Duitschland en Oostenrijk. Amerika. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. e; om Te Stourbridge begaven zich twee vrouwelijke dienst boden te bed, terwijl in liet vertrek een vuur van cokes smeulde. Deuren en vensters lieten waarschijnlijk geene doorstraling van lucht toe, en dus werden beide vrouwen bewusteloos. Een hunner werd des morgens dood en de andere bewusteloos gevonden. De Telegraph zegt, dat de opvolger van lord Mavo als onderkoning van Indië niet op een bed van rozen zal liggen. Wij zijn thans aan een keerpunt gekomen van de politiek, die gevolgd is, sedert de opheffing der O.-I. kompagnie. De beste kenners van Hindostan zijn lang zamerhand tot de overtuiging gekomen, dat wij in vele opzigten te ver en te snel gegaan zijn en dat het land een tijd van rust hoog noodig heeft. Sedert tien jaar is er zonder ophouden geploegd en gezaaidnieuwe instellingen, nieuwe wetten, nieuwe belastingen, nieuwe aansporingen tot be drijvigheid zijn over de inboorlingen uitgestort, totdat zij geheel in de war waren. Vorsten, landbezitters, handelaars, landbouwers, allen zijn in onrust gebragt en hebben tijd noodig om tot eenige kalmte te komen. Lord Nortlibrook is tot onderkoning van Britsch- Indië benoemd en heeft die benoeming aangenomen. Eene dame te Londen maakt in de bladen een brief bekend, dien zij aan den ontvanger der belastingen heeft gezonden en waarin zij weigert belasting te betalen, als een protest tegen de onregtvaardigheid, haar en alle Engelsche vrouwen aangedaan, door haar uit te sluiten van het stemregt. Voor een zestal jaren werden te Londen, door zamen- werking van een aantal parlementsleden, ambtenaren, geestelijken, regtsgeleerden, officieren en burgers, twee Coöperative Stores opgerigt: vereenigingen, wier leden, in afzonderlijke winkels, zich onvervalschte artikelen van dage- lijksch verbruik tegen matige prijzen kunnen verschaffen. De oudste dier vereenigingen, met etablissementen in Monkwell Street en Long Acre, telt nu reeds 25,000 leden; de andere, in Haymarket, telt er omtrent 12,000. Aan die beide Stores werd, gedurende 1871, een bedrag van 630,89 4 p. st. besteed aan kruidenierswaren, wijnen, manu facturen en andere artikelen. De drie winkels der ver eenigingen zijn dagelijks opgevuld met klantenen in de straat verdringen zich de rijtuigen van welgestelde koopers, die gelijk de Saturday Review 't uitdrukt zich hebben losgemaakt van 't gevestigde begrip, dat hun geld hun zou toevertrouwd zijn met geen ander doel dan om er den winkelier meê te mesten. Oreral verzekert de Keview ziet men soortgelijke vereenigingen als uit den grond verrijzen. Het is een zeldzame sekte, de sekte der „schudders," de godsdienstoefeningen zijn van zeer bijzonderen aard en onwillekeurig gaat de oningewijde, die de „schudders" komt bespieden, meêschudden, zoo zeer worden zijne lach spieren in beweging gebragt. En toch oordeelden de regters van een der politie-geregtshoven in Londen, dat een knaap, die tijdens de dienst der schuddende gemeente spotachtig gelagchen had, daarvoor moest worden gestraft. Wie en wat zijn die „schudders" toch, vraagt menigeen? Daily News geeft daarop antwoord door de beschrijving van een, zoo men wil, godsdienstoefening, waarvan nooit een bepaald programma wordt opgemaakt, omdat men alleen manifes- tatiën van den goddelijken of van den duivelachtigen geest wachtende is, die echter niet altijd met zekerheid kunnen worden tegemoet gezien. De vredekus wordt echter altijd gewisseld en is een vast nummer op het ongeorganiseerde programma. De schrijver