1872. N°. 12. Zondag 28 Januarij. 30 Jaargang. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. EIELDERSCKE EN IVIEVWEDIEPER COURANT. ,W Ij huldigen het goede.' Verschijnt .'Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. ltu r eau: MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der Advertontiin: Yan 14 regels CO cent elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend.^ VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indië: via Triest6 Februarij, 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 1 Febr., 's avonds 6 u. 25 m. i,i Brindisi 8Februarij, 's avonds 6 u. 25m. West-Indië: via Southampton 31 Jan. 's inorg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Febr. 's avonds Ti u. 25 m. de Kust van Guinca: 3 Februarij 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Febr. 's morg. 6 u. 25 ra. g via Triest 7 Febr. 's ra. 6 u. 25 m. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt bij deze aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat het Kohier der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over liet dienstjaar 1872, den 23 dezer door den heer Provineialen Inspecteur is goedgekeurd en invorderbaar verklaard. Helder, 27 Januarij 1872. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ANNA PAULOWNA brengen ter kennis van belang hebbenden, dat op den 26sten dezer, door hen voorloopig is vastgesteld en gedurende de eerstvolgende veertien werk dagen, op de gewone kantooruren, van des morgens 9 tot 1 ure, voor een ieder ter Secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd het voljaars kohier voor «len Hoofdei Ij ken Omslag, voor het dienstjaar 1872, en dat binnen dien tijd de aangeslagenen tegen den aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen. Anna Paulowna, 21 Januarij 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. DE LEETJW, Burgemeester. J. v. GIJTENBEEK, Wethouder. EENE ZONSVERDUISTERING. Het is bekend, dat de jongste totale zonsverduistering zigtbaar was in zuidelijk Azië. Mannen der wetenschap begaven zich tot het doen van waarnemingen derwaarts en smaakten de voldoening, dat zij de eclips met behulp hunner werktuigen naanw- keurig konden waarnemen. Van den togt derwaarts geeft de correspondent van Daily News een verslag, waaraan het volgende ontleend is: De totale zon-eclips zou in Britsch-Indië te zien zijn van Bekul, een klein dorpje tussclien Mangalcre en Caunanore aan de west kust van Hindostan eu een punt ten noorden van Trincomalië op Ceylon. Zes punten van observatie, drie op Cevlon eu drie op het vasteland, werden tusschen deze beide plaatsen gekozen, van waar de verduistering zou worden waargenomen, door leden der commissie van twaalven, welke tot dit doel van Engeland naar Indië vertrokken was. Wij zullen een der Indische afdeelingen op hare reis vergezellen. De Engelsche regering had een oorlogsfregat met stoomvermogen tot beschikking der commissie gesteld. De kostbare telescopen en spectroscopen werden op het tusschendek en een huis op wielen voor de photografisten der afdeeling boven op het dek geplaatst. De Serendib bragt de commissie voor de westkust eerst naar Caunanore, die krachtigste strategische positie ten westen van het Gliautgebergte. Generaal Selby, commandant der troepen in Canara en Malabar, beloofde den geleerden alle hulp en vaardigde een legerorder uit, waarbij hij om vrijwilligers vroeg onder de officieren, ten einde dus de kleine kern der expeditie te versterken. Een panr officieren en enkele manschappen werden door de bosschen naar Bekul gezonden, ten einde aldaar de commissie te ontvangen. Gelukkig kwamen zij daar bij tijds aan, want het schip zou Bekul anders zijn voorbijgevaren, daar niemand juist wist waar deze plaats lag. De officieren zagen het schip aankomen, begaven zich in een klein bootje in zee en wisten door aanhoudend met een groote vlag te zwaaijen