t Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gem, Anna Paulowna. """277ste STAA^~LÖTERLJ Murine-11aven JN ieu wei li ep ALKMA ARSCHE MARKT VAK GISTEREN. aantal aan boord bevonden en waarvan het grootste gedeelte Duitschers waren, een ontploffing, die hen naar het dek deed loopen. De kapitein Bossi verzekerde hun echter, dat het neits anders was dan het springen van een stoom pijp en dat er geenerlei gevaar was, waarop allen weder naar bed gingen. Weinige oogenblikken daarna echter hoorde men den kreet: Fuego! (brand) en stond het gan- sclie vaartuig in vlammen. De kapitein was de eerste, die, voorzien van een reddingsboei, over boord sprong; van al de booten kon men er slechts één te water laten; de ver warring onder de passagiers was nu onb.'schrijfelijk; velen maakten in hun doodsangst, 0111 reddingsboeien en planken te bemagtigen, van messen en revolvers gebruik, zoodat er te midden van rook en vlammen een geregeld gevecht plaats had, totdat ieder aan boord genoodzaakt was in het water te springen. Yan al deze ongelukkigen werden nog verscheidene gered door het stoomschip Villa del Salto, dat dezelfde reis maakte. Van de 200 personen, die aan boord waren, zijn echter 130 omgekomen; de geredden verklaren, dat niet een stoompijp, maar de stoomketel zelf is gesprongen en wel door de schuld van den kapitein, die dan ook voor deze ramp zal teregtstaan. Van 26 Januarij tot 2 Februarij 1872. ONDERTROUWD: \V. de Jong, smid en J. Boonstra. J. Metzelaar, broodbakker, weduwnaar van G. van der Laan en J. van der Laan, weduwe van F. II. Burghout. K. van Olm, kok bij de Marine en H. C. Koning. C. J. van Renswoude, korporaal tamboer en M. Dam. GEHUWD: C. Fleur en E. Vermeulen. W. Boom en F. Valk. J. Flens en J. Wijkman. H. J. Vols en H. van den Broek. J. C. Koopman en E. Gepken. BEVALLEN!C. Quak, geb. Kamer, (Z.). A. Schilder, geb. Klaver, (Z.). A. D. Agema, geb. Vennik, (Z.). D. P. Schlalimileb, geb. Dinkhuijzen, (D.). J. van der Valk, geb. Tichelaar, (Z.). K. van Hoolwerff, (Z.). A. E. Schellinger, geb. Ebbinkhoff, (Z). J. Klingen, geb. Boon, (D.). A. H. Viersma, geb. Verspoor, (Z). M. Steenman, geb. Klik, (Z.). E. Vergragt, geb. Maas, (Z.). N. Daalder, geb. Nierop, (D.). M. Schendelaar, geb. Broekhuizen, (Z J. Ilartog, geb. Hoelandt, (D.). Verbetering. In de opgaaf van 1926 Januarij 11. staat: D. J. Abbenes, geb. Koeleman, (Z.), moet zijn 1). J. Abbenc», geb. Fennik, (Z.). OVERLEDEN": J. Bethlehem, 21 maanden. W. 1'. van Hen gelaar, 6 jaren en 9 maanden. I. Rensmaag, geb. Zuidewind, 82 jaren. N. ltan, 3 jaren en 10 maanden. D. van Brederode, 61 jaren. M. Flens, geb. Holleman, 59 jaren. A. H. Schade, 8 maanden. A. Peters, 6 maanden. G. M. Vergragt, 38 jaren. F. Bethlehem, 3 jaren en 4 maanden. L. Rubbens, 39 jaren. J. Nagelhout, 5 jaren en 6 maanden. A. Putman, 4 maanden. J. J. Koningstein, 42 jaren. Levenloos aangegeven 1. Van 1 tot 31 Januarij 1872. