Binnenland. ST AT i\-G L i\ E ïl A AL geworden van de ontzettende magt, die het was toever trouwd. Nadat langzamerhand alle stedelijke ambten tot verkiesbare waren gemaakt, en na de constitutie van 1846 zelfs de regters in den staat New-York door de stembus werden aangesteld, begonnen de slechte keuzen hoe langer hoe menigvuldiger te worden. Was het lang eene eer geweest lid te zijn van den gemeenteraad van New-York, nu werd het eene schande; en toen in 1864 de gemeente raad dier stad tegenwoordig was bij de begrafenis van generaal Scott te Westpoint, kon een grappenmaker onder algemeenen bijval uitroepen: daar komt de raad van New- York, past op uwe zakken! HELDER en NIEUWEDIEP, 20 Januarij. Het scliroefstoonischip het Loo is gisteren namiddag van hier vertrokken naar de Kust van Guinea. tiet état—major bestaat uit: kapt.-luit. ter zee C. A. B. D. Rijk, komm. luit. ter zee 1ste kl. K. W. E. von Leschen, 1ste officier; luits. ter zee 2de kl. A. F. J. Erackers, A. J. Krabbe en F. J. Beeckman; off. van adm. 2de kl. W. K. Lenting; off. van gez. 2de kl. K. G. F. Sloos. Door de Rijksveldwachters Kaizer, Doon en Roerdink- liolder zijn dezer dagen eenige belangrijke diefstallen van koffijboonen uit het schip Australië, ontdekt. Men schat het gestolene op circa 1200 kilo. Een drietal schippers (twee van Texel en één van Wieringen) met hunne knechts, te zamen zeventien personen, zijn door hen aangehouden als hebbende zich aan deze ontvreemdingen schuldig gemaakt. -- In de Nutsvergadering, die gisteren avond in Tivoli plaats had, traden achtereenvolgens de heeren J. H. van der Dussen en Joh. Dyserinck als sprekers op. Eerstge noemde spreker behandelde het onderwerp /gevoel en smaak." Zijne lezing bevatte onderscheidene belangrijke opmerkingen en sloot met de uitdrukking van den wensch, dat schoon heidsgevoel en goede smaak meer en meer de sieraden mogen worden van eiken mensch. Sprekers opwekking aan de dames, om in dezen hunne veelvermogende mede werking te verleenen hij het opkomend geslacht, vinde goede ooren De heer Dyserinck leverde twee bijdragen: 1. Eer, roem en aanzien bij de menschen, beschouwd als middelen tot verhooging van het levensgenot. Spreker schetste onderscheidene tafereelen, waarin hij het gestelde aantoonde en besloot met te wijzen op het handhaven der eer door middel van het tweegevecht. De dwaasheid van het duel werd hierbij in het helderst licht gesteld. 2. Snippers. Deze bevatten een aantal opmerkingen en korte beschouwingen over aangelegenheden van den dag, ge bleken en zwakheden, waardoor onze tijd zich kenmerkt en behelsden menig woord, dat als op zijn pas gesproken kon worden beschouwd. Door den voorzitter werd aan de sprekers dank gebragt. Dezer dagen maakten wij melding van de aanbeve ling van prof. Kletzinsky, om jodium als desinfectiemiddel te bezigen. De apothekers in Duitscliland weigerden dit middel aan belanghebbenden uit te reiken, op grond, dat de jodium-dampen zeer nadeelig werken op de ademhalings werktuigen, vooral van vrouwen en kinderen. Het Paleis van Justitie is de titel van een nieuw „populair weekblad voor binnen- en buitenlandsclie regts- pleging," onder de leiding van nu1. E. van Lier. Het eerste nommer getuigt van degelijke bewerking, en toont liet streven der redactie aan, om niet alleen de uieuwsgierigheid te voldoen, maar tevens de leergierigheid te bevredigen. Wij gelooven met het Handelsblad, dat deze poging, om de burgers niet tot regtsgeleerden te vormen, maar hen al die eigenschappen, welke bet nut daarvan verminderden. Het was nog gom-elastiek, maar de oppervlakten kleefden niet op elkander, terwijl liet bij