eindelijk de aandacht tot zich te trekken. De plaats was onbewoond, doch duizenden inboorlingen waren van alle zijden toegestroomd om het vuurschip te zien, dat de sterren wichelaars overbragt. De groote telescopen en instrumenten werden aan wal gebragt, en alle voorbereidende maatregelen genomen, toen er een misverstand plaats had, dat erge gevolgen had kunnen hebben. Op het Britsehe oorlogschip hadden de gewone oefeningen met het kanon in langen tijd niet plaats gehad, uit vrees, dat de glazen instrumenten door de trilling zouden breken. Zoodra de commissie dus aan land was gegaan, werden deze oefeningen her vat, een schijf ver in zee gebragt, en de groote kanonnen van het schip lieten het eene salvo op het andere volgen. Dit verwekte grooten schrik onder de inboorlingen Zij zagen groote koperen kanonnen de telescopen ann land brengen en deze in positie stellen op een heuvel. De kanonnen van het schip vuurden met kogels, en officieren en soldaten hielpen aan het oprigten van csn fort. Neen, deze zonsverduistering is slechts een voorwendsel, HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Januarij. De Cortes in Spanje zijn ontbonden. De toestand is er zeer gespannen, terwijl het uitzigt op binnenlandsehe rusten vrede verder dan ooit verwijderd is. Voor een geregelden gang van zaken is deze crisis hoogst nadeelig; alles wordt op de lange baan geschoven en de staatkundige hervorming, waaraan men, zoo ergens, in dat land zoo groote behoefte heeft, blijft vooreerst onafgedaan. In de staatkundige wereld wordt thans gesproken van een zonderling verbond, dat gesloten zou zijn tegen Italië en Duitscldand door den Keizer van Rusland, de regeringen van Engeland en Frankrijk en kardinaal Antonelli. 't Is evenwel tot nog toe een gerucht, dat even vlug weersproken als verbreid kan worden en ook veel tegenstrijdigs bevat. Overigens bevat de staatkundige geschiedenis van den dag weinig nieuws, dat dien naam verdient. Alleen nog dit: in Engeland strijden de kerkelijke partijen een hevigen strijd over het neutraal onderwijs. Het blijkt evenwel, dat liet aantal voorstanders der neutrale school gaandeweg ver meerdert, inzonderheid onder het meest ontwikkelde deel der natie. Met genoegen hebben wij vernomen dat een vroegere plaatsgenoot, wijlen de heer Y. C de H..., in de maand Dec. 1871 te Amsterdam overleden, zijne oude betrekking op deze gemeente niet heeft vergeten. Aan vijf ouderlooze kinderen en eene behoeftige vrouw heeft hij elk 1000, aan het algemeen weeshuis 2000 en even zooveel ten behoeve van de armen dezer gemeente gelegateerd. De zeldzaamheid van zoodanige beschikking alhier verdient eervolle vermelding. Men verzoekt ons te melden, dat het berigt dat in onze hoofdbladen de ronde gedaan heeft als zoude door den heer mr. Ch. Bosch Reitz alhier, het initiatief zijn genomen tot oprigting eener broodbakkerij voor arbeiders, geheel uit de lucht is gegrepen. Hetis ons aangenaam te kunnen melden, dateen man in onze gemeente, door zijne plaatsgenooten geacht om zijne daden, er is oorlog in het land en het gevaar dreigt. Alle vrouwen van de hoogste klasse waren reeds met het goud en de juweelen der in feestdos naar Bekul gereisde inboorlingen naar de binnenlanden teruggezonden, toen de houding der achterblijvende mannen de vergissing aan bet licht bragt. Er werd nu vrije toegang gegeven in het kamp, en toen liet volk bespeurde, dat de ontzaggelijke kanonnen van dun koper waren, en dat zij, die stoutmoedig in hun gapenden muil keken, niets zagen dan de weerspiegeling van hun eigen gelaat, zeer vergroot door de leus van den telescoop, be gonnen zij weer moed te vatten, eu hun oorlogzuchtige toebereid selen te staken. Verder had de commissie geen andere gevaren" onder de oogen te zien, als die, waarmede koortsen, aligators en slangen hen bedreigden. Eenige dagen lang werd er nu hard gewerkt aan liet