Benoemingen, enz. Buitenland. Frankrijk. Engeland. in da bestaande bepalingen ter wering van de longziekte, bij 't vee tot stand te brengen. Een voor jagtliefhebbers hoogst interessant verschijnsel werd dezer dagen te Schaesberg waargenomen. Een das namelijk had het ongeluk teregt te komen, in een ketel- vormige, twee meter diepe vossengroef, waarin bereids negen vossen aan hun slimheid vaarwel hadden moeten zeggen, zoodat men ook hem in verzekerde bewaring waande. Doch neen, onze Melus Taxus wist beter raad. Hij wroette eerst in scliuinsche rigting een hol en ondernam vervolgens zijn kunstmatige operatie naar boven, welke eindigde met de vorming van een eng loodregt pijpje, lang 1| meter, dat hem zijn vrijheid wedergaf. Dat de vos thans veel van zijn prestige verloren heeft, zal wel niemand ontkennen. „Een nieuwe ster zal weldra aan den hemel des gezangs verrijzen,* zegt het Zweedsche blad Upsa. Twee reizigers hoorden namelijk, toen zij in Norrland langs een boerenhuis kwamen, in een schuur eene buitengewoon heldere en schoone vrouwenstem. De zangster bleek een jong boerinnetje te zijn. Zij ontvangt thans onderrigt bij een uitstekend leermeester te Upsala en belooft eene zan geres van den eersten rang te worden. Volgens berigt van den gouverneur van Cura9ao, van den 31 Dec. jl., was de rust aldaar verder niet ge stoord. De nieuw benoemde procureur-generaal was daags te voren aangekomen. Omtrent de expeditie, die, overeenkomstig het oor spronkelijk van de Londensche Koninklijke Geografische Maatschappij uitgegane denkbeeld, dr. Livingstone in het binnenland van Afrika zal opzoeken en hulp bieden, ver neemt men, dat daaraan deelnemen zal de heer W. Oswell Livingstone, een zoon van den reiziger, die twintig jaren geleden nabij het meer N'Gami geboren is. Tot aanvoerder der expeditie is benoemd de luitenant der marine Llawellyn Dawson, die zich reeds bij andere geografische onderzoekings- togten in Azië en Zuid-Amerika onderscheiden heeft. Hem zullen nog een ander officier en voorts een handwerksman en een tolk, die te Zanzibar zal worden aangenomen, ter zijde staan. Dr. Kirk zal te Zanzibar een geleide van 50 uitgezochte inlanders en vrachtdragers huren. Het gezelschap zal omstreeks den 2 Februarij Engeland verlaten en met de stoomboot Abydos, via Suez, naar Zanzibar vertrekken. Het doel der expeditie is, vooreerst goed de verblijfplaats van dr. Livingstone na te sporen, die zich, tijdens het afzenden der laatste van hem ontvangen berigten, bevond te Manakoso, aan den oever van het vermeende groote meer van Manyema, ten westen van Tanganyikaten tweede hem hulp te verschaffen, en hem, indien hij leeft, naar Engeland over te voeren, of, indien hij dood is, de geschriften in veiligheid te brengen, welke de mededeeling behelzen van zijne ontdekkingen. Aan de Times wordt medegedeeld, dat de geopende inschrijving het bedrag dei- kosten van de expeditie ongeveer 5000 p. st. nog niet dekt. Eenige weken geleden had te Hoek in Staats-Vlaan- deren eene zeldzaamheid plaats, die wel der vermelding waardig is. De weduwe van Jan de Bree, in leven arbeider, had het voorregt van bet-overgrootmoeder te worden. Zij is 86 jaren oud en voortdurend gezond, alleen mist zij sedert eenige jaren het gezigt. In haar zestiende jaar in het huwelijk getreden, verheugt zij zich thans in het bezit van 95 nakomelingen. De luit. ter zee 2(le kl. E. G. van Emden, dienende bij de zee- magt in West-Indië, ïs, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen met den laatsten der maand, waarin dat besluit ter zijner kennis zal worden gebragt. De benoeming van den lieer W. Bos, burgemeester van Oudorp, tot secretaris dier gemeente is goedgekeurd. De hulponderwijzers 11. 