gcenerlei graad van koude hard en bij geenerlei graad van hitte week werd. liet was een voor water ondoordringbaar doek; het was papier dat niet scheurde; het was pergament dat niet kreukelde; het was leêr dat door regen noch zon letsel onderging; het was ebbenhout, dat zich in een vorm gieten liethet was ivoor, dat evenals was kon bewerkt wordenhet was hout, dat nimmer sprong, kromp of vervuurde; het was metaal, (/Veerkrachtig metaal," zooals Daniël Webster het noemde, dat rondom den vinger kon gewonden of in een knoop kon gelegd worden, en zijne veerkracht schier even goed behield als staal. Uiterst geringe, beuzelachtige wijzigingen in de grondstoffen, in de verhoudingen en in het beslaan maakten het even buigzaam als wilgenrijs, stugger dan een ossenhuid, even veerkrachtig als balein of even lmvd als een vuursteen. Dit alles kan in eenen adem worden opgenoemd, maar ieder van deze wijzigingen in de grondstoffen, zoowel als ieder artikel dat er uit gemaakt werd, koslte deze onvermoeibren man dagen, weken, maanden of jaren van proefnemingen. Het koslte hem, o. a., verscheidene jaren van zeer kostbare proeven om het bezwaar tegen fabrieaten van gom-elastiek te overwinnen, dat het namelijk geneigd was van het doek los te laten. Hij beproefde elk bekend fabriekmatig weefsel en elke denkbare methode, alvorens te komen tot het eenvoudig hulpmiddel om katoenen of linnen draden onder het gom-elastiek te mengen, waardoor ten langen laatsten het volmaakt gom-elastiek verkregen werd. Deze uitvinding beschouwde hij als in gewigt te volgen op die der vuleanisatie. De gom-elas- tieken schoen, zooals wij dien nu onder de oogen krijgen, is een bewonderenswaardig voorwerp ligt, sterk, sierlijk van vorm, met eene vezelachtige zool, welke niet gemakkelijk slijt, scheurt of uitglijdt. Daar de schoen gesneden en aauééngèvlijd wordt voordat men hem vulcaniseert, kan een meisje vijf-en-twintig paar schoenen in éénen dag maken. Zij worden toch gesneden uit de zachte bladen gom-elastiek en lonter door eene lichte drukking van de hand aanééngevlijd. Schier elke handgreep in de bewerking echter, nu zoo eenvoudig en gemakkelijk, werd door Charles Goodyear met overgroot geduld opgespoord. Anderhalf millioen paren per jaar is het gemiddeld aantal, dat tegenwoordig volgens zijne methode in de Vereenigde Staten vervaardigd wordt, hoezeer deze tak van nijverheid wegens den hoogen prijs der ruwe grond stoffen eenigszins heet te kwijnen. Het gom-elastiek toch, dat toen Goodyear zijne proefnemingen begon, als droogerij te bekomen was legen' f 0,26 het kilo, is, zoo onzuiver als het werd aange voerd, in f865 verkocht voor f 3 het kilo; zelfs tegen dezen hoogen prijs bedraagt de jaarlijksche invoer in de Vereenigde Staten nog van 2 tot 2( millioen kilo. (Wordt vervolgd.) meer en meer bekend te maken met lninne regten en pligten, ondersteuning verdient en zeer geschikt is om vele vooroordeelen uit te roeijen en tot de opvoeding der natie mede te werken. Men deelt ons mede, dat er eene nieuwe uitgave verwacht wordt van de Psalmen Davids, volgens de „Berijminghe van Petrus Dathenus." -Naar men verneemt heeft de generaal-majoor der artillerie, F. A. T. Delprat, de liem aangeboden portefeuille van Oorlog aangenomen. (V.) Voor liet examen van onderofficieren tot liet verkrijgen van den rang van 2den luitenant, dat in Maart a. s. onder presidium van den luitenant-generaal Engelbregt, inspecteur van liet wapen der infanterie, te 's Hage zal worden af genomen, is door den minister van Oorlog liet aantal navolgende plaatsen opengesteld30 voor bet wapen der infanterie, waarvan 6 voor de adspiranten van