1872. N#. 14. Vrijdag 2 Februarij. 30 Jaargang. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. EERSTE BEKENDIHAKIISC. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. Mei nge dijk erd 5. !80, pen HELDERSC11E E\ MEHWEÜEEPER 01 RAM. „Wü huldigen het goede." Verschijut^dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiin: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN N aar Oost-Indië: via Triest 6 Februarij, 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 15 Febr.,'s avonds 6 u. 25 m. Brindisi 8Februarij, 's avonds 6 u. 25m. West-Indiè: via. Southampton 15Febr. 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Febr.'s avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guiriea: 3 Februarij 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Febr. 's morg. 6 u. 25 m. y via Triest 7 Febr. 's m. 6 u. 25 m. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER maken bekend, dat de I.OTIÏG over de in 1871 in deze gemeente ingeschrevenen voor de ligting der Nationale Militie van 1872 is bepaald op Donderdag den twee-en-twintigsten Februarij eerstkomende, des voormiddags ten half tien ure. De loting zal plaats hebben in de BOUWZAAL, achter het Bureau voor Gemeentewerken, op de Kerkgracht. Gedurende rijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze waarop zij is geschied, bij de Gedeputeerde Staten bezwaren wor den ingebragt door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burge meester dezer gemeente. Voorts wordt in herinnering gebragt dat zij die vermee- nen vrijstelling van dienst te kunnen erlangen, daarvan bij de loting opgave moeten doen aan den Heer Militie- Commissaris. Zij, die vrijstelling van dienst reclameren wegens broeder- dienst of als eenige zoon, moeten zich op Dingsdag den 6den Februarij te voren, des morgens tussclien 9 en 12 ure, ver voegen aan het Raadhuis; eerstgenoemden met de geboorte— bewijzen van al hunne broeders en de bewijzen van dienst of zakboekjes hunner broeders, op wier dienst zij hunne reclame gronden, en laatstgenoemden met de trouw-akten hunner ouders. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 1 Februarij 1872. L. VERHEY, Secretaris. Brieveu uit Kennemerland. III. Alkmaar, 28 Januari. Het jaar 1871 is rustig geëindigd. Vóór het begraven werd hadden de onderling verdeeld geraakte predikanten zich met elkander verzoend, en was de laatst aanhangige der vele kwestiën, welke elkander in de beide laatste jaren opgevolgd waren en veel bitter heid veroorzaakt hadden, de weeshuiskwestie, tot genoegen der betrokken partijen opgelost. Zij was ontstaan in September 1870 over de ondersteuning van een uit het weeshuis ontslagen, maar nog onder voogdij van regenten staanden,. wees. B. en \V. keurden de gevolgde wijze van ondersteuning af en meenden ook bedenkingen ten aanzien van het gedrag van den ondersteunde te moeten maken; en toen, in weerwil van veelvuldig geschrijf, regenten bij hun gevoelen bleven, deden B. en W. aan den gemeenteraad het voorstel, om de in het reglement bestaande bepalingen op het te hulp komen van (op 18jarigen leeftijd) uit het gesticht ontslagen weezen te verscherpen en regenten minder vrijheid van handelen te laten. Dit voorstel werd aangenomen en straks gevolgd door het verzoek om jontslag der gezamenlijke regenten. Een groot aantal ingezetenen diende daarop bij den raad een adres in, in het belang der weezen verzoekende, overeenkomstig het gevoelen van regenten, het regle ment te herzien, 't Mocht niet baten. Na lang verwijl kwam het verzoek om ontslag in behandeling en werd, onder betuiging van het vertrouwen van den raad in regenten, verklaard, dat Hij geene reden vond om het ontslag te verkenen, 't Was duidelijk, dat vele leden van den raad van den beginne af de kwestie niet begrepen hadden, en zelfs deden zich in den raad stemmen hooren, zooveel zeggende, dat regenten konden