Benoeming-en, enz. Buitenland. Frankrijk. uitlokte, waaraan zij dan ook gehoor gaf met een reprise van Padilha's Mandolinata. Het trio voor viool, piano en orgel voldeed ook zeer goed, ofschoon de orgelpartij nu en dan wel wat sterk domineerde. Het orchest schijnt meer en meer vooruit te gaan. De welgekozen nommers en het accompagnement van Mendelssohns concert werden onder leiding van den heer Egbers flink en met aplomb ten gehoore gebragt Een en ander bewees dat er goed gestu deerd was. Dat aan het slot van elk nommer een daverend applaudissement volgde behoeft stellig geen betoog, 't Was dan ook steeds ten volle ad rem. Onder het vrij groot aantal maandschriften bekleedt het Nieuw Goedkoop Magazijn voor alle Standen (uitgave van Gebr. Abrahams te Middelburg) niet de minste plaats. Het beveelt zich aan door goedkoopheid, want de geheele jaargang kost slechts 2.70; door omvang, want iedere aflevering bevat niet minder dan 5 vel druksen door een belangrijken inhoud. Met genoegen maakten we weder kennis met de 1ste aflevering voor dit jaar en gaarne maken we hiervan melding, ten einde de aanschaffing van dit maandschrift aan te bevelen. Wij durven verzekeren, dat dit tijdschrift eene nuttige en aangename lectuur ver schaft voor de huiskamer en worden de afleveringen aan 't einde des jaars tot twee flinke boekdeelen zamengevoegd, dan verschaft deze lectuur zelfs later nog leesstof, die onder houdend en leerrijk mag heeten. Beroepen te Rotterdam, de heer dr. G. J. van der Flier, pred. te Heemstede. Beroepen te Haarlem de heer dr. P. S. van Konkel, pred. te Zutphen. Zestal te Dordrecht: Knottnerus, pred. te Ijlst; Krayenbelt te Alkmaar; Nonhebei te Middelburg; Schouten te Harderwijk; Vermeer te Zwolle; Gertli van Wijk te Kampen. Het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond telt thans ongeveer 1800 leden, waarvan 160 te Rotterdam en de overigen te Amsterdam. Deze 1800 leden behooren tot tien verschillende vereenigingen, welke tot het verbond zijn toegetreden. Het laatste is zoo ingerigt, dat aan de plaatselijke vereenigingen de meest mogelijke vrijheid is gelaten en dat het bedrag der reservekas afhankelijk is gesteld van telkens door de algemeene vergadering te nemen besluiten. Aan den anderen kant maakt het verbond alge meene zamenwerking tusschen de arbeidorsvereenigingen mogelijk, niet alleen door het houden van algemeene ver gaderingen, maar ook door de uitgave van een eigen orgaan. Tot voorzitter is benoemd de Amsterdamsche meubelmakersgezel B. H. Heldt, tot secretaris de Amster damsche timmermansgezel J. L. Schuurman en tot penning meester de Amsterdamsche typograaf J.L.Meijsr. (N.R.Crt.) Jan Traksel is jl. Dingsdag morgen ter zake van den moedwilligen doodslag, gepleegd op den persoon van Dirk van Dam, door het Prov. Geregtshof in Noordholland ver oordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Niettegenstaande het zachte winterweder, dat vooral ter voeding van het vee den veefokker te stade komt, laat zich te Texel bij velen hunner gebrek aan hooi verwachten, zoodat de prijzen van dit artikel wel gemonteerd zullen blijven. De veeprijzen zijn mede hoogde vérhouding met het hooi is derhalve gunstig. In het tegenovergestelde geval zouden de veefokkers goed doen nu reeds een deel van hun vee af te zetten. Voor den wol van dit jaar wordt reeds hooge prijs geboden. De kerkeraad der Ilerv. Gemeente te Schagen heeft het tractement van den predikant verhoogd met/200's jaars; de jaarwedde van den predikant in het naburig Valkoog werd met 100 vermeerderd. Bij