het ligter examen; 2 voor het wapen der artillerie en 3 voor het wapen der cavalerie. In den laatsten tijd hadden er op de noorderlijn der Staatsspoorwegen verscheidene ontvreemdingen, van allerlei aard, uit kisten, doozen, koffers enz. plaats, zonder dat men de daders op liet spoor kon komen. Vooral hebben zij het op eetbare waren begrepen, maar andere ligt ver- voerbare of te verbergen zaken zijn daarom niet minder zeer gezocht. Een doosje, eenige weken geleden van Leeuwarden, door tussclienkomst nog wel van de firma van Gend en Loos, naar Amsterdam verzonden, waarin zicli o. a. een verguld oorijzer met gouden knoppen bevond, is in liet geheel niet teregtgekomen, in weerwil dat men het had laten aanteekenen. De kiesvereeniging Burgerpligt, te Amsterdam, heeft jl. Donderdag, na belangrijke discussie, met 62 tegen 5 stemmen aangenomen een voorstel der commissie van bestuur, tot liet indienen van een adres aan de Tweede Kamer met verzoek in de zaak Janssen eene duidelijke conclusie te nemen, uitsprekende de wenschelijkheid van herstel, zooveel doenlijk, van het onregt, den gewezen kapitein Janssen, blijkens het rapport der Kamer-commissie aangedaan, conform liet voorstel van één lid der commissie. De Tijd is van oordeel, dat de Nederl. vlag op de Kust van Guinea zal gestreken worden, omdat onze staats lieden, deels om Engeland te believen, deels !omdat de kolonie niets gaf, maar iets kostte, .deze vrijwillig hebben overgegeven. De Tijd noemt dat een zeer wijs en bedacht zaam overleg, dat een winkelier de hoogste eer zou aandoen. Te vreezen echter is het, dat zulke toonbank-politiek, in het oog van Europa, onze Staten-Generaal zal doen gelijken op eene kraam,(waarin alles te koop is. Te 's Hage is jl. Donderdag aan het gebouw van liet Ministerie van Binnenl. Zaken aanbesteed, het maken van den bovenbouw van een post- en telegraafkantoor op de Gedempte Blaak te Rotterdam. De minste inschrijvers waren de bh. Rooyakkers en Evers te Helmond, voor de som van 262,000. De aanstaande feestviering te Vlissingen, zoo meldt men aan de Kl. Crt., dreigt geheel in duigen te vallen. Dat er van liet uitvoeren eener feestcantate, waaraan door sommigen bijzonder groote waarde werd geheclit, niets zou kunnen komen, was te voorzien, 't Ontbreekt daartoe zelfs aan een ook maar eenigzins geschikt lokaal. Welke zonderlinge denkbeelden velen zicli overigens van eene feestviering vormen, kan blijken uit eene onlangs te dezer zake in den gemeenteraad gevoerde discussie, 't Betrof de vraag, hoe danig crediet de gemeente zelve daarvoor behoorde open te stellen. Volgens sommige leden was 300 al mooi genoeg. Gelukkig waren er echter ook, die van oordeel waren, dat een betere greep in de kas moest worden gedaan. Wijselijk werd intusschen besloten eerst af te wacliten wat de burgerij zelf doen zou. Doch als de inschrijvingen der burgers van zoo weinig belangstelling en offervaardigheid doen blijken als algemeen wordt verwacht, laat 't zicli aanzien dat de mannen van den penning liet veld zullen behouden. Legt dan, gelijk men vreest, de commissie baar mandaat neder, dan zijn we weer precies zoover als twee maanden geleden. Voor de eer van Vlissingen is liet echter te hopen, dat alles nog boven verwachting moge teregt komen. Zooveel is intusschen zeker, dat Vlissingen nimmer dc eer zou gehad liebben de eerste stad te zijn geweest, die uit eigen beweging liet Spaansche juk afschudde, zoo er vóór 300 jaren even weinig geestdrift onder de bevolking had ge- lieersclit, als thans voor de feestviering schijnt te bestaan. Vóór de Arrond.