ondersteunen zooals zij wilden (de door sprekers bedoelde post der begrooting betrof andere gevallen dan waarover de kwestie liep). Regenten vroegen alsnu, of zij het door die leden uitgesproken gevoelen als de meening van den raad en als officiëele uitlegging van het betrokken artikel van het reglement mochten beschouwen, in welk geval zij, zich overigens de noodige vrijheid van handelen voorbehoudende, ingevolge het door den Raad uitgesproken vertrouwen, met de voortzetting hunner betrekking zouden belasten. De Gemeenteraad, waarschijnlijk ver heugd het lastige struikelblok uit de wereld te kunnen helpen, gaf de verlangde explicatie (niet alle leden vereenigden zich met deze bevredigende inkonsekwentie) en voerde daarmede de laatste kwestie van de rol. De jaarstaten omtrent ons marktverkeer hebben doen zien, hoe schadelijken invloed het ongunstige weder van den zomer van 1871 heeft gehad op de productie van kaas en granen en gevolgelijk op de aanvoeren hier ter stede. In vergelijking met het in dit HELDER en NIEUWEDIEP, 1 Februarij. De politieke werkstaking van den heer Thiers heeft aanleiding gegeven tot de herinnering aan de dagen toen Keizer Napoleon den scepter zwaaide en heel de beschaafde wereld haast beefde als de bewoner der Tuileriën zijn wenkbraauwen [fronste. Terstond was er eene daling der prijzen op de geldmarkt merkbaar. Hoe geheel anders is het thans. Thiers maakt grève en op de beurzen van Europa wordt er volstrekt geen notitie van genomen, zij bleven geheel ongevoelig. De oppermagt van Frankrijks beheerscher is vervlogen. Frankrijk's invloed is mede niet meer over- lieerschend. In genoemd land worden gedurig nieuwe middelen uit gedacht om geld in de staatskas te doen vloeijen. De weder-invoering der speelbanken wordt daartoe voorgesteld en schijnt bij den president der republiek nog al bijval te vinden. Sommige bladen echter verdedigen dien voorge nomen maatregel alleen als middel om tot een bespoedigde feetaling der oorlogslasten aan Duitschland te leiden, hoe zeer zij bet herstel der speelbanken in beginsel niet kunnen goedkeuren. In de Nationale Vergadering te Versailles is besloten tot de onmiddelijke behandeling van het voorstel, door den afgevaardigde Bouisson ter tafel gebragt, de strekking hebbende om aan eene commissie op te dragen het doen van onderzoek naar den toestand der arbeidende klassen in Frankrijk. De crisis in Spanje is nog niet ten einde. Sommigen blijven nog altijd gelooren aan eene wijziging in het ministerie, voor dat de verkiezingen zullen geschieden. Het Journal des Débats doet uitkomen, dat de ontbinding der Cortes, waartoe Koning Amadeus is overgegaan, een maat regel van noodzakelijkheid was. Er was in de nu ontbonden Kamer geen meerderheid, dan die welke nu en dan ont stond uit eene vereeniging van ontevredene minderheden. Genoemd blad brengt hulde aan den Koning van Spanje, die te midden der bestaande verwikkelingen getoond heeft als een constitutioneel vorst te Fandelen. Het aantal ingeschrevenen voor de ligting der nationale militie van 1873 heeft in de maand Jan. dezes jaars in deze gemeente bedragen 202. opzicht zeer voordeelige jaar '70 was de aanroer van kaas 859,994 ponden, van graan 21,556 mudden minder, voor de kaas voor het graan 51 van het in 1870 ter markt gebrachte. Ten aanzien van het vee mochten wij ons echter in belangrijken vooruitgang ver blijden het totaalcijfer klom van 56370 tot 72766, en deelde de voor eenige jaren opgerichte maandagsche weekmarkt daarin voor een aanzienlijk bedrag, 't bleek wederom, dat deze de zaturdagsche niet benadeelt, daar ook deze weder toegenomen was. Van 's Rijks telegraaf werd, niet het minst op de marktdagen, veelvuldig gebruik gemaakt, zijnde 11203 telegrammen, tegen 10314 in het jaar te voren, verzonden. Het nieuwe jaar heeft ons 2 nieuwe leden van den Gemeenteraad gegeven, nl. de heeren