de arrondissements-regtbank te Amsterdam werd jl. Vrijdag een proces behandeld tusschen den heer B. J. F. Balilman (de zoons). In Aug. 1871 maakte de vader in de nieuwsbladen bekend, dat hij die in Julij 1870 als besturend, commanditair vennoot in de bovengemelde manufactuurzaak was geworden, terwijl zijn voornoemde zoons als besturende vennooten optraden, blijkens een voor dien notaris verleden acte, het beheer weder op zich nam en als eenig onderteekenaar der firma optrad. Daarop is onmiddellijk een contra-advertentie der zoons gevolgd, inhoudende dat zij de eenige besturende en aansprakelijke vennooten waren en dat dus de kennisgeving van den notaris Tideman niet juist was. Op 2 Dec. heeft de vader na voorafgegane sommatie zijn huis aan den Nieuwendijk weêr betrokken. De zoons hebben toen de boeken en waarden op het kantoor betrek kelijk naar een ander lokaal overgebragt. Tengevolge van uit een en ander ontstane verwikkelingen, stelde de vader tegen zijne zoons een regtsvordering in tot ontbinding der op 13 Julij 1870 tusschen partijen aan gegane venootschap, 1. op grond dat in deze voor onbe- paalden tijd aangegane overeenkomst het regt van opzegging van den vader was afhankelijk gesteld van een voorwaarde, welker vervulling alleen afhing van den wil der zoons en alzoo volgens art. 1292 en 1868 van het Burg. Wetb. moet geacht worden nietig te zijn; 2. dat zijn wettelijk regt van opzegging illusoir wordt gemaakt, hetgeen, daar een eeuwigdurende onmogelijkheid van opzegging van de zijde van een der vennooten in strijd is met de publieke orde, in strijd is te achten met artikel 14 van- de wet, houdende algemeene bepalingen; 3. op grond van wan- praestatie van de zijde der zoons, zooals o. a. een door hen gedaan verbod om eigen woning te betreden, het zonder kennisgeving door hen willekeurig verplaatsen van het kantoor en de daarmede gepaard gaande weigering om hem (commanditair vennoot) de boeken en bescheiden der firma te doen inzien; een schier ongelooflijk wanbeheer, o. a. blijkbaar uit de omstandigheid, dat op 30 Dec. 1871 nog geen volledige balans over het jaar 1870 zou zijn opge maakt, enz. Deze vordering werd namens den vader in den breede toegelicht door mr. Joan Bohl en namens de zoons bestreden door mr Aug. Philips, beiden advocaten aldaar. De uitspraak is bepaald op Dingsdag 9 Febr. e. k. (Yad.) Jl. Dingsdag werd aan het Departement van Marine te Amsterdam aanbesteed: het bouwen en leveren van twee loodskotters, met beschieting en mastgestel. De minste inschrijver was de heer Haverkamp, te Amsterdam, voor de som van 28,000. Het Handelsblad verneemt, dat de leening, groot 100,000, voor een kunstmuseum in het Paleis voor Volksvlijt, volgeteekend is. Jl. Dingsdag is te 's Hage in bijna 65jarigen ouder dom overleden mr. Rutger Johannes Cornelis Metelerkamp, lid van de Gedep. Staten der provincie Zuidholland, lid van de Prov. Staten van dat gewest voor het hoofdkies district Vlaardingen, oud-burgemeester van Delft, ridder der orde van den Nederlandsclien Leeuw. In de afgeloopen week zijn door de politie te Dord recht gearresteerd en jl. Zaturdag naar het huis van arrest overgebragt een 3tal jongens, van 12 tot 13 jaren, die bij den grootvader van een hunner eene som van circa 10D hadden ontvreemd, welke in den muur achter een tegel verborgen was. Blijkbaar had de kleinzoon dien geheimen spaarpot bemerkt en heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt om hem zich toe te eigenen en het bedrag er van met zijne kameraads op te maken. Een lOtal guldens waren