in Daily News hoorde een preek van een zekere vrouw Girling, de type van een dweepziek schepsel, die zich den niet zeer aangenamen titel van „een door zeven duivelen bezeten vrouw"' geeft, en in haar rede hoofdzakelijk deed uitkomen, dat ieder mensch door een kleiner of grooter aantal duivelen was bezeten, en dat de kunst om ze kwijt te raken, dus om op nieuw geboren te worden, bestond in de schudmethode. Twee kleine kinderen gaven van die methode een afdoend bewijs; zij werden door een geest als het ware overweldigd en vielen in convulsiën en stuiptrekkingen, die tegelijkertijd akelig en vermakelijk waren. Dit bewijs van de juistheid der bewering van vrouw Girling werd door haar zeer op prijs gesteld en met zelfvoldoening glimlachte zij over de verkregen resultaten. De verzamelde menigte scheen geheel voldaan. Wie is nu gekker, de gemeente of vrouw Girling? Te Londen heeft zich dezer dagen een telegraaf- maatschappij gevormd, onder de benaming van New Atlantic Telegraph Company, die het voornemen heeft, New-York en Londen direct te verbinden. De bedoeling dezer maat schappij is om de telegrammen zoo goedkoop mogelijk over te brengen en het plan bestaat om den prijs te bepalen op 12 of minder voor 10 woorden. Jl. Dingsdag heeft men te Berlijn een congres van eenigszins vreemden aard gehouden, namelijk een mode congres. Eenige honderden fabriekanten, kooplieden, vooral kleedermakers en andere bij de kwestie betrokken personen, waren bijeengekomen, om te beraadslagen over de mode voor het aanstaande zomer- en herfstsaizoen, zoowel wat betreft de stoffen als de snede, den vorm van het kleed. Saksen, Rijnland, de Zuid-Duitsche Staten waren sterk vertegenwoordigd en uit Noord-Duitscliland was een groot aantal uit het betrokken publiek opgekomen. Algemeen is ook hier op dit congres de oorlog verklaard aan den „zwarten rok." Men heeft twee nieuwe kleedingstukken „gedecreteerd," namelijk een „rijksdagoverjas" en een „Duitschen rok;" laatstgenoemd kleedingstuk heeft ongeveer het fatsoen van een jacquette, het nadert de snede van een jas eenigermate. Aan bedoeld kleedingstuk is die vorm gegeven, ten einde het des te gemakkelijker ingang te doen vinden bij hen, die nog aan den rok gehecht zijn, waaraan men op het congres den oorlog heeft verklaard, in navol ging van hetgeen thans allerwege in Duitschland geschiedt. De menigte besluiten, door het congres, genomen ten aanzien van kleur en hoedanigheid der zomer en herf- stoffen, gaan wij met stilzwijgen voorbij. De Nationale bevat het volgende: „De naam van Salomo Heine is synoniem met de woorden vaderlandsliefde en weldadigheid. Het doet mij dus leed, dat ik een dame, die denzelfden familienaam draagt, namelijk de wed. Carl. Heine schoon dochter van Salomo Heine en kleindochter van den heer Benoist Fould als een der grootste vijandinnen van Duitschland moet kenbaar maken. Ik wil er nu niet op neêrkomen dat zij een door haar te Hamburg verkregen millioen ter beschikking heeft ge steld van het Parijsche hoofdcomité tot bevrijding van Frankrijk. Maar, dat zij in September 1870, tijdens het oprukken der Pruissen naar Parijs, zich bij hen als Pruissisch onder daan heeft doen aanmelden, ten einde haar kasteel Rocan- court, nabij Versailles, gespaard zou blijven en dat zij nu in de Parijsche salons er zich op beroemt, last te hebben gegeven om haar huizen en tuinen te Hamburg te slechten, ten einde die door geen Duitschen voet meer zouden betreden worden, dat moet te Hamburg bekend worden gemaakt. Het bankiershuis Fould wordt beheerd door de gebroeders