-Regtbank te Arnhem stond Dings- dag 11. teregt een wisselwachter van den Rijn-spoorweg, door wiens nalatigheid op den 13 Nov. 11. een ligte botsing tusschen twee treinen ontstond, waarbij eenige personen meer of minder gewond werden, voornamelijk een post beambte, die zulk een bevigen stoot tegen de borst bekwam, dat liij tengevolge daarvan voor de dienst afgekeurd en gepensioneerd was geworden. De beklaagde erkende zijn verzuim, doch wist èr geene verscliooning. voor aan te geven. Het O. M. eischte een ligte straf boven liet door de wet bepaalde minimum, en wel eene gevangenisstraf van 4 maanden. De regtbank zal Dingsdag a. s. uitspraak doen. - In liet postkantoor te Harderwijk is ingebroken en eene som van 500 k f 600 ontvreemd. De bezittingen der voormalige landhuishoudkundige school te Groningen zijn verkocht voor 46,280. Er heeft zich een zonderling geval voorgedaan tus schen eene familie, die een week van huis is geweest en een bakker, die 's morgens en 's avonds bij die familie getrouw brood komt brengen, bestaande uit warme kadetjes en een half bruintje. De bakkersknecht schelt maar eens in de week om af te rekenen; zijn overige visites bepalen zicli tot een stilstaan bij het keukenvenster, door welks traliën hij dan liet afgepaste brood werpt. De doove knecht, niet onderrigt van het reisplan zijner kalanten, blijft 's morgens en 's avonds zijn gewone manoeuvre verrigten en belt na verloop van zeven dagen aan, om de gewone afrekening. - Welk brood! wij hebben in geen acht dagen brood gehad. Er werd een onderzoek in loco ingesteld en ja welde brooden en kadetjes werden allen onder liet keukenraam gevonden, doorweekt en gezwollen van den regen. Men vraagt, en niet ten onregte, is nu de genoemde familie verpligt het op zulk een vreemde wijze geleverde brood te betalen? Ja, wat meer zegt, kan er zelfs wel sprake van wezen, dat zij geleverd zijn in den waren zin van het woord? Een berigt uit Oost-Indië dd. 13 Dec. luidt o. a.: De totale zon-eclips, die in den voormiddag van 13 Dec. jl. beeft plaats gehad, is zoowel te Buitenzorg als door de commissie in de Peperbaai onder gunstige omstan digheden waargenomen kunnen worden. Een telegram uit Batavia, dd. 18 dezer, luidt: (.Hevige overstroomingen liebben op Java groote schade aangerigt." In de laatste twintig jaren zijn de volgende zangeressen en tooneelkunstenaressen door liet huwelijk dames van hoogen rang geworden: Henriette Sontag werd gravin RossiMarie Taglioni, - gravin Gilbcrt de Voisins; Alboni, - gravin Pepoli; Dumilatre (de oudste) - gravin Clarke del CastilloThérèse Essler, echtgenoot van den broeder des Konings van Pruissen; Adeline Patti, - mar kiezin van Cauf; Cravelli, - markgravin Vigèr; Pauline Lucca, - barones von Rliade; Ristori, markiezin, en Lagrange, gravin. Deze opgaaf geldt van Frankrijk, Italië, Duitscliland vooral, en andere rijken zouden waarschijnlijk een nog talrijker lijst kunnen leveren. Mgiï. Dufanlolp, bisschop van Oki.eans. Omtrent den persoon en liet leven van een der edelste zonen der Roomsclie kerk, bevat de Figaro eenige bijzonder heden, waaraan de volgende regelen ontleend zijn Zijn liouding en voorkomen doen denken aan die ten strijde medetrekkende prelaten, die zich vroeger in de worstelende rijen wierpen, de vuist gewapend met een ont zaggelijk bronzen crucifix, waarmede zij den vijand, wiens bloed zij niet mogten vergieten, het hoofd verpletterden. Evenals de krijgsman staat mgr. Dupanloup dan ook getrouw op zijn post; hij houdt van discipline onder zijn onderhoorigen, bij wie bij zich gevreesd en te gelijk bemind weet te maken. Een vrijdenker, dien liij op zich genomen had te bekeeren, zeide hem na het eerste onderhoud: Misschien zult gij er in slagen, mij God te doen vreezen,.... maar nooit zult gij mij overreden hem lief te hebben! Een jaar later trad op zekeren morgen de vrijdenker, overwonnen of liever gezegd op het ware levenspad terug geleid, uit den biechtstoel van den bisschop en, niet ontbloot van geest, sprak Ilij tot hen, die hein zijn nederlaag onder 't oog bragten: Welnu, ja, ik wil het niet verbloemen; het is dien drommelsclien vent gelukt! En sedert ik van gedachten veranderd ben, gevoel ik mij ook aangenamer gestemd..,, Omen kan wel zien dat hij in Savoye geboren isil m'a joliment ramoné la comcience! Hoe triviaal die uitdrukking ook moge zijn, zij is o. i. een merkwaardig voorbeeld van de doortastende wijze, waarop het beroemde lid van de academie in de uitoefening van zijn mandaat te werk gaat. „Gij zoudt een uitmuntend soldaat zijn geweest," zeide hem een dame. En is dan, antwoordde hij, degene, die de banier van liet geloof op de bastions der ketterij tracht te planten, niet even goed soldaat als hij, die een redoute aanvalt of op de wallen klautert? Geheel in overeenstemming met zijn karakter is Dupan- loup's levenswijzesober en gestreng. Terwijl aan alles, wat liem is toevertrouwd, met buifengewonen ijver de hand wordt geslagen en liij in zijn manieren een zekere ruwheid aan. den dag legt, zijn de secretarissen en het overige personeel, dat liern ten dienste staat, waarlijk niet te be nijden. Maar onder die ruwe schors is een uitmuntend, een waar Christelijk liart verborgen, dat de kleine oneffen heden van zijn geest en de ruwheden van zijn karakter volkomen uitwischt. De armen van Orleans weten allen liet best waar hij woont en nooit zal een ongelukkige te vergeefs bij hem aankloppen. Hoenderteelt in Normandte. De hoenderhof van den Normandyschen boer is soms wel twee bunders groot, en bevat menigmaal 3000 hoenders, ter verzending van de eijeren naar Engeland en de jonge hoenders naar Parijs. Hij is zeer eenvoudig en bestaat slechts uit eene omheining van riet en een mede van riet gemaakt afdak, lietwelk in eenige afdeelingen verdeeld is, elk van welke niet meer dan 25 tot 50 hennen en hanen mag bevatten, wijl anders het toezigt te moeijelijk wordt. Voor de aan wezigheid van drie zaken moet echter gezorgd worden: voor zuiver water, zand en schaduw. Zoo leest men in de Annales van het Cercle agricole et liorticole van het groot hertogdom Luxemburg 1869, pag. 207. Pietgeen er bijge voegd wordt omtrent het nuttige en uitvoerbare om hoender hokken te hebben, welke van het eene land naar liet andere gebragt kunnen worden, is sinds vele jaren metter daad in zwang, en alzoo practiscli uitvoerbaar bewezen, in de provincie Groningen. Plier vindt men op vele groote boerderijen zulke hokken voor 12 tot 20 hoenders op slitters (sleepbalken) geplaatst, zoodat zij gemakkelijk van liet eene land naar liet andere vervoerd kunnen worden. Sommigen liebben aan beide uiteinden dier hokken deurtjes, met een schuif af te sluiten, zoodat men ze plaatsen kan op den dam, die twee velden van elkander scheidt, zoodat ze eerst van liet eene en daarna, als do andere schuif geopend is, van het andere land gebruik kunnen maken. Het is natuurlijk inzonderheid na de inzameling der veldvruchten, vooral van gerst of haver dat men de hoenderhokken op de stoppelvelden brongt, waar de hoenders een geruimen tijd onkostbaar gevoed worden, en tevens vele onkruidzaden, slakken en ander ongedierte verslinden. JKerste Kamer. Zitting van Donderdag 18 Januarij. Met algemeene stemmen geschiedt de aanneming der beide overige tractaten met Engeland,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2