Benoemingen, enz. Buitenland. België. Frankrijk. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. 277ste STAATS LOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAARSCHE MARKT VAN BEDEN. dat omtrent Sumatra en dat ten aanzien van den aanvoer van vrije arbeiders in Suriname. Daarop volgde de aanneming van het wetsontwerp tot inkoop en amortisatie van 10 millioen nationale schuld met 29 tegen 6 stemmen. De Kamer is vervolgens op reces gescheiden. Bij koninklijk besluit van 18 dezer is de ontvanger der directe belastingen en aceijnsen te Schagen, W. T. de Jongh van Arkel, uit 's Iiijks dienst ontslagen. Tot auditeur bij den schuttersraad te Beverwijk is benoemd de lieer C. H. Moens. Tot gemeente-architect te Sneek is benoemd de heer G. J. Ilenning, te Utrecht. Voor de rogtbank van eersten aanleg te Leuven zal eerstdaags eene regtsvordcring tot schadevergoeding worden uitgewezen, door de weduwe van den vermaarden componist Rossini ingesteld tegen den heer Edmond Michotte, een bekenden Belgischen musicoloog, aan wien zij het herzien of arrangeren had opgedragen van den woordentekst van een aantal nog onuitgegeven zangcompositiën van haren echtgenoot, die, naar het oordeel van deskundigen, zulk eene herziening behoefden. De heer Michotte, die nog steeds in het bezit van de portefeuille met de bedoelde stukkon is, heeft zich veroorloofd, verscheidene daarvan in muziekgezelschappen, o. a. ten huize van den gouverneur van Luik en op eene muzikale soiree te Leuven, ten gelioore te brengen; en voor dit misbruik van vertrouwen, waar voor mevr. Rossini zich in hare belangen benadeeld acht, eischt zij eene schadevergoeding van 50,000 fr. De heer Michotte beweert, naar verzekerd wordt, geen ander doel met zijne handelwijze gehad te hebben dan om, alvorens de laatste voortbrengselen van den maestro in den handel te brengen, hen aan den toets van een bevoegd en uitge lezen publiek te onderwerpen en op die wijze het zijne er toe bij te dragen om het genie van den grooten componist, wiens laatste gewrochten, naar velen meenden, van ver zwakking zijner muzikale ingevingen getuigden, te reha biliteren. Deze verontschuldiging schijnt echter hij de eischeres geen ingang gevonden te hebben. Bij het departement van oorlog worden toebereidselen gemaakt tot het uitzenden van tien officieren en zestien onderofficieren naar Japan, met last het leger aldaar te organiseren en te oefenen. Twee advocaten, een Fransch- man en een Duitscher, zullen zich mede derwaarts begeven, om werkzaam te zijn bij het ontwerpen van het nieuwe Japansche wetboek, dat geschoeid zal worden op den leest van den Code Napoléon. Mlle Jacquemard, belast met het schilderen van het portret van Thiers, slaat geen enkele zitting der Nationale Vergadering over, waarin de president het woord voert, om daardoor het zoo levendige en bewegelijke gelaat van haar model des te beter te kunnen teruggeven. Dé schade, door het leger van Versailles te Parijs aangerigt, bedraagt omstreeks 28 millioen francs, waarvan slechts 6 millioen door de regering wordt vergoed; de schade, door de opstandelingen aldaar veroorzaakt, beloopt 76 millioen francs, tot welker vergoeding door den Parij- schen gemeenteraad niet meer dan 300,000 frs. is aangewezen. Den 16 dezer werd in de Nötre Dame te Parijs eene plegtige dienst gevierd voor de in den jongsten oorlog gevallenen. „De kerk was met zwart gedrapeerd, en versierd met zwart fluweelen standaards, bezaaid niet witte kruizen, nevens driekleur-vanen; zilveren vaten met wierook waren aan de pilaren aangebragt. Ten 3| ure verscheen maarschalk Mac Mahon. Hij droeg de groote uniform en het groot kruis van het Legioen van Eer. Meer dan 300 generaals en hoofdofficieren vergezelden hem. Bij zijn binnentreden speelde het orgel het dies irae, luidde de groote klok van Nötre Dame en werden de trommen geroerd. In het midden der kerk was eene prachtige katafalk opgerigt, waarom de maarschalk, de generaals Donay, Ladmirault, Elia en Vinoy zich schaarden, benevens de