door hen versnoept. (N. Rott. Crt.) Te Ilondsliolredijk heeft een boer, die voor het kantongeregt te Naaldwijk zijn zaak had gewonnen, toch in hooger beroep willen gaan, „om ook den heeren in den Haag te toonen dat hij regt had." Te Deventer heeft men ook twee Mormonen ontdekt. Zij trachten bekeerlingen te maken. Sedert eenige dagen worden te Windesheim door buitenlandsche kooplieden de paarden weder tegen buiten gewoon hooge prijzen opgekocht. Door den kantonregter te Heereveen is onlangs beslist, dat hij, die lid is van de Hervormde Kerk en woont in het ressort der kerkelijke gemeente waar lioofdelijken omslag wordt geheven, tot de betaling van dien omslag is verpligt, ook al is hij in een andere gemeente als lidmaat aange nomen, en al heeft hij zijne attestatie niet overgebragt naar de gemeente van zijne woonplaats. Van de Lemmer (Friesland) wordt gemeld, dat daar jl. Donderdag weder vijf runderen wegens besmettelijke longziekte zijn afgemaakt. Die ziekte schijnt niet tot staan te kunnen komen. De Arrond.-Regtbank te Groningen heeft T. B., die, terwijl hij bezig was op zijn erf op vogels te schieten, een daar voorbijgaand meisje met een schot hagel in den arm trof, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, en eene geldboete van 8 en in de kosten. De Cormenin schilderde in 1847 het portret van Thiers, en nu vijf-en-twintig jaar later, gelijkt het nog sprekend, zegt de Tijd. „Schoone kunsten, kanalen, wegen, geldmiddelen, handel, geschiedenis, drukpers, hoogere politiek, politie, tooneel- zaken, krijgswezen, letterkunde, godsdienst, gemeente-aan gelegenheden, openbare zedelijkheid, volksvermakelijkheden, groote zaken, middelmatige zaken, kleine zaken - alles is hem om het even. Hij weet van alles. Hij kan over alles praten, omdat hij niets verstaat. Hij spreekt niet als andere redenaars, maar gelijk dit in den dagelijksclien omgang gebruikelijk is. De andere redenaars bereiden zich min of meer voor, maar hij schudt de redevoeringen uit zijn mouw. De andere redenaars houden aanspraken, maar hij keuvelt. Wees nu eens op uw hoede tegen een man, die keuvelt als gij en ikmaar beter dan gij en ik, dan iemand. Van de andere redenaars steekt achter de coulissen een puntje hunner tooneellaars uit, en, zoo daar een spiegel hangt, ziet men er de pluimen van hun helmkap in wuiven. Zij zijn stijf geregen, gecostumeerd, en staan, met den regtervoet vooruit, het oogenblik te verbeiden, dat het scherm wordt opgehaald en zij zullen moeten optreden. Pak Thiers daar entegen bij den arm, zooals hij is, op pantoffels, en zeg hem: „kom vriend, haast u wat; de zaal is vol; 't publiek wacht op u en wordt ongeduldig; bind uw masker voor, en speel wat gij wilt: een minister, een veldheer, een kun stenaar, een puritein, maar speel 1" „Thiers zal zich den tijd niet gunnen, om zijn voorhoofd af te vegen en een glas water te drinken. Hij trekt zelfs geen costuum aanmaar treedt op het tooneel, zooals hij daar gaat en staat; hij buigt, kiest een houding, maakt gebaren, neemt een karakter aan naar het valt, stapelt woorden op woorden, ontknoopt de verwarde handeling en bestudeert zijn rol, terwijl hij die reeds speelt[soms speelt hij er twee te gelijk, draait zich om op zijn hielen, werpt zijn masker weg, zet een ander masker op, en, hoewel altijd dezelfde blijvende, vertoont hij altijd wat anders, maar is steeds op de hoogte van het stuk en steeds volleerd comediant 1" Schemachi, een stad in Transkaukasië, is jl. Zondag door een aardbeving totaal verwoest. Er zijn slechts weinig huizen blijven