M. Cohen Stüakt en dr. C. J. de Lange, candidaten der burgervereeniging „Plicht en Recht," ook onder steund door de kiesvereeniging „Burgerplicht." De candidaten der conservatieve kiesvereeniging „Koning en Vaderland" dolven het onderspit, als ditmaal geen bijval vindende bij „Burgerplicht* en onverschilligheid ontmoetende bij de roomsch-catholieke kiezers, die zich meerendeels van de stemming onthielden, zoodat de op komst der stemgerechtigden ditmaal zeer gering was. Onder de in deze maand gegevene tooneelvoorstellingen mogen genoemd worden de opvoering van Ielands „Speler" en Fr. Halms „Zoon der Wildernis," het laatste een triumf voor mevr. v. d. Finck, gelijk het eerste voor mevr. Kleine, beide door het amsterdamsche schouwburgpersoneelvan „Herman de Ruiter, of het Slot Loeve- stein in 1570," bewerkt naar Oltmans bekende roman, door het rotterdamsche gezelschap van Albregt en van Oi.lefex vlug afgespeeld, met ondersteuning van fraai decoratief, en door een talrijk, door de aanstaande eeuwfeestvieringen opgewekt, publiek bijgewoond; en van een drietal vaudevilles door de onderofficieren der huzaren uit Haarlem, niet minder druk bezocht, als strekkende ten voordeele der oprichting van een gesticht voor oude lieden in het naburige Egmond. Aan de muze der muziek wordt dezen winter weinig geofferd; behalve de gewone uitvoeringen der liedertafels „Arion" en „Alkmaars Mannenkoor," de eerste door het muziekgezelschap „Concordia" en somwijlen door de dames-afdeeling (de voormalige „zangvereeni- ging") ondersteund, valt er niets te hooren. Niet dat ik de kunst liefde en ijver van genoemde kringen te kort zou willen doen, maar het blijft liefhebberij-werk en vreemde kunstenaars schijnen zich te weinig succes voor te stellen om herwaarts te komen. De aanstaande eeuwfeesten, waarvan ik zoo even sprak, herinneren mij, dat wij hier ook eene sub-commissie voor de Brielsehe feest viering hebben; ik zou haar anders licht vergeten, daar zij nog geenerlei teeken van leven heeft gegeven. Ik heb vernomen, maar ik hou het niet voor zeker, dat zij hare taak volvoerd zou achten door het aanbieden eener lijst om bijdragen. In dat geval zou zij het waarlijk niet zwaar opnemen. Wel wacht ons in 1873 een De loting voor de nationale militie heeft dit jaar alhier plaats op Donderdag en Vrijdag den 22 en 23 dezer, den eersten dag voor de ingeschrevenen dezer gemeente, den volgenden voor die van Terschelling, Vlieland, Wieringen en Texel. De loting te Schagen zal gehouden worden den 20 en 21 dezer, te Winkel den 19, te Medemblik den 17 en te Heerhugowaard den 10 dezer. Tot. leden van het bestuur der alhier tot stand gebragte Werklieden-Vereeniging zijn benoemd de heeren baron Melvill van Carnbée, dr. Krol, mr. Ch. Bosch Reitz, W. Maandag, W. Swart, L. Hartog Jr., W. Pontier, D. Wensveen, C. Wondergem, J. J. Betzold, Boudewijns en C. de Haan. De vermoedelijke schuldigen aan den diefstal bij den heer Marinkelle alhier zijn thans beiden bij de politie bekend. Een hunner is jl. Dingsdag avond per spoortrein en onder behoorlijk geleide hier aangekomen en onmiddelijk in verhoor genomen. Het concert-gezelschap Apollo gaf Dingsdag jl. zijn derde winterconcert, ditmaal met medewerking van twee zoer begaafde dilettanten (mevrouw R. en de heer S.) en van mejufvrouw Stoetz, chanteuse uit Amsterdam. Hadden wij het genoegen onze groote tevredenheid te betuigen aangaande de uitvoering der twee vorige concerten, dit derde behoeft waarlijk niet onder te doen, zoowel wat gehalte als uitvoering betreft. Bewonderden wij in mevrouw R. eene dilettante wier talenten door menig artist benijd zullen worden en in den heer S. een dilettant die op het hoogst moeijelijk te hanteren instrument vorderingen heeft gemaakt, waarvoor de meeste dilettant-violisten blijven staan, zoo kunnen wij ook niet anders dan hoogen lof toezwaaijen aan de begaafde