Hermann en Michel Heine uit Hamburg. Deze behooren mede tot de ergste renegaten. Yan het vroeger zeer talrijk Duitsch personeel op hun bureau, hebben zij na den oorlog niemand meer willen terug hebben, ja zelfs hebben zij een bijna stuitende on welwillendheid aan den dag gelegd jegens huisvaders, die een reeks van jaren hunne medewerkers waren geweest. Dat Franschen het zooveel mogelijk vermijden weder Duitschers in dienst te nemen, is gemakkelijk te begrijpen maar ongelukkig ziet men maar al te dikwijls, dat juist de uit Duitschland afkomstige bankiers en groote handelaars thans hun vroegere Duitsche kantoorbedienden de deur wijzen. In alle stilte hebben de vrouwen van Metz een som van 100,000 francs bijeengebragt voor het Oeuvre de la délivrance, een voorbeeld, dat Le Temps teregt aandoenlijk en beschamend noemt. Als een toonbeeld van vaderlands lievende mildheid verdient zeker genoemd te worden de familie Johnston, een der leden is, gelijk men weet, afgevaardigde en tevens een uitstekend staathuishoudkundige. De moeder van het huisgezin, weduwe, heeft voor 10,000, de oudste zoon voor 50,000, drie jongere voor 15,000 en de dochter voor 5000 francs geteekend, met belofte de som te verdubbelen, wanneer voor Januarij '73 door geheel Frankrijk een milliard zal zijn bijeengebragt. Opmerkelijk dat ook deze familie, evenals de bekende koopman uit Reims, die een millioen gaf, een Engelsclien naam draagt. Volgens eene mededeeling in de Illustr. Landwehr- Zeitung, bestaat te Hamburg eene varkensslagterij, waarin jaarlijks ongeveer 90,000 varkens worden geslagt. Daarvan gaat het grootste gedeelte per scheepsgelegenheid naar Londen; het overige wordt gepekeld ter markt gebragt. De varkens komen voornamelijk uit Mecklenburg en Slees- wijk-Holstein en behooren meest tot het Engelsche ras. Hun vleesch is, omdat zij over het algemeen met melk worden gevoederd, zeer zacht en het spek hard. Yoor de Londensche markt slagt men slechts dieren, welke meer dan 100 kilo wegen. De groote massa bloed uit deze slagterij wordt bijna uitsluitend tot meststof gebezigd. De koppen en pooten, voor zoo ver men ze niet in het klein kan verkoopen, worden in lijmfabrieken gebruikt en het nieren- en darmenvet tot smouth uitgekookt. De afval dient tot het voederen van varkens en wordt door deze gretig verslonden. De' Japansche ambassade, die in het begin van deze maand op weg was van San-Francisco naar New-York, is genoodzaakt geweest zich eenigen tijd te Salt Lake City op te houden, daar de sneeuwblokkade op den spoorweg, die, naar men zegt, aan de maatschappijen reeds een mil lioen dollars schade heeft berokkend, het verder reizen belette. De Japanneezen vinden dat oponthoud natuurlijk allesbehalve aangenaam, vooral omdat men hun had ver zekerd, dat zij gemakkelijk door zouden kunnen stoomen. Brigham Young, dié nog altijd in zijn eigen huis gevangen zit, heeft de ambassade uitgenoodigd hem te komen bezoeken, doch daaraan is geen gevolg gegeven, omdat de etiquette vordert, dat de profeet eerst bij de Japanneezen komt, hetgeen, daar de heilige man niet mag uitgaan, een on mogelijkheid is. Naar luid van berigten uit Mexico, belegeren de opstandelingen San Luis Potosi, en bedreigden 12,000 hunner, onder bevel van Trevene, de stad Mexico. Mijnheer de Redacteur! Wie in den laatsten tijd nog durft klagen over gebrek aan uit spanningen hier ter plaatse, ik niet. Ik vind, dat hel nu al vrij wel isbijna avond aan avond is er eene openbare uitvoering van zangveveeniging, tooneelgezelsehap, enz. De vereenigingen tot beoefening der