staan. Vele menschen verloren het leven. Te Caïro is langzamerhand een geheele Fransche kolonie ontstaan, en aan de boorden van den Nijl beginnen elegances haar geliefd Parijs terug te vinden. Door de zorg van den onderkoning vindt men dan ook te Caïro al de nieuwsbladen van Europa, de Engelsche beafsteak, de kaviaar van St. Petersburg, het Weener bier, het ijs van Napels, en men hoort en ziet er de operettes van Parijs. En des avonds, in die heerlijke Oostersche avonden! gaat men varen op den grooten vloed, als in de tijden van Antonius en Cleopatra. Wie Parijs vergeten kan heeft daar een heerlijk leven in dat oude land vol wonderen, dat zooveel te zien, te denken en te genieten geeft. Aan den vice-adm. O. A. Uhlenbeck, 's Konings adjudant in buitengewone dienst, comm. der zeemagt en chef van het dep. der Marine in Nederl. Indië, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van groot-olficier der Hooge Orde van den Oliphant, hem door Z. M. den Koning van Siam geschonken. Aan den opperschipper in het vaste corps dek- en onderofficieren J. H. Bloemink is toegekend de gouden medaille voor 50 jaren eerlijke en trouwe militaire dienst. 11 Pe adjunct-commandant in 's rijks gevangenis te Hoorn, de heet A. van Bommel, is naar Leiden, en die te Leiden, de heer G. Mj Koentz, naar Hoorn verplaatst. In cle zitting der Nationale Vergadering van 27 Jan. is door een lid, den heer Bouisson, eene „facultative be lasting tot kwijting der krijgsschatting" voorgeslagen. Zijn wetsvoorstel luidt aldus„Vermits hot edelaardig gevoel van ons volk ingeroepen dient te worden alvorens over te gaan tot het uitschrijven van nieuwe belastingen, zoo besluit de Nationale Vergadering „Art. 1 Er wordt door de Nationale Vergadering eene inschrijving voor het publiek opengesteld, om de vrijwillige bijdragen van al de Fransche burgers tot het kwijten der aan Duitschland te betalen krijgsschatting in te zamelen. Art. 2. Er zal eene commissie van 15 leden worden benoemd om die inschrijving te regelen en regelmatig te doen plaats hebben." De voorsteller voegde daarbij, dat hij voor tien duizend francs op de te openen lijst van bijdragen tot kwijting der krijgsschatting zou inschrijven; en hij verzocht dat zijn voorstel als eene spoed-eischende zaak zou worden behan deld. Aan dit verzoek besloot de Vergadering te voldoen, De bekende jaarlijksche optogt van den vetten os door de straten van Parijs zal dit jaar niet plaats hebben, De heer Léon Say, prefect van de Seine, heeft aan de afgevaardigden van de Parijsche slagerscorporatie geant woord, dat de stad dit jaar haar geldelijke medewerking aan het feest moest weigeren. En daar er zonder subsidie geen vette os noch mascarade mogelijk zijn, zullen de Parijzenaars dit jaar het aesthetisch genot van het langs de boulevards waggelende logge beest niet genieten. Helaas! Voor het Parijsche Hof van Appèl heeft jl. Vrijdag gediend de zaak van den voormaligen gouverneur dei- kinderen van Prins en Prinses Auguste de Broglie, den heer Teulat, die van Prins Raymond de Broglie, be- huwdbroeder der genoemde Prinses, alsmede van de geneesheerer. Lassègue en Girard de Cailleux, eene schade vergoeding van 100,000 fr. eischte, omdat hij op hun verzoek of advies in een krankzinnigen-gesticht is geplaatst ter zake van den overlast, dien hij der Prinses, voor wie hij eene ongeoorloofde neiging koesterde, aandeed, en van de bedreigingen, waarmede hij haar vervolgde. Het Hof is, even als vroeger de regtbank van eersten aanleg, van oordeel geweest: 1. dat Prins Raymond niet dan