1). J. Rijnenberg, L. F. Tuijl Schuite maker en W. Rijst zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van N. I., om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor de dienst daar te lande. Het getuigenverhoor in de zaak der 23 beschuldigden, die voor den krijgsraad teregtstaan wegens deelneming aan den moord der gijzelaars in de gevangenis la Roquette, is dezer dagen ten einde geloopen. Vooral zijn de getuigenissen bezwarend voor Fran^ois, den directeur der gevangenis. Vandaar zeker, dat hij zicli buitensporig veel moeite gaf, om zicli als een braaf mensch voor te doen, die het wèl meende met de gevangenen, en die ben gaarne in vrijheid bad willen zien, maar die zijns ondanks genoopt was aan de bevelen der Commune te voldoen. Intusschen is maar al te zeer gebleken, dat, indien bij gewild bad, de gijzelaars gered hadden kunnen worden. Een der weinige beschnldigden, die werkelijk medelijden met de gevangenen hadden, was, in zoover uit de verklaringen van verschillende getuigen viel op te maken, Langbein. Het is voorts aan het liclit gekomen, dat aan de personen, die bet executie peloton uitmaakten, 50 francs per hoofd was beloofd voor hunne afschuwelijke daden. Jl. Maandag deed de krijgsraad uitspraak. Genton is ter dood veroordeeld, Fran^ois tot levenslangen dwangarbeid, Latour en Fortin tot 20 jaren en Ramain tot 10 jaren dwangarbeid; Girardot, Grangeault, Lcvin, Poidevin, Hé- rault, Lamiraux, Sénéchal en Marault tot deportatie Girault tot 5 jaar en Hure tot 1 jaar gevangenisstraf. Picon, Langbein, Vattier, Pigerre, Dsmain, Peclin en de vrouwen Pre vost en Grandel zijn vrijgesproken. De Nationale Vergadering heeft besloten om de belasting op de suiker met twee opcenten te verhoogen, en om eene belasting van 4 centimes te heffen van elk pakje van 100 lucifers. In de gevangenis la Roquette te Parijs is op de plaats waar de aartsbisschop den 24 Mei werd gefusilleerd, een zwarte marmeren plaat in den muur gemetseld. Op die plaat, waarom een roode rand loopt en waarboven een kruis zit, staat het volgende: „Eerbied voor deze plek, die getuige was van den dood der edele en heilige slagtoffere, op 24 Mei 1871. Mgr. Darboy (Georges), aartsbisschop van Parijs de heer Bonjean (Louis), president aan het bof van cassatie; de heer Deguerry (Gaspard), pastoor der Madeleine; pater du Coudray (Léon), van de orde der Jezuïten; pater Clerc (Alexis), de heer Allard (Micliel), aalmoezenier bij de ambulances." In de laatste dagen beeft nu reeds driemaal in de straten van Parijs een zonderling voorval plaats gehad, dat tot heden veel geheimzinnigs bevat. Vrijdag morgen o. a. kwam in de rue Saussure een rijtuig in vollen draf aan- rennen, toen men eensklaps een harde knal boorde, gevolgd door een regen van slijk en van een witachtige stof, waar mede het trottoir en de gevels der winkels tot op een afstand van 8 meters bedekt werdenmen heeft nergens een spoor van projectielen gevonden. Jl. Zondag is te Parijs een leelijk schilderij van Courbet, voorstellende Robert le Diable, zingendLe vin, le jeu, les belles, verkocht voor 3000 fr. Voor dien schilder 1 is de Commune en de gevangenis een reclame geweest. Vijf jaren geleden werd datzelfde doek voor 1150 fr. verkocht. woonlijk gevolgd werden door eene ziekelijke afmatting, spoorde zijne vrouw hem aan, de zaak uit het hoofd te zetten en zichzelven eene behoorlijke nachtrust te gunnen. „Slapen!' zeide hij, „hoe kan ik slapen terwijl er ieder uur twintig menschelijke wezens ver drinken, en ik de man ben, die ze redden kan?" Zijn streven om iets uit te vinden, dat ieder man, vrouw en kind onvermijdelijk dragen moest en tevens liet onmogelijk maken zou dat