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: G. van Twuijver en T. Smit. BEVALLEN: G. Geerligs, geb. Schothorst, (Z.). A. Keuris, geb. Breet, (Z.). K. Dekker, geb. de Greef, (Z.). A. Keppel, geb. Cornelissen, (Z.). J. Wissekerkc, geb. de Vries, (D.). M. P. den Engelsen, geb. van Sliedreelrt, (D.). T. Jongejan, geb. W illebol, (Z.) M. Kranenburg, geb. Pranger, (1).). A. van der Vliet, geb. Hei ligenberg, (Z.). R. Alberts, geb. Volder, (D.). G. van Wnchcn- dorlï van Rijn, geb. Kuiper, (ZE. B. Ewald, geb Meijer, (D.). M. Mulder, (ZT. van Eeten, geb. Schager, (D.). OVERLEDENP. Scbuitemaker, 3 maanden. J. D. Bakker, 11 weken. II. Visser, 57 jaren. J. Meijer, 5 jaren. II. Maas, 28 jaren. J. de Smit, 75 jaren. D. Wiering, 9 maanden. G. Grin, 8 jaren. J. Volder, 6 jaren. Levenloos aangegeven 3. V IJ F D E KLASSE. elfde lijst: No. 19105 2000; No. 3840 en 8486 ieder Y 1000; No. 5947, 7325, 7685 en 13782 ieder ƒ400; No. 7637, 9337, 10306 en 15871 ieder 200; No. 4121, 5922, 7390, 8573, 12372, 13885, 14571, 15880, 18657 en 19979 ieder 100. -twaalfde lijst: No. 13521 50,000; No. 9190 ƒ5000; No. 5086 1500; No. 2373, 3435, 6647, 12723, 15953 en 18037 ieder 1000; No. 2816, 8921 en 10279 ieder 400: No. 8740 en 9949 ieder 200; No. 4726, 5013, 5632, 5637, 5856, 7580, 8022, 10367, 11116,14483,15411 18441 ieder 103. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaaft. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 7 Dec. Bellatrix. ll.C.Haackr. Socrabaija. 22 Willem.&Clara. A A.H.v.Herwerden. Batavia. 25 Suriname. H. Houtkoper. Suriname. 31 3 Febr. Prins van Oranje.* M. O. Braat. Bal. viaSuez. 29 Jan. Kitty. Z. Mulder. Batavia. 1 Febr. Hollandia. ILNieuwenhuijs. Batavia. 1 Phoenix. P.v.Duivenboden. Aporto. *Naar de reede tot het verifieeren der compassen, om daarna heden avond of morgen naar zee te stoomen. Passagiers aan boord van de mailboot Prins van Oranje, kapt. Braat: Passagiers 1ste klasse: de bh. d'Aulnis met eebtg. en kind, T. B. In 't Velt, A. Barge en echtg., C. A. E. Eauchey, G. Birnie, D. Horsting, J. van Lith Harrebomée, J. Lamie, J. L. Nierstrasz Rz., J. H. de Bruijn, W. J. Derx, P. G. Brucli, C. Gast, J. Stormer, G. H. de Goeije, J. M. Bervoets, S. F. Land, C. J. Dainme, V. A. van Swieten, J. van Schmid, L. F. Rnzetle, J. Spaanderman, J. E. Bletz, W. J. de Ruyter de Wildt, J. Donger, W. Semst. r met 2 heeren en 5 dames," D. van de Riviere met kind en 2 dames, de dames Houthuysen en 9 dochters, D. M. Gerlings met 2 dochters, Tyndall de Veer,'mejn. M. Beyreis, D. G. Couvée, Sorg, Kreemer, M. E. Junius, Ridmeesler, C. R. A. Gasteren van Cattenborch. Passagiers 2de klasse: de bh. J. Rappard en eclitg., C. L. Huffen- reuter, L. van Polanen Pethei, R. H. Cooke, T. C. K. Schlamilch, F. Ladan en F. Kretsliotter. Binnengokomon Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 2 Febr. Etna. J. Brouwer. ZurMühlen&Cq. Reval. 3 Ondine. H. Pothoff. Bordeaux. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Defender. G.W.M.J'ohnson. Bunderland. Steenk. C. Berghuijs. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Lo Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. n O - O O Toestand van df /J Stand. Afw. Stand. Afw. r. c e. 2 12 zzw. Sk. 756.03 - 4 10 7.8 f 4.0 0.77 weingolv 3 8 zzo. 0 2, 762.19 f 2.07 5.0 f 2.9 0.97 Vlak. 3 12 z. 0.2„ 762.64 f 2.52 6.8 f 2.6 0.97 a Weersgesteldheid: 2 Febr. 12 u. Bewolkt, winderig, goedweer. 3 Febr. 8 n. Mistig, stil, goedweer. 3 Febr. 12 u. Mistig, stil, goedweer. Aangevoerd 23 stapels Kaas, wegende 4025 kilogram. Prijzen: Kleine f 31, Commissie f 2S,50. Middelbare f 32,50. Langste prijs f 18, Ter graanmarkt bedroeg de aanvoer 2900 hectoliters, waaronder 300 hectol. Tarwe, 400 hectol. Rogge, 600 hectol. Gerst en 1300 liectol. Haver. De markt was bijzonder lusteloos en er werd weinig verkocht. Tarwe f 12, Rogge f 8,50, Gerst 60 kilo f5,50, Cliev. 