uiterlijke welsprekendheid zijn in lief hebberij-tooneel- gezelsebappen veranderd, alles ter bevordering der winter-vermake- lijkheden. Met eene enkele uitzondering echter worden door die rederijkerskamers stukken of stukjes opgevoerd, uitsluitend ter uit voering voor gezelschappen zonder medewerking van dame9. Dat maakt, naar mijne ervaring, die uitvoeringen soms vrij droog. Er zou oneindig meer levendigheid aan de voorstellingen geschon ken worden, als er dames waren, die hunne medewerking ten beste gaven. In den regel hebben de schrijvers dier tooneelstukjes toch in hunne verbeelding dames noodig gehad om een goed geheel te ontwerpen. Daar zit men dan in de buitengewone vergadering der rederijkerskamers, vol van vragen en gissingen: wie zou toch die beeldschoone 'Marie zijn, om wier bezit die beide heeren een twee gevecht aangaan Waarom laat zij haar aanblik niet eens zien, die lieve Amelia, die 't hoofd op hol brengt der heeren, die, hoe na ijverig jegens elkander, eenstemmig zijn in hun pogen om dat lieve gezigtje verborgen te houden voor het publiek, dat zij op ellen lange verhalen over het aanbiddelijke dier engelin onthalen Daar ligt voor mij het blijspel met zang in één bedrijf, door onzen plaatsgenoot, den heer Gerrit Jansen, vervaardigd: De Zwarte Kunst, of een avond van verschrikkingen (uitgave van Berkhout Comp. alhier). Ik heb het met veel genoegen gelezen en zou het gaarne eens zien opgevoerd. Doch de heer Jansen heeft bij de zamenstelling van dit stukje gerekend op de medewerking van dames ter opvoering er van. Zou 't nu onmogelijk zijn dat men, het eentoonige der rederijkers-stukjes verzakende, met dit plaatselijk product eens aanving om de aandacht te verlevendigen? Zou 't zoo onmogelijk zijn een „Mathilda" en een „oude Griet* te vinden, gezind en geschikt om „de zwarte kunst" op het tooneel te helpen brengen In ieder, geval bevelen wij de lezing van dit blijspel aan, welligt geeft het ook bij anderen aanleiding om den wensch te ondersteunen, door steller dezes ontleend aan de lezing^ van dit welgeschreven tooneelstukje. Met dank voor de plaatsing van 't bovenstaande, Helder, Uw dw. dienaar, 18 Februarij 1872, G. A. Texel, 20 Februarij 1872. Ter gelegenheid van 's Konings verjaardag op gisteren, wapperde in onze haven van vele masten en aan het Oude Schild van toren spits en vele woningen de geliefde driekleur. De schooljeugd hield, van vlaggen en wimpels voorzien, onder het zingen van nationale liederen een optogt door het dorp en langs de haven, 's Avonds werd door de soeieteit „Neptunus" 's vorsten jaarfeest op feestelijke wijze herdacht, en wel door het opvoeren van eenige tooneelstukjes, het zingen van coupletten, enz. dat alles tot bijzonder genoegen van het publiek, flink van stapel liep, en door een zeer geanimeerd bal werd besloten. Yierde gisteren ons dorp feest, heden was zulks niet minder het geval, wijl het jaarfeest van onzen geachten hoofdonderwijzer de heer Müller gevierd werd. Even als ten vorigen jare had zich ook thans eene commissie gevormd, om bij die gelegenheid, uit eenige ingezamelde gelden, de scholieren op chocolade, krentenbrood, enz. te onthalen. Reeds des morgens ten 8 ure was de schooljeugd ten getale van ruim 180, allen in feestkleeding, voorzien van vlaggen en banieren, voor het schoolgebouw verzameld, met ongeduld de dingen die komen zouden verbeidende. Nadat eindelijk de deuren waren geopend, en de leerlingen hunne plaatsen hadden ingenomen, werd de jubilaris bij zijn binnentreden, met een toepasselijk lied begroet. Onder het houden