chanteuse, mejufvrouw Stoetz, die door haar zilverrein orgaan eene onbeschrijfelijke impressie op hare toehoorders weet te maken. Het spel van mevrouw R. heeft ons verbaasd doen staan. De techniek is hoogst ont wikkeld, de aanslag zeker en de vélocité door beide handen bij uitstek geoefend, getuige de flinke voordragt van Perny's quator. De heer S. wiens degelijk vioolspel ons mede zeer geboeid heeft, is een dilettant die met smaak en gevoel zijn instrument weet te hanteeren. Zijne octaafgangen, dubbel- grepen en trillers werden flink ten uitvoer gebragt. Mejuf vrouw Stoetz, die wij voor de eerste maal het genoegen hadden te hooren, is eene chanteuse met een flink en zuiver mezzo-sopraan geluid, bescheiden voordragt en lieflijk accent. Zij zong hare soli met een entrain dat een daverend bis eigen feestviering, waarvoor sints lang gelden verzameld worden, maar de inneming van den Briel mag toch, dunkt mij, hier ter stede niet onopgemerkt voorbijgaan. Na de in mijn vorigen gemelde inbraak, hebben nog eenige diefstallen plaats gehad en heden gaat weder een gerucht van een beproefde inbraak rond. Geen wonder, dat onze nachtelijke policie een ernstig punt van beraadslaging in „Plicht en Recht" heeft uit gemaakt, dat nog niet afgehandeld is en waarbij curieuse staaltjes zijn medegedeeld van de geschiktheid onzer nachtwakers en van de wijze waarop zij vermcenen zich van hunnen plicht te kwijten. Op den in uw nummer 10 geplaatsten brief uit het Noorder kwartier wensch in eenige opmerkingen te maken. In vele opzichten ben ik het met den schrijver eens, o. a. wanneer hij klaagt over de ongenoegzaamheid van de tractementen der onderwijzers in vele gemeenten en over de weinige liefde voor het onderwijs, zich uitende door niet meer te doen dan het minimum waartoe de wet verplicht. 'Ten aanzien van Alkmaar is hij echter eenigzins onbillijk geworden. De latijnsehe school (het collegie van curatoren is compleet) is inderdaad geplaatst in de voormalige koffiekamer van den schouwburg. De leerlingen, volgens het laatste verslag waren er 9, zijn daar zeer goed en ruim geplaatst, en de rector (ik dank den schrijver voor zijne aan dr. de Gelder gebrachte hulde) is er wel mede tevrede. Moet de gemeente, bij de weinige lust voor klassieke studiën en het gering aantal leerlingen, meerdere docenten benoemen? De rector heeft, behalve vrije woning, eene bezoldiging van f 1650; aan verlichting, verwarming, enz. kost de school nog f 125. Nu weet ik wel, dat bij de eischen van het onderwijs de geldkwestie niet op den voorgrond moet staan, maar bij de zeer vele behoeften in onze stad, dienen hare bestuurders toch ook met de krachten der belastingschuldigen te rade te gaan. Een aangename indruk maakt het op den schrijver, als hij van de koffiekamer naar de prachtige hoogere burgerschool wandelt, „maar zegt hij het is ook eene Rijks-stichting, de alk- maarders behoeven er niet aan te betalen." Dat het gebouw zoo prachtig, hoog en luchtig is opgetrokken, is juist aan de alkmaarders te danken; het is door de gemeente opgericht en kost, met het uitmuntende chemisch laboratorium daarachter, den ingezetenen meer dan f 50,000. Dat getuigt toch, meen ik, van belangstelling. Eene andere inrichting van middelbaar onderwijs, de burger avondschool, waarvan de toegang kosteloos is, eischt jaarlijks f 2250, en tellen wij alle jaarlijksche uitgaven der gemeente voor hooger, middelbaar en lager onderwijs bij elkander, dan komen wij tot een zeer belangrijk cijfer, (op de begrooting voor 1872 f 22,357), waarvan nog geen derde in den vorm van minerval of school gelden terugkeert. Ik zal de laatste zijn om te protesteeren, als de gemeente voor de ontwikkeling van 't aankomend geslacht nog meer wil doen, maar wat zij reeds doet verdient toch niet besproken te worden als in No. 10 van uw blad.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1