ADVERTEIMTIËN. PUBLIEKE VERKOOPIfMC. Duitschland en Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. Marine-Haven JNieuwediep. Correspondentie. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCIIE MARKT VAN HEDEN. al va» ■'gtl'ï sn dan >ieden: sft dal :n noJ :e 011U luclitej st landj 'en en fgevrf gods. Ie taal ona in hel nood- gelijk uwer n aan f, alleen ug te God- eene 1, dat i ein- n het naar even, en.' edert Volgens de Daily News heeft de advocaat der verweerders nagenoeg honderd veertig uren lang gesproken, en uit stekend goed gesproken. Die advocaat, sir John Caleridge, ;s in 's lands dienst als attorney—generaldoch niet als zoodanig, maar louter als particulier is hij in dat regtsgeding opgetreden. Dezer dagen is te Londen door den regter in het hoogste ressort beslist, dat in oorlogstijd een onzijdig schip evenmin eene van de oorlogende partijen helpen mag een prijs gemaakt schip van den vijand in eene van hare havens te brengen, als het haar zou mogen helpen om dat schip prijs te maken. Dit vonnis is geveld in zake van den Ganntlet, oen Engelsch schip, hetwelk tijdens den Fransch— Duitschen oorlog een door Fransche kruisers aangehouden Duitsch koopvaardijschip naar eene Fransche haven heeft gesleept. Naar aanleiding van het verdwijnen van een jeug digen lïus, die het laatst te Londen was gezien, maakt de Pall Mali Gazette hieromtrent de volgende opmerking „Te veel, veel te veel, naar ons bescheiden oordeel, heeft men zich bekommerd over het plotseling verdwijnen van een jeugdigen Kus, die in Charing-Cross hotel zijn verblijf hield en het laatst gezien is bij het Easton-square spoorwegstation. Het geheimzinnige van die verdwijning ligt vooral in de omstandigheid, dat men een brief van den vermisten persoon heeft ontvangen, waarin hij mede deelt, dat hij op het punt was ter dood gebragt te worden door een Russisch geheim genootschap in Engeland. Het is te hopen, dat deze jeugdige Kus spoedig weder zóóver bij zijn verstand zal komen, dat hij een anderen brief zal schrijven, waarin hij onze beangste gemoederen weder omtrent zijn lot geruststelt. Het is niet enkel om zijnent wil, dat wij ongerust zijn, maar als wij ons eens beginnen in het hoofd te zetten, dat geheime genootschappen onder ons bezig zijn met ons te vermoorden, dan zal spoedig de koorts der vrees algemeen worden. Er is weinig noodig om de zenuwen van het publiek te schokken, en die brief van den jongen Rus is juist het geschikte middel om deze uitwerking te veroorzaken. Toen de eerwaarde heer Speke het goedvond voor een poos te verdwijnen, stonden wij angsten uit, die hij zelf zich niet kon voorstellen. Er kwamen verhalen in omloop van kapperswinkels met val luiken, waar argelooze slagtoflfers doorheen vielen, wanneer zij den drempel van het moordhol hadden overschreden. Het publiek werd gewaarschuwd geene fraaije cabs te kiezen, om daarmede afgelegen plaatsen te bezoeken, om dat boven in den hemel van het rijtuig een pistool was dat hen doodschoot, en sommige koetsiers de gewoonte hadden zich op die wijze van hunne vrachten te ontdoen. Men geloofde vast, dat in de naauwe straten van Londen niets kwaads vermoedende wandelaars plotseling een strop om den hals kregen en door een raam wei-den binnenge haald, waarna zij vermoord en uitgeplunderd werden. Al deze vrees verdween echter plotseling bij de ontdek king, dat de eerwaarde heer, wiens verdwijning aanleiding had gegeven tot die verhalen, een reisje deed door Zuid- Engeland en men zegt, dat de jonge Rus eveneens behebt is met de zwerfmanie. In de Correspondenz Stern leest men: „De politie moet lieden op het spoor zijn, die het leven van den Rijks kanselier bedreigen. Wanneer beschaafde mannen aanlslagten te berde brengen, volgens welke Prins von Bismarck het Christendom aanrandt, dan is het niet te verwonderen, dat onbeschaafde dweepers opstaan, die een Gode welgevallig werk meenen te verrigten, indien zij den boosaardigen vijand uit den weg ruimen." De Volks-Zeitung twijfelt aan de juistheid van het berigt, maar noemt het toch een merkwaardig feit, „dat de politie, die vroeger een bijzonderen