1872. N°. 18. Zondag 11 Februarij. 30 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. IIKIMIIS (II U NIEUWEDIEPËR COURANT. „W ij huldigen het goed e." VerschijntlDiNGSDAQ-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMALEN Naar Oost-Indië: via 2'ro'ës("20Februarij, !s avonds 6 u. 25 m. a e Marseille 15 Febr.,'s avonds 6 u. 25 m. i?roWisi22Februarij,'s avonds 6 u. 25m. West-Indië: via. Southamplon 15Febr. 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4Maart, 's avonds 6 u. 25 m. de Kust van Guiuea: 15 Februarij 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Febr. 's morg. 6 u. 25 m. ff via 227WërtFebr. 's m. 6u. 25 m. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE EAAD ZAL VERG-ADEREN op DINGSDAG den 13 FEBRUARIJ 1872, des AVONDS tea ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 10 Februarij 1872. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING:. 1. Goedgekeurde besluiten verbruiksbelastingen en goedgekeurde begrooting 1872 en daarmede in verband staande regelingen. 2. Onvoorziene Uitgaven 1871. 8. Mededeeling van ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 Februarij. Onder het groot aantal buitengewone vergaderingen en concerten, die ieder jaar des winters hier gegeven worden, is er geene, die zooveel belangstelling wekt als liet jaar concert van de zangschool Enphonia. Dit kan echter geene verwondering wekken, als men bedenkt dat ruim een honderdtal jeugdige zangers en zangeressen allen hunne ouders en familiebetrekkingen hebben, die er belang in stellen de lievelingen in feestdosch geschaard te zien in liet talrijk kinderkoor. Maar ook anderen stellen prijs op het fraaije schouwspel als 't scherm opgaat, en om 't liefelijk gezang te hooren. Flink werden de onderscheidene zang stukjes uitgevoerd, en toen de jongelui zich moê gezongen hadden, ving het bal aan, waarvoor bij het zeer groot aantal aanwezigen naauwelijks plaatsruimte te vinden was. Het jaarboekje der Koninkl. Nederlandsclie Marine voor 1872 ziet thans liet liclit. Het wordt door het Depar tement van Marine uitgegeven, ten koste en ten voordeele van het fonds voor oude en gebrekkige zeelieden. Opper bevelhebber der zee- en landmagt is Z. M. de Koning; luitenant-admiraal Z. K. H. de Prins van Oranjeadmiraal van de vloot Z. K. H. Prins Frederik; luitenant-admiraal opperbevelhebber der vloot Z. K. H. Prins Hendrik, en luitenant ter zee der 1ste klasse a la suite Z. K. H. Prins Alexander. Vice-admiraals zijn de heeren: O. A. Uhlenbeck en J. Andraea; en scliouten-bij-naclit zijn de heeren: A. F. Siedenburg, J. van der Meersch en J. J. Wichers. Uit het algemeen overzigt van de schepen en vaartuigen van oorlog op den 1 Jan. 1872 blijkt, dat men telt: a. schepen tot verdediging des lands zijn lo. voor kusten, zeegaten, reeden en stroomen 16; 2o. uitsluitend voor binnengaats 8; 5 verdedigingsvaartuigen van 5 stukken geschut; 1 idem idem gepantserd; 10 kanonneerbooten, nieuw groot model, van 3 stukken geschut; 1 idem idem gepantserd; 4 idem oud groot model van 5 stukken geschut. I. schepen voor algemeenen dienst 27. c. schepen bestemd voor bijzondere dienstenlo. binnenlands en kleine togten buitengaats 12o. wacht- en kostscbepen 53o. instructie vaartuigen 4 en 4o. zeilschepen, nog voor wacht- en blok- achepen bruikbaar, 6. d. schepen der Indische militaire marine 16. e. schepen van liet Departement van Koloniën met bemanning der marine 8. De bemanning van de in dienst zijnde bodems bedroeg op 1 Jan. 1872, 5322 koppen. Het korps mariniers beliep op hetzelfde