deputatiën, waaronder ook die van de Nationale Vergadering. Onder de aanwe zigen merkte men op den Keizer van Brazilië, den graaf en de gravin van Parijs, den hertog van Nemours, de ministers de Cissey, Jules Simon en Pothuan. De president was niet tegenwoordig; hij had zich doen vertegenwoor digen. De aartspriester van don kathedraal las de mis, pater Felix hield dé predikatie, en de aartsbisschop van Parijs gaf den zegen. De Keizer van Brazilië zal den 28 dezer Parijs verlaten en zich naar Portugal begeven. Te Parijs is dezer dagen de reeds lang verwachte opera „Roi Carotte" gegeven. Het is een opera-bouffe- feërie van Sardou en Offenbaeh. De decoratiën zijn zoo prachtig, als men welligt nooit op een tooneel heeft aan schouwd. Pompeji, het rijk der mieren en ook het eerste tafereel, dat ons op een plein te Munchen verplaatst, zijn verwonderlijk schoon. Zulma Bouffer, die tien jaar geleden met een kermistroep door Nederland reisde, zingt en speelt de eerste rol in het stuk. Zij is de protegée van den maëstro van den „Orpheus." Trucs komen er weinig in voor, maar een paar uitstekend geslaagden. Sardou had de politieke toespelingen wel uit zijn stuk kunnen laten. De twee laatste bedrijven zijn te lang. Wat de muziek betreft, deze is een enkele maal nieuw, maar is grootendeels door Offenbaeh aan Offenbaeh ontleend. Over het geheel kan men zeggen: een fraai spectakelstuk, maar middelmatig van conceptie en muziek. Officiëel is bekend gemaakt, dat de algemeene dankstond wegens het herstel van den Prins van Wallis in de St. Pauluskerk te Londen zoo spoedig mogelijk na den 20sten Februarij zal gevierd wordendat II. M. die plegtigheid hoopt bij te wonen, en dat voor Zondag 21 Jan. algemeene dankgebeden voorgeschreven zijn, De Times berigt dat er te Londen eene maatschappij is opgerigt om het aanleggen van een tunnel door het Britscho Kanaal tnsschen Engeland en Frankrijk te beproeven. De prachtige boscli- en heuvelgrond Ilampstead Ileath, aan de noordzyde van Londen, is dezer dagen verheven tot den rang van een /openbaar park", 't eigendom van de Londensche bevolking. Deze geliefkoosde wandeldreef zal evenwel niet, gelijk andere parken, kunst matig worden verfraaid doch in haren natuurlijken staat van woestheid gelaten worden. Een regt loffelijk besluit! Er is toch niets waaraan de bevolking dei- wereldstad meer behoefte heeft, dan 't genot van een vrije wandeling in de vrije natuur. Geen lanen voor haar, die haar herinneren aan straten en stegen, maar heide en bosch, waar zij Londen vergeten en zich geheel „huiten" gevoelen kan. Dit alles zal zij nu, in hare onmiddellijke nabijheid, op Hampstead Heath kunnen blijven vinden. Voor het geregtshof te Londen is sedert eenige dagen in behandeling de regtszaak betreffende de vergifti gingen te Brighton. Zij wekt bijzonder de aandacht van het publiek, daar de beschuldigde, Christina Edmunds, een dame van aanzien is, die wordt aangeklaagd van met bonbons een kind te Brighton te hebben vergiftigd en dergelijke moorddadige bonbons aan verscheidene personen in die stad te hebben rondgedeeld. Tot hiertoe heerscht er in deze zaak veel geheimzinnigsvandaar dat de teregt- zittingen door een groote menigte nieuwsgierigen worden bijgewoond. Volgens latere berigten is zij ter dood veroordeeld. De strijd tusschen de Engelsche republikeinen en royalisten is te Londen tot handtastelijkheden overgeslagen. In Chelsea, de democratische wijk van Londen, was door eenige onvoorzigtigc koningsgezinden eene meeting belegd, om te protesteren tegen de houding van sir Charles Dilke. De club van den „Reet-in-den-muur" (the Ilole in the Wall) drong de zaal biunen, joeg den chairman uit zijn zetel, ruimde de zaal, sloeg de ruiten aan stukken en trok toen, de Marseillaise zingende, naar huis. Opmerking ver dient, dat de politie dit alles aanzag, zonder tusschenbeide te komen. Het gebeurde, hoewel op zich zelf van weinig belang, krijgt echter eenige beteekenis door de plaats, waar het is geschied. Men wil, dat de raadslieden der koningin