van zeer gepaste aanspraken, reikten vervolgens een paar der oudste leer lingen, uit naam van alle scholieren, hun beminden onderwijzer een fraai cadeau over, bestaande in een paar degelijke werken over „Natuurkunde." De onderwijzer, door dat blijk van waardeeringen erkentelijkheid getroffen, dankte met een hartelijk woord zijne leerlingen en uitte daarbij den wensch, dat laatstgenoemden van het geschenk zeiven het meest zouden mogen profiteren. Vervolgens werd voor de leden der feestcommissie, eene kleine proef met de leerlingen gehouden, waarbij hunne vorderingen, in de verschillende onderwezene vakken, verrassend uitkwamen, en de aanwezigen ten volle bevredigden. Hierop bedankte de Wel Ew. heer Wassenaar, namens de feestcommissie, in de eerste plaats onzen geachten hoofdonderwijzer en sprak daarbij den wensch uit, dat ZEd. nog lang als vriend van de ingezetenen en als nuttig leidsman van het opkomend geslacht, aan het hoofd onzer school mogt staan, en ten anderen allen, die tot het welslagen van dit feest, zoo bereidwillig hadden medegewerkt. Nadat door de kinderen nog eenige lieve zangstukjes ten beste waren gegeven, verlieten zij het met groen en vlaggen prachtig versierde schoollokaal, met de blijde herinnering aan den genoegelijk doorgebragten morgen. Van 14 tot 21 Februarij 1872. ONDERTROUWD: Jan Bakker, weduwnaar van Martje Abbenis en Jannetje Koorn. GETROUWD: Simon Schipper en Marretje Vos. GEBORENCornelis, zoon van Pieter Bakelaar en Grietje den Braven. Vrouwtje, dochter van Dirk Smit en Gertruid Peesch. Simon Anthon, zoon van Cornelis Duinker en Jannetje van Grouw. Cornelis, zoon van Pieter Kuiter en Gerritje Brouwer. Cornelia Johanna, dochter van Cornelis Boom en Johanna Christina Luijckx. Cornelis, zoon van Cornelis Saris en Martje de Boer. Trijntje, dochter van Maarten Brouwer en Neeltje Selser. Johannes Albertus, zoon van Albert Boon en Trijntje Keijser. Jacobus, zoon van Jan Dijker en Neeltje Dijt. OVERLEDEN: Aaltje Rijk, 74 jaren, wed. Theodorus Logman. Annaatje de Porto, 52 jaren, ongehuwd. Simon Anthon, 3 dagen, zoon van Cornelis Duinker en Jannetje van Grouw. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. 12 12 zzw. zwtw. zzw. 4-5k. 0.6 5„ Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. j Afw. 761.73 766.38 766.92 21 Febr t 1.83 t 6.57 f 7.01 12 u. 7.0 4.8 6.0 leider, f 2.9 f 2.3 f 1.8 ligtbewc 0.91 0.95 0.97 lkt, i slechtw. Vlak. wein golv nooiweer. Weersgesteldheid: 22 Febr. 8 u. Helder, beneveld, mooiweer. 22 Febr. 12 u. Digtbeneveld, mistig, goedweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 10 Febr. Agatha. D. H.v.Wijk. BuenosAyres. 17 Nehalennia. D. Gaaff. Samarang. 19 Pomona. D. Haddeman. Lissabon. 20 IJmuiden. F. Zeijlstra. Batavia. 20 Goedhart. J. G. Sikkema. Montevideo. 20 S. Suppicich. H. Plagens. New-York. 21 ii A. Haverbult. J. v. Heuvelen. Nantes. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Sehip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Pollux. C. T. Geraud. Lissabon. Stukg. ZurMühlen&Co. Springflower. J. Williamson. Sunderland. Steenk. Duink.&Goedk. Vivid. W. Bedingfield. PER TELEGRAAF. Lammeren f a 2 Bokk. en Geiten - 7 a 2 Magere Varkens- 12 a 16 24 Biggen - 8 a 9 Eenden c. 25 a 90 Kippen - 75 al50 Boter per kop -107^a Kaas per K.G. - 30 a 40 Kip-Eijeren per 100 -250 a300 Eend-Eijeren -350 a Paarden f a Veulens - a Stieren a 2 Gelde-Koeijen -115 al 35 Kalf-Koeijen - a Vaarzen a Hokkelingena 12 Nucht.Kalveren - 4 a 14 VetteRammen - a 630 Schapen - 14 a31£

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3