wachtpost in het paleis van Prins von Bismarck noodig achtte om den Rijks-kanselier tegen de democraten te beschermen, thans hare argwanende blikken vestigt op de kweekelingen der Jezuïten en der Kreuz-Zeitungs-partij." De ochtendbladen behelzen eene hun van officieële zijde geworden mededeeling, dat Woensdag voormiddag een voor malig apotheker uit Posen in hechtenis is genomen, die verdacht wordt van een aanslag op het leven van den Rijkskanselier in den zin te hebben. De bedoelde persoon is een Pool en fanatiek Catholiek; hij heeft geruimen tijd hij de pauselijke zouaven gediend en woonde gedurende de laatstverloopen maanden ten huize van een domheer in Posen. Hij is te Berlijn in de woning van den koster der Hedwig-kerk, zijn pleegvader, gearresteerd en men heeft een zakpistool in zijn bezit gevonden. Een Engelsche maatschappij heeft het bekende ridder landgoed Tempelhof gekocht, met het doel op die gronden te Berlijn een prachtige voorstad te bouwen. Volgens het bouwplan, dat den Keizer reeds voorgelegd en door Z. M. goedgekeurd is, zullen er 20 straten en 5 groote pleinen worden aangelegd, wier namen herinneren zullen aan den jongsten oorlog. Zoo zal er een Keizer-Wilhelmsplein, een Sédanplein, een Prins-Frederik-Karelplein, een Werder- straat, enz. komen. Deze Engelsche maatschappij zet hare onderneming met zooveel kracht door, dat over een jaar de geheele voorstad reeds volbouwd zal zijn. In het drin gend gebrek aan woningen tot middelmatigen huurprijs zal door dezen aanbouw echter niet voorzien worden, daar de maatschappij geen eenvoudige huizen, maar prachtige hotels wil bouwen. Blijkens de jongste berigten uit Pome waren aldaar sedert eenige dagen geruchten in omloop, volgens welke de alge meene kerkvergadering, die in het jaar 1870 op het Vaticaan gehouden en na het vaststellen van het leerstuk der Pauselijke onfeilbaarheid geschorst werd, hervat en eerlang zou worden opgeroepen om op het Britsche eiland Malta of wel in eene stad van Oostenrijksch Tyrol te vergaderen. Dit zou aan de Catholieke wereld worden aangekondigd ln eenen zendbrief, welke op den 18 dezer door den Paus Zo" onderteekend zijn. In dien zendbrief zou onder anderen gezegd worden dat Rome's tegenwoordige gesteldheid belet het concilie aldaar in volle en kennelijke vrijheid voort te zetten, en dat alzoo vergunning van liet Britsche alsmede van het Oostenrijksche gouvernement gevraagd en ver kregen is om hun grondgebied daartoe te gebruiken. Hoewel deze geruchten nog geenerlei bevestiging ont vangen hebben, houden zij in Rome stand. üp de aanmerking dat hot vertrek van den Paus uit Rome, hetwelk niet het houden eener algemeene kerk vergadering buiten die stad zou moeten zamen gaan, iets onwaarschijnlijks is, wordt door sommige dagbladen ge antwoord, dat de Paus zich door gelastigden in die ver gadering zou kunnen doen vertegenwooruigen. Eindelijk zal het toch gedaan zijn met de vele uiteen- loopende geruchten omtrent het voorgevallene op de keizer lijke beerenjagt. Nog altoos was het de vraag: wie heeft eigenlijk den beer gedood, de Keizer of de pikenier? Daarover werd nog voortdurend strijd gevoerd, en om hieraan een einde te maken, geeft nu het officieel regerings blad daaromtrent zelf een berigt. Volgens die mededeeling was de beer onverwacht uit het kreupelhout te voorschijn gekomen en zoo snel op den Keizer toegesprongen, dat Z. M. maar juist den tijd had gehad om haastig twee schoten op hem te lossen. Bij het eene schot kreeg het dier in den linker schouder een kogel, die aan de regter- zijde tusschen de achtste en negende rib doordrong. Ofschoon de beer toen nederviel, stond hij echter dadelijk weer op en sprong voorwaarts. Daardoor kreeg de pikenier Nikonow gelegenheid het dier een speer in de borst te stooten, terwijl tegelijk de onderjagermeester Iwanow, die naast Z. M. stond, den beer met een schot den schedel verbrijzelde. „Dit schot en de stoot met de speer,, voegt het Rege ringsblad er ten overvloede bij, „kreeg de beer op 't zelfde oogenblik, met het gevolg, dat hij dood voor de voeten des Keizers nederviel." Een Amerikaanscli