haar eindelijk hebben bewogen om de aanstaande zitting van het Parlement in persoon te openenzeker zou dit in de gegeven omstandigheden eene wijze daad zijn, doch sedert 10 jaren werd deze aankondiging steeds gedaan, zonder dat het zoover kwam; de Koningin werd dan twee dagen vóór de opening ongesteld en de premier deed het in hare plaats. Het groote Tichborne-proces is zijn tweede phase ingetreden. Voor den eischer is alles gezegd; de beurt is nu aan den verweerder om gehoord te worden, zoodat we thans de keerzijde zullen te zien krijgenalles wat er aan te voeren is tegen de identiteit van den zich noemenden sir Roger Tichborne. De advocaat-generaal, optredend voor den verweerder, hoeft reeds in zijn eerste rede onbewimpeld verklaard, dat de eischer „een vermetele bedrieger, een opligter, een leugenaar, een schurk" is. Hij heeft beloofd dit onloochenbaar te zullen aantoonen. 't Laat zich begrijpen, met welk een gespannen aandacht het publiek nu weder den verderen loop van 't proces zal gaan volgen. Hoe de zaak ook eindige, zij zal, zegt de Daily News, een hoogst belangwekkende en leerzame bijdrage zijn, zoo wel op 't gebied van menschenkennis, als op dat van regtspraak. Wordt 't bewezen, dat de eischer een bedrie ger is, dan zal 't pijnlijk wezen te bedenken, hoe weinig 't gescheeld heeft, of een ongeletterd en zeer ordinair persoon ware geslaagd in zijn schurkachtig pogen, om een aanzienlijk landgoed den wettigen eigenaar te ontnemen. Blijkt 't daarentegen, dat de eischer de echte sir Roger is, zoo zal men moeten bekennen, dat getuigenis van menschen al zeer veranderlijk en feilbaar wezen kan, en dat 't in sommige gevallen haast gemakkelijker is de wereld te bedriegen, dan zijn eigen identiteit te bewijzen. Gelukkig, roept de Daily News, dat weinig rijke grondeigenaars toe geven aan een zucht tot ontdekkingsreizen in Afrika, of zwerftogten in de binnenlanden van Australië. De Tichborne- processen zouden anders niet zeldzaam wezen. De ex-Keizerin Eugenie heeft den heer Strodi, eigenaar van Camden-place te Chislehurst, een prachtigen gouden snuifdoos geschonken, met brillanten ingelegd en met haar miniatuur-portret op het deksel geschilderd. Te Birmingham heeft dezer dagen het volgende ver schrikkelijke voorval plaats gehad. Twee kinderen, een meisje van 12 maanden en een knaap van 8 jaren, waren door hunne moeder alleen te huis gelaten. De knaap vond een geweer en, niet wetende dat het geladen was, legde hij het op zijn zusje aan en trok aan den trekker. Het schot ging af en het kind was onmiddelijk dood. De Amerikaansche soldaten schijnen groote liefhebberij in het deserteren gekregen te hebben. Van het garnizoen van Fort Budger (Wyoming) zijn er binnen een paar maanden van de 160 man 100 gedeserteerd. Veteranen, jonge soldaten en recruten poetsen allen zonder onderscheid de plaat. Er is een compagnie, die 200 deserteurs heeft en de berigtgever denkt, dat er compagniën zijn, waarvan nog meer soldaten zijn weggeloopen. Amerikaansche bladen maken gewag van een spoorweg ongeluk, aan den grootvorst Alexis op zijne reis van Ottawa naar Toronto overkomen. Hij zat aan tafel in een der twee laatste rijtuigen van den trein, die slechts uit vier waggons bestond. De twee achterste rukten los en^ werden op het sneeuwveld geworpen. Toen men te hulp kwam, vond men den grootvorst en zijn gevolg onder de spijzen bedolven; de prins met zijn hoofd in de soepterrine, een zijner adjudanten gedekt door de schotel salade, terwijl de sauzen, vleesch en groenten zich aan hunne kleederen hadden vastgehecht en in hunne zakken waren doorge drongen. Andere ongelukken hadden er niet plaats en de grootvorst kwam des avonds ten elf ure, bij eene koude van 5 graden onder nul, behouden te Toronto aan. Te Portland is onlangs een stoomfluit vervaardigd, welks schel geluid op vijf kwartier afstands, bij stil weder, kan gehoord worden. Zij moet dienen als signaal voor de scheepvaart bij mistig weder, om gevaar van mensehenlevens af te keeren. Van 12 tut 19 Jnnuarij 