zij immer zonken, duurde lang. Hij nam proefnemingen met hoeden, hals dassen, spencers en vrouwenrokkenen ofschoon hij zijn hoofddoel niet geheel bereikte, tocli slaagde hij er in, eene menigte artikelen voor levensredding uit te denken, welke nu soms de verbazing wekken van hen, die een tijd lang in long-room of scheepskajuit moeten doorbrengenhij was toch van oordeel, dat ieder artikel aan boord van een vaartuig, hetwelk in oogeublikken van gevaar zou kunnen worden aangegrepen, alzoo iedere stoel, tafel, sofa en tabouret, een reddingsmiddel wezen moest. Hij keerde naar zijn geboorteland, uitgemagerd en zwak als een w^ar geraamte terug, inaar toch nog steeds met liart en ziel aan zijne taak gewijd. Hij bleef sukkelen en werken tot Julij 1860, toen hij te New-York in het 60ste jaar zijns levens overleed. Na 27 jaren van werken en nasporingen, na eenen nieuwen tak van nijverheid te hebben gegrondvest, welke aan 60,000 personen werk verschafte, stierf hij insolvent, aan zijne vrouw en zes kinderen niets dan schulden achterlatende. Zij, die hein hierover hard vallen, dienen te bedenken dat zijne ontdekking hemzelven niet langer dan tien jaren baten opleverde, dat bij diep in schulden stak toen hij zijne proefnemingen begon, dat zijne onderzoekingen alleen konden worden voortgezet door zijne schulden te vermeerderen, dat de een voud van zijn karakter hem lot de gemakkelijke prooi van baat zuchtige, oneerlijke lui maakte, en dat de veronachtzaming zijner persoonlijke belangen gedeeltelijk aan zijn ijver voor 't algemeen welzijn le danken was. Ja, als pionier in 't gebied der nijverheid was 't hem gegeven., boven velen bij te dragen tot liet welzijn der inenschbeid in 't algemeende vraag naar onbereid gom-elastiek, welke eigenlijk eerst door zijn toedoen die hooge vlugt nam, ver spreidt overvloed, ontwikkelt nijverheid in de streken, waaruit liet afkomstig is. Evenals de katoenbouw bestemd schijnt om Afrika tot beschaving op te voeren, evenzoo kan 't bijéénzamelen van het kaoetsjoek, door ons gom-elastiek gebeeten, aan de inwoners der uitgestrekte landen tusschen de keerkringen in de Oude en Nieuwe Wereld allengs al die zegeningen der beschaving verschaffen, waarvoor j zij vatbaar blijken. De verbazende toeneming en de navraag naar gom-elastiek heeft intusschen meermalen aanleiding gegeven tot een onderzoek, of er ook soms cenig gevaar bestaat, dat de aanvoer te kort zal schieten, t Er bevinden zicli thans in Europa en Amerika meer dan vijfhonderd i vijftig fabrieken van voorwerpen uit gom-elastiek, welke met vijf tot vijfhonderd man werken en meer dan 5 millioen kilo gom- elastiek in 't jaar verbruiken. Deze tak van nijverheid moet bovendien nog beschouwd worden als in zijne kiudschkeid te ver- keerenstellig toch is hij nog in aanwas. Desniettemin bestaat er geen kans, dat de aanvraag den aanvoer immer overtreffen zal. De gordel rondom onzen aardbol; 800 kilometer benoorden tot 800 kilometer bezuiden den evenaar, is vol met hoornen, welke liet gom-elastiek voortbrengen en naar men zegt twintig jaren achteréén kunnen worden afgetapt. In eene landstreek van slechts 60.000 bunders oppervlakte werden 43,000 goinboomeu geteld, en elk dezer levert dagelijks 3 eetlepels per dag terwijl de hoornen zoo digt bijéén staan, dat één man liet sap van 80 hoornen per dag kan inzamelen. Bij 't aanbreken van den dag met een tomehawk en eene groote kloinp klei aan 't werk tijgende, gaat bij van boom I tot booin, maakt in ieder vijf of zes insnijdingen, en plaatst onder elke insnijding een kommetje van de klei, welke hij medevoért. In drie tot vier uren heeft hij zijne ronde volbragt cn komt t'huis ontbijten. In den achtermiddag werpt