blad deelt eenige bijzonderheden mede omtrent de tegenwoordige bewoners van Chislehurst, naar aanleiding van eene bijeenkomst op Cambden House, waaraan, behalve de ex-keizerlijke familie, nog een dertig tal personen deelnamen. De ex-Keizerin, die pas uit Spanje was teruggekeerd, scheen de blikken, die haar gemaal haar toewierp, nog al vervelend te vinden, die telkens de gasten over hare vernieuwde schoonheid onder hield. De kleine „Loulou" wekte zeer de verwondering op van allen, daar hij de dames reeds aanzag op zulk eene wijze, als men nog in 't geheel niet van een knaap van zijne jaren zou hebben verwacht. Na het ontbijt ging men in een andere kamer, en toen het gesprek meer algemeen begon te worden, werd o. a. ook gesproken over het ver mogen van het keizerlijke paar, welks inkomsten men schatte op 800,000 francs, terwijl dat van Prins Louis, op ongeveer 22 millioen wordt berekenddaarna over de juweelen der schoone ex-Keizerin, voornamelijk over den beroemden saffier, het aandenken van den Sultan, en welk kleinood door de onhandigheid van gravin Clary op de lijst der te koop aangeboden kleinodiën was gebragt. Men sprak ook over de 40 millioen, die den Keizer door Engelsche en Amerikaansche bankiers waren aangeboden en die hij weigerde. Wat hiervan moge waar zijn, zeker is het, dat Z. M. heeft te kennen gegeven, dat hij ieder oogenblik over een aanzienlijke som gelds, van zijn Engelsche en Ameri kaansche vrienden kon beschikken, want, zegt hij, vooral de Amerikanen weten het zelf nog wel, dat ik hen steeds in de Tuileriën goed ontving, al was mijn omgeving er tegen, en dat ik vooral mij steeds door het Amerikaansche karakter voelde aangetrokken. Natuurlijk kwam ook de politiek ter sprake en Napoleon verklaarde, dat Thiers niet langer dan 3 maanden het bestuur in handen zou hebbendan zou weder een dictatorschap ontstaan, om vervolgens voor den ex-souverein plaats te maken; zulk een loop der zaken was natuurlijk geheel in den geest en 't belang der Bpnapartistische partij. De mededeelingen van generaal Pajol, die pas van een buitenlandsche reis in dienst van Bonapartistische belangen was teruggekomen, en thans ook deel uitmaakte van de bijeenkomst, waren van verschillenden aard. De Keizer van Rusland had weinig ingenomenheid betoond met eene mogelijke herstelling van het Bonapartisme, doch daaren tegen zou de troonopvolger verklaard hebben, dat hij gaarne zijn leger ter beschikking wilde stellen, als Frankrijk zich verbond om in de Oostersche kwestie Rusland vrije hand te laten. Uit Berlijn luidden de berigten minder bevredigend. Bismarck had zijn ontevredenheid over den loop der zaken in Frankrijk te kennen gegeven. Wanneer het den vrede van Europa in gevaar bragt, zou men het land tot aan de Saone annexeeren, Savoye en Nizza aan Italië teruggeven en van het overige een federale republiek maken, waar d» heeren Communisten elkander naar hartelust konden vermoorden. De correspondent zegt verder, dat het geld te Chislehurst op onbegrijpelijke wijze verdwijnt. Voor eenigen tijd was er 70 millioen gulden in kas, waar van nu niets meer over was. De aanhangers des Keizers zeggen, dat de Keizerin verantwoording van hare voogdij over de jonge hertoginnen van Alba moest doen, terwijl hare vrienden beweren, dat het geld aan nuttelooze zamen- zweringen besteed is. Men verhaalde ook, dat nagenoeg bij alle dagbladen een bezoldigd Bonapartist geplaatst was. Vele bankiers, afgevaardigden, generaals, enz. stonden met Chislehurst in verbinding. Zelfs onder de vriendinnen van mevrouw Thiers waren spionnen van Napoleon. Men zal zich herinneren, dat in December des vorigen jaars op de la Plata-rivier een stoomboot, de America, in brand geraakte en zonk. Thans wordt de volgende treffende episode uit die vreeselijke rampgeschiedenis in een dag blad van Buenos Ayres wereldkundig gemaakt. Aan boord bevond zich een passagier, Viale geheeten, die, van een zwemgordel voorzien, zich in den stroom gestort had, en dank zij dit vrij zekere hulpmiddel, allé hoop mogt koes teren behouden aan den oever te komen. Hij was onge huwd, reisde alleen en