70 kilo f 7,50, Haver 40 kilo f 3,75, 45 kilo f4, 50 kilo f4,25, Paardenboonen f 8,25. Bij het afdrukken hadden wij de opgaaf der Alkmaarsche markt van heden nog niet ontcangen. Iets over de Biefstuk-Club te Londen. In 1735 werd tc Londen opgerigt de Sublime Societg of Beefsteaks, waarvan de leden zich onderling „broeders" noemden, en die, na een bestaan van 132 jaren in 1867 te niet ging. Da volgende bijzonderheden ontleenen wij aan een interessant artikel, hetwelk de Nieuwe liott. Crt. bevat van deze merkwaardige vereeniging, aan welker nagedachtenis gewijd, dezer dagen een fraai en curieus boekwerk verscheen. Henry Rich was tooneelspeler en maakte vooral zijn werk van de pantomime. Aan hem komt dan ook de eer toe, in Engeland, Harlekijn het eerst op de planken gebragt, en hem onder den naam van „Lun" met roem vertegenwoordigd te hebben. Zijn gebarenspel moet onover trefbaar zijn geweest; om kort te gaan, hij was een volmaakt kluchtspeler. Maar niet daarom alleen was hij beroemd en bemind. Ilij maakte niet minder zijn werk van de tooneel-machineriën en zijn atelier eene kleine kamer van den schouwburg in Lincolns Inn, later Covend Garden werd door liefhebbers druk bezocht; elkeen wilde hem daar vooral aan bet werk zien. Onder die bezoekers treffen wij den beroemden Lord Peterbourgh en den niet minder beroeifidcn - maar zeker meer bekende William Iloghartli, den kluchtschilder zou ik hem wel willen noemen aan op zekeren dag, dat bet rijtuig van den Lord wat lang uitbleef, bad bij (de Lord) niet eens bemerkt, dat het al kijkende en keuvelende, reeds twee uur geworden was. Rich stookte zijn vuur wat op, begon zijn biefstuk te bakken en dekte vervolgens zijne tafel. De reuk van dien beerlijken „beef" was zoo verleidelijk, dat onze Lord gaarne de uitnoodiging, om aan den maaltijd deel te nemen, aannam. Spoedig werden een paar flesschen wijn uit een naburige herberg gehaald en de oude Lord stond zóó voldaan van tafel op, dat bij aan Iiicb voorstelde den volgenden Zaturdag, op betzelfde uur de pret te herhalen, en tevens de vrijheid verzocht alsdan een paar vrienden te mogen medebrengen. Toen werd het besluit genomen om eiken Zaturdag dien gezelligen maaltijd te houden, onder de strenge bepaling echter, dat niets dan biefstuk gegeten of niets dan portwijn of punch gedronken zou worden. Zóó werd het fondament gelegd van de Sublime Societg of Beefsteaks. Spoedig werd bet braadrooster te klein, want liet getal bezoekers was reeds tot vier-en-twintig geklommenHet werd wel door een ander vervangen, maar bet oorspronkelijke waarop de eerste biefstuk geroosterd was, werd als een heiligdom weggesloten en bewaardGelukkig werd liet gespaard bij den brand, die eenige jaren later Covent Garden trof. Het werd toen met een lijst omgeven, waarin de zinspreuk: Beef and Liberty gegriffeld was, en in de eetzaal ter eeuwiger gedachtenis, aan den wand opgehangen. Dat rooster was bet wapen en de adelbrief der broederschap, en toen zij zich in 1838 in een eigen lokaal in liet Lyceum vestigde, kreeg ook daar het rooster zijn eereplaats, terwijl tevens in bet beschot der nieuwe eetzaal een groot rooster werd aangebragt, waardoor men gelegenheid bad in de- keuken te zien, misschien wel om zich reeds vooraf op den reuk en liet gesis der biefstuk te kunnen vergasten, maar zeker óók om