Benoeming'en, enz. Buitenland. België. Frankrijk. Engeland. Eenige dagen geleden heeft te Raamsdonk een dood graver, op het kerkhof der Hervormde gemeente, een klomp goud gevonden, die nagenoeg zes Nederlandsche oneen woog. Men zegt, dat er later nog meer goud gevonden is. De kerk nabij het kerkhof behoorde vroeger aan de R. K. gemeente, en daar het stuk goud zich tusschen puin bevond, onderstelt men dat het afkomstig is van kerksieraden, die bij een brand tot een klomp zijn zaamgesmolten. (N.R.Crt.) De Middelb. Ct. verneemt, dat de feestelijke opening van den spoorweg tot Middelburg op den 29 dezer is vastgesteld, en dat de dienst voor het publiek den 1 Maart een aanvang zal nemen. Het plan bestaat om tusschen Rozendaal en Middelburg dagelijks vijf treinen in beide rigtingen te doen loopen. Vast bepaald is dit echter nog niet. De gemeente Zutphen heeft voor 250,000 aandeel genomen aan den Nederl. Westphaalsclien spoorweg. Jl. Maandag middag werd te Deventer een löjarig dienstmeisje in haar betrekking vermist. Men vond later een briefje op de tafel liggen, waarin zij afscheid van haar kameraad nam en waarin zij tevens meldde, dat, wanneer men het briefje zou vinden, zij waarscbijnlijk niet meer bestond of dat zij in het ziekenhuis zou zijn opgenomen. Alle moeite om haar op te sporen bleef vruchteloos. Eindelijk vond men bij den IJssel haar kleederen, hetgeen doet vermoeden, dat zij door verdrinking een einde aan haar zoo jeugdig leven heeft gemaakt. Tot nu toe is haar lijk nog niet gevonden. (Dagblad.) De raad der gemeente Sneek heeft besloten dat een jaarlijksche wolmarkt zal worden gehouden. Gisteren had te Sneek de aangekondigde meeting plaats ter zake van den Noordhollandsch-Frieschen spoorweg. De opkomst van belangstellenden was, even als op de vergadering te Hoorn, zeer groot. Als voorteeken van een vroegen zomer wordt uit Stamproy (Limburg) gemeld, dat daar jl. Zaturdag een nieuw eksternest met eijeren is gevonden. Voor eenige dagen had T. G. te F. een zijner koeijen met petroleum gewasschen, ten einde daardoor de huid van dit dier van ongedierte te zuiveren, 's Avonds bij lamp licht wilde de eigenaar eens zien, of zijn aangewend middel ook doel getroffen liad: hij lichtte met de lamp bij, de koe sloeg met den staart in de vlam en zietdaar het dier in volle vlam. Met moeite gelukte het de brandende koe te verwijderen en de vlam te blusschen, terwijl men het vuur, dat zich ook reeds aan het dak had medegedeeld, spoedig meester was. (Utr. Dbl.) Hit Tjilatjap, op het eiland Java, waar wij Hollanders sints twee eeuwen onzen beschavenden invloed laten gelden, schrijft men van 8 Dec. jl. „Éenigen tijd geleden hebben wij hier drie dagen aan één stuk feest gehad. De regent alhier, vierde een Maho- medaansch feest, en gaf bij die gelegenheid twee dagen bal, terwijl op één dier dagen gevechten plaats hadden tusschen wilde dieren. Er waren verschillende hokken van bamboes gemaakt, en in ieder daarvan zaten verschillende dieren. De mooiste gevechten hadden plaats tusschen honden en wilde varkens, waarvan de laatsten in een geruimen tijd niet hadden ge geten. Toen het begon, werden er ongeveer een tiental honden ingelaten, en toen nam het lieve leven een aanvang. In een oogenblik waren er 8 honden dood, maar twee hielden zich verduiveld kranig, en na ongeveer een uur lagen 2 wilde varkens dood en werd het gevecht gestaakt. In een tweede hok zaten wilde varkens en wilde bokken. Hier behaalden de wilde bokken de overwinninghet was akelig (maar mooi) om te zien hoe zulk een bok met