had zich, door niets ter wereld gebonden, om niemand te bekommeren. Terwijl hij, door zijne zwemgordel ondersteund, zich landwaarts voortbewoog, ontdekte hij te midden van de rivier een ander reiziger, die met eene jeugdige vrouw tegen den stroom worstelde. Het was een pas gehuwd paar. De jonge man, die zijne bezwijmde echtgenoot niet dan met de grootste inspanning liet hoofd boven water kon houden, terwijl hij daardoor slechts een arm over had om te zwemmen, was op het punt met zijn dierbaren last te zinken. Liever wilde hij met haar te gronde gaan, dan haar aan den stroom ten prooi te laten en zichzelvcn, met de henr restende kracht, te redden. Naauw heeft Viale den ijzingwekkenden toestand begrepen, of hij maakt zijn zwemgordel los, werpt dien de in doods nood verkeerendc jonge vrouw met een „iéulcese Senuora!" toe, heeft nog enkele seconden de zelfvoldoening het jonge paar door zijn hulpmiddel de redding nabijgebragt te zien, en zinkt toen zelf in de diepte. Het behouden echtpaar heet Marco del Pont, en de man zelf heeft Viale's edele daad verkondigd. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Wiudrigting en Kracht. Barometer Stand. I Afiv. zzo. z. zto. 3.4k. 0.5, 1„ Weersgesteldheid 759.07 756.37 755.31 - 0.85 3.56 - 4.62 Thermometer C. Stand. Afw. 6.2 4.6 7.6 t 1.9 t 1.9 f 3.2 Toestand vau de zee. 0.85 1.00 0.94 slechtte Vlak. 23 Febr. 12u. Bewolkt, beneveld, mopiweer. 24 Febr. 8 u. Dikke natte mist. 24 Febr. 12 u. Ligtbeivolkt, beneveld, mooiw. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. 10 Febr. 17 19 20 20 20 21 23 Vertrek. Schip. Agatha. Nehalennia. 22 Febr. Pomona. IJmnideu. Goedhart. Bestemming. - BuenosAyres. Samarang. Lissabon. Batavia. Montevideo. New-York. Nantes. Batavia. Gezagvoerder. D. II. v. Wijk. D. Gaaff. D. lladdemau. F. Zeijlstra. J. G. Sikkema. S. Suppicich. H. Plagens. A. llaverbult. J-. v. Heuvelen. Aurora. H. Visser. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 23 Febr. Armonia 11. F. Schiaffino. ZurMühlen&Co. Taganrog. 23 Albert Edward. '1'. Mackinuey. van Vliet Co. Charleston. 24 Cycloop. G. J. Boon. ZurMühlen&Co. Genua. Binnengekomen Schopen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Itedby. J. Mc. Pherson. Sunderland. Jane Selkirk. T. Bedlington. Margaret. J. Parsons. Marsdon. J. E. Sharp. Steenk. van Vliet Co. ZurMühlen&Co. de Vries Co. ii Hoogl.&v.Herw. Het ingezonden stuk van v. V. achten wij voor onze lezers van te ondergeschikt belang. Aangevoerd 158 stapels Kaas, wegende 32394 kilogram. Prijzen: Kleine f 31, Commissie f 27, Middelbare f 37, Laagste prijs f 16, Ter graanmarkt bedroeg de aauvoer ongeveer 2000 hectoliters, waaronder 230 hectol. Tarwe, 120 hectol. ltogge, 520 heetol. Gerst en 900 hectol. Haver. Bij tamelijke handel is besteed Tarwe f 12, Rogge f 3,50, Gerst 60 kilo 1' 4,50, 65 kilo f 5,50, idem Cliev. 70 kilo f6,75, Haver 40 kilo f3,40, 45 kilo f3,80, 50 kilo f4,50, Kanariezaad f 9, Liinzaadfl4, Bruine Boonen f 15, Paardenb. f 7,50. 8 Paardenbov.'tjaar f 50al65 Veulens - a 2 Koeijen - 100al40 Vette Kalveren - a 125 Nuchtere dito - 4 a 16 46S Schapen - 13a 32 Lammeren - -a VetteVarkens.pK.G.f a 82 Magere dito *- 12a 25 130 Biggen ben. 10 w.- 5a 12 10 Bokken en Geiten 3a 10 Kleine dito c a Ezel f a Boter, per 0.630 K.Ge 95al05 Getrouwd: Jb. S N O O IJ en M. S. PEERENBOOM VOLLEK. Helder, 23 Februarij 1872. Algemeene kennisgeving. Heden ontsliep mijn innig geliefde Echtgenoot MAARTEN KALIS, in den ouderdom van 61 jaren en 2 maanden. Eene langzame doch treurige ongesteldheid maakte een einde aan zijn voor mij zoo dierbaar leven. Texel, 22 Februarij 1872. JANNETJE DUINKER, Wed. M. Kalis. Algemeene kennisgeving. DONDEKDAG 39 FS41IRUAKIJ e. k., des avonds ten zeven uur, zal door Mr. D. P. H. ABERSON, Griffier bij lel Kantongercgt te Helder, in het HEEREN—LOGE MENT aldaar, in het openbaar worden verkochtEen vat WIJN (Siieuuu) en een vaatje gedeeltelijk gevuld met OLIJVEN in azijn. Deze goederen zijn op den dag der vetkooping te bezigtigen hl het pakhuis van den Heer A. BURGERS, te Helder

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3