bij een ruimen zak over den schouder, en herhaalt zijne ronde om het sap bijeen te zamelen. De komkluiten laat hij aan den voet der hoornen overdekt achter, teil einde ze den volgenden dag op nieuw te kunnen gebruiken. In andere streken laat men den boom ook wel het gom uitzweeten, en zamelt dit aan den voet tusschen de wortels op. Hoe 't ecliter ook moge worden opgevangen, stellig is er voorraad in meel' dan overvloed, en de streken waarin het gom-elastiek wordt ingezameld zijn die, waar een weinig tapioca, een weinig koflij, eene hut en een schortje in de behoeften van eenen werkman voorzien. In Zuid- Amerika, vanwaar voor 's hands nog het meest wordt uitgevoerd, kunnen de inboorlingen zelfs onbekrompen leven van 7j cent per dag. De tegenwoordige hooge prijs van liet gom-elastiek in de Yereenigde Staten is dan ook hoofdzakelijk een gevolg van de j omstandigheid, dat muntpapier tusschen de keerkringen al zeer weinig waarde heeft, en zal dan ook met het ophouden van den burgeroorlog tusschen Noord en Zuid niet lang meer duren, al is bij ook gedeeltelijk toe te schrijven aan de vermeerdering der navraag. Verscheidene belangrijke toepassingen van liet gevuloaniseerd gom elastiek zijn trouwens uitgesteld geworden totdat, zooals Adam Smith dit noemen zou, de ruwe grondstof weer tot baar „natuurlijken prijs" zal zijn gedaald. De uitvindingen van Charles Goodyear, wiens naam niet weinigen 1 door deze uit een Noord-Amenkaanseh tijdschrift ontleende studie welligt voor bet eerst hebben geboord, strekken alzoo tot eene bestendige vermeerdering der hulpbronnen van den mensch, en nog het laatste nageslacht zal hem dank en hoogachting verschuldigd zijn. (Ome TijdJ In de laatste drie maanden is de duurte van liet leven te Parijs onrustbarend toegenomen. Voorheen moest die stad veel opbrengen als de zetel van het gouvernement, de residentie van het Hof en de Kamers, de woonplaats van de adel- en geld-aristocratie, het paradijs der vreem delingen en de „overzijde van den Jordaan" voor de Amerikanen. Maar thans zijn al die voordeelen verdwenen. Het Hof is uit het land gebannen; de Nationale Verga dering verbergt zich te Versailles; rijken en aanzienlijken gaan liever elders, en zij die slechts hun vermaak zoeken, vinden Parijs duf en naar. Dezer dagen kwam generaal Sherman te Versailles aan, die uit den Noord-Amerikaanschen oorlog genoeg be kend is; hij reist in gezelschap van den zoon van president Grant en andere Amerikaansche officieren en is naar Nice vertrokken. Op den spoorweg van Cette naar Toulouse is dezer dagen in een rijtuig 3de klasse door een reiziger, die later is gebleken krankzinnig te zijn, een moord gepleegd op een zijner medereizigers, twee andere personen zijn daarop uit den waggon gesprongen, waardoor een hunner het leven verloor. Jl. Maandag is ter reede en in de haven van Marseille monstering gehouden over het dezer dagen aldaar vereenigde escader en in het bijzonder over de landingstroepen die het aan boord heeft. Eene bepaalde aanleiding tot die tentoon spreiding van gewapende magt is niet bekend- Prins Napoleon is te Ajaccio op nieuw tot lid van den Generalen Raad benoemd. De gedachten zijn thans govestigd, zegt het Journal des Débats, op middelen om eene crisis als de pas afge- loopene voor het vervolg te verhoeden of onschadelijk te maken. Eenige invloedrijke leden van de linkerzijde zijn, met het oog daarop, naar verzekerd wordt, voornemens een voorstel tot definitive vestiging der republikeinsche regering in te dienen. Volgens le Temps zouden de ministers van oordeel zijn dat de President der Republiek niet anders dan op eene bijzondere uitnoodiging van hen het woord in de Nationale Vergadering zou