pligt- rnatig en de geneesheeren volkomen overeenkomstig hun geweten gehandeld hebben door Teulat als een krankzinnige te beschouwen, en 2. dat de eisch van laatstgenoemde eene speculatie is, welke alleen verschooning kan vinden, indien men aanneemt, dat de eischer nog niet volkomen van zijne krankzinnigheid hersteld is. Op die gronden heelt het Hof Teulat zijnen eisch ontzegd. Te Parijs is een zonderling geval van waanzin voor gekomen. Sedert eenigen tijd was de heer Georges R., bankier, rue de Clichy, door een zeldzame monomanie aangetast; hij verbeeldde zich een magneet te zijn, die door het ijzer werd aangetrokken. Een paar dagen geleden zat hij rustig met zijn vrouw en dochter in zijn kantoor te praten, toen hij plotseling als woedend opstond. „Het ijzer haalt mij naar zich toe!" gilde hij en in het volgende oogenblik wierp hij zich voorover op zijn geldkist met zulk een kracht, dat zijn hersenpan werd verbrijzeld, hetgeen onmiddelijk zijn dood ten gevolge had. Te Grenoble is een jaarboekje in het licht verschenen onder den titel: „Almanach de la société de lecture pour la propagation de 1'instruction." Het heeft een rooden omslag, is 120 bladzijden groot, en op den titel prijk! een persoonsverbeelding der vrijheid met de phrygische muts op het hoofd. Op de eerste pagina leest men: „Tegenover den gregoriaanschen kalender hebben wij den republikeinsclien kalender geplaatst; tegenover onbekende heiligen, wier authenticiteit niet altijd bewezen is en die hun geheel leven slechts tot hun eigen heiligmaking besteed hebben, zonder nuttig te zijn voor hunne naasten, hebben wij de namen geplaatst van personen, die zich in kunsten, wetenschappen, de politiek, enz. beroemd hebben gemaakt, en die zich daar door het regt verworven hebben, dat hunne namen van geslacht tot geslacht voortleven en door ieder vereerd worden; dat zijn onze heiligen, onze martelaren." En wie nu aan het bladeren gaat om die groote mannen te leeren kennen, die weldoeners der menschheid, aan wien men op deze wijze een altijddurende eeredienst wijdt, vindt b. v. op 25 Febr. de heilige Marat, „vriend des volks, beroemd lid der conventie;' op 3 April: de heilige Gustave Flourens; op 26 Meide heilige Delesc.luze en op 28 van die maand de heilige Millière (die echter sedert het afdrukken van den almanak weder levend in Zwitserland is te voorschijn gekomen28 November is gewijd aan de drie martelaren Rossel, Ferré en Bourgeois; de 27ste aan Paqnis en Estraguat, gefusilleerde soldaten, en de 29ste aan Gaston Crémieux. Ziedaar zoo eenige weldoeners der menschheid. "Wat men verder van de bevordering bij de voortplanting van het onderwijs te denken hebbe, door dezen almanak bedoeld, blijkt uit het navolgende staaltje van historie schrijfkunst: „De Commune wordt geproclameerd. Ontstaan uit de vurige begeerte om revance op de Pruissen te nemen, treedt zij tegen de regering van Versailles in het strijdperk. Vele burgers nemen deel aan de worsteling en meenen de bedreigde republiek te verdedigen. Gelijk in iederen burger oorlog, maakt de partijwoede de strijdenden wreed. Generaal Gallifet fusilleert onverbiddelijk al de gevangenen die hij maakt. Bij de bestorming van Parijs brengen de gefede- reerden enkele gijzelaars ter dood. Te vergeefs komen de gemeenteraden uit de departementen, de Ligue republicaino en de vrijmetselaars van Parijs in den strijd tusschenbeide in den naam der humaniteit: op hunne smeekingen wordt iet gelet. Na een reeks bloedige gevechten geschiedt op

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2