des tc beter de koks te kunnen controleren. Toen nu deze vereeniging zulk eene uitbreiding verkregen had werd zij aan vaste wetten onderworpen, een reglement, werd vastgesteld en van nu aan nam de Sublime Societg of Beefsteaks eene belangrijke plaats onder de Engelsche clubs in. Men denke echter niet, dat het eenvoudig eene ver eeniging van „biefstuk-verslinders" was, want Prinsen, ministers, edellieden, kunstenaars met de pen, bet penseel en op liet tooncel, hebben aan dien eenvoudigen broeder lijken disch gezeten, die door gezelligen kout, vrolijk gezang, pittige verzen en meer nog door den innigen band, die allen verbond, aangenaam werd. Maar daarover straks. Toch was er voor enkele leden en gasten de biefstuk, indien dan ook geen hoofdzaak, in elk geval eene zeer voorname bijkomende omstandigheid, waarvan een enkel staaltje ten bewijze moge strekken. Da hertog van Norfolk b. v. werd in bet verorberen van bief stuk door niemand overtroffen. Zijn geheele ligcliaam nam aan den maaltijd deel, bet was voor hem eene ware inspanning. Had hij er twee of drie naar binnen gewerkt, dan moest cr toch nog een volgen, totdat onze goede hertog in den volsten zin „lassatue, non satiatus", vermoeid, maar niet verzadigd, was. Uit het reglement, waarvan reeds melding is gemaakt: stippen we enkele punten aan. Art. 1. Het getal leden viordt bepaald op vier-en-twintig, welk getal in geen geval overschreden mag worden. Deze bepaling werd zóó streng gehandhaafd, dat,.toen de Prins van Vallis (George IV) lid van de vereeniging wensclite te worden, en enkele leden ten behoeve van den Prins eene uitzondering wilden maken, door hem als 25ste lid aan te nemen, dit voorstel terstond door de meerderheid verworpen werd, zoodat do Prins als elk ander eenvoudig zijn beurt moest afwachten, totdat er eene plaats open kwam, al wil Esquiros in zijn Angleterre t la vie unglaise" ons ook doen gelooven, dat de Societgsedert dien tijd 25 leden telde. Na de eerste (24) oprigters zijn nog 224 leden achter eenvolgens tot de vereeniging toegetreden, en daaronder ontmoet men o. a. de volgende namenDe Prins van AV al lis (George IV); de hertog van York, de hertog van Sussex, Charles Morris, Fred. Stephenson, Henry Brougham, lord Broughton en andere mannen, die Engeland tot roem verstrekt hebben; zelfs zien we in 1864 den tegenwoordige» premier Gladstone nog tot de vereeniging toetreden, terwijl da lijst der leden in 1866 met graaf Dalbousie gesloten werd. Art. 2. bepaalde, dat biefstuk de eenige spijs van den maaltijd zou zijn, die telkens ten 2 ure inoest aanvangen; terwijl om half vier de tafel „afgenomen" moest worden. Aan bet uur is men echter niet getrouw gebleven, zoo dat bet in den laatsten tijd op zes of acht ure bepaald was. Volgens art. 5 mogt na de, bij liet begin van den maaltijd aangebragte hoeveelheid geestrijk vocht, geene nieuwe bezending aanrukken, dan met toestemming van de meerderheid, en in elk geval vóór een bepaald uur. Art. 6 luidde: Dat ieder lid die aan eenige misdaad of wangedrag zich schuldig maakte, en verzuimde of weigerde zich aan de straf of de vermaning, hem opgelegd, te onderwerpen, voor goed als lid zou geschrapt worden. Elk lid bad de vrijheid een „goed vriend" ter maaltijd te noodigen (echter tegen betaling); na den maaltijd kwam de kok binnen om op een tinnen blad bet geld in ont vangst te nemen. Een lid