tijdstip 53 officieren, 1795 onderofficieren en minderen, te zamen 1848. Uit het weduwen en weezenfonds der militaire officieren bij de zeemagt genieten: 183 weduwen gezamenlijk een pensioen van 83,350; 92 kinderen aan kindergeld/7200 en 23 kinderen aan onderstand 4100, te zamen ƒ94,650. Do Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot her vatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dingsdag den 20 dezer, des namiddags ten half drie ure. Jl. Donderdag werd aan het Ministerie van Binnenl. Zaken aanbesteed: 1. bet aanplempen van het midden gedeelte van het open havenfront te Amsterdam, tot de hoogte van één meter boven A.P., ten behoeve van den Staatsspoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam; minste inschrijvers de hh. J. Galman en T. de Jong, te Amster dam, ad 1,645,000; 2. het funderen en opbouwen van pijlers en het maken van eenige verdere werken bin nen Rotterdam; minste inschrijver de lieer J. de Breij, te Rotterdam, ad 305,000. Dijkgraaf en hoogheemraden van den Hondshossche en Duinen tot Petten hebben jl. Donderdag aanbesteed: bet reconstrueren en herstellen van 29 hoofden en het Maken van eene steenglooijing en daarmede in verband staande werken aan de Hondshossche zeewering, het bouwen van twee sluizen in de Droomer en Slaper dijken en van eene brug over de Hondshossche vaart, alsmede het uit diepen dier vaart; minste inschrijver de heer D. Blokland, te Hardinxveld, voor 932,800. Naar men verzekerf, is het werk niet gegund, maar zal over 14 dagen eene herbesteding, met gunstiger bepalingen den werktijd betreffende, gehouden worden. De op 's Rijks werf te Amsterdam gehouden aanbe steding op 31 Jan. jl. van het maken van een houten loods op genoemde werf, alstoen aannemer de heer J. van der Kamp te Leiden, dit werk niet gegund zijnde aan den minsten inschrijveralsnu aannemers gesteld de heeren L. van den Berg Co., te Amsterdam, ad 8190. Beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te de Rijp, de heer H. Ernst Jr., pred. te Middelburg. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Urk, door dr. A. F. Simons, pred. te Berg-Ambacht. Aan den predikant der Herv. gemeente te Burg op Texel is door liet kerkbestuur dier gemeente eene jaarlijk- sche toelage verleend van 200 boven zijne tegenwoordige inkomsten. Door het classicaal bestuur van Alkmaar is de ker- keraad der Hervormde gemeente te Broek op Langedijk voor den tijd van ééne maand en de consulent dier gemeente voor den duur der vacature geschorst, wegens het toelaten van ongeoorloofde godsdienstoefeningen tijdens de vacature. De Arrond.-Regtbank te Amsterdam, 2de kamer, heeft gisteren morgen uitspraak gedaan in de geruchtmakende zaak van den heer B. J. F. Bahlman tegen zijne zonen, de heeren H. A. en J. W. Bahlman. Bij breedvoerig gemotiveerd vonnis is aan den eischer zijne vordering, strekkende tot ontbinding der op 13 Julij 1870 tusschen partijen aangegane vennootschap ontzegd, met bepaling dat „daar liet hier geldt een zaak tusschen een vader en zijne kinderen die geacht moeten worden één belang te hebben," iedere partij hare kosten zal dragen. De Tijd heeft eene inschrijving geopend om te voor zien in den geldelijken nood van den Paus, en eene andere inschrijving om aan den lieer Duchatel een bewijs van erkentelijkheid aan te bieden. Laatstgenoemde inschrijving mag echter niet hooger loopen dan 5000; wat er meer gegeven wordt, zal de Tijd voegen bij de bijdragen voor Z. H. den Paus. Men verneemt uit Velzen, dat de ijzeren draaibrug over het Noordzeekanaal 1 Maart