1872. ONDERTROUWDA. Booij, konstabelsmaat bij (le Marine en K. J. Molenaar. C. Fleur, zeeman en E. Vermeiden. J. Flens, bediende en J. IVijkmnn. II. J. Vols, zonder beroep en II. van den Broek. W. Boom, timmerman en F. Valk. GEHUWD: J. Palmeijer en G. Vroon. L. H. Edcins en C. W. H. Lafou. C. Kossen en S. de Leeuw. W. F. Kerkhoft' en A. Prouk. BEVALLENW. A. Slot, geb. Deelder, (D). E. G. Buiten kant, geb. Katwijk, (D.). G. Schol, geb. Bood, (Z.). N. C. Tegelberg, geb. d'Abo, (I).). E. de Vries, geb. Muije, (Z.). A. E. Ilubregtsen, geb. de Vos, (Z.). E. Paro, geb. Vergragt, (Z A. Ilarms, geb. Namink, (D.). V. van der Jagt, geb. van der Velde, (D.). J. Klik, geb. Quak, II. Houpt, geb. de Laleijne, (ZM. van Suijlen, geb. Smit, (1).). H. van der Laan, geb. van Wijngaarden, (D.). C. C. Wessels, geb. Jansen, (D.). L. E. Gorter, geb. Janson, (Z OVERLEDEN: P. A. Beets, 3 maanden. A. J. Seeboldt, 20 maanden. M. N. Schorsij, 60 jaren. P. J. Barens, 23 maanden. B. Zarkel, 18 maanden. E. C. Pieters, 2 maanden. J. van Niel, 4 maanden. J. Fooij, 17 dagen. 1'. Boon, 4 jaren. E. Rob, 10 dagen. Van 1 tot 15 Januarij 1872. ONDERTROUWD: Jan Zipp en Dieuwertje Beek. Picter Hartland en Antje Pons. GETROUWD: Geene. GEBORENCornelis, zoon van J. Swagcr en T. Liefhebber. Klaartje, zoon van J. Tivuijver en J. Meijer. Geertje, dochter van A. Schagor en A. Kruijsveld. Jannetje, dochter van D. Vriesman en T. Vetman. Trijntje, dochter van A. Koning en N. van Twuijver. Neeltje, dochter van J. Harp en S. Buisman. Sijbrentje, dochter van J. Kuiper en M. Joliannes. Pieter, zoon van E. Roos en N. Nieman. Arie, zoon van A. Koopman en M. M. Stikkel. OVERLEDEN: Antje Dekker, 67 jaren, weduwe van K. Zou. Klaartje, 1 week, dochter van J. van Twuijver en J. Meijer. VIJFDE KLASSE. VIERDE LIJST: No. 1488 en 10596 ieder 400; No. 6970* 13185 en 16200 ieder 200; No 836, 1579, 3524, 3867, 6493, 8504, 9175, 10728 en 15115 ieder 100. "Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). "C cs 3 3 Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. i procent, j Toestand van de zee. >-ï Stand. Afw. Stand. Afw. 19 12 zzo. Ik. 749.89 -10.42 3.2 f 0.2 0.94 Vlak. 20 8 ono. 3.7 750.63 - 9.70 1.8 f 0.5 0.93 20 12 o. 1.2„ 750.92 - 9.41 0.8 - 2 3 0.96 Weersgesteldheid: 19 Jan. 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. 20 Jan. 8 u. Dikke mist, goedweer. 20 Jan. 12 u. Mistig, goedweer. Zeilklaar liggende on vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 21 Nov. Johanna. W II.E.K.Rösiiigh. Batavia. 24 20 Jan. G.K.G.v.lIogemlorp. A.F.A.Hörner.Batavia. 4 Deo. 20 CorneliaAbramina. J. Stuur. Montevideo. 7 20 Fennechiena. H.W.Koetse. Barbados. 7 Bellatrix. ll.C.IIaacke. Soerabaija. 12 20 Johanna. H. II. Fotjer. Curaqao. 18 Jacoba&Christina. P. J. Mulder. Batavia. 16 Kitty. Z. Mulder. Batavia. 16 20 ii Waalstroom. H. B. Manje. Padang. 22 20 Nicola Gezina. J.G.IIoeksma. Curacjao. 22 Batoe Bassie. S. Visman. Macassar. 22 t tVillem.&Clara. A.A.H.v.Herwerden. Batavia. 24 20 Harmonie. T. J. Boer. Messina. 25 Suriname. H. Houtkoper. Suriname. 29 Kandanghaucr. W. Zeelt. Batavia. 29 20 i, Raphaël. G. Molenaar. Guraijao. 2 Jan. 20 Anr.a. L. Stuur. BueuosAyres. 9 20 Batavia. J.J.Lackrooy. Snmaraug. 9 Zeebloem. T. D. Gollards. Soerabaija. 19 19 Castor.* P. A. de Boer. Middell. Zee. 20 ,i Rohert.Hendrikus.W.Hageraats. Bat viaGuinca. *Ileeft in het Bassin gelost en geladen. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Biunenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 19 Jan. Elisaheth. IJ. Feenstra. Duink.&Goedk. Batavia. 19 Itegina Maris. 1). Ouwehand. 19 Aurora. H. Visser. 19 Veritas. C. Spolander. 19 Fair Wind. J. Parkins. Samaraug. 3 Paarden bov.'tj aar f 40a 75 Veulens - a Koeijen - a Vette Kalveren - a 16 Nuchtere dito - 7 a 16 137 Schapen - 12a 33 Lammeren - a VetteVarkens.pK.G.f -a 42 Magere dito - 7a 15 52 Biggen hen. 10 w.- Sa 7 6 Bokken en Geiten - 5a 7 Kleine dito e a Ezel f a Boter, per 0.630 K.G. c S5a97J

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3