dikke honderd gulden hoopte te kunnen leenen, om in de behoeften van zijn gezin te voorzien en zijne vracht naar New-York te betalen. Niet alleen slaagde hij hierin niet-, maar hij werd bovendien voor schulden aangehouden en gegijzeld. Zelfs in de gijzeling trachtte hij, terwijl zijn vader alle mogelijke moeite deed om hem er uit te bevrijden, mannen van kapitaal voor zijne uitvinding belangstelling in te boezemen, en deed hij voorstellen om eene fabriek in Boston op te rigten. Na zijne vrijheid te hebben terugbekomen, nam hij zijn intrek in een herberg en ver spilde eene week in vergeefsche pogingen om een kleine som ter leen te krijgen. Zaturdag avond kwam, en daarmee de rekening voor zijn logies, welke hij niet bij magte was te voldoen. In eene vlaag van beschaamdheid en bekommering ging hij nog eens naar eenen vriend en smeekte hem f 12 ter leen, ten einde hij als eerlijk man naar huis zou kunnen terugkeereu. Hij ondervond eene volstandige weigering. In de diepste neerslachtigheid, wandelde hij, uit den herberg verdreven, tot laat in den avond de straten op en neer, en dwaalde ten slotte, schier geheel builen zichzelvcn, naar Cambridge af, waar hij het op nieuw waagde een beroep te doen op een vriend en dezen om huisvesting voor dien nacht te vragen. Hij werd gastvrij ontvangen, doch wandelde den volgenden morgen met loome schreden huiswaarts, zonder geld en in wanhoop. Op den dorpel zijner woning kwam hem een lid van zijn gezin te gemoet met de tijding, dat zijn jongste kind, twee jaren oud, hetwelk hij in blakenden welstand had achtergelaten, op sterven lag. Binnen weinige uren had hij in zijn huis een dood kind, doch geen middelen om het te begraven, en vijf levende wezens zonder eene bete broods voor hun onderhoud. Een winkelier in de buurt had wel beloofd iu de behoeften van het gezin te voorzien, maar ontmoedigd door het langgerekt uitblijven van den vader, had hij juist dien dag geweigerd nog meer te borgen. In deze vreeselijke omstandigheden wendde hij zich tot een vriend, op wiens edelmoedigheid hij meende te kunnen vertrouwen, en die nog nooit hem had begeven. Hij kreeg in antwoord eenen brief, vol harde eu bittere verwijten, doch met een kleine twintig gulden er in, onder kennisgeving dat zulks alleen geschiedde uit medelijden met zijn onschuldig en lijdend gezin. Een vreemdeling, die toe vallig er bij tegenwoordig was toen deze brief aankwam, zond hun een vaatje meel eene tijdige en op hoogen prijs gestelde uit redding. Den volgenden dag begeleidde de familie te voet het dierbaar overschot van den jeugdigen kleine naar het graf. tingen betaalden (to pay scot) en persoonlijke diensten bewezen (to hear lot). Men ziet, dat hoeveel verschil er ook bestaan moge in den vorm, het beginsel hetzelfde was, als wat thans nog wordt voorgestaan door de liberale partij; de invloed op de regering afhankelijk gesteld van zekere waarborgen van kennis, en van het hebben van dadelijk belang bij de instandhouding van rust en orde, waarvoor men tot op den lmidigen dag nog geen beteren maatstaf heeft weten te vinden, dan die oud-Germaanschehet betalen van belastingen, de census. Even als na de afzwering van den Koning van Spanje in de Vereenigde Nederlanden, de Staten-Generaal een voudig in de plaats traden van den verdreven Vorst, maar overigens de provinciale regering en die der steden niet werd gewijzigd, zoo liet ook de Amerikaansche constitutie bet inwendig beheer der verschillende koloniën en der steden onaangeroerd. De President en het Congres traden in de plaats van den Koning en het Parlement, en dit was aanvankelijk de eenige verandering, die de onafhanke lijkheid bragt in het bestuur der verschillende staten. De staatsconstitutie van New-York van 1777, die dan ook het kiesregt afhankelijk maakte van een census, bleef niettegenstaande de onafhankelijkheidsverklaring onge schonden. Ook de constitutie van 1822 handhaafde het zelfde beginsel. Na dien tijd wordt echter de invloed van de democra tische leer der volks-almagt steeds merkbaarder. De