ééne stoot de buik openhaalde van een varkenmaar ook een der bokken viel dood, toen een wild varken hem in eens zijn nek doorbeet. Het mooiste van alles werd evenwel voor het laatste bewaard. In een zeer groot hok zaten een vijf en twintigtal apen, een kaaiman, een bok, een wild varken, een zeer groote slang en een tijger. Zoolang die beesten niet gesard werden, bleven zij elkander zeer onrustig aankijken, volkomen bewust, dat het een gevecht op leven en dood zou worden, maar toen begon men den tijger te plagen met scherpe stokken. Eerst vloog hij op de menschen aan, 'die hem sarden, en daardoor werd de slang onrustig. Dat gaf aanleiding tot een heftig gevecht tusschen hen beiden, de slang kronkelde zich om den tijger heen en zou hem waarschijnlijk dood gedrukt hebben, als de inlanders hem niet verlost hadden, en toen de tijger eenmaal los was, beet hij de slang nagenoeg dood. Het is bij de Mahomedanen altijd vast, dat de tijger moet overwinnen; want anders wordt hij geholpendat was ook nu het geval, nu de tijger aan het wilde varken wilde beginnen te tornen. Wel is waar, hingen lappen vleescli het wilde varken aan zijn ligchaam, maar eindelijk kreeg het laatstgenoemde den tijger in zijn strot en toen werd het varken doodgeschotenevenzoo liep het met de andere beesten af; de apen beten eikair van benaauwdheid, en eindelijk was de tijger zoo moede, dat hij op zijn gemak wat van het veroverde vleesch ging oppeuzelen, en het gevecht daarmede geëindigd was. Nog meerdere kleine gevechten hadden plaats, maar het laatste was het mooiste." De beroemde mad. Ristori is o. a. door een spoorweg ongeluk nabij Perugia (Italië) gewond. Met den 16 dezer worden geplaatst: op het fregat Admiraal van Wassenaer, de off. van gez. 1ste kl. II. C. Steenbergen en de off. van gez. 2de kl. J. J. Hendriksz; op het wachtschip te Willemsoord de off. van gez. 1ste kl. G. A. M. van Ewijk, om levens belast te worden met de geneesk. dienst bij 's Rijkswerf, het ged. Mariniers en het Kon. Instituut voor de Marine aldaar, benevens de off. van gez. 2de kl. dr. J. F. Manikusalsmede in den rol van laatst- gemelden bodem en bestemd om gedetacheerd te worden op het oefeningsvaartuig Temate, de off. van gez. 3de kl. G. Frankenop het ramschip Buffel de off. van gez. 1ste kl. F. J. Feitkamp; en met den 21 dezer op de monitor Heiligerlee de off. van gez. 2de kl. L. P. Gijsbcrti Hodenpijl, en op de monitor Krokodil de off. van gez, 2de kl. A. W. van Renterghemterwijl de off. van gez. 2de kl. H. J. Nieuwkerk, C. J. van Stockum en M. O. Buyze, thans respectivclijk dienende op de monitors Krokodil en Heiligerlee en geilet. bij het marine-hospitaal te VVillemsoord, met den 20 dezer worden op non-activiteit gesteld. De off. van adm. 3de kl. J. F. de Vries is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. De heer M. Beute, thans ontvanger der directe belastingen en aceijnsen te de Rijp c. a., is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Krommenie e. a. De benoeming van rar. C. W. Opzoomer, tot hoogleeraar aan de Leidsche hoogeschool, is op zijn verzoek ingetrokken, met herbe noeming tot hoogleeraar aan de hoogeschool te Utrecht. Volgens de jongste berigten, medegedeeld door het Journal de la Société Agricole du Brabant, en loopende tot den 4 dezer, is er in België sedert 19 Januarij jl. geen geval van veepest ontdekt. Een catholiek die toegang in het Vaticaan heeft, meldt in een schrijven uit Rome van 31 Jan. het volgende aan het Journal de Bruxelles„Er is weder sprake van het vertrek van den Paus uit