e. k. voor liet publiek zal worden in gebruik gesteld. Eenige dagen geleden werden door een bakker op de Nieuwe Markt te 's Hage 5 uit de winkellade vermist. Om den door hem verdachte (een jongen) op te sporen, hield de bakker zich eenige avonden in den winkel schuil, maar vruchteloos, er kwam niemand opdagen. Woensdag avond echter trad een jongen heimelijk den winkel binnen, stak zijn hand in de met geld gevulde lade, maar de ver scholen bakker stoorde den jongen in zijn werk door hem te vatten en aan de politie over te leveren. Bij vonnis van den kantonregter van liet eerste kanton te Rotterdam werd jl. Donderdag een apotheker aldaar veroordeeld tot 17 geldboeten van 3 of subsidiair 17 dagen gevangenisstraf, op grond van art. 32 der wet van 1 Junij 1865, Stbl. No. 61, ter zake van het als apotheker in zijne apotheek voorhanden liehhen van 17 niet deugde lijke soorten van geneesmiddelen. Bij de loting voor de nationale militie te 's Bosch, die jl. Donderdag plaats had, deed zich het buitengewoon verschijnsel voor, dat de drielingen Jan van Hees, Antoon van Hees en Bernard van Hees, die hij hunne moeder inwonen, aan de loting deelnamen. Zij hebben nog een broeder, die door plaatsvervanging zijne diensten bij de nationale militie heeft volbragt. 't Zal nu de vraag zijn, wie der drielingen de dienst- pligtige zal wezen, zoo allen een dienstpligtig nommer hebben getrokken, daar de oudste der vier broeders aan de militiewet voldeed en alzoo twee andere broeders vrijmaakt. Volgens de N. Br. heeft de directeur van het te Eindhoven gevestigde kantoor der onderneming van Gend en Loos zich met vrouw en een paar kinderen verwijderd, met achterlating van een ledige kas en twee kinderen met de meid. Te Oosterwijk wordt liet kerkgebouw der Hervormde gemeente geamoveerd. Bij het uitbreken van het inwendige van het gebouw zijn grafzerken te voorschijn gekomen van eene roséachtige steensoort, die meer dan waarschijnlijk 1000 jaren geleden voor dat doel zijn gemaakt. Het Prov. Geregtsliof in Gelderland heeft jl. Donderdag den gewezen stationschef van Brammen, v. E., veroordeeld tot een jaar cellulaire opsluiting. Gelijk men weet, stond hij teregt wegens verduistering van de bagage, die te Brammen was achtergelaten en voor welker wegneming reeds een ander beambte ten onregte vervolgd was. Jl. Dingsdag heeft de heer P. W. ran der Sleyden, ingenieur van den Waterstaat te Arnhem, in het aldaar gevestigd Natuurkundig Genootschap eene belangrijke, met kaarten toegelichte voordragt gehouden over de omvangrijke plannen tot indijking en droogmaking van een groot ge deelte der Zuiderzee, en de aanhechting van Wieringen aan den vasten wal van Noordholland, alsmede over den tegenwoordigen stand der onderneming: de landaanwinning op de Friesche Wadden. Spreker werd met aandacht gevolgd en ontwikkelde zijne denkbeelden over deze hoogst belangrijke en eerlijke annexatie-plannen op duidelijke en onderhoudende wijze. Mevrouw Stormvan der Chijs wil in het invalidenhuis voor oude matrozen ook de oude vrouwen-van matrozen of de vrouwen van oude matrozen opnemen. De instelling zou er, zoo al niet goedkooper, zeker gezelliger door worden. Zou er geen kans wezen dat men ook voor de matrozen- kinderen eene plaats openstelde? (Arnh. Crt.) Te Sneek is jl. Woensdag eene vergadering gehouden van wege het comité voor den Noordhollandsch-Frieschen spoorweg. Omtrent den stand der zaak werd daarin mede gedeeld, dat de heeren Hutten en Vignolles, Engelsche ingenieurs, bekend door groote soortgelijke ondernemingen in het