Fransche theorie begon vreemd genoeg in het practisclie Amerika bet oude regt te overheerscken. In het jaar 1826 werd bet algemeen stemregt ingevoerd, en daarmede bet overwigt verplaatst van de denkende en bezittende klasse naar de ruwe onwetende menigte. De eerste volks keuzen gaven de theoretici reden tot vreugde. De uitge- bragte stemmingen bevestigden de eerlijke mannen aan het roer, en de verkiezingen handhaafden eene weldenkende, ontwikkelde meerderheid in het gemeentebestuur. Daarom vond de maatregel, in 1833 genomen, om den mayor (de burgemeester) niet langer te doen kiezen door den gemeente raad, maar direct te doen aanwijzen door liet volk, alleen tegenstand bij die scherpzinnige staatslieden, die zich door een aanvankelijk welslagen niet lieten verblinden. En deze weinigen hadden gelijk. Het volk, dat eerst met wan trouwen en aarzeling, meer dan met bescheidenheid, van zijn nieuwe bevoegdheid bad gebruik gemaakt, verloor meer en meer allen schroom, nadat het zich bewust was Een aanverwant in een afgelegen gedeelte van het land, aan wien Goodyear zijne omstandigheden had bekend gemaakt, zond hem f 125, waarmeê hij in staat gesteld werd naar New-York te reizen. Thans had hij grond gevonden, en de ergste zijner beproe vingen waren voorbij. Te New-York eindelijk had hij het geluk in kennis te geraken met twee broeders, William en Ernery Rider, menschen van eenig vermogen en groot doorzigt, die zijne monsters onderzochten, naar het verhaal zijner wederwaardigheden luisterdeu, hem geloofden, en besloten hem in het voortzetten zijner proef nemingen behulpzaam te wezen en zijn gezin te onderhouden, tot dat hij zijne ontdekking voor de practijk zou hebben geschikt gemaakt. Sedert dien tijd, ofschoon hij doorgaand in bekrompen omstandigheden bleef verkeereu, onbrak het den zijnen nimmer aan brood en zag hij zich niet meer verpligt zijne proefnemingen te staken. Geholpen door het kapitaal, de sympathie en de schrander heid der gebroeders Rider, sleet hij een jaar te New-York in de geduldigste pogingen tot het te bovenkomen van de bezwaren in het beslaan van zijn mengsel. Alvorens hij echter hierin slaagde, waren hunne hulpbronnen uitgeput; doch hij had toch zoo groote vorderingen gemaakt in het bewijs der mogelijkheid zijner methode, dat zijn zwager, William De Forrest, een bekend wollenmanufac- turier, thans in allen ernst zich het ontwerp aantrok en hem hielp dit tot volkomenheid te brengen. Nogmaals echter werd hij voor schuld gegijzeld, maar thans zette hij zijne aarzeling ter zijde om zich te beroepen op de gunstige bepalingen der wet op bankero.'- tiers, waardoor hij zich voor goed van het gevaar eener inhechte nisneming ontheven zag. Wij moeten hier trouwens bijvoegen dat hij, zoodra zijne ontdekking eenige winsten begon af te werpen, zijne verpligtingen jegens zijne vroegere schuldeischers erkende en deze gaandeweg afbetaalde. Het was niet vóór 1844, meer dan tien jaren nadat hij zijne proefnemingen begon, en meer dan vijf jaren na de ontdekking van het geheim der vulcanisatie, dat hij in staat was de bereiding inet volkomen zekerheid te bewerkstelligen en gcvulcaniscerd gom elastiek met de vereischte snelheid en spaarzaamheid te vervaar- digen. Wij kunnen ons trouwens eenig denkbeeld vormen van de hierbij overwonnen zwarigheden door het feit, dat de voorschotten i van De Forrest tot het voortzetten van de proefnemingen de som van f 115,000 te boven gingen een bedrag, waarvoor de uit vinder niet lang genoeg leefde om het terug te betalen. Zijne zegepraal was lang uitgebleven en we hebben reeds voor een gedeelte gezien hoeveel zij hem gekost had; doch zijn eindelijk slagen bleek de kosten vol-op waard te zijn. Hij had de nijver heid niet alleen verrijkt met eene nieuwe grondstof, doch met eene nieuwe reeks van grondstoffen, welke tot een ontelbaar aantal nuttige doeleinden konden worden aangewend. Zijn product bezat grooter veerkracht dan gom-elastiek, terwijl het ontdaan was van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1