dienen te voeren, en zouden zij hem eene afspraak van die strekking willen voorslaan. Sedert de laatste twee dagen is de Prins van Wallis zoover hersteld, dat hij in een rijtuig "een kleinen rijtoer heeft kunnen maken. Ter belooning van de diensten, door de geneesheeren Jenner en Gull aan den Prins van Wallis bij zijn ziekte bewezen, is de eerste tot knight en de tweede tot baronet benoemd. Aan dr. John Selby Watson is gratie verleend van de doodstraf, waartoe lilj kortelings was veroordeeld wegens den moord, op zijne vrouw gepleegd, en die straf is ver anderd in levenslangen dwangarbeid. De Times deelt onder het opschrift „vrienden" mede, dat de heer Watson sedert zijne ter dood veroordeeling door niemand is bezocht. Van miss Edmunds, de giftmengster, wier veroordeeling tot de straffe des doods wij in een vorig nummer meedeelden, wordt nog het volgende berigtZij was op haar geneesheer, n. b. een gehuwd man, zoo erg verliefd, dat er de malste verhouding tusschen doctor en patiënt uit ontstond. De vrouw van den doctor scheen echter niets van een ongeoorloofde betrekking tusschen mis Edmunds en haar man te weten, want de verliefde giftmengster maakte haar visites. Op zekeren dag krijgt zij in het hoofd, om de vrouw van den doctor met chocolaadjes te vergeven. Dit plan mislukte, de doctor krijgt den toeleg in het vizier, verwijt miss Edmunds haar misdaad en ontzegt haar het huis. Toen werd het vrouw-mensch razend, want zij gevoelde dat er nu voortaan een onafscheidelijken slagboom bestond tusschen haar en het voorwerp, waarop zij tot dolwordens toe gecharmeerd was. Zij had evenwel nog hoop, dat alles nog teregt kon komen, maar dan moest zij het zoo aanleggen, dat het den schijn had, alsof de choco laadjes reeds vergiftigd waren, toen zij uit den winkel waren gekomen. Zij wist een goede dosis strychine magtig te worden, ging op haar manier aan het apothekeren en vervaardigde een groote hoeveelheid vergiftigde zoeternij. Toen liet zij kinderen snoepgoed bij een zelfden banketbakker halen; deze deden hun boodschap goed, maar altijd bedoelde zij iets anders als de kinderen mede bragten, doch dan was het zakje behendig geruild voor vergiftigde waar. De bediende, die niets aan de koekjes, chocolaadjes, enz kon zien, wierp ze dan weder bij de groote hoop, en op die manier werd de banketbakkerswinkel een voorraadschuur van dood en verderf. Wonder boven wonder mag liet genoemd worden, dat er niet meer ongelukken zijn te betreuren dan de dood van een knaap. Met dat al zijn er tocli een menigte men- schen door onpasselijk geworden. Tot nog toe werd niemand van die misdaad verdacht. Dat maakte het vrouwmensch razend. Zij schreef naamlooze brieven aan de ouders der kinderen, die vergiftigde koekjes gegeten hadden, om den banketbakker maar in verdenking te brengen. Nog meer, zij liet door zekeren chemist koekjes van den bedoelden banketbakker onderzoeken. Door de praatjes, die er liepen en door bet scheikundige onderzoek, dat zij had laten instellen, werd zij voor den coroner gedaagd. Dat was een kolfje naar haar hand; rondweg beschuldigde zij daar den banketbakker, zeggende, dat zij van de koek jes, die zij bij hem had gekocht, onpasselijk was geworden. Maar nu begon de politie lont te ruiken; men trachtte een eigenhandig schrijven van dat wijffin handen te krijgen. Dit gelukte; het handschrift werd conform bevonden met de anonyme brieven, die den banketbakker beschuldigden en het vrouwmensch werd in arrest genomen. Het verliefde wijf had zich op een geslepen manier vergif weten te verschaffen; onder een valschen naam of op valsche handteekeningen verschafte zij zich genoeg

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2