Rome. Weliswaar, Pius IX zelf blijft kalm en opgeruimd, geloovig berustende in magtsbescliikkingen. Nog heden, daar hij van vertrekken hoorde spreken, zeide hij op dien goedhartigen en blij- geestigen toon welke hem eigen is: „„Welnu, als dat waar „is, dan gaan wij; maar waarheen? Ik herinner mij dat er „reeds een plan heeft bestaan om mij naar Palestina te „zenden. Zou dat land eene geschikte verblijfplaats voor „mij zijn? Wat dunkt u daarvan? In allen gevalle, laat „ons het zachte saizoen, het goede jaargetijde voor eene „reis afwachten; indien God ons wil doen reizen, zal Hij „ook wel voor vervoermiddelen zorgen."" Aldus sprekende bleef de Paus kalm; zijn toon liet niet de minste bekom mering blijken; doch hetgeen hij zeide bragt de hoorders in ernstig gepeins. „Eerlang gewis zal de groote vraag, of het hoofd der Kerk in of buiten de hoofdstad der christenheid verblijf zal houden, door den loop der gebeurtenissen tot beslissing gebragt worden. Wat hier tot nu toe voorvalt, is eer geschikt om den Paus tot vertrekken dan tot blijven te nopen." Het wetsvoorstel van den heer de Pressensé, houdende amnestie voor die Parijsche opstandelingen welke noch bevelen gegeven noch deel aan bijzondere misdaden genomen hebben, is door eene commissie der Nationale Vergadering onderzocht. Die commissie heeft thans rapport uitgebragt en geoordeeld dat het gemelde voorstel waardig was een onderwerp van beraadslaging bij de Vergadering uit te makendoch zij heeft niet ontveinsd dat er in haar midden verscheiden bedenkingen tegen dat wetsvoorstel waren op gerezen. De voornaamste daarvan was deze„Tot eer voor ons land is de zaak der overwonnen opstandelingen tot nu toe geheel naar de voorschriften der wet behan deld en met bewonderenswaardige krachtsinspanning hebben de regtelijke overheden reeds over 20,000 van de 30,000 beschuldigden beslist. Het tijdstip is dus nabij, waarop dat groote regtsgeding regelmatig zijn einde bereikt; dan zullen wij kunnen zeggen dat het ontzag voor de wet hier te lande eene weergalooze zege over de regtmatige, tot exceptionele maatregelen dringende verontwaardiging van een geheel volk heeft behaald; dat zal een grootsch tooneel zijn, vol heilrijke leering voor boozen en voor goeden; maar het zou verloren gaan door de voorgestelde amnestie." De Fransche dagbladen behelzen dagelijks eene reeks van berigten omtrent de steeds toenemende beweging ter bevrijding van den Franschen grond. De inschrijving te Nancy heeft het millioen fr. reeds bereikt, hetwelk het aldaar gevestigde comité zich voorgesteld had bijeen te zullen brengen. De inschrijvingen daar zoowel als op vele andere plaatsen zijn echter enkel gedaan onder voorwaarde, dat door geheel Frankrijk minstens voor eene som van 500 millioen fr. zal worden ingeschreven of bijeengebragt. Het comité van Nancy doet uitkomen, dat die stad, met eene bevolking van 50,000 zielen, zich vrijwillig met eene bijdrage Van 20 h, 25 fr. per hoofd belast heeft, en dat voor de inschrijving der 500 millioen de geheele bevolking des Rijks zich slechts een offer van 16 fr. per hoofd behoeft op te leggen. Vrijdag 11. heeft de eerste proefneming plaats gehad met den luchtbal, door den heer Dupuy de Lome op staatskosten vervaardigd. Dit luchtschip is voorzien van een roer en ook van een schroef, die door 4 man in beweging wordt gebragt, waardoor het 8 kilom. per uur kan afleggen. Deze eerste togt, waaraan 14 personen deel namen, is zeer gunstig afgeloopen. Te Parijs wordt veel gesproken over een pas ver schenen blad: 1'Armee, onder de bevoegde