buitenland, op zich hadden genomen de daarstelling der spoorwegverbinding van af Schellingwoude-Hoorn- Medemblik, met een zijtak op Enkhuizen (de Zuiderzee over) van Hindeloopen, Workum, Bolsward, Sneek en aan sluitende te Grouwaan den Staatsspoorweg, alleen bedingende, dat door gewestelijke en gemeentebesturen voor 1 millioen werd gesubsidieerd, en door particulieren deelgenomen voor 2,400,000, ten einde een klinkend bewijs te hebben van de levensvatbaarheid der zaak. De voorloopige concessie voor deze zaak primitief met 31 Dec. des vorigen jaars afgeloopen zijnde, was door den minister van Binnenl. Zaken welwillend tot 1 Mei a. s. verlengd. De kosten van de onderneming voor de geheele zaak werden geraamd op p. m. 15,000,000. Op deze vergadering bleek van warme belangstelling in de zaak, terwijl dan ook de noodzakelijkheid van den ontworpen spoorweg met nadruk werd betoogd. Naar men aan de KI. Crt. nader uit Leeuwarden meldt, zal de zaak van de luit.-adj. Keyzer niet verder vervolgd worden. Eene commissie uit de officieren is benoemd, die aan den kolonel zou mededeelen wat de officieren gaarne aan den minister van Oorlóg zagen gerapporteerd. De kolonel heeft gemeend aan dit verlangen niet te kunnen voldoen. Toen hebben zich de officieren, 35 in getal, weder vereenigd en toen is voor en tegen Keyzer gestemd. Een hunner onthield zich van stemming, terwijl 17 voor en 17 tegen hem hebben gestemd. Het plan schijnt nu te bestaan dat door de officieren aan hunne kameraden in het leger kennis zal worden gegeven van hetgeen door hen in deze zaak is gedaan en daarmede is de zaak Keyzer hegraven. De vrouw van den bouwman G., te Lemke, beviel Woensdag van 2 welgeschapen zoons; juist 1 jaar geleden schonk zij haar echtgenoot 2 meisjes. Den 31 Dec. jl., des morgens ten 8.) uur, kwam Zr. Ms. stoomschip Soerabaija, kommandant jnr. de Stuers, ter reede Batavia, aan boord hebbende Z. Exc. den gouv.- generaal en familie, waarbij liet voorgeschreven saluut van 21 schoten werd gelost, de schepen ter reede gevlagd waren en de manschappen in het want paradeerden. Kort daarna begaf zich de commissie, hij art. 3 van het programma van ontvangst aangewezen, aan boord, ten einde Z. Exc. te begroeten. Den 1 Jan. had de ontscheping en de ontvangst aan den Boom insgelijks op de voorgeschreven wijze plaats, waarna de stoet zich naar het hotel op Rijswijk in bewe ging stelde. Inmiddels hadden zich daar de civiele en militaire autoriteiten, de consuls, enz. verzameld. Bij de aankomst van den nieuw benoemden gouverneur- generaal, die op de bepaalde wijze ontvangen werd, sprak Z. Exc. de lieer Mijer hem toe en wenschte hem nogmaals geluk met zijne aankomst. Hij zeide dat hij, hem het bestuur overgevende, van meening was, dat een man, die onder 's Konings oog reeds verschillende belangrijke be trekkingen had bekleed, met gerustheid het bestuur over deze gewesten, die hem niet vreemd waren, kon aanvaar den, hoe moeijelijk die taak wezen moge. In de nieuwere geschiedenis van Nederland was toch geen voorbeeld aan te wijzen, dat de benoeming van een staatsman tot zoo hooge betrekking met meer algemeene syrrfpatliie was ont vangen. Hij koesterde den wensch, dat liet bestuur van den heer Loudon tot welzijn van deze schoone gewesten zou strekken, gesteund door hooger zegen en de mede werking van het opperbestuur, alsmede van allen in Nederlandsch-Indië. Mr. J. Loudon antwoordde met eene betuiging van dank. Hij gevoelde al de verantwoordelijkheid, die op hem rustte,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1