stellen van de telescopen en werktuigen, hetgeen nooit een gemakkelijke arbeid is, doch in de wildernis, bij groot gebrek aan hulp van ervaren handen, vooral groote bezwaren had. Voor zonsopgang was op den dag der eclips alles gereed. De verduistering zou plaats hebben zoodra de zon aan de kimmen rees. Op een heuvel waren de twee telescopen gesteld. Aan den eene stond de heer Lockyer, aan den andere de heer Priugle. üigt bij den reflector was een tafel aangebragt, waarvoor kapt. Bailey zat met de chronometers, om den tijd waar te nemen. Naast liern zit een inboorling, die Engelsch kent, en moet opschrijven wat hem gedicteerd wordt. Naast de tafel staat de heer Mae Ivor met den spectroscoop, die in gereedheid moet zijn, wanneer de heer Lockyer hem noodig heeft. Verderop ziju verschillende tafels aangebragt, waar generaal Selby, kolonel Farewell, regter Wielhouse en eenige officiereu zitten. Zij hebben ieder een kleinen telescoop, kaarten en papier voor zich. Zij zijn de vrijwilligers, die de „Corona" schetsen en op het papier brengen zullen. Het huis op wielen van de photographen is in positie gesteld en acht camera's zijn gereed, om lichtbeelden van de zon te nemen. De zon verschijnt aan de kimme, en eenige minuten later kruipt de schaduw van de maan over'de gouden zonneschijf. Honderden Bajahs en inboorlingen zwermen van alle zijden voor den dag en vormen een grooten kring om den heuvel, van waar de waarneming geschiedt. Eenige soldaten vormen een kring en beletten hen naar voren te dringen. Een groote stilte heerscht in het observatiekamp en de minder belangrijke verschijnselen, die plaats hebben voordat de eclips totaal is, worden door telescoop, spectroscoop en polaris- coop regelmatig waargenomen. Plotseling verheft zich een afschuwelijk gehuil, geschrei en gegil. Luide jammerkreten weergalmen en het oorverscheurend gegil neemt telkens toe. De theologie had hieraan schuld en poogde de weten schap te dwarsboomen. De inboorlingen hadden toch het aan doenlijk schouwspel voor oogen, dat hun geliefde god verscheurd eu opgegeten werd door het monster Raboo; en zij waren bijeen gekomen om deze bovennatuurlijke misdaad te voorkomen. Hunne priesters, die volmaakt vertrouwd waren met de raadsbesluiten der goden en het onfeilbare middel verkondigden, om den satan te dwarsboomen, hadden hun verteld, dat zij door een rookoff'er hun god konden beschermen. (lezer dagen door een zeer aangenaam berigt werd verrast. De heer Heemskerk van Beest, oud-zeeofficier en kunst schilder, heeft eene schilderij vervaardigd ter waarde van 2000 en dat doek geschonken om het ten voordeele van Cornelis Dito te doen verloten. Een geacht ingezeten van den Helder heeft, opgewekt door de lectuur van een stuk van den heer D. Dekker, getiteld: rEen held in stormgevaar/ reeds in 1865 in de Holl. Illustratie opgenomen, bij invloedrijke vrienden in den Haag voor den flinken sloeperman aangeklopt en nu reeds deze uitkomst verkregen. Wij vereenigen ons ten volle met den wensch, door den heer Dekker in 't slot van zijn stuk uitgedrukt, dat de daden door Dito verrigt, nog eenmaal mogen beloond worden door zijne benoeming tot Broeder van den Nederl. Leeuw. De tweede soiree ten hove, op jl. Woensdag avond, is buitengewoon luisterrijk geweest. Aan de beschrijving welke het Dagblad daarvan geeft, ontleenen wij het volgende: „Door de prachtige receptie- en danszalen, rijk en smaakvol gestoffeerd en gedrapeerd, bewogen zich de schit terende reijen ten dans, om te midden daarvan op liet verrassendst vriendelijk genoodigd te worden een oogenblik te verpoozen in een allerliefelijkst oord, het middenpunt van zooveel glans en luister, waar een weelderige smaak aan kunst en nijverheid zijn schatten had geleend, om iets tooverachtigs tot stand te brengen. In het midden der groote danszaal was namelijk een zoogenaamde tunnel aangebragt, waar geen