leiding van den heer Richard. Het blad heeft tot leuze: Organisatie en discipline. „Onze vaderen, zoo schrijft Jules Richard in zijn voorrede, hadden zich het regt veroverd om op de roemrijke vlag, die zij ons nagelaten hebben, dat andere welligt nog welsprekender devies te plaatsen: Valeur et Discipline; maar de jongste veldtogt heeft ons geleerd, dat organisatie veel meer in de schaal legt dan dapperheid. Men heeft den oorlog te voren in de werkplaatsen klaar gemaakt; de spoorwegen, de telegrafen, de manieren om leeftogt, ammunitie en schietgeweer te vervaardigen en het bereiden der mondbehoeften spelen een veel gewigtiger rol dan men zich in Frankrijk na den oorlog van 1859 had voorgesteld en de groote draagwijdte der wapenen heeft onze natie haar beste militaire hoedanigheid doen verliezen, namelijk de geestdrift. De Duitschers hebben den oorlog fabriekmatig bereid, laat ons dan evenzoo doen met de overwinning. Aan de XIXde Siècle wordt geschreven, dat Félix Pyat op dit oogenblik in Luxemburg woont en een zeer ingetogen leven leidt. Hij voort een Nederlandschen naam, Volgens het Journal de chémie médicale levert de industrie van het oprapen der eindjes sigaren, te Parijs door 200 personen uitgeoefend, jaarlijksch 250,000 frs. op. Sardou heeft met zijn tooneelspel Rabagas een neder laag geleden en wordt scherp gehekeld, ook door het Journal des Débats. Dit blad betoogt, dat de schrijvers van stukken niet moeten speculeeren op schandaal. "Wat Aris- tophanes deed, mag Sardou niet meer doen; men lette op het verschil van zeden en tijden. „Wij zijn niet in Athene ten tijde Yan Socrates; wij zijn te Parijs, na den noodlot- tigsten buitenlandschen oorlog en den verschrikkelijksten burgeroorlog, waarvan do geschiedenis melding maakt, Wanneer wij zoovele wonden te lieelen hebben, wanneer alle eerlijke lieden, treurende over de rampen des vader lands, een beroep doen op de gevoelens van eendragt en matiging, dan is hij, -die nog onder ons de hartstogten komt opwekken, tweedragt komt stoken, een slecht burger." De correctioneele regtbank te Lyon heeft de dood gravers, beschuldigd van het berooven der graven en het verkoopen van menschenhaar, tot meer of minder langdurige gevanschap veroordeeld. - In zijn tweeden brief „over de dingen van den dag, beklaagd zich Alexander Dumas, dat tooneelschijvers met acteurs en honden de eenige wezens zijn, die men fluit; maar terwijl men laatstgenoemden fluit om hen te roepen, worden de eersten door fluiten heengejaagd. „Andere landen," zegt Dumas, met echt Fransche bescheidenheid, „zouden misschien hunne letterkundigen op dezelfde wijze behandelen, als zij letterkundigen hadden, maar zij bezitten er geen." De Britsche marine schijnt tegenwoordig bepaaldelijk onder een kwaad gesternte te staan. Dezer dagen had voor Spithead een aanvaring plaats tusschen het hagelnieuwe pantserschip Hotspur en een oude Iersche stoomboot, de Lady Woodhouse met het gevolg, dat de Hotspur zware averij bekwam en gedokt moest worden terwijl de koopvaardijboot ongestoord hare reis voortzette. Het is de fabel van de ijzeren en de aarden potten tot leugen gemaakt! De Army and Navy Gazette geeft spottend den raad om de Lady Woodhouse onmiddelijk aan te koopen voor 's lands dienst, daar zij bewezen heett zulk een voor treffelijk ramschip te zijn. Gedurende de laatste drie maanden zijn in de voor naamste steden van Engeland en Wales 22,585 personen meer gestorven dan in gelijke verhouding ten platten lande. Het is, zegt de Registrar-General, vooral dit onnoodig verlies van