betaalde 5 sh. per maal; voor een gast moest echter 10 sh. 6 d. voldaan worden. Rooken was geoorloofd nadat The song of the dag ge zongen en de gewone toast uitgebragt was. Het bestuur was aldus zamengestcldpresident, vice- president, bisschop, secretaris-penningmeester en „boots.'' Dit laatste ambt weet ik niot beter, dan door „lid-bediende" te verklaren. In den eersten tijd droegen de leden ook uniform; een blaauwen rok, geelachtig vest met koperen knoopen, waarop het zinnebeeld der vereeniging een braadrooster was afgebeeld, omgeven door liet motto: „Beef and libertg," terwijl elk lid een ring met hetzelfile devies aan den vinger droeg. Later is echter deze gewoonte in onbruik geraakt. De president moest naauwkeurig acht geven op bet uit brengen der, volgens een daarvan aanwezige lijst, vastge stelde toasten, en tevens toezien, dat de gebruikelijke ceremoniën, tot in de kleinste bijzonderheden, in acht wer den genomen. Het minste verzuim moest door den „recorder" (secretaris) aangeteekend worden en de welverdiende straf bleef nooit uit. Een beefeater's hoed met' pluim lnng aan de eene zijde van zijn stoel en een driekanten (ouden tooneelspelers) hoed aan de andere. Zoodra een besluit genomen was moest bij in plaats van zoo als nu den hamer te gebruiken even den ge vederden hoed opzetten. Maar zijne voornaamste bezigheid behalve het biefstuk eten bestond in bet zingen van The song of the dag, een lied waardoor Theodosius Forrest zich bij zijne „broeders" onsterfelijk gemaakt .beeft. Nevens den Engelscben tekst geeft bet blad, waaraan wo deze regelen ontleenen, de volgende vertaling van„Het. Lied van den Dag", dat luidt: De Faam zal have vleugels niet meer uitspreiden, Om den roem van helden, Staten en Koningen te verkondigen Een verhevener taak wacht der Godin: Den lof te vermelden van onze Brilsche biefstuk! Een heerlijk onderwerp voor Albion's zonen, Die zoo gelukkig zijn met biefstuk en vrijheid! O, heerlijke biefstuk! door uw bezit Naar eiscb toebereid en in stukken gesneden Genieten wij de heerlijke verscheidenheid, Die aarde, lucht en zee opleveren De smaak van alle geregten vereefiigt gij, En die wordt ter beschikking gesteld van de zonen der vrijheid. Welke sporen ran grootheid toch zijn te vinden ln de Rijken, waar despoten regeren? Aan die volken slaven van inagt en hoogmoed Is het genot van inalsche biefstuk cn vrijheid ontzegd. En welk Rijk, welke Staat kan gelukkig zijn Zonder onze biefstuk en onze vrijheid? Op sicenkolenyuur cn een ijzeren rooster Braden wij het heerlijke vet en mager' Oporto's druiven leveren onzen drank, Terwijl Indische nectar onzen disch kroont. Dat is het echte maal voor mannen zoo als wij Vrienden van goeden sier envrijheid. Onze plaatsruimte laat niet toe om de verschillende bijzonderheden te vermelden omtrent de ceremoniën en gebruiken, aan deze instelling eigen. Na een 132 jarig bestaan is dezo vreemdsoortige vereeniging wegens gebrek aan levenskracht bezweken. Enkele voorschriften bleken niet langer te kunnen worden opgevolgd; de avond der bijeenkomsten (Zaturdag) was voor velen niet geschikt en eindelijk bezweek een der voornaamste steunpilaren. Hare geschiedenis echter blijft eene merkwaardige bijdrage tot de kennis van ;t maatschappelijk leven van Engeland in 't laatst der 18de en 't begin der 19de eeuw.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3