zonnestraal kan doordringen, maar alleen door een zee van kunstlicht het eigenaardige en treffende effect wordt te weeg gebragt op dian rijkdom van spiegels, bloemen, gaas en overige draperiën, die in bevallige harmonie vereenigd zijn tot een koepelvormig berceau van rozen en smaakvol gearrangeerde kleurenrijke stoffen, die liet oog liefelijk aandoen. In het midden verrees een heerlijke piramide van bloemen, schitterende door haar kleurenpracht en door do fonkelende kristallen snoeren, die van de groote lichtkroon afdalen en het rozenbed als door een fontein van kristal helder water omgeven. Langs den ronden wand waren een achttal heerlijk bewerkte jardinières aangebragt, afge wisseld door een even groot aantal mollige divans en tal De heer Mac Ivor bespeurt een ongewone beweging onder de inboorlingen, zijn scherp oog ziet vuur glinsteren, hij fluistert kapitein Cliristie iets in het oor; deze snelt naar zijn soldaten, schreeuwt hun zijn kominaudo toe, en met den stormpas doet het detachement een krachtigcu uitval op de priesters en inboorlingen. Zij waren bezig liet lange verdroogde gras, dat de uitgestrekte velden bedekte tusschen den heuvel der waarneming en de zon aan de kim, in brand steken. Ware deze theologische brandstichting hun gelukt, dan was liet doel der wetenschappelijke commissie natuurlijk verijdeld. Kapitein Christie en zijn soldaten dreven de menigte uiteeu, stampten de vlammen uit, smoorden ze onder het zand, en toen de rookwolk langzamerhand wegdreef, zag het ont stelde volk hoe hun god bijna geheel door den boozeu Rahoo verslonden was. De mannen der wetenschap gingen intusschen ongestoord voort met hunne offerande aan de goden, die zij dienen, aan de heilige Urania, die, ofschoon de priesters haar ook haten, eu hoezeer zij met walm cn rook haar bestrijden, de overwinning toch behalen zal. Kapitein Mac Ivor dicteert aan den iulandschen schrijver: ,Een groote menigte heldere 'lijnen is zigtbaar." De heer Loekyer grijpt den grooten spectroscoop en roept steadyhet afgesproken sig naal, dat het begin der totale zonsverduistering zou aankondigen. „Gij hebt 120 seconden I" kliukt nu, en ieder toog aan het werk. In den loodkleurigen onbewolkten hemel zag men nu de geëclip- seerde zon! Een heerlijk schouwspel voor goden en meuseheu. Onbeschrijfelijk schoon als een reusachtige sier van Indië zag men ilen stralenden nimbus der zon. De schijf was verduisterd, doch de lichtkrans, welke de zon omringt, de coronadie de groote belangstelling wekt van alle geleerden, was in al haar zilveren glans zigtbaar. Alle waarnemingen gelukken volkomen. De resultaten, welke de spectroscoop gaf, moeten zeer belangrijk zijn, en de vijf afbeeldingen, door den photograaf genomen, voldoen aan alle eischen. Is er niet iets zeer belangwekkends in dien togt der moderne Argonauten naar het verre Indië, om de geheimen der natuur te bestuderen en den stralenden nimbus der zon te leeren kennen? Dat ook in beschaafde landen door een eclips dwaze vertooningen werden uitgelokt, blijkt uit de volgende tekst eeucr proclamatie, in 1699 door den Keurvorst van Darmstad uitgevaardigd, met het oog op de aanstaande zoneclips: „Zijne Hoogheid vernomen hebbende, dat op aanstaanden Woensdag morgen, ten lien ure, eene zeer gevaarlijke zoneclips zal plaats hebben, beveelt dat op den dag te voren en eenige dagen daarna al het vee in de stallen en schuren moet worden gehouden en op dien grond voeder moet worden iugeslagen. De deuren en ramen der stallen moeten goed gesloten worden; de waterputten gedekt; de kelders en voorraadschuren bewaakt, zoodat in de lucht zich niets kan nestelen en besmetting te weeg brengen, omdat zulke eclipsen vaak oorzaak zijn van ver lamming, toevallen, koorts en andere kwalen, waartegen men alle voorbereidende maatregelen moet in acht nemen,"

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1