mensclienlevens in de steden, hetwelk men door een doelmatige sanitaire wetgeving hoopt te verminderen Geen tijd voegt de Globe er bij, mag verloren worden. De ziektekiemen zijn wijd en zijd gestrooid. Zij moeten vernietigd worden. Geen middel daartoe, dan het reeds duizendmaal genoemdeeen behoorlijke afvoer of omwerking van faecale stoffen en daardoor het verschaffen, voor zoover mogelijk, van zuiver water en zuivere lucht aan de hulpelooze massa. Reeds den 5 dezer deelde de Pall Mali Gazette uit eene bijzondere bron onderrigt, den tekst der troonrede mede, gelijk die, behoudens misschien eenige wijzigingen, zou worden uitgesproken. Over de Alabama-kwestie komt daarin o. a. voor dat zij de hoop koestert dat het bedrag, hetwelk bij slot van rekening Engeland zal te betalen hebben, niet hooger zijn zal dan hetgeen thans de Franschen blijmoedig aan de Duitsche natie uitkeeren, Zelden is zeker langer redevoering uitgesproken dan die, welke door den Athorney General in het proces Tichborne is gehouden. Volgens den Graphic zal ze niet minder ruimte beslaan dan die, welke noodig is voor 12 gewone Engelsche romans, elk van een deel. Men gelooft, dat het proces spoedig afgeloopen zal zijn. Het pleidooi van sir John Coleridge voor de familie heeft de overtui ging gewekt, dat de zaak van den pretendent verloren is. De verzameling van waaijers van Keizerin Eugénie wordt bij den juwelier Emanuel, te Londen, verkocht. Er zijn er vijftig, buitengewoon prachtig. Een der meest bijzon dere is op de fijnste soort van perkament geschilderd door Camille Roqueplan, den 30 Jan. 1835, en maakte deel uit van de bruidskorf der Keizerin. Hij is prachtig gebeeld houwd, in den smaak der 16de eeuw; aan de keerzijde vindt men een schildering van bloemen en vruchten door France. Er is bij deze verzameling ook een waaijer, die aan Marie Antoinette toebehoorde. De teekening heeft tot onderwerp: „la Fontaine d'Amour;" hij is ingelegd met émail en diamanten. Waaijers Louis XV en andere, geteekend Voilemot, E. Moreau, Desfaivres, Quintet, Arnan Cyb, Régnier, Roqueplan en Franco. Er zijn ook Cliinesche waaijers bij, sommigen ter waarde van 10 h 12,000 francs. Ook vindt men ombrelles, o. a. de bekende ter waarde van 10,000 francs, waarop een keizerlijke kroon in purper émail en diamanten is aangebragt en waaraan zich een knop bevindt in den stijl Louis XVI, van goud met groen émail opgewerkt. Van sir Samuel Baker, die aan het hoofd staat van eene expeditie, die door den Onderkoning van Egypte is uitgerust om de bronnen van den Nijl op te sporen, om van afstand tot afstand handels-stations te stichten en voornamelijk om den slavenhandel uit te roeijen, is den 18 Jan. 11. door den heer G. Oppenlieim, te Alexandrië, den volgenden brief ontvangen: „Ismaïla, 4° 55' noorderbreedte, 20 October 1871. Na eene allerverschrikkelijkste reis van 5 maanden en 22 dagen is de expeditie hier aangekomen. Het is onmogelijk de moeijelijkheden der reis naar waarde te beschrijven. Wanneer de Witte Nijl gesloten is, is de Bahr Giraffe de eenige en welk een! weg naar Gondokoro. Deze verschrikkelijke rivier bestaat uit eene reeks van ondiepten, somtijds van slechts twee voeten; tevens is er geen duim breed vaste grond, maar de rivier stroomt door onafzien bare moerassen. Mijne 58 vaartuigen, waaronder eene groote stoomboot, hadden van 4 tot 4| voet diepgang. Wij hebl kan: hoo] zout steil na liebl alrai onzt en I sch: den voo regl I de i ond onts boss beh: bijn heb Grc I tijd nee

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2